voor een 43 divisies Ontwerp acht van Verbod en vernietiging van atoongvapens geëist Premier Pholien geeft zijn mandaat terug Weerbericht Engeland brengt vrije handel terug van 90 tot 60 procent 0^ Conferentie over Europees leger Gelijkstelling der West-Duitsers zou volledig zijn aanvaard Reeds 65 punten op UNO-agenda Import-quota worden bepaald door concurrerende prijzen Eden wanhopig: „Niets nieuws, niets constructiefs" Het woord is aan. Regering beschuldigd van vervalsing „Meer vliegtuigen, meer atoombommen" Labour behoudt zetel in Barnsley Verdere Britse maatregelen in Egypte Amerikaans-Japanse ondernemingen in Indonesië? RUSSISCH ANTWOORD IN DE UNO IJmuidense staking wordt voortgezet Havenstaking te New York geëindigd Nederlandse deelneming aan West-Europees leger Minister Mansholt laakt protectionisme Landmijn ontploft, chauffeur gewond Beperking van licht en warmte in de treinen Bradley aan het woord: Geringe voortgang in Panmoendjom Nederland als exporteur van aardolie-producten G N o 10 5 i;jAARCAN Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. ■fJUctto 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), ftSantp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, ^Hoofdredactie en alle afdelingen15295 ftcbe\ ^dv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 IJmuider Courant Djectear velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 269 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman .prig (Reuter) Deskundigen van landen die Parijs deelnemen aan Lntie over een Europees leger voorlopige ramingen opgesteld van om 43 Europese divisies op de p brengen. De ramingen zijn bedoeld 'Lichting voor Ilarriman, de direc- nn de Amerikaanse hulp aan het (Hand en voorzitter van de Atlantische ^..je voor coördinatie van de bewape- l ramingen voorzien in 14 Franse, 12 .-.Duitse, 12 Italiaanse en 5 Benelux- •,?i November zullen de deskundigen L? bijeenkomen. Londen is bekend geworden, dat de ;.m staven van de twaalf landen van Atlantisch pact te Rome zullen bijeen- enkele dagen voordat de minister- fo'o 24 November samenkomt. militaire commissie zal de wijziging -verdedigingsplannen van het Atlan- i'*ct en de voorgestelde versnelde op- rvan de Atlantische strijdmacht be- gn. Het huidige schema voor de op- Tvan de Atlantische legers tegen 1954 '.T2ijde geschoven worden, zo meent c ie Londen, en vervangen worden door '•'én voor het op de been brengen van vjrdige en goeduitgeruste strijdkrach ten het eind van het volgend jaar. tzullen de.chefs van staven ook de ^do-structuur van het pact, met de rol, die Griekenland en Turkije v vervullen wanneer zij als volwaar- ;iR!JS, (Reuter). De agendacom- ievande Algemene Vergadering der heeft Donderdag met negen tegen stemmen en twee onthoudingen (En den Noorwegen) een voorstel van Sovjet-Unie verworpen, waarin ver- vrerd een aanklacht van nationalis- China tegen Rusland inzake ver- tsehendingen niet op de agenda te sen. agendacommissie verwierp voorts •iien stemmen tegen vier ónthoudin- een voorstel van Zuid-Afrika om de af betreffende de behandeling van ii-Afrikaanse burgers van Indische af- s in-Zuid-Afrika niet op de agenda iaüen. i; commissie plaatste 37 punten op de :f waarover geen verschil van me- g bestond. Vroigens kwam het voorstel van de öche staten aan de orde, inhoudende verzoek aan de Algemene Vergade- i tot bestudering van „de schending je Marokkaanse rechten door Frank- jieEngelse afgevaardigde stelde voor de lordingen van het punt zo te wijzi- at niet op de kwestie vooruitgelopen ft De Amerikaanse vertegenwoordiger ssrde, dat het vraagstuk te gecompli- is voor een onmiddellijke beslissing. ®b Malik (Sovjet-Unie) beschuldig- kWestelijke