Minister Drees hoopt, dat de 50.000 huizen in 1952 er toch zullen komen Weerbericht e Luitenant-Kolonel Hanley berispt om onthullingen Mossadeq uit noodkreet over Perzische economische crisis De mijnstaking wekt grote ongerustheid in Parijs Haarlems Dagblad propaganda Vijf fracties achter de motie-Andriessen Zijne Koninklijke Hoogheid - B F RNHARi) - Leo!' O LD «F R EDER IK'E VERHARD J u li us- Cof.rt Ka rel - God f ri f.d Pi eter Prins DER Nederlanden* - - - - Prins van Lifpe BiestIrfeld - Overstroming sleurde een autobus mee Truman niet voor conferentie van vier Het woord is aan. Bedenkingen ten aanzien van Europees leger Geheime bespreking te Parijs Drieëndertig mensen verdronken Vragen aan Churchill Krijgsgevangenen vermoord in Noord-Korea? Twee spoorr ij tuigen in Eindhoven uit de rails No 111 [Cennemerlaan 154, TelefAdra. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), .eg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, j.joofdredaetie en alle afdelingenl5295 ^dv.tarieven op aanvr. bij de Admin. i ur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 275 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ii WEEK geleden zei Wysjinski te .'„./dat hij na lezing van de Wes- leningsvoorsteHen niet had ■Japen van" het lachen. Hier is toen -E dat hij toonde de mentaliteit |ffiterse volken slecht te begrijpen. AU niet de minste neiging om te hetzij Russische, hetzij Westerse «stellen. Zij zijn na twee bloedige, ■Wie wereldoorlogen zich welbe- Ln hetgeen op het spel staat. Moge- hiemand te Parijs een en ander wel ■m Wysjinski zeggen (opperden wij «eleden). Die verwaching is bewaarheid. Niet slechts maar een gehele rij Westelijke heeft zich op Wysjinski's lachbui en die critisch weerlegd. Mocht k in de veronderstelling verkeerd dat alleen diplomaten en politici Uden vallen, dan moeten de pers- ren hem hebben ontgoocheld. i!en op propaganda blijken niet «/ijk te vinden te zijn. Ook de lach- fpukt. Dat Wysjinski hem heeft U te bezigen toont dat hij zelf be- - gevoelen, dat zijn gebruikelijke be- UJjng versleten raakt al past hij f,'■•"steeds toe; al heeft hij haar ook Uóé lachbui weer gebezigd. Men .y jarenlang volken, die zoveel ge- "Ubben als de Westerse, blijven toe- 1 ;en dat hun leiders erop gebrand ROg eens op hetzelfde te onthalen zij met alle geweld een derde we- r;0g zouden willen. Er mogen onte- "a'zijn die een tijdlang deze dingen - misschien vooral vanwege het j op hun regeringen en vanwege die maar op den duur wordt dat Jen wekt het geen sensatie meer. Jrtdurende mislukken van confe- wordt daarbij even vervelend als Jooartijen. Niet alleen ontmoedigend Jjrsteilcnd, maar ook vervelend. Te- r van het Franse volk verkerend Jk Wysjinski wel eens dat puntige ••'uit zijn midden ontstaan, te binnen h: Ieder genre is goed, behalve het Jde. Misschien heeft hij er verle ek al aan gedacht en het daarom /vermelding van zijn lachbui gepro- Maar de wereld houdt alleen van die vrolijk lachen. Zeker niet van .-e, die lachen om dingen, waarover zij M zorg en ongerustheid verkeert, /'gemene vergadering van de U.N.O. bezig met haar algemene besehou- maar zij moeten spoedig ten /zijn. Er is een agenda van achten- epunten. Als geen betere verhouding LOost en West ontstaat behoeft men ran de resultaten niet veel voor te c. Als de behandeling van de agenda propaganda van het type-Wysjinski j.erkt moet blijven zullen alleen er- .en verveling erdoor worden gevoed. ./meer bewust voelen alle mensen jfwereld, wat er ook in gebeuren s, zeker nooit gebaat is met stilstand. Skende internationale conferenties iaën alleen maar stilstand. Het leven, reeds beweegt, gaat verder en men 5 er, al scheldende, bij achter. De .idie dit aanschouwt krijgt hetzelfde als wanneer hij langs een schutting :i£t waarop een kleine jongen, tot dus- n-.eer gezegend met volharding dan .intelligentie en verbeeldingskracht, J jas maar weer met krijt geschreven f.: Piet is gek. De voorbijganger zal, smaal gelezen hebbende, bij de voorl ede herhaling eerst gaan denken dat 3al vernomen had, er daarna bepaald verveeld worden en weldra sympathie Piet gaan gevoelen. Lang voor hij het iran de schutting heeft bereikt zal hij a overtuigd zijn dat Piet niet alleen sins gek is, maar waarschijnlijk ver- - sig; in elk geval verstandiger dan zijn Ook al heeft Piet zijnerzijds op andere schutting Jan verwenst. De óijganger ziet die schutting nu even- ol riet. k ge dit overdenkt is de vriendelijke, Eitigdè rede van Anthony Eden, waarin -•Engelse minister een wapenstilstand x schelden heeft voorgesteld, zeer ver zijg en tactisch geweest. Als ook Ache- f- andere Amerikaanse woordvoerders r. zouden afzien, Wysjinski met gelij- -unt te betalen, zou die spoedig zijn :üen staken. Want hij zou worden ge- p jongen, die op de schutting schrijft. de wereld zou een zucht van verlich- zdaken als zij van het vervelende ru- ■i: was verlost. Zij zou opklaren en cwe levenslust oogsten als eindelijk iets la werd. Wellicht heeft Eden het K ogenblik gekozen om zijn voorstel «n. Mocht dat blijken dan zou zijn -Knder belangrijkste toespraken zijn •'«it, die hij ooit gehouden heeft. R. P. Mnifrf Van Koning George VI van li Mdert zijn ziekte en operatie. ner afgebeeld met Prins Charles, ?d pTf°°n' c^c Woensdag drie jaar ■rfn J-er.?Te daarvan op bezoek mocht b,J zijn grootvader in Buckingham Palace. JC| Singel in Amsterdam is Don- t ;'.".s. cen 66-jarige wielrijder aangereden il' PGrs°nenauto. De man werd ernstig 1 Jtftv ek aankomst in het Bin- tnuis reeds te zijn overleden. In de Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag de regering bij monde van dr. Drees en prof. Lieftinck geantwoord op de algemene beschouwingen. De voorzitter van de ministerraad heeft daarbij uitdrukking gegeven aan zijn lioop, dat de ook door hem noodzakelijk geachte 50.000 woningen in 1952 er mede dank zij velerlei initiatief toch nog zullen komen. „De situatie is thans gunstiger dan toen het programma van 40.000 woningen werd opgemaakt'', zei hij. Tegen de motie-Andriessen, die op deze verga ring werd ingediend met de steun van vijf fracties: K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H. en V.V.D. zei dr. Drees geen enkel bezwaar te hebben. Na hem heeft de minister van Financiën de Kamer ruim twee uur bezig gehouden met gedetailleerde uiteenzettingen over het financiële beleid. Hij vroeg de Kamer hem, „gedurende de tijd die hem nog als minister gelaten wordt", in de ge legenheid te stellen zijn arbeid ter consoli dering van 's lands financiën voort te zetten. Dr. Drees heeft in zijn rede uitvoerig aandacht geschonken aan de internationale situatie. Hij deelde met betrekking tot de Benelux mede, dat er binnenkort naar zijn verwachting beslissingen zullen worden genomen over de institutionele organen, die vorm moeten geven aan de unie met België en Luxemburg. Europees leger Voor de plannen tot vorming van een Europees leger heeft de Nederlandse re gering een zekere reserve getoond, waar door waarschijnlijk de opneming van West-Duitsland is vertraagd. Politiek achtte dr. Drees de vorming van het Euro pese leger van grote betekenis, ook met het oog op de aloude controverse Frank- rijk-Duitsland. De hoge autoriteit zal, evenals dat het geval is bij de uitvoering van het plan-Sehuman, een college moeten zijn en niet de figuur van een hoge com missaris, want daartegen bestaan overwe gende bezwaren. Een te snelle versmelting van de nationale contingenten in een Euro pees leger is naar hij zeide niet zonder bedenkingen. Ook dr. Drees zeide de wijze waarop Sukarno meent te moeten spreken niet bevorderlijk voor de verstandhouding met Nederland te achten. Nederland staat niet afwijzend tegenover onderhandelingen