Visserij-varia Niet krabben DÉBRALINE „Vlucht voor Marion" •Clowntje Riek IJmuiden Santpoort Velsen-Noord Beverwijk Castricum Drie leiders in Kennemer damkampioenschap FEUILLETON idoor JOS LODEWIJKS) „Hoe wij werken" Wisselende resultaten voor de IJmond-ploegen IEV won overtuigend van BSM (6-1) Beverwijk bestrijdt de tuberculose Zwitserse snijbloemenimport Eerste lustrumviering van de ABVA Agenda voor Beverwijk Voor de kinderen Marius Ruysink solist op tweede H.O.V.-concert Castricumse politie vierde feest Toneelavond voor de „CSV"-supporters DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 Gedurende het weekeinde is de strijd om de damtitel van Noordholland voortgezet. De Velsense speler Yme de Jong maakte drie maal remise tegen Slot, Beers en Willemse en daardoor kwamen de beide eerstgenoem de gelijk met De Jong op de bovenste plaats. Beers wist voorts Veenstra. Koppies en Oud aan de zegekar te binden; Slot won van Ra- venstein en speelde tegen Yme de Jong remise. De stand aan de kop is nu, dat Y. de Jong (Velsen), P. Slot (Zuid-Scharwoude) en P. Beers (Noord-Scharwoude) met acht ge speeld en 12 punten de eerste plaats delen, en de twee Amsterdamse vertegenwoordigers Steenhuis en Beeke met 8 resp. 11 punten de tweede plaats. Er is dus volop spanning voor de laatste drie ronden ingaan. Clubcompetitie Kennemerland De uitslagen van de eerste klasse der Ken- nemer clubcompetitie luiden: Stabiel I wint met 11—9 van Hillegom I; Haarlem I wint met 146 van Kijk Uit I. De afgebroken wedstrijd Stabiel—VKD is met 11—9 door VKD I gewonnen. De stand is: 1. Haarlem I 5 10 7426 2. Beverwijk I 4 6 47—33 3. Stabiel I 5 5 45—55 4. Halfweg I 4 4 3941 5. H. D. C. II 4 4 39—41 6. V. K. D. I 4 4 39—41 7. Hillegom I 5 4 49—51 8. Kijk Uit I 5 3 43—55 9. Oosterkwartier n 4 3 3941 10. Beverwijk II 4 0 2454 Damclub Haarlem speelt deze week tegen OK II en wint waarschijnlijk. Beverwijk ontvangt Woensdagavond het Haarlemse Kiik Uit en kan eveneens winnen. De Santpoortse dammers van „Stabiel" krijgen de reserves van HDC op bezoek. Be verwijk II gaat naar Hillegom om te verlie zen en de wedstrijd Ver. Kath. Dammers, Halfweg is wat de uitslag betreft, nog hele maal onzeker. In de vierde ronde voor de reserve-teams wist het jonge IJmuidense ..Sportief" zoals gemeld de sterke DGIJ-reserves er onder te houden Daar de Ver. Kath. Dammers n een schrale 11—9 overwinning op Cruquius wisten te behalen, hebben Sportief en VKD H nu de leiding. De overige uitslagen luiden: HDC III DCIJ II 8—12; Soortief—DOS 14—6: Bever wijk II—Halfweg II 12—8 en HDC III— 't Noorden 515. De wedstrijd VKD II—Sportief is tot 2 Januari uitgesteld. Deze week spelen nog: DCIJ II—St. Bavo 11: St. Thomas—Halfweg II: Cruquius—"t Noorden: Beverwijk III Hoofddorp en DOS I—Haarlemse Darnel. III. BIJEENKOMST OUD-KATHOLIEKE BESTURENBOND De Oud-Katholieke besturenbond, waar bij zijn aangesloten alle plaatselijke Oud- Katholieke verenigingen, kwam Maandag avond in het eigen verenigingsgebouw bij een voor zijn eerste vergadering in het seizoen. De voorzitter, de heer W. D. Wiljouw, die speciaal kapelaan Thieme begroette, deelde' mede, dat het Kerkconcert in het komende voorjaar gegeven zal worden. Hij sprak de wens uit, dat pastoor C. F. Nieuwenhuyzen spoedig hersteld mocht zijn van zijn langdurige ziekte om weer actief het verenigingsleven te kunnen steunen. Een voorgenomen filmavond moest we gens te hoge kosten vervallen, doch de mo gelijkheid bestaat, dat de film over en van het Oud-Katholiek seminarie dit seizoen zal worden vertoond. Wegens de ziekte van pastoor Nieuwen huyzen heeft de commissie, die voor IJmui den een Oud-Katholieke boekerij tracht te organiseren, tijdelijk haar werk moeten staken. De bespreking van het winterprogram- ma verliep vlot. De suggesties van het be stuur werden alle aanvaard. Reeds op 19 November volgt de eerste lezingavond. SVIJ ZAG