Radicale besnoeiing van Franse invoer uit de dollargebieden Einde IJmuidens vissersstaking Weerbericht Critiek op Westerse politiek in de UNO-vergadering Uitbreiding van de strijdkrachten Duitsers weer spoedig (als burgers) in de lucht Ernstig auto-ongeluk in Amsterdam-Oost Het woord is aan. Geen meerderheid, toch varen Reorganisatie West- Duitse kolenindustrie Amerikaanse hulp aan Joegoslavië Enorme schade in Noord-Italië Vermist Amerikaans vliegtuig gevonden Mbonden steunen s Franse mijnstaking FRANKRIJK VOLGT ENGELAND IN DE VERSOBERING Egyptische regering adopteert guerillero's Een j'ongen en een meisje omgekomen Stemmen uit het Oosten Vijf nieuwe cijfer-combinaties Het water zakt jaArGANG No 110 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. ^Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), ff47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, |0ofdredactie en alle afdelingen 15295 ^dv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 muider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 274 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman [X de hond, die voortreffe- f; aiier huisdieren, wiens innige K ^crhap met de mens zich in de der eeuwen verliest het >;ln vast dat Hoge Verdrag-slui pt tiien in dit geval nimmer aan t oedacht hebben is het laatste ^7°lang niet gesproken. Er zijn me grieven tegen zijn gedrag koes- sommige gevallen zijn zij er zelfs d hem van overheidswege ernstig Meningsvrijheid te belemmeren. °an de hond houden, plegen hun n nietirf te vinden. En zij vormen ^"eerderheid; zij nemen het steeds Jr hem op. Bij ernstige besohou- 'Zm verzet, tegen hun vriend ge iten zij overigens wel tot de slot- 5 rpn dat de kleine bezwaren in door een diepere grief worden •Die kan geen andere zijn, dan dat A to vaak in zijn gedragingen de vniegel voorhoudt. De minderheid is rm'oedelijk niet van dit feit bewust. Som kan zij het wel gevoelen. De des honds, die hem met zoveel '1. en sympathie waarnemen, moet is wel treffen. En juist daarom ;Jn dierbaar. Dat is het verschil, iond. die een Airedale is - welk ^rtiid is gefokt uit een zorgvuldige, l-leade kruising van de nu-uitgestor- Ue terrier met de „otterhound' r;,s onlangs een beeld gegeven van -•nselijk conflict, sinds enige jaren ■rials de koude oorlog tussen Oost en ;Wij willen niet beweren dat hij het deed, maar hij deed het. Daarop Cet aan. Verklaringen van de oor- van zulke verschijnselen liggen die va* zoveel andere ver boven iiik begrip- Onze hond, van wie u g dat hij van afkomst en oorsprong tzelsaks is, zag een Russische haze- :'raderen, behorend tot de variëteit die J-ulogen als Barzoi aanduiden. Deze .Lezelde zijn baas. Op het ogenblik ■/Airedale hem zag ontwaarde hij ook "Beide verstijfden ter plaatse. Zij -••=n van omtrent honderd meter af- elkaar aan. Daarop loerden zij naar Daarop schoten hun ogen vonken. r kwamen zij in beweging. Zij doken jijspanden hun spieren tot het uiter- knarsten op hun tanden, zij trokken Jam maar vastberaden, trillend van op elkaar los. .-teefs poogden hun bazen hen te weer- Als hoger instinct de hond ertoe de mens te tonen hoe hij is, doet deze roepstem zich gelden. Geen ^end bazenwoord, geen kort-beve- ;_Kom hier!" had uitwerking. Daar Z andere mensen die dit aanschouw de dit met ontzetting aanschouwden, r wij wel zeggen. Het warén voorbij- es die verschrikt tot stilstand kwa- jHet waren de daghitten in onze laan, 'iet ramen-lappen vergaten. Het was nsboer, die de vis in zijn opgeheven jbij de staart in de wind deed bunge- Micht liet zelfs de tandarts zijn ::os en staarde ook hij ontzet naar fc Wij hebben dat niet nauwkeurig tea waarnemen. bsen slopen Angelsaks en Rus voort. :e des onheils scheen onverbiddelijk haangebroken. Nog