altijd wint Onze puzzle Het Hek van de Dam fen dansi-dansi maken VIRGINIA AAars- en MutSomMacfei hebben waarde! Blauw en goud kenda voor Haarlem ZONDAG u NOVEMBER SOct. .S8SS1& Middeleeuwse vondst in Steen wijk Kort nieuws Gevolgen der Britse import-beperking Valse boekingen konden diefstal niet verdoezelen 7— 1 /O z Y s 7 s '2 /3 2. T enniskliniek Afstandsvrees Geen gehoor In de hoofdstad uit Twee meisjes hadden alles voor „hem" over Heringa Wuthrick ,,rDAG 10 NOVEMBER 1951 .^•ADEEL van Paramaribo is, zegt dat t"en er S'een concerten en 'geen cultuur. Men vergeet de jen, fills O 'die aan de cultuur verbonden zijn, P hoeft nu ook niet in vervelende 'Obussen naar vervelende zalen te 15 door de regen te fietsen en men I-niet in de pauze iets intelligents ^len. Er is niets, clus men hoeft rirü" heen te gaan. Men kan zich -j aan zijn eigen dwaze gedachten ■L Er zijn ook geen tentoonstel- ^l'u op een pijnlijke wijze duide- r-j' |10eveel beter de anderen het '''"ook '"er is men er dus van ont~ origineels te moeten beweren, ift helemaal geen moeite te doen ij" of op de hoogte te zijn, want er ff «orden' er van tijd tot tijd solisten gehaald; maar toch niet in die ^velgen mate, waar wij zo wan- worden. Eerlijk gezegd hoor ik lief een Surinaams liedje als Schrikkelijk ernstig concert. Het is '.'Ivoor de cultuur van veel meer dat liet volk aardige liedjes weet te -'dan dat.er één „begenadigde" zan- r, |iet podium komt; we gaan alle- ':,^r niet de tram door de regen naar '"uit is 't! Ik geloof eigenlijk niet erg ■7 sterrencultuur". Zolang er geen '.I'hi het volk leeft, heeft dit alles '-betekenis. En nu is het ongelukkige deze volkskunst overal dood of ;.u'is helaas ook hier, maar men f,och'nog echo's van wat eens echt elke stap die ik doe dit gevoelen! wiegelt en draait weer door elkaar en de "i" cfnd zonder de radio die I kinderen dansen met de zelfde ernst tussen -.-ben een cultuurpessimist en helaas Re stap die ik doe dit gevoelen! -•mij deze stad zonder de radio die huizen schalt. Vroeger, zei een ."Surinamer mij, zaten de Creoolse L >s avonds op de stoepen met een -en zongen de aardige volksliedjes. echter, gesteund door drie of vier ;;.ten wurgt zonder veel moeite wat '"'"volkscultuur nog over mocht zijn. en wel dat het niet anders mogelijk ;:e geloven wel dat het eens weer, op ',."jere manier, goed zal worden, maar "'toch verdrietig in een wereld te 'die elk uur lelijker wordt. Ik bedoel -ede natuurlijk niet Suriname, maar •dijk de wereld. En nu hoeft men in fe niet het verleden te idealiseren %r niet hier, waar de gruwelen van •"veltijd nog vers in 't geheugen lig- ;iar men een verwoede strijd moet stegen toestanden op hygiënisch ge- fflZo meer, maar wanneer men "-dis'die houdt van het onpretentieu- rjigenwijze, dan vindt men er in een •v'dit hier telkens sporen van, res- 'ainen vergenoegt zich daarmede zo- wereld ons verder bijna niets biedt 'hwaai! ■vrigens, nu dit land geïnfecteerd -met bioscopen en zo, komt er wel iets ■s bij. De altijd toch nog levende cul- inger duikt, nu die in het volksleven t in de concertzaal, zij 't misvormd, .