ZICH DE VERDIENDE ZEGE ONTGLIPPEN Tegen de medegegadigden voor de onderste plaats, van Nispen. moest SVIJ uitmaken wie voorlopig de rode lantaarn gaat dragen. Tot een kwartier voor tijd leek het erop alsof v. Nispen dit zou zijn want SVIJ leidde toen met 1—0. maar met een laatste kracht inspanning wist v. Nispen toch nog de balans in haar voordeel te doen overslaan en de ploeg won met 2—1. Toch speelde SVIJ beter voetbal, maar aan de afwerking van de aanvallen ontbrak weer alle rust. waardoor ook nu talloze kansen verloren gingen. Wanneer v. d. Lugt eenmaal in deze linie zal zijn opgenomen, hetgeen nu definitief Zondag zal zijn, is te verwachten dat er betere resultaten geboekt kunnen worden. Het 2e en 3e elftal waren vrij: het 4e leverde een verdiensteliike prestatie met een 74 zege op Geel Wit 4. Het 5e elftal ging op de goede weg voort en klopte Vogelenzang 3 met 3—1. zodat de nek-aan-nek-race met BSM 3 om de boven ste plaats voortduurt. De junioren doen het nu beter dan ver leden jaar en door een 41 overwinning op de Terrasvogels-junioren beh'ren zij tot de middenmoot. De A-aspiranten streden met Waterloo A een sportieve striid om de punten, welke tenslotte broederlijk werden gedeeld daar beide niet tot scoren kwamen. Zondag speelt SVIJ om 9.45 uur thuis tegen Spaarnevogels om de OHC-beker en het 5e elftal gaat naar OG 6. De andere elftallen zijn allemaal vrij. (4) Thomas Dorn was er ook erg van onder de indruk, maar tegelijk zag ik hem zeer actief worden. Hij heeft met de secretaris aangepapt en ik vermoed dat hij hem wil inschakelen bij zijn plannen om belang rijke dingen voor zijn krant te weten te komen. Misschien wil hij de arme jongen gebruiken om tot de oude heer door te dringen. Ik vind toch dat bij die kranten mensen soms, al zijn ze nog zo sympathiek, de menselijke gevoelens worden ver drongen door iets dat men kopij pleegt te noemen. Kopij is niet alleen maar dat on nozele stukje papier waarop iets geschre ven staat dat in de krant moet, neen, kopij is een monster, dat bezit neemt van een ziel. En het speet me oprecht te moeten merken dat ook Thomas Dorn dat monster onderdanig is. Het is nu de 23ste Mei volgens de kalen der en Stella Marter vertelde me vanmid dag dat zij op de eerste Juni nog veertien Een mooie sprong van de Finse kunstrijdster Pietila. Zij oefent hier voor de inter nationale schaatswedstrijden voor dames op de kunstijsbaan van Richmond, Engeland. De tuinbouwvereniging te Velsen orga niseerde in samenwerking met een zaad- handel Maandagavond in café Zomerlust te Santpoort een bijeenkomst, waar een film gedraaid werd over de teelt en de selectie van zaad, bestemd voor groente teelt. De film, die getiteld was „Hoe wij werken" brengt de selectie en teelt van het zaad in beeld op een bedrijf van een West-Friese zaaizaad-vereniging. Een korte uiteenzetting vooraf leerde dat het zaad gescheiden wordt in stamzaad en handels zaad. Het eerste wordt nimmer verkocht maar hoofdzakelijk gebruikt voor de ver dere teelt. Het stamzaad moet uniforme gewassen opleveren en bovendien eist men een goede kleur en smaak. De film liet zien, met welk een nauw keurigheid het selecteren plaats heeft. Keurmeesters zien er bovendien tijdens de teelt op toe of de groei volgens de ver wachtingen verloopt. Om aan deze avond een karakter van ontspanning te geven werden er enige schetsjes opgevoerd en viel er bovendien van piano-muziek te ge nieten. Toch nog een drukke handbal-Zondag In afwijking van het oorspronkelijke programma, dat voor de handbalvereniging „IJmond" maar één wedstrijd telde, be leefden de IJmuidenaars met vijf wedstrij den toch een drukke dag. Het mooiste resultaat behaalde IJmond I (dames) in de uitwedstrijd tegen B.G.V. I. Het samenspel van IJmond was verzorgd, waardoor vele gevaarlijke situaties voor het B.G.V.