„Conflict met Engeland ontstond in de Soedan" plöllrtae r VALDA Wereldnieuws Het Midden-Oosten dient neutraal te blijven tussen Oost en West De radio geeft Dinsdag WEK DE GAL IN UW LEVER OP n -bed is ook voor U ideaal! Fabriek genoopt tot 190 ontslagen Dr. L. G. Kortenhorst vijfenzestig jaar PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA EGYPTISCHE GEZANT IN DEN HAAG: Plezierrit in gestolen auto eindigde fataal Nederlandse delegatie voor niets naar Boedapest Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Gevolg van Britse importbeperking V reemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland Vogelpest op Limburgse pluim vee-bedr ij ven Gevallenen van twee wereldoorlogen herdacht Aangifte van aanranding bleek vals te zijn Neem een doos echte VERKOUDHEID Fusie van „Avia" en „Vliegwereld,, Poolse „landnachten" in IJmuiden LAMSHUIP HANDSCHOENEN Generaal Piastiras heft militaire tribunalen op Zonlicht in kleuren Agenda voor Haarlem MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 's-GRAVENHAGE, 12 November (ANP) De Egyptische gezant in ons land, de heer Mohamed Aly Sadek Pacha, heeft gis teravond op een persconferentie in zijn legatie een uiteenzetting gegeven van de problemen, die zich op het ogenblik in Egypte voordoen. Hij noêtnde het „een ge heel vrije uiteenzetting en een bittere cri- tiek op de politiek, welke door de Britse leiders wordt gevolgd". Hij nam als uitgangspunt de verklaring van de Egyptische minister van Buiten landse Zaken: „Wanneer Engeland over tuigd zal zijn van de noodzakelijkheid zijn troepen van het Egyptische grondgebied terug te trekken, dan pas zal Egypte een andere houding kunnen aannemen". Dat wil zeggen, dat Egypte bereid zal zijn de kwestie van de verdediging van het Mid den-Oosten eerlijk te bespreken van het ogenblik af, dat Engeland een bewijs geeft van zijn oprechtheid door zijn troepen te rug te trekken. Groot-Brittannië, dat be stemd is de partner van Egypte te zijn in dat verdedigingssysteem van het Midden- Oosten, moet zich volgens de gezant zijn missie waardig tonen, welke de vestiging van de vrede in het Midden Oosten beoogt. Soedan kernpunt De motieven waaruit het conflict is ontstaan, vindt men niet in de kwestie van het kanaal, maar veeleer in die van de Soedan. „Dat is de rots waarop vele voor afgaande besprekingen schipbreuk hebben geleden. Engeland wil de Egyptische Soe dan tot elke prijs in handen houden door met alle middelen de wederzijdse banden te vernielen, die het, godsdienstig en taal kundig, met Egypte verbindt". Waarom? De gezant merkte op, dat het antwoord eenvoudig is, wanneer men weet, dat de Engelse katoenfabrieken te Man chester in de eerste plaats afhankelijk zijn van de aanvoer van de grondstoffen: de katoen van de Soedan. Hij merkte op, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat in dat gedeelte van Afrika het bestaan van een andere Europese invloed dan de Britse niet gemakkelijk door de Britten wordt aanvaard. Groot-Brittannië, dat in zijn ko loniën ten Zuiden van de Egyptische Soe dan Oeganda, Kenya en Tanganyika enorme belangen heeft, wil niet, dat de Soedan een gebied wordt met een vrije handel en concurrentie voor' wie dan ook. Dat zou voor Engeland het begin zijn van het verdwijnen van zijn imperiale kolo nisatie in dat deel van de wereld aldus de gezant. Voorts wordt door Engeland niet uit het oog verloren, dat het, bij een eva cuatie uit Egypte doch bevestiging als abso lute heerser over de Soedan, nog in de ge legenheid zal zijn druk op de Egyptische regering uit te oefenen, teneinde de con cessie te verkrijgen die het wenst. In dit verband herinnerde de gezant aan de be dreiging, die Engeland kan uitoefenen door de wateren van de Nijl, 'welke voor Egypte bestemd zijn, te verminderen. Daarom noemde hij het redelijk, dat Egypte voor zich het recht opeist Engeland te vragen de Soedan te verlaten. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.35 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole orkest. 14.00 Gevariëerd programma. 14.53 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is Vrij Europa, vaudeville programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Kamerorkest en soliste. 20.50 Actuali teiten. 21.30 Dokter. 21.40 Philharmonisch orkest. 22.10 Orgel. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 Kamer muziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters.' 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.05 Kinder koor. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Hawaiïanmuziek. 18.40 Surinaamse volks muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle 19.20 Fanfare-orkest. 19.44 Grote ontdekkingen van de laatste 50 jaar, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Her sengymnastiek. 21.40 Volhouden, causerie. 21.45 Amusementsmuziek. 22.10 Dit is uw land, uw volk!, klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik) 20.15—21.45: Experimenteel programma. 1. „Voor oog en oor": a. De Franse Kerken, b. Film. c. Causerie over de Dactyloscopie, d. Weeroverzicht. Pauze: 2. Theaterbureau „T. Ie Fikaro". BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.00 Voor kinderen. 15.30 Platen. 16.00 Gevarieerd concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Vlaamse liederen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Hymne aan de Vrede. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE Wat het verdrag van het Suezkanaal van 1936 betreft merkte hij op, dat dit ver drag, gesloten tijdens een gewapende be zetting van Egypte, niet meer van kracht is bij een toepassing van de beginselen van het internationale recht. Dit verdrag heeft voorts geen redenen van bestaan meer van 1945 af, toen het Handvest van de UNO werd aangenomen. Op het ogenblik zijn wij in 1951, aldus de gezant, en wij zien thans de Britse troepen onbeperkt naar de zone van het Suezkanaal stromen, alsof de derde wereldoorlog reeds was aangekondigd. Sprekende over de gedachte van neu traliteit van Egypte en de Soedan, wilde de gezant er op wijzen, dat het blok van de Arabische landen zich kan beschouwen als een blok los van de beide blokken van het Westen en Oosten. Als er ooit een oor log tussen de beide laatste blokken zou ont staan, heeft het Arabische blok geen enkel belang zich daarin te mengen en het zal zijn neutraliteit behouden als het wordt gerespecteerd. Aldus stelt het de landen van het Westerse blok gerust voor wat hun achtergelegen strijdkrachten betreft. Dat was een van de meest waardevolle deside rata van de geallieerden in de laatste we reldoorlog en als Egypte en de overige Arabische landen deze neutraliteit niet hadden gehandhaafd, zou de wereldge schiedenis op een andere wijze zijn geschre ven, zo besloot de heer Sadek Pacha zijn uiteenzetting. Tijdens de discussie zei hij nog, dat zijn land elke bemiddeling van een ander land aanvaardt, maar deze kan slechts effectief zijn, wanneer men eerst Groot-Brittannië heeft weten te overtuigen. De conferentie werd behalve door tal van journalisten ook bijgewoond door een klein aantal genodigden, waaronder een tweetal vertegenwoordigers van de Perzi sche legatie in ons land. ADVERTENTIE zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Eén dode In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de omgeving van Neede op de Rijks straatweg Neede-Zutphen een auto in volle vaart tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Een van de inzittenden, de 19-jarige L. N. uit Almelo