mogendheden er van met -ises de kwestie-Marokko van de oia te willen houden. Door het punt agenda op te nemen zou niet op de $e worden vooruitgelopen, aldus Fawzi Bey (Egypte) drong er 'f het punt onverwijld op de agenda uur besloot de commissie de over de kwestie te ver- ■ctdusver zijn 65 punten op de agenda 'm. rommissie besloot 26 Januari als --vige einddatum voor de zitting der sae Vergadering aan te nemen. een voorstel van secretaris- JJTrygve Lie aanvaard, dat de de- stelen zes dagen per week zullen met twee zittingen per dag. De S®es zullen regelmatig op Zaterdag- is bijeenkomen. I?to^ December zal er niet ge- - v,orden, evenals op Nieuwjaarsdag. dige leden toegelaten worden, bestuderen. De speciale commissie van twaalf, die zich bezig houdt met de verhouding tussen defensieve en economische inspanning van de landen van het Atlantisch pact, verga dert in Parijs om een rapport op te stellen voor de ministersconferentie op 24 No vember. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zal de Europese strijdmacht, waarover thans wordt beraadslaagd, meer dan een millioen' man tellen. Zij zal waarschijnlijk zijn samengesteld uit 43 infanterie- en pantserdivisies, met ondersteunende troe pen en luchtmacht. Elke gevechtsdivisie zou 10.000 tot 12.000 man omvatten en ge organiseerd zijn op strikt nationale basis. De vereniging van troepen van verschil lende nationaliteiten zou slechts geschieden in één legercorps, samengesteld uit drie divisies. Op de conferentie der zes landen heeft men de noodzaak van volledige gelijkheid der West-Duitsers, met inbegrip van gelijk waardige deelneming op het hoogste staf niveau, aanvaard, aldus deze kringen. West-Duitsland zou ongeveer een kwart millioen man leveren. Dr. Adenauer zou naar verwachting spoedig naar Parijs ko men om de plannen voor de Europese strijdmacht te helpen voltooien. Er zou een onafhankelijke Franse natio nale strijdmacht zijn ter bescherming van de Franse overzeese gebieden, zo verklaar de men. BARNSLEY (Reuter) Bij de verkie zingen in Barnsley (Yorkshire), het laatste district waarvan de zetel in het Britse Lagerhuis nog niet was toegewezen, heeft de Labour-partij haar zetel behouden. De Labour-candidaat behaalde een meer heid van 28.227 stemmen. De conservatieve regering heeft thans een meerderheid van zestien zetels in het Lagerhuis. De verkiezing in het district was uitgesteld wegens het overlijden van de Labour-candidaat. Het opperbevel der Britse troepen in de Suez-kanaalzóne heeft Donderdag nieuwe maatregelen bekendgemaakt, die ten doel hebben anti-Britse handelingen door vijan dig gezinde Egyptenaren in de zóne tegen te gaan. Britse militairen moeten altijd tenminste met tweeën op straat zijn. Zij moeten hun wapens gereed hebben voor eventueel gebruik. De woordvoerder van het Britse hoofd kwartier, die dit mededeelde, verklaarde verder nog dat met ingang van Donderdag avond 's nachts door het kanaal varende convooien bij het begin en aan het einde van het convooi door een ander schip wor den vergezeld. Deze maatregel is genomen met het oog op de staking der Egyptische electriciens, die belast waren met het aan brengen van de zoeklichten op schepen die 's nachts door het kanaal varen. In de haven van Port Said hebben de normale ladings- en lossingwerkzaamheden geen voortgang meer. De Britse vloot helpt schepen van elke nationaliteit, die het TOKIO, (Reuter). Japanse en Ame rikaanse belanghebbenden bij de rubber industrie hebben plannen om in Indonesië gezamenlijk rubberondernemingen op te richten, aldus werd in handelskringen te Tokio medegedeeld. Suezkanaal willen passeren. De Britse troepen lossen echter slechts de ladingen van die