Parijs werd de laatste hand gelegd aan het Westelijke vredesplan De Britse betalingsbalans is bet ernstigste probleem Weerbericht UNO-Assemblée onder een Mexicaanse voorzitter Poging om kloof tussen Oost en West te overbruggen wmwmmm STALIN WACHT OP EEN UITNODIGING Belgische CVP steunt regering Churchill stelt de „Home Guard" weer in Meisje door twee mannen aangerand Herdenking der October-revolutie Het woord is aan. WINSTON CHURCHILL: Indonesische regering vraagt inlichtingen WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 velser Haarlems Dagblad EDITIE Smokkelarij van boter naar België Signalement der daders Franse Nationale Ver gadering verwierp agenda Adenauer naar Londen Russisch-Egypfcische betrekkingen Rede van Beria Amerikaans defensie leider naar Europa Scheepsramp na ontploffing „IRIAN- GUINEA" ..JAARGANG No 103 Kennemerlaan 3 54^ Telef. Adm. 5437. - tie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Uf, Redactie Ive2l7. SantP'Haarlem: Gr- Nuutstr. 93, '^tie Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 n) Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Djedeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 29 5e JAARGANG No 267 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 1 WMWm, L-c'fien! van de Franse Republiek, Vincent Auriol. heeft Dinsdagmiddag de zesde Algemene Vergadering van de UNO te !Tfl{0pe»d* Tijdens de welkomstrede van president Auriol (links, staande). Achter de voorzitlerstafel, in het midden, de aftredend voorzitter der UNO-Assemblée, en, links van deze, secretaris-generaal Trygve Lie. (A.N.P.-„Telefoto") [IJS, (Reuter) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver fde Staten, Engeland en Frankrijk, respectievelijk Dean Acheson, ïoitv Eden en Robert Schuman, hebben Dinsdag te Parijs overeen- ning bereikt' over de inhoud van een gemeenschappelijke verklaring :?.anzién van een ontwapening over de gehele wereld, r.Franse avondblad „France Soir" meldt dat de Russische minister van liMdse Zaken Wysjinski zou hebben gezegd dat maarschalk Stalin wil wachten op een officiële uitnodiging van de Westelijke grote alvorens te beslissen of hij deel zal nemen aan eventuele besprekingen eGroteVier, zoals die door president Auriol van Frankrijk Dinsdag zijn spperd in zijn openingsrede voor de Algemene UNO-vergadering. 1 verwacht dat de Sovjet-Unie het voorstel van president Auriol zal MIB, mits er later een bijeenkomst der vijf groten mogendheden, met. Wip van Peking-China, wordt gehouden, aldus diplomatieke kringen [parijs. srikaanse woordvoerders te Parijs len, dat hun regering Auriols i! eerst zorgvuldig moet bestuderen, is haar houding te bepalen, is in Amerikaanse kringen een pu il geheim, dat de Amerikaanse rege- laans geen warm voorstander is van liijke bijeenkomsten der grote mo- In kringen, die in nauw-contact rrsident Truman staan, werd Dinsdag srd, dat de president niet zal afstap- un zijn reeds meermalen verkondigd amt, dat een bijeenkomst met Stalin :o?ten. worden gehouden in de Ver- J Staten. $Mëje kringen te Londen zijn van dat de suggestie van president door Engeland welwillend in over genomen zal worden. „Zijn voor sin overeenstemming met de sugges tie reeds door Churchill zijn geop- f, zo zeide men. 3gelooft, dat Churchill gaarne spoe- president Truman besprekingen "teren over de wereldproblemen in dgemeen, waaronder besprekingen 3 het Oosten en het Westen op hef Kits plan. Openingszitting UNO-Assemblée correspondent in Parijs meldt: K-de zitting van de Algemene UNO- Ti'ing is gistermiddag om drie uur president der Franse republiek, ts: Auriol, geopend met een rede, die ^merkelijk meer inhield dan men bij plechtigheden gewend is. •Voornaamste passages uit de rede iwker die, waarin liij een invitatie 3r Parijs te komen richtte tot de jwide staatslieden, naar wie thans zo- ®)3tige blikken worden gewend", :«lke bedekte termen Vincent Auriol t anderen kan hebben bedoeld dan en Truman. Een treffende gevoels- doorgloeide de woorden van de •ent, toen hij deze ongenoemde staats- er van verzekerde, dat een direct lussen hen beiden, waarbij zij Jjvjemla of openbaar debat hun denk- «n zouden kunnen uitwisselen, door «wereld met een ongekende opluch- 'iou worden begroet. directe beroep op de twee staats- nat; zoals