LEKASIN Visserij-varia „Het goede kinderboek in Beverwijk Fa. B. ENGELENBERG -Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" Castricum Velsen-Noord Overneming van aandelen A.K.U. Gemeenteraad van Heemskerk Huisvestingscommissie in het geding Velsen Hotac 2 weer de verliezer Aardige cabaretavond voor de militairen Agenda voor Beverwijk Voordracht voor een hoofd aan de nieuwe school 2MHBN8EM'$ Overeenstemming tussen een consortium en de Staat kiespijnneem Voor die kinderen Salariëring van vakonderwij zer s Onafgedane rechtzaken Nog eens: de reis van dr. Drees Duitsers willen een breedband-walserij FEUILLETON DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 99 De kinderziel is een uiterst ontvanke lijke bodem, waar het door ouderen ge strooide zaad van goed of kwaad snel wor tel schiet. Het is daarom van groot belang de opgroeiende mens lectuur voor te zet ten, waarvan men zeker is. dat zij het in nerlijk van de jeugd verrijkt en haar dro men en gedachten in goede banen leidt. De tentoonstelling, die een der Bever- wijkse boekhandelaren gedurende veer tien dagen in zijn zaak heeft ingericht, zal ouders en allen, die de jeugd een warm hart toedragen, helpen in de doolhof van jeugdlectuur de juiste weg te vinden. De smaakvolle expositie is in verscheidene af delingen gesplitst. Behalve de buitenland se afdeling, waar „The tale of Peter Rab bit" van Beatrix Potter broederlijk troont naast Chinese sproken en waar My little golden dictionary als leesplankje flienst doet, vindt men er Nederlandse avonturen boeken voor jongens, de nieuwste ontboe zeming van Anthony van Kampen, attrac tieve uitgaven over radiotechniek, de kunst van fotograferen, van knutselen, hele werken over geschiedenis en muziek voor kinderen bewerkt, boeken voor dieren- en natuurliefhebbers, enzovoort. Maar evengoed hebben de sprookjes van Moeder de Gans en het: ,.Kip, ik heb je" van Leonard Roggeveen er een plekje ge vonden. Het hart van de aspirant-zeeman wordt getrokken naar het werk van Marie van Zeggelen „Averij" en de kleuter kan op moeders schoot genieten van Walt Disney's creaties in Sneeuwwitje en Assepoes. Ten- ADVEB.TENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken „FLEX" schuurmaehine met onderdelen voor droog- en natschuren en poetsen Voor de derde achtereenvolgende maal verloor het tweede herenteam van de Hoog oventafeltennisvereniging „Hotac" in de bondscompetitie. Hoewel deze maal tegen Oranje Zwart 2 beter partij werd gegeven dan de beide vorige malen, waren de Hotac- heren niet tegen het superieure spel van de Haarlemmers opgewassen, zodat deze de wedstrijd met 8—2 wonnen. J. Dekker en G. Zandbergen wisten ieder een partij te win nen en B. Wesseling verloor alle drie zijn wedstrijden. Vrijdag wordt de wedstrijd GTTC 2Ho tac 2 gespeeld. In het ontspanningslokaal van het mili taire kamp „Rooswijk" is Dinsdagavond een cabaretavond gehouden. Wachtmees ter J. Steenhorst heette zijn publiek har telijk welkom en daarna goot het Kenne- merstaten-amusementsorkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus een wa terval van muziek over het voetlicht en de mannen in de zaal lieten zich met hun „antwoord" op deze vlotte klanken niet onbetuigd. Ook de vocale nummers die werden gezongen door Louise Kuhfus en Non Verschoor gingen er in als gesneden koek. Hierna brachten de „Blondana's", de twee onafscheidelijke meisjes met hun gitaar nog meer leven in de brouwerij en ook zij oogstten veel succes. „De lachende Planklanders'een drietal bekende Beverwijkse amateurartisten