flier is een plan dat zonder fsico'skan worden aanvaard" Voorstel aan de UNO tot telling en vermindering der bewapening Weerbericht bewapening was voor ons )ot nu toe de enige weg" Oorlog in Korea moet eerst zijn geëindigd Haarlems Dagblad TR UMAN DOET BER OEP OP R USLAND „Vreedzame samenleving der volken algemeen verlangen" VREDESPLAN DER DRIE WESTELIJKEN Britse regering beperkt invoer Tankslag in Korea Amerikaans voorstel door Eden verworpen Het woord is aan. Beroep op totalitaire staten Russisch-Egyptisch onderhoud in Parijs Zelfs Duitsers maken zich bezorgd over S S Twee wegen Inventarisatie noodzakelijk Pessimistische „waarnemers' Somber hoof stuk Korea-detachement wordt met 50 man aangevuld De Perzische kwestie Minister Stikker tot de UNO: UNO-vergadering jaABGANG NO 104 Xennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), s\veg47>Saritp.- Haarlem: Gr.Houtstr.93, tie Hoofdredactie en alle afdelingen15295 n) Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 IJmuider Courant t&ecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VELSER OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 268 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman '!§0INGTON, (Reuter)President Truman heeft Woensdag een be- sredaan op de Sovjet-Unie om in te stemmen met ontwapeningsvoor- |n die onder meer het uiteindelijke verbod van op atoomkracht be ende wapenen zou inhouden. De president zeide: „Indien de Sovjet- en de van haar afhankelijke staten werkelijk bevreesd zijn voor de ,'niemens van een of meer der vrije landen, zoals zij zeggen te zijn, dan in zij hier een plan dat zij zonder risico kunnen aanvaarden. Het zou elke fase' van zijn tenuitvoerlegging, op dezelfde wijze beschermen ikander land. Wij van onze kant zouden over waarborgen beschikken 5 da wederpartij van kwade trouw zou blijk geven". i over de gehele wereld uitgezon- - radio-rede zeide de president, dat de het plan, dat door de Westelijke -ndiieden aan de algemene vergadering -ïïNO wordt voorgelegd, bestaat uit het om nauwkeurig vast te stellen over Xstrijdkrachten en wapens elk land Tjt. De president noemde als voor- He' Punten van het plan: Zr de UNO aangestelde inspecteurs i tot taak de strijdkrachten en be ding van elk land ter wereld voort ij te controleren en rapport over hun stadingen uit te brengen. ^jide controleurs bezig zijn met hun a zullen afzonderlijke overeenkomsten in gesloten voor een daadwerkelijke hindering der bewapening. Voetrokken landen zullen aan de hand voorgaande zo spoedig mogelijk tot Üdering van hun bewapening over ig: dergelijk programma", aldus Tru- „zou door alle landen, die over een venlijke militaire macht beschikken, Ta worden aanvaard en bekrachtigd tenkomstig de in elk land daarvoor •/•Vide grondwettelijke werkwijze". Iet onderzoek door de inspecteurs der 50 zou zich ook moeten uitstrekken tot coatoomkracht berustende wapens. Ook di er overeenstemming zou zijn bereikt 'r. een ontwapeningsprogramma en dit sds ten- uitvoer zou zijn gelegd, zou de rjóle moeten voortduren. Er moeten aborgen tegen schendingen zijn. De sÉeurs moeten er zich niet slechts van Siuigen hoe de stand der bewapening .-deverschillende staten op een bepaalde ■m is, zij moeten ook nagaan of de rïkrac'nten dezer landen worden uitge lid of ingekrompen. ïianneer de feiten bekend zijn, zou men rskunnen gaan tot het sluiten van we- sserige overeenkomsten, waarin nauw- aig zou worden vastgelegd over welke bikrachten en wapens elk land uitein- iS zou mogen beschikken. Het zou bij - oxbeeld mogelijk zijn te bepalen dat de -•akrachten van iedere staat in overeen- •iming moeten zijn met de grootte van r: bevolking, met een maximum-grens, 2door geen enkel land zou mogen wor- -■ overschreden. Voorts zou elk land