Kabouter DRLOGES <0 derlandse regering wijst jonesisch memorandum af 0LIEST00K INSTALLATIES Nieuw Guinea-Irian Onovertroffen Prof. mr. Russel voor de rechtbank Zwendelaars-trio voor. de Haagse rechtbank Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden 0 foorstel tot bespreking te Parijs Studiedag voor het gevangeniswezen H.B.S. -ers leren waar het belastinggeld blijft ALTIJD WELKOM PENDULES AN NI EL Ma voor Haarlem Wegens artikel van zijn hand over „fiscale terreur" Co. Kort nieuws Amsterdamse zaak tot faillissement gebracht Nederland telt ruim 157.000 personenauto's N.V. De Bary contra de Nederlandse Bank ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: PATJAKKER Amateur circus „'t Hoelke" in Scheveningen VOOR BLOEMEN DAUDEY lp A G l6 NOVEMBER 1951 WNHAGE, 15 November (ANP). ^voorlichtingsdienst deelt het 1 mede- 1951 werd door het N°SeeCommissariaat te Dja- 1 «mmuniqué uitgegeven, waarin tVJ nwfwnnrfi \rnn rip Np- Chet antwoord an de Nc faring op door de Indonesi- l gestelde vragen aangaande Jjnen herziening van de Neder- 4van ,vet en wel in het bijzonder !^,.d van artikel 1, waarin een Jjjan de delen van het Konink- flSi dat inmiddels in i gepubliceerd^ de werd er op ge- S hitaanhangig gemaakte voor- ^ening van de grondwet met flot Nieuw-Guinea in grond- »:!'iCht niets verandert, terwijl :i landpunt van de Nederlandse «en wijziging is gekomen. Uit- S dat de mogelijkheid om - V%A+ V\Artoonrin Verhandelingen het bestaande ge- Vr Nieuw-r-'" v-Guinea tot oplossing te nnor het voorstel tot wijziging Erfwet op generlei wijze wordt terwijl om deze reden de Ne- het niet noodzakelijk VJd omtrent deze voorstellen fL Van de Nederlandse grondwet ^de Indonesische regering over- 'Sding van dit antwoord werd «mber door de Indonesische re- memorandum aan de Neder ige Commissaris overhandigd, I gis haar standpunt uiteenzette 'lereiniteit over geheel Indonesië JL mct inbegrip van West-Irian Vnii de republiek Indonesia berust V'iil enkel loopt over uitoefening ijcto gezag over laatst bedoeld Lnorandum zeide verder: Nederlandse regering niettegen- 'l bestaande geschillen zonder „hernieuwde poging tot vreedzame -/daarvan werd ondernomen, West- voorgestelde tekst van het meu bel in de Nederlandse grondwet 'meent de Indonesische regering redelijke daad te moeten beschou- jartegen de Indonesische regering .protest aantekent. teveiliging van de goede betrek - --sen Indonesië en Nederland acht Basische regering oplossing van het schil nog voor de behandeling van ^wetsvoorstel in het Nederlandse urgent. In verband daarmede iIndonesische regering er prijs op, Inan-kwestie mede betrokken ia zelfs een even belangrijk punt 'i als de Unie-kwestie op de in deze ■Iehouden besprekingen tussen ver- r-rdigers van de Indonesische en de idse regering in Nederland". Nederlands antwoord •i memorandum werd door de Ne- pe regering heden het navolgende rigegeven: Nederlandse regering blijft bij haar jat, dat ingevolge artikel 2 van het der souvereiniteitsoverdracht de -Êaiteit van Nederland over Niéuw- sis gehandhaafd in afwachting van sing van het geschil over de status gebied middels onderhandelingen, iilreurt het daarom, dat de regering republiek Indonesia aanleiding ponden om deze voorstellen tot Ttiswijziging te beschouwen als een Olijke daad, waartegen zij zelfs ge- teeft protest te moeten aantekenen. Nederlandse regering beschouwt de ré qualificatie en het protest als it ongegrond en wijst deze ten Cjste af. Iréderlandse regering mag hier wel- herinnering brengen, dat zij niet gprotesteerd, hoewel daartoe wel- isijds voor haar meer dan nu voor aanleiding zou hebben bestaan, .'Indonesische regering de federale op basis waarvan Indonesië de