Reddingsbrigade en kleuter scholen hebben vele wensen Het Hek van de Dam Dubbel veteranen-jubileum bij de Hoogovens „Nationalisatie wordt hoog tijd" ©ld Clothes Mew Omstreden „pool" door OVERALL Zeeman's Textielhandel Winkeliers gaan echter bijspringen dAG 7 NOVEMBER 1951 Gevaarlijke situatie op komst eenzetting over het trawlerconflict d0or de N.V.V.-Bestuurdersbond CAO in zicht ynda voor Haarlem THALIA „Moord uit genade" van Thalia regering bindend verklaard Voor een degelijke sterke Feest voor J. Kloes en G. v. Wilgenburg De Hoogovens in de aether Voor een kwartje Vreemdelingen verkeerd Fijn grapje ln de hoofdstad uit Ontspanningsavond voor ouden van dagen conflict i» de IJmuidense trawlvisserij heeft het N.V.V.-Bestuurders- 'P doen besluiten haar kader bijeen te roepen voor een uiteenzetting over „poolprijs". Deze uiteenzetting werd gegeven door de lieer Adr. I r°cde voorzitter van het hoofdbestuur van de Centrale Bond van werk- Tt Transportbedrijf en hij kwam tot de conclusie, dat deze door het Onal'- rbond van Bedrijfsverenigingen (O.V.B.) op touw gezette affaire zo C gevaarlijker wordt voor de opvarenden, naarmate de zaak langer ~T" "imo bij de reders om te varen welliclit geringer wordt. Hij vertelde voorts over het verloop der staking en beschuldigde de O.V.B. en de E.V.C., ^solidair met de actie getoond heeft, van een onverantwoordelijke houding, |,ciang van hun leden maar slechts ter verwerving van een erkenning idhaafd. ADVERTENTIE ne Boon begon zijn uiteenzetting Jprzicht van de typische „karak- jer visserij, waarin noch de ^noch de afzet in de hand te hou- behandelde voorts de varia- Ssten van de werknemers, die werken v00r een bepaald „an de besomming dus. '\tBrjjs voor vis wisselt voortdu wt haringseizoen kan het voor at je markt plotseling overvoerd -;]lt er een opvangapparaat als -dn de markt gelegd moet worden. die door de markt zakte, ging wnserven- of vismeelfabrieken en vsteem is dus kennelijk in het van opvarenden en het ganse verleden liep dit opvangapparaat ••/maar in het begin van het haringseizoen deelden de dat ze onder elkaar geen op- hadden kunnen fabriceren, pi ér echter een „stopprijs" tot stand elke reder moest dus maar j/hij met de „doorgezakte" haring het vreemde verschijnsel de vismeelfabrieken op de markt lom soms haring te kopen voor 10 de „stoppprijs" voor de •-naar de mening van de heer De loste wat kost een monopolie op verwerven, virale Bond maakte bezwaar tegen lelijke gang van zaken en toonde •/bereid te praten over een af slager dan f 10 per kist haring, Ate de prijs lager. ^rs kregen bij de vismeelfabrieken maar f 9," zodat zij er een gul- -oesten leggen. Maar toen er een /overvloed van haring kwam, dat ••■et meer uit wist te komen, gingen S opnieuw met de bond praten, /spreker. „Als u niet in staat is, Se ordenende maatregelen in uw tistand te brengen, wat verwacht ren ons?" antwoordde de bond en /zagen geen andere uitweg dan Ir kreeg de goede haring een be te doorgedrukte prijs en de haring, At gelost werd en dientengevolge meelfabriek werd gedirigeerd, deelde zekere hoogte mee. Het resul ts dus een nivellering van de prijs, S3 moet daarbij bedenken, dat de 2die wel konden lossen en een jnjs bereikten hun voordeel be- 3 uit het feit, dat andere trawlers •reikt verdwenen. rèeze materie is lang en breed ge- s e.i de bemanningen keurden ten- systeem goed. De staking ging 2!:; tegen de afspraak in, aldus de leBoon en hij herinnerde er aan, dat IJmuiden de laatste jaren heeft gehouden. kpool er dan ook niet geweest was. ide besömmingen waarachtig wel zijn. •lelijke oorzaak van het conflict a elders en de heer De Boon haalde verband de durende wrevel tegen ïeeC.A.O. naar voren, tegelijk met fegrondse practijiken van de E.V.C. iade zeer van de verdwenen geva ts. iCentrale Bond overweegt echter", preker, „deze winter de lopende op te zeggen bij de reders". 