Lachende tijgers ll as Toenemende werkloosheid Het Hek van de altijd wint Ubdag HOGE KOSTEN... J Minister en kat presteert J onder het genot van de qeionde eri verfrissende Negram aan Picasso mm i i wmmmM bij Autogarages Droevige dag Edele zaak In de hoofdstad uit Laatste slag 4 17 NOVEMBER 1951 Retourtje Oerwoud fimse beeldhouwer Mari Andries- P.f,|{ verder over zijn verblijf in :i:'1Suriname) 'cmorgens om zes uur door wien ie ppn auto afgehaald worden zijn '{t empnine. geducht uitgerust laar ieac Antoinette heeft onze mening, reistas en de daarop vastgebon- v i^ns onze expeditieachtige broeken .\a ■.■jCiBi --„tte heeft een enorme een enorme of op zoals men op de plaatjes in l Mne boeken van Jules Verne wel ,i j 'n'ii;ii diepzinnige gelaatstrekken IÜr ^liadüwd door een helmhoed die a tfoed Past en telkens scheef staat 1 hi '-overal tegen aan stoot. Wij heb- w tj«ns voorschrift dagenlang palu- «likt en menen alles precies ge- f fh bben zoals 't behoort. «3 .Tienden brengen ons tot het vlieg- iden"V-nderij". maar verder Saat er §ecn l|3: L'een spoorlijntje en we stappen dat OP de "draisine", een uiterst be I'' maar sympathiek motorvoertuig, was tvoor het vervoer van een twaalf- hJf -en maar we zijn maar met z'n 'm*%ü'conducteur is een slanke don ate -cool die omslachtig in de weer ten. «et een blauw potlood strepen op aar* - ret z'n donkere vinger nat maakt illén - ze'uitscheurt en ik geloof dat hij lege -t ziin hoofd hem omloopt. Wij slis- schudden en stoten gezellig spu. 'j.eni eten bananen en kijken naar oren' .nit die misschien wel zitten te gie- ipsfl L het lachen. De geweldige impres- r het oerwoud krijgen we niet om- hjf.® draisine" zo'n lawaai maakt en hun ,/'e ons zo goed vast moeten houden, van de bank valt, de sigaretten u 'vioer rollen, maar we zijn in ,v humeur. Wij zijn overigens met -edepassagier en de goedlachse wa- 7jer en conducteur dikke vrienden, An maar voort door 't oerwoud en aoerassen en wij turen links en Het woucl is niet lieflijk, de moe- je nog minder. Het ziet er geheimzin nig uit, hier en daar zijn arbeiders -et hun houwers de woekerplanten Makken, want het oerwoud dringt «de zijden op. Daar waar we een de Saramacra rivier zien stopt p" .^ihe" op ons verzoek, wij stappen wij zullen een eind wandelen tot *."vet voertuig ons wacht dat ratelend uitrijdt. De ontzettende stilte van «woud valt op ons als we de „drai- •ietmeer horen; de rivier glijdt ge- voorbij langs dicht begroeide, •rewoékerde oevers. Ofschoon het innige, rammelende voertuig ons •zJiiek is, zijn wij toch blij er even T 2jjn geweest, maar spoedig gaat 't Lverder. Het ding begint nu vervaar- jard te rijden en bij de bochten vin- Te't bepaald bedenkelijk. „Vliegt ie ■uit uit", vraag ik de vriendelijke con- ,Een enkele keer", zegt hij ge- gdlend, „zelden!" Maar wij komen "vegen een uur of elf gezond en op- aan het eindpunt en wandelen Mïaze bagage naar de oever van de ame rivier. Vroeger ging de „drai- aier met een kabel naar de overzijde jsrdat is allang niet meer zo. Er staat ■Ssfl huisje waar een Chinees alle mo ldingen te koop heeft van de bos- rjfadie we ook in en om het huisje r&üan, zitten en liggen. Nu is 't dan LSr. nu zijn we eindelijk als enige witte at™ tussen een hele troep djoeka's ander woord voor bosneger). Wij zijn de indruk van ze ofschoon we ar in de stad gezien hebben, maar wen ze altijd, op politievoorschrift., «ekleed. Wij beginnen links en rechts j"aaj::c',en, ik werk met sigaretten en An- met vriendelijke glimlachjes, vrees dat ze voor de sigaretten keiijker zijn. Wij zijn gezeten op «stronk en de mensen, die wij