ziiteit had aanvaard, verving door awe voorlopige constitutie en in institutie een beschrijving van het 1 van de staat Indonesië op- vilke zoals uit de toelichting blijkt «alands Nieuw-Guinea bevatte. De ïróse regering heeft een protest des- èierwege gelaten, overtuigd als zij h: dit de betrekkingen tussen de 'nden slechts zou kunnen schaden, het Nieuw-Guinea probleem ook a stap nader te brengen tot een Nederlandse regering is steeds bereid is in beginsel nog bereid om in overleg met de Indonesische regering een oplossing te zoeken voor deze kwestie. Zij ziet echter geen mogelijkheid dit doel te bereiken, zolang de uitgangspunten van beide partijen zo ver uiteen liggen en zij begrijpt niet, waarom de Indonesische re gering de besprekingen, welke op haar ver zoek deze maand zouden beginnen, in de waagschaal wil stellen door de Nieuw- Guinea-kwestie, als een hoofdpunt bij deze onderhandelingen ter tafel te brengen. Het bestaan van dit geschilpunt behoeft, naar het oordeel van de Nederlandse re gering geen belemmering te zijn voor het voornemen om op korte termijn tussen Ne derland en Indonesië vertrouwelijke be sprekingen over eventuele herziening van de Unie te doen plaats hebben, waartoe door beide landen reeds voorbereidingen werden getroffen, waarmee Nederland in middels is gereed gekomen. Intussen is de Nederlandse regering van mening, dat een oplossing van de huidige moeilijkheden wellicht zal kunnen worden bevorderd door onderling overleg tussen de Nederlandse en Indonesische ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs, waartoe minister Stikker nog deze week het initia tief neemt". De publicatie van deze beide memoranda is gelijktijdig zowel te Djakarta als te 's-Gravenhage geschied. j DRINK LOUTER In de 514de staafsloterü, vierde klasse, de tweede lijst, is op het nummer 16943 f 2,5.000 gevallen. Evenals op 25 Mei 1950 zal op Woens dag 28 November in Den Haag een studie dag voor het gevangeniswezen worden ge houden. Deze keer komen als onderwer pen aan de orde: „De huidige verdeling van jeugdige vol wassen delinquenten over de jeugdgevan genissen en anderen strafgestichten", (voorlopige resultaten van een onderzoek naar de practijk) ingeleid door mr. W. H. Overbeek, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage en voorts „De verzoening als element in het herstel der rechtsorde", ingediend door mr. W. H. Nagel, hoofd van het Studie- en Documentatie centrum van de Afdeling Gevangeniswezen, privaat-docent straf- rechtssociologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Tot deze bijeenkomst zullen leidende gevangenisfunctionarissen, belangstellen den uit de kringen van de rechterlijke macht, van de universiteiten, van de fo rensische psychiatrie en van de reclasse ring worden uitgenodigd. Het Haagse gemeenteraadslid mejuffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra heeft kortgeleden aan B. en W. vragen gesteld over de circulaire, die de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gezonden aan de hoofden van scholen voor middelbaar en voorbereidend en hoger on derwijs en waarin wordt verzocht de hier voor in aanmerking komende leerkrachten de inhoud van de brochure van de minister van Financiën „Waar blijft ons belasting geld?" in de hoogste klassen te laten be handelen. B. en W. zijn met de vragenstelster van mening, dat in het algemeen een bespre king van regeringspolitiek niet op de school thuishoort. Afgescheiden van de vraag, of men in het onderhavige geval al dan niet met een politiek geschrift te doen heeft, hebben B. en W. van Den Haag er geen bezwaar tegen, dat van deze brochure in bepaalde lessen als documentatiemateriaal gebruik wordt gemaakt, zonder dat daar aan