Beperking van Britse uitvoer strop voor onze tuinbouw 6.,s Êauarief Wereldnieuws PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA GROEN co. r De radio geeft Zaterdag Voor de Winter Uw „bed" in orde H. de Graaff Bloemendaalse aannemer beschuldigd van overtreding der Veiligheidswet Radicale Prijsverlaging Cocktailzijde „Aquavions" op stapel CENTRALE In de koelhuizen liggen nog veel voorraden te wachten Maakloon l lilt lï- Haarlems Matrassenhuis Geen aardappels meer voor arbeiders in boïlenvak? Commissaris van politie is een slijtende functie" Ongeluk op overweg bleek in scène gezet Schadelijk verschijnsel op de arbeidsmarkt: „koppelbazen" Haarlemse rechtbank In Canada komt het op arbeidslust aan VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 De beperking van de Engelse invoer uit de landen van de Organisatie van Europese Economische Samenwerking betekent voor de Nederlandse groenten- en fruitsector een gevoelige slag. Vooral de Nederlandse uitvoer van appels en van groenten en fruit in blik zal er, naar verwacht wordt, moei lijkheden van ondervinden. De uitvoer van appelen naar Engeland was van 1 Januari 1951 af voor het eerst na de oorlog „open". Tot Juli van dit jaar werd maar 12.000 ton geëxporteerd en in dit najaar 4000 ton. Indien daarop 25 pro cent wordt besnoeid, dan zullen op de thans reeds aangegane overeenkomsten met En gelse importhuizen grote verliezen kunnen worden geleden. Vele mililoenen kilogram men appelen zijn vaak voor gezamen lijke Nederlands-Engelse rekening in Nederlandse koelhuizen opgeslagen voor aflevering gedurende de winter. Als het appelencontingent voor Nederland alleen berekend wordt over de leveranties in 1951, dan kunnen de moeilijkheden ook nog mee vallen, maar indien het jaar 1950, waarin niet werd geleverd, mede de basis er voor zal vormen, dan ziet de zaak er somber uit. Ook druiven zijn voor latere uitvoer naar Engeland in koelhuizen opgeslagen, maar daarvan zijn de hoeveelheden veel kleiner. De uitvoer van peren is in het seizoen 1950-1951 zo groot geweest dat men zich over de export van de nog resterende voor raad weinig zorgen hoeft te maken. Rompslomp te voorzien Anders staat het voor groenten en fruit in blik. De uitvoer van blikgroenten in 1950 beliep ruim twaalf millioen gulden en van fruit in blik bijna 31 millioen gulden. Niet alleen de inkrimping van de Engelse invoer, maar ook de maatregel, waardoor levering voortaan alleen weer op speciale vergun ningen zal kunnen geschieden, stellen veel moeilijkheden en rompslomp in het voor uitzicht, naar in Nederlandse handelskrin gen wordt verwacht. Men betreurt, dat de restricties ook ingeblikte producten be treffen. De uitvoer daarvan naar Engeland bewoog zich in een gestadig stijgende lijn. Een geluk bij dit ongeluk is, dat diverse producten, die speciaal voor de Engelse markt werden gemaakt, zoals bijvoorbeeld „solid packed apples", ingeblikte appelen in siroop voor de Engelse appeltaart, voor het overgrote deel reeds zijn verscheept voor de komende feestdagen. Krachtens overeenkomst zou in 1951 voor twee millioen Pond Sterling aan ingeblikt fruit aan Engeland worden geleverd. Van dit contingent staat tot 31 December nog 2.5 millioen gulden open. In handelskringen van de tuinbouw vraagt men zich af, hoe de aanstaande be sprekingen over de Engels-Nederlandse handelsovereenkomst voor 1952 zullen ver lopen. De thans aangekondigde restricties kunnen er op wijzen, dat het handelsver keer aan nog verdergaande beperkingen zou kunnen worden onderworpen. Men troost zich enigszins met de gedachte, dat de Engelse industrie noodzakelijk moet ex porteren en dat ons land een niet onaan zienlijke klant van deze industrie is. Geen zorgen voor de zuivel In het Nederlandse zuivelbedrijf ver klaarde men zich niet al te bezorgd te ma ken over de Engelse importbeperkingen. Vooreerst staan kaas en melkproducten niet op de restrictielijsten en bovendien is de vraag elders behoorlijk. Deze waag hangt samen met het mond- en klauwzeer, dat bijvoorbeeld in Duitsland en België de zui- velproductie nadelig beïnvloedt. Het effect van de aangekondigde restricties voor de Nederlandse cacao- en suikerproducten is nog moeilijk te overzien. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Ais de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Musicerende dilettanten. 15.05 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Piano en orgel. 16.10 De Vlie gende Hollander, causerie. 16.20 De Schoon heid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de jetigd. 17.50 Voetbalreportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Orkest. 18.45 Bui tenlands correspondentie. 19.00 Filmpro gramma. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Lichte muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op. heren!. 21.00 Ge varieerd programma. 21.53 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.2524.00 Phil- harmonisch Orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.40 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Filmpraatje. 14.35 Zeeuws programma. 15.00 Accordeonorkest. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Philharmonisch orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Let op uw tellen. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dansmuziek. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaam se liederen. 13.30 Platen. 15.15 Causerie met platen. 16.00 Kroniek 16.30 Accordeon. 16.45 Platen'. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek programma. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen. Men rekent, in ieder geval op een flinke te rugslag. In de periode van Januari tot Augustus 1951 beliep de uitvoer van deze producten samen ruim 145 millioen gulden. GESNEUVELDEN VAN HET KOREA-DETACHEMENT De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op 10 Octo ber in Korea is gesneuveld de soldaat R. F. Parijs, legernummer 291103199, geboren op 3 November 1929 en afkomstig uit Soerabaia. Verder maakt de regering bekend, dat tot h;iar leedwezen tengevolge van op 10 October tijdens actie in Korea bekomen verwondingen, op 11 October is overleden de soldaat J. Duinmayer, legernummer 250419246, geboren op 19 April 1925 en afkomstig uit Hoorn. Hij diende bij het Regiment Huzaren van Boreel en was on gehuwd. ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huisI Voor alle voorkomende reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Gr. Houtstraat 103 - Telefoon 11485 Haarlem. Het stoomschip „Volendam" van de Holland-Amerika Lijn, dat na de oorlog onder meer gebruikt is voor het transport van Nederlandse militairen van en naar Indonesië en voor emigrantenvervoer naar Canada, is niet meer in het vaarplan van de Holland-Amerika Lijn opgenomen. Voor dit 29 jaar oude passagiersschip zijn geen af vaarten meer vastgesteld. Het schip wordt uit de vaart genomen en misschien verkocht. ADVERTENTIE Door onbekende oorzaak zijn Donderdagmorgen op de werf van Verschure Co. te Amsterdam-Noord twee lopende torenkranen gekapseisd. Eén der kraanvoerders kwam hierbij om het leven. Een overzicht van de ravage. In de bloembollenstreeek maken aard appelen nog steeds deel uit van het loon der arbeiders. Zolang men zich herinneren kan, beschikt de arbeider in het bloem bollenvak over een akkertje waarop hij voor eigen gebruik aardappelen teelt, en ook in de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bloembollenvak is de „aardappel clausule" opgenomen. Bedrijven, die geen grond ter beschikking stellen, verstrekken wel aardappelen. Wegens de aardappelmoeheid zijn ten aanzien van de bloembollenexport zeer strenge maatregelen genomen. Het in de streek weinig populaire „poetsen" der bol len is hiervan het gevolg, zomede een zeer strenge controle, waarvoor dit jaar con troleurs uit Amerika overkwamen. De bol len moeten namelijk volkomen vrij van zand (waarin zich aardappelaaltjes zouden Mededelingen over het ontslag in Den Haag Naar aanleiding van het eervol ontslag aan de hoofdcommissaris van de Haagse ge meentepolitie, de heer G. W. Valken, waar over wij gisteren en eergisteren berichtten, is het A.N.P. van bevoegde zijde medege deeld, dat politiefuncties tot de zogenaamde „slijtende functies" behoren, die na het bereiken van de 55-jarige leeftijd een ver vroegd pensioen mogelijk maken, dat onge vraagd kan