-reerop. Er is hier een prachtig man dor, er is het cultureel centrum Suri- met een energieke directeur die met ardig dilettanten-orkest symphonieën Haydn en Schubert uitvoert. Paul ■enArnold Juda stimuleren het cul- leven en weren zich geducht. En wij Ki bekennen: wij zijn principieel- bequeht, en wij hebben meegeholpen jalaf te brlkën toen Annabella Davis pnggnzjjn er drie avonden achtereen t gegaan én hadden haar gaarne om- als wij daar niet te verlegen voor maar toch ceremonieel de gastvrouw, zij zijn allen stralend. Een grote bruine vrouw, die opvalt door de waardigheid van haar verschijning, de ernst en de macht van het opgeheven hoofd, de donkere ogen, de zware lippen, blijft voor de gastvrouw slaan en danst zonder van haar plaats te komen, alsof zij een woordeloze hulde bracht aan haar oude vriendin, die even eens wiegelend en bevend tegenover haar staat. Wij zitten er wel bij, maar wij hin deren niet, men let niet op ons dan om te vragen of wij iets willen drinken, en of wij ons amuseren. Coca-cola zeggen wij be scheiden, maar de olijke Creoolse verstaat whiskey, ofschoon het woord en ook de drank er niets op lijken. Het zijn allen vrouwen die daar dansen, maar opeens komt er een mannetje in het wit met een te grote helmhoed op, hij danst met alle Koto-missies en ineens is hij weer weg. Wij denken plotseling aan een vader landse verjaardag, waar we allen in een kring zitten hopen dat het elf uur is en we naar huis kunnen gaan en waar dieptepun ten van wanhoop bereikt worden, bij de gedachte waaraan ons hier nog de tranen in de ogen springen. Maar dit gaat door van zes uur tot een uur 's nachts, men amuseert zich kostelijk, men danst met de kinderen in de armen, met slapende babies op de schouder, men host niet, men blèrt niet, men danst ernstig of glimlachend, sommi gen zelfs als in trance. Er zijn bloemen, er komen taarten, in de rustpauzes van de muziek is er een opge wekte en vriendelijke conversatie, maar zo gauw laat de band zich weer horen of alles [AAR we maakten hier toch iets mee [lat.eigenlijk veel aardiger was om- niet artistiek en intellectueel was hit geheim had van alles wat echt is: en waarachtigheid. waren dan genodigd op de zestigste van een volksvrouw en wij gin- «n gangetje tussen de huizen door, pienaar een erfje, waar een versierd A was en daar kwam de jarige ons roet in haar Koto-missiedracht en v'Jwmde ons met een waardigheid en lelijkheid die geen Europese gast- - haar verbeteren zou. Er was een ieen trompet, een saxofoon, een banjo irommer, er waren bruine kinderen en inientlinnen van de jarige, alle Koto- Etj. Dit alles draaide op de tonen van iriziek door elkaar. De Koto-missies pi zulke wijde rokken aan dat men klikniet ziet hoe ze dansen. Zij draaien en de ernst waarmede zij dit kis misschien te vergelijken met de waarmee bij ons schaats gereden Het wordt steeds mooier, want er eanieuwe Koto-missies aan, zij komen Kiop'met in de hooggeheven bruine Ri blinkende koperen schalen met ge- zij kussen al dansend hartelijk ADVERTENTIE His Master's Voice, Columbia, "erlophone, Decca, enz. JI'ISWEG 49, HAARLEM. Illllllli ZATERDAG 10 NOVEMBER -•«homvbrirg': „Kinderen zijn kinde- uwmedia), 8.15 uur. Wesicrhoutpark Kehgieuse Gemeenschap „De kunst ,5 wereldroeping", 4.30 en 8 uur. -Doorbraak" 18 j„ 7 en 9.15 uur. |,j« de Bergerac", alle leeft., 7 ÖR c«y: -Haaien in New York", 18 .•■3 uur. Spaarne: „Cobra-afgod", 14 !5 &15 uur. rv-n AT, iiais: „xiet oesie 3 alle leeft., 7 en 9.15 uur. »Aan de Rivièra", 14 j„ 7 en j^iomvburg; ABC-cabaret „De moord- ^sleÜgen. Bioscopcn: Middag- en Bandag 12 november ifc,1Ur- ABC-cabaret ,.De moord- ;'W BUr" Concertgebouw: Don Ko- 'dj: -Uur- Rembrandt, Palace en '!.151,,.?' ?.n 0.15 uur. Frans Hals: 2.30. ^-230 7C,ty:o2"15' 4'30- 7 9.15 uur. Vierdag') 811 uur- (Zie programma de ouderen door. Het dansen zit deze men sen in het bloed en een „dansi-dansi" zoals men dat hier noemt, is een van de voor naamste vermaken. Als we weggaan worden we met hoffe lijkheid uitgeleide gedaan. „Ik ben u zeer dankbaar voor uw komst", zegt de oude vrouw op haar duidelijk gearticuleerde Su rinaamse spreekwijze. ,.U moet mij excu seren dat ik mij niet meer met u heb bezig kunnen houden, maar er zijn zoveel gas ten." Wij danken en zeggen dat wij een van de prettigste avonden van ons leven gehad hebben en gaan verrukt huiswaarts. MARI ANDRIESSEN. ADVERTENTIE \A. .