(Beverwijk en Omstreken ■varia „Vlucht voor Marion" Velsen-Noord Castricum Santpoort IJmuiden a Willem van Iependaal maakt zich zorgen over de overbevolking Alberdingk Thijm speelde voor de Blindenbond Agenda voor Beverwijk „Steun wettig gezag" vraagt meer leden Het „Witte huis" aan de Koningsweg verdwijnt Werkneemsters in KAB-verband bijeen Heringa Wuthrich H a a r I e m BLIKSEMAFLEIDERS Schipper Van Beelen brak onderarm Haagse politiechef kreeg eervol ontslag Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON rirde kusi Sell E fa^aï&SföfJ WOENSDAG 7 NOVEMBER 19 51 Voor een groot aantal aanwezigen hield de bekende schrijver Willem van Iependaal gisteravond in het Kennemer Theater een inleiding over het onderwerp „Mens, brood en toekomst", op een avond, georganiseerd door de afd. Beverwijk van de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Sinds de uit tocht uit Egypte der Israëlieten, zo meende de spreker aan de hand van humanistisch, vaak sarcastisch-omschreven voorbeelden, is, alle vertelsels en „fabels" ten spijt, de eigenlijke oorzaak van de tegenwoordige en vroegere ellende te wijten aan overbe volking, ofwel geboorte-overschot. De Jo den uit Egypte kregen een nieuw land toe gewezen, maar zelfs zij moesten dat door moord en doodslag veroveren. De Romei nen hadden teveel mensen op een bepaald ogenblik: de expansie en dus de moord be gon: de Noormannen volgden in deze histo rie en ook Amerika's „ontdekking" door Columbus, haalde de heer Van Iependaal aan als een voorbeeld van expansiedrang als gevolg van overbevolking. Van biolo gische zijde bezien meende hij, dat deze feiten alleen maar tot het grote getal ge boorten terug te brengen zijn. De wet van de natuur, dat alles in evenwicht moet zijn, wordt volledig verstoord. Dit moet volgens de schrijver uitlopen op een catastrofe. Vroeger dunde de natuur door middel van epidemiën af en toe de mensheid uit, maar de mens is daar allang tegen gewapend. Thans wreekt de Natuur zich door zelfs geestelijk de mensen op te ruimen.... de waanzin van de oorlog. Na een korte pauze behandelde de heer Van Iependaal uitvoerig de positie van ons land. en de vraag hoe de toekomst zich zou kunnen ontwikkelen, als men niet zeer gauw tot bezinning komt en scherpe grenzen gaat trekken rond de uitbreiding van het zielental. Zo groot was Dinsdagavond de belang stelling voor de voorstelling, die de Haar lemse rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" ten bate van de R.K. Blindenzorg „St. Odilia" gaf in het K.S.A.-gebouw, dat men zelfs gebrek aan plaatsruimte had. De propagandist van „St. Odilia" toonde zich terecht verheugd door deze opkomst. Spreker deelde mede. dat de blindenzorg in Nederland jaarlijks origeveer 114 mil- lioen gulden nodig heeft. Er is thans op de rijksbegroting drie ton voor dit doel uit getrokken, hetgeen een bemoedigend begin genoemd mag worden, aldus de heer J. L. Lobman, maar dat nog bij lange na niet voldoende is om alle uitgaven te bestrijden. Henk Assmann schreef het toneelspel „Naar het volle leven", met begrip voor hetgeen de op dit gebied werkzame orga nisaties trachten te bereiken. De spelers van de Haarlemse vereniging hadden in ruime mate de gelegenheid de propagan distische waarde over het voetlicht te brengen. „Naar het volle leven" geeft de moei zame weg weer, die een blind uit de oorlog teruggekeerde heeft af te leggen voordat hij tot het besef komt dat het leven, ondanks zijn verminking, toch waard is geleefd te worden. Dat hij daarbij door de verschrik kingen, die hij aan het front heeft meege maakt, een grote afschuw van de oorlog heeft gekregen en deze in een klemmend betoog voor het „vrede op aarde" belijdt, komt de dramatische spanning van het spel ontegenzeggelijk ten goede. „Alberdingk Thijm" heeft er een goede voorstelling van gegeven, die gedragen werd door het spel der hoofdpersonen, de blinden Joost Haarkamp (Henk Boeree) en Martien Duifaar (Joop Kruijver). „Naar het volle leven" heeft reeds 201 opvoerin gen beleefd, waarvan niet minder dan acht in Haarlem. Het is daarom begrijpelijk, dat ..St. Odilia" de rederijkerskamer erkente lijk was voor de steeds weer belangeloos verleende medewerking, hetgeen in de tot de spelers gerichte woorden van dank nog eens nadrukkelijk tot uitdrukking werd gebracht. HERDENKINGSBIJEENKOMST C.P.N. In het Kennemer Theater zal de afdeling Beverwijk van de C.P.N. op Vrijdag 9 No vember een herdenkingsbijeenkomst hou den ter gelegenheid van de 34ste verjaar dag der Russische October-revolutie. Sprekers op deze bijeenkomst ziin de heren F. Schoonenberg, lid van de Eerste Kamer en Bart den Dekker, die declameren zal. WOENSDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Politie dossier 301. