Een eventuele uitnodiging aan Stalin een der onderwerpen van bespreking Viermogendheden - verklaring over defensie Midden - Oosten Ongunstige ontvangst in Arabische kringen Weerbericht CHURCHILL NAAR TRUMAN Engelse premier gaat pleiten voor economische hulp en meer zeggenschap Twee vredesplannen op de UNO-agenda Eden en Schuman zijn het eens Onbevestigde geruchten over Pontecorvo Het woord is aan, Indonesisch protest over Nieuw-Guinea Mohammedaans parool tegen Engeland Zware regens in Zuid-Europa Engeland blijft voedsel in het groot kopen „eringscrisis in Nepal Plan tot bijeenroeping van Pan-Europese Conferentie Geen voortgang in Panmoend j om Scheveningse logger werd walvisvaarder Kluizenaar" ANG NO 107 JAARg gennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), 't:^v.eg47, gantp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Vhoofdredactie en alle afdelingen 15295 J n) Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 271 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman qET NIEUWS SLECHT IS wordt Iffneelsman meermalen opgevrolijkt r'lrwaardig persoonlijk-gestelde ad- i Hie verschijnen in de „agony «an de eerwaardige Times. Het is Het woord agony in dit bijzondere te vertalen. Het is overigens dat een dergelijke kolom ^j'es in een Nederlandse krant ^ÏÏomen; zij getuigt van een soort SCtigheid dat bepaald bij het hoort. Het woordenboek ^vertaling „jammerkolom", die de 5 hpnaming wel het dichtst nabij fit zij narigheid met een lichte ,;Ztoevoeging aangeeft. Kreten gaan j~. kolom, kreten van lieden die op s naar verloren naasten, soms ge- Worden zij zekerlijk aange- Soms s uit een waarlij k-overkropt hart, telegramstijl kan men moeilijk diep '■L kennen. Soms ook zijn zij alleen Aangezien het nieuws slecht is wii "elijk de Engelsen ongetwijfeld CVedaan hebben, ons ook wel eens 'n advertentie doen opvrolijken. Zij fin dezer dagen onder de titel „Is Galsworthy?", daarbij herinne- ';-7 de Engelse romanschrijver, die I"* werd door zijn familiehistorie-in- £en onder de titel „The Forsyte •"ne 5teller van de advertentie zoekt "Uur van naam die niet alleen bereid "1 begerig is om materiaal, verschaft tonsgeschiedenis van vier geslachten '»r hmilie, met successen en begane Sbegrepen, te verwerken. Een mooi 2 voor een auteur, die vergeefs loopt jL naar het nieuwe veld waarop hij Lkan en die het genre familieroman ■«durft, dus voldoende breedheid van ia onbevangenheid bezit om zich aan %i«ailigheden van deze tijd te om- rt'en en zich in de levenssfeer van geslachten te verplaatsen p-overigens wel een vreemd aanbod, t-i u"de Italiaanse toneelschrijver r Pirandello herinneren, wiens stuk Jsrsonen op zoek naar een auteur tdid zo groot succes behaalde. Maar ik -ij niet herinneren dat die zes perso- ïch per advertentie bij hem waren aandienen. Zij moeten uit zijn itbaarbrein ontsproten zijn. Hun aan- i overigens bescheiden vergeleken bij goanars in de jammerkolom van de --•"verdeeld over vier generaties, over idvak dus van 120 jaar, nadert een die wellicht een compagnie omvat, ij! haar vreugde en leed, met al haar rijn en ondeugden, met al haar wel den falen. De adverteerder werpt al- - dit laatste lokaas uit; het bewijst dat gK geen auteur is. 1-Iet duidt er even- iwkoPi dat hij zakelijk inzicht bezit en ?0ede prijs voor de historie van zijn jj? wil bedingen. Geen falen voor hem. seen succes! Overigens zijn wij er niet is van dat het zijn eigen familie is; mis- Ë8i heeft hij op een veiling een oude oiairevol papieren en brieven van een Vcilorven geslacht voor een prikje ge- ia- •■fit geval: als het uitgestorven is, kan ajaóigde auteur er zonder teveel risico cbeginnenNatuurlijk met verandering namen en wijziging van karakters, om indiscreet jegens de doden te zijn. Zijn «ie zal hem toch krachtig te hulp tin komen, want volledige, waarlijk «srlige biografische aantekeningen cent een ganse familie zullen wel nim- hebben bestaan. Ten aanzien van één Élmens zijn zij al uiterst zeldzaam. Als «ei eens ontdekt werden bleek steeds, ;ie auteur ze niet