worden verleend. Dit legt het bevoegde gezag de plicht op, zorgvuldig na te gaan of de politieambtenaar na zijn 55ste jaar nog ten volle tegen zijn taak is opgewassen. Vooral de leiding van het omvangi-ijke Haagse politiecorps vraagt in de huidige omstandigheden bijzondere kwa liteiten, zo werd verklaard. Hoewel de tegenwoordige hoofdcommis saris met bekwaamheid en tact meewerkte aan het herstel van de door de Duitsers gedesorganiseerde Haagse politie, oordeel den zowel de burgemeester van Den Haag en de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland als de minister van Binnenlandse Zaken en Justitie de gang van zaken in de latere jaren over het alge meen onbevredigend, hetgeen zij toe schreven aan een onvoldoende doortastend heid van de leiding. Enige tijd geleden werd op een onbe waakte overweg in Dubbeldam een auto door een uit Brabant komende trein aan gereden en verbrijzeld. Het blijkt nu dat dit ongeval door de Rotterdamse eigenaars van de auto is ge- ensceneerd. Zij verklaarden na het onge val aan de rijkspolitie, dat de motor van hun wagen juist op de overweg was af geslagen. Zonder te hebben gemerkt dat de auto gevaarlijk dicht bij de rails stond was het tweetal volgens zijn verklaringen uitgestapt om de motor na te zien en daarna verrast door de trein, die de auto grondig vernielde, doch waarvoor zij zelf nog bijtijds opzij hadden kunnen springen. De rijkspolitie slikte dit verhaal niet ge makkelijk vooral omdat de mannen ver dacht kalm waren. Zij won inlichtingen in en die hebben haar nu aanleiding gegeven het tweetal te arresteren en nog eens aan de tand te voelen. Het resultaat is ge weest, dat de Rotterdammers bekenden het ongeval en scène te hebben gezet. Zij hadden hun wagen opzettelijk op de onbe waakte overweg gezet om de verzekerings som er voor in de wacht te slepen. De auto, een fabrikaat van 1937, was nauwe lijks 500 waard en voor 2.200 verze kerd. Bij de behandeling van een zaak door het Amsterdamse Gerechtshof tegen een aannemer in transport- en constructie bouwwerken, wie ten laste was gelegd, dat hij zijn arbeiders te hoge lonen had uitbetaald, bleek uit een verklaring van een getuige-deskundige, een ambtenaar van de looncontröledienst, dat deze werkgever een aantal arbeiders in dienst had, die hij uitleende aan bedrijven als de Hoog ovens en Wilton-Fijenoord. Het waren deze arbeiders, die hij lonen uitbetaalde, welke niet klopten met de loonregeling van het College van Rijksbemiddelaars. De chef van de buitendienst van de Looncontröle dienst, die ook als getuige optrad, vertelde dat de verdachte door de dienst in feite wordt beschouwd als een zogenaamde „koppelbaas". Een „koppelbaas" is naar hij uitlegde, iemand, die een aantal ar beiders in dienst heeft, welke hij tegen hoge uurlonen aan bedrijven uitleent, zon der daarbij enig risico te nemen. De ge tuige vertelde, dat in Rotterdam, waar dit euvel veelvuldig voorkomt, bijvoorbeeld een kapper en een melkboer als „koppel baas" optraden en daarmee tienduizenden guldens per jaar verdienen. De zaak tegen de Amsterdamse aannemer is aangehouden tot 12 December. Een tragisch ongeluk dat op 7 December van het vorige jaar op het terrein van de Droste-fabrieken te Haarlem gebeurde en waarbij beide benen van een der arbeiders werden verbrijzeld, passeerde gisteren de revue voor de Haarlemse rechtbank, toen daar de Bloemendaalse aannemer G. G. J. J. E. in hoger beroep terecht stond wegens overtreding van de Veiligheidswet. De kan tonrechter had E. veroordeeld tot 40 boete, nadat de ambtenaar bij het O.M. vrijspraak had gevraagd. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, eiste thans 200 boete, subsidiair 16 dagen hechtenis. De firma R. uit Bloemendaal, waarvan de verdachte directeur is, voerde in De cember 1950 op het Droste-terrein verbou wingswerkzaamheden uit. Toen er op 7 December een aantal zware balken gehesen moest worden, bleek de firma slechts te beschikken over kettingen die ten hoogste een gewicht van vier en een halve ton konden dragen, waarop bij een bevriende relatie een kabel van grotere capaciteit, een van acht ton, werd geleend. Boven- ADVERTENTIE Door voordelige trans acties met buitenland se fabrieken kunnen wij U aanbieden o.a. Originele Zwitserse en Franse van 10.95, nu a.s. Zaterdag 10 korting op alle artikelen BARTELJORISSTRAAT 27 b. d. Grote Markt i dien stuurde deze firma haar beste hijser naar het werk opdat alles naar wens zou verlopen. Niettemin brak op een kwaad moment tijdens het schaftuur een der kettingen waarin een balk hing en wel juist, toen een der arbeiders onder de stellage door liep. Hij kreeg de balk op beide benen, die werden verbrijzeld. Een onderzoek wees uit dat de gebruikte ketting te licht was geweest. De officier nu was van mening dat E. de schuld draagt van dit ongeluk, omdat hij zich er, volgens de Veiligheidswet, van had moeten overtuigen, of het materiaal be antwoordde aan de eisen die er aan wor den gesteld. De verdachte had zich er voorts van moeten overtuigen of de kettin gen getest waren op het gewicht dat zij te dragen zouden krijgen. De verdachte heeft dit nagelaten. „Bij een dergelijk gevaarlijk werk, had hij als een kapitein op de brug moeten staan", aldus mr. Van der Burg. De raadsman van E., mr. J. van der Hoeven, bepleitte vrijspraak. Hij was na melijk van mening dat zijn cliënt uiterst voorzichtig te werk was gegaan: verdachte heeft de hulp van een ander ingeroepen omdat hij wist dat zijn eigen materiaal voor zo'n karwei te licht was. De rechtbank zal op 22 November uit spraak doen. PARIJS (A.N.P.) Op een werf bij Parijs zijn in licensiebouw enige „Aqua vions" op stapel gezet. Dit zijn vaartuigen, die zich met behulp van draag- en stabili- satievlakken op bepaalde snelheden ge deeltelijk uit het water verheffen en op die manier veel minder wrijving van het water ondervinden. Nadat door de Zweedse bouwers een proefmodel voor het vervoer van zestig personen was gebouwd, werden op de werf bij Stockholm nog drie stuks van dit type op stapel gezel. Inmiddels is door Zweedse, Nederlandse en Franse ingenieurs een gro ter model, geschikt voor transport van 110 personen, ontworpen. Het eerste exemplaar hiervan, dat in de vaart sterk op een laag vliegend groot vliegtuig zal lijken, is op stapel gezet. Deze „Aquabus 110" wordt 30 meter lang en zes meter breed. De voort beweging zal geschieden door drie Diesel motoren van 800 paardekrachten elk. De kruissnelheid zal ruim 90 km per uur be dragen. Behalve voor deze „Aquabus" zijn op dezelfde Franse werf de kielen gelegd voor enige kleinere Aquavions, die worden bestemd voor vrachtvervoer. kunnen bevinden) worden afgeleverd. De Plantenziektenkundige Dienst is het een doorn in het oog, dat de aardappelen, die op deze wijze een constant gevaar voor de bloembollenexport opleveren, in de on middellijke nabijheid van dit deviezen- inbrengend gewas worden geteeld en pro beert aan deze gewoonte een eind te ma ken. Hij heeft zich gewend tot het hoofd bestuur der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur met het verzoek te willen bevorderen, dat bij vernieuwing van de C.A.O. de „aardappel-clausule" vervalt. Het hoofdbestuur, inziende van hoe groot belang zulk een maatregel is voor de export, heeft zijn medewerking hieraan toegezegd. Ir. Haverman: In een te Arnhem gehouden algemene vergadering van de R.K. Boeren- en Tuin- dersbond in Utrecht, heeft de regerings commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haverman, gesproken over de economi sche aspecten van de emigratie naar Canada. Mr. Haverman deelde onder meer mee dat dit jaar meer dan 35.000 emigranten uit Nederland vertrokken of nog zullen ver trekken. Ruim de helft van dit aantal ongever 18.000 zal aan het einde van dit jaar zijn weg naar Canada gevonden hebben. De emigratie van gezinnen met meer dan vier kleine kinderen noemde spreker over het algemeen slechts verantwoord als zij twee of meer volwaardige arbeidskrachten tellen. Mr. Haverman besprak voorts de emigratiemogelijkheden van niet-agrari- sche werkkrachten naar Canada en zei van mening te zijn dat voor arbeid in niet- agrarische beroepen de industrie en het ambacht op het platteland of in de kleinere steden voor de Nederlandse emigrant de voorkeur verdienen boven de grote industri ële centra. Dit geldt in het bijzonder voor ongeschoolde