zich r eten verplichten niet meer dan een he rnia maximum-gedeelte van zijn nationale ismen voor militaire doeleinden te be- sien. ïrzal ook controle moeten komen op de iror kernsplitsing teweeggebrachte ener- De UNO heeft hiervoor een plan, dat vjblijven steunen. Natuurlijk zijn de Wes- irjke staten te allen tijde bereid te be- mdslagen over een beter plan." -Wij allen weten", aldus Truman, „hoe "'êiijk de huidige wereldsituatie is. Ter- j in Korea wordt gevochten, hangt de Kging van een communistische aanval ue:vele andere delen van de wereld. aan deze toestand het hoofd te bie- 3 bouwen de Verenigde Staten in snel :~po hun weermacht op. De andere vrije 3fen doen hetzelfde. Wij doen dit omdat Vmoeten. De Sovjet-Unie en de van haar 'Zakelijke staten beschikken over zeer Ks strijdkrachten, die gereed voor actie Sovjet-Unie heeft een groeiende ipad atoombommen. De aggressie in i-rea heeft aangetoond, dat het commu- imperialisme zijn toevlucht neemt '■-Kn openlijke aanvalsoorlog, indien het «Ier bereiking van zijn doeleinden dien- •Vacht. Onder deze omstandigheden moe- 3?;ij over een krachtige militaire verde ling beschikken. Onze strijdkrachten en van onze bohdgenoten maken een on tbaar bestanddeel uit van ons streven •:een derde wereldoorlog te voorkomen, «tën het Kremlin tot het inzicht komt dat 5 aggressieve politiek geen baten kan ■--■ferpen, zal het deze mogelijk laten varen ';;;Ca bereid verklaren deel te nemen aan ■•■bereiken van redelijke regelingen der ^vraagstukken. Dit opbouwen der %krachten van de vrije wereld is één $die naar vrede en veiligheid leidt. Zo- M zaken thans staan, is het de enige Jhch er bestaat nog een andere weg om en veiligheid te verkrijgen een (4> waaraan wjj verre de voorkeur zou- 3 geven. Wij zouden het liefst zien dat jijden hun strijdkrachten op een even- iwir n basis' die rechtvaardig zou zijn alle staten, zouden verminderen. Wij uer. 11 deze hoop reeds zes jaar ge- «Moen wü hielpen de UNO te stichten. M 's_0°k hetgene waarvoor wü thans ftbukf Ecn internationale orde, die niet i gaat onder de last van reusachtige •.JPeningsuitgaven. 1 öinkt mogelijk vreemd te spreken ,4., ^"ïïindering van bewapening en ipnvn -en' nu WU 20 'hard werken om F:.( "jtahe kracht te vergroten. Doch er L.^.^nstrijdigs in deze twee zaken. '3 ,-an ,en ^etzeUde doel: Het verzeke rde PJrede ®n ve>ligheid. Indien wij niet ïj "v.6 panier vrede en veiligheid kun- ajtj. ^ygen, dan zullen wij het op een vijze moeten zien te bereiken. Het is algemeen bekend welke de voor naamste beginselen zijn, die aan een doel matig en op de werkelijkheid gebaseerd ontwapeningsprogramma ten grondslag behoren te liggen. Zij zijn: Alle soorten wapens moeten door een internationaal ontwapeningsprogramma worden bestreken. Alle landen, die over een sterke weer macht beschikken, moeten dit programma aanvaarden. Er moeten waarborgen in zijn opgeno men waardoor wordt verzekerd dat alle landen die overeengekomen bepalingen ook werkelijk zullen naleven. Het moet dus voorzieningen tegen schendingen be vatten. gaarne zij de betere dingen des levens zouden genieten. Het is mogelijk de last der zich steeds- uitbreidende bewapening te verminderen, evenzeer als het mogelijk is de vrees voor oorlog af te wenden. De naties zijn geen hulpeloze schepen in de vloed der gebeur tenissen. Zij kunnen, indien zij slechts de wil daartoe opbrengen, hun lot beheersen. Het is mogelijk de reusachtige last der be wapening te verlichten. En indien wij dit zouden kunnen bereiken, welke weidse vergezichten openen zich dan voor onze blik! De Verenigde Staten en andere landen helpen thans de volken der vrije landen in de strijd tegen de oude vijanden van het mensdom: honger, ziekten en onge rechtigheid. Doch hetgeen wij thans