-aoel ontstonden. In de eerste speelhelft zorgde IJmond voor drie doel punten. Na de hervatting werd het spel feller en enige schoten werden door de paal ge keerd, maar tenslotte konden de gasten nog eenmaal doelpunten en werd de uitslag 04 voor IJmond. In de eerste helft van de ontmoeting IJ mond 2—H.O.C. 2 (dames) was het spel wat onsamenhangend. IJmond scoorde eerst, maar H.O.C. maakte spoedig gelijk (11). De gastvrouwen werden wat ge vaarlijker, maar H.O.C. zat feller op de bal. Uit enige goed opgezette IJmond- aanvallen werd het 3—1. Na de hervatting speelde IJmond levendiger, doch de ploeg vond in de H.O.C.-doelverdedigster een lastige hinderpaal, die vele goede schoten even goed stopte. Toch werd het 41 voor IJmond. H.O.C. bracht de eindstand met een verrassende uitval tenslotte op 42. De jongste IJmond (4) -damesploeg kon het tegen de veel sterkere Foresters-dames (2) lang niet bolwerken. Regelmatig scoorde Foresters. Ondanks de grote neder laag speelde IJmond 4 behoorlijk. Uitslag 19 voor Foresters 2. Voor de herenploegen werd het evenmin een fortuinlijke dag. De wedstrijd IJmond 2 Beverwijk werd beslissend door de be zoekers gewonnen en het is niet uitgeslo ten, dat Beverwijk het kampioenschap be halen zal. De strijd was snel en aantrek kelijk en de Beverwijk-aanval trad door tastend op. De IJmond-verdediging die overigens goed speelde, kreeg daardoor veel werk te verzetten. Beverwijk nam de leiding en maakte zorgvuldig van de kan sen gebruik. De stand was 03 voor IJ mond tegenscoorde en nadat Beverwijk er 15 van maakte, doelpuntte Molenaar fraai tegen (25). Ook na de hervatting bleef het spel levendig en gaven beide ploegen zich geheel. Beverwijk was echter meer schotvaardig en de einduitslag werd 4—9. In de wedstrijd IJmond 3O.S.S. 2 was de thuisclub aanvankelijk sterker, maar ze kon dit wegens zwak voorhoedespel niet in doelpunten uitdrukken. Onverwacht nam O.S.S. de leiding en spoedig daarop werd het zelfs 03, doch toen werd de IJmond-doelman geblesseerd. De verdediging hield desondanks verder stand en Hagenaar wist tegen te scoren (13). Na de hervatting bleef IJmond aanvallend maar O.S.S. had het eerst succes (14). Met nog enkele minuten te spelen zagen de IJmonders kans om met drie goed uitgevoerde aanvallen de ach terstand in te lopen en (door Hagenaar) een gelijk spel uit het vuur te slepen (4—4). I.E.V. heeft op B.S.M. een overtuigende zege behaald, hoewel dit aanvankelijk zeker niet werd verwacht. De ouverture tot de hoge score kwam na 10 minuten toen B.S.M. verschillende I.E.V. aanvallen had afgeslagen, maar de gastheren van de kans gebruik maakten na een te zacht, te ruggespeelde bal (10). B.S.M. trachtte het spel te verplaatsen, maar dit leverde een hoekschop op. I.E.V. beproefde daarop de B.S.M.-doelman. Bij goed samenspel van B.S.M. weifelden de I.E.V.-verdedi- gers en de midvoor maakte gelijk. Een volgende felle I.E.V.-aanval besloot Prin sen met een prachtig doelpunt (21). Hoewel B.S.M. zich inspande voor de ge lijkmaker viel vijf minuten voor de rust het derde doelpunt aan de andere kant door v. d. Vlies, waarna Prinsen het direct met een ver schot probeerde en de bal in de bovenhoek joeg (41). Na de hervatting was B.S.M. met wind mee ongetwijfeld sterker. Een buitenspel- doelpunt werd echter afgekeurd en nadat er een paar I.E.V. aanvallen strandden op buitenspel en de B.S.M.