3. en E.V.C. vinden in het huidige 4! contract een dankbare voedings leer hun acties en hij herinnerde sa aan het vorige conflict over de libellen. d, om de zaak opnieuw .a te blazen, is daarna in het thans sconflict gevonden. De .heer De Kemde het de vraag, of de inwilli gen van de O.V.B. zoveel finam- "ordelen voor alle opvarenden met a brengen tegenover de zware ver- «n het stilliggen der vloot voor de ''-••Kn zelf. B. heeft overigens al te kennen met de reders te willen praten - '^minderingen van de eisen tot ••'"k zonder de leden daar in te '■-een mededeling, die zonder re- ;;/3n ('e heer Krijger gedaan zou «lid van de redersvereniging. Deze 'O zaken is inmiddels schriftelijk fe ledén van de O.V.B. bevestigd, ^.manifest van de Centrale Bond ^varenden is meegedeeld. I/B-is er intussen, aldus de spre- diiet in geslaagd in het Neder- advertentie In de discussie, die gisteravond op de uiteenzetting van de heer De Boon volg de, kwam de wens naar nationalisatie naar voren en achter de bestuurstafel werd hierop het volgende geantwoord: „Wij zijn zover, dat wij bij herhaling aan de reders vertellen, dat de visserij een chaos is, waarop geantwoord werd, dat het onder de opvarenden evenmin pluis is. Als er echter genationaliseerd wordt, zal het visserijbedrijf het eerst aan de beurt komen en wij menen, dat minister Mansholt er ook wel voor is. De politieke sfeer is er echter niet rijp voor. Er zijn bepaalde plannen om het bedrijf technisch en economisch te sa neren, maar het is voorlopig zeker niet aan te nemen, dat het bedrijf uit de orivate sfeer gehaald wordt en in ge meenschappelijk eigendom verandert". X30COOOOOCX500COOOCOOOOOCOOÖOOO U?.Sr,AG 7 NOVEMBER Toneelgroep „De Ver- Hit "Rebecca", 8 uur. Brinlc- humanistisch Verbond, spreker H. Kembrandi: „De wolf van Sila", uur. Palace: ,,'n Slechte jon- én oic uur- Luxor: „Guncrazy", '■Ai «Ur" Ci,y: -Alles wel aan eeft,, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Bil- Zm,lGr". 18 j„ 7 en 9.15 uur. uur" r rcl aanSesloten", 18 j., AG 8 NOVEMBER ;:-,r ayo: Haarlems Kunst Ge- 'iLanJv fllmavond, 8.15 uur. Nuts- ccs n0^.eerstraat 16> Spiritistische hbivn, _emPel", 8 uur. Rembrandt, 4 7 én q i4'15, 7 en 9.15 uur. Frans Soa,J :nuur- CHy: 2.15, 4.30, 7 en <iavan w 7 en 9,15 uur- (Zie 311 Woensdag). landse visserijbedrijf een voet aan de grond te krijgen en haar hele actie moet gezien worden als een wanhopige poging om er kenning te krijgen; de te behalen materiële voordelen (ruim f 10 voor een matroos over de hele duur van de pool!) zeggen in dat verband genoeg. Gevaarlijke siuatie op komst De heer De Boon had echter voldoende vertrouwen in het nuchtere verstand van de meeste werknemers in deze affaire, hoewel hij het betreurde dat dit nuchtere verstand zo weinig in het openbaar tot uiting komt. Hij meende, dat er zich een gevaarlijke situatie gaat aftekenen: de reders zouden wel eens meer kunnen voelen voor „liggen blijven", omdat er straks wellicht toch een inzinking komt, die het opleggen van de vloot noodzakelijk maakt. En dan is er geen sprake van enige steun uit de kassen van het O.V.B., die het ge schil aanstookte, voorspelde de inleider. (het theater met de beste films) presenteert DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling de actuele tendenz-film MOORD UIT GENADE met de bekende acteur uit „De beste jaren van ons leven" FREDRIC MARCH. Durft U te oordelen over een man, die zijn eigen vrouw uit liefde doodt en van onduldbaar lijden verlost? BOEIEND EN FASCINEREND Toegang boven 18 jaar Op 11 November hoopt de oudste inwoner van Den Haag, mevrouw J. J. de Calonne- Weister, haar 102de verjaardag