in dit opzicht kunnen doen wordt in sterke mate beperkt door de noodzaak een krachtige weermacht op te bouwen om aggressie en oorlog tegen te gaan. Wij hopen dat alle andere landen onze voorstellen zullen aanvaarden en dat zij, tezamen met ons, hun krachten zullen wij den aan dit grootse streven om vrede te verkrijgen", besloot Truman. „Elke regering", vervolgde Truman, „die niet bereid is in te stemmen met de hier voor uitgestippelde werkwijze en haar medewerking te verlenen aan de uitwer king daarvan, heeft geen wezenlijke be langstelling voor ontwapening De Russi sche regering heeft herhaaldelijk gespro ken over vermindering der bewapening, doch zij heeft nimmer een afdoend stelsel aangegeven om de sterkte der huidige strijdkrachten te bepalen. En er is geen land ter wereld dat kan instemmen met een vermindering van zijn strijdkrachten, in dien het niet de zekerheid heeft dat de andere staten hun weermacht op overeen komstige wijze zullen inkrimpen. De eer ste stap moet dus zijn een volledige teboek- stelling van alle huidige strijdkrachten". „Onze onderhandelingen met de Sovjet- Unie", vervolgde de president, „beslaan een lang en somber hoofdstuk der geschie denis. Ongetwijfeld denken velén daarom dat het geen zin heeft te pogen met Rus land tot overeenstemming te komen over een controle op en vermindering van de bewapening. Het is juist dat wij in de af gelopen zes jaar in onze onderhandelingen met de Sovjet-Unie veelvuldig te maken hebben gehad met kwade trouw, mislei ding en verbroken beloften. Het is waar dat wij, sinds de dag waarop wij hebben voorgesteld ons destijds bestaand monopo lie van de beheersing der atoomwapens op te geven en in te stemmen met een stelsel van internationale controle, waarbij het ge bruik van deze wapens verboden zou wor den, niets dan onheuse bejegeningen en weigeringen van de zijde der Sovjet-Unie hebben ondervonden. Niettemin moeten wij, ais van onze ver antwoordelijkheid bewuste mannen en vrouwen, blijven pogen ondanks alle moei lijkheden ontwapening teweeg te brengen. Wij kunnen ons niet veroorloven dat latere geschiedschrijvers van ons zullen zeggen dat wij in gebreke zijn gebleven." „Ik dring er bij het Kremlin op aan", aldus Truman, „om dit voorstel te aanvaar den. Ik dring er bü de Russische regering op aan het ter kennis te brengen van de inwoners der Sovjet-Unie. De mannen van het Kremlin zijn ver antwoordelijk voor het leven en de toe komst van een groot volk, dat over schep pende vermogens beschikt en dat, evenals alle volken, naar vrede verlangt. De mannen van het Kremlin moeten we ten hoe de volken der landen achter „het ijzeren gordijn" bijkans verpletterd wor den door de last der bewapening en hoe de vervaardiging van oorlogsmateriaal zijn stempel zet op het gehele economische le ven. Zij moeten ook weten hoe vurig hun onderdanen naar uitkomst haken en hoe WASHINGTON. (Reuter). Volgens waar nemers te Washington is het niet waar schijnlijk, dat Rusland met enig voorstel accoord gaat, dat betrekking heeft op een voortdurende controle op zijn atoom- en andere militaire installaties door niet- Russische functionarissen van de UNO. Het staat, volgens genoemde waarnemers, verder te bezien of het huidige Amerikaan se Congres in zijn beduchtheid voor spion- nage de vereiste toestemming zal geven voor de inspectie van de Amerikaanse atoom-installaties. Men acht het overigens onwaarschijnlijk, dat het Congres ooit zal worden gevraagd deze toestemming te geven, met het oog op de verwachte Russische bezwaren te gen een controle door de UNO van zelfs de conventionele wapens. TOKIO. (Reuter). Woensdag is aan het Westelijk front in Korea slag geleverd tussen geallieerde en Noordelijke tanks. In hetzelfde gebied, waar zij Zondag be gonnen waren