tien seconden, nog lag drie, nog éénNog feller doken :«n, nog scherper flitsten hun door zie blikken. En toen? a hadden zij elkaar bereikt. Zij slo- bhgs:elkaar. Zij ontspanden zich. Zij at elk naar een trottoir over en gin- ieder, achteloos en een beetje ver baan een paaltje ruiken. Gelijk de so, ieder aan een kant, aan het IJze- Gordijn. En de herinnering aan talloze skranten-koppen der laatste zes jaren zjdoor ons brein, terwijl de baas van hrzoiop een hekje ging zitten om uit kien. leiunt dit een enkel voorbeeld noemen, ii zodanig niet voldoende overtuigt, f Geef uw ogen slechts de kost en neem aden waar: wij mensen kunnen er el omtrent onszelf uit leren. Niet in al uearagingen: wie zou zoiets willen be- 9 Maar een deel van hun levenstaak 9 te zijn, ons de spiegel voor te sh. Zelfs als onze menselijke U.N.O. piert. Zelfs als er net een nieuw han- rerdrag gesloten is en dezelfde dag tistuw grote hond met de teckel van "M is overeengekomen dat hij; 1. zijn iadeur voor hem zal openmaken als 9 geblaf niet horen; 2. het eten van aselzal opeten als beloning voor deze s:3.met de teckel gezamenlijk diens s;ot de vrouw van de baas, ten vrien- ;ste zal bejegenen opdat zij hem een maal verstrekken. Misschien hebt ge pok naar die uitzending betreffen- -iwnüententoonstelling geluisterd. De liet zich door zijn hond begeleiden. 9 hier zoveel prachtige inzendingen P9ig gejank) dat wij deze tentoon- 9 wel een bijzondere gebeurtenis ja noemen (waf!). Ik ben geen des- (gekreun) maar ik zal nu het j"'teven aan een expert (waf waf!), ik j*1 zeggen aan een onzer grootste des- ^en op kynologisch gebied (waf, wof, namelijk aan professor(ware «twas alleen maar een klein staaltje. ®en zelfs voorbereid. Misschien zelfs ijs. Het doet er niet toe. Let op de Ue de hond ons voorhoudt. R. P. JS, 14 Nov. (Reuter). Vijftig- jj" ^"werkers hebben Woensdag ra"^rijk het werk neergelegd °Mel(jk zullen er vandaag twee- JK.? stakjng zijn. nolieke en socialistische vakbon- V 0eD besloten hun steun te geven "v'ridio is uitgeroepen door de fS?che mijnwerkersbond. 'krk'18 -is u^Sebroken als protest besluit van de regering om de p'-.c-rs voor 15 procent te laten bij— n,. oe kosten van medische verzor- 5 Verzorging was tot dusver gra- [S °'^.ers va" de nationale kolen- de 50.000 stakers 63 procent A»° aantal mijnwerkers in het gebied uit. PARIJS (Reuter)De Franse regering heeft besloten een strenge versobe- beringspolitiek te gaan volgen, die ingrijpender zal zijn dan welke maat regelen ook die sinds de oorlog genomen zijn. Behalve beperking van de invoer uit het dollargebied met 30 a 40 procent zal deze politiek besnoeiing van de civiele uitgaven omvatten, in het bijzonder van de uitgaven voor industriële investeringen en voor de wederopbouw. Een functionaris van het Franse ministerie van Financiën heeft verklaard, dat er voorhands nog geen sprake zal zijn van rantsoeneringsmaatregelen. Inmiddels zet de Franse regering haar onderhandelingen met de Verenigde-Staten over economische en militaire hulp voort. Naar vernomen wordt staat men aan Ame rikaanse zijde welwillend tegenover de Franse wensen. Zo zal op het verzoek van Frankrijk om de Amerikaanse kolenleve- ranties als militaire hulp in plaats van als normale commerciële leveranties te be schouwen wellicht gunstig worden beschikt. De Franse minister van Financiën, René Mayer, heeft het kabinet er toe bewogen een bedrag van 500 millioen dollars vast te stellen als totaalcijfer voor de invoer uit het dollargebied, wat een verlaging van bijna de helft betekent. Oorspronkelijk was een begroting voor het jaar per einde Juli 1952 ingediend, waarin 1125 millioen dollars waren opgenomen voor de invoer. Dit bedrag werd verlaagd tot 650 a 825 millioen dollars