HORLOGES VAN NSEL Studiereizen dragen veel bij tot verhoging der productie De staat Victoria zal grote groepen toelaten KREMER'sTHEE PEN DULES Belangrijk resultaat: openhartiger contact tussen concurrerende bedrijven ónovmro Landbouwers-emigratie naar Australië f Hoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden ,jjDAG 9 NOVEMBER 1951 Van Juliana tot Juliana Curiositeiten uit Koninklijk Huisarchief per „Oranjetrein" door Nederland ZENITH - ETERNA - BUREN GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 68 jaar speciaalzaak ia voor Haarlem demonstreren wij „K i n h e i m"- tapijten Materiële oorlogsschade en voedergranen Resultaten van het verkeer sonderwij s mm ALTIJD WELKOM! M Nederlanders en Italianen genieten de voorkeur Dit woord: HUICHELEN 3 gbate van Koningin Juliana- en Prins Bernhardfonds ADVERTENTIE Originele Zwitserse fabrieksmerken met Bim-Bam en Westminster slagwerk HET ONGELUK IN DE AMSTERDAMSE HAVEN Politie en arbeidsinspectie hebben een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk op de werf van Verschure en Co. in Amsterdam Noord, waarbij, zoals wij gisteren berichtten een arbeider uit Ilpendam zo ernstig werd gewond, dat hij spoedig daarna overleed. De twee kranen kapseisden toen zij tezamen een stuk van vijfeneenhalve ton van een in aanbouw zijnd schip tilden. Zij hadden samen een laadvermogen van 12 ton en stonden afgesteld op elk drie ton, zodat zij de last gemakkelijk konden tor sen. Toen de kraanlading echter juist boven het schip hing kapseisden de kranen. Arbei ders die op de begane grond werkten zagen nog juist kans om weg te vluchten. middag zijn twee grote oranje- wagens van paleis Soestdijk af door Nederland begonnen. Een o'ie zes maanden, misschieri zelfs ,ai duren en waarbij instellingen schappelijk en cultureel werk wél ■-men. In die twee wagens hebben Koningin Juliana- en het Prins Bern- 'Ji^s namelijk een kostbare verzame- Wutten uit het Koninklijk Huisarchief éevoorwerpen uit het Rijksmuseum museum van de Grenadiers en bijeengebrachtmet geen ander doel ip die den volke te tonen en de op- van deze rijdende tentoonstelling 'heide fondsen te bestemmen. sjs wij enige weken geleden meedeel- ■oest het Koningin Julianafonds naar i inkomsten uitkijken, toen het niet •konbesch.kken over de toeslag die geheven op de zogenaamde Volks- ökigaretten en geen goedkeuring •'■'gegeven tot het organiseren van ^prijsvragen. Koningin Juliana ver- na deze teleurstellingen, toestem- uom een expositie in te richten van centen, foto's en voorwerpen uit het akiijk Huisarchief, dat in 1896 door de ogin-Moeder aan het Noordeinde 74 in 'haag werd gesticht, nadat Koning iffilin 1825 aan een speciale commis- Mracht had gegeven om de archieven ie: Huis van Oranje op te sporen. Tot wen deze schatten van het Huis van :;e in verschillende gebouwen onder- ïcht. Inmiddels heeft men ook aan het ieinde met ruimtegebrek te kampen Eigen, want niet alleen het archief, ook :iaiiliemuseum en de bibliotheek zijn ondergebracht. [p „Van Juliana tot Juliana", zoals de instelling is genoemd, is een brokje süedenis van het Huis van Oranje te Men vindt er behalve een volledige san, compleet met foto's, een rijke aneling curiositeiten uit de privé be ugen van het Huis. Daar is een loop van Koning Willem III, waarop hij iti te rijden in de tuin van het paleis •dijk,een juk met emmertjes van Prin- Sophie die een eigen boerderij toen en een miniatuur locomotief met salon- ug van Willem II. Uit de vele snuiste- inhet Koninklijk Huisarchief zijn ie,-gebracht, is ten behoeve van deze xsitie ook een greep gedaan, evenals uit niverkast, waaruit fraaie vorken, lepels zessen, die ook nu