Rijk-gemonteerde „Lohengrin door de Nederlandse Opera (suuLinjj HUISBRAND-OLIE STOOKOLIE -Clowntje Riek Haarlem speelt thuis tegen Velocitas DIEBEN Nieuwe uitgaven Wordt Nederland te klein voor zijn grote concerns „Match a trois op Mereveld Sport op Zondag Voetbal Engelse selectie voor wedstrijd tegen Oostenrijk Voetbalelftallen Biljarten Hof van Holland speelt gelijk tegen Rood Wit Uniformen voor personeel burgerlijke verdediging Effecten- en Geldmarkt Sport in 't kort HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. Zwemmen Clubkampioenschappen van Nederland Voor die Minderen Truman houdt Mossadei aan de lijn ZATKRDAG 17 NOVEMBER 1951 Voetbal Haarlem speelt Zondag opnieuw thuis en krijgt; bezoek van Velocitas uit Groningen Weliswaar hebben de Haarlemmers een ach terstand op DWS, maar aangenomen mag worden, dat de Amsterdamse ploeg binnen kort zal verliezen. Zondag heeft DWS het bijvoorbeeld al niet gemakkelijk in de uit wedstrijd tegen Heerenveen. De Friese club heeft sedert 6 October geen nederlaag gele den en is goed op dreef. Haarlem moet. er voor zorgen niet achter te raken en zal goed doen van Velocitas te winnen. Daartoe is de thuisclub in staat. EDO speelt tegen Elinkwijk in Zuilen. Beide ploegen hebben na tien wedstrijden dertien punten behaald en delen de vierde en vijfde plaats. Aangezien Elinkwijk op eigen terrein in goede vorm is zal EDO het niet gemakkelijk krijgen. Wij vermoeden, dat de Haarlemmers zullen winnen, waardoor de binnenkort te spelen wedstrijd EDO—Haar lem in belangrijkheid zal stijgen. RCH komt Zondag volledig uit tegen I,eeu warden in de Friese hoofdstad. De ploeg heeft het er zonder Biesbrouck goed afge bracht en nu de international weer van de partij is mogen wij rekenen op een zege. Voor VSV staat eveneens een wedstrijd, waaraan een verre reis is verbonden op het programma. Het gaat op bezoek bij Be Quick en de Velsenaren mogen tevreden zijn, als zij een gelijk spel behalen. In de tweede klasse krijgt HFC bezoek van HVC. dat de leiding heeft. De Haarlemmers staan niet voor een gemakkelijke taak, daar de Amersfoorters over een goede ploeg be schikken. Toch is een gelijk spel niet uit gesloten. Stormvogels ontvangt West Frisia en kan winnen. Voor Schoten is een wedstrijd tegen Zeeburgia in Amsterdam vastgesteld. De supporters rekenen er op, dat minstens een punt mee naar Haarlem wordt genomen. Een belangrijke wedstrijd staat in de vier de klasse op het programma. Dio speelt op het terrein achter de Kleverparkweg tegen EHS. Beide ploegen behaalden uit negen wedstrijden dertien punten. Het winnende elftal is voorlopig de leidende ploeg. De ach terhoede van EHS lijkt sterker dan die van DTO. EHS heeft acht doelpunten tegen en DIO vijftien. Een spannende strijd is te ver wachten. Hockeywedstrijden BMHC zal de strijd moeten aanbinden tegen HDM. In het vervolg beginnen de wed strijden om halfdrie in plaats van drie uur door de vroeg intredende duisternis. De elf tallen hebben zes punten uit zes wedstrijden. De Bloemendalers zullen minstens een gelijk spel moeten behalen, willen zij tot de hoogst geplaatsten van de ranglijst blijven behoren. In de westelijke promotieklassen wordt de wedstrijd BMHC IIIVictoria hedenmiddag in Rotterdam gespeeld. Zondagmiddag om een uur speelt BMHC II in Bloemendaal tegen Gooi; van de hockeyclub Amsterdam speelt het tweede elftal in Heemstede tegen Alliance