schepen, die voorraden voor de Engelse strijdkrachten aanbrengen. Donderdagochtend zijn Haustings-tran- sportvliegtuigen met nieuwe troepenver sterkingen voor de Suez-kanaalzöne uit 'Engeland vertrokken. Het betreft hier manschappen van een afdeling lichte lucht doelartillerie. Zij zullen eerst naar Libië en daarna naar Fayed in de kanaalzone vervoerd worden. LONDEN (Reuter). Engeland heeft Donderdag de landen, die het meest ge troffen worden door de invoerbeperkingen van dit land, mededeling gedaan van het hoe en waarom van deze beperkingen. Sir Edmund Hall Patch, de leider der Britse delegatie naar de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs, heeft deze organisatie schriftelijk iets omtrent de invoerbeperking medege deeld, al zijn slechts de totale besparing, die door de invoerbeperking verkregen zal worden (ongeveer 130 millioen pond ster ling per jaar) en de goederen, waarop de beperking betrekking heeft, bekend. Engeland heeft de OEES 'er formeel van in kennis gesteld, dat het zijn liberalisatie tot 60 procent zal terugbrengen. Totdus- verre had Engeland voor 90 procent van de particuliere invoer de invoerbelemme- ringen opgeheven en was het dus verder gegaan dan het door de OEES gestelde doel van 75 procent. Waarnemers te Londen zeggen, dat Engeland tegenover een speciale commissie voor de beperkingen van de OEES zijn invoerbeperkingen zal moeten rechtvaar digen. Hetzelfde geschiedde toen West- PARIJS (Reuter). De Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, An drei Wysjinski, heeft in de Algemene Ver gadering der UNO verklaard, dat het stre ven naar vrede een van de belangrijkste vereisten vormt op internationaal terrein en millioenen over de gehele wereld beslui ten hieromtrent eisen. Wysjinski vervolgde: „De Sovjet-Unie wenst dè vrede te ver sterken door een verbod op atoomwapens. Ik verzoek met klem, niet het invoeren van beperkingen en verminderingen zoals voorgesteld in de woorden van Truman en Acheson doch het onvoorwaardelijke verbod van alle atoomwapens, het vernie tigen van alle bestaande atoomwapens en het gebruiken van alle bestaande reserve aan atoomenergie voor burgerlijke behoef ten. De Sovjet-Unie is bereid een einde te maken aan de productie van atoomwapens. Zij heeft niet het plan Amerika ooit aan te vallen." Wysjinski verklaarde over het Westelijke ontwapeningsplan, dat hij bij het aanhoren van de Westelijke redevoeringen over dat plan niet in slaap kon vallen, omdat hij moest lachen. Wysjinski zeide verder: „De UNO heeft geen acht geslagen op het Russische verzoek om de Chinese volks republiek in de organisatie op te nemen. ^Ssn°lnki-^are gebouwen en publieke voertuigen, vestigen de „Perónistas" met dingen de aandacht op de candidatuur van president Perón voor de 'f fadio Zo7}daff in Argentinië gehouden worden, De Peronisten hebben de ^•siden v n°°r Z*C>1 gereserveerd, terwijl de oppositie-campagne beperkt blijft tot trucks 'l °?enj>are vergaderingen. Perón gebruikt zelfs met luidsprekers uit- en helicopters om de bevolking van zijn voortreffelijkheid te overtuigen. De beginselen der UNO zijn geschonden door aggressieve daden tegen het regiem van Peking". De organisatie der UNO dwaalt hoe lan ger hoe meer af van de beginselen van het handvest. Andere belangen besturen haar thans. Amerikaanse monopolisten maken de organisatie tot een oorlogswerktuig. In Amerika", zo ging Wysjinski verder, „spo ren regeringsleiders, met inbegrip van de president,dag in dag uit aan tot vijandschap jegens de Sovjet-Unie, teneinde een nieuwe wereldbrand te ontsteken. Het leeuwen deel van de Amerikaanse begroting is be stemd voor oorlogsvoorbereidingen. De om vang van de militaire