-doelman een schot van Castricum uitstekend had gestopt, nam I.E.V. het spel weer in handen. Castricum kopte keurig in (51). Nog gaf B.S.M. zich niet gewonnen en de I.E.V.'ers moes ten alle zeilen bijzetten om een doelpunt te voorkomen. Toch verplaatsten de gast heren de strijd weer. Uit een mooie com binatie tussen Prinsen, Duin en Schave- maker schoot de laatste hard onder de lat in het doel (61). I.E.V. deed het nu wat kalmer aan, maai de pogingen van B.S.M. om in deze vlugge wedstrijd een beter resultaat te halen, faalden. Waar in het buitenland bijna de volledige kosten van de tuberculosebestrijding ge financierd worden uit de opbrengst van de zogenaamde Kerstzegels, ligt dit in Neder land geheel anders. Particuliere organisaties, gesteund door een zekere rijkssubsidie, moeten zien dat de touwtjes aan elkaar worden geknoopt. De meer intensieve manier van tuberculose bestrijding van na de oorlog, waarbij in de eerste plaats moet worden gedacht aan de opsporing, controle en nazorg, maakt het noodzakelijk dat de geldmiddelen gelijke tred houden met de vele onkosten die dit werk met zich brengt. Het is niet te verwachten, dat de rijks subsidie binnenkort dermate zal wor den verhoogd, dat de totale kosten van het moderne bestrijdingsapparaat hierdoor zullen worden gedekt. Het is dringend nodig dat men plaatse lijk en landelijk de beschikking krijgt over gelden waardoor instrumenten, die bij systematische opsporing, bij groeps- en be volkingsonderzoek, bij frequentie en regel matige controle niet mogen ontbreken. De volksziekte, die tuberculose heet, moet wor den uitgeroeid en ieder kan daarbij helpen. Ook in Beverwijk is daartoe gevolg ge geven aan de landelijke oproep voor de bekende Kerstzegelactie om te komen tol practische bestrijding van de volkskwaal. De zegels zijn in die plaats te krijgen bij C. J. Steenbeek, Baanstraat 18. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening maakt bekend, dat de contingentering van de snijbloemenimport in Zwitserland heeft geleid tot belangrijke teruggang van deze invoer. De import uit Nederland bedroeg in de maanden Mei tot en met Augustus 1951 naar de hoeveel heid gerekend 64 van de overeen komstige import in 1950. Het contingent van de vier zomermaanden van dit jaar bedroeg echter voor Italië 102 en voor Nederland slechts 56 van de betrokken invoer in 1950. Naar de waarde gerekend importeerde Zwitserland in de afgelopen maanden 72 van de betrokken invoer gedurende de overeenkomstige periode van 1950 uit Nederland. Voor Italië bedroeg dit percentage slechts 57, zodat vooral Neder land heeft geprofiteerd van de door de contingentering ontstane prijsverhoging. Door samenwerking van de afdelingen Beverwijk en IJmuiden van de Algemene Bond voor Ambtenaren, zal er op Dinsdag 11 December in het Rex Theater te IJmui den, ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum een feestavond worden gehouden. Het cabaretgezelschap van André Carell zal deze avond verzorgen onder het motto „Wij vieren feest". SINT NICOLAASFEEST IN LUXOR Door samenwerking van de N.V.V. Be- stuurdersbond, de Federatie van de Partij van de Arbeid en de vrouwengroep van deze partij zal op Woensdag 28 November in het Luxor Theater te Beverwijk een St. Nicolaasfeest worden gegeven voor kinde ren van 5 lot 10 jaar. Dinsdag 6 November Kennemer Theater, 7 er. 9.15 uur: „Politie dossier 301". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Opium voor Cairo". Woensdag 7 November Bioscopen: Zie Dinsdag. •p V Ja, die erwtensoep ging er grif in, hoorWat smulden ze van dat heerlijke winter- kostjeOok Pilon was er dol op. Smullen maar, jongens", lachte tante Liezebertha. „Er is nog een grote pan vol! Houdt je bord. maar bij, ik schep wel vol!" Dat lieten ze zich geen tweemaal zeggen. Ze smulden, tot ze bijna niet meer konden en hun buikjes bol stonden. Het was ook zo lekker! „Oef!.... Nou plof ik bijna!", zei Bunkie, en daar moesten ze allemaal om lachen. Na het eten hadden ze nog een gezellige avond. Ze zaten rond de kachel, die gezellig snorde, en lazen wat. Ja, die winteravonden zijn toch ook wel prettig! Maar toen de klok op bedtijd stond klapte tante Liezebertha in de handen. „Vort.naar bed. kinderen! Morgen komt er weer een dag!" Met een lekkere warme kruik zochten ze hun bedjes op en kropen diep onder de dikke dekens. En die nacht stond er een vrieslucht met pinkelende sterren Aan het tweede H.O.V.