„„„„MO."'»'0'-1'0' Wmmk Een inwoner van Steenwijk heeft op de zolder tussen oude rommel een helm ge vonden, die waarschijnlijk uit de vroege middeleeuwen dateert. Het voorwerp is een stukje edelsmeedwerk met ingelegde koperen figuren. Op de helm zijn enige kleine kokertjes aangebracht, waarin waar schijnlijk vroeger veren of pluimen werden gestoken. In afwachting van verder onder zoek is de vondst aan het plaatselijk mu seum afgestaan. Prof. dr. W.' C. L. van de Grinten, oud staatssecretaris van Economische Zaken en lid van de commissie, die als gevolmachtigde der regering voorbereidingen voor de Ronde Tafel-conferentie met de West zal treffen, is Donderdagavond per vliegtuig naar Cu rasao vertrokken. Het vertrek van de twee andere commissieleden, mr. J, R. H. van Schaik en mr. W. H. van Helsclingen naar West-Indië is uitgesteld. Zij zouden heden morgen van Schiphol vertrekken. ADVERTENTIE De landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zul len naar het A.N.P. verneemt gezamenlijk in Parijs overleg plegen over de proble men, die zijn opgeworpen door de beper king van de invoer in Engeland. Voor zover invoer uit Nederland in En geland tot dusver niet was geliberaliseerd moet worden aangenomen, dat de contin genten, die in het tussen Nederland en Engeland bestaande handelsverdrag zijn overeengekomen, blijven gelden, totdat op basis van nieuw overleg andere afspraken zullen zijn gemaakt. Wat de lijst van goederen betreft, die door de nieuwe maat regelen zullen worden getroffen, zijn nog slechts voorlopige indicaties bekend. Hoe wel ongetwijfeld verscheidene Nederlandse exportproducten door de nieuwe restricties zullen worden getroffen, duidt een eerste voorlopige indicatie er op, dat onder meer kaas, uien, tomaten, vis, jam en textiel- stukgoederen wellicht niet aan de nieuwe restrictiemaatregelen onderhevig zijn. Het is te vroeg om een duidelijk inzicht in het geheel van de nieuwe maatregelen te hebben. Daardoor kunnen in dit stadium de gevolgen voor de Nederlandse belangen ook nog niet nauwkeurig worden nagegaan. De recherche van het politiebureau Sin gel in Amsterdam heeft een 32-jarige boek- 53. cadet. Horizontaal: 1. hekel dicht; verschil tussen netto en bruto; 2. metselspecie; ontzag; 3. smergel; plaats in Drente; 4. soort hoen der; W.-Indische ei landen; 5. telwoord; geestdrift; rand; 6. lui mens; bosduivel; 7. rookgerei; schoon maakartikel; 8. voor zetsel; albino-bun- zing; naaldboom; 9. achting; hoofdstad v. h. Memelgebied; loot; 10. plaat; laag; 11. zegelkosten; kleur; windrichting (afk.); 12. rivier in Duits land; god der liefde; wereldtaal; 13. hevig; regel; deel v. d. voet. Verticaal: 1. hoop; voorgerecht; groente; 2. leger; ooievaar; plaats in Gelderland; 3. het gesprokene; ri vier in Afrika; ste kelvarken; 4. een staat na de oorlog ontstaan; behoeftig; wrede Rom. keizer; 5. helder; made; soort tekenaar; 6. verharde huid; vrucht v. d. eik; doodslag met voorbe dachte rade; 7. mid del v. vervoer; kiezel; rund; 8. zoon van Adam; bergplaats; taille; 9. schuw (jagersterm); smal stuk hout; lofzang; telwoord; 10. ooi-zaak; lusthof; slot; 11. stad aan de Rode Zee; wijze; sa laris. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing De oplossing van de puzzle van j.l. Za terdag is: Horizontaal: 1. vadem; 5. hitte; 10. arre; 12. Erin; 13. ree; 14. aam; 16. alt; 17. nor maal; 18. nat; 20. Ier; 21. ion; 23. arena; 25. emelt; 27. St.; 28. de; 29. iets; 30. Alva; 31. ik; 32. Mr.; 34. zeelt; 37. rabbi; 39. elk; 40. reu; 42. ets; 43. stempel; 44. rat; 46. Ems; 47. era; 49. idem; 51. pion; 52. merel; Z J 'S a J /O houdster van een kleine machinehandel in het centrum van Amsterdam aangehouden, die ex-van wordt vex-dacht in acht maanden tijd 15.000 gulden te hebben verduisterd. Tegenover de politie heeft zij een beken tenis afgelegd. Door valse boekingen en andere kunstgrepen trachtte zij de verduis tering verborgen te houden. Van het geld is niets meer over. Verticaal: 1. varinas; 2. are, 3. Di-ente; 4. Ee; 6. ie; 7. tralie; 8. til; 9. entente; 11. dame; 14. aria; 15. mare; 19. artikel; 22. Oldambt; 24. netel; 26. Malta; 31. izegrim; 33. riskant; 35. ekster; 36. tree; 37. rups; 38. beleid; 41. Emma; 45. ade; 48. roe; 50. me; 51. pa. De prijzen De prijzen werden als volgt toegekend: Wanneer u er wat voor zou voelen uw levensblijheid af te dempen, kunnen wij u adviseren eens op een regenachtige herfstmiddag naar de Zuidelijke Wan delweg te gaan. Tien tegen één, dat ge het commando: wandel wég gaai-ne zult willen opvolgen. De glimmende bomen staan er luidkeels langs de weg te wenen, de tennisbanen staan onder wa ter, een passerende auto sproeit u stin kende modder over de schoenen, de sombere AFC-tribune kijkt u onwelwil lend aan en ge gaat u bij dat alles zo vrolijk gevoelen, dat ge goesting krijgt om u in de sloot langs de weg te ver drinken. Maar daar staat maa^r één voet water in, dus ge móet wel verder. En zo wandelt ge maar voort langs die rijen van verlaten tennisbanen, tot ge tenslotte bij een overdekte baan komt en daar moet ge maar eens naar binnen gaan, want daar valt wat te beleven. Daar bevindt zich namelijk de tenniskliniek van de heer Gourovich. Uit dat woord tenniskliniek moet men niet afleiden, dat de heer Gourovich een arts zou wezen, die daar tennisarmen behandelt. Hij is een bonds-oefenmeester, die ten- niskwalen geneest van gevorderde spe lers. Net als een arts stelt hij eerst een diagnose wat er bijvoorbeeld aan een service of een backhand mankeert en dan schrijft hij het recept uit. De heer Gourovich is een uitzonderlijk man. Hij werd te Odessa in Rusland ge boren als zoon van een millionnair hetgeen maar weinigen van zichzelf kunnen zeggen maar hoewel hij daar niets aan kon doen, wex-d hem dit kwa lijk genomen bij de revolutie, zodat hij de benen nam naar Holland, dat hem wel een aardig land leek. Tennissen had hij tot op dat ogenblik wel willen, maar nog niet kunnen doen, aangezien zijn vader van dergelijke volkssporten niets moest hebben. Eenmaal in Holland werd hij procuratiehouder bij een scheep vaartmaatschappij, maar met een debi- teurenboek is het moeilijk serveren, zo dat hij zich maar helemaal op tennis ging toeleggen. En van 1919 af is hij nu al oefenmeester. Hij vindt tennissen heerlijk en dat is maar goed ook, want door de bank staat hij per dag een uur of twaalf op de baan. Hij traint nu tennissers van alle klas sen en soorten. Topspelers, ook Van Swol en Rinkel, vóórdat zij ruzie kregen met de bond, hoofdklassespelers en vooral de jeugd. Dat laatste vindt hij het aardigste. Toen wij een