si- ta gaven zitten om ons heen; wij an elkaar niet, wij grijnzen en knik ken elkaar; als ik er een vuur geef mijn witte en zijn zwarte gezicht iij elkaar, ik kijk onder een rij ink- vleehtjes door in een paar donkere, e ogen, hij denkt: „van die „bakra" wat te halen zijn" en ik denk: je daar geen overdreven voorstel- r«n, vader". Wij begrijpen elkaar en :^en allebei, gaan zwijgend zitten ADVERTENTIE e** meer IM0Y Spaanse bewonderaars van y f°'zelf in Spanje geboren is, zul- s _-':nans in Frankrijk wonende schilder 'i /«nnaar Spanje terug te keren. L'1 .^0ven m de absolute en katho- j '- 'Tijhêid van de menselijke ziel. Daar- j t gehouwen wij, ondanks uw commu- fn.e overtuiging uw anarchistische --2is onscheidbaar van onze geestelijke j r!e" z'en wij uw werk als een eer >n >5' [)aanse schilderkust. God zegene 0"s hun telegram aan Picasso. ,0 .','.c.',,eonservatieve Spaanse avondblad Wordt het telegram „een poging \.,;?3nse linksen" genoemd om „Picas- een achterdeur" binnen te halen, sest nSr0ep intellectuelen schrijft naar in >ng daarvan in het Falangistische •t -'I "Arriba": „Door zijn onverdraag- h Rouaing neemt het blad „Madrid" e standpunt in als Stalin die de u standaardiseren". lil. rTZ.9 contr°verse in de pers blijkt", l0r- ..de grotere mate van pers- "M Q'e thans in Spanje heerst." roken; ik kijk met bewondering naar zijn gespierde lenige lichaam. Het is net of deze zwarte mensen minder „bloot" zijn dan uitgeklede blanken; het is waarachtig of je tussen bronzen beelden zit. Er komen ook een paar mooie meisjes aan. Neen, sigaretten willen ze niet, maar ze kijken half verlegen, half koket en schenken me een glimlach van oor tot oor; Antoinette echter is geheel weg van een baby die in een doek op moeders rug gebonden is en ze begint een serie verrukte geluiden te gen het wurm te maken, dat met een zwart snoetje gerust zit te slapen. Aardig is dat: als een man een sigaret gekregen heeft, blijft hij zitten tot hij hem opge rookt heeft; een vorm van beleefdheid die wij erg appreciëren. De boot, die ons zou komen halen, is er natuurlijk niet en zo hebben we alle tijd op ons gemak de zwarte families op te nemen die ons om ringen. De mannen dragen een kleine len dedoek en verder kettinkjes en armban den, de vrouwen een soort schortje, meest al fel rood of rood en geel van kleur; de kinderen zijn geheel naakt. Telkens komen er korjalen aan en uit één stapt waardig een roetzwarte man met zijn spiernaakte zoon, beiden met een splinternieuw koffer tje; een schouwspel waarvan wij alleen de humor in zien blijkbaar. Dit zijn ze dus, de afstammelingen van de slaven die het oerwoud invluchtten om de mishandelingen en wreedheden van hun meesters te ontlopen. Zo oppervlakkig ge zien hebben zij een paradijselijk leven. Immers, zij fietsen niet door de regen naar een saai kantoor om daar de pensioenge rechtigde leeftijd af te wachten. Neen, zij jagen, vissen, zwemmen, varen in hun korjalen. Aan een „djoeka" die wat Hol lands kende vroeg ik of hij van de stad hield. Met een geweldige grijns wees hij naar de rivier en zei: „In de stad: betalen voor water; in de stad: betalen voor huis; in de stad: betalen voor alles!" Hij scha terde het uit om de domheid van de stede lingen, want water is er toch en een hut bouw je van takken en palmbladeren en verder kun je jagen en vissen en de vrou wen bakken cassavebrood! Zij hebben hun angsten wij immers ook; voor de belas ting, de huur, de wissels en dan: kinderen die niet overgaan of, erger nog, die „niet op willen passen". Maar zij zijn doorlo pend ondervoed, niet door te weinig, maar door verkeerd