en de aan kopen begonnen deze zomer op een jaar niveau van 700 millioen dollars. Mayer ver klaarde, dat de verlaging zal leiden tot een „beperkt verbruik". De ministerraad zal heden opnieuw bij eenkomen om het komende economische debat in de Nationale Vergadering te be spreken. De regering zal waarschijnlijk van haar economische politiek een ver trouwenskwestie maken. Men verwacht niet. dat de beperking van de invoer uit het dollargebied onmiddellijk terugslag op de Franse economie zal heb ben, daar de voorraden van producten uit dit gebied nog toereikend zijn tot Februari. Verder is in de komende maanden nog een invoer uit het dollargebied ter waarde van circa 180 millioen dollars te verwachten op grond van reeds verstrekte invoervergun ningen. Beperking van de invoer van kolen en andere belangrijke grondstoffen zal on gunstige invloed op het Franse herbewa peningsprogramma hebben, tenzij er com pensatie zou worden geboden in de vorm van Amerikaanse hulp. Defensie kostbaarder In officiële kringen raamt men, dat de militaire begroting voor het komende jaar veel hoger zal zijn dan voor het lopende jaar .Het definitieve cijfer zal worden be paald, wanneer de uitslag van de onderhan delingen over de Amerikaanse militaire hulp bekend zal zijn. Naar uit Washington wordt vernomen hebben Amerikaanse regeringsfunctiona rissen verklaard, dat Frankrijk spoedig zijn eerste toewijzing van economische hulp onder het wederzijdse verdedigingsplan voor 1951/52 zal ontvangen. Dit plan voor ziet in hulpverlening van Amerika aan de Europese landen tot een totaalbedrag van 7.3 milliard dollars. Volgens de E.C.A. heeft Frankrijk in de afgelopen zomer aan nood hulp 22 millioen dollars ontvangen. Het is niet bekend hoe groot de toewijzing van economische hulp aan Frankrijk zal zijn. Meer divisies Frankrijk zal zijn strijdkrachten tegen 1954 tot 28 divisies uitbreiden. Dit ver klaarde de Franse minister van Defensie, Georges Bidault. Woensdag voor de com missie voor defensie-zaken van de Natio nale Vergadering. Het is de eerste keer, dat de Franse regering een dergelijk hoog streefgetal heeft genoemd. Tot dusverre is in aangekondigde plan nen van de Franse regering geen hoger cijfer vermeld dan 20 divisies in 1953. Bi dault verklaarde, dat Frankrijk dit jaar 10 divisies gereed zal hebben en 15 het volgend jaar overeenkomstig zijn verplich tingen volgens het Atlantisch pact. Op het ogenblik heerst er in het Franse kabinet enig verschil van mening over het aantal divisies, dat Frankrijk gereed moet houden. Bidault staat er op, dat Frankrijk zijn verbintenissen ten opzichte van het Atlantisch pact ten volle nakomt. Sommige ministers daarentegen zijn van opvatting, ÈÉiiikillii Een V-l, die ruim een jaar geleden door pontonniers uit Dordrecht in het Hollands Diep werd ontdekt op enige honderden meters van de Moerdijkbrug, is Woensdag middag door een demonteringsploeg van de marine tot ontploffing gebracht. Een grauwe modderzuil markeerde het einde van dit gevreesde wapen. dat de financiële situatie dit, zonder be hoorlijke Amerikaanse steun, onmogelijk maakt. Frankrijk dat van alle Europese landen de meeste Amerikaanse wapens krijgt heeft reeds 2.148 van de 2.738 toegewezen tanks ontvangen, aldus wordt uit Washing ton gemeld. Schietpartijen en sabotage CAIRO. (Reuter). De Egyptische minis ter van Binnenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de regering over enkele dagen de leiding van alle zogenaamde „bevrij dingsbataljons" en soortgelijke organisa ties zal overnemen. „De jongemannen wen sen een militaire opleiding te ontvangen en de regering zal die geven", aldus de mi nister. Woensdag werd in Cairo een massale betoging tegen Engeland gehouden, waar aan bijna een half