politieke beschouwingen worden ver bonden. De President van de Verenigde Staten heeft een plein in Washington gewijd aan de nagedachtenis van Samuel Gompers, zoon van een Amsterdams sigarenmaker, die als jeugdige immigrant naar Amerika kwam en daar een vooraanstaand vakhonds- leider werd. Hij stichtte de grote Amerikaanse vakvereniging „American Federation of Labour" (A.F.L.). De plechtigheid had plaats bij het standbeeld van Gompers, dat achttien jaar geleden door President Roosevelt ter ere van de grote pionier is opge richt en dat geplaatst is in het eveneens naar Gompers genoemde park. Ook de dochter van de president, Margaret Truman, woonde de plechtigheid bij. ADVERTENTIE is de pittige smaak, het fijne aroma van Droste's Verpleegster Cacao. In cartons van "lo, lh en 1 kg. Steeds verkrijgbaar en... ADVERTENTIE U - ETERNA - BUREN Btele Zwitserse fabrieksmerken Mam en Westminster slagwerk HOUTSTRAAT 86, HAARLEM jaar speciaalzaak VRUDAG 16 NOVEMBER %bouw: Concert HOV, 8 uur. Aula ,7*8 Rudolf Steiner School, voor- L. F. C. Mees, 8 uur. Brinkmann: van Spiritistische philosophie „De '•>den", 8 uur. Lange Veerstraat 16: zologische Studiekring „Geestelijk 'Uur, Gedempte Oude Gracht 47: ds. «tink spreekt over „Het geloof der 3 uur. Luxor: „Vrouwenkooi", 18 ,uur- City: „Tarzan en de amazo- en 9.15 uur. Spaarne: „Captain yyi., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: i.j. ',,18 L 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Riviera" 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: 7' en Lou Castello op de Universi- hftn7 Gn 915 UUr" ■lil 1 G 17 NOVEMBER Jwbwp jn Londen staat een r'je Toneel), 8 uur. Rembrandt, „"xor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Vj91 9-15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en spaan*: 2.30, 7 en 9,15 uur. (Zie VaQ vrijdag). Donderdagmiddag heeft de Amsterdamse rechtbank de zaak behandeld tegen prof. mr. G. M. G. H. Russel, advocaat en be lastingconsulent, tevens bijzonder hoog leraar aan de R.K. Universiteit te Nijme gen. Wegens belediging van het openbaar gezag en met name van de fiscale recher che in een dagbladartikel van zijn hand in November 1950 eiste de officier van Justitie mr. B. Kist, 1000 boete tegen hem, sub sidiair 25 dagen hechtenis, alsmede een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar. In de dagvaarding was het artikel in zijn geheel opgenomen. Daarin werd gesproken over „onrechtmatige vrijheidsberovingen op grote schaal", over belastingplichtigen, „die overgeleverd waren aan de willekeur, on kunde en brute macht" van sommige dezer fiscale lichamen en over „fiscale terreur". Nadat twee getuigen a charge namens de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst hun verklaringen hadden afgelegd, waarin zij zeiden dat hun van de in het artikel gewraakte mistoestanden niets bekend was, bracht prof. Russel naar voren, dat zijn artikel op waarheid berustte en geen laster is. Daarop zei de president van de recht bank: „Toch kan de waarheid laster zijn. Dit gezegde trok hij echter snel weer in, toen de vele belangstellende advocaten, die de zitting bijwoonden, uitroepen van verbazing slaakten. Twee voormalige opsporingsambtenaren van de Centrale Vermogens Opsporings dienst, gehoord als getuigen a décharge gaven echter toe, dat zij nimmer beëdigd waren en desondanks huiszoekingen en in beslagnemingen hadden verricht. In zijn requisitoir zeide mr. Kist onder meer: „Het is ieders goed recht in de pers de belastingpolitiek van de regering te be- critiseren, dank zij de vrijheid van de druk pers. Zelfs een gek mag dat doen. Daar valt iets voor te zeggen. Wij weten tenslotte van onze tijdgenoten niet altijd of ze gek zijn of niet