voedsel; de vrouwen worden afgebeuld, de kindersterfte is enorm en er heersen de afgrijselijkste ziekten! Wij zien dus toch maar af van ons voornemen djoeka te worden, want deze mededelingen zijn uit de beste bron; bij de kinderen zie ik trouwens hier en daar de tekenen van ondervoeding en de vrouwen zien er ook niet florissant uit. Intussen, de boot komt niet en het wordt nu enigszins bedenkelijk. De draisine rijdt na twee uur weer terug naar de stad, heeft dan nog 133 km voor de boeg. Wat le doen? Wij overleggen met de conducteur, die aan 't zwemmen was en ons druipend te woord staat. We rijden tenslotte met de draisine achteruit tot een halte waar een kastje met een telefoon is. Er wordt eindeloos getelefoneerd en ten slotte weten we dat de boot „morgen" komt. We kunnen wel kamperen in een leegstaand gouverne mentshuis, dat ik, niet ver van de rest, op gemerkt had. Er kampeert daar ook een goudzoeker met een zwarte bediende. Zij beschouwen het, dunkt ons, als een wel kome afleiding dat wij komen en ontvan gen ons gastvrij. Er is zelfs een douche die functionneert, met een regenwater reservoir. Wij frissen ons op, trekken pyjama's aan, zitten op een soort galerij te eten en kunnen het met de goudzoeker best vinden! Hij kent het oerwoud door en door, jaagt tijgers! Er zit er een in de buurt, zegt hij met een vervaarlijke blik van z'n scherpe ogen, maar ik krijg hem wel te pakken! Antoinette vindt 't eng worden. „Neen, mevrouw u hoeft niet bang te wezen; in 't oerwoud is alleen gevaarlijk dat wat je niet ziet. Die tijgers, zegt hij verachtelijk, lopen voor je weg, slangen doen niets als je maar niet op ze trapt; kaaimannen daar zwem ik gewoon tussen door. Maar die grasluizen en die rot- muskieten!" Nou zie je weer het is heel anders dan je verwacht. Hier zit een tijgerjager en die begint over grasluizen! Intussen knoop ik een gesprek aan met de herculische bediende. Hij blijkt een aardige ADVERTENTIE i'-'i i p m ij Wm •Vi thi -is TRIUMPH kvü..: ADVERTENTIE kunt U voorkomen, door Uw auto iedere 10.000 km grondig te laten controleren met onze moderne meet- en lestapparten, o.a. LANAGAN AND HOKE MOTORTESTER. Tevens speciaal ingericht voor BITTACCEN, geluiddempend, roestwerend. Olieslagcrsiaan 36 - Koninginneweg 113 Telefoon 10570 - by geen gehoor 12103 - 13441 kerel te zijn, maakte de hele oorlog mede als „gunner" op de Amerikaanse vloot, hij zag New York maar ook Japan, Australië, Nieuw Zeeland en hij was anderhalf jaar in Amsterdam. De rassenkwestie zit hem erg hoog. Hij vertelt, en er komt een woes te schittering in z'n ogen, van de opdon ders die hij aan Amerikanen uitgedeeld heeft, die hem „black-negro" scholden! „Of ik ook iets tegen kleurlingen heb". Ik haast mij, met een blik op zijn enorme borstkas en gespierde armen, hem de ver zekering te geven van mijn achting voor het zwarte ras in het algemeen en mijn vriendschap voor hem in 't bijzonder. Hij wordt nu weker; wij drukken elkaar de hand. Ik leef erg mee met zijn oorlogs herinneringen, die zonderlingerwijze voor namelijk bestaan uit vechtpartijen met.. Amerikanen en Australiërs. Hij heeft 't veel meer op de Hollanders begrepen, want iedereen was hier hartelijk voor hem; wel riepen ze in Amsterdam „zwarte Piet" of „Zeg ben je 's avonds geboren?", maar dat nam hij wel. Bij z'n vechtpartijen had hij altijd de steun van de Nederlandse matrozen gehad! Wij zitten heerlijk 's avonds op het ter ras, roken geducht pijpen, luisteren naar de oerwoudgeluiden en naar de verhalen van onze gastheer, die in de oorlog '14'18 met de Canadezen in Noord-Frankrijk tegen de Duitsers vocht