strijdmacht van Amerika, Engeland en Frankrijk over schrijdt reeds enkele malen hun gezamen lijke strijdmacht voor de tweede wereld oorlog en breidt zich nog uit. Deze strijd macht is meer dan twee maal zo groot als die van de Sovjet-Unie." Eigen plan Wysjinski diende hierna het volgende vijfledige voorstel in: De Algemene Vergadering verklaart, dat deelneming aan het „aggressieve Atlanti sche blok" en de inrichting van Amerikaan se bases in andere landen onverenigbaar is met het lidmaatschap der UNO. Landen, die deelnemen aan de oorlog op Korea, moeten de vijandelijkheden staken en zich binnen tien dagen hierna'op de 38e breedtegraad terugtrekken. Alle buitenlandse troepen, met inbegrip van vrijwilligersformaties, moeten binnen drie maanden uit Korea teruggetrokken worden. Alle leden-staten van de UNO en andere staten buiten deze organisatie moeten vóór 1 Juni 1952 een conferentie beleggen ter bespreking van een werkelijke beperking van de bewapening, het ver-bod van het atoomwapen en een internationale controle. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Engeland en China moeten een vredespact sluiten waaraan alle andere staten zich moeten houden. Wysjinski verklaarde voorts, dat de strijd voor de vrede zou eindigen met een vol ledige overwinning van de vrede zoals maarschalk Stalin had gezegd. Stalin heeft verklaard, dat alleen het volk de zaak van de vrede in eigen handen kan nemen." Wysjinski besloot zijn redevoering met een beroep op alle afgevaardigden om zijn voor stellen te steunen. De aanwezige communistische afgevaar digden applaudiseerden enthousiast toen Wysjinski naar zijn plaats terugkeerde. De meeste afgevaardigden onthielden zich ech ter van tekenen van goedkeuring. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson na men hun koptelefoons af met een wanhopig gebaar toen Wysjinski was uitgesproken. Eden's commentaar was: „niets nieuws, niets constructiefs". Duitsland zich door zijn aangroeiend na delig saldo in de Europese betalings-unie genoodzaakt zag de maatregelen tot libe ralisatie van de invoer in te trekken. In diplomatieke kringen te Londen zei- de men, dat de Britse regering waarschijn lijk bij de invoerbeperking als volgt te werk zal gaan: De regering zal een globaal waardequo- tum vaststellen voor elk der goederen. De hoeveelheden, -die uit elk der exporterende landen zullen''worden afgenomen, zullen worden bepaald door de prijs, waartegen geleverd kan worden. Het is te verwachten, dat de landen, die het meest afhankelijk zijn van invoer in Engeland pogingen zul len doen tot verlaging van de exportprij zen, of tot het vinden van nieuwe mark ten, zo zei men. Daaraan werd nog toege voegd, dat de totale beperking van de voedselinvoer uit niet-sterling landen, waarop de beperkingen van toepassing zijn, ongeveer 40 tot 50 procent zullen be dragen. De maatregelen van minister Butler hebben in Engeland een zeer goede pers gehad. Alleen de liberale „News Chronicle" en de „Financial Times" waarschuwen, dat zij een slag betekenen voor de Organisatie voor Europese economische samenwerking. Disconto-verhoging '"DeTBanque de France heeft na de En gelse disconto-verhoging het disconto in Frankrijk verhoogd van 3 tot 4 procent. De Franse discontovoet werd in October van' 2Va tot 3 procent verhoogd met het doel de uitbreiding van de credietverstrek- king tegen te gaan. Financiële kringen in Amsterdam zijn van mening, dat de disconto-verhogingen door de Bank of England en door de Ban- que de France, zuiver en alleen moeten worden opgevat als maatregelen van ver dediging tegen de op deze valuta's gerichte aanvallen. Uit deze disconto-verhogingen blijkt dat de beide centrale banken bereid