over concrete wensen, maar waarborgen tot na koming kunnen nagenoeg niet worden ge geven. Een verband lussen het uniestatuut en de status van Nieuw Guinea is er niet. De standpunten dienaangaande liggen zo ver uit elkaar, dat overeenstemming over deze kwestie wel uitgesloten schijnt te zijn. Tot zolang houdt de Nederlandse regering vast aan haar standpunt: Nieuw Guinea onder Nederlands beheer. Over huurverhoging Betreffende de woningbouw verklaarde de minister-president, dat de kwestie van de huurverhoging een zaak is, welke men niet door eenvoudige compensatie kan op lossen. Het vraagstuk is thans in studie bij de sociaal-economische raad. Over het rentegamma merkte hij op, dat niet de in druk moet worden gewekt dat er een ren teverhoging op komst zou zijn. Men zou met zo'n indruk te wekken slechts berei ken, dat het geld, in afwachting van ho gere rente, wordt vastgehouden. Dr. Drees heeft voorts een beroep op de Kamer ge daan om het de regering niet moeilijk te maken bij haar maatregelen tot bezuini gen. Enerzijds wil men de regering ver wijten, dat zij niet voldoende bezuinigt, en van de andere kant wil men de regering er steeds weer toe brengen allerlei ver hogingen van begrotingsposten te aanvaar den. „Indien gij wilt bijdragen tot een ge zond financieel beleid", zeide dr. Drees tot de Kamer, „neemt u zich dan voor. niet meer op verhogingen aan te dringen". Versobering Had dus de minister-president reeds aangedrongen op matiging, minister Lief tinck heeft er in zijn antwoord nog een schepje bovenop gedaan. Want behalve dat hij de Kamer verzocht: „leidt ons niet in verzoeking" heeft hij aan alle ministers een schrijven doen toekomen om hen op het hart te binden, aan de Kamer generlei toezegging te doen, waaraan financiële consequenties zijn verbonden, voordat de minister van Financiën daaraan zijn fiat heeft gegeven. Met erkenning van de ernst van het pro bleem van de woningnood en met erken ning van de redelijkheid der wensen om het bouwprogramma zo hoog mogelijk op te voeren, zeide de minister te moeten op merken, dat hiertegenover problemen staan van gelijke rangorde en urgentie. Wan neer in aanmerking wordt genomen hoe groot de behoefte is aan investeringen voor andere doeleinden, dan is het niet moge lijk zonder meer een bedrag voor de wo ningbouw te fixeren. „De oplossing kan niet zijn. dat wij terwille van de woning- bouwproblemen onze toevlucht nemen tot inflatoire maatregelen", aldus de minister, die het onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk achtte, van de aangegeven lijn af te wijken. Sprekend over de bezuiniging gaf de minister twee mogelijkheden aan: het af snijden van taken en het verhogen van de efficiency. Zij kan zich richten op twee gebieden: het economische en het sociale. Uit het betoog van de minister was wel af le leiden, dat hij zich er geen gouden bergen van voorstelt. Minister Lieftinck voegde de Kamer toe, dat zij maar al te vaak blijk geeft niet vol doende besef te hebben van de noodzaak van versobering. Hij verdedigde nadrukke lijk de noodzaak van een controlerend ap paraat. Dat is onontbeerliik en bewijst zijn doelmatigheid. Geen belastingverlaging Er is aangedrongen op belastingverla ging. maar de minister gaf kort <m goed te verstaan, dat daaraan thans niet te den ken valt. Indien echter de belastingop brengst meevalt, zou een verlaging op be paalde gebieden wellicht in overweging kunnen worden genomen, zo zei hij. In uitvoerige beschouwingen gaf de mi nister onder meer een verdediging van de lage-rentepolitiek. Hij toonde aan, dat het vastlopen van de kapitaalsvoorziening met deze lage-rentepolitiek niets te maken heeft, maar het gevolg is van een liquidi teitstekort. Niet minder dan veertien sprekers na men Donderdagavond aan de replieken deel. Ook daarbij speelde het woningbouw- vraagstuk een rol