te vieren. Mevrouw Calonne helpt nog graag mee in de huishouding. De krasse dame bij de verzorging harer bloemen. In Thalia draait Donderdagavond de bekende en veelbesproken film „Moord uit genade" naar de roman van Ernst Lotihar „The mills of God". Zij behandelt een actuele kwestie, die op een aanvaardbare en dikwijls voortreffelijke manier wordt weergegeven door sterren als Frederic March, Florence Eldridge en Edmond O'Brien. Onder regie van Michael Gordon werd een rolprent vervaardigd door Uni versal International, die een uiterst moei lijk juridisch probleem analyseert om daarbij tot een concrete beantwoording van de eeuwenoude vraag te komen. De hoofdfiguur in deze film is een rech ter in Pennsylvania, Cooke genaamd. Hij staat bekend als een onkreukbaar maar ouderwets jurist. Plet gezinsgeluk ten huize Cooke wordt echter wreed verstoord als de tijding komt, dat zijn vrouw ongeneeslijk ziek is. Als haar pijnen verergeren doet hij in een wanhopige stemming een poging haar en zichzelf van het leven te beroven. PI ij blijft alleen over en geeft zich aan. Dan volgt het proces. Het realistisch verfilmde gegeven ont wikkelt zich tot een volkomen onverwacht en verrassend einde. Een film, die ondanks haar enigszins sen sationele inslag de menselijkheid als onder toon bezit en daarom dan ook gaarne op deze plaats wordt aanbevolen. DAMWED STRIJD NOORD—ZUID - HOLLAND De eerder uitgestelde wedstrijd tussen twee vertegenwoordigende damtientallen uit de provincies Noord- en Zuidholland wordt op Zaterdag 8 December in Haarlem gespeeld. Noordholland heeft de volgende tien spe lers uitgenodigd: 1. P. Roozenburg, 2. R. C. Keiler, 3. W. de Jong, 4. Herm. de Jongh, 5. H. Laros, 6. Dukel, 7. J. B. Sluiter, 8. Yme de Jong, 9. Steenhuis en 10. Beers. Onder meer werden aangewezen als reser ves: Slot en Beeke. DAMKAMPIOENSCHAP NOORD HOLLAND In de finale van de eerste klasse om het persoonlijk damkampioenschap van Noord holland is het de Amsterdammer H. v. d. Sluis (ODV) gelukt al zijn gespeelde par tijen te winnen. Door dit resultaat won hij de titel, zodat hij het volgend seizoen in de hoofdklasse uitkomt. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Dinsdag 6 November binnengekomen: Amstelland van Hamburg. Tulley van Waldon. Elio van Ant werpen. Bennekom van Antwerpen. Cerilla van Liverpool. Strabo van Bordeaux. Canada van Fasa. Texelströom van Liverpool. Vinga van Vesteras. Poseidon van Stettin. Wicla van Montylioto. Peterton van Londen. Northdown van Dublin. Laris van Gefle. Oberon van Trinidad. Vertrokken zijn: Romea naar Londen. Bri tish Integrity naar Hamburg. Fennel naar Rouaan. Spaarnestroom naar Fowey. Peto n. Aalborg. Otto Porr naar Helsinki. Klipfon tein naar Bremen; Jabona naar Hansweert. Portwick naar Rotterdam. Talisse naar Ant- werepn. Echo naar Rotterdam. Swift naar Londen. Rapallo naar Yetisonville. Rijn stroom naar Londen. Amstelvaart naar Golf naar Mexico. Vechtstroom naar Huil. Surte naar Londen. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. Koningsplein 8 IJmuiden Tel. 4886 Naar wij vernemen is de egalisatie-pool voor de verse haring, die de moeilijkheden van dit moment in IJmuidens visserij met zich bracht, door de overheid bindend ver klaard voor de duur van 17 October t/m. 31 October. Dit voor wat de berekening van de gages der opvarenden betreft. Dat wil0dus zeggen, dat de reders of de vakorganisa ties geen enkele verandering in de regeling meer kunnen brengen. Voorts zijn de re ders, op straffe van boete, verplicht uit te betalen op basis van de besommingen, zo als deze door de egalisatie-pool geworden is. STABIEL—BEVERWIJK Door de competitieleider is toestemming verleend om enkele partijen van de op 3 December te Santpoort te spelen competitie wedstrijd