en heel wat van de wereld gezien heeft. Wij krijgen behoor lijke veldbedden met klamboes; er is ook een flitspuit en wij slapen als rozen! De volgende dag komt de boot heus met een heer en twee bosnegers. Wij hebben de heer in de verdenking dat hij niet in onze oerwoudvermomming trapt, en dat hij door onze uitrusting heen de stuntelige stadsmensen onderkent. Wij moeten dus zien zo goed mogelijk in de korjalen te stappen, want hij hoopt vast dat wij een gek figuur slaan en ik gun hem 't niet. Het gaat allemaal wel en we varen weg. Het geraas van de buitenboordmotor is wel hinderlijk, maar op 't water is 't heerlijk. Men heeft de zorgzaamheid zo ver gedre ven dat men klapstoelen in de korjaal ge zet heeft „voor meneer en mevrouw" en zo glijden we dus prinsheerlijk over 't water. MARI ANDRIESSEN ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS JPr fy Dir W N WOLTERINK JBUderdijkstraat la HAARLEM Te, (K 25001 11928 MEUBILAIRVEIUNG 27/28 NOV. 1951 Inzendingen van huisraad wordeh dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Horizontaal: 1. ste- kelvai-ken; 5. medi cus; 9. roofvogel; 11. straat en woonplaats; 13. rivier in Frank rijk; 15. bewijsstuk; 17. kluwen; 18. bier soort; 19. boom; 21. Europeaan; 22. oude overlevering; 25. ver scheidenheden; 27. blikken bus met schroot en kogeltjes; 30. vogel; 32. soort bij; 33. bloedverwant; 35. kant; 37. ko ninklijk Nederlands Indisch Leger (afk.); 38. deel van het been; 40. vrolijk; 41. sier lijk; 42. steek; 43. Chinese munt. Verticaal: 2. hals gordel van een trek dier; 3. hoogstaand; 4. onderricht; 5. lok middel; 6. deel van het gehemelte; 7. on gunstig gelaat; 8. drank; 10. onder grondse spoorweg in Parijs; 12. duinvallei; 14. andere naam voor Noach; 16. vier stuks; 19. beleefdheidsbetui ging; 20. sdharnier; 23. eerste vrouw; 24. aanw. voorn.woord; 26. kleinood; 27. ge vreesde ziekte; 28. muziekstuk; 29. sprong; 31. gemalin van Aegir; 34. spie; 36. deel v. Sumatra; 37. koortswerend middel; 39. wa ter in Zuidholland; 40. knaagdier. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing puzzle van Zaterdag j.L Horizontaal: 1. satire, tarra; 2. tras, eer bied; 3. amaril, Eelde; 4. pel, Antillen; 5. een, elan, kant; 6. luilak, sater; 7. sigaret, soda; 8. over, fret, den; 9. eer, Memel, ent; 10. prent, onedel; 11. leges, oker, N.O.; 12. Oder, Eros, Ido; 13. fel. orde, teen. Verticaal: 1. stapel, soep, lof; 2. armee, uiver, Ede; 3. taal, Niger, egel; 4. Israël, arm, Nero; 5. rein, larf, etser; 6. eelt, aker, moord; 7. trein, steen, koe; 8. Abel, kast, leest; 9. ril, lat, ode, drie; 10. reden, eden, ende; 11. Aden, trant, loon. De prijzen werden alsvolgt toegekend: 7,50: J. D. C. van Kooten, Rijksstraat weg 685, Haarlem-Noord; 5.T. de Vries, Zeeweg 371, Driehuis, Velsen; 2,50: J. Visser, Neptunusstraat 4, Haar lem. Enkele dagen geleden hebben wij mede gedeeld dat het aantal werkloze mannen in Nederland in de laatste maand gestegen is van 69.600 op 84.200. Een vermeerdering dus van 14.600. Een jaar geleden waren er 59.000. Er zijn thans 19.600 werklozen in de D.U.W. geplaatst. Onder de werklozen vinden wij de vol gende groepen: bouwnijverheid: 14.000 (een maand geleden waren er 10.400 en een jaar geleden 5900; metaalnijverheid: 6300, kle dingindustrie: 1600 en textielnijverheid ook 1600. Het totaal aantal werklozen in alle tak ken van nijverheid tezamen is 32.700. De cijfers van de andere groepen zijn: land bouw: 6700, handel: 2900, verkeer: 7100, kantoorpersoneel: 5200, voedsel- en genot middelen: 2700. De landbouw wordt natuurlijk sterk be- invïöed door het seizoen. In de laatste