en de heer Andriessen (KVP) heeft daarbij de reeds eerder ge noemde motie ingediend, waarin de rege ring in overweging wordt gegeven, haar beleid te richten op de bouw van 50.000 woningen voor 1952 en zich te beraden over de maatregelen om ook voor een ver dere toekomst een redelijke voorziening in het woningtekort te waarborgen. DE SENAAT VAN DE TECHNISCHE HOGESCHOOL heeft til! kracht van de bevocpdhekl bg|Y» tioor.de wet verleend in vitpuderitKj vun dito Juli neyvntienhonderd <Vn co vqtiUj «fboreu te Icua-tw^c-n en ivvlittiq 7< m i tK'geniimhaudt-rd «jf weacni- xUo v.crr uitstekende verdiensten hcvotNSevd tot DOCTOR IN Dt TbCMNISGHfc WETENSCHAP HONORIS CAC5A en Hem alle rechten wticciMf ,die door wet of gewoonte etan het. doctoraat. u» tie- Technische VYctenschup /tin verhouden. feu hcwpia- hiervan i s dit dtoloma.door de Rrefar Magnificus eu de Secretaris v«n de Senaat ondertekend en door bei trrootxéyd vcKUkr Hoywetwol K-ki-ai.-iUiyd.Hoin In een plechtiyc /.itfiiv.j ven 1 de,Schout overhandigd. DELFT /.estk-n'Novotn 1k*i-negtantvnh^Klerd eti v»}{tkj .Sw.VLhlvajute Svt-usüï Vanmiddag heeft in de Technische Hogeschool te Delft de ere-promotie van Prins Bernhard tot doctor hono ris causa in de technische weten schappen plaats. Dit is de „bul" die de Prins bij deze gelegenheid uit handen van zijn promotor prof. dr. ir. A. J. Kluyver zal ontvangen. Europees leger PARIJS, 15 November, (Reuter) Te Parijs is Donderdag een speciale geheime bijeenkomst gehouden door de ministers van Buitenlandse Zaken of hun vertegen woordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Nederland was vertegenwoordigd door mr. Stikker. De bijeenkomst had ten doel de menings verschillen te behandelen, die tussen enke le der genoemde landen zijn gerezen bij het uitwerken van het plan-Pleven voor i het instellen van een Europees leger. De Fransen willen vooral niet dat het in stellen van een Europees leger zal leiden tot te grote Duitse militaire macht. Daarom willen zij dat, evenals bij het plan-Schu- man, aan een hoogste gezagsorgaan, dat de feitelijke zeggenschap over het gebruik van het Europese leger zou moeten krijgen, controlerende bevoegdheden zullen worden toegekend. België en Nederland nemen ten deze een meer terughoudend standpunt in. Zij wil len meer nationale zeggenschap behouden dan in het Franse voorstel is voorzien. VENETIë (Reuter). Een autobus met veertig inzittenden, vluchtelingen uit het overstroomde gebied, is te Frasinella, ten Zuiden van Venetië, door het water van de buiten haar oevers getreden Po mede- gesleurd. 33 personen zijn verdronken. Een moeder moest aanzien hoe haar twee kin deren door het wild bruisende water werden meegesleurd. In ongeveer een maand tijd zün thans naar schatting tweehonderd Italianen dooi de overstromingen in Noord-Italië om het leven gekomen. Duitzenden burgers kampeerden Don derdagavond met matrassen, dekens en nog enkele huishoudelijke voorwerpen op de dijken langs de Po en de armen waarmede de rivier een delta vormt, die zich van Ferrara af in de richting van de zee uit strekt. Zij weigerden zich verder van hun huizen te verwijderen, zich vastklemmend aan de hoop dat de dijken het zullen hou den en hun huizen gespaard zullen blijven. De dijken van de Po zijn thans op drie plaatsen doorgebroken. Door de bressen stromen millioenen kubieke meters water. Het water blijft thans echter met vijf cen timeter per uur zakken. Door de over stromingen is een reusachtig meer gescha pen, waarover honderden motorboten en amphibievoertuigen van het leger varen. De Italiaanse regering heeft Donderdag besloten twee milliard lire uit te trekken voor de door de overstromingen geteister de gebieden in Noord-Italië en evenveel voor de in Zuid-Italië door stormen getrof fen streken. Italiaanse ingenieurs hebben besloten een bres te maken in een gedeelte van een dijk van de Po, in de hoop dat daardoor dé geweldige druk op de laatste honderd kilometer dijk van de rivier zal worden verminderd. 