nog bij zeer bijzon- Heestelijke gelegenheden gebruikt wor- aar de wagens zijn overgebracht. Van sua van Stolberg is een brief aan haar Prins Willem van Oranje, geschreven ia Dillenburg en van de jongste telg hei geslacht Oranje vindt men er een sigoedhondje en een boek waarin zij z hartelust heeft zitten tekenen. Een gtbreide collectie foto's heeft aan de rien een plaatsje gekregen en hier en iliggen reproducties van eeuwen oude -r.enten tussen de waardevolle keten berinnering en Oranje-geschiedenis: hellebaard van Prins Willem III, een riioos van Willem V, een courant, ge- •it op wit satijn uit 1774 met het ge- stebericht van Prins Willem George ADVERTENTIE 'eu'te schoentjes, die ik bij m'n '■'■We jurk heb genomen, vielen haast y méér op dan de jurk zelf! Jan „IPat heb jij een fijne schoentjes "y1". m is die jurk óók nieuw En '"'•(hoentjes zijn niet eens duur, want se van Bervoets-Vriezelaar, "li Houtstraat 46, Haarlem. vrijdag 9 november 'Inbouw: Liederenavond Jo Vin- lw,Ted- 0ude Gracht: ds. M. W. PalaJ. n0ver "Is geloof suggestie", 8 pJTri iVoorbraak", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Iti ij're0 de Bergerac", alle leeft., 7 lapis y; "Haaien in New York", 18 Voj-„UUri,Spaarne: „Cobra-afgod", 14 •stal" m!' ^rans Hals: „Het beste paard Sj.. j keft., 7 en 9.15 uur. Rem- •-«nde Rivièra", 14 j., 7 en 9.15 uur. 2aterdag 10 november -Kinderen zijn kinde- Ojenn„r 8-15 uur- Westerhout park bV\i. i .euse Gemeenschap „De kunst Wt piroeping"" 4-30 en f kur I?- en Luxor: 2, 4.15, 1.2.15 4?nnS7Ha,S^ 2'30' 7 en 9'15 'S.15 ünr n- en 915 uur- Spaarnc: 2.30, m' (Zle programma van Vrijdag) uur. 7 en uur. Een loopfiets van koning Willem III is een van de vele curiositeiten die op de ten toonstelling „Van Juliana tot Juliana" te bewonderen zijn. Frcderik, tweede zoon van Prins Willem V; de sabel van Koning Willem II die hij droeg als commandant van het Eerste Brits Nederlandse Corps in de Slag bij Waterloo op 18 Juni 1815 en allerlei huishoudelijke voorwerpen die eens de kamers van het koninklijk paleis sierden. Ook uit de bezittingen van het huidige Koninklijk gezin hebben het Koningin Juliana- en het Prins Bernhardfonds een en ander mogen tentoonstellen. Hiervan zullen wellicht de inhuldigingsjapon van de Koningin en het R.A.F.-logboek van de Prins uit de oorlogsjaren, de meeste be langstelling trekken. Van Prinses Wilhel- mina is de kleinste bijbel ter wereld, door de Vereniging Bijbelkiosk tijdens een rond rit door Amsterdam in Juni 1937 aangebo den, geëxposeerd, en van de Prinsesjes zijn opstellen en tekeningen uitgestald. Twee boetseerwerkjes van Prinses Beatrix ver dienen bijzondere belangstelling. Van „Juliana tot Juliana" is een interes sante tentoonstelling geworden, die onge twijfeld een groot aantal bezoeken zal trekken. ADVERTENTIE In onze etalage het handknopen van Vraagt vrijblijvend offerte. COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisatr. 13-17 - Haarlem Tel. 13915 Studiegroepen uit het Nederlandse be drijfsleven, die van een der mogelijkhe den van het technisch hulpprogramma voor Europa: het uitwisselen van bezoeken, gebruik hebben gemaakt en tal van Ame rikaanse bedrijven bezochten, hebben de indruk dat zowel de werkwijze als de werktuigen in dat land niet veel van de Nederlandse verschillen. Dit heeft echter de vraag doen rijzen, hoe het komt, dat de Amerikanen per man-uur toch meer pro- ducei'en. „We hebben er geen grote ontdekkingen gedaan", aldus een rapport, „ook ons land kan op bepaalde terreinen de Amerikanen weer wat leren, maar de bestudering van bedrijven ter plaatse, de gesprekken met collega's en een geheel ongedwongen en openhartige