StabielBeverwijk vooruit te spelen. GOEDKEURING OPSTIJGING ZWEEFVLIEGERS INGETROKKEN Bij Koninklijk Besluit is de goedkeuring voor het doen opstijgen van zweefvliegtui gen met behulp van een lier van het strand- gedeelte te IJmuiden tussen km 54,800 en km 52,600 ten Westen van de voet van de duinhelling ingetrokken. CHR. JEUGDKOOR „DE ZANGVOGELS" VIERT FEEST Het christelijk jeugdkoor „De Zangvo gels", dirigent de heer H. Slings, geeft Za terdag in gebouw „Concordia" zijn jaar lijkse feestavond. Het programma vermeldt behalve voordrachten en dansjes van de jeugdige leden enige zangnummers van het koor. Tijdens deze avond wordt voor de be langstellenden een jaaroverzicht van het koor gegeven. ADVERTENTIE koopt U vanaf heden in de maten 48 t/m 56 I bij BLOEMSTRAAT t.o. Oud-Kath. Kerk - IJMUIDEN - TELEFOON 4235 Ook verkoop op Voorzorg- en Centraal Spaarfondszegels Het schaftlokaal van de afdeling hoog ovens der K.N.H.S. was vol feestelijk ge rucht bij de huldiging van twee veteranen van de afdeling, de heren J. Kloes en G. van Wilgenburg, die beiden hun zilveren ambtsfeest vierden. De directie had de directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate bij deze jubilea tot woordvoerder gekozen. Onder overhandi ging van het gebruikelijke financiële ge schenk bracht hij in gevoelvolle woorden de gelukwensen en dank der directie over. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies greep deze gelegenheid aan om met de oude ge trouwen van de afdeling hoogovens herin neringen aan de eerste dagen van de fabriek op te halen. Ir. Spies betreurde het, dat de heer Kloes de laatste jaren niet Dezer dagen is een aanvang gemaakt mei het ontroesten, „gronden" en bijschilderen van de viaducten in Haarlem. Bijzonder lastig is het werk onder het viaduct aan de Schotersingel bij het Kenaupark, waar de arbeiders op een steiger boven het water hun werk moeten verrichten. Tot half December zullen deze karweitjes duren en zolang is het dus oppassen voor verfspatten onder de viaducten. meer bij zijn Benjamin, de afdeling hoog ovens, na een doorgemaakte ziekte, werk zaam kon zijn, doch in het centrale maga zijn een werkterrein heeft gevonden. Het gedenkbord en het getuigschrift der Maat schappij werden door de bedrijfsdirecteur Spies aan de beide jubilarissen overhan digd. Ook de chef van de afdeling hoogovens ir. A. Vroege, begon zijn hartelijke jubi leumrede met een terugblik naar de tijd van de giethal (het ruwe ijzer wordt tegen woordig in de gietmachine gevormd en niet meer in het zand), waar beide jubilarissen belangrijke werkzaamheden verzetten. Ver volgens richtte de heer Vroege zich in het bijzonder tot de jubilaris Van Wilgenburg en liet het lichten van de doopceel van jubilaris Kloes over aan diens tegenwoor dige chef de heer P. Fiege. Hij roemde de heer Van Wilgenburg als een voortreffelijk medewerker, die uiteraard thans zijn kunde en ervaring bij de gietmachine inzet. De heer S. de Vreeze was door het Jubi- leumfon-ds afgevaardigd om fraaie geschen ken aan de heer Van Wilgenburg aan te bieden. Hij deed dit met een kernachtige toespraak, die veel bijval en vrolijkheid bij de aanwezigen verwekte. Tenslotte zette de heer De Vreeze een jubileumlied in, waarvan het refrein gezamenlijk v/erd mee gezongen. Beide kameraden werden, ieder op hun beurt, op vlotte wijze toegesproken door de heer P. Heijnis, die jarenlang met hen te samen in de giethal heeft gewerkt en aan die dagen de beste herinneringen aan goede kameraadschap en genoegelijke uren bewaart. De heer Joh. Beentjes reciteerde een spe ciaal voor de heer Van Wilgenburg ver vaardigd vei-s, waarin de levensloop van deze jubilaris op voortreffelijke wijze was berijmd. De heer P. Fiege, chef van het centrale magazijn, huldigde