19.000 hectare vruchtbare grond zullen hierdoor worden overstroomd. President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat inter nationale geschillen veeleer door de U.N.O. dan door conferenties van de „grote vier" tot een oplossing dienen te worden ge bracht. Truman zeide verder nog steeds te hopen, dat de Sovjet-Unie het Westelijke voorstel voor een geleidelijke ontwapening tenslotte zou aanvaarden. Truman zei opnieuw, dat hij de Verenig de Staten niet zou verlaten voor een nieuwe conferentie van de „grote vier". Hij verklaarde ook, dat Stalin of ieder ander welkom zou zijn in Washington. LONDEN (A.F.P.). De Labour-afge- vaardigde Wilcock heeft gisteren in het Lagerhuis op premier Churchill een beroep gedaan om bij de opperbevelhebber van de UNO in Korea stappen te doen teneinde te bereiken, dat troepen van het Britse ge menebest voor de duur van de wapenstil standsbesprekingen niet voor aanvallen ge bruikt worden. Churchill repliceerde, dat hij niet van plan was zulks te doen, daar de Britse regering volledig vertrouwen had in de operationele leiding van het geal lieerde opperbevel. Op een andere vraag van Wilcock, of Churchill niet van mening was, dat militaire operaties, die andere doeleinden dan louter verdediging beoog- Emerson: Wij leren het talent van een schrijver even goed kennen uit wat hij citeert als uit wat hij zelf schrijft. den een atmosfeer schepten waarin het volkomen onmogelijk was op bevredigende wijze over een wapenstilstand te onder handelen, antwoordde Churchill, dat hij op deze vraag niet wilde ingaan. De Labour- afgevaardigde Silverman zeide daarop, dat hij in de komende dagen dezelfde vraag nog eens zou stellen. TOKIO (Reuter). Luitenant-kolonel James Hanley, verbonden aan de juridische afdeling van het achtste Amerikaanse leger korps te Poesan, heeft een berisping ont vangen omdat hij zonder medeweten of toestemming van het commando der UNO Woensdag op een persconferentie verklaard heeft, dat de Chinese en Noord-Koreaanse troepen sinds het begin van de oorlog in Korea enige duizenden krijgsgevangenen der verbondenen hebben gedood. Hanley had rapporten van het achtste legerkorps geciteerd en verklaard, dat de getallen alle getoetst waren en naar de UNO zouden worden gezonden. Noch de bevelhebber van het achtste leger, luite nant-generaal Van Fleet, noch het com mando der UNO of de voorlichtingsdienst te Tokio waren van te voren van deze ver klaring van Hanley op de hoogte gebracht. De verklaring zelf is niet tegengesproken en er zijn geen aanwijzingen, dat deze of ficieel zal worden ingetrokken. Zij werd door Hanley afgelegd tegenover verslag gevers van de voornaamste persbureaux der wereld. Hanley had er aan toegevoegd, dat het vrijgeven van dit bericht niet verband hield met de besprekingen te Panmoen- djom. Desondanks zijn officieren van het commando der UNO te Tokio er bezorgd over, dat een dergelijke verklaring onbe voegd is afgelegd, nu juist de kwestie der krijgsgevangenen nog op de agenda van de onderhandelingen over een staken van het vuren staat. Het commando had liever het tijdstip van publicatie van een dergelijke beschuldiging in handen willen houden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat aan de leiding van het achtste leger opheldering is verzocht van de berichten volgens welke 2500 Amerikaanse krijgsgevangenen sinds het begin van de Koreaanse campagne ge dood zouden zijn. Functionarissen van de UNO hebben Donderdag na de 22ste zitting van de sub commissie te Panmoendjom verklaard, dat men bij de wapenstilstandsonderhandelin gen geen vorderingen heeft gemaakt. Opwinding: in Amerika In het Witte Huis en op het Amerikaan se ministerie van Defensie komen thans