kijkje kwamen nemen, nam hij net een onhandig knulletje onder handen, dat ons ten stei-kste aan onszelf herinnerde, toen wij met het tennisspel begonnen. Wij hadden inder tijd enorm veel aanleg voor tennis. Als scheidsrechter wel te vex-staan. In het enige toux-nooi waaraan wij ooit deel namen, lagen wij er dan ook al in de eerste ronde uit, ondanks het feit, dat wij net zo'n petje op hadden als Alice Marble. Wij speelden een tactisch spel letje en lieten onze tegenstander expres de eerste set met 60 winnen, teneinde hem van een misplaatst zelfvertrouwen te voorzien. Dit werkte zo goed, dat wij de volgende ook met 60 verloren. We wonnen in dat tournooi toen de umpire- prijs, een paar wollen sokken. Daarop zijn we 's zoxners maar gaan cricketen. Wij maken ons nochtans sterk, dat wij, als wij in die tijd les van de heer Gouro vich hadden gekregen, het verder ge schopt zouden hebben. Wij hadtien vroe ger namelijk les van iemand, die als wij een service buiten het vak sloegen, zei: „Je moet die service in het vak slaan". Zo niet deze heer Gourovich. Hij leerde een klein onhandig schlemieltje, dat zich in duizend bochten wrong en zijn laatste onsje kracht voor de service vex-zamelde, binnen tien minuten een rustige en ontspannen slag te geven, die dan zo maar helemaal vanzelf in het vak be landde. „Afstandsvx-ees", zei de oefen- meester in zijn diagnose en stuurde het kereltje naar het net om vandaar de bal in het vak te serveren. En als het goed ging dan mocht hij steeds een stapje achteruit eix na twintig stappen stond hij op de base-line en had geleerd, dat je helemaal geen kracht hoeft te zetten om over dat verre net heen te komen. Ten ovexwloede ging de heer Goui'ovich op de grond zitten en sloeg zo een hele cor recte sexwice. „Kan ook", zei hij, om dan zo gauw als het mannetje zich weer be gon te spannen, te brullen: „Schlapen. zeg iek, schlapen", want zijn Russische accent is hij nog niet helemaal kwijt. Van zulke foefjes heeft hij er tien tallen. Wanneer iemand bij het volleren de onvergefelijke fout maakt zijn racket naar achteren te brengen en dan de bal te slaan, dan zet hij ze op een gemak kelijke tuinbank achter het net en dan móéten ze wel correct volleren. En als een leerling te laat op een bal begint te lopen, dan raadt hij hem aan om net als een „hoendje" te doen, dat met gespitste ox~en gereed staat om te rennen, zo gauw de hand van zijn mees- ter, die hij geen seconde uit het oog laat, een gooibeweging maakt. En als ze na het slaan van de bal niet even doorlopen, houdt hij hen een speerwerper voor, die ook niet meteen stilstaat. En bij het ser veren mogen ze onder geen beding de bal opgooien en zichzelf daardoor uit balans brengen, maar ze moeten hem optillen wanneer de racket-arm naar boven komt. Ziedaar maar een paar gre pen uit dit wandelend tennis-lexicon. Wij hebben wel een uur lang gekeken naar deze beweeglijke, vriendelijke man, die zo voortreffelijk begreep, hoe men leraar moet zijn en die van dat speelse grut, dat er eex-st maar op los stond te meppen, zo maar echte, soepele tennis- sei-tjes stond te fabriceren. Je zag ze onder zijn handen groeien als een beeld onder die van een beeldhouwer. Feilloos bekijkend, hxer corrigerend, daar advi serend, stond de man aan de lopende band toekomstige tenniskanonnen te vervaardigen. Zo'n trainer doet meer aan het tennisspel dan tien vertogen over wedstrijdmentaliteit, waaraan zo veel spelers zoveel gebrek schijnen te hebben, dachten wij. Wij hebben gefascineerd vernomen, dat het