met aanvallen, vielen Noor delijke, door tanks gesteunde stoottroepen aan onder dekking van zwaar artillerie vuur. Geallieerde tanks werden in de strijd geworpen en de verbondenen slaagden er in hun stellingen te behouden. De aanval duurde twee uur, waarna de Noordelijken blijkbaar hun aanval opgaven en begonnen met het beschieten van geallieerde, meer naar het Westen gelegen, stellingen. Vanmorgen zijn te Panmoendjom op nieuw de geallieerde cn Noordelijke onder handelaars bijeengekomen. Generaal-ma- joor I-Iodes van de geallieerde delegatie verklaarde na afloop van de morgenzit ting, dat hij bijna twee en een half uur had besteed aan een nader onderzoek van het jongste Noordelijke voorstel voor een wapenstilstand langs de huidige frontlijn. „Wij trachten er achter te komen, wat dit voorstel precies inhoudt", aldus Hodes. Te Panmoendjom is later bekend ge maakt, dat de verbondenen heden het jongste Noordelijke voorstel voor een wa penstilstandslinie langs de huidige front lijn „vierkant hebben verworpen". Zondag vertrekken met een speciaal K.L.M.-toestel vijftig Nederlandse vrijwil ligers naar Korea als aanvulling voor het Nederlandse detachement Verenigde Naties. Met ditzelfde vliegtuig zal zuster Van der Plas naar Korea terugkeren voor de verzorging van de Nederlandse gewonden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zowel op Nieuw-Guinea uit de daar die nende mannen van de landmacht als in de West uit de daar wonende oud-KNIL-mi- litairen opnieuw een contingent vrijwilli gers voor Korea zal worden gevormd. Ook in Nederland zelf komen nog regelmatig aanmeldingen binnen. Begin volgend jaar hoopt men per troepenschip weer een con tingent ter stgrkte van 200 a 300 man voor aanvulling en aflossing naar het Verre Oosten te zenden. LUCHTPOST VOOR NIEUW GUINEA Op 14, 21, 23 en 28 November kunnen brieven worden verzonden met vliegtuigen, die van Amsterdam naar Biak vertrekken. De stukken dienen op de dagen vóór de vertrekdata zo tijdig te worden gepost, dat ze nog met de nachtposttreinen mee kunnen. NEW YORK (Reuter). Volgens een bericht uit Washington in de „New York Times" heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, "Eden, een voorgestelde op lossing van het Brits-Perzische oliegeschil, dat in Washington door de Perzische pre mier-, dr. Mossadeq, en de Amerikaanse assistent-minister van Buitenlandse Zaken McGhee was uitgewerkt, verworpen. Vol gens de „New York Times" was het voor stel door Acheson te Parijs aan Eden voor gelegd. In diplomatieke kringen in Washington zou zijn gezegd, dat Eden „een opvallend gebrek aan belangstelling" toonde en Ache son meedeelde, dat hij tegen zou stemmen als ooit over dit voorstel door het Engelse kabinet zou worden gestemd. Grondslag van de Amerikaanse bemidde- Ben Jonson: Velen zouden ten hemel kunnen gaan met de helft van de moeite, waarmee zij ter helle gaan. lingspoging was de mening, dat de rege- ring-Mossadeq de komende verkiezingen niet zou overleven, als Mossadeq niet met een bruikbare regeling om de genationali seerde olie-industrie te drijven, naar Perzië terugkeerde, aldus het blad. Amerikaanse functionarissen zouden vre zen, dat als de regering van Mossadeq zou vallen, het slechts een kwestie van tijd zal zijn voor de communistische Toedeh-partij aan het bewind zou komen. Te Teheran is vernomen, dat de Sjah aan premier Mossadeq een telegram heeft ge zonden, waarin hij verklaart, dat het nuttig zou zijn, indien de premier zijn terugkeer naar Teheran bespoedigt. PARIJS, 8 Nov. (A.N.P.). De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, heeft in de Algemene Verga dering een rede gehouden over het verlan gen naar vreedzaam samenleven der volken onder verschillende politieke stelsels, een verlangen dat ook