zijn het pond en de franc te verdedigen tegen de devaluatie-invloeden. Voorshands ziet het er naar uit dat dit gevaar thans geweken is. Alleen kan men zich natuur lijk afvragen, voor hoelang. Disconto-ver hogingen door andere landen behoeft men niet te verwachten, zo meent men hier. Vanmiddag is in een vergadering van het O.V.B. met 72 stemmen voor en 25 tegen besloten de staking onder de trawler opvarenden voort te zetten. De New Yorkse havenstaking is geëin digd. Na een besloten vergadering van vier uur met vertegenwoordigers van de sta kers heeft het hoofd van een commissie van onderzoek van de staat New York, Edward Corsi, verklaard, dat de stakers het werk zouden hervatten. De besprekin gen zouden nu „vrij van druk" voortgang vinden. Volgens de nieuwe arbeidsovereenkomst werden de lonen met 10 dollarcent ver hoogd tot 2,10 dollar per uur. De stakers willen een verhoging van 25 dollarcent per uur en andere voorzieningen. Deze kwestie is nog niet beslist. De staking heeft 26 dagen geduurd. N.I.P.O. onderzocht de meningen Blijkens het laatste NlPO-opinie-onder- zoek is een meerderheid vóór het West- Europese leger van het Plan-Pleven. Het instituut voor de publieke opinie heeft on der meer gevraagd: „Wat zoudt u liever zien, dat de Neder landse jongens, die voor militaire dienst moeten opkomen, in het Nederlandse leger moeten dienen of in zo'n West-Europees leger?" Van de Nederlandse vrouwen antwoord de 47 procent: „in het Nederlandse leger"; 21 procent: „in zo'n West-Europees leger" en 32 procent had geen antwoord. Van de mannen was er echter 44 pro cent vóór dat recruten in het West-Euro- pese legei" dienen; 34 procent voor het Ne derlandse leger en 22 procent had geen antwoord. Het NIPO vroeg ook waarom dienst in het West-Europese leger beter werd ge acht. Twaalf procent voorzag daardoor be tere samenwerking en meer onderlinge eenheid; 8 procent zag als gevolg van ge zamenlijke oefening en krachtsinspanning meer resultaat (eendracht maakt macht). Betere leiding, betere training, meer zien en leren, waaronder de talen, zijn andere motieven vóór dienst in een West- Europees leger. Acht procent meent echter dat onze jon gens zich in het Nederlandse leger meer thuis zullen voelen; 12 procent vindt dat zij zo dicht mogelijk bij huis moeten blij ven, dat zij hier horen enzovoort en 5 procentzegt: „Wij hebben ze hier nodig om ons eigen land te verdedigen, het is beter voor het moreel". Betere leiding en toezicht zijn andere motieven van dege nen, die bezwaar hebben tegen deelneming aan het West-Europees leger. Op een vergadering van de Algemene Koloniale Bond te Veendam heeft minister Mansholt het protectionisme gelaakt, dat naar hij zeide in enkele West-Europese landen weer de kop op steekt. „Vele po gingen van de Nederlandse regering om de handel te verruimen en vrij te maken hebben, een droevig resultaat gehad", zo zei hij. Hij vond, dat met name Frankrijk en Engeland zich thans aan dit protectio nisme schuldig maken, waardoor het West- Europese handelsverkeer ineenschrompelt, wat voor West-Europa catastrophale ge volgen kan hebben. „Men moet komen tot een supra-nationale organisatie", aldus de minister, „tot een doorbraak, want uitein delijk is er toch een tekort aan landbouw producten in West-Europa". BRUSSEL (A.N.P.). Na een vergade ring, die van gistermorgen 10 uur tot hedennacht 1 uur duurde, heeft de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoordigers, waar de C.V.P. over de absolute meerder heid beschikt, zoals te verwachten was een motie van vertrouwen in de homogeen- katholieke regering-Pholien met 101 tegen 91 stemmen bij 4 onthoudingen goedge keurd. De C.V.P. heeft van de tegenstellin