in het bijzonder de heer Kloes, die sinds enige jaren in zijn afdeling werkzaam is. De jaren waarin deze jubila ris deel van de magazijnbezetting uitmaakt hebben hen tot elkander gebracht. Hij roemde des jubilaris blijmoedigheid en bood tot slot namens de jubileumkas de geschen ken aan. Een collega van jubilaris Kloes, de heer A. Hoeben, kwam namens de „jongens van het magazijn" hulde brengen. Bloemen (voor mevrouw Kloes) en sigaren accen tueerden zijn welgemeende gelukwensen. Vervolgens kwam de heer P. Verhoog, waarnemend chef van de sociale afdeling, namens die afdeling feliciteren en een met bloemen versierde enveloppe aanbieden, waarin een geschenk, dat een naamloze gever ter beschikking had gesteld. De vrouwen van de jubilarissen werden door verscheidene sprekers in de huldiging betrokken en kregen vele bloemen. Donderdag 8 November des avonds om 9.20 uur zal de A.V.R.O. in de serie: „Wat er aan vastzit" een klankbeeld van de Hoogovens uitzenden. In dit klankbeeld treden op de heren: ir. A. H. Ingen Housz (voorzitter der directie), G. S. K. Blaauw (leider der personeels afdeling), A. van Tilborg (2de man strip- penschaar Walserij Oost), A. Schotvanger (ovenman blokkenoven), W. Wiersma (chef van de afdeling Transportwezen) en de chefs van de onderafdelingen: J. Verswij- veren (vervoer), G. J. Voerman (schrot- park en opslag), M. J. Janssens (havens), J. P. Kuijper (techn. dienst), J. J. M. de Reeper (afdeling onderwijs) en C. F. van Dam (chef propaganda). De hulp, die het zakencentrum „Kenne- merlaan" elk jaar de IJmuider Reddings brigade biedt, groeit zo langzamerhand uit tot een traditie. Vrijdag 9 November gaat er een nieuwe najaarsactie beginnen in de Kennemerlaan, weer met het doel de kas van de IJ.R.B. zo mogelijk een steuntje te geven. Dat hiermee een bijzonder goed doel wordt gediend, zal elke zomerse bewoner Burgemeester d'Ailly heeft in het Ge nootschap Amstelodanum een voorstel gedaan, dat zó hevig door zó velen is aangevallen, dat men zelfs zonder het voorstel te kennen moet aannemen, dat het ongetwijfeld verdediging verdient. De burgemeester heeft namelijk het plan geopperd om alle vreemdelingen, die in Amsterdam komen eten of rond varen een kwartje te laten betalen. En met al die kwartjes zou dan een fonds moeten worden gevormd om de Oude en de Nieuwe Kerk, andere bedehuizen, waaronder de twee grote synagogen, het Rembrandthuis en het Wijnkopersgilde- huis voor instorting te behoeden. De burgemeester meende, dat al die vreemdelingen tenslotte naar al die ge bouwen komen kijken cn er daarom wel al die kwarren voor over mogen hebben. Welaan, de burgemeester heeft, daar heel wat over moeten horen. Iedereen was bang, dat wij een povere indruk zouden maken door anderen te laten betalen voor het instandhouden van onze bezittingen. Iedereen vond het on behoorlijk en onverstandig en ontactisch en onkies en onheus. Maar iedereen keek niet verder dan iedereens neus lang was. Wij hebben nu eenmaal op ons geno men het burgemeesterlijk standpunt te verdedigen en zullen dat ook doen. Al hebben we wel heel lang moeten speu ren voordat we een argument ten faveu re konden vinden. Maar nu we dat ge vonden hebben, achten we het een uit nemend voorstel. Want wanneer Am sterdam er mee begint, zullen Rome en Parijs, Brussel en Bonn en alle andere steden wel volgen. De Parijzenaar be taalt een kwartje in Amsterdam en wij 25 francs in Parijs. En vervolgens komt er vanwege de deviezenbesparing een besluit, dat iedereen makkelijker in zijn eigen land kwartjes kan betalen om schone, oude gebouwen in stand te houden. En dan zijn we precies waar we wezen willen. Een uitnemend voorstel. Wanneer wij over vreemdelingenver keer spreken, mogen wij niet het lof waardig initiatief van de A.N.W.B. in deze onvermeld laten. Deze bond heeft namelijk een uitermate listige methode ontdekt om de vreemdeling langer bin nen 's Rijks hoofdstad te houden. Zij doet dat door eenvoudig de wegwijzers weg te nemen. Dit heeft zo'n overweldi gend succes, dat wij zouden willen aan bevelen, dez.e methode nationaal toe te passen. Midden in het vreemdelingen seizoen rukt men plotseling alle A.N. W.B.