uit Moskou wordt ver nomen. Het is daarom nodig te onderzoe ken, wat de inhoud is van dit nieuwe ge luid, waarvoor gedurende de Algemene Vergadering die voor ons ligt, de gelegen heid zal bestaan. De stand van zaken van vandaag is dat een land als het mijne een derde van het nationale budget uitgeeft aan bewapening. Waarom? Omdat zich tussen Elbe en Korea een machtig blok bevindt, waarmee wij gaarne over „samenleving" willen praten, doch dat onder de heerschappij van een totalitaire idee een zeer groot leger en een onmetelijk wapenarsenaal onderhoudt. Te genover de totalitaire idee stellen wij vol PARIJS (Reuter). Semyon Tsarapkin, Sovjet-afgevaardigde bij de UNO, heeft gisteren te Parijs voor de tweede maal deze week een onderhoud gehad met Malmoed Fawzi Bey, Egypte's permanente vertegen woordiger bij de UNO. Men meent te weten, dat zij het Brits-Egyptische geschil hebben besproken. Een woordvoerder van de Egyp tische delegatie sprak de persberichten tegen, dat Egypte een speciale afgezant naar Moskou zal zenden, maar hij deelde mee, dat Ahmed Bindary Pasja, voormalig gmbassadeur te Moskou, wellicht spoedig als „particulier" een bezoek aan Moskou zal brengen. Gisteren hebben Britse militairen een razzia gehouden in het Egyptische dorp Abu Gamoos in de kanaalzone nabij Is- mailia. Na drie uur zoeken hadden zij één revolver en één stengun gevonden. Het dorpje, dat 1500 inwoners telt, werd afgezet en Britse troepen, met de bajonet op het geweer en voorzien van mijndetec- tors, verspreidden zich door de nauwe straten. Alle mannen moesten de huizen verlaten. De huizen werden daarna door zocht. De afgelopen twee dagen zijn Britse voertuigen in het dorp vijfmaal beschoten. LONDEN, PARIJS en WASHINGTON, 7 November, (United Press en Reuter). In de hoofdsteden der Westelijke grote mogendheden is vandaag de tekst gepubliceerd van een plan, dat aan de UNO zal worden voorgelegd en dat als „vredesplan" reeds enkele dagen geleden werd aangekondigd. In Washington geschiedde de publicatie door president Truman zelf, die er een rede aan vastknoopte waarin hij de details van het plan nader belichtte. De Westelijke voorstellen komen neer op een procedure tot ontwapening, althans vermindering der "wapening, onder internationaal toezicht, voor te bereiden door een algemene wapentelling. Wat de atoomwapens betreft wordt het oude indertijd door de Verenigde Staten opgestelde beheer- plan weer aanbevolen. Tevens wordt verklaard dat het plan niet in werking zal kunnen treden voordat de oorlog in Korea geëindigd zal zijn. De rege ringen der drie landen hebben de formulering van het plan. dat zij geza menlijk als agendapunt aan de UNO-vergadering zullen aanbieden, voor de publicatie in speciale zittingen goedgekeurd. Van overleg met de kleine landen van de UNO of van do Westelijke formaties is niets gebleken. De tekst van de gepu bliceerde verklaring om vat onder meer: Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zul len bij de zesde Algemene Vergadering van de U.N. O. voorstellen ter over weging indienen om over te gaan tot regeling, be perking en redelijke ver mindering van alle strijd krachten en alle wapens, waaronder atoombom men. Zolang de huidige toe stand van internationale spanning heerst hebben de drie regeringen de onontkoombare plicht en zijn zij vastbesloten met haar krachtsinspannin gen voort te gaan om de sterkte te bereiken, die nodig is voor eigen vei ligheid en die van de vrije wereld, aangezien er zonder veiligheid geen vrede in rechtvaardig heid mogelijk is. Zij geloven ook, dat, indien alle regeringen oprecht meewerken om tot de gezamenlijke en doeltreffende regeling en beperking van de strijd krachten en wapens te komen, dit in grote mate het oorlogsgevaar zal verminderen