gen tussen haar rechtervleugel en linker vleugel (katholieke vakbonden) tijdens de gehouden debatten niets doen blijken, doch eerste-minister Pholien die in den beginne hardnekkig aan zijn eerste-ministerschap vasthield om de homogeen-katholieke for mule door een te plotseling heengaan niet in gevaar te brengen, blijkt zijn mandaat thans aan de C.V.P. teruggegeven te hebben. De katholieke vakbonden, die op het ogenblik met hun meer dan een half mil lioen leden een grote macht vormen in de De 23-jarige chauffeur G. uit Sevenum is Donderdagmiddag ernstig gewond, toen in zijn omgeving een landmijn ontplofte. G. was bezig met graafwerkzaamheden in een sloot langs de weg van Venray naar Horst en stortte het uitgegraven zand op een auto. Daarbij stootte hij op een mijn, waaraan een stuk draad was verbonden. G. sloeg met zijn schop op de draad, waar door de mijn tot ontploffing kwam. G. kreeg letsel aan de linkerhand en de lin kerschouder. Er drongen verscheidene scherven in zijn lichaam. De chauffeur is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk. C.V.P., zouden de tegenwoordige minister van financiën Jean van Houtte als eerste- minister hebben voorgedragen. In de Kamer werd de regering door de oppositie verweten dat zij het buitenland valse cijfers over de economische toestand van het land verstrekt heeft. Van Acker verklaarde dat een statistiek, die in zijn bezit is, de vermelding draagt „voor het buitenland". Een dergelijk feit alleen reeds, zo zeide hij, veroordeelt een regering. Nadat het lawaai, dat deze mede deling verwekte, gestild was, antwoordde de minister van Buitenlandse Zaken, dat het hier studiemateriaal betrof. Het is be treurenswaardig, zo verklaarde hij, dat de oppositie van dit vertrouwelijke document gebruik heeft gemaakt en hierdoor de be langen van het land heeft geschaad". Van de socialistische banken af werd Pholien hierop het woord „vervalser" toe geroepen en toen de socialist Van den Eynde weigerde deze uitdrukking in te trekken, werd hij door de voorzitter tot de orde geroepen. Wegens de noodzakelijke beperking van het electriciteitsverbruik zullen de Neder landse spoorwegen tijdens de zogenaamde piekuren de verwarming en de verlichting van de electrische treinen aanzienlijk be perken. Van 12 November tot en met 2 Februari zullen op werkdagen van 7.30 tot 9 uur en van Maandag tot en met Vrijdag van 16.30 tot 18.00 uur in de electrische treinstellen, waarin dit technisch mogelijk is, de verwarming en de verlichting slechts half werken. In de door electrische locomotieven ge trokken treinen zal de verwarming tijdens de piekuren eveneens slechts voor de helft worden gebruikt, behalve wanneer deze treinen worden verwarmd door middel van I een aparte stoomverwarmingswagen. I M u It at u 1 i Er is maar één zonde, één mis daad, één slechtheid: gebrek aan hart. CHICAGO (Reuter). Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse chefs van staven, heeft Don derdag in een toespraak tot een vergade ring van het Amerikaanse petroleuminsti- tuut te Chicago verklaard, dat de stafchefs het er over eens zijn, dat Amerika zijn strategische en tactische luchimacht aan merkelijk moet uitbreiden. Dit geldt ook voor het luchtwapen van de vloot. Volgens Bradley „is het vliegtuig nog steeds het beste middel om de atoomkracht op het slagveld en naar het hart van welk groot uitgestrekt land ook te slingeren." De Amerikaanse stafchefs zijn van me ning, dat met de opbouw van de luchtmacht onmiddellijk begonnen dient te worden. Naar de mening van generaal Bradley staat de behoefte aan landstrijdkrachten vast. Als voorbeelden noemde hij de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Duitsland, die