opgeschreven had ::ebedoeling ze ooit te publiceren. Dit ■Jt zich voorgedaan, om een vermaard si; geval te noemen, met het dagboek rtie merkwaardige zeventiende eeuwse ar Samuel Pepys (uitspraak zo onge- s;Pieps) waarvan ook een goede Hol- csevertaling bestaat. Maar dat dagboek i-*n in verkorte, aanmerkelijk-gekuiste cs aan de openbaarheid prijsgegeven. Mten nog leden van de familie-in-de- atffltie in leven zijn, of intieme vrien- :van het vierde en laatste geslacht, dan ide auteur die „het materiaal" koopt ^■voorzichtig te werk moeten gaan. vjpj dan ook wel doen. Ofschoon het «zen geen verschil in zijn discretie be- •s& te maken. Hffl zou wel eens willen weten, welke >~enopdie advertentie zijn gekomen en «elke trant de onderhandelingen ge- riziin. Het zal niet worden onthuld. Er zou weer een novelle uit kun- ïótstaan. R. P. -ONDEN De Britse minister voor 'Wiselvoorziening, major Lloyd George, -'Zich in het Lagerhuis, toen de La- radai hem verzochten mededeling te t van de conservatieve voedselpolitiek, wht voorbehouden zo nodig de poli- van voedselaankoop in het groot voort Sen. Er was de laatste tijd door woord- ;"j:s van de conservatieve partij cri- defend op de aankopen in het groot, ^oneconomisch werden genoemd. De ■^■er antwoordde voorts op de vraag, niet juist was, dait de conservatieven «voornemen hebben gehad een einde te baande-aankopen in het groot, wan- 5aïaan het bewind zouden komen. Hij ^orde aan de overeenkomsten met het ^sebest, welke de regering niet onge- kan maken, daar de contracten op -5 termijn zijn gesloten. ^BIANpOE. (Reuter). De Nepalese ^«Partij onder leiding van Koirala u't de voorlopige regering van lerjiggetrokken. Verwacht wordt, Koning Tribhoevan het kabinet zal «■-riaen, Als reden voor haar terugtre- rt- u c'e Uongrespartij op, dat „het .'e heterogene kabinet" niet tot rege ntaat is. •vegering werd 10 Juni van dit jaar Kdat een ei"d gekomen was aan j."'3aale regiem van de Rana's (het Z a Ceslacht in Nepal) en een re- ;n° Was gevormd waarin de Rana's en n|rcspartij gelijk vertegenwoordigd cleze regeling is een maanden- iConll van rebellerende troepen van ,<uIf.fPartij voorafgegaan waaraan v5°°r bemiddeling van India een «maakt werd. Winston Churchill zal in Januari een bezoek aan de Verenigde Staten bren gen en een bespreking hebben met president Truman. Het doel van Churchills reis naar Amerika is veelzijdig. In de eerste plaats wil hij een basis scheppen voor de Brits-Amerikaanse samenwerking om deze meer dan in het verleden tot een werkelijk deelgenootschap te ma ken, waarbij Engeland grotere invloed zal krijgen op Amerika's beslissingen. Hy zal voorts trachten bepaalde weerstanden tegen dringend noodza kelijke Amerikaanse economische hulp aan Engeland op te ruimen. Verder wil Churchill Truman polsen over zyn lievelingswens om een ge sprek met Stalin te voeren in een bij eenkomst der Grote Vier. In Londen gelooft men, dat president Truman sterk gekant is tegen een gesprek met Stalin, omdat hij er van overtuigd is, dat de Russen in de huidige omstandig heden geen ontspanning wensen en boven dien een mislukking van een bespreking lussen de grote vier de dingen alleen maar erger zal kunnen maken. Er is echter een mogelijkheid dat Churchill, Truman's be zwaren erkennende, alleen, of vergezeld door de Franse minister-president Pleven, met Stalin wil gaan praten. Een ander voornaam punt van Churchill's bespreking met Truman is Europa's defen sie. Churchill wil dat Amerika grotere ver antwoordelijkheid voor het Midden-Oosten op zich zal nemen. Verder zal Churchill trachten de Verenigde Staten te doen af zien van het plan van een afzonderlijk op perbevel voor de Atlantische Oceaan, waar hij altijd tegen is geweest. Churchill zal behalve met de president waarschijnlijk rechtstreeks met de meeste Amerikaanse militaire leiders confereren. Het is zo goed als zeker, dat hij een ge combineerde bijeenkomst van het Ameri- kaanse Congres zal toespreken. Churchill, die door Eden zal worden ver- PARIJS, 10 November. (Reuter). De