pas ten uitstekend in dit milieu en het dank bare publiek heeft zich om dit stel dan ook danig geamuseerd. De kampcommandant dankte na afloop alle medewerkers voor het geboaene en bood de dames onder hen een fraai bouquet bloemen aan. WEINIG AANVOER OP DE GROENTEVEILING De aanvoer op de Castricumse groente veiling was Woensdag van weinig beteke nis. Voor de verschillende producten kre gen de tuinders de volgende prijzen: sla 3 4, spruiten A 4565, spruiten B 21 35, andijvie 815, boerenkool 912, groene kool 10lO'/a, sjalotten 19, spinazie 44. DONDERDAG 8 NOVEMBER: Luxor Theater, 8 uur: Kilima Iiawaiïans. VRIJDAG 9 NOVEMBER: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Cy rano. Luxor Theater 7. en 9.15 uur: We gaan naar Parijs. W.B. Theater: 8 uur: Aasgieren der Woestijn. minste. als die moeder voor de komen de feestdagen goede lectuur belangrijker vindt dan aardig speelgoed. Het kind ac cepteert zonder twijfel beide en is dus ge heel afhankelijk van de inslag der groten. In ieder geval is deze tentoonstelling het bezoeken waard. Ter benoeming van een hoofd aan de nieuwe openbare lagere school te Velsen- Noord bieden B. en W. de volgende voor dracht aan: 1. P. Bosua, onderwijzer aan de Theo Thijssenschool te IJmuiden-Oost; 2. E. J. Braam, onderwijzer aan een openbare lagere school te Assendelft en 3. G. Chr. F. Leij- dekkers, onderwijzer aan een openbare lagere school te Gouda. ADVERTENTIE NH..AUEMAAL ZWANENBERG'S ROOKWORST..KOI OS SA Al! EEN GE2ELU&EPAG i$ PAS SMAKEI 'JK BESTEED.AIS 14 ROOKWORST B'J UWMAAUJDENEET! Naar het A.N.P. verneemt is overeen stemming bereikt tussen een consortium en de Staat der Nederlanden inzake het overnemen van een pakket aandelen AKU, waarover de staat overeenkomstig de be palingen van het Besluit Herstel Rechts verkeer, onderscheidenlijk het Besluit Vij andelijk Vermogen, thans de beschikking heeft. Het ligt in de bedoeling betreffende de over te nemen aandelen een aanbod aan aandeelhouders te doen. Drie van de vijftien agendapunten gaven bij de behandeling in de Woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering te Heemskerk aanleiding tot een vrij lang durige discussie. Bij de aanbieding van de gemeentebegroting moest een begrotings commissie in het leven worden geroepen, die na een schriftelijke stemming werd sa mengesteld uit de heren Beentjes, De Wit en Wentink. Burgemeester H. Nielen deelde mede, dat de begroting zo spoedig mogelijk wordt ingediend. Hierna werd de open bare zitting geschorst. Er werd een agendapunt ingelast, dat een voorstel van B. en W. inhield over de vaststelling van een partieel uitbreidings plan voor een gebied in de gemeente tussen de Rijksstraat, Oosterstreng, Kerkweg en Duinwal. Dit voorstel werd aangenomen. Over de taak van de huisvestingscom missie, kon de raad het aanvankelijk niet eens worden. De burgemeester gaf hierop een nadere toelichting, waarin hij verklaar de, dat B. en W. bij het verdelen, vorderen en beschikken van woonruimte het advies dienen in te winnen van de betrokken com missie. „Dit is een goede gedachte, mits de commissie zich blijft beschouwen als adviserende instantie. In de praktijk bleek het evenwel dikwijls dat de commissie een „verstoorde indruk" maakte, als B. en W. haar advies niet aannamen. Zij moet niet denken, dat haar oordeel bindend is. Zij heeft alleen een dienende, adviserende taak en dan nog hoofdzakelijk in complex- verband en niet in individuele gevallen", aldus de voorzitter. De heer Muyen (P. v. d. A.) was niette min van mening, dat de commissie onge