en geoefende werkkrachten. De leiders van de meeste bedrijven zoeken meer naar arbeidslust en algemene ge schiktheid, dan naar specifieke bekwaam heid, Diü geschoolde arbeiders zijn meer op de indu3 rie aangewezen. Inurfet algemeen is de conclusie gerecht vaar:gd dat de werkkracht van de Ne- derk dse emigranten in de Canadese in dustriële bedrijven zeer welkom is. Ook de Nederlandse handelsgeest kan tal van emigranten van een klein begin tot grote zaken brengen. Zoals in andere be roepen, begint men enkele jaren in onder- dergeschiktheid arbeidend, de markt te verkennen en de taal grondig te leren. De x-egeringscommissaris besloot zijn rede met de opmerking, dat zelden de om standigheden in een land zulke gunstige voorwaarden geboden hebben voor het vinden van werkgelegenheid als thans voor Nederlandse emigranten in Canada gelden. De heer Haverman sprak de verwach ting uit, dat het aantal Canada-emigranten in 1952 aanzienlijk meer dan 20.000 zal bedragen, indien het mogelijk zal zijn de nodige middelen van transport te ver schaffen. De burgemeester van Nijmegen heeft Donderdag de vlag gehesen in de top van de St. Stevenstoren op de Grote Markt te Nijmegen. De architect de heer A. W. Jansz deelde bij deze plechtigheid mede dat hij hoopte, dat de toren het volgend jaar volle dig hersteld zal zijn. ADVERTENTIE VOOR BLOEMEN DAU D EY Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 32. Het spijt ons hier in woord en beeld te moeten vastleggen, dat Graaf Isen Grim zich op zeer onwehvillende, om niet te zeggen onheuse, wijze gedroeg tegenover de keurige bediende Jolliepop. Toen hij zich met dit onberispelijk persoon gelijk tijdig op de bok van de postkoets bevond, sprak hij ruw: „Ik zit achter Papda en de medaille aan, en daar kan ik jou niet bij gebruiken! Ik heb haast! Je gezicht bevalt me niet! Je maakt me kwaad!" En daarna verstrekte hij de zachtmoedige dienaar een handtastelijke duw, zodat deze ach terover van de bok afrolde. Grijnslachend, en zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren, greep de graaf nu de teugels om het paard aan te zetten; en aangezien dit dier over niet het minste onderschei dingsvermogen beschikte gehoorzaamde het onmiddellijk. Nu gelieve men te be denken dat Jolliepop, hoewel zachtaardig, niet geheel sttf was. De plof die hij op de weg maakte was nog tot daar aan toe die zou hij misschien wel bereid geweest zijn te vergeten maar Isen Grim's op merking had hij zich in de oren geknoopt- De schurk ging weer achter Panda aan! „Hij zal ons nog schade berokkenen!", dacht Jolliepop. „Ik moet hem in de gaten houdenmaar wanneer ik mij bij voortduring even snel moet voortbewegen als deze koets, dan komt niet alleen mijn adem in het gedrang, maar ook mijn waar digheid als persoonlijk bediende! In onze standen rent men niet zoveel! Wellicht verdient het dan ook aanbeveling om rus tig te gaan zitten en het aan de doorluch tige graaf over te laten om voor de voort beweging te zorgenEn met deze ingewikkelde gedachtenloop sprong hij behendig en ongemerkt in de rijdende koets. Loon. Franz Seliger, eenTTT?! land uitgeweken Duitser hSu.detea klaard, dat Stalin's 0U£ Ver" Kiaard, dat Stalin's ou<W,n 1 v«- genieur Jakob Djoegaswi h de in' ge open oorlog als eerste Irnteïï °e af* artillerie dienst deed b f w lant da' leger, als kt(8^ïe'g kamp is overleden. Hij Verkil Djoegaswili is begraven iS de dat graf te Lamsdorfin Onr? ?assa' Maarschalk Stalin heeft kdT." i'ezië- beloning van een millioen r, l een loofd voor degene die inliffi* weten te geven, welke S 8 zou tot het vaststellen van de en zijn oudste zoon is beerav.S c ',vaar deelde tenslotte nog ZTA aeeide tenslotte nog mede ?tav i bovenstaande te hebben net Hij heeft tevens verzoek hem gGdeeld' loofde beloning niSlfuteSte.'W ruim drieduizend West-Duitse S?' narissen van de communistische vS" Duitse jeugdbeweging" m rw< tv land als saboteurs opgeleid D"1,!' Botsing. Op het station van Walnwd chen (bij Münehen) is gisterentntf sonentrein op een stilstaande goelS trein ingereden. De eerste wagenhl ter de locomotief werd geheel 2L- doordat de tweede wagen er ow" schoof Volgens tot Se" 3 berichten zijn 