wij vernamen, met voor don instemming van de Franse "rege- :V,fru geuit, werd direct na de zitting in de gangen van Chaillot druk besproken, en velen verwachtten dat president Tru man in de radiorede, die hij vandaag moet houden, er, zij het slechts beleefdheids halve, reeds voorlopig op zou moeten rea geren. De voorzitter der vorige UNO-assemblée. de Pers Entezam, nam na Auriol het woord om de loalans op te maken van de vorige zitting. Binnen het kwartier werd nu een nieuwe president gekozen in de persoon van de Mexicaan Padilla Nervo, die de voorzit tershamer van zijn scheidende collega overnam. Nervo zeide in de huidige we reldsituatie naast veel dat onrust baart, ook verscheidene hoopgevende factoren te onderkennen, en zo kon dan deze eerste dag van de zesde zitting, die men reeds in het teken van de hoop heeft willen stellen, in majeur worden besloten. BRUSSEL A.N.P.) Volgens het Bel gische blad „Het belang van Limburg" wordt maandelijks een millioen- kilo boter, dat is 1/8 gedeelte van het totale Belgische verbruik, uit Nederland naar België ge smokkeld. De douanedienst staat tegen over deze goed georganiseerde smokkelarij op grote schaal machteloos en slechts een klein percentage kan in beslag worden ge nomen. In Limburg ligt het zwaartepunt van deze botersmokkel tussen Kinrooi, Hamont en Lommei, terwijl in Antwerpen, Aren- donk, Popel en Meerle de belangrijkste smokkelcentra zijn. De smokkelaars in de grensstreken zijn voornamelijk werklozen, die in opdracht handelen van personen die achter de schermen blijven. BRUSSEL, 6 Nov. (ANP). De Belgi sche eerste minister Pholien heeft Dins dagmiddag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers in een lange ver klaring zijn regeringsbeleid verdedigd. De diplomatieke en publieke tribunes wa ren geheel bezet, doch degenen die na de felle artikelen, die in de pers van de ka tholieke volkspartij tegen de homogeen- katholieke regering Pholien waren ver schenen, meenden een sensationele ont wikkeling te mogen verwachten, kwamen bedrogen uit. Ondanks de oppositie, die in de boezem der CVP bestaat tegen de huidige samenstelling der regering, had de CVP-fractie Dinsdagmorgen in een bijzon dere vergadering besloten de regering Pho lien in ieder geval te steunen tegen de aanvallen der socialisten en liberalen, die de regering geïnterpelleerd hadden over de loon- en prijspolitiek. Verwacht mag dan ook worden, dat de debatten over het beleid der regering, die Donderdag en Vrijdag zullen worden voortgezet, zullen eindigen met een motie van vertrouwen in het huidige kabinet. (Van onze correspondent Engeland krijgt weer zijn home guard of nationale garde waar het in oorlogstijd zo trots was. Toen 'de invasie dreigde, lie pen de gewone mensen, die niet reeds on der de wapenen of lid van een der hulp diensten waren, te hoop en vormden zij de burgerwacht in net begin met niet veel meer gewhpend dan stokken, bierflessen en oude wapens uit de musea. Maar dat duurde niet lang. Want spoe dig waren er bijna 2.000.000 man op de been, voorzien van automatische geweren en andere moderne wapens. Zij waren de mannen op wie Churchill vertrouwde, toen hij verklaarde, dat zij zouden vechten op de stranden, in de stra ten en op de heuvels. Vooral in afgelegen streken vormde de nationale garde een be langrijke steunpilaar voor de militaire autoriteiten. Vele spionnen werden door hen gearresteerd, evenals neergeschoten Duitse piloten. Thans zullen 200.000 zogenaamde Zon dagochtend-soldaten als kern in vredestijd voldoende zijn. Op de wekelijkse rustdag wordt er namelijk geoefend. Mocht er oor log uitbreken, dan is deze kern aangewe zen om als instructeurs voor de rest op te treden. Churchills besluit tot wederinvoering van het burgerwachtsysteem is vooral van psychologische betekenis om de mensen oaraat te doen zijn. Gisteravond om ongeveer half zeven is een 17-jarig meisje dat in Santpoort op de rijksweg naar Haarlem fietste, aangerand. Ongeveer tweehonderd meter van het benzine-tankstation „Trovato" stonden twee mannen bij een motorfiets. Eén van hen sloeg het meisje van haar fiets af, waarna de andere, de jongste van het tweetal, het meisje aanrandde. Na hun schandelijke daad vertrokken zij met hun motor in de richting Velser pont. Het signalement van