Aanrijding met dodelijke afloop voor de Haarlemse rechtbank PALM BEACH 12. 4. H. de Graaff Wereldnieuws ST. MICOLAAS GESCHENKEN PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Tegen autobestuurder zes weken geëist De radio geeft Zaterdag Zink verdwenen uit de Haarlemmermeer HORLOGES van f 6.30 tot 630.- I. KAN Is de bromfiets een motorvoertuig? ZWANENDONS PYAMA 95 NYLON KOUSEN 95 Voor de Winter Uw „bed" in orde Delfts student raakte het goede pad kwijt Trouwe klant Houder postagentschap kweekte „bijverdienste" Padvinders weer in Neder landse Jeugdgemeenschap Critiek op wetsontwerp organen voor emigratie Gestolen of gekocht? Eén Kolom Vuur van Uw maag tot in Uw keel WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Kantonrechter in Enschedé: „Ja" Voor de vierentwintigste keer voor de rechter Invloed van ziekteverzuim op arbeidsproductiviteit BARTELJORISSTRAAT 7 SINT NICOLAAS AANBIEDING Maakloon j l Se»! Is!- Haarlems Matrassenhuis De ontslagaanvrage bij de Fokker-fabriek Minister Mansholt over landbouw-coördinatie Dorp in opstand ningwasdatdelandSSe.» a&n'ÏUÏÏ-«WH VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 Op 29 Mei van dit jaar 's middags om ongeveer vijf uur werd een twaalfjarig Amsterdams knaapje, F. T. genaamd, op de Haarlemmerstraatweg ter hoogte van de kistenfabriek, door een personenauto aan gereden. Tengevolge van de vele ernstige verwondingen, die hij daarbij opliep, over leed hij kort na het ongeluk. De bestuur der van de auto, de 53-jarige koopman W. K. E. B. uit Aerdenhout had zich Donder dagmiddag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden: Hem was dood door schuld, als gevolg van hoogst onvoorzich tig en roekeloos rijden ten laste gelegd. De verdachte verklaarde de jongen niet gezien te hebben voordat hij tegen de wa gen opliep. Een automobilist die achter hem reed, had het ventje echter wèl opge merkt en zich zelfs afgevraagd, zo vertelde hij ter zitting, waarom de bestuurder van de auto vóór hem niet naar links was uit geweken of een signaal had gegeven. Een vriendje, W. G., waarmee het slacht offertje per fiets naar Santpoort was ge weest, had de aanrijding zelf niet gezien. Beide jongens waren, op weg naar huis, langs de berm van de weg bloemen gaan plukken. T. had daar geen zin meer in en liep weg. Toen G. zijn fiets pakte om óók weg te gaan, zag hij zijn vriendje door de lucht vliegen en een eindje verder neer komen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman was van mening dat de verdachte niet oplettend genoeg was ge weest. Hij nam niet aan dat het knaapje onverwacht de weg was overgestoken, maar weet de aanrijding aan het feit dat de bestuurder niet goed had uitgekeken. Mocht de verdachte zo'n gering waarne mingsvermogen hebben dat hij een kind langs de weg niet kan opmerken, aldus de officier, dan doet hij er goed aan zich eens te laten testen. Hij eiste een gevangenis straf van zes weken en de ontzegging van de bevoegdheid om een motorvoertuig te besturen voor de tijd van één jaar. De raadsman vroeg vrijspraak: Hij voerde aan dat het lang niet uitgesloten is dat het kind een onverwachte beweging heeft gemaakt en meende dan ook dat zijn cliënt geen schuld trof. De rechtbank zal op 29 November uit spraak doen. Mevrouio H. J. KluyverVan Lut- senbxxrg Maas te Delftde echtgenote van prof. dr. ir. A. J. Kluyver, werd dezer dagen gehuldigd wegens een zeer merkwaardig jubileum. Gedurende de dertig jarendat.zij in Delft woont, is zij nimmer van bakker, kruidenier, sla ger en groenlenleverancier veranderd. Namens deze winkeliers werd haar een grote mand thuis bezorgd, waarin ieder van hen het een en ander uit zijn win kel had gedaan. ADVERTENTIE De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman eiste gistermorgen tien maanden met af trek wegens knevelarij, tegen de 49-jarige vroegere houder van een postagentschap aan de Jelgersmaslraat te Haarlem, J. R. R. gaf toe meermalen poststukken te hebben verzonden op een goedkopere manier dan door de klanten was bedongen. Het teveel aan porto-kosten dat hij zodoende ver kreeg, stak hij in eigen zak. Volgens R. had hij op deze manier een „bijverdienste" van drie of vier gulden per week. Hij verklaarde voorts niet van mening te zijn iemand benadeeld te heb ben. Zijn verdediger, mr. A. Beets, meende dat van knevelarij geen sprake was, daar R. nooit meer geld had gevraagd van zijn klanten, dan zij verschuldigd waren voor de verzending van poststukken. Wel meen de hij dat oplichting ten laste gelegd had kunnen worden. Mr. Beets vroeg zijn cliënt, die al vier maanden in voorarrest zit, een zodanige straf op te leggen dat hij bij de uitspraak, die de rechtbank op 29 November bepaalde, in vrijheid kon worden gesteld. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en soliste. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Theo Casion, hoorspel. 14.20 Engelse les. 14.40 Militair orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kuns ten. 15.48 Volksliederen. 16.13 Platen. 16.20 Wij maken een Kerstgroep. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Opera-voordracht. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Concertgebouw-orkest en solist. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zonden, hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Lichte muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Accordeonmuziek. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Tiroolse muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Instrumentaal sextet. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.45—24.00 Orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer berichten. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Piano, zang en viool. 16.00 Universitaire kroniek. 16.30 Accordeon. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Harpmuziek. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en solis ten. 20.55 Actualiteiten. 21.10 Cabaret. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.3024.00 Platen. Het bestuur van de Vereniging „De Ne derlandse Padvinders" heeft besloten, we derom toe te treden tot de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Het gaf als motief daartoe op, dat de stem der N.P.V. niet ge mist mag worden in het gesprek, dat de jeugdbewegingen in het kader van de N.J.G. voeren en het wil het zijne er toe bijdragen om een goede samenwerking te bevorderen tussen de jeugdorganisaties binnen het kader van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Het bestuur van het Algemeen Neder lands Verbond heeft aan de minister van Sociale Zaken een brief gezonden naar aanleiding van het wetsontwerp op de or ganen voor de emigratie. Het verbondsbe- stuur meent dat, aangezien dit ontwerp van wet niet mede is ondertekend door de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de culturele factor in het ontwerp niet voldoende recht is wederva ren. Om die factor voldoende te doen gel den zal, naar de mening van het verbonds- bestuur, niet kunnen worden volstaan met de aanwijzing van een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de raad voor de emigranten. De vertegenwoordiger zal ook in het emigratiebestuur zitting dienen te nemen. Het genoemde bestuur heeft met leedwezen vastgesteld, dat het Algemeen Nederlands Verbond niet in de memorie van toelichting op het wetsontwerp is ge noemd. Het meent, daar het zich in het bijzonder tot taak stelt de Nederlandse cultuur, ook in den vreemde, levend te houden, dat het een vruchtbare bijdrage zou kunnen leveren wanneer het wordt ingeschakeld in de nieuwe organisatie door middel van vertegenwoordiging in de emi- gratieraad. De 47-jarige stratenmaker A. M. en de 50-jarige losarbeider V. P. v. d. S. trokken op een zonnige dag in Juli per fiets de Haarlemmermeer in om, zoals zij het uit drukten, hier en daar wat te gaan kopen. Of zij dit voornemen inderdaad gehad heb ben en of zij het ten uitvoer hebben gelegd, is niet komen vast te staan, .zeker is echter dat één van beiden ergens in de Meer twee zakken zink op de kop had getikt. Donderdagmorgen stonden zij voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat het vermoeden was gerezen dat de mannen, die al in menige cel vroegere zonden hebben overpeinsd, het zink op oneerlijke manier hadden verkregen. Noch de