agendacommissie van de Algemene Verga dering der UNO heeft Zaterdag zonder stemming besloten het vijf punten omvat tende vredesplan van de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinski, op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Een ander Russisch voorstel de kwestie van vertegenwoordiging van Pe king-China in de UNO werd op initia tief van Siam verworpen met 11 tegen twee stemmen (Rusland en Polen), terwijl Joegoslavië zich van stemmen onthield. Het door Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten voorgestelde ontwape ningsplan werd zonder stemming op de agenda geplaatst. De agendacommissie besloot voorts met 12 tegen twee stemmen een Joegoslavische klacht inzake „vijandige activiteit door landen van de Cominform tegen Joego slavië" op de agenda te plaatsen. De Russische afgevaardigde, Malik, had tevoren een hevige aanval gedaan op de „kliek van Tito" wegens „haar leugens, laster en provocaties". De vertegenwoordiger van Joegoslavië, Alex Bebler, zei, dat de situatie in zijn land verergert. Volgens hem zijn op Joe- goslavisch grondgebied moorden begaan door grenswachters van naburige landen. „Protesten van Joegoslavië waren zelfs niet eens beantwoord", aldus Beblei\ De commissie beval het instellen van een commissie-ad-hoc aan teneinde het werk van de politieke commissie te ver lichten. Daarna begon de agendacommissie de 67 punten van de agenda te verdelen over de zes hoofdcommissies van de Algemene Vergadering. gezeld, zal een week in de Verenigde Sta ten blijven en de overtocht per schip ma ken. Een volledige staf deskundigen gaat met hem mee. Het is niet bekend wie het initiatief tot deze ontmoeting tussen Churchill en Tru man heeft genomen, doch het is wel bekend dat in Washington grote behoefte bestaat aan nauw contact met het oog op de ont wikkelingen der laatste weken. Washington toont zich openlijk verontrust over de toe nemende economische moeilijkheden van Frankrijk en Engeland, zo schrijft de cor respondent van de „New York Times" te Washington. Te Washington is men van mening, dat het voornemen van Engeland tot beperking van de invoer en het voor nemen van Frankrijk dit voorbeeld te vol gen, zo goed als zeker een ongunstige in vloed zullen hebben op de defensie-inspan ningen van beide landen, waarvan de om vang niet te overzien is. Beide landen hebben er voor de oplossing van hun gelijksoortige moeilijkheden be- De Britse minister van Buitenlandse Za ken Eden heeft te Parijs aan de pers mee gedeeld, dat over alle wereldvraagstukken, die hij met zijn Franse collega Robert Schuman heeft besproken, overeenstem ming bestaat. De ministers hebben gespro ken over de politiek ten aanzien van Duits land, het midden-Oosten en de Sovjet- Unie. Eden zou volgens deze kringen in nog duidelijker termen dan zijn voorgan ger Hei'bert Morrison hebben verzekerd, dat de Britse regering Frankrijk zal steu nen bij zijn plannen voor de schepping van grotere eenheid in Europa. lang bij, dat de Verenigde Staten aan zui ver economische hulp onmiddellijke voor rang geven boven militaire hulp. Wat Frankrijk betreft, is er in de wet voor de wederzijdse veiligheid een vaag omschre ven bevoegdheid, om 160 millioen dollar van de 1022 millioen dollar, die in de wet voor hulp aan Europa beschikbaar zijn ge steld, te gebruiken voor economische hulp. Bij de indiening in het Congres werd het bedrag van 160 millioen dollar als voor beeld van steun aan Frankrijk genoemd. Wat Engeland betreft wordt een dergelijk voorbeeld niet gegeven, aangezien op het tijdstip vap. de indiening men geen idee had hoe de toestand in dat land wel zou kunnen zijn. LONDEN. (Reuter). Van de zijde van Britse departementen en door in Engeland werkzame atoomgeleerden is Zondag me degedeeld dat zij geen enkele bevestiging of ontkenning kunnen geven van persbe richten, volgens welke de verdwenen Britse geleerde op het gebied der kern splitsing, professor Pontecorvo, door de Russen als spion zou zijn gearresteerd. Zweedse en Finse autoriteiten te Stock holm en functionarissen, die