werd zo zwaar geworgd, dat hij kort na het ongeval overleed. De bestuurder, de 18-jarige rijwielher steller G. R. kwam er met licht letsel af. De laatste, die volgens de politie onder de invloed van sterke drank was, trachtte te vluchten, maar werd door omstanders ge grepen. Achteraf bleek, dat de auto was gestolen uit een garage te Almelo. Nadat de beide jongelui in verschillende Alme lose cafés borrels en biertjes hadden ge dronken, rees bij hen het plan om er met een auto vandoor te gaan. Zij waren naar een wat achteraf gelegen garage gegaan en hadden de deuren geforceerd. Met de daarna ontvreemde auto reed het tweetal naar Hengelo en Enschedé, waar ook ver schillende cafés werden bezocht. Toen het de jongelui ook daar niet meer kon be koren, besloten zij naar Zutphen te gaan met het genoemde tragische gevolg. De bestuurder van de auto R. verklaarde aan de politie in totaal acht borrels en glazen bier te hebben gedronken. Het bleek de politie, dat het reeds de vierde maal was geweest, dat R. en N. een auto wegnamen om voor hun genoegen een ritje te maken. R. heeft reeds drie veroordelingen voor dit „plezierrijden" achter de rug. Zaterdagavond is in Haarlem weer het St. Maartensfeest gevierd. Op de foto: St. Maarten temidden van de kinderen in de lampionnenstoet die een rondgang door Haarlem-Oost maakte. ADVERTENTIE CAR BO VIT (Actieve Kool-Dragées) reinigt maag en Ingewanden van kwade stoffen. Per doos 41 cent. Flacon f 1.03. BOEDAPEST. (Reuter). Een Nederlandse delegatie, naar Boedapest gegaan om te onderhandelen over schadeloosstelling voor genationaliseerde Nederlandse particulie re eigendommen in Hongarije, is met lege handen vertrokken, zo wordt in diploma tieke kringen te Boedapest verklaard. Getroffen door de nationalisatie zijn on der andere Philips, de Bataafse Petroleum Mij. en particuliere Nederlandse obligatie- en aandeelhouders in diverse Hongaarse maatschappijen. De delegatie stond onder leiding van de Nederlandse gezant in Hongarije, W. C. Posthumus Meyjes. Van de delegatie maakten deel uit regeringsambtenaren, vertegenwoordigers van Philips, de Ba taafse en de Vereniging voor de Effecten handel. De onderhandelingen hebben een tiental dagen geduurd. De particuliere buitenlandse eigendom men in Hongarije zijn in December 1949 genationaliseerd. ADVERTENTIE raV)t'\e* HAARLEM' Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak Tengevolge van de nieuwe beperkende importbepalingen, waardoor de uitvoer van biscuit naar Engeland is stopgezet heeft de directie van de N.V. „Victoria Biscuit- en Chocoladefabriek" te Dordrecht zich ge noodzaakt gezien 190 werknemers van wie honderd vrouwen en negentig mannen, ontslag aan te ze'ggen. De ontslagen ge huwden en kostwinners krijgen hun loon tot 1 Januari uitbetaald en de anderen tot 1 December. Het aantal ontslagenen is tot deze groep beperkt gebleven daar men hoopt binnenkort de export naar Engeland te kunnen hervatten. Anders zou een nog grotere aantal ontslag moeten worden aan gezegd, aldus de directie. Plannen van de gewestelijke organisatie Op de vergadering van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland, te Zandvoort gehou den, werden na een beschouwing over de resultaten van het afgelopen zomerseizoen enige plannen besproken voor de bevor dering van het vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland in het a.s. seizoen. Er blijkt onder buitenlanders die ons land be zoeken belangstelling te bestaan voor het bezoeken van Zuid-Kennemerland, zowel om de musea en oude bouwwerken van Haarlem te bezichtigen, of het onvolpre zen Noordzeestrand en het herrijzende Zandvoort te bezoeken, of grote bedrijven aan de mond van het Noordzeekanaal te aanschouwen. Ook het Openluchttheater te Bloemendaal, de Kennemer duinen, en het park Groenendaal te Heemstede oefe nen een grote aantrekkingskracht uit, vooral op de binnenlandse toeristen. Reeds in deze vergadering werden de grote internationale Bloemententoonstel ling, de in 1953 in park Groenendaal te Heemstede te houden Flora 1953 en de be tekenis daarvan voor het vreemdelingen- bezoek aan Zuid-Kennemerland besproken. Het ziet er naar uit dat de hotel-accommo datie in Zandvoort tegen die tijd aanmer kelijk zal zijn vergroot. Ook de voortzetting der collectieve V. V. V.