een, noch de ander wist echter iets van diefstal af. Zelfs over een eventuele koop waren de heren het niet eens: M. beweerde dat v. d. S. het zink gekocht had en v. d. S. beweerde bij hoog en laag dat M. de koop had gesloten. De officier yan Justitie, die M. bovendien nog diefstal van zink in een botenhuisje te Heemstede had ten laste gelegd, welke diefstal de verdachte volmondig toegaf, eiste tegen M. een gevangenisstraf van acht maanden voor dit Heemsteedse gevalletje. Voor de zaak Haarlemmermeer vroeg hij vrijspraak. De raadsman, mr. L. Cohen, bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke, gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf en schreef de mis stap van zijn cliënt toe, aan diens benarde maatschappelijke toestand. Toen M. als getuige moest optreden in de zaak tegen v. d. S. weigerde hij aan vankelijk de eed af te leggen, hoewel de president van de rechtbank hem de ver zekering had gegeven geen vragen te zul len stellen die M.'s eigen zaak nadelig zou den beïnvloeden. Nadat mr. Cohen M. ech ter onder ogen had gebracht dat het onver standig was de eed niet af te leggen, stak M. de vingers toch omhoog en antwoordde bevestigend op de vraag van de president of hij zonder geld de Haarlemmermeer was ingetrokken. De officier van Justitie meende dat be wezen was dat v. d. S. het zink had ge stolen en eiste acht maanden met aftrek. De verdediger, mr. J. Jansonius, betoog de dat het bewijs allerminst geleverd was en vroeg de onmiddellijke invrij'heidsstel- ling van zijn cliënt, nadat hij vrijspraak had gepleit. De rechtbank willigde dit verzoek in en zal in beide zaken op 29 November uit spraak doen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht to» Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevigste aanval van bran dend maagzuur binnen enkele minuien. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk JUWELIER HORLOGER BARTEL.IORISSTRAAT 2 HAARLEM TELEFOON 13004 De principiële vraag of een bromfiets beschouwd moet worden als een motor voertuig of als een rijwiel, kwam Woens dag ter sprake voor de waarnemend kan tonrechter te Enschedé, mr. D. P. S. Meer burg. De bromfietser J. C. had in Ensche dé geen voorrang verleend aan de 34-jarige automobilist J. G. S. De politie maakte proces verbaal op tegen C., maar de amb tenaar van het Openbaar Ministerie was het daarmee niet eens. Volgens hem had de automobilist bekeurd moeten worden. De ambtenaar zei de bromfiets niet als een fiets, maar als een motorvoertuig te beschouwen. Tegen de automobilist werd dan ook een vervolging in gesteld. De ver dediger van S., mr. F. W. B. baron van Lyndën te Rotterdam, wees er in zijn plei dooi op, dat het grootste deel der dodelijke ongevallen met bromfietsen is veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang door de laatsten. Hij wilde deze principiële zaak tot in hoogste instantie voortzetten, ten einde een beslissing te forceren, zo zei hij. De ambtenaar had zes gulden of twee dagen geëist tegen de automobilist. De kantonrechter deed uitspraak conform de eis. De verdediger zal nu voor zijn cliënt hoger beroep aantekenen. De 59-jarige Haarlemse koopman J. A. 't H. hoorde gistermorgen voor de vieren twintigste keer een straf tegen zich eisen. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, vorderde namelijk tegen hem één jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens ver duistering. Een van de twee fietsen die hij in huurkoop had, had hij voor een radiotoestel geruild, de andere had hij verkocht. De raadsman, mr. A. Fibbe, meende dat niet van verduistering, maar van oplichting sprake was en vroeg daar om vrijspraak. Mocht de rechtbank zijn standpunt niet delen, dan drong hij aan op uiterste clementie. Uitspraak 29 November. De verkeersstremming tussen Hoeve laken en Terschuur op de drukke rijksweg ApeldoornAmersfoort is, naar de A.N.W.B. mededeelt, vandaag weer opgeheven. In overleg met prof. dr. A. H. M. Al- bregts, minister zonder portefeuille, belast met de opvoering van de productiviteit, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een commissie in het leven geroepen met de opdracht de in vloed van het ziekteverzuim op de ar beidsproductiviteit te bestuderen. Voorzitter van de commissie is dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Volksge zondheid en secretaris dr. G. M. J. Veld kamp, adviseur bij de afdeling Sociale Verzekering van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. ADVERTENTIE SPEC VOOR EN L I AALHUIS KOUSEN N G E R I E S geheel met fan tasie - garnering afgezet, in zalm en bleu maten 40 t/m 48 „m et zwarte „Dupont", first quality, moderne kleuren naad" 2 paar 9.50 Alle kousen by aankoop van 2 paar belangrijk goedkoper. 