Wij hebben nu eenmaal een hart, dat smelt als boter bij het waarnemen van narigheid. Er is voor ons niets tragischer dan staande op het achterbalcon van een tram, te moeten gadeslaan, hoe een laatkomer ondanks een vertwijfelde spurt die tram niet haalt en misnoedig naar de halte terugkeert. En het regent altijd op zulke dagen en er ligt altijd een overreden kat op straat met een huilend kind erbij en er klapt altijd een band van een fietser, die te laat zal komen bij een strenge baas. Op zulke dagen kunnen wij wel huilen. De wereld is dan zo troosteloos als een ijsbaan in de nevel en keert zich bovendien zonder mankeren ook tegen ons. Op zulke dagen maken wij vergis singen in een stukje en worden dan op gebeld door mensen, die aanbieden ons dood te slaan. Of er gebeurt iets, dat ons onverwacht ineens driehonderd gulden kost. Wij onderkennen de symptomen van zo'n dag al van verre en kruipen dan in een hoekje met de armen boven het hoofd om de slagen van het noodlot ge laten af te wachten en koesteren ons in het medelijden, dat wij in al zijn diepte met ons zelf hebben. Het enige, dat ons op zo'n dag kan helpen, is lekker eten. En toen het laatst dan weer zo ver was, zijn wij in al onze mismoedigheid naar een steegje geschuifeld, waar wij een tentje wisten, dat in mosselen doet. Van mosselen houden wij veel, haast zoveel als van onze beste vrienden. Maar zelfs zijn beste vrienden moet men op zo'n dag wantrouwen, terwijl de goede Zeeuwse mossel u ten hoogste een beetje verdrie telijk aanstaart vanuit zijn schelp, het geen troostend aandoet. Wij kunnen u wel zeggen, dat we het al aan voelden komen, maar ons mos- selen-alcoofje bleek te zijn overgegaan in handen van een slimmerd, die er een diepzee-tent van had gemaakt met rood-paars-groene rotsen, een octopus, die u van het plafond af zat aan te loenzen en een gastenboek. De mosse len waren dan ook in prijs opgeslagen. Toen we in het gastenboek hadden ge bladerd, smaakten ze ons trouwens ook niet meer. Een leraar uit Groningen had er in geschreven: „Het eten is hier goed, maar wel duur". En een dame uit Hollywood, die in de daartoe bestemde kolom het woord actrice had ingevuld, deelde in de opmerkingen-rubriek mee: „Ik heb vele restaurants in de hele we reld bezocht, maar dit is het beste". Hetgeen weer tot droeve gedachten aan leiding gaf over die dame, Hollywood, die restaurants en de hele wereld. Nog te beroerd om ons voor het rol lend materieel van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te werpen, dat naargees tig bellend door de natte straten voer, hebben wij ons toen naar de Eetsalon Populair begeven, om met een kopje soep van Ko Kulderij onze reserve weer aan te vullen. tranen- Wij kwamen daar te staan bij vijf dikke mannen, die hun ulsters hadden opengedaan om hun grote buiken wat ruimte te verschaffen, hun hoeden in hun spierennekken hadden geschoven, in de ene hand een sigaar van een gul den klemden en in de andere steeds maar weer een nieuw broodje paling. Hun ging het goed. Hun spraakvermo gen wendden zij uitsluitend aan om nieuwe mondvoorraad te bestellen en dan herkauwden zij weer rustig verder, terwijl hun ogen vol genoegen over de hammen en het pekelvlees, de warme worsten en de lever gleden, in het zalige idee, dat er van niks tekort was. En wij maar weer naar ons hoekje met onze armen afwerend boven ons hoofd. Zoekend naar wat troost. Welnu, die scheen te arriveren in de persoon van een zuster van het Kruis leger, met een stapel bladen onder haar arm en een blijmoedige uitdrukking op het vriendelijk gelaat, die duidelijk zei, dat zij streed voor