millioen Egyptenaren deelnamen. Premier Nahas Pasja liep aan het hoofd van de stoet. Ministers, parle mentsleden. leden van de rechterlijke macht, religieuse leiders, docenten, studen ten, afdelingen uit de vrouwenbeweging en de vakbeweging en schoolkinderen met vlaggen liepen in de optocht mee. De hoogwaardigheidsbekleders werden be waakt door politie te paard. Woensdag zijn twee Britse soldaten ge wond bij een beschieting door een groep Egyptische sluipschutters. Zij werkten aan telefoonlijnen lussen Port Said en Moascar (waar het hoofdkwartier van generaal Erskine is gevestigd), die door saboteurs waren doorgesneden. Bij Suez hebben Britse soldaten een Egyptenaar doodgeschoten en een andere ernstig gewond. De soldaten openden het vuur op een groep Egyptenaren, die bezig waren een pijpleiding voor water van een Brits legerkamp op te graven en op een vrachtauto te laden. Ten Zuiden van Port Said hebben sabo teurs het spoorwegverkeer enige uren op gehouden door het onklaarmaken van wis sels. Even ten Zuiden van de stad zijn te lefoonlijnen, die van uit andere delen der kanaalzone naar Post Said lopen, doorge sneden. Journalist jnishandeld De correspondent van het Australische blad „Sydney Daily Telegraph" te Caïro, Monson, is vandaag bij een demonstratie in Caïro mishandeld. Hij werd in een zij straat gesleept en gedurende drie kwartier mishandeld. Men stond juist op het punt hem met zijn eigen das te wurgen toen de politie hem ontzette. Monson heeft geen ernstige kwetsuren opgelopen doch raaklte meer dan honderd pond sterling, zijn hor loge en zijn vliegtuig-passagebiljet kwijt. BONN (Reuter). Naar een hoogge plaatste ambtenaar der geallieerden heeft medegedeeld zal West-Duitsland, wanneer het zijn nieuwe status van gelijkheid in de gemeenschap der Europese landen zal hebben verkregen, weer het recht hebben zelf civiele luchtvaartdiensten te onder houden. De driemogendhedencommissie te Londen, die beraadslaagt over de econo mische en militaire controlemaatregelen voor West-Duitsland, zal uitmaken, of de Duitsers zelf hun vliegtuigen zullen mogen bouwen. West-Duitsland zal echter moeten toetreden tot de IATA, de internationale luchttransport-organisatie, die de tarieven en veiligheidsmaatregelen der luchtvaart maatschappijen vaststelt. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer deelde mede, dat de Duitse regering niets bekend is van de door een Amsterdams blad gemelde onderhande lingen tussen de KLM en de oude „Luft hansa", die nog steeds enkele kantoren in stand houdt. Volgens het blad zou de KLM Duitse piloten in Nederland opleiden. Op liet kruispunt Middenweg;Nieuwe- weg in Amsterdam-Oost zijn Woensdag avond een bestelauto en een personenauto tegen elkaar gebotst. Een 20-jarige Amster damse jongeman en een jong meisje heb ben hierbij het leven verloren. Met een snelheid van 80 a 85 km naderde de bestelauto het kruispunt, waar op de rechter weghelft een fietser stond, die links wilde afslaan en gestopt was om zich te overtuigen of hij veilig kon oversteken. De bestelauto raakte de fietser zonder dat deze gewond werd en zwaaide toen naar links uit. Daarna kantelde de auto tegen een vluchtheuvel van de tram aan de overzijde van de straat. Op dat moment was uit tegenovergestelde richting een personenauto genaderd, die hoewel hevig remmend, tegen de bestelauto botste. De gevolgen waren zeer ernstig. De bestel auto werd geheel in elkaar gedrukt en ver wrongen. Om de inzittenden te bevrijden moesten burgers en politie-agenten eerst de wagen weer omkeren en daarna het dak openscheuren. De beide inzittenden ble ken te zijn omgekomen. De twee inzittenden van de personen auto, een 34-jarige vrouw en een 17-jarige jongeman, werden licht gewond en konden na in