38. Panda ivas van tevreden en genoeg lijke gedachten vervxild toen hij nu in zijn auto'tje verder snorde over de wegen. „Wat aardig was dat nu toch van Joris Goedbloed", dacht hij, „om mij de medail le te geven! Als hij er niet geweest was, liep dat vieze oude kereltje er nog mee rond! Fijn, hoor! Keurig van Joris! Dat valt me toch wel erg van hem mee!" En terwijl hij zo opgewekt voortpeinsde schoot hij lekker op; het wagentje pufte goed door, en hij was nu al tamelijk dicht bij Illirania. Natuurlijk was Graaf Isen Grim, die achter hem aan zat, er nog een héél eind vandaan. De oxide postkoets schoot nu eenmaal niet hard op en haalde lang niet de snelheid van de auto; en iedere minuut raakte de kwaadaardige Graaf dan ook méér achter. „Dat maakt me woest", dacht deze, roodgloeiend van woede. „Ik kruip hier langs de wegen, en de robijn is intussen al zo ongeveer in Illirania. Maar daarin vergiste hij zich zeer. De Rambam-Robijn was zelfs veel dichter bij dan hij wel wist, want die zat immers in de zak van Joris Goedbloed, die rustig voortwandelde terug naar huis en de koets tegemoet. „Hoe heerlijk gevoel ik mij hoe verkwikt, hoe rein en verhe ven!", zo peinsde Joris. „Een schoon en zuiver gevoel doorstroomt mij na het ver richten van een goede daad! Och, och, wat heb ik die kleine Panda gelukkig gemaakt! Geen wonder, dat ik mij thans prettig ge voel. Riepen niet reeds de Ouden elkander verzaligd toe: „De puritanus nil nisi bo- num?" Ja dat was een goede daad van mij! En hoe rechtvaardig is het niet, dat ik beloond werd met deze alleraardigste robijn!" De tijd zal nog wel komen dat deze schelm een toontje lager zingt. ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huis 1 Voor alle voorkomende reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 De 21-jarige Delftse student E. S. S. ver oorzaakte in de nacht van 27 op 28 Mei op de Bloemendaalse Zeeweg heel wat consternatie, toen hij plotseling van het goede pad week en de berm boven de rij weg verkoos. Zijn auto bleek niet opge wassen tegen zulke manipulaties en werd dan ook danig gehavend. De dranklucht die uit de wagen opsteeg, deed het sterke vermoeden rijzen dat S. meer dan goed voor hem was aan vader Bacchus had ge offerd. Volgens zijn verklaringen en die van zijn medepassagiers zou S. niet erg veel gedronken hebben. Na deelgenomen te hebben aan een ralley, was hij met een paar vrienden hier en daar wat gaan eten en drinken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, herinnerde er aan dat S. voiüg jaar in Amsterdam voor een soort gelijk geval door de kantonrechter was vei'oordeeld tol 500 boete, één jaar in trekking van het rijbewijs en een voor waardelijke hechtenisstraf. Volgens hem was komen vast te staan dat S. inderdaad meer gedronken had dan goed voor hem was, temeer daar hij op een gemakkelijk berijdbaar gedeelte van de Zeeweg van de weg was geraakt. Mr. Van de Valk Bou man vond dat S. weinig lering had getrok ken uit 'het Amsterdamse vonnis. Wie niet leren wil, moet maar voelen: zes weken gevangenisstraf en ontzegging van de be voegdheid om een motoxwoertuig te be sturen voor de tijd van vijf jaar. De ver dediger betoogde dat zijn cliënt niet onder invloed van stex-ke drank had verkeerd en dat een veroordeling daaxwoor dus niet kan volgen. De rechtbank zal op 29 November uit spraak doen. Een commissie, gekozen uit de ax-beiders bij de Fokkerfabriek, heeft na een ondex-- houd met de directie over de ontslagaan vrage en de wachtgeldx-egeling bij dit be drijf, hetgeen in dit onderhoud ter sprake kwam medegedeeld en