een edele zaak. Ook in de broodjeswinkels. Zij had nochtans opgezette enkels van het lopen en er zat een gat in haar schoenen. Zij was ook drijfnat van de regen ,waar zij de hele morgen al in had gelopen ten bate van dat Kruisleger, dat bijstand in nood aan alle gezindten verleent. Het moet overi gens niet verward worden met het Le ger des Heils want het blad, dat wij van haar kochten, zei uitdrukkelijk: „Onze unifonnuitmonsteringen wijken geheel af van het Leger des Heils en wij willen niet onder valse vlag de Heilswagen doen voortrollen". Wij hebben trouwens met belangstel ling verder in dat blad gelezen, dat lang niet zo moedeloos bij de pakken neer ging zitten als wij, getuige de rubriek „Veldpost", waarin het afdelingsnieuws vermeld stond. Zo meldde de afdeling Amsterdam: „Zeer gezegende samenkomsten. In de heiligingssamenkomst kozen 3 zielen na veel strijd voor de zegen van een rein hart". En Groningen: „Ik heb eens horen fluisteren: „Gro ningen is hard en koud". Welnu akelige fluisteraars, gaarne had ik u in de af gelopen maand in ons midden gezien. De samenkomsten waren gloedvol. De Groningse makkers gaan voort". Morgenmiddag speelt het Concert gebouworkest onder Van Beinum het vioolconcert van Mendelssohn het Herman Krebbers als solist. Het programma bestaat verder uit de Suite in D gr. t. van Bach, de Klok- symphonie van Haydn en het voor spel en de slotscène van „Tristan und Isolde" (Wagner). In de kleine zaal spelen 's middags Edmund Kurtz (cello) en George van Renesse (pia no) werken van Pergolesi, Bocche- rini, Bach, Prokokieff (eerste uit voering van de sonate op. 119), Bloch en Ginastera. Maandagavond geeft Dame Myra Hess een recital van sonates van Schubert, Brahms en Beethoven. En in de kleine zaal spe len Johanna Martzy (viool) en Jean Antoniëtti (piano) werken van Mo zart, Bach, Brahms en De Falla. Woensdagavond is er een piano recital in de kleine zaal van Marga rita Mirimanowa. Zij speelt Bach, Beethoven, Mozart, Schubert en Chopin. De Uitkijk geeft deze week een re prise van Hitchcocks „De 39 stap pen" met Robert Donat en Madeleine Carroll, nog steeds een voorbeeld hoe een „thriller" hoort te zijn. In de Cineac aan het Damrak draait Dédée d'Anvers", een film van Yves Allégret met Simone Signóret. En in Kriterion speelt de verdienste lijke film „No way out", regie Jo seph Mankiewicz, met Richard Widmark en Linda Darnell. In de Stadsschouwburg geeft de Ne derlandse Opera morgenmiddag „Je- nufah". Morgenavond geeft het ATG „Zij kregen wat zij wilden". Maan dagavond komt de Haagse Comedie met „Venus bespied" en Dinsdag avond de Nederlandse Opera met Lohengrin. Wij voelden ons echt een beetje op klaren, toen wij die drijfnatte zuster twee kwartjes mochten geven en namen haar blad, alsof het een heel mooi ge schenk was. En ze glimlachte terug en keek voor het eerst echt een beetje te vreden, alsof er die dag voor het eerst iemand vriendelijk tegen haar was ge weest. En gesterkt door het succes ging ze verder de broodjeswinkel in, waar het gezellig naar koffie en broodjes rook en zij kon hopen op meer. Toen kwam ze bij de Mannen. Die met de ulsters en de buiken en de hoe den en de sigaren en de broodjes-' aling. Ze hief haar bladen ten verkoop, maar de mannen kauwden voort. Daarom zei ze: „Voor het Kruisleger. Bijstand in nood aan alle gezindten", maar de Man nen slurpten een slokje koffie. En daar op vi-oeg ze: „Wilt u een blad van mij kopen", maar de Mannen deden alleen een trek aan hun sigaren. Ze bleef rustig wachten, tot een van hen zijn horlogeketting over zijn buik verrolde, om bij zijn vestzak te