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Opium voor Caïro. DONDERDAG 8 NOVEMBER Luxor Theater, 8 uur. Kilima Hawaiians. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van sociale zaken. Vrijdag een feestavond De afdeling Beverwijk van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" heeft een propaganda-feestavond uitgeschreven op Vrijdag 9 November in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat. Voor deze avond zijn de buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1945 1950 uitgenodigd. De nationale reserve in Beverwijk telt momenteel 20 leden, zeven aanvragen zijn ingediend. Door middel van genoemde pro- paganda-avond wil het bestuur trachten het corps wat uit te breiden. Wanneer Vrijdag voorzitter R. J. Vos het openingswoord zal hebben gesproken, wordt de film „De slag om Engeland" ver toond. Hierna zal overste H W. Lenderink, commandant van de nationale reserve in Noordholland de diploma's uitreiken aan die vrijwilligers, die het examen voor ge oefend soldaat met goed gevolg hebben afgelegd. De secretaris van de provinciale com missie, de heer H. G. Smit uit Amsterdam, hoopt een propaganda-woord te spreken, waarin hij de mogelijkheden die de natio nale reserve biedt, zal uiteenzetten. Hiermee is dan het eerste en officiële gedeelte van de bijeenkomst achter de rug. Na de pauze is er een gevarieerd pro gramma. waaraan de „Velno's" meewer ken en leden van het Beverwükse corps zullen eveneens voor het voetlicht ver schijnen. Alle Candida ten die examen deden slaagden, zegt het bestuur en het voegt eraan toe dat Beverwijk in het district Noordholland de beste prestaties leverde. Dit is dan ook de reden, dat men Vrijdag van een „feesf'avond zal kunnen gewagen. AANVANG CURSUS HYACINTENTEELT In een der lokalen van de Beverwijkse Tuinwijkschool heeft de plaatselijke afde ling van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur de eerste van een 12- tal lessen in Hyacintencultuur gegeven. Vooraf sprak de voorzitter, de heer C. Broeze, een woord ter inleiding en hij wees op de grote vlucht die de Hyacintencul tuur de laatste jaren neemt. Het is een veel eisende cultuur, die men maar niet in een handomdraaien kan leren, aldus de heer Broeze, maar wel kan met een aantal lessen het fundament gelegd worden waarop de kwekers verder kunnen voortbouwen. De lessen werden gegeven door de heer P. G. Balkenende, die verbonden is aan de voorlichtingsdienst voor bloembollenteelt te Lisse. Een 40-tal cursisten volgt de cursus. BOSWACHTER SPRAK VOOR JEUGD-NATUURWACHT Dinsdagavond werd voor een groepje leden van de Beverwijkse Jeugd-Natuur- wacht een bijeenkomst gehouden in de Vondelschool. De bekende Beverwijkse boswachter P. Benning sprak hier over het dierenleven in onze bossen. In de bossen van Wester hout zien we de vogelstand de laatste tijd weer gestadig groeien al is het aantal soorten niet zo groot. Er leven daar hoofd zakelijk wulpen, fazanten, kieviten en pa trijzen. Konijnen, bunzings, hermelijnitjes en eekhoorntjes behoren eveneens tot de levende have van Westerhout. Op interes sante wijze vertelde de heer Benning ver der over de fauna in onze omgeving. DE „KILIMA'S" IN LUXOR Donderdagavond zal in het Luxor The ater te Beverwijk een show-avond worden gegeven. Optreden zullen de „Kilima Ha waiians", Eddy Cristiani, Johnny Meyer, accordeon, Carlo Piëtro met imitaties van bekende personen, Coos Speenhof en Bill Kilima met cowboysongs. GEVAARLIJKE GYMNASTIEK De driejarige H. K. uit Beverwijk pakte gistermiddag op de Grote Houtweg een stang van een stilstaande vrachtauto vast. Het knaapje bleef hangen, toen de wagen ging rijden en pas 150 meter verder liet het los. De kleuter sloeg een keer over de kop met het gevolg, dat hij enkele ongevaarlijke schaafwonden en builen opliep. Een politie agent bracht het kind naar zijn moeder. Van het oude Wijkeroog herinnerde aan de Koningsweg tot voor enkele dagen nog het zogenaamde „witte huis" aan de Ko ningsweg 64, dat al sedert jaren niet meer paste aan de rooilijn van deze weg. Dit huis stond namelijk een flink stuk over het trottoir. Sinds enkele weken was het al niet meer bewoond en had men, ter voor koming van vernieling, de ruiten met planken afgeschermd. Nu de sloper bezig is met de afbraak zal er dus binnenkort ook wat verruiming komen in de toegang naar de Dijckman- straat. P.E.N.