gecommentarieerd. De directie bracht als motief voor de ont slagaanvraag naar voren, dat door de ra tionalisering van het bedrijf een aantal arbeiders overcompleet was geworden en dat de overwerkvergunning noodzakelijk was om een boete van de arbeidsinspectie te ontlopen. De commissie gaf hierop als haar me ning te kennen, dat een overwex-kvergun- ning van 2800 uur per week geen ontdui king van een boete is doch werk verschaft voor 60 arbeiders. De rationalisatie kon de commissie naar zij zeide niet bespeuren omdat er haai's inziens aan de productie capaciteit niets vex-anderd was. De directie had haar toegezegd, dat er een onder zoek zal worden ingesteld naar de klach ten van de arbeiders. FAO in Rome 's-GRAVENHAGE, 14 November. De algemene vergadering van de voedsel- en landbouwox-ganisatie, de FAO-conferentie, komt op 19 November in Rome bijeen. Op deze zesde vergadering zullen ministers uit vijftien landen aanwezig zijn. Minister S. L. Mansholt treedt als hoofd op van de Nederlandse delegatie. De uitgebreide agenda vermeldt enige onderwerpen, waai-bij ons land ten zeerste is geïnteresseerd, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Zo zal minister Mansholt bij de behandeling van de voedsel- en landbouwsituatie in de wereld het Nederlandse standpunt inleiden ten opzichte van de wenselijkheid van coördinatie in de landbouw, niet slechts voor Europa alleen, doch eventueel ook voor anaere werelddelen. De rol van de FAO op het gebied van de migratie zal eveneens ter sprake komen. De FAO zou er naar kunnen streven de immigratie capaciteit van de ontvangende landen te vergroten. Dit kan onder meer door het opstellen van afgeronde projecten (bij voorbeeld ontginningen) die de vereiste credieten kunnen aantrekken. Een aantal deskundigen zou bij de voorbereiding hiér van onder het technische hulpprogramma ingeschakeld kunnen wox-den. Half Barneveld is in rep en roer ge komen door het alarmerend geroep „Houdt de dief". Als de stenen hadden kunen lopen zoxiden ze meegedaan heb ben, maar nu bestond de groep achter volgers slechts uit een aantal als paar den stampende en dravende mensen. Toen een Barneveldse uit de avondkerk kwam, zag ze op het dak van haar huis een man. Zij rende naar binnen en waarschuwde haar echtgenoot, die on middellijk vaststelde dat het een dief moest zijn. En het zegt iels over zijn moed, dat hij meteen en onvervaard de achtervolging inzette. In wilde vaart ging het steeg in, steeg uit. De afstand tussen achtervolger en achtervolgde werd echter steeds groter. Het zag er naar uit, dat de heer des huizes, of schoon op kousenvoeten, de strijd voor tijdig zou moeten staken. Maar op zijn geroep waren vele buren en straatgangers afgekomen, die prompt aan de achtervolging deelnamen. En jawel, de dief werd gevangen genomen en onder zware bewaking opgebracht naar het huis van de gedupeerde. Uit het verhoor bleek echter, dat hij geen dief was, op zijn hoogst een hartedief wanthij was de vrijer van hei iienstmeisje. Kolonie. In de Amerikaans zal een Nederlandse "hndh abana komen. Een echtpaar^°Uwkol<>nie Texel en een landbouwer vïn P?8 Van Putten hebben zich reeds pe .ei,an4 December komen nog tien XI gd'In tezamen twintig volwassenen fn'die deren tellen. Het denkbeeld" kin" stichting der kolonie is af kil I°°r de een fabrikant uit Alabama'g van voordeel kon hebben van hi !aat ken van Nederlandse lïïwS? aan,r^- er sinds lang voor bekend staT^' 46 het meeste profijt van gS te verkrijgen De NederlaSï,5n zes maanden tot een jaar hif a lea kaanse boeren werken. Daarn, naar de doodsoorzaak van de S spoorwegbeambte Ernst Kamieth T Woensdag onder grote belaniS van Oost-Berhjnse communisten ti aarde was besteld. Dit onderzoek ingesteld naar aanleiding van bes2 digingen van Oost-Duitse zijde file mxeth, die na betrokken te zijn g ±1 by een incident met de West-ffiS politie gestorven was, door de nolit I', het Westelijke stadsdeel was dooc£ gen. De West-Berljjnse autoriHt; klaarden, dat bij de lijkschouwing 1 tekenen van geweld zijn geconsfaS en beschuldigden de communisten ,r I van de dood van Kamieth uit politik motieven te hebben uitgebuit. Candidatuur. In