het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis te zijn behandeld, met een ziekenaüto naar huis worden gebracht. I I I v I Nietzsche; Er zijn mensen, die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwend maakt met argumenten. Een gezelschap Amerikaanse Congresleden dat op reis is door Europa, werd Woens dagavond in het gebouw van de Tweede Kamer door de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst ontvangen. Uiteraard bestond er veel interesse voor de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Dr. Kortenhorst (vierde van links) toont zijn gasten, onder wie ook ambassadeur en mevrouw Chapih, zijn zetel. PARIJS. 15 November. In de Alge mene UNO-vergadering zijn Woensdag vertegenwoordigers van kleinere, op het Westen georiënteerde landen aan het woord geweest, waarbij vooral de redevoeringen van de Perzische en Indiase delegatielei ders belangstelling hadden. Het geluid dat deze vertegenwoordigers van het Midden- en het Verre Oosten lieten horen, was niet een critiekloos aanvaarden van het W'este- De staking in het IJmuidense trawlvisserijbedrijf is opgeheven. Het be sluit daartoe werd genomen in een vergadering van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsverenigingen, die in „Thalia" te IJmuiden werd gehouden. Daar zou, volgens mededelingen van het bestuur van deze OVB een groep, die zich indertijd van de EVC heeft afgeschei den met 38 stemmen voor staken, 34 tegen en twee stemmen blanco besloten zijn tóch vandaag te gaan varen. Inderdaad zijn vandaag van de VEM 5 schepen (Thorina, Allan Water, Post Boy, Haarlem en Mary) vertrokken, van de maatschappij „Petten" stonden even eens vijf trawlers op de nominatie om uit te varen (Alkmaar, Petten, Tzonne, Ber gen en Abraham). Van de „Marézaten" vertrekt de „Jo hannes Polderman". Het is vreemd, dat een staking wordt opgeheven na een stemming, die een klei ne meerderheid voor het doorzetten van BONN (Reuter). De geallieerde Hoge Commissie heeft de oprichting van de eerste Duitse kolenmaatschappijen bekend gemaakt in het kader van de reorganisatie van de West-Duitse zware industrieën. Er zullen vijf maatschappijen worden gevormd uit de activa van Krupp, Klockner en Hösch-maatschappijen. Drie hiervan zullen worden geassocieerd met reeds bestaande ijzer- en staalmaatschappijen. De West- Duitse regering heeft toegestemd in de op richting van de vijf nieuwe maatschap pijen. De nieuwe maatschappijen, die zul len worden aangeduid met nummers en niet met namen, zijn de nummers 1, 2, 3, 5 en 8. Volgens een geallieerde functionaris nemen deze vijf kolenmaatschappijen te zamen ongeveer 10 van de West-Duitse kolenproductie voor haar rekening. de staking aanwijst. Het OVB gaf echter als verklaring, dat de 2/3 meerderheid niet gehaald werd, zodat men het conflict beëindigd wenste te zien. Er wordt gevaren met handhaving van de afspraak aangaande de gemiddelde prijs voor de opgevangen haring. Thans schriftelijk vastgelegd Joegoslavië en de Verenigde Staten heb ben Woensdag te Belgrado een overeen komst ten aanzien van Amerikaanse steun voor het Joegoslavische leger getekend. Voor Joegoslavië tekende maarschalk Tito, voor Amerika ambassadeur George Allen. In deze overeenkomst, aldus een com muniqué van de Joegoslavische voorlich tingsdienst, wordt het verlangen van beide regeringen tot uiting gebracht om alle krachten in te spannen voor de bevorde ring van de vrede en veiligheid in de we reld binnen het raam van het handvest der UNO. Dp Verenigde Staten zullen Joegoslavië militaire uitrusting en materiaal, diensten en andere hulp verstrekken op voorwaar den, waarover overeenstemming is bereikt en welke in overeenstemming zijn met het handvest van de UNO, aldus het com muniqué. De