en hierdoor de veiligheid van alle volkeren zal verhogen. Voor ieder eerlijk plan voor regeling, beperking en redelüke vermindering van alle strydkrachten en wapens is een eerste en onmisbare stap het verstrekken van in lichtingen en een onderzoek dienaangaan de. Het verstrekken van inlichtingen en het onderzoeken hiervan zou voortdurend moeten geschieden en achtereenvolgens alle strijdkrachten moeten omvatten waaronder para-militaire, veiligheids- en politietroepen en alle wapens, met inbe grip van atoomwapenen. Acheson, Schuman en Eden wisselen een handdruk: sym bool der Westerse eensgezindheid. Ook dient te worden voorzien in doel treffende internationale controle teneinde de juistheid van genoemde inlichtingen na te gaan. Plet plan van de U.N.O. voor de interna tionale controle op atoomenergie en het ver bod van atoomwapens moet blijven dienen als de basis voor maatregelen ten aanzien van atoomenergie in het kader van enig algemeen program voor de regeling, beper king en redelijke vermindering van alle strijdkrachten en wapens, tenzij en totdat een beter en doeltreffender plan kan wor den opgesteld. De drie regeringen zijn van mening, dat de besprekingen over het pro gram thans dienen aan te vangen. Een der gelijk algemeen program kan echter niet ten uitvoer worden gelegd, zolang de strijdkrachten van de U.N.O. in Korea weerstand bieden aan aggressie. Boven dien moeten en kunnen de belangrijkste kwesties, die de wereld hebben verdeeld, tegelijk met het uitvoeren van het pro gram worden geregeld. De Algemene Vergadering der UNO te Parijs is gisteren voortgezet met de verkie zing van de voorzitters der verschillende commissies. Vandaag zullen de delegatie leiders aan het woord komen in verband met de samenstelling der agenda. TELEVISIE-CAMERA'S IN HET PALAIS DE CHAILLOT De zittingen van de Algemene Vergade ring van de U.N.O. in het Palais de Chaillot te Parijs zijn in de landen waar televisie ontvangst mogelijk is op het scherm te zien en te beluisteren. Dezer dagen zijn de tele visiecamera's uit Amerika met een extra vliegtuig in Parijs aangekomen en geïn stalleerd in het Palais de Chaillot. De zit tingen zullen dagelijks worden opgenomen. LONDEN (Reuter). De Britse minister van Financiën, Richard Butler, heeft giste ren in het Lagerhuis medegedeeld, dat En geland door „bankroet en honger" zou wor den bedreigd, tenzij onmiddellijke maat regelen worden genomen ter verbetering van de financiële situatie. Butler deelde mede, dat de regering besloten heeft maat regelen te nemen ter beperking van de in voer, waardoor 350 millioen pond sterling per jaar zal worden bespaard. vertrouwen onze democratische vrijheden. Wij doen van deze plaats af nogmaals een hartstochtelijk beroep op de leiders van staten, die, hoewel leden der UNO, naar ons gevoelen totalitair zijn. Wij be twisten hun niet het recht om andere po litieke opvattingen te huldigen dan wij, maar wij kunnen niet zonder vrees met hen leven zolang zij totalitair zijn. Daarom richten wij tot hen een appèl om deze menselijke waardigheid volledig tot haar recht te doen komen. Vóór ons ligt nog het grote vraagstuk van de toekomst van Duitsland. Een bevredigende oplossing van het Duitse vraagstuk zou de hoeksteen zijn van de vreedzame samenleving der grote mogendheden. Het begrip „vreedzaam naast elkaar be staan" waarover ik eerder heb gesproken, is niet alleen van belang waar het de we reldvrede betreft. Het verliest niets van zijn betekenis in gevaarlijke situaties van meer regionaal karakter. Het is ons opgevallen dat de U.N.O. met een serie vraagstukken te doen heeft langs een geografische lijn van Teheran West waarts tot aan de Atlantische kust van Afrika toe. Wie zich met zijn gedachten langs deze lijn voortbeweegt komt