de oudste der beide mannen luidt: leeftijd ongeveer 25 jaar, ge woon postuur en ongeveer 1.75 meter lang. De tweede is 18 a 20 jaar en ongeveer 1.70 meter lang. Hij heeft een bleek, goor ge zicht, een normaal postuur en donker blond golvend haar. Hij was blootshoofds en droeg een donkergroene jekker met rits sluiting en een imitatie bontkraag en een grijsachtige pantalon. De commissaris van politie te Velsen verzoekt hun die inlichtingen over dit tweetal kunnen verstrekken, zich te mel den op het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein te Velsen. PARIJS (Reuter). Dinsdag is de Franse Nationale Vergadering weer bijeen gekomen na zeven weken op reces te zijn geweest. De vergadering wees de agenda van de hand, zoals de regering deze voor de komende twee maanden had opgesteld. De stemverhouding was 343 (Gaullisten, communisten en ruim honderd gematig den, leden der boerenpartij en radicalen, allen in de coalitieregering van Pleven ver tegenwoordigd) tegen 277. Op de agenda stond onder meer de be groting voor 1952 en het tijdstip voor een debat over buitenlandse aangelegenheden. Als reden voor de verwerping van de agenda ziet men het verlangen der ver schillende partijen orn uitdrukking te geven aan haar ontevredenheid over de verhoging van de benzineprijs met bijna twintig procent. Vervolgens werd met 518 tegen 100 stemmen (de communisten) een nieuwe agenda aangenomen, waarop tegen de wens van de regering voor Vrijdag een debat over de nieuwe prijs van de benzine is geplaatst. Vrijdag 23 November begint het debat over Buitenlandse Zaken, dat zo nodig op volgende Vrijdagen zal worden voortgezet. Het voornaamste punt voor de rest van het jaar is de begroting. BONN, 6 November (Reuter). De West- Duitse kanselier Adenauer heeft een her nieuwde uitnodiging, een bezoek aan Enge- iafjcV te brengen, aanvaard, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Bonn verno men. Een datum is nog niet vastgesteld. het Egyptische dagblad „El Ni- »hoge Egyptische persoon" met •frieime en belangrijke missie" naar yin-Unie vertrokken. Egyptistuije pers wordt druk een /••v\G her-oriëntatie van de Egyptische M betrekking tot de Sovjet-Unie •f* het Egyptische blad „Al Ahram" ijs ^°vieGRussische gezant te •^emyon Kozyref, en de waarnemen- ^•Phsche minister van Buitenlandse 5pHh Farra§ Pasja, belangrijke ^"gevoerd. Uitbreiding van de n",. |y')te met rïe Sovjet-Unie en ?st"Eur°Pese landen zou waa'r- ^et gevolg zijn van deze bespre- zo voegt het blad er aan toe. De Nobelprijswinnaar voor de vrede 1951 is de 72-jarige Franse vakbondleider Leon Jouhaux. Hij is voorzitter van de vakunie „Force Ouvrière" en president van de Franse Economische Raad. Jouhaux en zijn vróuw in hun huis te Parijs, nadat hem mededeling was gedaan van de eervolle onderscheiding. Naar radio-Moskou meldt is Dinsdag in het Bolsjoi-theater in de Russische hoofd stad voor de 34ste maal de Octoberrevolutie van 1917 herdacht in aanwezigheid van leden van het politieke bureau, hoge rege- rings- en partijfunctionarissen en hoge of ficieren van het rode leger. De voornaamste spreker op deze bijeen komst was de minister van Binnenlandse Zaken, hoofd van de geheime politie (N. K. V. D.), Beria. Het was de eerste maal, dat Beria, evenals Stalin Georgiër, bij een dergelijke gelegenheid het woord voerde. Hij verklaarde, dat het Sovjet-Russisch economisch systeem „iedere dag nieuwe successen behaalt". In dit verband deelde hij mee, dat het tweede vijf-jarenplan met goed gevolg was uitgevoerd. Sprekend over de buitenlandse politiek zei Beria: „Er zijn thans in de wereld twee aantrekkingspunten, te weten de Sovjet- Unie aan de ene kant en de Verenigde Sta ten van Amerika het centrum van im perialisme en aggressie aan de andere zijde". „Het imperialistische kamp onder leiding van de Verenigde Staten en Engeland streeft naar een nieuwe oorlog teneinde de volken van de wereld in slavernij te brengen". „Het kamp voor vrede en socialisme, ge vormd door de Sovjet-Unie, de volksdemo cratieën en de grote Chinese republiek, bouwt daarentegen aan een socialistische wereld, waarbij de Sovjet-Unie op broeder lijke wijze helpt". „De Sovjet-Unie", zo vervolgde Beria, heeft altijd naar vrede gestreefd. Haar strijdkrachten zijn echter uitgerust met