te maken hebben met vluchtelingenzaken, hechten geen geloof aan de berichten over de ar restatie van prof. Pontecorvo. Volgens deze berichten, die aan vluchtelingen worden toegeschreven, zou de Britse atoomgeleer de, die enkele maanden geleden verdween, in een. Russische atoomfabriek in China gearresteerd zijn. Te Stockholm wijst men er op, dat de Russische autoriteiten nim mer de aanwezigheid van Pontecorvo in de Sovjet-Unie hebben bevestigd en dat zijn naam sinds zijn verdwijning niet in de Russische pers is genoemd. Lichtenberg: Alvorens te laken moest men al tijd eerst proberenof men niet kan verontschuldigen. DJAKARTA (Aneta). Naar aanleiding van de door de Nederlandse Hoge Commis- sarig te Djakarta afgelegde verklaring van Nederlandse zijde over het voornemen tot wijziging van de Nederlandse grondwet, heeft de Indonesische regering aan de Ne derlandse Hoge Commissaris een memo randum doen toekomen waarin wordt ge zegd, dat het streven van Nederland tot opneming van Nieuw-Guinea in de Neder landse grondwet niet juist is. In het me morandum wordt tegen dit voornemen een protest voorgebracht bij de Nederlandse regering waarbij nadrukkelijk wordt ge steld, dat de oplossing van het geschil om trent het Westelijke deel van Nieuw- Guinea voorrang moet hebben boven de behandeling van de grondwetswijziging in Nederland. De Indonesische regering zegt te ver wachten, dat op de agenda van de in No vember te' houden besprekingen tevens de belangrijke kwestie over Nieuw-Guinea zal worden opgenomen. De Indonesische regering, aldus het memorandum, ver trouwt ten volste op de instemming hier mede van Nederlandse zijde en verzoekt aan Nederland, op de genoemde punten ten spoedigste van antwoord te willen die nen. Zodra dit antwoord zal zijn ontvan gen, zal de Indonesische delegatie zich naar Nederland begeven ter bespreking van deze agenda. „Ik hoop werkelijk, dat er goede betrek kingen tussen Nederland en Indonesië zul len bestaan, maar het spijt me te moeten zeggen, dat zolang Nieuw-Guinea in Ne derlandse handen is, zolang de Nederlands- Indonesische Unie niet vervangen is door normale betrekkingen, zolang er Nederlan ders leider of lid zijn van gewapende ben den, de Nederlands-Indonesische betrek kingen niet rooskleurig zullen zijn", aldus besloot president Sukarno een clausule over Nieuw-Guinea in een redevoering, die hij ter ere van de „heldendag" in Soerabaja heeft gehouden. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is Zaterdag een dienst gehouden ter herdenking van de gesneuvelden uit de twee wereldoorlogen. Foto: De Franse ambassadeur legt een krans bij de katafalk. De regeringen van Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Turkije hebben Zaterdag een gezamenlijke verklaring over de verdediging van het Midden-Oosten uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de ver dediging van het Midden-Oosten „van vitale betekenis is voor de vrije wereld" en alleen kan worden verzekerd door de sa menwerking van alle betrokken landen. De verklaring zegt verder, dat de opper bevelhebber van de voorgestelde organi satie in geval van oorlog alle troepen zal leiden, die tot zijn beschikking staan. Hier aan wordt echter toegevoegd, dat het plaat sen van nationale troepen onder het com mando van de opperbevelhebber „geen vereiste" voor het toetreden tot de organi satie is. De troepen, die onder het. opper bevel zijn geplaatst, zullen slechts met toe stemming van de betrokken regeringen worden verplaatst. De verhouding lussen iedere deelnemende staat en het hoofd kwartier zal op voet van gelijkheid zijn. Het hoofdkwartier zelf zal de schakel vor men. Naar verluidt is dit laatste bedoeld om wrijving te voorkomen tussen regeringen in het Midden-Oosten, die tot de organisa tie zouden willen toetreden maar niet nauw met haar nabuurstaten willen samenwer ken. In Washington verwacht men, dat het geallieerde commando voor het Midden- Ouder de Brandenburger Poort marcheert een detachement Russische troepen de Britse sector van Berlijn binnen. Het