uitwisseling van gedachten lei den vaak op bescheiden terreinen tot ver anderingen, die een grote verbetering blij ken en tot een belangrijke opvoering van de productiviteit leiden". „Vooroordeel, traditie en zelfvoldaanheid" Een der industriëlen zegt in een rap port bij ervaring te weten dat de grootste moeilijkheden, die men bij de Nederlandse industrie te overwinnen heeft, vooroordeel, traditie en zelfvoldaanheid zijn. „Wanneer die zijn overwonnen, worden alle andere zaken veel minder moeilijk, want de Ne derlander is nóch een slechte, nóch een on intelligente werker, nóch een ongeschoolde technicus, nóch een kortzichtige zaken- mar". Een der belangrijkste resultaten, die de studiereizen -•hebben opgeleverd, is een steeds vrijere uitwisseling van technische gegevens en ervaringen tussen elkaar be concurrerende bedrijven. Zo hebben leden van een groep deskundigen in de werk plaatstechniek reeds bezoeken aan eikaars bedrijven georganiseerd. Het verdwijnen van het vooroordeel ten opzichte van de concurrent kan zeker bij dragen tot een verbetering van het pro ductieproces en tot een opvoering van de productiviteit, zo luidt een der conclusies. Het nut van de studiereizen naar Ameri ka wordt wel duidelijk geïllustreerd in het volgende voorbeeld: De directeur van een kleine industrie in ons land, waar 300 man werken en jaarlijks vier millioen gul den wordt omgezet, maakte een studiereis naar de Verenigde Staten mee, terwijl in zijn bedrijf juist ruimte voor een nieuwe afdeling werd geschapen, die bij zijn te rugkeer nog niet was ingericht. Als gevolg van zijn in Amerika opgedane ervaring veranderde hij het plan voor de inrich ting daarvan volledig, zowel de indeling als de plaatsing van de machines en het transport door de fabriek. „Als mijn reis naar de V.S. tienmaal zoveel gekost zou hebben, dan zouden die kosten nog gemak kelijk worden vergoed door hetgeen ik in de tijd van een jaar zal sparen door de ver andering van het plan". De productie nam in 1950 in dat bedrijf met 20 procent toe. De ondernemer verwacht in 1951 aan lo nen 50.000 gulden te sparen. Dit wordt be reikt door een verhoogde productiviteit met hetzelfde aantal arbeiders. Van de tweede helft van 1948 af, toen het tech nisch hulpprogramma in werking trad, hebben ruim 4900 Europese deskundigen uit de industrie en de landbouw van wie 370 uit ons land in groepsverband een studiereis naar Amerika gemaakt. On geveer 680 Amerikaanse deskundigen brachten op uitnodiging van verscheidene regeringen en industrieën een bezoek aan Europa om daar adviezen en inlichtingen te geven. ADVERTENTIE U drinkt toch ook IS' &EEN BETÉR VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid Engelbertink (K. V.P.) heeft aan de minister van Financi en schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat ver scheidene oorlogsgetroffenen, die nog uit keringen ingevolge artikel 72, lid 5, van de- Wet op de Materiële Oorlogsschaden me nen te mogen ontvangen, in grote finan ciële moeilijkheden geraken, omdat zij ver plicht zijn een deel van de genoten voor schotten terug te betalen nu de minister het stellig recht ingevolge artikel 72, lid 5, van bovenbedoelde wet ontkent? 2. Is de minister bereid deze verplichting tot terugbetaling op te schorten totdat over de vraag, of aan artikel 72, lid 5, van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden een stellig recht ontleend kan worden, beslist is? Het Tweede Kamerlid Van der Weijden (K.V.P.) stelde de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen: 1. Is het juist, dat de prijzen van de voe dergranen in deze week met 20 cent per 100 kg zijn verhoogd op voorschrift van het desbetreffende bedrijfschap, ten be hoeve van het C.C.D.