alle types van de modernste wapens om iedere aggressor, die zonder acht te slaan op de historie het zou wagen ons vaderland aan te vallen, een vernietigende slag toe te brengen". Beria. herhaalde, dat de Sovjet-Unie be reid is te onderhandelen over economische en politieke overeenkomsten. Hij beschul digde de „kapitalisten" er van alieen vrede te willen op hun eigen voorwaarden, „het in slavernij brengen van vreemde volken". De administrateur van de Amerikaanse defensieproductie, Manley Fleischmann, zal naar Europa vertrekken voor bespre kingen inzake een versnelling van de wa penproductie aldaar, zo is Dinsdag te Washington meegedeeld. Deze versnelling zal worden gecombi neerd met de Amerikaanse productie voor de strijdkrachten in West-Europa. Fleischmann zal te Parijs besprekingen voeren met de ministers van Defensie van de landen van de Atlantische organisatie, zo verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse régering. Hij is van plan drie of vier dagen te Parijs en twee dagen te Londen te blijven. S i r i u s Menigeen herkennen wij later niet meer, zozeer zijn wij ver anderd. Dinsdag heeft het 7.000 ton metende Amerikaanse vrachtschip „George Walton", dat met een lading tarwe van Amerika op weg was naar Bombay, geseind, dat zich aan boord een ontploffing heeft voorge daan. Drie van de 39 leden van de beman ning waren om het leven gekomen, ande ren waren gewond. De bemanning had met achterlating van een nood-bemanning het schip verlaten. Het bevond zich op on geveer 300 mij! ten Westen van kaap Flat tery (ten Zuiden van het eiland Vancou ver aan de Westkust van Amerika). Het Japanse schip „Kenkon Maroe" heeft zeven uur na de ramp de „George Walton" bereikt en het tracht de inzitten den van drie reddingboten aan boord te nemen. Voorts meldt het, dat de „George Walton" van voor- tot achtersteven in brand staat en dat het oppikken van de schipbreukelingen ernstig wordt bemoei lijkt door ruwe zee. De bekende schilder Matthieu Wiegman verblijft met vacantie doch ook om te werken, zoals men op deze foto ziet aan de Rivièra, waar hij een uitwisseling voorbereidt tussen beeldende kunstenaars uit zijn woonplaats Bergen in Noordhol land en Menton. LONDEN, (Reuter) Winston Churchill heeft in zijn Dinsdag in het Lagerhuis gehouden rede medegedeeld, dat hij zich voorstelt het Huis in een geheime zitting te doen bijeen komen ter bespreking van de landsverdediging. De Britse premier zeide voorts dat schattingen, gebaseerd op de huidige stand van zaken, het tekort van het Verenigd Koninkrijk in zijn algemene balans van verschuldigde betalingen aan overzeese gebieden in 1952 op vijfhonderd a zeshonderd millioen pond sterling stellen. Omtrent de buitenlandse politiek zeide Churchill: „Wij hopen, in ons buitenlandse beleid in de eerste plaats een vermindering van de door de koude oorlog teweeg ge brachte spanning te bereiken, hetgeen zou moeten geschieden door onderhandelingen op het hoogste plan. die gebaseerd zijn op kracht en niet op zwakheid. Wij moeten nimmer toegeven ,dat een derde wereldoorlog onvermijdelijk is. Ik geloof nog steeds in het nut van een uiterste krachtsinspanning om de kloof tussen de Oostelijke en de Westelijke wereld te overbruggen". Over de regeringsverklaring zeide Attlee, dat deze een van de meest inhoudloze was die hij ooit had gehoord. „Er is geen dui delijke politieke lijn in te bekennen. Af braak domineert", aldus de ex-premier, die verder nog, onder toejuichingen van socia listische zijde, verklaarde dat de voornaam ste punten der regeringsverklaring neer kwamen op een poging om het werk van vorige parlementen ongedaan te maken". Churchill kondigde aan, dat hij althans in het begin de portefeuille van Landsver dediging zelf zal beheren en dat eerst latei- definitief over de bezetting van deze mi nisterspost moet worden beslist. „Ik kom thans te spreken over de ern stigste aangelegenheid die ik hedenavond in het Huis moet behandelen, namelijk de financiële en economische toestand", ver volgde Churchill. „Het tekort op de buitenlandse handel bedraagt, thans, wanneer wij ons baseren op de toestand in het lopende halfjaar, zevenhonderd millioen pond sterling per jaar. Verleden jaar was er een batig saldo van ongeveer 350 millioen pond sterling. Dit