-CENTRALE GROEIT De uitbreiding van de Velser P.E.N.-cen trale gaat gestadig voort en het skelet van het gebouw en de machinekamer staan nu overeind. Met de ketelmontage is een be gin gemaakt. In het jeugdhuis organiseerde het afde lingsbestuur van de Castricumse K.A.B. Maandagavond een bijeenkomst voor alle werkneemster uit de omgeving. Deze avond had ten doel om de werk neemsters nader tot elkaar te bren- deze tijd van gedachten te wisselen. Er werd door de bekende K.A.V.-leidster mej. Stringe uit Den Haag een korte rede ge houden waarin zij wees op de belangrijke plaats die de ongehuwde werkende vrouw zowel in het politieke als maatschappelijke leven behoort in te nemen. Dat zulks nog niet overal het geval is toonde mej. Stringe met enige voorbeelden aan. Door de K.A.B.-voorzitter de heer P. de Vries werd een inleidend woord gesproken. Later op de avond zag een commissie het levenslicht die de mogelijkheid zal onder zoeken om de leden meer aan het culturele leven te laten deelnemen. Tot slot werd er door enige leden pianomuziek afgewisseld met zang ten gehore gebracht. „DE SCHAKEL" OPENT HET SEIZOEN De Castricumse gemengde toneelvereni ging „De Schakel" opent haar seizoen met de comedie in drie bedrijven „Ik kan het toch niet helpen" van S. de Vries Jr. Voor de inwoners van Castricum wordt dit stuk Zaterdag 17 November in hotel „De Rus tende Jager" gespeeld. De tweede opvoering zal Zondag 18 November in hötel W. Borst te Bakkum plaats hebben. „DUO-WIO" VOOR „BLAUW-ZWART" „Blauw-Zwart" de supportersvereniging van het R.K. „Vitesse '22" organiseert op Dinsdag 13 November een bonte avond voor haar leden. Een amusementsgezelschap onder leiding van het „DUO WIO" zal in hotel W. Borst te Bakkum optreden. „ST. THOMAS" VERSLOEG „HALFWEG" De bondscompetitiewedstrijd tussen de R.K. damclub „St. Thomas" 1 en „Halfweg" 2 die Maandagavond in hotel Sport en Duin zicht werd gespeeld, is in een 128 over winning voor de Castricummers geëindigd. De uitslagen zijn: „St. Thomas" 1 „Halfweg" 2. 1. J. Geuke—K. Bakker 2—0 2. W. de Ruiter—R. P. Riemer0—2 3. C. Reiinders—A. van Duijn 0—2 4. C. v. d. Himst—G. Agterhof 2—0 5. G. Sprenkeling—F. van Nieuwen- huizen 11 6. J. Vendel—A. Kempe 0—2 7. A. de Zeeuw—F. Bijma 1—1 8. B. Beentjes—B. Kempe Sr2—0 9. P. Ruiter—A. J. de Groot 20 10. Joh. van Velzen—J. van Andel.. 2—0 Eindstand.... 128 Wegens de grote toeneming van het leden aantal is men bij „St. Thomas" er toe over gegaan een derde afdeling in het leven te roepen. In deze nieuwe afdeling werden Maandag de eerste wedstrijden gespeeld. Het tweede team was vrij en zette dus de onder linge wedstrijd ook voort. De uitslagen in beide afdelingen zijn: Tweede afdeling: H. PoelP. Rietveld 2—0; C. Ory— H. Lute 0—2; A. Rietveld—C. Juffermans 0—2; B. Louman—L. Valkering 0—2. Derde afdeling: W. Rozemeijer—J. Groen 02; G. TrompA. Collet 20; J. IJpelaan W Rozemeijer 02. OPBRENGST COLLECTE P. I. T. De collecte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft de somma van 205.29 opgebracht. ADVERTENTIE De schipper van de KW 22 „Orion", de 53- jarige Jan van Beelen uit Katwijk aan Zee, is gistermiddag tijdens het vissen op het glibberige dek uitgegleden. Hij viel zo ongelukkig, dat hij de linker onderarm brak. Toen het schip gisteravond omstreeks elf uur in IJmuiden was gemeerd is de schipper in eerste instantie geholpen door de heer A. P. Bakker, waarna hij met een auto van de rederij naar het academisch ziekenhuis in Leiden is overgebracht. Besluit zou opzien hebben gebaard Aan de hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer G. W. Valken, is wegens het overschrijden van de pensioengerech tigde leeftijd met ingang van 1 Februari 1952 eervol ontslag verleend, onder dank zegging voor de langdurige diensten, in verscheidene politiefuncties bewezen. Volgens „De Telegraaf" heeft dit ontslag in politie-kringen in Den Haag groot op zien gebaard en „schijnt het departement van Binnenlandse Zaken de hand in dit ontslag te hebben gehad." Er zouden ver schillende moeilijkheden zijn geweest met dit departement. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Bij informatie te bevoegder plaatse blijkt dat men van de omstandigheid dat de Haagse hoofdcommissaris van politie Val ken de pensioengerechtigde leeftijd (55 jaar) bereikt en zelfs reeds overschreden heeft, gebruik heeft willen maken om hem eervol ontslag te verlenen. In het algemeen plegen hoofdcommissa rissen nog wel een aantal jaren langer in dienst te blijven. Voorzover ik kan nagaan is er geen sprake van enig bepaald conflict met de heer Valken noch van enig laakbaar verzuim, maar zou in het algemeen de bur gemeester van Den Haag, mr. Schokking, de behoefte gevoelen aan een krachtiger figuur als hoofd van de Haagse politie. In het bijzonder ook omdat de burgemeester krachtiger optreden op organisatorisch ge bied van de politie gewenst acht. Om deze redenen zou burgemeester Schokking de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, overtuigd hebben dat het in dit geval de voorkeur verdiende de bepa ling. die ontslag op deze leeftijd mogelijk maakt, toe te passen. Alcyone, pass. 6 Gibraltar naar Emden. Algenib, 5 van Florianapolis n. Paranagua. Alioth, 5 v. R'dam te Pto. Alegre. Andijk, 5 van Hamburg te Rotterdam. Alkaid, pass. 5 Fernando Noronha. Altair, 5 van Rotterdam naar Pta Alegre. Alderamin, 6 17 u. v. Philadelphia te Rotterdam verwacht. Amstelland, 6 van Hamburg te Amsterdam. Agamemnon. 5 480 m. NO. ten N. Barbados. Almdijk, 5 400 m. N. Flores n. Le Havre. Alnati, 5 100 m. Z. ten W. Fernando Noronha. Alphard, pass. 5 Finisterre. Amsteldiep, 5 180 m. NO. Azoren. Amstelstad, 5 800 m. W.ZW. Lands End. Armilla, 6 te Saigon verwacht. Arnedijk, 5 660 m. O.NO. Bermudas. Axeldijk. 5 00 m. Z. Scilly's. Alderamin, 6 van Philadelphia te Rotterdam. Aalsdijk, 5 300 m. W. Bermudas n. Le Havre. Aalsum, 5 220 m. N.NW. Finisterre. Blitar, 5 van Suez naar Aden. Barn, 5 te Eten. Boissevain, 2 te Buenos Aires. Bennekom, 6 van Chili te Amsterdam. Bawean, 5 140 m. N.NO. Madoera eil. Blommersdijk, 5 400 m. N. ten W. Flores. Bonaire, pass. 5 Ouessant. Beverwijk. 7 Civita Vecchia verwacht. Bacchus, 5 240 m. NO. Barbados. Callisto, 5 van Swansea te Quebec. Corilla, 5 ter rede Heysham. Caltex Delft, 5 van Rotterdam naar Sidon. Camphuys, 6 te Menado verwacht Cistula, 6 te Ardrossan verwacht. Caltex Utrecht, 6 van Rotterdam te Sidon. De volgende morgen gingen de jongens naar school. Het was flink koud en overal lag het ijs dik op het water. „Dat wordt schaatsenrijden, jongens!", zei Oepoetie. „Ja, het ijs is vast al sterk genoeg", meende Rick. Eigenlijk jammer, dat ze nu naar school moesten de hele dag, vonden ze.... Maar die middag kwam er een verrassingOm twaalf uur, toen ze klaar stonden om naar huis te gaan, zei meester: „Kinderen, vanmiddag hoef je niet op school te komen. Je hebt vrij voor schaatsen!" Nouwat er toen een gejuich opging! Oorverdovend gewoonweg. En als uitgelaten jonge honden stormden ze juichend en lachend het schoolplein af. Opgewonden kwamen ze thuis. „We hebben ijs-vrij!", riepen ze. „Mogen we na het eten direct weg tante Liezebertha?" Dat mocht. En het duurde niet lang, of ze zwierden lustig over het ijs. (door JOS LODEWIJKS) (5) Ik zie Peter uit de garage komen en zorgvuldig de deuren achter zich sluiten. Hij doet het zonder geluid te maken zeker goed getraind om de gasten niet te storen. Maar als hij bang is iemand wakker te maken in huis, dan houdt hij er toch over dreven manieren op na. Want terwijl ik uit mijn raam leun, zie ik hem behoed zaam over de grasrand naar het huis slui pen. Hij loopt gebogen naar een raam en blijft secondenlang naar binnen gluren, terwijl hij angstvallig oplet dat zijn ge stalte in de schaduw van de muur blijft. Het raam waardoor hij naar binnen kijkt is dat van de privé-zitkamer van mevrouw Marter! Wat zijn dat voo:r rare gewoonten? Die Peter lijkt wel een spion! Ik geloof dat ik daar mevrouw Marter toch eens over moet sprekenOf nee, ik heb er eigen lij k ook niets mee te maken. Ze zou maar denken dat ik me met haar persoonlijke aangelegenheden wilde bemoeien. Wat interesseert mij eigenlijk die idioot van een gérant en die flirt van een