-apparaat? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, acht de minister het dan ge wenst het toch reeds dure veevoeder te be lasten met kosten, welke ter uitvoering van de overheidstaak, worden gemaakt, en is derhalve de minister ook niet van oordeel, dat bedoelde heffing, uitgaande van het bedrijfschap, achterwege dient te blijven? De grote vlucht, die het verkeersonder- wijs op de lagere scholen de laatste jaren heeft genomen, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer doen besluiten eens een onderzoek in te stellen naar de resultaten van zijn streven op dit gebied. Uit desbetreffende inlichtingen, ingewon nen bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat de ongevallen-statistiek voor de leeftijdsgroep 611 jaar, dus schoolgaande jeugd, over 1948 en 1949 er vrij gunstig uitziet. Het Centraal Bureau trekt hier de con clusie uit, dat tijdens de periode van ver- keersonderwijs goede resultaten worden bereikt en het verbond zal blijven aan dringen op invoering van verplicht ver- keersonderwijs in alle gemeenten. In de dekenale St. Jacobskerk in Den Haag is Dinsdag een plechtige uitvaartdienst gehouden voor jonkvrouw Cecile Annette Albertine Aimée Emilie gravin Du Monceau, hofdame honoraire van H. M. de Koningin. ADVERTENTIE is de pittige smaak, het fijne aroma van Droste 's Verpleegster Cacao. In cartons van 'Iw, 'U, 'h en 1 kg. Sieeds verkrijgbaar en f M (Van onze correspondent in Australië) De landbouw in Australië komt nog vele duizenden handen tekort, die belangrijk zou den kunnen bijdragen tot de zo noodzakelijke opvoering van de bodemproductie. Plaatsing van meer arbeiders vooral emigranten in de landbouw is mede een allereerste vereiste om langs de weg van een grotere productie de nog steeds voort schrijdende inflatie te helpen beteugelen. De regering van de staat Victoria heeft be sloten spijkers met koppen te slaan en gebruik temaken van de door het immigratie schema geboden gelegenheid om meer arbeidskrachten in de landbouw aan te trekken. Zij wil dit op systematische wijze tot stand brengen, teneinde de arbeiders te plaatsen op die bedrijven, waar men er de gunstigste resultaten van kan verwachten in verband met de opvoering van de productie. De Victoriaanse regering wil de boeren werkgevers er toe brengen het vraagstuk van de productie niet langer te bezien als een aangelegenheid van elke boer afzon derlijk, en evenmin als een groepspro- bleem, maar als een nationale zaak. Sinds 1939, zo vernemen wij van een of ficiële woordvoerder, is het aantal land- bouwarbeidskrachten in geheel Australië met 40.000 teruggelopen, terwijl de bevol king in die periode met 1.500.000 is toege nomen. De landbouw stond en staat ook nu nog voor de taak om met een kleiner leger agrarische werkers te zorgen voor een steeds groeiend aantal monden. Daar enboven moet een exportsurplus worden gekweekt, teneinde bij te dragen in de kos ten van de invoer. Er zullen enige duizenden ervaren landbouwarbeiders worden geselecteerd, met name in Nederland en Italië. Daarbij zal vooral worden gelet op hun vakbe kwaamheid. De selectie geldt zowel vrij gezellen als gehuwden met en zonder kin deren. Zij zullen volgens de nieuwe emi gratie-overeenkomst met Nederland op contract naar Australië moeten komen, hetgeen betekent, dat zij zich verplichten gedurende twee jaar in hun beroep te blij ven werken. De Australische regering wil daarmee verhinderen, dat deze krachten voor de landbouw afvloeien naar de in dustrie. Het is in het verleden meermalen voor gekomen, dat contract-immigranten van werkkring veranderden zonder toestem ming van