wijzigd moest blijven. Naar aanleiding hiervan diende hij een voorstel in, dat met zes tegen vijf stemmen werd aangenomen. Het laatste punt op de agenda was een voorstel tot het verlenen van een machti ging aan B. en W. tot het treffen van maat regelen ter verkrijging van geldmiddelen ten behoeve van de woningbouw. Dit voorstel werd met algemene stem men aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is een lening uit te schrijven van 100.000 a pari a 4%. B. en W. zijn van plan een voorintekening in de gemeente te doen houden om te onderzoeken waar meer animo voor is: voor grote coupures a 1000 bijvoorbeeld of kleine a 500, 250 en 100. ADVERTENTIE kent de perzen als geen ander Amsterdam, Rokln 116 Den Haag, Arnhem, Utrecht, Hilversum VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 7 op 8 November Uit halve vleet: KW 5 met 25 k.; KW 6 met 10 k.: KW 141 met 17 k.; KW 48 met 20 k.; KW 40 met 5 k.; KW 41 met 155 k.; KW 42 met 65 k.; KW 43 met 50 k.; KW 110 met 40 k.; KW 176 met 100 k.; KW 50 met 60 k.; KW 173 met 20 k.; KW 175 met 25 k.; KW 168 met 20 k.; KW 159 met 34 k.; IJM 283 met 140 k.; IJM 75 met 100 k.; IJM 74 met 25 k. Nog gedeelte halen: KW 9 met 17 k. uit 20 netten; KW 144 met 100 k. uit 35 netten; KW 67 met 100 k. uit 30 netten; KW 39 met 20 k. uit 80 netten; KW 49 met 170 k. uit 80 netten; KW 23 met 60 k. nog 20 netten halen. KW 25 met 40 k. nog 33 netten halen. Uit volle vleet: KW 47 met 30 k.; KW 86 met 5 k.; KW 83 met 5 k.; KW 18 met 25 k.; KW 78 met 15 k.; KW 15 met 20 k.; KW 44 met 5 k.; KW 85 met 17 k.; KW 22 met 120 k.: KW 127 met 270 k.; KW 130 met 60 k.; KW 37 met 5 k.; KW 58 met 35 k.; KW 122 met 85 k.; KW 170 met 40 k.; KW 129 met 3 k.; KW 163 met 5 k. ADVERTENTIE één van de Heerlijk reden ze op het ijs van de vaart! Er stond 'n helder zonnetje en het ijs was mooi glad en effen. De jongens genoten. Ze maakten zo mooi mogelijke krullen en voelden geen kou. „Zeg, je moet eens zien, hoe hard ik kan!", zei Bunkie. Hij zette af, boog zich voorover en ging er met 'n flinke vaart vandoor. Ja, dat ging hard! Maar.oei!.toen gebeurde er iets.' Er reed een man cp de vaar.ti een héél dikke man. Wat 'n dikzak was dat! Hij krab belde over het ijs en zwaaide met z'n dikke armen, om zich op de been te houden. En daar kwam Bunkie aanstuiven.... Hij had. het hoofd voorovergebogen, en daar door zag hij niet, dat hij recht op de dikke man afstoof. „Heee!. Hola!", riep de man angstig. Maar het was al te laat.Met 'n vaart plofte Bunkie tegen de buik van de dikkerd aanen bons!!!daar zaten ze beduusd tegenover elkaar op het ijs. Het kraakte er van. In de stromende regen werd gisteren in het Noorder Sjjortpark door de Haarlemse Politie een veldloop over drie kilometer gehouden. Ondanks het slechte weer was' er maar cén uitvaller. De deelnemers onderweg. Met ingang van 1 Januari 1949 is een wijziging gekomen in de regeling aangaan de de gemeentelijke vergoeding aan de be sturen van bizondere lagere scholen in de salariëring van de aan die scholen verbon den vakonderwijzers. Deze materie is thans zo geregeld, dat de vergoeding aan genoemde besturen in hoofdzaak gebaseerd is op een beloning, waarop de vakonderwijzers aan hun scho len volgens de gemeentelijke salarisrege ling aanspraak hebben, gerekend naar het aantal uren vakonderwijs aan de gelijk soortige openbare scholen. De vergoeding zal echter in geen geval het bedrag dei- werkelijke uitgaven van het schoolbestuur overschrijden. Tot dusverre zijn van gemeentewege slechts geregeld de salarissen van de