-concert, dat on der auspiciën van de Algemene Beverwijk- se Culturele Commissie op Woensdag 17 November in het KSA-gebouw zal worden uitgevoerd, zal de fluitsolist Marius Ruy sink medewerken. Het programma luidt: Suite nr. 2 van J. S. Bach; Oxfordsym- phonie van J. Haydn; Cyrano de Bergerac van J. Wagenaar; Prélude a l'après-midi d'un faune van C. Debussy; L'Arlésienne Suite nr. 2 van G. Bizet; Dirigent is Toon Verhey. De gemengde toneelclub van het P.W.N. in Bloemendaal heeft in een vorig toneel seizoen reeds verscheidene opvoeringen ge geven van het blijspel in drie bedrijven „Betje regeert" van Henk Bakker. Zaterdagavond bracht de club het stuk nogmaals voor de Politie Schietvereniging „Castricum en Omstreken" in hötel Eggers en het moet gezegd dat men dit weliswaar oude, maar niettemin vrolijke spel uitste kend vertolkte. De nog jonge actrice mejuffrouw Puk Jager was de zware rol van Betje op de schouders geschoven en zij speelde op een wijze die geen twijfel over haar grote ca paciteiten liet bestaan. De heer E. J. Ab- spoel had zich terdege in de rol van de fabrikant Van Gelder ingeleefd en kwam vooral in het tweede bedrijf boven het middelmatige uit. Zijn vrouw Louise, die kwistig met baars mans geld strooide, werd door mejuffrouw C. Hol voortreffelijk ver tolkt. Mejuffrouw Rie Habiecht kan, als de dochter van het gezin Van Gelder, eveneens op te waarderen spel terugzien. Haar na tuurlijke houding en onbevangenheid wa ren loffelijk. N. Wiese was de niet altijd even brave zoon Fred, die met de artiste Mia van Laar (mejuffrouw R. Leopold een keurig staaltje van samenspel ten beste gaf. Mr. J. G. Stanley (B. R. Smit) ver zwakte zijn spel door te gepronceerde mi miek, over het geheel echter speelde ook hij niet onverdienstelijk. De opmerkingen van Hendrik, de huisknecht (C. J. Hunink) hebben menigeen gul doen lachen, evenals de robuste leverancier Drost (H. J. van Elven) in zijn rol van de man die „verhaal kwam halen". De heer Van Elven kan als regisseur op een geslaagde uitvoering te rugzien. Met dit blijspel vierden de Castri cumse politiemannen en die uit omliggen de plaatsen hun jaarlijkse feestavond,waar bij de winnaars van de gehouden schiet wedstrijden in de pauze de door hen ge wonnen prijzen kregen uitgereikt. Bij de opening van de avond sprak de voorzatter de heer H. Wesseling, een speciaal woord van welkom tot burgemeester C. F. Smeets, die met zijn echtgenote, aanwezig was en tot de kanitein van het stafdistrict Amster dam. F. Overmans. Een gezellig bal besloot de avond. Maandagavond kwam de Amsterdamse toneelvereniging „Tot Ons Plezier" voor de supporters van C.S.V. in hotel Eggers voor het voetlicht. Met groot succes voerde deze in 1922 opgerichte vereniging op de comedie in drie bedrijven „In een andere wereld" van Joh. Blaaser. Het verhaal geeft het scherpe contrast weer dat bestaat tussen de conservatieve porceleinfabrikant Van Runten. die onder invloed van zijn vrouw en dochter ver boven zijn stand leeft en de rijkgewor- den bankwerker Koopman die terwille van zijn zoon Rob zijn pasverworven geld in de zaak van Van Runten steekt. De bankwer ker heeft maling aan alle overdreven en valse distinctie, zodat er diverse aardige tonelen ontstaan en het is de verdienste van de schrijver dat hij deze op een aan vaardbare manier verwerkte. Het stuk lag „Tot Ons Plezier" in alle opzichten. On doenlijk zou het zijn alle elf medespelen den te vermelden, maar over enkelen van hen mag toch niet gezwegen worden. De rol van de bankwerker werd op meester lijke wijze door de heer G. H. v. d. Berg- Jeths weergegeven. Het bleek voor mej. B. v. d. Berg-Jeths geen bezwaar een jon- gensrol te vervullen want zij was als Miel. de jongste zoon van de bankwerker, een kracht waar pit in zat. Cor v. d. Watering was als de fabrikant eveneens uitstekend. Dat regisseur F. Kok eer van zijn werk had mocht blijken uit het daverend applaus dat na ieder bedrijf