is op weg naar het Rxissische oorlogsgedexik- teken op Charlottenburger Chaussee om daar een krans te leggen ter herdenking vtan de 34e verjaardag van de Russische revolutie. Oosten begin volgend jaar zal worden op gericht. Arabische reactie Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Parijs verklaard dat de verklaring der vier mogendheden over het commando voor het Midden-Oos ten in strijd is met de principes .van het Handvest der UNO. Ook houdt de verkla ring geen rekening met het bestaan van de Arabische Liga, aldus deze functionaris. „Uit geografisch oogpunt is de verkla ring opzienbarend," vervolgde hij. „Naar de mening van de vier landen valt onder het begrip „Midden-Oosten" blijkbaar nage noeg alles van Amerika tot Australië en van Europa tot Zuid-Afrika. Uitgezonderd zijn echter juist die landen, die het grootste deel van het Midden-Oosten vormen en landen als Italië. Spanje en Griekenland, die sterke culturele, historische en geogra fische banden met het Arabische volk heb ben". In Perzische politieke kringen is de vier- mogendhedenverklaring betreffende de verdediging van het Midden-Oosten weinig gunstig ontvangen. In politiek opzicht, zo meent men, zal een organisatie, als door de vier mogendheden is voorgesteld, spoedig aan de Westelijke mogendheden een over heersende invloed verschaffen. Voorts heeft men bezwaar tegen de bevoorrechte positie van Turkije in de beoogde militaire organisatie. De Syrische volkspartij, die een meerder heid in het parlemten heeft, heeft besloten Egypte ten volle te steunen bij alle stappen die dat land heeft genomen of zal nemén tot afschaffing van hel verdrag met Enge land en bij het verwerpen van het voorge stelde commando voor het Midden-Oosten. Dit is door de leider van de partij meege deeld. Hij zei dat de bevrijding van Egypte van alle banden de bevrijding van alle Arabische landen zou betekenen. Zoals ge meld is de Syrische regering Zaterdag af getreden. PARIJS, (Reuter). De commissie voor algemene zaken van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa heeft Vrijdag en Zaterdag te Parijs vergaderd. De commissie heeft bekend gemaakt dat, wanneer de Raad van Europa deze maand te Straatsburg bijeen komt, een voorstel zal worden besproken tot bijeenroeping van een pan-Europese conferentie van re geringspersonen, parlementsleden en func tionarissen van Europese instellingen met het doel een reorganisatie van de Europese lichamen te overwegen in het licht van de gewijzigde internationale toestand. De commissie heeft voorts de vorming voorgesteld van een permanente raad v.an Europese ministers van Buitenlandse Za ken teneinde de politiek te coördineren. Een herzien ontwerp-statuut voor de Raad van Europa is door de commissie voltooid. CAïRO, 12 November. (Reuter). De rec tor van de Al-Azhar universiteit te Cairo, Sjeikli Ibrahim Ilamroesh, heeft een be roep gedaan op alle Mohammedaanse lan den en de Mohammedanen in de gehele wereld om Egypte in zijn nationale strijd te steunen. In de komende dagen zullen in Cairo en Alexandrië massademonstraties worden gehouden. De politie en het leger hebben order gekregen er op toe te zien, dat er zich geen ongeregeldheden voor doen. Egyptische sluipschutters hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag het Brits militaire ziekenhuis te Ballah, ongeveer vijftien kilometer ten Noorden van Ismai- la, beschoten. Het vuur werd door Britse schildwachten beantwoord. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Zaterdag is officieel te Nicosia (Cyprus) meegedeeld, dat de derde infanteriedivisie, die aan boord van twee vliegdekschepen uit Engeland vertrokken is, Cyprus als be stemming heeft. Volgens persberichten zal de divisie de plaats innemen van de 6000 man, die onlangs van Cyprus naar de Suez-kanaalzöne is vertrokken. Volgens een ander bericht van AFP is het Britse vliegdekschip „Illustrious" met 2000 infanteristen Zondag in Famagusta (Cyprus) aangekomen. Maandag wordt het vliegdekschip „Triumph" met eveneens 2000 man verwacht. De troepen blijven voorlopig in kampen op Cyprus. TOKIO, (Reuter). In een te Tokio uitgegeven communiqué is medegedeeld, dat de onderhandelaars te Panmoendjom op hun bijeenkomst van Zondag geen vor deringen maakten. Volgens waarnemers te Tokio is er echter weinig verschil tussen de Zaterdag bekend gemaakte voorstellen der Noordelijken en Verbondenen met betrekking tot de afba keningslinie. De verbondenen stellen een linie voor gebaseerd op de werkelijke toestand op het ogenblik van de ondertekening van een wapenstilstand. De Noordelijken willen een onmiddellijke vaststelling van de linie, maar mogelijkheid van wijziging der linie in overeenstemming met de werkelijke toestand op het ogenblik, dat een wapen stilstandsovereenkomst gereed is ter on dertekening. Een Scheveningse logger, de SCH 280 meerde Zondagmiddag in de haven met een vangst, die vele verbaasde toeschou wers geleerd heeft, dat men buitenge wone vangstmeldingen niet zomaar als visserslatijn" kan negeren. De logger kreeg op de haringvangst een vis van naar schatting 3000 kilogram in het drijfnet en zag kans, deze walvisachtige Gulliver onder de haring-lilliputters aan boord te krijgen. Men meent dat het een potvis is en dat heeft het rumoer aan de wal nog groter gemaakt. Deze dieren komen in de „haringvijver" namelijk hoogst zelden voor en als een zo'n exemplaar zich dan nog eens mocht vergissen in de zwemroute dan nog blijft het een mirakel dat het zich door haringvissers met een drijfnet laat ver schalken. De Amerikaanse politie heeft te Oakland een „kluizenaar", die in een hutje onder een brug woonde, gearresteerd op be schuldiging van landloperij. Men vond in het bezit van de gearresteerde, zekere Otto Maynard, fotografisch materiaal en een serie negatieven van spoorwegemplace menten. raffinaderijen, bruggen en instal laties van de marine. Er werden ook hon derden vellen papier gevonden, die zo fijn beschreven waren, dat zij slechts te lezen waren met een vergrootglas. In deze no tities, aldus de politie, bevonden zich ook gegevens over de atoombom en de burger lijke verdediging. In Italië zijn reddingsploegen in een stromende regen bezig om 200 personen, die in de buurt van Vinta Glio, in de Noordelijke provincie Novara. door een overstroming zijn geïsoleerd, van nood voorraden te voorzien. Het is nog niet be kend of er mensen zijn omgekomen. Het water van de Po stijgt nog steeds nadat de rivier buiten haar oever is getreden en verscheidene dorpen en kleine steden heeft overstroomd. Sommige wegen in de buurt van Casale en Mortara staan bijna twee meter onder water. Hevige regen die meer dan een etmaal aanhield heeft het meer van Varese doen overlopen. Ook het meer van Lugano in Zwitser land is buiten zijn oevers getreden. Het laaggelegen gedeelte van Lugano staat reeds blank. In het dal van de Maggiore hebben overstromingen aardverschuivin gen teweeggebracht waardoor wegen zijn versperd. In Zuid-Frankrijk stijgt het peil van de rivieren onrustbarend tengevolge van he vige regenval. Te Avignon zijn noodploe- gen aan het werk gegaan omdat de Rhöne in een dag drie meter is gestegen. Een aantal boerderijen is reeds geïsoleerd. De Zwitserse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat een van de twee sporen door- de St. Gotthard door een aardverschuiving bij Airoio is versperd. Al het verkeer zal thans over het andere spoor worden ge leid. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar tot half bewolkt met in de Oostelijke helft van het land aanvan kelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Later weinig wind. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 13 November Zon op 7.54 uur, onder 16.53 uur. Maan op 16.11 uur, onder 8.00 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 November Hoog water: 2.30 en 14.46 uur. Laag water: 10.34 en 22.48 uur. Dinsdag 13 November Hoog water: 3.08 en 15.24 uur. Laag water: 11.13 en 23.29 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuuuiiiiiiiuiiaiiiuiiiiiiuü

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1