Joegoslavische regering zou deze hulp gebruiken „uitsluitend ter bevordering van de doelstellingen van het handvest der UNO en ter versterking van de verdediging van haar land tegen aggressie". De overeenkomst zal van kracht blijven een jaar. nadat een van beide partijen haar voornemen heeft kenbaar gemaakt om haar te beëindigen. Zij zal bij het algemeen secretariaat van de UNO worden inge schreven. lijke standpunt. Er kwam door tot uiting dat de politiek der Westelijke mogendheden in het Midden- en Verre Oosten niet de bewondering wegdraagt van de landen, die er onmiddellijk deelgenoot van dienden te zijn. Na de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, die in zijn rede de nadruk legde öp de vredeswil van de vrije landen, beklom de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Ole Bjoerne Kraft, het spreekgestoelte. Hij achtte het Westelijke ontwapeningsvoorstel een „ge schikte werkbasis, die iemand, die werke lijke vrede wenst, niet botweg kan afwij zen" en deed een beroep op de Russische leiders om een nieuwe koers te kiezen. De Pers Nasrollah Entezam, de vorige voorzitter van de Algemene Vergadering zeide hierna: „Het heeft geen zin te doen alsof de UNO de hoop, die de kleine landen op de nieu we internationale organisatie stelden, vol ledig heeft vervuld. In sommige gevallen hebben grote mogendheden kleinere lan den op ontoelaatbare wijze bedreigd. Er is onvoldoende aandacht besteed aan de na tionalistische wensen van bepaalde groe pen in Afrika en Azië en dit zal voer het gehele mensdom slechte resultaten opleve ren. De wil der naties om zich te bevrijden van het juk der uitbuiting is normaal en begrijpelijk. Het zal rampzalige gevolgen hebben, indien deze wil nog langer wordt veronachtzaamd". Sprekend over de nationalisatie der Per zische olie-industrie, zeide Entezam: „Aan Perzië moet worden toegestaan zijn rech ten uit te oefenen". De volgende spreker, de vertegenwoor diger van India, sir Benegal Rau, deed een beroep op de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" om te Parijs een „anti-oorlogsverklaring" op te stellen. „De eerste besprekingen hieromtrent zouden het best vertrouwelijk kunnen worden ge houden. Indien een overeenkomst zou kunnen worden bereikt, zou deze in het openbaar in de UNO kunnen worden be handeld", zeide hij. L De Indische afgevaardigde constateerde dat plannen voor een vermindering der bewapening zouden worden besproken „buiten aanwezigheid van vertegenwoor digers van een regering, die een van de grootste legers ter wereld onder zich heeft, namelijk de Chinese communistische ï-ege- ring. Het bestaan van het nieuwe China is een feit en indien de UNO voortgaat met hier geen aandacht aan te schenken, zullen de door haar gevoerde besprekingen een enigszins onwezenlijk karakter krijgen", zeide hij. MILAAN, 14 Nov. (Reuter). In Noord- Italië begon Woensdag het overstromings water te zakken, na ontzaglijke schade te hebben aangericht. Door een wanhopige krachtsinspanning zijn de 15.000 inwoners van Casalmaggiori (bij Cremona) er in geslaagd hun stad, die beneden het peil van de Po ligt te redden. Toen het water de kruin van de dijk be reikte, riep de burgemeester van Casal- maggiore alle gezonde personen tussen 15 en 55 jaar op. Mannen, vrouwen en kin deren werden aan het werk gezet langs de dijk. Op het ogenblik, dat alles verloren leek, begon het water te zakken. In geheel Noord-Italië is het spoor- en wegverkeer ontwricht door overstromin gen en grondverschuivingen. Twee dagen geleden werd door een reusachtige grond verschuiving de Simplonpas geblokkeerd. Het zal wel enige weken duren voor de pas weer voor het verkeer vrij gemaakt zal zijn. Vandaag is het Italiaanse kabinet in bij zondere zitting bijeengekomen