en dikwijls zijn zogenaamde gekken later grote geleerden gebleken. Iedereen blijft echter aansprakelijk voor de wet. Niemand mag zich in beledigende vorm over het openbaar gezag uitlaten." Mr. J. R. Voute Jr., de raadsman van verdachte, sprak in zijn pleidooi over een bestaande tegenstelling tussen de minister van Financiën en prof. Russel. In de dag vaarding staat niet aangegeven welke pas sages uit het artikel nu feitelijk als beledi gend worden beschouwd en dit was voor de raadsman reden om nietigverklaring te verzoeken. „Prof. Russel is de minnaar van het recht, die het algemeen belang tracht te dienen met opoffering van vele zijner eigen belangen," zo ging mr. Voüte voort. Hij vond het jammer, dat de wet zijn cliënt (volgens art. 137) niet in staat stelt te be wijzen, dat zijn beschuldigingen op waar heid berusten." Op 29 November zal de rechtbank uit spraak doen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk en voordien te Haar lem-Noord, ontving een beroep naar Does burg. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad een reeks voordrachten doen toe komen ter zake van het verstrekken van geldleningen aan woningbouwverenigingen tot een totaal bedrag van f22.511.000. De voordrachten betreffen de bouw van 1535 woningen, waarvan 448 volgens het duplex- systeem tijdelijk als 570 woningen mogen worden geteld, voorts 64 woningen voor ouden van dagen, 66 winkels en 14 garages, alle te bouwen in tuinstad Slotermeer. ADVERTENTIE Voor de Haagse rechtbank stonden Don derdag drie Hagenaren terecht, die ervan verdacht werden, dat zij een Amsterdamse textiel-handelaarster en een Voorburgse zakenman om de tuin hadden geleid en groot financieel nadeel hadden bezorgd. Een van hen, de 28-jarige handelsagent R. hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Deze erkende dat hij in het jaar 1950 te Voorburg de za kenman D. in samenwerking met J. B. en P. F. J. van N. voor enkele duizenden gul dens had opgelicht. Zij konden de zaken man., zo zeiden zij, aan prachtige Chinese serviezen uit België helpen. D. fourneerde daartoe eerst 2100 gulden en toen nog eens 2500 gulden. Een van het drietal, B., deed zich onder de naam „Merlin" voor als agent van een Belgische aardewerk firma. Toen de zakenman weifelde en niet tot de aankoop kon besluiten belde „Mer lin" uit Amsterdam op met de mededeling dat als hij nu niet toehapte, de serviezen naar een andere koper zouden gaan. De textielhandelaarster Van B. uit Am sterdam verging het nog veel ongelukki ger. Voor 25.000 gulden leverde zij textiel- goederen aan het drietal, dat zich met een introductiebrief van de Voorburgse advo caat De M. bij haar vervoegde. Deze han del met de Hagenaars kostte haar haar hele vermogen, en zij verklaarde als getuige voor de Haagse rechtbank dat zij haar handel in textielgoederen er aan had moe ten geven en nu nog met een schuld van 25.000 gulden zit. De twee andere verdachten in deze zaak, de vertegenwoordiger J. B. en de handels agent P. F. J. van N. hoorden beiden een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek tegen zich eisen. Volgens de telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aantal personenauto's in ons land op 1 Augustus van dit jaar 157.002. Eén jaar voor deze datum werden er 138.625 geteld. Van het huidige aantal personenauto's werd 72 percent gefabriceerd in een der naoorlogse jaren. Ten opzichte van 1939 is het aantal personenauto's in ons land gestegen met 57 percent. Per 1000 inwoners is het aan tal personenauto's thans ruim 15 tegen ruim 11 in 1939. In vergelijking met de vooroorlogse si tuatie is er een sterke verschuiving waar te nemen van zware naar lichte personen wagens. In 1939 omvatte de gewichts