kunnen. De zuster begon te stralen over dit baanbreken van het goede. Toen de Man langzaam zijn mond had leeg ge geten en de gaten in zijn kiezen had leeggezogen, ging hij spreken. Hij zei: „U kennun dubbeltje famme krijge, op foorwaarde dattilc dat blaadje nie hoef te hebbe". Daarop draaide hij zich om en begon weer aan een nieuw broodje paling. En wij krómpen weer in elkaar in dat hoekje van ons. BOEDA maand steeg het aantal werklozen in die groep van 3900 op 6700. Het aantal werk loze kantoorbedienden zakte de laatste maand van 5400 op 5200. Cijfers voor Haarlem en omgeving Het aantal werklozen in het i-ayon Haar lem van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem is nu 1900, tegen 1583 een maand geleden en 1070 een jaar geleden. Voor de drie voornaamste gi-oepen zijn de cijfers: 1 Nov. 1951 1 Nov. 1950 bouwvakken363 97 metaalbewerkers195 162 kantoorbedienden 221 182 Het sterkst is de toeneming onder de bouwvakarbeiders. In een jaar nam het aantal werklozen in dat bedrijf in Haarlem en omgeving toe van 97 tot 363. Een toe- ming dus van 266, of niet minder dan 275 Dit is natuurlijk een gevolg van de „bouwstop". Geregeld komen er nog meer werklozen bij, want de bouwwerken die onder handen zijn komen successievelijk klaar en er worden vrijwel geen nieuwe werken begonnen. In Nederland steeg het aantal werkloze bouwvakarbeiders in dit jaar van 5900 tot 14.000, dus met 138 In procenten uitge drukt was de stijging in Haarlem en om geving dus veel groter. Ook de toeneming van het totaal aantal werklozen is in Haarlem en omgeving gro ter dan die voor het gehele land. Voor Nederland is het percentage 42.8. In Haar lem en omgeving daarentegen 77.6. Tenslotte hebben wij nog de verdeling van de werklozen over de gemeenten in het rayon Haarlem. Deze is thans: Haarlem 1674, Heemstede 133, Bloemendaal 71, Bennebroek 13 en Haarlemmerliede en Spaarnwoude 9. Dat plaatje van de heer Eden met een zwarte kat op de achtergrond heeft in bijna alle bladen van Nederland en de wereld gestaan. Niets dan goeds van alle bladen van de wereld. Waarom willen de mensen de minister met een kat zien? Omdat ze de minister alleen al zo dik wijls gezien hebben. Omdat ze een kat alleen al zo dikwijls gezien hebben. Maar ha, de kat met de minister, da's andere koek. Omdat zij een minister met een kat niet verwachten. Omdat zij een kat met een minister niet verwachten. Omdat de minister met de kat iets on ministerieels over zich krijgt. Omdat de kat met de minister iets mi nisterieels over zich krijgt. Is het niet leuk een onministeriële mi nister te zien? Is het niet leuk een ministeriële kat te zien? Het zou nog leuker zijn de minister in zijn pyjama te zien. Da's nog onministe- riëler. Het zou nog leuker zijn de kat naast de koning op de troon te zien. Da's aller- koninklijkst en vèr boven het allerministe- rieelste wat een kat bereiken kan. Waarom heb ik niet zo innig genoten van dat plaatje? Omdat ik vergeeft mij sinds jaar en dag grote mannen in eerste instantie altijd eerst in pyjama zie en verreweg de meesten kunnen dat niet verdragen. Van mr. Teulings tot en met Harry Truman kunnen zij dat niet verdragen. hebt geen idee hoe weinig er van de meeste grote mannen ovei'blijft als zij in hun pyjama staan. Churchill zou er niet door veranderen. Nehru ook niet. Maar vele anderen. Daarom heb ik niet zo genoten van dat plaatje wat de minister betreft. En wat de kat aangaat? Ook niet. Want een kat heeft voor mij geen mi nister nodig. Zelfs als zij alleen door een lege zaal loopt is zij koninklijk. ELIAS

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7