opklonk. Door de musicus Ger Visser uit Alkmaar werden op het nieuwe mechanische instru ment de clavioline enige imitaties van het hammond-orgel ten gehore gebracht. De avond was door voorzitter Chr. Pie- terse met een enkel woord geopend. Met een gezellig samenzijn werd zij besloten. DE VEILING VAN MAANDAG De Castricumse tuinders kregen voor hun producten Maandag aan de groentenyeiling de volgende prijzen: sla 5Va6: spruiten A 49—80; spruiten B 31—41; andijvie V/-.17; bloemkool 850; gele kool 9: boerenkool 81413; tomaten 40: rode kool 1013; prei 15—18%: snijbonen f 1.50, waspeen 16—18. Zakkende markt. De tegen het einde van de vorige WS; die al te zakken, kwam Maandag nop fk bcSog lager terecht, zodat sommige LP(n traP3e bedenkelijk laag kwamen te staSS? ze5fs schelvis noteerde f 45 tot f 49 Ue Stole de braat kwam zelfs een kisl et per kist. De vraag naar de ïUn°' f 15 evenwel zo gering, dat er nnHWas schrale aanvoer niet meer dan f 1- de betaald is. De verse haring deed hr?T Gevraagde soorten brachten het Li f 1-eter* kist, evenals de makreel, die varLt l f 14 tot f 18 per kist. De fijnvis S? Vaa verder. Grote tong varieerde var M n-'ets f 2.70 en de kleine tongen IIVJ®101 f 0.85 tot f 0.70 per kg. Grote Sr Vatt die hoofdzakelijk voor de exnort ,auw'' kocht, bracht het tot t 2MP 1 S8t" kwam daarmee op het oude niveau terèchf In twijfel. Hoewel de Batavia tuf. dag al binnen kwam met 240 kisten JPS en piepers, 450 makreel, 55 hSloli beljauw en gul. 40 wijting en m 1a' werd er Maandagmiddag emstig'0Ve™? gen geen gebruik te maken van de DinZ markt, daar er voor Woensdag „ogS trawlers voor binnenkomst bekend en de Woensdagmarkt bovendien nogsS als da best betaalde marktdag Kgaaf4 Schraalhans. Maandagmiddag waJ er geen binnenkomers voor Woensdag kend. De Alkmaar en de Schoort die al v™ „oudere datum" zijn, hadden zich no* n gemeld. m- Walharing loopt terug. De vangstbe- richten van de drijfnetvissers onder de En gelse wal lopen terug en verschillend! schepen hebben zelfs helemaal voor niet* gehaald. B Naar de Oostzee. Evenals vorig jsa? zal de motorkotter Texel (IJM 5) vad, rederij Drijver weer aan de Oostzec-visserii gaan deelnemen. Maandag was het schil aan de afslag, waarna de Texel zal dokken om dan in het midden van de week naar de gul-visserij te vertrekken. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 2 80— 2.40; gr. tong 3.15—2.75; gr.m. tong 174— 1.62; kim. tong 1.45—1.31; kl. tong I l.i6_ 0.96; kl. tong II 0.70—0.53; tarbot I I.9O 1.50 per kg. Tarbot II 62—56; tarbot III 58-49; tav bot IV 47—39; tongschar 77—69; gr. 'schol 69—62; grm. schol 74—66; kim. schol 84- 67; kl. schol I 58—52; kl. schol II 39—14- schar 3218; v. haring 16.50—10.50; ma- kerel 2212.50; gr. schelvis 5641;' grim. schelvis 5343; kim. schelvis 48—40° ld. schelvis I 41—32; kl. schelvis II 36=22; wijting 24—15; gr. gul 64—54; mid. gul 59 46; kl. gul 29.50—22; kl. haai 30—22; ham 7066; poontjes 10—8; kl. rode poon II 20.50—15 per 50 kg. Gr. kabeljauw 242142; gr. koolvis zw 92—88 per 125 kg. Aanvoer: 570 kisten tong en tarbot; 3 heilbot; 19 tongschar en schartong; 1050 schol; 230 schar. 2415 haring; 1030 makree!;: 990 schelvis; 530 wijting: 190 kabeljauwen gul; 21 haai; 2 ham; 100 poon; 5 koolvis; 35 diversen. Totaal 7190 kisten. Besommingen: IJM 32 Elie f 18.940; IJM 38 Zeelandia f 14.100; IJM. 71 Bloemendaal f 14.650: RO 1 f 2560: IJM 204 f 2290: KW 89 f 3650; KW 17 f 3210; KW 104 f3610; KW 108 f2100; KW 59 f 1530; KW 107 f 2830; KW 169 f 2820: KW 24 f 2470; KW 114 f 820: KW 168 f 2840: KW 26 f 2670; KW 69 f 2870; KW 16 f 5580; KW 65 f 4400. Verse haring:- IJM 74 f 3890: I-TM 75 f 4750; KW 73 f5410; KW 37 f 3300; KW 86 f 4000; KW 129 f 4800; KW 34 f 990; BU 33 f 3120: R0 29 f 1200; IJM 228 f 840; IJM 277 f 500; IJM 270 f 1950; KW 34 f 2850; KW 163 f 1170;' KW 210 f 1610; KW 27 f 930: KW 30 f 1550; KW 94 f 1330: KW 53 f 1310; IJM 