dien ster? Hij zal waarschijnlijk proberen om zijn geliefde op ontrouw te betrappen. Ik begrijp alleen niet waarom volgens hem die Clara juist in de zitkamer van me vrouw Marter ontrouw zou plegen. Hei lijkt mij overigens niet zo moeilijk, Clara te betrappen. Naar wat ik straks gezien en gehoord heb schijnt ze niet iemand te zijn die erg voorzichtig met haar slippertjes is. Bom! Een geranium, die een seconde ge leden nog op mijn vensterbank stond, ligt nu verpletterd beneden op het kiezelpad. Wat een stommiteit! Peter springt op alsof hij op een gloeien de plaat staat en verdwijnt als een don kere schaduw langs de muur in de rich ting van de achterdeur, die toegang geelt tot de keuken. Ik hoor de deur piepen ter wijl ze snel geopend en gesloten wordt. Ik vind het doodjammer van die prach tige geranium, maar eigenlijk moet ik toch een beetje lachen om de consternatie die de bloempot bij de gérant verwekte. Hij moet ontzettend geschrokken zijn! Dat is nu de tweede man vanavond die ik aan het schrikken maak en als een geest doe verdwijnen. Ik ben benieuwd of dat een gewoonte van mij zal worden in hotel „Duin en Bos".... De avond is mooi, de nacht belooft nog mooier te worden. Het is ongelooflijk stil in de natuur, slechts nu en dan suizelt een ijle wind door de takken van de strui ken. Het zou een nacht zijn om te medi teren, om de broosheid van het leven te overdenken en de raadselen van de eeuwigheid te bepeinzen, terwijl maan en sterren als bakens van de tijd helpen om de gedachten door de verwarringen van het leven te loodsen naar een haven van rust en tevredenheid. Toch is er niet overal rust. Als ik mij uit mijn raam buig (opgepast voor de tweede en laatste geranium!) hoor ik rechts van mij wazige, mompelende stem geluiden. Zij komen waarschijnlijk uit de laatste kamer van deze gang, die van de secretaris. Och ja, natuurlijk! Thomas Dorn is bezig hem door te zagen over on derwerpen die met het monster „KOPIJ" te maken hebben! Het lijkt me niet aan genaam in zijn handen te vallen als hij door dat monster bezeten is. In ieder geval zal hij die arme, bleke secretaris waarschijnlijk een goed deel van zijn nachtrust ontnemen. En de jon gen ziet er uit alsof hij die juist zo hard nodig heeft. Misschien haalt die oude brombeer, die zijn baas is, hem vaak 's nachts uit zijn bed voor een of ander wissewasje? Oude mensen worden soms zo egocentrisch en gevoelloos voor anderen. Misschien is deze secretaris wel erg te beklagen, al heeft hij dan ook wat „men" zou noemen een goede betrekking, en wat Marion meestal aanduidt met „een schitterende positie met de allerbeste vooruitzichten". Helaas waren dat ongeveer mijn laatste gedachten van deze avond, voordat ik in de vergetelheid van de slaap wegzonk. He laas want het waren onvriendelijke ge dachten ten opzichte van de oude mil- lionnair, en dat speet me later oprecht. Later, toen ik me realiseerde dat hij nooit meer iemand kwaad zou doen. En dat hij geworsteld had met een benauwde dood op het zelfde moment, waarop ik hem in gedachten een oude brombeer noemde. Later.... Toen zijn belangrijkheid als economisch dictator en industrieel gewel denaar was ineengeschrompeld tot niets, en toen hij alleen nog belangrijk was als dode. En toen de belangrijkste vraag ten aan zien van hem nog slechts luidde: „Hoe is hij gestorven?" TWEEDE HOOFDSTUK Is er iets bekoorlijkers in het leven denkbaar dan een Meimorgen, als de vroe ge zon de laatste nevels van de nacht ver drijft en stralend opgaat in een griis-blau- we lucht, waar enkele stille wolken als sla pende schapen bij elkander gedrongen het gouden licht over zich laten heensiromen? Ik weet wel dat dit alles enigszins senti menteel klinkt, maar op mijn leeftijd wordt men minder critisch tegenover het begrip sentimentaliteit. De eerlijke ontroering waarmee ik zulk een morgen begroet van mijn hotelkamer uit ligt in ieder geval in deze zin volledig opgesloten en er is inder daad voor mij weinig of niets denkbaar dat mij schoner en zuiverder zou kunnen lijken dan deze fijne, zonnige ochtend. Het komt mij vreemd voor, dat ik niets Caltex The Hague, 8 voor de Hock v. Holland verwacht. Casacade. 2 van New Orleans naar Nivaro. Cleodora. 5 360 m. Barbados. Cottica. 