telkens op namen die hetzij op onze agenda, hetzij op die van de Veiligheidsraad voorkomen. Dit is een bewijs dat hier spanningen leven welke wij in hoge mate serieus moe ten nemen. Wat betekent vreedzame sa menleving hier? Het betekent in de eerste plaats dat ieder land in de U.N.O. moet leren, dat bovennationale belangen hun eigen gewicht hebben en andere beoorde lingsmaatstaven vragen dan ieder indivi dueel land steeds welkom zijn. Men kan de vrede niet bereiken door alle nationale aspiraties bij elkaar op te tellen. Een vraagstuk dat deze algemene ver gadering zeer zal bezighouden is het pro bleem van de vluchtelingen. Het is ge wenst dat deze vergadering iets zal ople veren dat een uitzicht opent en practische resultaten in de hand zal werken. De toe stand en de voorwaarden waaronder vele vluchtelingen gedoemd zijn te leven vor men een bedreiging niet alleen voor de politieke rust in verschillende delen der wereld, maar laten ook het geweten der mensheid geen rust. Moge de arbeid van de zesde zitting van de Algemene Vergadering de gelukkige in vloed ondergaan van die combinatie van vindingrijkheid en realisme, die het ge heim van Frankrijk is, zo zei minister Stikker. BONN (A.N.P.). De bedrijvigheid, die door de vroegere SS in West-Duitsland weer wordt ontwikkeld, wordt door de Chiistelijk-democratische partij als „een gevaar voor de democratische staat" be stempeld. De pax'lementsfractie van de C. D.U. heeft dan ook het voornemen aange kondigd door middel van een interpellatie de aandacht van de bondsregering te vra gen voor „bepaalde ontwikkelingen binnen de soldatenbonden". In Hamburg heeft in de laatste dagen een congres plaats gehad van 1300 vroegere SS'ers, die zich onder leiding van een ex- gouwleider uit Oostenrijk en een aantal vroegere SS-generaals tot een „SS-gemeen- schap" hebben aangesloten. De SS-genei'aal Gille, die de SS vertegenwoordigt in het algemene soldatenverbond, heeft bij deze gelegenheid aangekondigd, dat in het ko mende voorjaar een „internationale bijeen komst van alle vroegere SS'ers" zal worden gehouden. Een der woordvoerders op de bijeenkomst was de laatste commandant van de lijfwacht van Adolf Hitler. Butler deelde mede, dat de regering voor stelt het zogenaamde „open algemene licen- tie"-systeem voor particuliere invoer uit Europa en andere niet-sterlinglanden voor een geselecteerde lijst van artikelen te her roepen. De invoei'licenties zullen in de meeste gevallen door quota worden ver vangen. Tot die artikelen waarvoor invoer beperkingen zijn te verwachten behoren: •ham in blik en vleesconserven, diverse soorten suikerproducten, blikfruit en blik- groente, vers fruit en noten. De bepei'kingen zullen onmiddellijk in werking treden. De volledige lijst der onder de beperkingen vallende aiiikelen zal hedenavond worden gepubliceerd. Het bedrag, dat Britse toeristen naar het buitenland mogen medenemen wordt ver laagd van 100 tot 50 pond sterling per jaar. Butler vei-klaarde voorts, dat de strategi sche voorraadvorming in een trager tempo zal moeten geschieden. VRIJWEL OVERAL REGEN TIJDELIJK Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond, opge- maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht vrijwel overal tijdelijk regen Morgen overdag opkla- j ringen en slechts enkele verspreide buien. Ovei'wegend matige wind, rui- I mend van Zuid-Oost naar Zuid tot i Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 9 November Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur. jj Maan op 15.15 uur, onder 2.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 November Hoog water: 0.04 en 12.35 uur. j Daag water: 8.08 en 20.24 uur. raBiiiiiiiaaaiaauiiiuBiauauaiiuuiiiiuiiiuiiiiuii"

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1