-borden in het gehele land uit de grond en vangt onmiddellijk aan met het vrolijk uitsliepen der buitenlandse toeristen, die de weg naar de grens, laat staan naar huis niet meer terug kunnen vinden. De bevolking aan wie mogelijk de weg gevraagd zou kunnen worden,, moet dan worden geïnstrueerd, dat zij zich in liet nationaal belang van het verschaffen van dergelijke informa ties dient te onthouden. Op deze manier kan een deviezenwinst worden verkre gen, die eenvoudig ongelofelijk is. Om echter op Amsterdam terug te komen, hier heeft de A.N.W.B. haar eer ste experimenten in deze richting ten uitvoer gelegd. Dit is op vrijwel geruis loze wijze geschied. Men heeft bij het optbreken van het plaveisel, iets dat in Amsterdam nog al ereis voorkomt, de in de weg staande wegwijzers verwij derd, zonder ze na het herstel weer terug te plaatsen. Dat ruimde al direct een boel op. Ook de Amsterdamse ver keerspolitie helpt trouwens een handje mee, door in de vaste routes, die van de ene kant van de stad naar de andere lopen, zo af en toe eens het inrijden van een straat te verbieden. Het succes van dit experiment was zelfs op zo kleine schaal al verbluffend. Een Zweed, die tóch wou proberen om Amsterdam uit te komen, kwam na een halve dag al om genade vragen. Ande ren van hardnekkiger aard liepen ge heel in de val. De paar A.N.W.B.-bor- den, die men nog heeft laten staan, wij zen namelijk allemaal in de richting van het barre polderland bij Amsterdam- West. Men moet dan ook niet verbaasd zijn, wanneer men daar af en toe enige verbleekte skeletten vindt, de lugubere overblijfselen van stijfkoppige toeristen die daar van uitputting zijn omgeko men. Nog een woord van lof verdient de wijze waarop de A.N.W.B. deze actie in 's lands belang weet te maskeren. In formeren lieden, die slecht van begrip zijn, namelijk bij het hoofdbureau wan neer in deze toestand verandering zal komen, dan wordt daar fijntjes geant woord, dat er „binnen niet al te lange tijd maatregelen zullen worden geno men". Zeurt men dan nog verder hier over door, dan krijgt men te verstaan, dat er in overleg met de stedelijke over heid een geheel nieuw wegwijzers- systeem wordt ontworpen. Dit lijkt ons een uitnemende gedach te, vooral wanneer men zoals aan te nemen is, het huidige systeem nog wat wil perfectionneren. Een fijn grapje zou bijvoorbeeld wezen om borden te plaat sen met „Alle richtingen" er op, die naar de Amsterdamse vermaakscentra wijzen. De uitgangen van deze pleinen kunnen dan alle worden voorzien van inrijverboden of desgewenst met hek ken worden afgesloten wanneer de kudde eenmaal binnengelokt is. Het in stellen van enige hulppostkantoren, vanwaar naar het buitenland om geld getelegrafeerd kan worden, zou de zaak rond maken. Wij zullen ons nochtans van verdere suggesties in deze richting onthouden, aangezien wij er zeker van zijn, dat door de verantwoordelijke personen in deze richting alles gedaan wordt wat menselijkerwijs mogelijk is. BOEDA Het Nederlands Volkstoneel geeft} Donderdagavond in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal de pre mière van het Franse blijspel „Het Millioen" van George Berr en Mar cel Guillemaud onder regie van Ben Groeneveld, waarin Hans van Meer ten en Ferd. Sterneberg de voor naamste rollen vervullen. De opvoe ring wordt Vrijdag herhaald. Het Amsterdams Toneelgezelschap laat