-propaganda voor Zuid-Kennemer land werd uitvoerig besproken. Deze zal zich aanpassen bij de collectieve propa ganda welke voor Noordholland in 1952 in het buitenland zal worden gevoerd door de Prov. V. V. V. „Noordholland", binnen het kader van de propaganda welke de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in de vreemde maakt. Met de financiële medewerking van de V. V. V.'s in Zuid-Kennemerland en die van de belanghebbende bedrijven in het gewest, zal het mogelijk zijn een flink opgezette campagne met aantrekkelijk pro- paganda-materiaal te voeren. De pseudo-vogelpest breidt zich in de omgeving van Horst in Limburg nog steeds uit. Zevenduizend kippen op 26 bedrijven zijn reeds ziek of besmet. De ziekte kan vooral ernstige gevolgen hebben in de ge meente Horst zelf, die een der grote pluim vee-centra is en ongeveer 300.000 kippen telt, waarvan de waarde f 3.000.000 is. EXPORT NAAR DUITSLAND BONN, (DPA). De West-Duitse auto riteiten hebben 2.4 millioen dollar be schikbaar gesteld voor invoer van bevro ren varkensvlees en spek uit Nederland alsmede 50.000 dollar voor invoer van fruitconserven en appelsap eveneens uit Nederland. Onder auspiciën van het Nederlandse Oorlogsgravencomité werd Zaterdagmid dag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de jaarlijkse herdenkingsdienst gehouden van de gevallen geallieerden van de beide we reldoorlogen. In deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door prof. dr. F. Th. Visser. Aan deze dienst werkten verder mede: Henk Loohuys, orgel, de Amster damse Politiekapel en het Nijmeegse Man nenkoor „De Verenigde Zangers". Kapitein-vlieger mr. R. J. E. M. vah Zinnicq Bergmann, legde als vertegen woordiger van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, een krans aan de voet van de katafalk, die voor het koorhek stond opgesteld. Namens de regering werd vervolgens een krans bij de katafalk gelegd door de staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Daarna volgden de ambassadeurs van Engeland, België, de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië, de gezanten van Noorwegen, Luxemburg, Tsjechoslowakije, Polen, de Canadese militaire attaché en een verte genwoordiger van de Sovjet-Russische am bassade, de zaakgelastigde van de Unie van Zuid-Afrika, Amsterdams burgemeester en de voorzitters van de Oorlogsgravenstich ting en het Nederlands Oorlogsgraven- Comité. Naar de Velsense politie ons heeft mede gedeeld is de aangifte van de aanranding van een 17-jarig meisje bij Santpoort door twee mannen vals geweest. Het bewuste meisje, dat nogal laat in de avond thuis kwam en bang was dat er wel wat voor haar zou zwaaien, bedacht dit voorwendsel en maakte het door de vermelding van het signalement der „aanranders" zeer geloof waardig, zowel voor haar ouders als voor de politie, die ons verzocht het „signale ment" te publiceren. ADVERTENTIE PAS X ILL ES TEGEN Op de in Den Haag gehouden jaarver gadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft de voor zitter, de heer C. Kolff medegedeeld, dat er een fusie tot stand is gekomen tussen het in Haarlem uitgegeven luchtvaart weekblad „Vliegwereld" en het orgaan van de genoemde vereniging „Avia". Het nieuwe blad zal- „Avia Vliegwereld" heten. De vereniging heeft voorts het plan om naar het voorbeeld van de Amerikaanse „Civil Air Cadets" een organisatie op te richten, waarin Jongelui van 16 tot 19 jaar „luchtvaartgezind" worden gemaakt door hét bezoeken van burgerlijke en militaire vliegvelden. De vereniging heeft dit jaar een verlies van 40.000. Het afgelopen weekeinde is door diverse opvarenden van de Poolse vissersschepen, die IJmuiden herbergt gebruikt voor het aanrichten van grootscheepse vechtpar tijen. Zaterdagavond laat ontstond er op het Stationsplein een uitgebreide rel, toen zevén dronken Polen met elkaar slaags raakten en tenslotte ook met de politie, die ze met harde hand aan boord heeft terug gebracht. De volgende avond sloegen pas sagierende Polen een ruit van een café aan de Wilhelminakade aan gruis en ook hier greep de politie in. Een der Polen bleek aan de hand gewond te zijn, zodat de politie deze op de euveldaad aanziet. Er ontstaat zo langzamerhand een niet te miskennen wrevel tegen de Poolse op varenden, die telkens weer de zaak op stel ten proberen te zetten en de politie denkt er sterk over eens wat forser te gaan op treden tegen de onruststokers. Zaterdagnacht waren twee IJmuidenaren debet aan een opstootje aan de Oosterduin weg. De beide heren, die zwaar „onder de invloed" waren, wilden met alle geweld een al gesloten eethuis binnen en de politie probeerde ze met alle geweld daarvan te weerhouden. Er ontstond een handgemeen, waarin de politie zich genoodzaakt zag haar gummiknuppels te gebruiken. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag viert de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst, zijn 65ste verjaardag. Bekwaam jurist, uitstekend kenner van het bedrijfsleven, man met een vlotte pen en tevens uit stekend spreker, heeft de thans 65-jarige gedu rende een groot deel van zijn parlementaire loopbaan, zich ge openbaard als een geboren volksvertegen woordiger. Met vuur placht hij in 's lands verga derzaal op te ko men voor de bij zondere belangen Dr L. G. Kortenhorst en de rechten van de groep waaraan hij zijn hart verpand had. Snedig wist hij steeds zijn tegenstanders van antwoord te dienen. Toen in 1948 door de benoeming van mr. Van Schaik tot minister het Kamervoor zitterschap open viel is het wel even de vraag geweest of de Katholieke Volks partij verstandig zou handelen met deze figuur aan te wijzen als in haar ogen de meest gegadigde voor de opvolging. Spoe dig bleek dat voor twijfel geen enkele reden aanwezig was; vooral als de eer lijke scheidsman tussen de somwijlen zeer strijdvaardige afgevaardigden bleek hij wel volkomen op zijn plaats te zijn. Niet als een streng formalist maar als iemand die gevoel heeft voor de eisen van de prak tijk en tevens voor de roerselen van de menselijke ziel, weet hij met talent zijn taak als voorzitter te vervullen. Daarbij zijn hem in het bijzonder enige hoedanig heden van grote steun. Zijn zin voor hu mor en zijn sportiviteit. Nog vele jaren van een goede gezond heid met de hem eigen opgewektheid zij de Kamervoorzitter toegewenst en ook dat hij nog lange tijd de voorzittershamer moge hanteren. Daarmede zal het landsbelang in het algemeen en dat van de Kamer in het bijzonder, voor wier rechten en waardig heid hij pleegt op te treden, gediend te zijn. ADVERTENTIE ATHENE. (Reuter). Het progressieve- liberale coalitie-kabinet van generaal Pias tiras heeft een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in de afschaffing yan de speciale militaire tribunalen, die na de oorlog in Griekenland zijn opgericht. Sedert het einde van de burgeroorlog zijn door deze rechtbanken degenen berecht, die beschul digd werden van misdrijven „tegen de vei ligheid van de staat". De sterkste opposi tie-partij, de rechtse Griekse concentratie van maarschalk Papagos, is tegen de op heffing dezer tribunalen gekant. 