5 300 m. O.NO. Demerara. Clio, 2 te Cristobal. Cronenburgh, pass. 3 Ouessant. Duivendijk, 3 te Los Angeles. Dclfshaven, 6 van Bahia Blanca te Casablanca verwacht. Delft, 5 van Valparaiso n. San Antoni. Diemerdijk, 5 van Balboa n. Los Angeles. Dalerdijk, 4 te Portland. Delfland. 7 van Buenos Aires te Amsterdam verwacht. Duivendrecht, 5 360 m. NO. Abrolhos. Esso Amsterdam, 5 300 rri. ZW. Flores. Elmina, 5 460 m. Z. St. Thome n. Freetown. Esso Den Haag. 5 240 m. W. Finisterre. Friesland (KRL), 6 van R'dam te Balikpapan verwacht. Felipes, 6 van Pladju te Singapore verw. Grootekerk, vertr. 6 v. Tangaz n. Mombassa. Graveland, 5 500 m. N.NO. St. Paulsrock. Hoogkerk, 4 150 m. O. ten Z. Sabang. Hecuba, 4 v. Pto Limon naar Curagao. Hermes, 6 van Ciudad Trujillo n. Pta Prince. Haarlem. 5 660 m. W. Flores. Hestia, 5 400 m. NO. Flores. Ila uier wijk, 5 320 m. Z.ZW. Sable eil. Heemskerk, 5 300 m. W. ten Z. Onslow. Iris, 5 van Gothenburg te Amsterdam. Indrapoera, 5 150 m. ZW. Siberut eil. Jagersfontein. 5 220 m. ZW. Monrovia. Kota Baroe, 5 Ti. Priok naar Soerabaja. Kota Inten, 5 500 m. Z.ZO. Cp. Race. Kota Gede. 7 van Cheribon te Semarang verw. Kedoe, 5 60 m. N. Alexandrië. Langlee Scott, 2 van Zanzibar. Laagkerk, pass. 5 Finisterre. Lieve Vrouwekerk, pass. 5 .Str. Messina. Loosdrecht, 5 van Hamburg naar Antwerpen. Laertes, 7 Makassar verwacht. Laurenskerk, 7 Suez verwacht. Lindekerk, 6 van Khorramshar n. Bushire. Loenerkerk. 6 te Genua. Maaskerk, 5 van Dakar naar Freetown. Marisa, 6 Kaapstad verw. van Singapore. Melampus, 3 te Aden. Maas, pass. 5 Ouessant naar Oran. Mapia, 5 50 m. W. Oporto n. Marseille. Mataram, 6 Tj. Priok verwacht. Merwede, pass. 5 Bermudas. Maetsuycker. 3 van Tj. Priok te Fremantle. Mirza, 5 90 m. Z.ZW. Kreta. Noordwijk, 5 100 m. N.NO. Algiers. Oranje, pass. 5 Guardafui n. Colombo. Óverijsel, 6 v. Australië te Rotterdam. Oberon, pass. 5 Ouessant. Oranjestad, 5 200 m. Kp. St. Vincent. Omala, 7 van Singapore te Nonai verwacht. Omori, 7 m. Madras verwacht. Prins Maurits, 1 te Montreal. Prins Willem II. pass. 5 Start Point. Pygmalion, 5 270 m. ZO. Westpunt Haiti. Rempang. 6 van Port Said naar Djeddah. Roepat, 5 v. New Orleans n. Newport News. Radja, pass. 5 Kp. Bon. Ruvs, 5 140 m. N. ten O. Mozambique. Rijnland, 5 80 m. ZW. St. Paulsrock. Salatiga, 6 te Port Elizabeth verwacht. Siba.iak, 6 rede Belawan verwacht. Singkep, 5 van Aden naar Belawan. Sarangan, 2 van San Francisco n. Seattle. Sumatra, 2 vn Calcutta te Balikpapan. Saroena, 6 Singapore verwacht. Sinabang, 5 v. Sibolga n. Telikdalem. Stad Alkmaar. 5 550 m. NW. Flores. Stad Breda. 5 540 m. NW. Azoren. Stad Maastricht, pass. 5 Cp. Nao. Straat Malakka, 2 v. Hongkong n. Yokohama. Slamat. 7 te Ilo Ilo verwacht. Schie, pas. 6 Ouessant Soestdijk, vertr. 6 v. Pladju n. Tegal. Sommelsdijk, 5 300 m. Z.ZW. Bermudas. Teucer. 6 Marseille verwacht. Tjisadane, 5 van Port Elizabeth n. Kaapstad. Tomini, 6 Aden verwacht. Tjibesar, 3 te Singapore. Trompenberg, 2 te Houston. Tamo. 4 van Buenos Aires te Nicocha. Tjikampek. 6 Ti. Priok verwacht. Tiibodas, 5 te Moji v. Yokohama. Tjibadak, 5 van Tj. Priok n. Belawan. Tiitjalengka, 5 160 m. N. ten O. Cp Paderan. Tjiwangi, 6 v. Makassar te Tj. Priok verw. Tero, 5 80 m. NW. St. Paulsrock. Trajanus. 2 van New Orleans n. Curagao. Utrecht, 5 van San Francisco n. Honolulu. Volendam, 5 100 m. NO. Cp. Race. Veendam, 5 80 m. Z. Cp. Sable. Westerdain. 4 v. Baltimore n. Rotterdam Winsum. 5 van Palermo n. Sfax. Woensdrecht, 4 v. Pta. Cardon naar Rotterdam. Willemstad, 6 te Barbados. Weltevreden, 7 van Balikpapan te Singapore verwacht. Willem Ruys, pass. 6 Kp. de Gata. Use!, pas. 5 Ouessant. Zuiderkruis, pass. 6 Finisterre. Zijpenberg, pas. 6 Gibraltar. KLEINE VAART Att, 5 van Swansea naar Rotterdam. Birmingham. 6 van Harlingen te Leith verw. Beta, 4 van Bayonne te Liverpool. Blue Boy, pass. 5 Kiel. Cateli, pass. 6 Holtenau. Carpo, 4 van Amsterdam te Dublin. Citadel. 4 van Hamina te Manchester. Cornelia, 6 van Pnteniemie n. Ipswich. Casablanca, 4 v. d. Faroer eil n. Bilbao. Daviena Goekoop, 5 te Westport v. Liverpool. Deneb, 5 van Gothenburg naar Larvik. Dovinda, 6 van Boston naar Maassluis. Duiveland, 5 van Kopenhagen n. Emden. Eban, 5 van Hamburg te Ipswich. Ellewoutsdijk. pas. 5 Goeree. Bianca, verm. 5 v. Loctudy naar Casablanca. Escaut., 5 van Parijs naar Rotterdam. Gaasterland. 