antwoord op een door de republikeinse afgevaardigde Sterling Cole opgestelde vragenlijst hebben 11 van de 196 republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zich uitgesproken voor een candidatuur van Robert Taft voor het president- schap. Generaal Eisenhower kreeg 5} stemmen, generaal MacArthur 12, sena tor Everett Derksen 13 en de gouverneur van Californië, Earl Warren, 5. Slechts Taft en Warren hebben officieel ver klaard als candidaat in aanmerking te willen komen. Nobelprijzen. De Zweedse academie van wetenschappen heeft gisteravond de Nobelprys voor natuurkunde van dit jaar toegekend aan Sir John Cockcroit 5 uit Harwell (Engeland) en dr, E. T. S. Walton uit Dublin, als erkenning van hun „pioniersarbeid wat betreft de ver. andering van atoomkernen door kunst matig versnelde atoomdeeltjes". De beide natuurkundigen delen een prijs van 167.612 Zweedse kronen. Sir John Cockcroft is directeur van het Britse instituut voor atoomonderzoek te Har well. Dr. Ernest Walton van het Trinity College in Dublin is zijn medewerker. De prijs voor scheikunde, die eveneens 167.612 kronen bedraagt, is toegekend aan dr. Glenn T. Seaborg en dr. Edwin M. McMillan, beiden van de universiteit van Berkeley in Californië. Brand. In Nieuw-Zuid-Wales woeden al enkele weken bosbranden diei "aange wakkerd door harde wind, gisteren de buitenwijken van Sidney bereikten. Een 60-tal huizen, een kerk en een fabriek zijn aan het vuur ten offer gevallen. Bij Newcastle, ten Noorden van Sydney, vloog een kruitmagazijn in de lucht, waai'bij een mijnwerker om het leven kwam. De brandweer meldde gister avond laat, dat de meeste branden rond. om Sydney bedwongen waren, Hartkwaal. De Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" geeft geruch ten weer uit de omgeving van de Sovjet- Russische controlecommissie, volgens welke de gezondheid van Stalin in de laatste weken achteruit is gegaan. Sta lin wordt in December 72 jaar. Hij zou reeds jaren lang aan een hartkwaal lij den. Behandelende geneesheren zouder reeds op 18 October de minsterraat hebben medegedeeld, dat een operatie noodzakelijk zou kunnen worden. Proces. Te Sofia zijn acht personen, onder wie drie vrouwen, tot de kogel veroor deeld op beschuldiging van spionnage en sabotage. Een der veroordeelde vrou- wen heeft voor de rechtbank verklaard dat „de Britten en Amerikanen voor een Bulgaars-Joegoslavische federatie onder leiding van maarschalk Trto werken. Eenentwintig andere beklaag den kregen gevangenisstraffen varië rend van 5 tot 20 jaar. Zes werden vrij gesproken. Betaling. De Belgische douane heeft giste ren 22 kg goud ter waarde van 30 mii- lioen Belgische francs in beslag geno men aan boord van een Amerikaans schip in de haven van Antwerpen, éi gens de politie was het goud bestemd als betaling voor uit België naar de gesmokkelde diamanten. Het |oud vei'box'gen in een krat en uit hew verzonden. Wilde jacht. De stad Aken heeft de wildste smokkeljacht meegemaakt, die zij jaren heeft gezien. Een Opel-Kap 1 joeg met een vaart van 120 J door de stad voor een snelle Por^- van de douane uit. Dwars door de groot ste Akense straten duurde de jacht on kwartier lang. De smokkelaars trach de wagen van de douane van Z1™ houden door zware zakken me- ,g voor de wielen van de douane-a gooien. Schieten durfde de doua uit angst voor slachtoffers onder m toeziende burgers. Na vijfenv nuten slipte de wagen van de smokk laars, sloeg over de kop en een harde klap tegen een boom te - De bestuurder wist echter te ontkol Een mede-inzittende werd zwaar wond. Loonsverhoging. De directie der Enggjj spoorwegen heeft besloten haa man personeel een loonsverhoging acht procent toe te kennen. T ding van deze hogere uitgaven lioen gulden per jaar) zal de directie aan de minister van Vervoer om W stemming voor een velh°°' i vrachttarieven, moeten vrage Circustragiek. De zeventienjarige Angl icaanse acrobate Evy Trostyle ogen van haar vader en bro- andere leden van het - van turo's" in het circus te Baltimo twintig meter hoogte van waarop zij een Spaanse dans naar beneden gevallen en om j gekomen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2