en het derde elftal in Velsen om twee uur tegen Strawberries. HBS gaat op bezoek bij Hilversum, een spannende strijd, omdat HBS door de overwinning van Schaer- weyde op Hilversum sinds de vorige week de bovenste plaats inneemt. Dameshockey In de westelijke eerste klasse dames zijn geen wedstrijden vastgesteld doordat er op de Roggewoning in Den Haag proef wedstrij den voor dames worden gehouden. Hieraan nemen zes speelsters van BDHC en twee van Rood Wit deel. In de promotieklassen ontmoeten elkaar in Bloemendaal de dames van BDHC II en Rood Wit II en die van HBS en Strawberries. Handbal Van de eerste klassers treden alleen de dames- en herenploeg van HOC in het krijt tegen de elftallen van Amersfoort op het ter rein aan de Sehalkwijkerweg. Voor de heren ziet het er niet zo rooskleurig uit. De op een na laatste plaats kan alleen door winnen vu-beterd worden, aan de mogelijkheid '"aar- van we twijfelen. Amersfoort heeft ondanks zijn laatste plaats op de ranglijst in de laat ste wedstrijden een beter spel laten zien. zodat wij het de beste kans geven. Ook voor de dames van HOC zijn de verwachtingen niet hoog gespanen al doet de goede uit schieter tegen ADA de hoop op betere resul taten opleven. In de tweede klas speelt Rapiditas (heren) de returnwedstrijd tegen Vriendschap en IJmond ontvangt het zwakke Tonegido. Zowel van Rapiditas als van IJmond verwachten we overwinningen Gita zal het op eigen veld niet gemakkelijk krij gen tegen de tweede der ranglijst, Tonegido Twintig Engelse voetballers zijn aange wezen voor een speciale training ter voorbe reiding van de wedstrijd Engeland—Oosten rijk op 28 November in het Wembley stadion. Deze spelers zijn: Barlow (West Bromwich Albion), Barrass 'Bolton Wanderers). Durgin (Sheffield United). Cockburn (Manchester United), Dickinson (Portsmouth). Eckersley (Blackburn Rovers). Finney (Preston North End). Froggatt (Portsmouth). Hawksworth (Sheffield United). Lofthouse (Bolton Wan derers). Medley (Tottenham Hotspur), Mer rick (Birmingham). Milton (Arsenal), Mor- tensen (Blackpool), Mozley (Derby County). Pearson (Manchester United). Ramsey (Tot tenham Hotspur). Smith (Arsenal), Vaughan (Charlton) en Wright (Wolverhampton Wanderers). Haarlem—Velocitas. Haarlem komt uit met: doel: Snijders; achter: Laan en Oden- thal; midden: Jacobs, De Voogd en Barends; voor: Jacob. Boeree, Roozen, Schilpzand en Groeneveld. LeeuwardenRCH. De opstelling van RCH luidt: doel: Wille: achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Lasschuit, De Vos en Van der Brink; voor: Koster. De Wette. Gal lis, Biesbrouck en Oosterbaan. Elinkwijk—EDO. Met het volgend elftal trekt EDO naar Elinkwijk: doel: Van den Berg; achter: Vrenegoor en Bax; midden: Karpes, Schijvenaar en Evers: voor: Verdam. Koning, Molenkamp, Klein en Roodselaar. De uitslagen van de voortgezette wedstrijd Hof van Holland—Rood Wit luiden als volgt: Fokker (65) 65 36 8 1,80 Bouwmeester (65) 52 36 11 1,44 Kobus (145) 88 24 19 3,66 Thoolen (140) 14. 