betekent dat onze betalingsbalanspo- sitie in een jaar tijds met ruim een milliard pond sterling is verslechterd. Uit gaande van de huidige toestand zou het Verenigd Koninkrijk in 1952 op zijn algemene balans van verschuldigde beta lingen aan overzeese gebieden een tekort hebben van vijf a zeshonderd millioen pond sterling. Wanneer wij rekening hou den met het geheel der handelstransacties tussen het sterlinggebied en de rest van de wereld, zouden onze verliezen aan goud en dollarwaarden mogelijk nog aanmerke lijk hoger komen te liggen. Indien dit zo zou doorgaan, zou slechts één einde moge lijk wezen: een staatsbankroet". „Ik doe", aldus Churchill, „een beroep op het Huis en ons volk zich ernstig voor te nemen onverwijld orde op de zaken in ons nationale tehuis te stellen. Dit besluit en de maatregelen, nodig om het ten uit voer te leggen zullen ons crediet in de ge hele wereld versterken. Als gevolg van de huidige economische toestand zal geen ver betering kunnen worden gebracht in de be staande schaarste aan vlees en steenkool". Churchill zei dat de conservatieven heb ben besloten niet thans de maatregel dei- socialistische regering, die de bepaling, volgens welke twaalf Lagerhuiszetels ge reserveerd waren voor de Britse universi teiten (die vrijwel nooit een socialistische vertegenwoordiger afvaardigden) ongedaan te maken. Churchill verklaarde verder, dat zijn re gering over voldoende aanhang in het land en in het Lagerhuis beschikt om de dooi de afgetreden socialistische regering afge kondigde nationalisatie der staalindustrie ongedaan te maken. Hij voegde hieraan toe, dat de daartoe strekkende maatregelen evenwel niet voor Kerstmis zullen worden genomen. Buitenland Sprekende over de buitenlandse politiek zeide Churchill: „Wij kunnen niet instem men met de slechte behandeling die wij in het Perzische oliegeschil hebben onder vonden. Mijn regering zal immer bereid zijn te onderhandelen op basis van een eerlijk deelgenootschap met Perzië". Omtrent het Brits-Egyptische verschil van mening zeide Churchill: „Wij zijn vast besloten onze wettige positie in de Suez- kanaalzóne te handhaven, ongeacht het on wettige en eenzijdige optreden van Egypte door de unilaterale opzegging van de ver dragen van 1936 en 1899. Wij zullen ons uiterste best doen het Suezkanaal als een internationale doorvaart te beveiligen en wij zullen, om dit te bereiken niet krachti ger optreden dan noodzakelijk is. Wij zul len de politie in Egypte, zoals die door de afgetreden socialistische regering is ge voerd, voortzetten". Attlee. sprak Overeenkomstig de traditie had de leider der oppositie, Attlee, vóór premier Chur chill gesproken. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister-president, dr. Sukiman, zal aan de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta inlichtingen vragen over de juistheid van de berichten betreffende het bij het Neder landse parlement ingediende ontwerp van wet inzake de grondwetsherziening, volgens hetwelk West-Irian als „Nederlands Nieuw-Guinea" zal worden opgenomen in het grondgebied van het Koninkrijk dei- Nederlanden. Tot deze stap werd besloten op de Dinsdag gehouden zitting van het Indone sische kabinet, die ruim 4 uren heeft ge duurd. Bij afwezigheid van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Subardjo, treedt de minister-president tevens op als mi nister van Buitenlandse Zaken ad interim. Op vragen van de pers antwoordde de minister van voorlichting A. Mononutu, „dat het standpunt van ,de Indonesische regering in deze kwestie zal afhangen van het antwoord van de Nederlandse Hoge Commissaris". Voorts kondigde hij een officiële verklaring over deze materie aan. ■■■••■■■•■■■••■■■■■■•■■■■•■■■■■•■■■a ■■■■■■•■ia TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar mist, maar vervolgens weer tijdelijk regen. Zwakke tot ma tige Zuidelijke wind, weinig verande ring in temperatuur. 8 November Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur. Maan op 15.04 uur, onder 1.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 November Hoog water: 9.57 en 22.40 uur. Laag water: 5.08 en 17.45 uur. Donderdag 8 November Hoog water: 11.27 uur. Laag water: 6.42 en 19.12 uur. raaiaaaiia>aiini»""iMiaiia

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1