duizénden brieven aan van mensen, die ongerust zijn over het lot van hun ver wante militairen in Korea. De stroom brie ven is begonnen naar aanleiding van het bericht, dat duizenden Amerikaanse krijgs gevangenen door de Noordelijken gedood zouden zijn. Sommige parlementsleden eisen „atoomreprésailles" en alle kranten spreken in opgewonden toon over het be richt. De invloedrijke journalisten eisen van de regering „dat zij de consequenties uit de gebeurtenissen in Korea trekt". De „Washington Star" verzoekt een of ficiële Verklaring en zegt, dat het aantal voorstanders voor het gebruik van de atoombom in enkele uren aanzienlijk toe genomen is. „De kwestie van de krijgsge vangenen diende aan de UNO voorgelegd te worden en men moet Mao Tse Toeng als oorlogsmisdadiger veroordelen". In diplomatieke kringen, aldus AFP., vreest men, dat de wapenstilstandsbespre kingen noodlottig beïnvloed zullen wor den. AFP voegt daaraan toe: „Meer dan ooit dienen de geallieerden van Amerika hun invloed te gebruiken om een negatief resultaat van de besprekin gen te voorkomen. Men vraagt zich af, of het niet wenselijk zou zijn onderhande laars van andere dan Amerikaanse natio naliteit aan de delegatie toe te voegen". Volgens dé Washingtonse correspondent van de „New York Times" heeft de Ame rikaanse regering de onderhandelaars in Korea opdracht gegeven het belang van de bestandslijn niet te overschatten en zo spoedig mogelijk over te gaan naar de kwestie van de krijgsgevangenen. Men zou de politiek voeren, dat met geen wapen stilstand ingestemd zou worden als niet een bevredigende overeenstemming was bereikt over de kwestie van het uitwis selen van krijgsgevangenen en het toezicht op het niet-aanvoeren van versterkingen. WASHINGTON (Reuter). De Perzi sche eerste minister Mohammed Mossadeq heeft onthuld, dat hij de inkomsten uit de Perzische olie-industrie had aangeboden als onderpand voor een noodlening van de Amerikaanse regering, echter zonder resul taat. In een toespraak tot de nationale pers vereniging gaf Mossadeq een samenvatting van de besprekingen, die hij met Ameri kaanse regeringsleiders verscheidene weken lang gevoerd heeft en waarover totdusver (Van onze correspondent te Parijs) Gisteren lag ruim 80 van de steenko- lenproductie van het Noorden stil. Maai er bestond goede hoop dat heden althans een flinke minderheid der stakers het werk zou hervatten. Tussen de regering en de socialistische en Katholieke vakcentra les is namelijk een overeenkomst bereikt, die alleen door de communisten werd ver worpen. De reden van de staking was dit maal geen loonactie, doch een conflict, ver oorzaakt door een verbitterde poging van regeringszijde om eindelijk eens paal en perk te stellen aan een groot aantal mis bruiken, waartoe de sociale maatregelen, vooral op het gebied van de gezondheids zorg, regelmatig aanleiding hebben gege ven. Wegens het geringe animo voor het mijn werkersvak heeft de regering na de oorlog namelijk de mijnwerkers met talrijke voorrechten moeten lokken waaronder de kosteloze verstrekking van geneesmidde len. Deze luxe heeft een groot aantal van de Franse mijnwerkers en vooral van hun echtgenoten blijkbaar niet kunnen dragen. Zo bleken velen voorraden van geneesmiddelen te hebben aangelegd (vol doende voor een gans hospitaal) om daar mede handel te drijven, hetgeen niet hele maal in de oorspronkelijke bedoeling van de overheid moet hebben gelegen. Verder werden met de gratis regeringslevertraan, vooral postduiven, ganzen, eenden en kip pen gekocht, terwijl het tenslotte ook geenszins ongebruikelijk was in de mijn- gebieden, dat de vrouwen haar schoon heidsmiddelen, parfums en lippenstiften voor familieleden, vriendinnen, kennissen en andere relaties op kosten der gezond heidsdiensten insloegen. De nieuwe bepaling van de regering vraagt van de arbeiders een bijdrage van 