de Australische regering. Dit euvel heeft gelukkig niet onder de Ne derlanders zulke uitgebreide vormen aangenomen, dat de federale regering zich verplicht heeft gezien om overtreders van desbetreffende bepalingen zware geldboe tes op te leggen, terwijl als allerhoogste „straf" uitwijzing uit Australië kan vol gen. Tot nog toe heeft geen Nederlander, zoals gezegd, zich hieraan, schuldig ge maakt. Het vertrouwen van de Australi sche werkgever in de Nederlander is dan ook zeer groot. Moge geen Nederlandse emigrant dit vertrouwen in de toekomst beschamen! Anderzijds mag de Nederlandse arbeider eisen, dat hij een behoorlijk bedrijf krijgt toegewezen. De ervaring te dien aanzien laat volgens onze inlichtingen wel eens te wensen over. Vooral wanneer het om deel- pacht gaat (beloning op basis van de op brengst) is het zaak, dat de emigrant ste vig staat en dat hij de overeenkomst (met behulp van de Nederlandse landbouw- attaché in Melbourne) behoorlijk vastlegt. Het uiteindelijke succes van plaatsing van landbouwarbeiders op diverse bedrij ven hangt echter voor het grootste deel af van de medewerking der Australische werkgevers zelf. De Victoriaanse regering heeft daartoe een beroep op hen gedaan door in de eerste plaats nauwkeurig op te geven welke vacante plaatsen er zijn en hoe het met de woongelegenheid is gesteld. Hieraan ontbreekt namelijk wel eens het een en ander. De federale regering heeft haar volle dige medewerking toegezegd aan de Victo riaanse regering. Aan de hand van de bin nenkomende opgaven zal de Common wealth Employment Service (het arbeids bureau van het Gemenebest) thans een schema opstellen van beschikbare plaatsen en beschikbare arbeiders, telkens geba seerd op de door de werkgevers gestelde eisen en de door hen opgegeven omstan digheden, waaronder de nieuwe arbeids krachten zullen komen te werken. Voor onze Nederlandse landbouw-atta- ché in Melbourne, de hoofdstad van de staat Victoria, betekent dit een belangrijke vereenvoudiging van het voorbereidende werk. Teleurstellingen onder de Neder landse immigranten, zoals tot nog toe meei-malen zijn voorgekomen, zullen er bovendien zoveel mogelijk door kunnen worden voorkomen. Tot slot moeten wij een enkele opmer king maken over de tegemoetkomendheid van de Australiër tegenover de immigran ten. Deze heeft in de laatste tijd een ernstige aanval te verduren gehad en het kan niet worden ontkend, dat de „good will" van de emigranten ernstig heeft ge leden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat er in de laatste tijd vele moorden, moordaanslagen en inbraken zijn gepleegd, waarbij emigranten zijn betrokken. In Kandos heeft dit geleid tot ongeregeldhe den, waarbij de plaatselijke bevolking op handtastelijke wijze haar grieven tegen de immigranten heeft geuit. Nederlanders zijn hierbij gelukkig niet betrokken ge weest, maar een immigrant is een immi grant en de Nederlanders worden bij de algemene beoordeling door de Australische bevolking nolens volens inbegrepen. Dit geldt vooral bij rechterlijke uitspra ken, ook al betreffen deze uitsluitend „ver plaatste personen" (uit Europese vluchte lingenkampen) tegen enkele dezer is de doodstraf uitgespr-oken (die niet wordt uitgevoerd) terwijl anderen langdurige ge vangenisstraffen zijn opgelegd, na afloop waarvan zij vermoedelijk naar hun land van herkomst zullen worden gedeporteerd. De Nederlandse immigrant zal alle mo gelijke moeite moeten doen om door zijn gedrag de goede naam, die hij hier geniet, te behouden, in zijn eigen belang, in het belang van zijn medelandgenoten, die hier reeds zijn, en in het belang van de vele Hollanders, die nog na hem zullen komen. Binnenkort