vak onderwijzer in de lichamelijke oefening en de vakonderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. De jaarwedden van de vakonderwijzers aan de openbare scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- en buitengewoon lager onderwijs zijn nog niet gemeentelijk vast gesteld aangezien aan eerstgenoemde scho len geen vakonderwijzers verbonden zijn en dit aan de school voor buitengewoon lager onderwijs eerst sinds kort het geval is. Daar aan verschillende bizondere scho len voor gewoon lager onderwijs wel vak onderwijzers zijn verbonden is het wense lijk om, ter beoordeling van de vraag of de beloningen van die leerkrachten niet hoger zijn dan noodzakelijk is. een ge meentelijke regeling voor de beloning van vakonderwijzers in het leven te roepen. Tevens kan dan de salarisregeling voor de vakonderwijzer bij het uitgebreid lager onderwijs gelicht worden uit de „Salaris verordening 1948" voor de gemeente-amb tenaren en in de nieuwe verordening wor den opgenomen. De voorgestelde belonin gen zijn ontleend aan de normen, die in overleg tussen de ministers van Binnen landse Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën zijn tct stand gekomen. Kamerleden vragen inlichtingen We lezen in. het afdelingsverslag der Tweede Kamer over de begroting van Justitie: „Vele leden, die met genoegen ge zien hadden, dat de minister wil medewer ken aan het doen terugkeren van normale toestanden bij de rechtshandhaving, waren van oordeel, dat er voor de minister als hoofd van het openbaar ministerie ook een taak is weggelegd ten aanzien van diverse nog onafgedane rechtszaken. Blijkens pers berichten is er een speciale actie gelast tot oplossing van een aantal reeds lang hangende zaken, in het bijzonder spelende te Rotterdam. Gaarne zou men hierom trent iets naders vernemen. Op welke za ken heeft deze actie betrekking en hoe wordt zij georganiseerd? Deze leden her innerden speciaal aan de z.g. Velser-affaire en de zaken-Menten en -Schallenberg. Ho ren deze zaken onder die, welke de minis ter door middel van de bedoelde actie tot oplossing wil trachten te brengen? Ze neen, waarom niet? In elk geval verzochten deze leden te mogen vernemen, hoe ver het on derzoek in deze zaken gevorderd is". (Van onze parlementaire redacteur) Het blijkt geenszins overbodig om hier, na allerlei verhalen in een groot deel van de Nederlandse pers over een door dr. Drees aan de Verenigde Staten te brengen bezoek nog het volgende op te merken. In de eerste plaats heeft hem tot heden dien- omtrent bepaald geen uitnodiging bereikt: het is tot dusver alleen bij een polsen ge bleven waarop dr. Drees kenbaar heeft gemaakt in beginsel eventueel gaarne een bezoek aan de Verenigde Staten te zullen brengen. In de tweede en waarlijk niet in de laat ste plaats moet, zo is mij uit de allerbeste bron bekend, alles wat de indruk zou ma ken als zou de bedoeling zijn door presi dent Truman met onze minister-president een aantal concrete vraagstukken van in ternationale politiek te doen behandelen, naar het rijk der fantasie worden verwe zen. Het kan wellicht ook nog zijn nut heb ben er de aandacht op te vestigen dat nu eenmaal bij ons de man die zich bovenal met het buitenlands beleid bezig houdt een minister van Buitenlandse Zaken is en dat het niet tot de taak van een minister-pre sident behoort behalve natuurlijk wan neer hij ad interim de portefeuille van mi nister Stikker onder zich heeft, maar dat zou na half December juist voorlopig niet het geval zijn er in zijn eentje op uit te trekken voor