klasse tot en met 1000 kg 20,5 percent van het totaal aantal personenauto's. Dit aan deel is thans gestegen tot 47,9 percent van het totaal. Op 1 Augustus 1951 was het aantal per sonenauto's als volgt over de provincies verdeeld tussen haakjes is daarbij de stijging ten opzichte van 1939 vermeld Groningen: 7.735 (44,3 percent), Friesland 6.191 (49,6 percent); Drente 2.928 (61,5 percent), Overijsel 9.261 (67,4 percent), Gelderland 14,127 (48,5 percent), Utrecht 9.993 (50,2 percent), Noordholland 38.113 (51,9 percent), Zuidholland 41.280 (65,4 percent), Zeeland 4.624 (54,4 percent), Noordbrabant 14.874 (69,2 percent) en Limburg 7.876 (53,2 percent). In de Verenigde Staten zijn twee personentreinen tijdens een zware sneeuwstorm op elkander ingereden. Dertig personen werden hierbij gedood en meer aan 200 gewond. Beide treinen waren van hetzelfde type en hadden Chicago tot bestemming. De foto toont de overblijfselen van de laatste wagen (midden) van de ene trein en de diesel-locomotief (links) van de andere. Voor de afdeling rechtspraak van de Raad van het Rechtsherstel werd gisteren in Den Haag in een geding gepleit betref fende eventuele verantwoordelijkheid van de Nederlandse Bank en de N.V. De Bary inzake mogelijke teruggave van 68.4 mil- lioen gulden aan van hun bezit beroofde Joden, die voor 110 millioen gulden aan Rijksmarken en Duitse schatkistbewijzen uit oorlogstijd in hun geroofde boedels te rugvonden. De Joodse eisers en de beheer ders der door de Duitsers in beslag geno men fondsen, L.V.V.S. en V.V.R.A., hebben tegen de banken een geding aanhangig ge maakt op 68.4 millioen gulden, zijnde het bedrag, dat door genoemde banken van guldens in marken werd omgezet. In dit proces is voor de raad van het rechtsherstel Dinsdag gepleit. Voor het geval, dat de vordering van de Joodse „gedepossedeer- den" wordt toegewezen, vraagt de N.V. De Bary vrijwaring ten koste van de Neder landse bank tot een bedrag van 21 millioen gulden, omdat De Bary, eveneens een bank instelling, zich niet verantwoordelijk acht voor de guldens-marken transacties. De raadsman van De Bary, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, voerde aan, dat De Bary gelijk alle andere Hollandse banken geen eigen rekeningen in vreemde valuta heeft gehouden en dat dus deze bank slechts als tussenpersoon voor een cliënt heeft gefungeerd. De Nederlandse Bank kon geen marken weigeren en bovendien kon geen enkele bank een deviezentransac tie aangaan, anders dan voor rekening van de Nederlandse Bank. Onder geen beding, aldus mr. Wijckerheld Bisdom kon de ver antwoordelijkheid voor de markentransac ties afgewenteld worden op tussenpersonen. Mr. W. Blackstone voerde aan, dat de Bijna altijd laat men er het bijvoeg lijk naamwoord: vuil aan voorafgaan, 'n Vuile patjakker is een gemene kerel, een fielt, een smeerlap. In geschreven taal komt het woord natuurlijk niet dikwijls voor en daardoor is het moei lijk de ouderdom er van te bes^len. Sommigen denken aan een afstamming uit het Spaans. In die taal betekent pagador: slechte betaler. Verbreider is de opvatting dat het uit de Oost is ge ïmporteerd. In Javaans en Maleis heeft het woord „badjag" de betekenis van: zeerover. Onze Hollandse zeevaarders zouden het dan in meer algemene zin hebben toegepast en er elke schurk mee hebben aangeduid. Maar nu bestaat in Zuid-Nederlandse dialecten óók het woord patjak of pat- jik voor: schooier. Een patjakkelaar is daar: een hinkend paard. Waar dit woord vandaan komt, is onbekend. Men is eerder geneigd aan Spaanse dan aan Maleise oorsprong te denken, omdat de bewoners van Zuid-Nederland meer met de Spanjaarden dan met de bevolking van de Oost in aanraking kwamen. Wanneer wij