4 van Rotterdam te Kopenhagen. Geert Bodewes, 4 van Casablanca te Sete. Henrica, 6 van Vianna te Cork. Henk, 5 van Kot ka te Huil. Hoogezand. 5 v. Londonderry n. Teneriffe. Ingeborg. 5 te Kiel. Kortenaer, 5 van Norrköping naar Blankaholm. Larix, 5 Kiel gepass. naar Zaandam. Matar, 6 van Partington te Calais. Mizar, 5 van Hamina naar Oostende. Maymere. 6 van Licata te Great Yarmouth verw. Maymere. 6 v. Licata te Great Yarmouth verw. Maartje, 5 van Antwerpen naar Wicklow. Nieuwland, 5 van Rotterdam te Grangemouth. Norma, 5 Londen naar Duinkerken. Ponza. 3 van Gent naar Stockholm. Palma. 5 van Kalmar naar Faroer eil. Prins, 3 van Goole naar Nantes. Rema. 5 van Stoekvik te Liune. Rika, 6 van Blyth naar Aarhus. Seaham, 5 van Antwerpen naar Dover. Sirius, 5 van Duinkerken te Londen. Servus, 5 van Hamburg naar Avonmouth. Sporota, 5 v. Garston te Drogheda. Spurt, pass. 5 Holtenau. Suriname. 5 van Londen te Stockholm. Sambre, 5 van Rouaan naar Parijs. Swallow, verm. 9 van Bordeaux n. Pt. Lyautey Tilly. 5 Brunsbuttel gepass. naar Zaandam. Texel, 5 van Hamburg op de Humber. Timor, 5 van Antwerpen naar Annan. Tom van der Heid, 6 van Bilbao te Bordeaux. Ton. 6 van Mostyn te Setubal verwacht. Terschelling. 5 van Maniyluoto te Newport. Triange, 4 te Safi van Agadir. Vrede. 6 van Rotterdam te Rostock. Valbella. 4 te Fedala. Wilpo, 3 van Pateniemi n. Zaandam. Westropa, 5 van Huil naar Hamble. SLEEPVAART Hudson, 5 van Rotterdam te Londonderry. Noordholland, n. Tj. Priok 5 180 m. W. ten N. Anderhalfgraadskanaal. Thames, met baggermolen en hopperhnk naar Calcutta 5 24' 34" Noord 36' 02" Oost. Witte Zee, 5 36' 00" Noord 12' 15" West. heb vermoed van de tragedie, die zich van nacht vlak in mijn nabijheid heeft afge speeld. Alles leek zo intens gelukkig en vreedzaam om mij heen, er was niets dat mijn gedachten ook maar in de verte naar zoiets zwarts, kouds en naars als de dood kon trekken. En toch lag daar in zijn een zame kamer op enkele meters afstand van de mijne een oude man met die dood te worstelen hij stierf zonder dat iemand het merkte en iedereen was al fris en vro lijk bezig met het ontbijt of plannen voor de mooie Meidag, toen de secretaris van de oude Vandearn ontdekte wat er gebeurd was. Ik heb het verhaal gehoord van Gertie, het kamermeisje. Zij liep op de gang toen Fred Gayarl, de secretaris, uit de kamer van zijn baas kwam. „Hij liep me bijna ondersteboven en mompelde alsmaar in zichzelf", zei Gertie. „En zijn ogen!" Zij trok een gezicht alsof de herinnering aan die ogen haar teveel werd. „Zulke ogen zette hij op, en het was alsof hij gek geworden was. Hij greep me bij de arm en zei iets op een verschrikkelijke ake lige manier. Ik dacht eerst dat hij niet goed was en vroeg of ik een glas water voor hem moest halen. Maar hij begon ineens vrese lijk te lachen en hij riep aldoor dat water niet meer zou helpen en dat hij dood was. Hij is dood, hij is dood, zei hij telkens en dan grijnsde hij zo idioot dat ik er bang van werd. Wat een rare kwibus is dat! Misschien is hij wel zo geschrokken van die dooie dat net hem in zijn hersens ge slagen is!" Zoute. Van de drijfnetvi«Pvi; i binnen de onderstaande logger? Wamen volgende aanvoeren zoute hariL "Ï5! de met 520 kantjes, KW 40 met sï'J? 56 met. 420, KW 73 met 370 KW S' KW 159 KW 37 met 442, KW 2 met $7 KW 5 52°' 590, IJM 74 met 488, KW 86 mïïot1 ,met 129 met 342, KW 110 met 646 KW w KW 575, KW 43 met 607, IJM 7 I83 "net mat 354, KW 141 mét 570 KW 165 KW 44 met 578, KW 42 met 620 L a 454' 29 met 520 kantjes haring deKw Van de Poolse haringvloot kwam k- de S.W. 1 102 met 374 kantjesstÏÏr£n?en die in de bunker zijn opgeslagen g' Naar zee. Van de trawlervlnnt Dinsdag alleen de Bloemendaal naar dagmorgen weer in IJmuifa, bmiènS Wachten. De kotters IJM 230 Pn m. 229, die aanvankelijk Dinsdag zouden 1 sen, heien verstek gaan tot vandaag Verse. De KW 50, die Maandagnacht in^de'afslag! DinSdagmidda* al vast'vers Lekkage. De IJM 277, die lekka?. het voorschip had, is voor repara.ie Dn dag naar de helling in Spaarndam vertrok- Alleen. Van de loggers vertrok Maan- dag alleen de Katwijk 84 naar zee Nieuwe motor. De UK 7 heeft de oude 80 pk Brons motor laten verwisselen voor een sterkere „kar". Naar binnen Het hospitaalkerkschip De 1-Ioop is Dinsdagmorgen voor een re visie, die 3 weken zal duren naar Amster dam vertrokken. Naar wij vernemen zal het schip daarna de