internationale besprekin- gen. BONN (ANP) Naar informaties van de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" zou een Duitse industriegroep in staat zijn in Duitsland binnen twee jaren weer een breedband-walsbedrijf op te bouwen, waardoor in het nijpende gebrek aan sta len platen zou kunnen worden voorzien. Siemens, AEG, Demag en Schlömann en Sack zouden de voornaamste leveranciers voor zulk een installatie moeten zijn en de Duitse industrie zou hiermede een in drukwekkend beeld van haar herstel kun nen geven. Sedert 1947 tracht de staalindustrie ip West-Duitsland weer in het bezit te komen van een breedband-walserij ter vervanging van de grootste Europese breedband-wal serij in Dinslaken, die in de eerste jaren na de oorlog is ontmanteld en naar de Met kennelijke bezorgdheid heeft men Sovjet-Unie is vervoerd, aan Duitse zijde gezien, dat in Frankrijk met behulp van Marshall-gelden twee nieuwe breedbandinstaliaties zijn opge richt. Ook de bouw van een nieuw bedrijf in Engeland en van die der „breedband" in Nederland heeft hier zorgen gewekt. Mne vreest, dat als gevolg der ontmante ling de productie van staalplaten goed deels blijvend uit Duitsland naar de buur landen zal worden verlegd. Sedert gerui me tijd wordt nu onderhandeld over de aankoop van een in de V.S. indertijd voor Tsjechoslowakije gebouwde breedband- walserij. Dat deze aankoop intussen nog geen vorderingen heeft gemaakt wordt door de Frankfurter Allgemeine Zeitung toegeschreven aan „concurrenlie-overwe- gingen der geallieerde controle-organen". Een driejarig meisje in Bussum is Maandag in een wasketel met kokend water gevallen en kort na haar vervoer naar het Diaconessenhuis in Naarden aan de gevolgen overleden. Hausse allerwegen. De betierti voor de Woensdagmarkt en de tl 0ogst ten schrale rondvisaanvoer, dedeJ wVach" dag de prijzen met sprongenml°ens" Braatschelvis, die Maandag f 29 m?Pen- steeg eventjes tot 37 en de crote ht- delschelvis liep op tot 60 per u? de wijting kwam in de gunst en M7 s het resultaat „aan de bovenkant» m i s laagste notering van 10. d« zw J!'V deden het ook goed. Door het gehrti? voldoende kabeljauw kon er f or ,aan voor worden betaald. De animo Sr S verse haring, die overwegend uit Fnl walvangsten bestond, was eveneens Hoewel later de koers iets terugliep knn toch gemiddeld 15 per kist gemaakt den. De makreel die bij de roïerfer de smaak viel, steeg tot 25 per kkt n schol was ook al onbetaalbaar. De klSn? soorten deden 49 tot 35 per kist S grotere kwaliteiten grif 64 per kist tong kon de oplopende markt vLv i/nnrtrfittpri 7n<4at Ho 1*"61 tot tot 1 tot voor de Woensdagmarkt omvatte rutaS kisten, waarvan 75 fijnvis, 240 schol 2Z haring, 470 makreel, 370 schelvis, 270 1! ting en 50 koolvis. J" Raak De Schoorl, die Woensdag al, enige trawler aan de markt verscheen be somde voor een 12-daagse reis 21 290~ Van de overige verse visaanvoerders werH de IJM 229 de hoogste met een resultaat van 2940. Een zeer mooie besommin? maakte ook de KW 70 als verse harin' aanvoerder, die ruim 13.000 wist te boe ken. De haringlogger KW 22, die Maandag naar zee was vertrokken, maar af moest breken wegens een ongeval dat de schiDoer overkwam, bracht voor deze ene nacht vis sen nog 2850 boven water (buiten de aan! voer van 170 kantjes zoute haring). Ook dê KW 84, die Maandag als enige logger het slechte weer trotseerde en die Woensdag weer aan de afslag was, kon nog 1220 maken. Vandaag. Daar de Alkmaar, die aan vankelijk Woensdag zou lossen, te elfder ure verstek liet gaan tot de afslag van