het woord dus uit het Zui den hebben overgenomen, stijgen de Spaanse papieren. V Nederlandse Bank niets wist van transacties van De Bary namens de V.V.R.A. Naar de mening van de bank werden geen bedragen aan marken voor de V.V.R.A. gekocht. Voorts werd aangevoerd, dat de N.V. De Bary meer marken naar de Nederlandse Bank heeft gebracht dan guldens. Een be roep, dat de Nederlandse Bank zich zou willen verlossen van marken ten koste van de in beslag genomen Joodse fondsen zou dus niet opgaan. En onze ruiters naar Helsinki De burgers van Deurne, hoofdstad van de Peel, hebben een circus, een eigen amateur circus. Hun eigen muziek blazen ze bij de toeren en kunsten van hun men sen. Het edele paard is, zoals zulks in het klassieke circus betaamt, de hoofdpersoon der voorstellingen. Circus ,,'t Hoefke" heeft zich ditmaal in letterlijke zin uit zijn tent laten lokken. Dit weekeinde zullen vier voorstellingen in het circusgebouw te Scheveningen wor den gegeven. Verwacht wordt namelijk, dat het Neder lands Olympisch Comité niet voldoende geld zal hebben om ruiters naar de spelen te Helsinki te sturen. Dat is de eer van de ruitersport te na, omdat naar veler me ning voldoende ruiters voor de military en springnummers aanwezig zijn om Ne derland een behoorlijk figuur te doen slaan. En nu wil men het geld bij elkaar brengen door het amateurcircus, dat het paard in zo hoge ere houdt. De Ko ninklijke militaire kapel komt op de gala avond van Zaterdag extra opgepoetst in de piste en een groep Haagse balletmeisjes komt de voorstellingen een bijzonder kleurtje bijzetten. Woensdagmiddag reden ze op een ouderwetse postkoets, in Bieder - meier-costumes en omstuwd door stoere cowboys, reclame voor het circus. Barnum and Baily hadden het zich niet mooier kunnen wensen, want voorop marcheerde de politiemuziek door de drukke residentie. TONEEL Vrijdag 16 November, Stadsschouwburg. 8 uur: Postaal Genoegen speelt „Baron von Haberniks", blijspel in drie bedrijven. Zaterdag 17 November, Stadsschouwburg, 8 uur: „Het Vrije Toneel" geeft een voor stelling van „In Londen staat een huis", blijspel van M. C. Hutton, regie Jan Teu- lings; Cor Ruys, Sophie Stein (als gast), Sara Heybloem en anderen. Zondag 18 November, Stadsschouwburg, 2 uur: Aerdenhouts Kindertoneel geeft „Klein Duimpje en de reus". 8 uur: „In Londen staat een huis" (zie Zaterdag). Maandag 19 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Toneel- en cabaretvereniging „De Reünie" voert het blijspel „Kleine kinde ren worden groot" van Noël Langley op, in de vertaling van Gerard Rekers en be werkt door F. Hesmerg; regie W. J. Wiers. Dinsdag 20 November, Stadsschouwburg: Toneelgroep „Comedia" geeft een voorstel ling van „Kinderen zijn kinderen". 2 uur voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en 8.15 uur openbare voorstelling. Woensdag 21 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelvereniging „Alberdingk Thijm" brengt „Het hoedje van Marius". Donderdag 22 November, Stadsschouwburg, 8 uur: „Alberdink Thijm", zie Woensdag. Vrijdag 23 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel speelt voor de vereniging „Geloof en Wetenschap Othello" van William Shakespeare. Regie Frits van Dijk. MUZIEK Vrijdag 16 November, Concertgebouw, 8 uur: Concert H.O.V., onder leiding van Toon Verhey; solist Willem Noske, viool. Suite no. 2 in b. kl. terts van Bach (fluitsolo Marius Ruysink); Vioolconcert van Hur- lebusch: Concertino voor viool en orkest van Robert de Roos; Ouverture „Cyrano de Bergerac" dr. Joh. Wagenaar. Zondag 18 November, Concertgebouw, turn zaal, 8 uur: leerlingenconcert Algemene School voor Accordeon. Dinsdag 20 November, Concertgebouw. 