haringvloot bij DiepDe weer opzoeken. Er komt weer muziek in. De fijnvis liep Dinsdag na lange tijd weer eens wat op. Grote tong bracht het daardoor tot 3.50 per kilo tegen J 3 op voorgaande af slagen en ook de kleine tong 2 liet zich wat beter betalen met 0.85. De schol waarvan slechts de soort 2 voorradig was' noteerde eveneens goede prijzen: geschik te kwaliteiten brachten het tot niet minder dan 42 per kist, terwijl de goedkoopste soorten 21 opbrachten per kist. De schel vis deed het ook aardig. Grote soorten no teerden gemiddeld 65 en de braat deed 35 tot 30. Zelfs de wijting deed mee en bracht 23 tot 20 per kist. op. De zwarte kolen, die behoorlijk in trek waren bij de exporteurs noteerden graag 98 per kist van 125 kilo. De makreel bewandelde inmiddels de tussenweg met 21 tot 15 per kist, maar de haring bracht het er met 16 per kist lang niet slecht af. De totale aanvoer voor de Dinsdagmarkt bedroeg ruim 100 kisten waarvan 38 fijnvis, 65 haring, 535 makreel, 270 schelvis, 95 wijting en 10 diversen. Geluk. Schipper Bal deed Dinsdag zijn naam van „lucky man" eer aan. Waren Maandag de noteringen voor de verschil lende rondvissoorten nog bedenkelijk, toen Dinsdag de Batavia aan de markt kwam waren ze prompt mooi en kon het schip een besomming halen van 25000 voor de korte 11-daagse reis. Radio-oefening. De „Prins Hendrik", die bij ontstentenis van de „Neeltje Jaco- ba" nog altijd in de vissershaven ligt, heeft Maandag een van zijn periodieke proef vaarten voor een „radio-oefening" gemaakt. Twee. Volgens de opgave van Dins dagmiddag, zouden voor vandaag piesent zijn de Sciioorl met 500 kisten makreel, 211 schelvis, 60 diversen en 50 stijve kabel jauwen. Ook de Alkmaar werd verwacht, zonder dat op dat moment de vangst bekend was. Er werden weinig verwacht. In en uit. Dinsdag kwamen binnen tot 14 uur: S.W. 1 102. KW 29. UK 32. Naar zee vertrokken de IJM 227, 249, 226. 215, 213, 318, VD 68, HD 22 0, 180, 131, 95, UK 80, 4, 172, 115, 120, 43, 18, 200, 19, 145,93, 90, 264, 215, 185, 115. EH 20, UK 9, 85, 86, 184, CG 1, UK 99, 184. Prijzen. Heilbot 2.75, gr. tong 3.50- 3.15, grm. tong 1.82—1 80, kim. tong 1,50- 1.48, kl. tong I 1.23—1.16, kl. tong II 0.83— 0.78, tarbot I 2.02—1.78 per 1 kg. Tarbot II 73—71, tongschar 78-72, kl schol II 42—21, schar 20—10, v. haring 17—15, makreel 21—14, gr. schelvis 67- 54, grm. schelvis 5755, kim. schelvis 55- 50, kl. schelvis I 48—40, kl. schelvis II 35—30, Wijting 23—17, gr. gul 59, kl. gul 28, ham 70, poontjes 8.808 per 50 kg. Gr. kabeljauw 168—148, gr. koolvis zw. 9896, gr. koolvis wit 130 per 125 kg. Aanvoer 38 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 3 tongschar en schartong, 33 schol, 43 schar, 65 haring, 535 makreel, 270 schel vis, 95 wijting, 16 kabeljauw en gul, 2 haai, 42 poon, 12 koolvis, 10 diversen. Totaal 1176 kisten. Besommingen. IJM 99 Batavia 24 IJM. 277 1860, KW 128 315, KW 35 KW 189 90. Gertie had onmiddelijk mevrouw Marter gewaarschuwd die in haar kantoortje bezig was en de secretaris was intussen de duinen ingelopen. Hij kwas pas een uur later terug, kalm en somber, maar zonder enig blijk van ontroering. Hij ging zwijgend naar zijn kamer en sloot zich daar op. We hebben hem de hele voormiddag niet meer gezien. Mevrouw Marter is vreeselijk ontdaan over het hele geval. Ze heeft de kamer van de dode kopermagnaat geïnspecteerd en daarna afgesloten. Toen heeft ze alle gas e gevraagd om in de leeskamer bij elkanae te komen voor zover ze nog in huis ware maar het resultaat was pover. Alleen Ui - mas Dorn, de journalist en ik waren an- wezig. Het pas-gearriveerde echtpaar o nergens le vinden en toen Gertie eens P de kamer ging kijken waar de twee sliep bleek dat ze vertrokken waren. De bagage en alles wat ze bij zich hadden was dwenen. Mevrouw Marter kreeg y.e ene schok na de andere te verwei hield zich geweldig flink, maar ze I bleek dat ik ieder ogenblik vreesc flauw te zien vallen. „Ik ben bang dat er iets heel eigs g beurd is vannacht," zei ze tot Dorn en JU „Mijnheer Vandearn is plotseling g ven, maar ik geloof dat de ?aak "°;V diger is dan ze lijkt. Want ik he JledeD inspectie op de kamer van de enkele dingen waargenomen die e i den kunnen wijzen dat zijn aooc niet.... eh natuurlijk is geweest Wordt vervolgdh

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8