van. daag, was het schip de enige die aan de afslag was. De aanvoer van de Alkmaar bedroeg 150 kisten haring, 370 makreel, 210 schelvis en piepers, 15 diversen, 50 wijting en 45 ponen. De loggers met „Engelse wal" zaten door de goede vangsten in de nacht van Dinsdag op Woensdag uitstekend in hun haring, zodat er voor 10 uur 's morgens al ruim 3000 kisten haring in de hal ston den. Ook later op de dag vonden evenals Dinsdagmiddag nog aanvoeren plaats. De toekomst. Het ziet er met de rond- en platvisaanvoeren voor het weekeinde niet erg rooskleurig uit. Enkele trawlers, die het conflict ten spijt nog op zee zijn en die marktrijp worden, moeten noodgedwon. gen door het slechte weer en de schrale visserij de reizen nog zoveel mogelijk rek ken, „om er nog wat van te maken", zodat ze niet voor het begin van de volgende week kunnen worden verwacht. Voor Vrij. dag is er dus nog geen enkele trawler be kend. Mogelijk zullen gedurende het week. einde echter nog een paar overweekse log. gers arriveren. Vissende bleven nog de KW 51, die 29 October vertrok, de KW 64 en de KW 91, die 31 October vertrokken, de KW 29 die 29 October vertrok en de HD 87, die 27 October naar zee ging. Ondanks het ruige weer worden er nog dagelijks garnalen aangevoerd: Dinsdagen Woensdag waren de gemiddelde dagvang sten niet slecht en zij varieerden van 300 tot 800 kilo per schip. Woensdag schommel den de prijzen voor de gezouten garnalen van 0.60 tot 0.70 per kilo. Toch weg. De IJM 60 Catharina Duy- vis die al sinds Maandag onder stoom lag, is Dinsdag naar zee vertrokken. Dit was een der trawlers van de VEM, die bij het conflict betrokken was. Pool uit. Van de Poolse loggervloot vertrok Woensdag de SW 1 104 naar de visserij. „Afsnijden". De Palestijnse trawler TAV 17 kwam Woensdag in IJmuiden bin- nen met 700 kisten haring. Dit is de laatste reis op de „verse" geweest. Belgische pech. De Belgische logger Z 467 kreeg tijdens de visserij averij aan de motor en moest zich door zijn stadge noot de Z 82 naar IJmuiden laten sleper- De Z 82 vertrok Dinsdag naar zee, maar de Z 467 zal enige tijd binnen moeten blijven om de machine in orde te laten maken. In en uit. Woensdag kwamen binnen tot 15 uur: KW 14, 84, UK 50, 146, 114.18, 94, 185. 145, VD 68, HD 131, 180, 95, KW UK 215, IJM 249, 202. 227, 318. 213. Naar zee vertrokken de IJM227, 249, 226.262,318 213, 215, 202, CG 1, VD 68, UK 480, 215, <0, 77, 172, 43, 49, VD 10, ÜK 18, 90, 185,8, 200, HD 95, 131, 220, VD 60, UK 154, JM 240, 241, UK 43. KW 128, UK 161, 66, IJM 230, UK 99, KW 210, 28, 24. UK 70, 85, KW 27, 86, 114, UK 86, IJM 11, UK 9, 115. lij, 32, 78, KW 50, 16, 30, IJM 204, TEX 3, KW 59, UK 168, EH 20. KW 169, 35, IU, KW 89. 166, 34, 155. RO 2, KW 167,JB0 9, IJM 272, KW 53, RO 1, KW 69, iM KW 104, 155, 125, 94, 22, 168, IJM 99, VD 68, KW 56, SW 1 104, IJM 60 (om 13 uur) 214 en de KW 65. door JOS LODEWIJKS) (6) Ik schrok ontzettend. Moord! flitste het plotseling door mijn hoofd. Stel je voor. Een moord in de nacht, enkele stappen bij mijn kamer vandaan! Mevrouw Marter wreef nerveus in de handen en zei met trillende stem: „Ik.... Ik ben van plan de politie te waarschuwen. De dokter heb ik al opgebeld, die kan ieder ogenblik hier zijn. Ik moet u verzoeken mij te verontschuldigen voor eventuele last die u tengevolge van dit alles misschien zult ondervinden. Maar...." En haar stem daalde plotseling tot een smekend gefluis ter, "maar ik zou het prettig vinden als u mij zoudt willen helpen door deze situatie heen te komen. Het is zo ontzettend...." Even was