17 personen om het S gekomen en 15 personen ernstig 1 wond. De bestuurder van de DercLf!" trein en de verkeersleider van h 3 1 t.on Walpertskirchen rijn ganr^SÏ Plannen Het republikeinse lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Hinshaw, heeft verklaard, dat de Ver 1 enigde Staten op het punt staan om een vliegtuigmotor voor aandrijving 2 atoomkracht te vervaardigen, die eS vliegtuig instaat zou stellen om zonde? tussenlanding driemaal om de aarde vliegen. Hinshaw is lid van de commis- sie voor atoomenergie van het Huis Tevens verklaarde hij, dat Amerika m apparaat zal bouwen, dat door een vijand afgeschoten projectielen kanon, vangen en tot ontploffing brengen voor zij hun doel bereiken. Onschendbaarheid. De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag met 509 tegen 101 stemmen (communisten) een wetsvoorstel aangenomen, waarin wordt' bepaald, dat, wanneer de hoofdredac- teur van een dagblad lid van het parle- ment is en dus als zodanig parlemen. taire onschendbaarheid geniet er een mede-hoofdredacteur moet zijn, die niet in het parlement zitting heeft. Het enige te Parijs verschijnende blad, waarop deze maatregel van toepassing is, is het communistische blad „l'Humanité", dat wordt geredigeerd ctoor de 82-jarige Marcel Cachin, parlementslid. Er lonen thans 185 aanvragen inzake opheffing van parlementaire onschendbaarheid. Vertrouwen. De Belgische Kamer van Af. gevaardigden heeft Donderdag een door de C.V.P. ingediende motie van vertrou- wen in de homogeen-katholieke rege- ring-Pholien met 101 tegen 91 stemmen bij vier onthoudingen aangenomen, Verplaatst. Volgens een bericht van radio- Vaticaan is aartsbisschop Beran naar een klooster bij Brno in Moravië over- gebracht. Dit is de derde verandering van verblijfplaats van de Praagse aarts bisschop sinds zijn gevangenneming, De Tsjechoslowaakse regering is hiertoe genoodzaakt, aldus dit radio-bericht, om de betuigingen van sympathie tegen te gaan, die Beran steeds ondervindt, wanneer zijn verblijfplaats bekend ge worden is. Noodweer. Noord-West-Italië heeft sinds Maandag ernstig te lijden gehad van zware regenval. Grote gebieden staan onder water doordat rivieren buiten hun oevers zijn getreden. Wegen en spoor wegen zijn cloor grondverschuivingen geblokkeerd. Drie personen zijn als ge volg van door de regen veroorzaakte grondverschuivingen omgekomen. Thans nadert een storm, waarvan uitschieten de windkracht van een orkaan hebben, het getroffen gebied. Bewering. Chinese krijgsgevangenen heb ben in Korea tegenover officieren van de UNO verklaard, dat de Chine zen in het bezit zijn van atoomraket ten, doch dat deze niet gebruikt wor den, „omdat zulks indruist tegen het internationaal recht". Sterkte. Donderdag heeft het hoofd w de Japanse politie, Masoehara, teTosiOj medegedeeld, dat bij het van kraan worden van het Japanse vredesverora, waarschijnlijk de sterkte van de reser ve der Japanse politie verdubbeld w worden. De opleiding van de politie, die op het ogenblik onder Amerikaanse leiding staat, zal dan in handen van Japanners komen, doch de Amerikaan' se deskundigen zullen niet vertrekke - Na verdubbeling van de sterkte zal oe politiereserve ongeveer loO.OOO man bedragen, aldus Masoehara. Geschenk. Volgens de Canadese Per* Canada India tarwe van zeer m kwaliteit ter waarde van tien mimoen dollar schenken, zodra Canada stram porterisis afneemt. - Draaierig. De Argentijnse piloteManaU men Romero maakt aanspraak j wereldrecord van wouwen vo pings. In 250 minuten maakte zij Stakingl'^Een staking, die zeven weken heeft geduurd en de ver voer s-e giebedrijven in Uruguay wricht, is Donderdag gfindigd-^ beiders in de brandstoffemndustr^ in staking gingen om erken" nf hun vakbond te verkrijgen, beslot® door bemiddeling der re£eu"° ,r(jen, gekomen voorwaarden te a Het conflict had zich u.tgeb e.d solidariteitsstakingen dei ha ders en de arbeiders in de vleess en transportbedrijven. Vraag. Uit vele delen van gemeld, dat de waag naa J delen in blik sterk is to®? j..cer- gevolg van de aangekondigde - king van de voedselinvoer. advertentie BLOEMENDAAL - TELEFOON 22 f.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2