33 f 2310; KW 28 f 2770; KW 1551 2770. ADVERTENTIE als Uw huid jeukt. Dat maaktj Hp7 het erger en het veroorzaakt ee7 infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel „DE PION" ZETTE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VOORT De Castricumse Schaakclub „De Pion" heeft haar wedstrijden voor de onderlinge competitie in hotel Meijer voortgezet. Da uitslagen zijn: J Groep 1: C. J. Heeck—C. Bennes 0-1; X van RavenzwaaiTh. de Smalen F. Bouwen—Walt. Uhl 1—0; P. Zwart-Wera, Uhl 0—1; D. Keet baas—J. Bos b-b. Groep 2: S. van Weeren—R. v. d. Berg M; Joh. de KoekkoekC. Menke 0—1; J. Ra zing—B. Schlosser 1—0; T. de Vries—L- Born 01. Vrijdag speelt „De Pion" haar eerste bondscompetitiewedstrijd voor dè 2e klasse A tegen de SC „De Egmonden". De wedstrijd wordt in hotel Meijer gespeeld. gasten verwacht, die allen langer dan een maand hopen te blijven. Ik weet niet of ik mijn drie maanden hier in Duin en Bos zal uitzingen, of dat ik na een poos naar een ander hotel zal vertrekken. Het is zo rustig, zo vredig hier. De avond is won derlijk stil, slechts het geluid van een hark op de kiezel verraadt dat een mens nog aan zijn dagtaak is. Het is Klaasje, de manke, achterlijke tuinknecht van het hótel, die met trage bewegingen de kiezel ordent en intussen zachtjes voor zich uit mompelt. Zou Klaasje zichzelf een ver haal vertellen? Ik had aanvankelijk mede lijken met hem, maar als ik zie hoe hij altijd vrolijk en onbezorgd op zijn gemak zijn werk doet, ga ik geloven dat mijn medelijden met hem misplaatst is. Hij heeft geen zorgen, hij maakt zich nergens druk om. Hij lacht maar wat en vertelt zichzelf de aardigste dingen. Hij lééft, meer niet. Terwijl ik over dit alles nadenk, gaat de zon langzaam onder achter de duinkam- men. De lucht is goudgeel en de duinen lijken van rood koper, met hier en daar een groene vlek. KoperWie staat er bij stil dat dit metaal zo'n grote rol kan spelen in de internationale handel en dat er millioenen en millioenen bij te pas ko men. Die oude heer met zijn millioenen is nog niet buiten geweest. Hij heeft twee da gen op zijn kamer gedineerd en is 's avonds een uurtje in de foyer verschenen, gewik keld in een aantal wollen shawls en met een knorrig gezicht. De goede zorgen die aan hem besteed worden waardeert hij maar weinig. Stella Marter vertelde me vanmorgen dat zij een hele lijst met grote en kleine verlangens van zijn secretaris gekregen heeft, die allemaal stipt moeten worden nagekomen. Daarnet, toen ze even bij me in de voortuin zat, vloog ze plotse ling met een verschrikte blik op haar hor loge overeind. „Om acht uur moet hij een glas met zuiveringszoutoplossing hebben voor de nacht!" zei ze gejaagd. „In de keu ken denken ze er natuurlijk weer niet om. Excuseer me, ik moet even zien of het in orde is." Ik heb me in een ogenblik van sentimen taliteit voorgesteld hoe die arme oude man daarboven de nacht doorbrengt, geplaagd door een slechte spijsvertering en nog een dozijn andere kwaaltjes meer, aangewezen op de betaalde zorgen van hotelpersoneel, dat weliswaar stipt doch zonder liefde de dingen doet die hij wenst. En als het te erg wordt, belt hij zijn secretaris. Ik heb van Stella gehoord dat die jongeman in de ka mer naast zijn baas slaapt, met de sleutel van diens deur onder zijn hoofdkussen en met zijn oor vlak bij de bel, die hem ieder ogenblik van de nacht bij het bed van de lijdende kopermagnaat kan roepen. Ik ge loof dat ik medelijden met beiden heb. Met de oude heer, die het moet doen met de twijfelachtige genegenheid van zijn bleke, kikkerachtige secretaris, en met de secretaris, die zijn taak blijkbaar met gro te tegenzin uitvoert en zich diep-ongeluk- kig voelt. Op dit moment word ik gestoord door een vlaagje koude zeewind, die me doet huiveren. Ik besluit mijn shawl te halen die boven op mijn kamer aan de kapstok hangt en daarna nog even te blijven ge