zij een zwakke, wanhopige vrouw, alleen en eenzaam in een chaos van moeilijkheden. Ik ging naar haar toe en drukte haar arm. „Wees er zeker van dat wij alles zullen doen om je te helpen, kindlief," zei ik met warmte. „Maak je maar geen zorgen. Misschien is er geen sprake van misdrijf of iets dergelijks. Haal je maar geen rare dingen in je hoofd. Je zult zien dat alles weer gauw in orde is." Maar Stella Marter had zich al hersteld. Ik zag hoe zij haar schouders bijna onmerk baar iets naar achter trok en zich met een resoluut besluit beheerste. „De politie zal moeten uitmaken of er inderdaad iets in het spel is dat met mis drijf te maken heeft," zij ze flink en met een zwakke glimlach. „Dat zullen we maar afwachten. U weet nu in ieder geval hoe de zaken staan." Snel liep zij de zaal uit naar haar kan toortje. Thomas Dorn keek haar peinzend na en zei toen: „Zij is een flinke vrouw. Ik zou wel eens willen weten wat haar op het idee heeft gebracht dat de oude man vermoord is. Als het zo is moet ik als de weerlicht -mijn krant opbellen. Ze zullen het een bof vin den dat ik hier zit." Daar had je het monster „Kopij" weer. Ik keek hem afkeurend aan en hij veront schuldigde zich haastig. „Het spijt me, maar dit is geen gebrek aan menselijk medegevoel," zei hij zacht. „Het is mijn werk, ziet u. Dit is nieuws. De mensen willen op de hoogte zijn van wat er in de wereld gebeurt. En de nare dingen interesseren hun nu eenmaal het meest." Ik kon er niet zo gauw een geschikt ant woord op vinden en zweeg. De dokter arriveerde juist een minuut voor de politie. Hij was een jonge, spor tieve man met enorm grote handen die bruin waren als eikenhout. Zijn gezicht was donkerrood van teveel zonnebrand. Zeker een cricketer of een tennisser, dacht ik. Hij groette ons nauwelijks toen hij achter Stella door de hal beende en naar boven snelde. Toen zij boven waren, reed de politie auto voor. Een inspecteur in uniform, twee mannen in burger en drie politie-agenten marcheerden naar binnen en de inspecteur vroeg mij zonder groet: „Bent u de eigena ressen van dit hotel?" „Goede morgen," zei ik waardig, „ik ben de eigenaresse niet, maar een gast. Me vrouw Marter is boven met de dokter." Hij zei alleen maar „o" en liep de trap op, gevolgd door de twee mannen in bur ger. De agenten bleven een beetje rond hangen in de hal en de leeszaal, en ik besloot maar naar mijn kamer te gaan om de verdere loop der gebeurtenissen af te wachten, liever dan blootgesteld te zijn aan de zwijgende, brutale blikken van de agenten, die nieuwsgierig rondneusden en kennelijk probeerden mij te imponeren met hun krakende laarzen. Ik weet niet precies hoelang ik er over deed om op te staan en in de richting van de trap te lopen, maar in ieder geval was een van de twee mannen die met de in specteur naar boven waren gegaan, weer zó snel terug dat ik hem juist op de onderste trede van de trap ontmoette. Hij kwam met een snelle roffel van voetstappen naar beneden en legde zijn hand joviaal op mijn schouder toen hij mij aansprak. „Bent u gast hier?" vroeg hij met een prettige, muzikale stem. Ik onderdrukte mijn aanvechting om zijn hand hautain af te schudden en een gereserveerde houding aan te nemen, iets wat ik in het algemeen tegenover mensen van de politie doe in de zeldzame gevallen dat ik met hen te maken krijg. Want in tuïtief voelde ik mij tot hem aangetrokken en er was iets in mij dat me beval, hem vriendelijk te behandelen. Hij was wel een halve meter groter dan ik en zijn gezicht was prettig om naar te kijken. „Jawel", zei