telefoondistrict Amsterdam de 60.000 aansluitingen is gepasseex-d. Zodat er nu in de hoofdstad 60.000 van die handige apparaatjes hangen waarmee men kan horen of iemand andex-s in ge sprek is. Ter gelegenheid van het berei ken van dit cijfex-, heeft de directeur, ir. C. F. M. Vogels een korte toespraak gehouden, aan het eind waarvan hij, in Zaterdag en Zondag vertoont het\ A.T.G. in dé Stadsschouwburg de tragi-comedie „Het mannetje in de maan" onder regie van Louis Saal- born en Maandag de Haagse Comedie het herfstspel „Venus bespied" van Fry in de vertaling van Bert Voeten (met Paul Steenbergen, Willy Haak Elisabeth Andersen, Bob de Lange en anderen). Een Frans toneelgezelschap onder leiding van Emile Dars voert Dins dagavond in de Stadsschoicwbïirg het stuk „Charlotte Brontë" van Michel Philippot op. In de titelrol: Made leine Sologne. Het Concertgebouw Orkest geeft Zondagmiddag onder directie van Jean Fournet een abonnementscon cert met de pianisten Gerard Hen- geveld en George van Renesse als solisten. Zij spelen het Concert voor twee piano's van Alexander Voor molen. Het programma vermeldt verder werken van Wagner, Schu mann, Fauré en Dukas. Zondagavond zingt en danst het Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff in het Concertgebouw en Maandagavond is er een recital door de pianiste Marie Thérèse Four- neau voor de Kunstkring. In de kleine zaal van het Concertge bouw geeft Gerard Hengeveld van avond met „Das Wohltemperierte Klavier" de tweede uitvoering in de Bach-cyclus. Maandagavond begint met het op treden van het Amsterdamse Blok fluit-ensemble een reeks contact- avonden voor jonge musici in de thans een jaar bestaande Galerie le Canard in de Spuistraat. Verder is er een tentoonstelling van schilde rijen van de 23-jarige Amerikaanse Margaret McAlpine Pow en van plastieken van Marja van Putten en Theo Dobbelman. In Arti et Amicitiae aan het Rokin duurt tot 3 December een expositie van schilderijen en etsen van Jan Poortenaar. Gedurende dezelfde pe riode is er een keuze uit het nage laten werk van jonkvrouwe Marie de Jonge tentoongesteld. De winnaars van de Prix de Rome 1949 voor beeldhouwkunst en schil derkunst, mevrouw E. B. Draaisma- Haye en de heer P. J. Defesche, la ten in het eerste stipendium jaar ver vaardigde werken zien in de Rijks academie van Beeldende Kunsten. Tot 14 November. „Een tuiltje ambacht" heet de ten toonstelling van ceramiek, glaskunst, gobelins en meubelen, die gisteren door Mary Dresselhuys werd geopend en tot 21 November in het I.C.C. in het Vondelpark wordt gehouden. Corneille exposeert tot 26 November nieuwe werken bij Martinet en Mi- \^chels aan de Oudezijds Voorburgwalj de bloemrijke taal het ambtelijke zo eigen, uitriep: „En nu met handen, hoofd en hart naar de 75.000". En de voeten niet te vergeten, zo hopen wij, om vast te staan op het glibberige paadje van de beeldspraak. BOEDA 7.50: L. Wintex-, v. Broekhuyzenstraat, IJmuiden. 5.J. Smit, Ternatestraat 32, Haarlem. 2.50: G. M. Hoes, Wouwermanstraat 50, Haarlem. Zelfs diefstal Het moet wel een Don Juan zijn ge weest, de jongeman wiens naam ter sprake kwam, toen zich voor de Rottex-damse rechtbank twee jongedames, de 20-jarige kantoorbediende J. E. V. en de 28-jarige buffetjuffrouw H. de V. hadden te verant woorden. Beide meisjes waren vex-liefd op deze man en deze liefde deinsde nergens voor terug. De kantoorbediende had volgens de tenlastelegging in de eerste helft van dit jaar een aantal gestolen loonzakjes, met een totaal bedrag van 