nieten van de mooie avond buiten. Hier op het terras is het in ieder geval prettiger dan binnen in de leeszaal, waar men el kander zit aan te kijken over een tijd schrift heen. De gasten kennen elkander te weinig om veel te praten en wisselen oppervlakkige banale opmerkingen zonder feitelijke betekenis. Ik zou natuurlijk met Thomas Dorn kunnen discussiëren over het monster „kopij", maar op het ogenblik heb ik meer behoefte aan wat rustig, zwijgend peinzen in eenzaamheid. Ik klim langzaam de trap op over de dikke mohair-loper en juist als ik met mijn hoofd boven de overloop kom, hoor ik aan het einde van de gang links een on derdrukt gegichel, gevolgd door een ver- bauwereerd: „Gossie!" Het komt ergens uit het donkere einde van de gang, waar de kamers van de ko perkoning en zijn secretaris zijn. Daar is een soort nis waarschijnlijk heeft er vroeger zo'n echt gezellig ouderwets fon teintje gezeten. Het is een donkere ruim te, waar een sierlijk antiek tafeltje staat. Dat heb ik vanmorgen nog bewonderd, want ik houd van die charmante oude dingen die me herinneren aan mijn groot ouders en hun huis, dat vol stond met die glanzende notenhouten niemendalletjes. Het schijnt dat ik een tête-a-tête verstoord heb. Dat „gossie" is waarschijnlijk de ver bauwereerde kreet van een der diensters geweest, die uitgelokt werd door een vrij postige man. Ik zie tenminste een slank figuurtje in het zwart met een wit schortje en dito mutsje snel verdwijnen in de ka mer van de oude millionnair na een vluchtig klopje, en dan gaat plotseling de gangdeur aan het einde van de overloop open, die uitkomt op een betegeld wentel trapje naar de toiletten beneden. In de lichtstreep, die door de even geopende deur valt, zie ik een mannenfiguur haastig verdwijnen. Een donkere, rijzige gestalte is een oogwenk afgetekend tegen het licht dan valt de deur dicht en de gang is verlaten. Ik vind het maar een vreemde geschie denis. Die geheimzinnigheid ergert me en bovendien lijkt het me ongepast dat het personeel vrijages organiseert op gangen waar de gasten passeren moeten. Wie zou het geweest zijn, Clara of Johnny? Ik herinner me dat mevrouw Marter me schertsend iets verteld heeft van een „laten we zeggen meer dan vriendschappelijke verhouding tussen Pe ter, de gérant, en Clara". Dat was toen ik er een opmerking over maakte, dat Clara die arme jongen zo afbekte. „Dat is waarschijnlijk een gevolg van de liefde", zei mevrouw Marter lachend. „Die gaat altijd met het gevoel van eigen domsrecht gepaard en met iets van je zelf hoef je niet zo voorzichtig om te gaan - Als ik hierover sta na te denken opoe bovenste trede van de trap, gaat de ka merdeur van de oude millionnair weer open en Clara trippelt naar buiten. Zij loopt, mij snel voorbij met de ogen naar ae loper. Die heeft een kwaad geweten. Dus het was Clara. E11 die man moe. dan wel Peter geweest zijn. Mooi ste., elkaar uitschelden en dan weer vrijen op de gang. Enfin, als ze maar zorgen dat m morgenochtend op tijd mijn ontbijt W Mijn kamer is bedompt en zwoel. L aoe de ramen wijd open en kijk in de ciuisier- nis van een prachtige zomeravond. In &- verte hoor ik het ruizen van de zee voor mij ligt de oneindigheid van hét ao - kere duin, waarop een lage maan gr'" lige lichtvlakken legt. Beneden in de achtertuin hoor ik e fiets op de kiezel van het brede tuin Ik zie een donkere figuur naderen acffl 1 de witte lichtbundel van de rijwieuan dan stapt de man af en rijdt zijn v£' naar de garage. Een brede de leeszaal valt over zijn gezicht. Péter, de gérant! üje Wel allemachtig, denk ik verstoord. u- Clara heeft dus niet met Peter, maa een ander een avontuurtje ge'130, wonder dat ze zich schaamde toen z zag. Wie weet was het niefgrnet di secretaris van de koperkoning, bei fletse jongelui hebben vaak meer ac mouw dan men oppervlakkig ver Z0U"" (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6