getuigt van de vastbesloten heid om aggressie in Europa af te schrik ken. Korea zou verloren gegaan zijn als er bij het uitbreken van het conflict aldaar geen landmacht aanwezig geweest was. De behoefte aan een vloot is even groot, ten einde de zeewegen open te houden voor de verscheping van grondstoffen naar Ame rika en het vervoer van troepen naar ge bieden overzee. Generaal Bradley zeide, dat de Ameri kaanse stafchefs steeds voorstanders ge weest zijn van een verdere ontwikkeling van atoomwapens en van de middelen om deze op hun doel af te zenden. Op hen, die de atoomgeheimen van het land kennen, rust „een groot deel van de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van de vrije wereld." „Ik geloof, dat de vrije wereld een zekere mate van vertrouwen kan stellen in ons leiderschap op het gebied van de atoomenergie, zowel wat het aantal atoom wapens als wat de technische ontwikkeling betreft" aldus besloot generaal Bradley. TOKIO, (Reuter). De woordvoerder der verbondenen, brigade-generaal Nuc- kols, heeft na de bespreking van Donder dag te Panmoendjom verklaard, dat de verwerping der Noordelijke voordstellen niet betekent, dat de onderhandelingen geheel in het honderd zijn gelopen. Het heeft al meer geleken alsof de besprekin gen waren vastgelopen, doch men is al iets verder gekomen, aldus Nuckols. Troepen der verbondenen zijn op het Westelijke front in Korea een hevige aan val begonnen, gesteund door een massaal artilleriebombardement en tanks, aldus een bericht van het Amerikaanse achtste leger. De Chinezen, die hun tanks na een tref fen met zware tanks der verbonden troe pen blijkbaar hadden teruggetrokken, ontruimden gebied ten Noordwesten van Yontsjon, dat zij in de afgelopen dri dagen hadden veroverd. In de buurt van Koemsong op het cen trale front deden de Noordelijken lichte verkenningsaanvallen, welke door het achtste leger werden teruggeslagen. De Noordelijken voeren echter thans weer steeds meer tanks aan achter hun linies, vooral aan het Westelijk gedeelte van het front. Rede van minister Van den Brink in Pernis Minister Van den Brink heeft bij de in bedrijfstelling van een katalytische kraak installatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij in Pernis een rede gehou den, waarin hij mededeelde, dat de produc tie van ruwe aardolie in ons land ongeveer een kwart gedeelte van de Nederlandse be hoefte dekt en daarmee een jaarlijkse de- viezenbesparing van ongeveer 50 millioen gulden oplevert. De verachtvoudiging van de in Nederland verwerkte hoeveelheid ruwe olie heeft een grondige ommekeer teweeg gebracht in Nederlands positie als import- en export land van aardolie-producten. In de jaren 1937-1938 werd van het Nederlands ver bruik van eindproducten der aardolie industrie ongeveer 40 procent door eigen verwerking gedekt en moest 60 procent worden ingevoerd. Thans is de situatie zo, dat terwijl het eigen Nederlandse verbruik bijna is verdubbeld, de invoer aanmerkelijk kleiner is en niettemin ongeveer de heift der vervaardigde producten kan worden geëxporteerd. Na Engeland is Nederland thans de belangrijkste exporteur van aard olieproducten in Europa. TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met latei- plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost Iets minder zacht. 10 November Zon op 7.49 uur, onder 16-58 uur. Maan op 15.26 uur, onder 4.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 November Hoog water: 0.04 en 12.35 uur. Laag water: 8.08 en 20.24 uur. Zaterdag 10 November Hoog water: 0-59 en 13.23 uur. Laag water: 9.05 en 21.17 uur. raiaiaiiaiiiiiiiuiaiuiMaaiiiiiiamiiaiiiaiauHian^

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1