290,voor deze vriend bewaax-d. Verder vermeldde de dag- vaarding, dat zij 4400,bij haar werk gever zou hebben gestolen. De vriend stond buiten op haar en dit geld te wachten. De officier noemde haar een slachtoffer van de jongeman die succes bij de meisjes had „en als een vlinder van bloem tot bloem vloog." „Hij liet alleen de bloeme tjes niet zo ongerept achter als de vlinder", besloot de officier, die tegen mej. J. E. V. een gevangenisstraf eiste van twaalf maan den met aftrek, waarvan vier voorwaar delijk. Haar raadsman merkte op, dat dit meisje heeft gefaald onder invloed van die man en achtte clementie hier op haar plaats. Ook de 28-jarige buffetjuffrouw had geld voor ditzelfde jongmens bewaax-d en wel een bedrag van 2875,Zij verklaar de niet te hebbexi geweten, dat het. geld gestolen was. Ook dit xneisje had zich naar de officier van justitie opmex-kte, te veel door de bekoorlijkheden van de jon geman laten ineeslepen. Tegen haar werd een gevangenisstx-af van acht maanden met aftrek, waarvan dx-ie maanden voorwaar delijk, geëist. Haar raadsman, die opmerkte dat het meisje zich door diepe gevoelens van ge negenheid had laten leiden, vroeg onmid dellijke invrijheidstelling, welk verzoek werd afgewezen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Op een speciale plank van mijn boeken kast schijnt de warme zon en wanneer ge alleen maar de namen van de geduldige x-uggen der boeken leest, ziet ge palmen staan langs een breed, goudgeel strand. Wanneer ge goed luistert, hoort ge het rui sen van een altijd-blauwe zee. Het is alleen maar dat uw hart-in-de- herfst en uw ziel in de kilheid van Novem ber bereid moeten zijn voor de verre weg die ge in één minuut kunt afleggen. Alleen de namen van die boeken al maken de hemel van blauw en goud. Ik heb er boeken staan over eilanden in de verte: Guadeloupe en Martinique, Ber muda en Cuba, Hispaniola en Porto Rico en Saba en Santa Lucia. Op sommige ben ik geweest en daarvan draag ik de herinnering al jaren met mij mee. Andere heb ik nooit gezien, maar er is altijd hoop dat dat nog eens geschieden zal: Granada en de Bahama's en alle andere kleine koraalwex-elden boven de Cax-aïbi- sche wind. Ge vindt er kleine steden, waar van de namen alleen reeds goed zijn om te horen: Kingston en Georgetown, Roseau en Castries, Bassetex-re en Ponce en Gustavia. Het is heerlijk aan de horizont zulk een eiland te ontwaren en het dan, heel lang zaam, op de wind te naderen en in de haven het anker te laten vallen en dan, in de middag, doox- zo'n kleine stad te gaan en alles te ontdekken, waarvan ge alleen maar gedroomd hebt. Ik heb het dikwijls gedaan. Ik zou het iedex-e dag willen doen. Iedere dag een ander eiland in de zon. Iedex-e dag ademloos en met een kloppend hart een nieuwe wereld. Wanneer het November is in Nedex-land de bomen zijn xxaakt en de wind blaast dorre blaren naai- de vergetelheid wordt zulk een verlangen het sterkst. Wanneer het witte schip niet ligt te trek ken aan zijn touwen om mij mee te nemen naar het gedroomde land dan zijn er altijd, in ieder geval, die boeken nog. Ge gaat zitten bij de kachel in uw stoel, slaat zo'n boek maar op en ge reist al, ge vaart reeds een witte stad tegen een groene heuvel tegemoet. In een oogwenk loopt ge door de zon in de drukste straat en geeft uw hart de kost. Zo gaat het ook. Het is wat behelpen met de fantasie. Maar onderin uw hart leeft de werkelijkheid dat het eens precies zo echt geschieden zal. ELIAS

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 11