ik. „Ik heb hier een kamer gehuurd en ik ben van plan hier voorlopig te blijven". Hij lachte zonder geluid en zei vrolijk: „Juist! Ik moet u zeggen dat het laatste wonderwel in overeenstemming is met onze plannen, want niemand mag voorlopig uit het hotel weg. Wij gaan de boel figuur lijk op slot doen, ziet u. Wilt u naar uw kamer?" Ik schrok. Want die mededeling be tekende dat het waar was wat mevrouw Marter gevreesd had. Er was misdrijf in het spel! Ik antwoordde dat ik inderdaad naar mijn kamer had gewild, maar alleen om niet in gezelschap van de agenten te blijven, die op mijn zenuwen werkten. Hij lachte weer en beloofde dat ik geen last meer van de mannen zou hebben. Ik volgde hem naar de leeszaal waar de drie agenten in tussen verdiept waren geraakt in tijdschrif ten die op de leestafel lagen. Zij schokten recht en salueerden. Hij gaf hun opdracht naar buiten te gaan en toe te zien dat niemand zich in of uit het hotel zou be geven, waarop de mannen zich met stijve passen verwijderden. Toen zonk hij in een van de fauteuils neer en vroeg me om plaats te nemen. „Mijn naam is Vonk, inspecteur van po litie, afdeling recherche. Ik zou graag een paar inlichtingen van u hebben", zei hij minzaam. Ik knikte en hij vroeg mij mijn naam en adres, mijn leeftijd en mijn bezig heden. „U treft het", zei hij na een poos. „Een schrijfster moet wel een soort geluksster hebben om precies in een hótel te gaan logeren waarehdoden vallen. Dat levert stof". Ik haastte mij hem te verzekeren dat het niet die soort stof was, die ik zocht, en dat dit vervelende voorval mijn plannen om rustig gegevens te verzamelen voor een roman in de war stuurde. „Neem me niet kwalijk", zei hij glim lachend, „maar u begrijptHet lag voor de hand. Ik ben in ieder geval blij dat u niet voor kranten schrijft, want de pers zou hier wel heel ongelegen komen voor ons tenminste. Het zaakje zal toch al ge noeg stof doen opwaaien". Het deed mij plezier dat ik hem eens iets kon vertellen wat hem zou kunnen impo neren. Hij was namelijk net dat type man, waarbij een vrouw zich altijd de mindere voelt. „Het spijt me dat ik uw blijdschap zal moeten temperen", zei ik langzaam en met nadruk, „want in dit hotel logeert namelijk wèl een krantenman. Hij was zojuist nog hier. Hij had het er over dat. hij zijn kram zou moeten opbellen als Inspecteur Vonk keek mij een seconae met grote ogen aan, toen sprong DJ P alsof een bij hem gestoken had. „Verdiaa Waar is de telefoon?" riep hij opgewonden, en onmiddellijk daarna holde hij de zaai uu, nog voor ik hem de weg naar het kanto J van mevrouw Marter had kunnen wu lk bleef met een gevoel van grote vol doening over mijn geslaagde verras achter, maar ik bleef niet lang allee Inspecteur Vonk had blijkbaar de foon gauw ontdekt en waarschijnip daar juist Thomas Dorn aan vast, wan kwam na enkele minuten binnen m verongeli.net gezicht en vlak ac-1,e" liep een grimmige, verstoord kijken specteur Vonk. m. Dorn ging naast mij in een faute" ten en sloeg zijn lange benen ovei terwijl inspecteur Vonk voor ons staan met een gezicht alsof hij rech instructie was. ui „Hebt u uw krant opgebeld'; vroeg J dreigend aan Dorn, die hem aanj^ een verveelde glimlach en blijkba plan was om de politieman zo goed mogeu dwars te zitten. niani „Nog niet", zei hij. „Ik was.Je beIeêfde maar u hebt me op tamelijk on manier de hoorn uit de hand g toen heeft de telefoon waarschijn^, niets gebeld bij de chef-redacteur. zeggen dat deze manier van (Wordt vervolgdj.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6