om te be raadslagen over fondsen voor hulpverle ning. De overstromingen eisten 50 mensenle vens. Woensdagavond zijn de inwoners van honderden laaggelegen dorpen langs de benedenloop van de Po geëvacueerd. De regering heeft bekend gemaakt, dat 28 spoorlijnen en 34 hoofdverkeerswegen zijn afgesneden. Een groot deel van het wintergewas is weggespoeld en nog niet te ramen schade is toegebracht aan vrucht bomen, vee en boerderijen. De Italiaanse bisschoppen hebben in alle parochies speciale inzamelingen van geld, kleren, voedsel en andere goederen bevo len. Het Italiaanse Rode Kruis heeft dui zenden vrijwilligers gemobiliseerd voor huis aan huis inzamelingen. Bij het stadje Occhiobello is Woensdag avond laat een gat van drie kilometer ge slagen in de dijk, die Dinsdag en Woensdag is opgeworpen. Opnieuw zijn honderden hectaren grond overstroomd. In de pro vincies Mantua en Rovigo is de toestand door deze nieuwe doorbx-aak hopeloos ge worden, zo heeft het ministerie van Open bare Werken meegedeeld. De oude stad Mantua is Woensdagavond laat ondergelopen, nadat de dijken om de stad doorgebroken waren.. Een Franse reddingsploeg heeft het wrak gevonden van het Amerikaanse vliegtuig met 34 inzittenden, dat sinds enkele dagen in Zuid-Frankrijk vermist werd. De wrak stukken liggen op de Noordelijke helling van de Mont Doré, ten Zuiden van Cler mont Ferrant, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht medegedeeld. De eerste berich ten zeggen niets over mogelijke overleven den. Het wrak werd het eerst gesignaleerd door een Franse piloot. Het ziet er naar uit, dat het vliegtuig tegen de berg gevlo gen is. De wrakstukken liggen op een pla teau op ongeveer 1.400 meter hoogte. Het toestel was op weg van Frankfort naar Bordeaux. Het werd Dinsdag het laatst gezien in het gebied van Auvergne. Aan boord bevonden zich een bemanning van vier, een soldaat en 29 leden van de Amerikaanse luchtmacht. Woensdag namen meer dan 60 Ameri kaanse en Franse vliegtuigen aan de op sporingswerkzaamheden deel. Er was een gestage sneeuwval, die het opsporingswerk belemmerde. Eerder had men in de buurt van Mar seille gedeeltelijk verbrande papieren van het toestel gevonden. KERSTPAKKETTEN VOOR SOLDATEN EN MATROZEN IN KOREA Met het oog op de komende Kerstdagen bestaat gedurende het tijdvak van 15-28 November de mogelijkheid om niet aange tekende pakjes per luchtpost tegen spe ciale tarieven te zenden aan de Nederland se militairen in Korea en de opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" in de Koreaanse wateren. De pakjes mo gen niet zwaarder zijn dan 500 gram en moeten voor leden van het UNO-detache- ment als volgt worden geadresseerd: rang, naam, voorletters, legernummer. N.D.V.N., Napo 5100, Amsterdam, Schiphol, Militair. Voor de opvarenden van de „Van Galen": rang en kwaliteit, naam, marinenummer, Hr. Ms. „Van Galen", Amsterdam, CS, Marine. De in het internationale verkeer gelden de bepalingen zijn op deze pakjes van toe passing. Twee weisontwerpen zullen aan het eind van deze maand bij de Tweede Kamer wor den ingediend, een ontwerp voor grondwets herziening in verband met de buitenlandse betrekkingen en een ander betreffende ver hoging van de meerderjarigheidsgrens van de Kroonpririées. TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zacht voor de tijd van h?t jaar. 16 November Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 17.59 uur, onder 11.29 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 November Hoog water: 4.27 en 16.40 uur. Laag water: 0.09 en 12.27 uur. Vrijdag 16 November Hoog water: 5.14 en 17.16 uur. Laag water: 0.45 en 12.58 uur. OOOOCOCCOOCOOOCX:COOOCOCCCOCCCCCCOOOOCOOCOOCX303Xa»OOCICO

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1