15 in de apothekersrekening en dit heeft in het Noorden een storm van protesten verwekt. Thans is deze echter weer gedeel telijk gaan liggen, doordat de regering be reid bleek water in de wijn te doen. Bo ven een zeker bedrag neemt de staat nu toch weer alle lasten op de eigen schou ders. De berichten van de kolenstaking, die nog allerminst is bijgelegd, al mogen de stakers dan aan eensgezindheid hebben in geboet, hebben vooral in officiële kringen nogal veel onrust verwekt. Ten eerste: aangezien in het verleden bijna alle na tionale stakingsacties door de mijnen van het Noorden werden ingezet, en ten twee de omdat de toch altijd al precaire kolen- positie van Frankrijk ook zonder staking reeds aanzienlijk verontrustender was ge worden in verband met het nijpende dollartekort, waardoor de aanvoer uit Amerika binnen zeer korte termijn zeker geheel zal moeten worden stopgezet. Dit is een vap de gevolgen van het dollarpro bleem, waarover de regering de laatste week onafgebroken heeft overlegd. De hele economische politiek van Frankrijk zal on getwijfeld op de helling worden geplaatst en men bereidt zich algemeen al voor op meedogenloze versoberingsmaatregelen waarvan de jongste prijsverhoging van de benzine met liefst 20 de concrete aan leiding van de huidige Kamerdebatten nog maar een eerste onschuldige voorproef zal blijken te zijn. Vertrouwenskwestie Gisteravond heeft de Franse minister raad premier Pleven gemachtigd aan hel einde van het economische en financiële debat, dat heden in de nationale vergade ring begint, de vertrouwenskwestie te stel len. Vanmorgen om negen uur zijn op hec station Eindhoven de laatste twee rijtuigen ontspoord van de Italië-Holland-express, die op weg was naai- Hoek van Holland. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gevallen. geheimhouding betracht is. „De economische crisis van Perzië op dit ogenblik is zo ernstig, dat niemand kan zeggen, wat het uiteindelijk gevolg hiervan zal zijn, als er niet terstond een oplossing voor gevonden wordt," aldus verklaarde Mossadeq. Perzië was van plan de nodige buiten landse technici in dienst te nemen en Perzische technici op te leiden teneinde van de raffinaderij van Abadan tot haar volledige capaciteit gebruik te maken. Het verzoek om een lening van de V. S. was uitsluitend gedaan met de bedoeling in de onmiddellijke be hoeften van Perzië te voorzien opdat er voldoende gelden zouden zijn voor het eerste jaar van de voorbereidende maat regelen, die nodig zouden zijn om een nieuwe prikkel te geven aan de Perzische economie en te voorkomen dat deze door gebrek aan fondsen zou verlammen. In antwoord op de vraag of de deur nog steeds open is voor hervatting van de on derhandelingen met Engeland, antwoordde Mossadeq: „Ik zie geen open of gesloten deur. Het is aan het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken om mij te vertellen, dat er een open deur is en dat de onderhandelingen kunnen worden voort gezet". Nieuw program In kringen, die in nauw contact staan met Ghavam es Soeltaneh, een vroegere Perzische premier, die volgens vele waar nemers mogelijk premier Mossadeq zou op volgen, verklaart men, dat Soeltaneh's re geringsprogram de volgende punten zou omvatten: vriendschap met het Westen, een spoedige oplossing van het oliegeschil ten voox-dele van beide partijen, hervorming van de regering, fiscale en agrarische her vormingen en krachtige maatregelen tegen de communistische Toedeh-partij. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht. 17 November Zon op 8.02 uur, onder 16.48 uur. Maan op 18.59 uur, onder 12.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 16 November Hoog water: 5-04 en 17.16 uur. Laag water: 0.45 en 12.58 uur. Zaterdag 17 November Hoog water: 5.40 en 17.5 uur. Laag water: 1.18 en 13.32 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1