morgen „Het mannetje in de xnaari' zien, een tragi-comedie van N. C. Hunter onder regie van Lords Saalborn, met Jacqueline Royaards- Sandberg en Loudi Nijhoff. Op het abonnementsconcert van hedenavond speelt het Concertge bouw Orkest onder leiding van Jean Fournet de volgende werken: de ouverture „De vliegende Hollander" van Wagner, de Vierde Symphonie van Schumann, de suite „Pelléas et Mélisande" van Gabriel Fauré en „De Tovenaarsleerling" van Paul Dukas. Haakon Stotijnhobo, is so- list op het eveneens door Fournet geleide concert van Donderdag avond, dat begint met de Suite an- glaise du 16ème siècle van Roussel. Verder staan op het programma „Istar" van d'Indy, de Symphonie concertante voor hobo en strijkor kest en „La Valse" van Ravel. Vrijdag (6.45 uur) dirigeert Jean Fournet een jeugdconcert. Uitge voerd worden behalve de reeds ge noemde ouverture van Wagner het Celloconcert van Saint-Saëns (met Tibor de Machula als solist) en de Vierde Symphonie van Schumann. Met medewerking van leden van het Radio Philharmonisch Orkest voert 't Stuttgarter Kammerorchester on der leiding van Karl Münchinger op 9 November (8.15 uur) in het Concert gebouw werken van Bach, Pergolesi en Gluck uit. Hans Henkemans is solist in het Pianoconcert KV 488 \^van Mozart. van het tentenkamp en elke bezoeker van het IJmuidense strand kunnen beamen en de IJmuider Reddingsbrigade is de winke liers van de Kennemerlaan dan uiteraard ook zeer erkentelijk voor hun durende steun. De plannen van de IJ.R.B. om het strand van IJmuiden steeds veiliger te maken, vragen natuurlijk geld, veel geld zelfs. Ex- leeft bijvooi-beeld altijd nog een wens in de boezem van het bestuur om de hekken op de Zuidpier te voorzien van stevige stok ken met een lange lijn, die bij 'eventuele ongevallen gebruikt zouden kunnen worden als werplijn of boei en een struikelende wandelaar op het laatste moment zouden kunnen behoeden voor een tuimeling in de vei-re van ongevaai-lijke zee langs de pier. Bovendien heeft de IJ.R.B. het plan het strandhuis aan de onderkant dicht te laten timmeren, zodat er een goede bergplaats voor de boten en het reddingsmateriaal ontstaat. Dan is er nog de wens om op den duur, als het strandleven zich meer naar het Zuiden uitbreidt, over een derde vlet te kunnen beschikken en daar vloeit dan weel de uitbreiding van het kleinere materiaal als haspellijnen e.d. uit voort. Het is te hopen, dat de hechte verbintenis tussen zakelijkheid en meer ideële doelstellingen de IJ.R.B. goed zal doen zij zal op haar beurt de gemeensohap „terugbetalen", wat haar uit de gemeenschap toevloeide. Zakenlieden steunen het kleuter onderwijs De Sint Nicolaas-actie van de Tromp straat-winkeliers, die van Vrijdag 9 Novem ber tot Zaterdag 8 December „losbarst", heeft zich ten doel gesteld de Velsense kleuterscholen financieel te helpen. De scholen die overigens niet „op zich zelf staan", zoals in een circulaire wordt beweerd, maar van gemeentewege een grote subsidie ontvangen welke hierbij betrokken worden, zijn de Jan Campert- kleuterschool. de Christelijke, de Katholie ke en de kleuterschool aan de Casembroot- straat. De actie heeft voor de kinderen op Zater dag 10 November een verrassing in petto in de vorm van een Sint-Maartenoptocht in samenwerking met de speeltuinverenigin gen. De Velsense ontspanningscommissie voor de ouden van dagen organiseert in samen werking met de buurtvereniging „Water vliet" op Dondei'dag 15 November een ge zellige avond in clubgebouw „Kinder vreugd" aan de Doodweg. De avond wordt opgeluisterd door de medewerking van enkele ai-tisten met vrolijke muziek en zang. Van enige leveranciers is toezegging ontvangen over de verstrekking van cho colade en koek.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5