zal een televisie-reportagewagen van Philips ter beschikking worden gesteld van de Nederlandse Televisie Stichting. Hierdoor kunnen actuele reportages gemaakt worden van sportwedstrijden, uit theaters en dergelijke. In de ivagen zijn drie cameraketens met bijbehorende apparatuur, zoals de installatie voor het geluid, gemonteerd. Het beeldsignaal wordt met een klein zendertje van gering vermogen (25 W.), dat werkt met een golflengte van SO cm., overgebracht naar een andere, hoger gelegen straalzender, die op Lopik gericht is. Deze werkt met 3 cm. golven en de actieradius hiervan is veel groter, zodat de programmaleiding niet gebonden is aan de afstand van 5 km., de actieradius van het in de wagen opgestelde kleine zendertje. Aparte vermelding verdient nog de mobiele verlichtings-installatie (kwikverlichting)waarmee de normale toneelverlichting, die onvoldoende is voor directe opnamen met de televisiecamera's, kan worden aangevuld. Het interieur van de oplegger van de televisie-reportagewagen (links). Rechts de reportagewagen. Toen Luther op de Wartburg de Bijbel in het Duits vertaalde, nam hij ook het woord „heuchlen" daarin op, dat hij blijkbaar dialectisch kende. Uit Luthers Bijbel drong het ook in onze gewesten door en de Statenvertaling nam het over. Zo werd het woord algemeen in een van „veinzen" iets afwijkende be tekenis: men gebruikte het namelijk aanvankelijk alleen voor: zich anders voordoen dan men is op godsdienstig en zedelijk gebied. Heucheln, het woord van Luther, stamt van een ouder werkwoord: huchen, dat in het Nederlands teruggevonden wordt in hukken en hurken. De eigenlijke be tekenis is dus: een gebogen, nederige houding aannemen. Maar het woord ^heeft zich in ongunstige zin ontwikkeld. TONEEL EN CABARET Zaterdag 10 November, Stadsschouwburg, 8.15 uur: Comedia speelt „Kinderen zijn kinderen" van Eduardi di Filippo, het jubileumstuk van Magda Janssens onder regie van Ettore Cella. Verder treden hier onder anderen in op: Caroline van Domme len, Bep Dekker, Riny van Slingelandt, John Gobau, John Soer en Bob Verstraete. Zondag 11 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret „De moordzaak A.B.C." met Wim Kan, Corry Vonk, Pam Henning, Teddy en Henk Scholtcn, Guus Hoek, Gerard Rekers, Piet van der Meulen, Joop Vischer en de pianist Cor Lemaire. Maandag 12 t.m. Donderdag 15 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret „De moordzaak A.B.C.". Zie Zondag. MUZIEK Vrijdag 9 November, Concertgebouw, 8 uur: Jo Vincent zingt liederen van Schubert, Schumann, Caplet en Hugo Wolf, aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. Zondag 11 November, Concertgebouw, 8 uur: Leerlingenuitvoering Eerste Haarlemse Accordeonschool met medewerking van Willy Alberti en Kostja van Katwijk. Maandag 12 November, Concertgebouw, 8 uur: Het Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff met Russische volkslie deren en liturgische gezangen, kozakken- liederen en folkloristische dansen. Dinsdag 13 November, Waaggebouw, 8 uur: Muziekavond „Kunst zij ons doel" door Henriët Gerbrands-Koot (piano), Henk de Graaf (fluit) en Joop Koopman (cello). Daarna schimmenspel „De schipbreuk van de schoolmeester" met muziek van dr. Johan Wagenaar. Donderdag 15 November, Concertgebouw, 8 uur: Feestconcert Haarlems Postaal Mannenkoor onder directie van P. J. Pot- gieser, met medewerking van Beverwijks Toonkunstkoor de sopraan B. den Otter Slotboom en de organist Albert de Klerk. Vrijdag 16 November, Concertgebouw, 8 uur: De H.O.V. speelt onder leiding van Toon Verhey. Programma: Tweede Suite in b kleine terts van Bach (fluitsolo: Marius Ruvsink). Vioolconcert van Hurlebusch (solist: Willem Noske). Concertino voor viool en orkest van Robert de Roos en ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Johan Wagenaar. Zaterdag 10 November. Kon. Emmaschool, 8 uur: dameskoor „Haerlem" onder lei ding van mej. W. van Eldik. met medewer king van de Tihouie Hawaiïans. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Overzichtstentoonstel ling van werken van Dirk Nijland (slui ting 11 November). Het museum is geopend op werkdagen van 1016 uur en op Zon dagen van 13—16 uur. Het Huis van Looy: Expositie van werken van leden van de Groningse kunstenaars groep „Het Narrenschip" van 11 November tot 3 December. Werken van Jan Jordens, Jan van der Zee, E. A. Kleima, Coen Schilt en Piet Snel. Geopend op werkdagen van 1016.30 en op Zondagen van 1416.30 uur. Voormalig woonhuis Van Looy (Kleine Hout weg): te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur en op Zondagen van 1417 uur. Waaggebouw: tentoonstelling van werken van Roelf Gerbrands ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag, van 10—26 No vember, dagelijks van 10—4 uur. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen van me vrouw A. G. LuttgeDeetman (Wagen weg, van 12 November tot 9 December, dagelijks van 1017 uur). Tekeningen en grafiek van J. M. Luttge (Grote Markt, zelfde tijden). DIVERSEN Vrijdag 9 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Jubileum-cabaretrevue door het H.H.V.- ensemble „De Toverlantaarn" onder lei ding van Leo van Kuyk en Bob de Bui- sonjé. ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Vereniging van oud-leerlingen der Hogere Handelsschool (thans HBS-A). Zaterdag 10 en Zondag 11 November, O.R.G.- centrum (Wosterhoutpark)weekeinde ge wijd aan „De kunst en haar wereldroe ping". Sprekers: A. G. Degenaar, arts te Hilversum en H. D. van Goudoever te Den Haag. Voordracht door Ank van der Moer uit de Iphigeneia van Euripides en van Goethe. Dinsdag 13 November, Brinkmann, Grote Markt, 8 uur: Lezing met film door dr. A. Melchior over zijn reis naar Oost-Afrika (voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling). Vrijdag 16 November. Frans Halsmuseum, 8 uur: prof. dr. F. L. Polak bespreekt boeken over toekomstverwachting door Huxley, Orwell en Gheorghiu (voor de Volksuni versiteit). Vrijdag 16 November, De Leeuwerik, 8 uur: gekleurde geluidsfilms over Java en Suma tra (Koninklijke vereniging „Oost en West"). Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 November 1 85 1 PARIJS De gisteren door den Voor zitter der Republiek bij de Wetgeven de Vergadering ingediende boodschap, omtrent den algemeenen toestand des lands, is het onderwerp, waarop heden de algemeene aandacht bijkans uitslui tend is gevestigd. De indruk, welke door dat stuk buiten de Vergadering is ge maakt is niet minder ongunstig, dan in de Kamer zelve. De gematigde dagbla den zijn fel verbolgen over de door den heer Lodewijk Napoleon aangenomen houding, en beschuldigen hem van op offering der gewigtigste belangen des lands aan de vorderingen der Bergpartij en zulks alleen uit eigenbelang en ten einde zich de ondersteuning dier partij te verzekeren bij de verkiezing van den Voorzitter in 1852. De schrijvers van het gematigde hoofd-orgaan le Journal des Débats geven onbewimpeld te kennen, dat zij diep terneergeslagen zijn wegens de door het Uitvoerende Bewind voor gestelde maatregelen, en dat, welke schoonklinkende uitdrukkingen ook zijn gebezigd, en welke betuigingen ook door den Voorzitter zijn gedaan, omtrent zijne begeerte om de Democratie het hoofd te blijven bieden, niemand zich daardoor heeft laten om den tuin leiden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5