8 uur: Stevan Bergmann (piano) speelt werken van Beethoven, Mozart en Schubert. Woensdag 21 November, Concertgebouw. 8 uur: Symphonie orkest „Haarlem", diri gent Piet Halsema, geeft met medewerking van George van Renesse (piano) een con cert. Variaties en fuga op een thema van Johann Kuhnau voor strijkorkest van Hendrik Andriessen. Concert voor piano en orkest in A kl. t. Op. 16 van Edvard Grieg; Tweede symphonie van L. v. Beet hoven. Woensdag 21 November, Frans Halsmuseum, 8 uur: concert, uitgaande Comité voor jonge kunstenaars). Woensdag 21 November, Gebouw Sint Bavo, 8 uur: concert Haarlemse Politiekapel, dirigent Marinus Adam, gevolgd door op treden van Langendijker cabaretgezelschap. Donderdag 22 November. Concertgebouw. 8.15 uur: Concert Koor Katholiek Haarlem onder leiding van Albert de Klerk. De Profundis van Von Gluck; Serenade van W. A. Mozart; E-Moll, mis van A. Bruckner. Vrijdag 23 November, Domi. Overveen, 8 uur: Marie Thérèse Fourneau treedt op voor Muzen Forum, Bloemendaal. TENTOONSTELINGEN Frans Halsmuseum: Overzichttentoonstelling van werken van Dirk Nijland (sluiting 11 November). Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur en op Zondag van 13 tot 16 uur. Het Huis van Looy: Expositie van werken van leden van de Groningse kunstenaars groep „Het Narrenschip" tot 3 December. Werken van Jan Jordens. Jan ven der Zee. E. A. Kleima, Coen Schilt en Piet Snel. Geopend op werkdagen van 1016.30 en op Zondagen van 1416.30 uur. Voormalig woonhuis Van Looy (Kleine Hout weg): te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur en op Zondagen van 1417 uur. Waaggebouw: tentoonstelling van werken van Roelf Gerbrands ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag, tot 26 Novem ber, dagelijks van 104 uur. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen van me vrouw A. G. LuttgeDeetman (Wagen weg, tot 9 December, dagelijks van 10—17 uur). Tekeningen en grafiek van J. M. Luttge (Grote Markt, zelfde tijden). DIVERSEN Zaterdag 17 November, Concertgebouw, 8 uur. Cabaretavond Geheelonthouders to neelvereniging „Nieuw Leven". (Ook Zon dagavond). Zr.terdag 17 November. Gebouw Domi, 8 uur: Buurtvereniging „Ramplaankwartier" jubi leumrevue „Dwaas en raar in vijftien jaar" (ook Zondag). Zondag 18 November, Palace. 10.30 uur: Zondagmorgenvoorstelling Instituut voor Arbeidersontwikkeling „Wachter wat is er van de nacht" (probleem van het Chris tendom in de na-oorlogse tijd). Maandag 19 November, Brinkmann, Grote Markt. 8 uur: Haarlemse Handelsvereni ging vertoning van industriële en cul turele films. Dinsdag 20 November, „De Leeuwerik", 8 uur: vertoning der film „Het dier in stad en land" met toelichting. Woensdag 21 November, Bisschoppelijk Mu seum, 8 uur: lezing van Jan Bresser over „jeugdlectuur" voor leden der R.K. Biblio theek en Leeszaal. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 7 November 1 851 's-GRAVENHAGE Een adres van A. Halberstadt te Leijden, onder de pe titiën, waarover gisteren in de Tweede- Kamer verslag; is gedaan, verzoekende herstel in eer en schadevergoeding, voor eerloos ontslag als ambtenaar, ten ge volge van eene, zoo hij verzekert, onge gronde beschuldiging, alsof hij in der tijd (1835) op nieuwjaarsdag papieren ridder-orden toegezonden en in een brief ibeleedigende aanmerkingen op het west-indisch Bestuur gemaakt zou heb ben, heeft aanleiding gegeven tot eenige woordenwisseling, waaraan de heeren Bachiene, v. Hasselt, v. Dam en v Hoevell deelnamen. Op voorstel van dezen laatsten is, met 36 tegen 20 st. be sloten, om dat adres niet slechts ter griffie neerteleggen, maar ook een af schrift van hetzelve aan den minister van Koloniën te zenden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5