20.000 personen zijn op het ogenblik in Griekenland gedetineerd. Over 1.958 van hen is door de militaire tribunalen het doodvonnis uitgesproken. 34. De oude grijsaard, die zich onder valse voorwendselen hij Panda had ingedrongen (en die, naar wij vermoeden, niemand anders is dan een zekere Joris Goedbloed) verdween met de medaille zeer schielijk in een klein cafétje, dat zich aan de zijde van de weg bevond en dat een zeer ver laten indruk maakte. Panda aarzelde na tuurlijk geen ogenblik. Hij zette hem met de grootst mogelijke snelheid na! „Wat is dat toch allemaal vervelend met die nare médaille!", dacht hij intussen. „Ik wilde dat ik er nooit aan begonnen was!" Maar hoe hard hij intussen ook liep hij kwam toch nog te laat, want in de gelagkamer zag hij niemand anders dan een ongun stig-uitziende caféhouder. „Hebt u ook een oude baas binnen zien komen?", riep Panda hem toe. „Ja zeker.... nou dat u het zegt!", antwoordde de tap-baas. „Hij scheen nogal haast te hebben, want hij verdween meteen achter dié deur daar. Nu Panda snelde natuurlijk onmiddel lijk naar de aangewezen deur. Hij zou echter verbaasd geweest zijn wanneer hij nog even had omgekeken! Met eën sierlijk gebaar zette de herbergier namelijk pet en snor af en wie zien we daar? Niemand minder dan Joris Goedbloed, die zich daar, om Panda op een dioaalspoor le leiden, maar vlug even een tweede ver momming had aangemeten! „Arm ventje!", zei hij, met een trieste blik in de richting van de verdwijnende Panda. „Hij trekt zich dit alles te ernstig aan! Hij moet nog leren dat diepe, mooie woord der leermees ters: mundus vult pecuniam! In het eind zal hij me dankbaar zijn dat ik hem ein delijk van die vermoeiende zorg voor het kleinood bevrijd heb maar inmiddels zal ik mij nu 'naar buiten begeven, want het is misschien beter dat hij me niét weer ontmoet voordat deze gevoelens van dank baarheid bij hem oitwaakt zijn!" Overval. Te New Jersey is de 7i der der „Broeders van de VrL3ange Iei' Heilige Franciscus", Seles?,L £1 Van de Vrijdag door twee mannSLdie werd geslagen en van neeenr UStel°°3 beroofd, aan de bekomen g d°llar overleden. Klein, die tijd^ffin®* regiem eerst naar Nederland nari" •nnov RrnflUö T a*ivl naar Brazilië gevlucht wjf daarna de oorlog naar Aken terug na de thans in Amerika voor een M aan ziekenhuizen en klooster^ ezoek Congres. In Rome is dezer daJè u 0rde- voerend comité van de SE\he! uit' nationale bijeen geweest Bmi mter* dat het volgende congres van d" r'61^ rale internationale in Amsterda^ worden gehouden. Het is desemt dat in ons land een maal internationale zal bijeenkomen V£ f* gres wordt gehouden vanf Augustus 1952. 10 Vergif. Dieven hebben Zaterda? apotheek in West-Berlijn een w heid vergif gestolen, S om 200.000 mensen té doden S?*? !S de politie mede. aldus d<*lt Bende' Pl P0litie te München maakt arrestatie van „een der gevaarlik? moord- en roofbenden" van na de log bekend De bende beïondul jongeheden tussen 20 en 22 jaar 7cZ van zeer achtenswaardige gezinnÏÏ Munchen, aldus de politie. De i lieden werkten overdag in een n<3 betrekking en braken des nachts hielden mensen aan. Het zwakke geslacht. Volgens het Frm- bureau voor de statistiek zijn de vrou- wen in Frankrijk sterker van eon J. tutie dan de mannen. 62 op de ïoSft jongens sterven in hun eerste levens jaar, tegen 49 meisjes. Op vijftiental leeftijd hebben de beide geslachten e' gelijke weerstand, maar daarna blijken de vrouwen weer sterker te zijn. Er ziin tweemaal zoveel vrouwen als mannen van meer dan tachtig jaar en boven negentig driemaal zoveel. Energie. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Gordon Dean, heeft te Rio de Janeiro verklaard dat de Amerikaans-Braziliaanse bespre.' kingen over atoomenergie met succes zijn bekroond. Hij deelde mee, dat een overeenkomst was gesloten die voor- ziet in de ontwikkeling van de Brazili aanse atoomindustrie, waarvoor de Ver. enigde Staten installaties zullen ver- schaffen in ruil voor overtollige grond stoffen voor kernsplitsing uit Brazilië, Honger. Maandag is te Rome een bijeen.' komst van de organisatie van de UNO voor voedsel en landbouw, de F.A.0. begonnen. Norris E. Dodd, directeur- generaal van de organisatie, heeft een rapport ingediend, waarin hij onder meer zegt: „Wij kunnen optimistisch zijn, daar de naties zich eindelijk schij nen voor te bereiden om werkelijk op ruime schaal krijg te voeren tegen de honger". Dank. De Poolse journalisten organisatie te Londen heeft aan de Nederlandse am* bassade aldaar verzocht aan Koningin Juliana de diepgevoelde dankbaarheid harer leden over te brengen voor de brief, die zij aan President Truman heeft doen toekomen inzake het vluchtelingen probleem. Staking. De bond van spoorwegpersoneel in Guatemala heeft Zaterdag een sta- king op alle internationale spoorweg verbindingen in Midden-Amerika afge kondigd. De bond eist een algemene loonsverhoging en uitwijzing van de plaatsvervangende directeur van de Midden-Amerikaanse spoorwegmaat schappij, Howard Hasse. Mijn. Tussen Rangoon en Mandalay is een trein in een ravijn gestort, waardoor drie personen om het leven kwamen en een aantal personen werd gewond. Naar gemeld wordt zou de locomotief op een door opstandelingen gelegde mijn ge reden zijn. Geregeld. Oost-Duitse volkspolitie heeft Zondag twee Amerikaanse soldaten op de grens tussen de Amerikaanse en Russische sector van Berlijn gear resteerd. Een derde Amerikaanse mili tair wist te ontkomen. De twee Ameri kanen zijn later vrijgelaten. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn zij riet mishandeld en zijn er ook geen dingen die zij bij zich hadden, van hen afge nomen. De vrijlating is geregeld door de Amerikaanse autoriteiten via de Sovjet-Russische verbindinesmissie ffl West-Berlijn. ADVERTENTIE Een vriend van de Beurs stapte binnen En gaf me een „tip" om te winnen. „Maar na heel korte tijd, 'Was 'k mijn duiten kwijt; Nu verzet ik met ..BooU Tip mijn zinnen. Inz. Mevr. H. P.-H. te Zandvoort ontv. 1 ff Up Inwoners van het dorpje Reende Noord-Brabant hebben volgens hun ze# Zondag tussen half twaalf en twatff de zon zien „draaien" en er omh®a" verschijnselen in kleuren v(aar°.:'' Dit verschijnsel zou reeds enige tijd g clen door een zekere Mathieu Jac Weert zijn aangekondigd. ,„rpwacht Het A.N.P. verneemt van de Jerrewa van de Leidse Universiteit, dat verschijnselen veroorzaakt kunn door bepaalde omstandigheden in kring die gepaard gaan met bie schijnselen van het zonlicht. MAANDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret zaak ABC", 8 uur. Concertgebouw. Bon zakkenkoor, 8 uur. Palace: „Doorbraaf U 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cyrano de rac", alle leeft., 7 en 9.1o uur. C 5 in New York", 18 j, 7 en 9.15 uur.. „Cobra-afgod", 14 j., 7 en 9.15 uur. Hals: „Het beste paard van stala 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aan de 14 j., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 NOVEMBER Nassauplein 8: Theosofische W. J. Labout spreekt overh0uwbnrp boliek in de kunst 8 uur. Stad ReDi. ABC-cabaret „Moordzaak ABC o }JS brandt, Palace en Luxor: 2, 4J 2.15, uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur' n 7'eQ 9,15 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: uur. (Zie programma van Maandag).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2