24 21 5.83 Verver (75) 66 43 9 1,53 Verbeek (90) 90 43 13 2,09 Weerlee (70) 55 41 7 1,34 Aufderheyde (70) 70 41 8 1,70 Woestenburg (160) 145 38 36 3.81 Van Koersel (155) 155 38 12 4,07 Spoelder jr (40) '9 32 4 0.59 Toepoel (40) 40 32 7 1,25 De stand is 1212 geworden. Dinsdag en Woensdag komt .Suisse" op bezoek. Voor de kopgroep is de uitslag van de wed strijd Concordia 2—OSS in de eerste klas afdeling heren van veel belang. Indien eerst genoemde wint, stijgen zijn kansen en tevens de spanning tussen de vier ploegen uit de kopgroep AHV, OSS, BGV en Con cordia 2, die elkaar maar zeer weinig ont lopen. Eerste revance-wcdslrüd in de KNKB Voor de Haarlemse twaalftallen zijn zeer lastige wedstrijden vastgesteld, zodat er wei nig kans op succes zal wezen. In de tweede klasse ontvangt Aurora de oud-eerste klasser SVK, welke pogingen in het werk stelt om dat eerste klasserschap te herwinnen. Voor Oosterkwartier zou het uit stekend te pas komen, indien Aurora voor een verrassing in de vorm van een gelijk spel kon zorgen. Watervliet gaat op bezoek bij Roda, dat sterker zal wezen dan de gasten. Ook in de derde klasse zullen de Haar lemmers heel goed moeten aanpakken om een of twee winstpunten rijker te worden. Animo Ready gaat op bezoek bij DDV, dat nog steeds ongeslagen is. Sport Vereent trekt naar Oostzaan om te trachten het sterke OKV te verslaan. Haarlem dat bezoek krijgt van BEP uit Purmerend, zal trachten revan che te nemen voor de in September geleden nederlaag van 52. Voorts gaat Ooster kwartier 3 op bezoek bij Watervliet 2; in de wedstrijd te Haarlem wonnen de Haarlem mers met 4—2, nu kan de uitslag wel eens juist andersom worden. ADVERTENTIE Stationsplein 12. Jack v. Kollenburg en Jenny van Dam Zang, acc., piano Hans Borrebach: Het grote jongens fotoboek. Uitg. A. J. Veen, Am sterdam. In deze royale en rijk-geïllustreerde uit gave doet Hans Borrebach, de vaardige illustrator van jongens- en meisjesboeken, zich kennen als een vurig pleitbezorger voor de fotografie-als-hobby, van welke taak hij zich met geestdrift en kennis van zaken wijdt. Het zijn dan ook niet alleen de jonge lui, die in dit foto-leerboek een prettige gids zullen vinden, ook de oudere, meer gevorder de amateur zal er veel van zijn gading in aantreffen. De auteur weet bovendien zelfs de droog ste theorie op smeuïge wijze te populari seren en om al deze redenen zal het boek zijn weg dan ook wel vinden. Jammer alleen, dat de taal zo erbarmelijk is: een spelling als „obtiek" kan men nauwelijks reclame voor een uitgever, noch voor zijn correctors noemen. H. C. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ADVERTENTIE In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp op de burgerlijke verdedi ging, zegt de regering te betreuren, dat vraagstukken, welke nauw verband houden met de burgerlijke verdediging, tot dusver niet konden worden afgedaan. De regering merkt op, dat indien ons land andermaal in een oorlog zou worden betrokken, in grote aaneengesloten bebou wingen de bevolking, naar de ervaring heeft geleerd, niet met kleine individuele maatregelen zal kunnen volstaan. Wil zij doeltreffend de bestrijding van de gevolgen van luchtaanvallen ter hand nemen, dan is daarnaast samenwerking in groter verband geboden. Te dien einde is gedacht aan het vormen van een blokbeschermingsploeg uit de bevolking op circa elke 1000 inwo ners in de A-gemeenten. De regering heeft de voor- en nadelen van uniformering nauwgezet overwogen. Nog afgezien van de practische bezwaren, welke het dragen van gewone burgerkle ding bij oefeningen of daadwerkelijke actie met zich zou brengen, vraagt het optreden van grote aantallen personeel eenheid en discipline, welke slechts met uniformering kunnen worden bereikt. Bovendien geldt, dat het personeel, wil het zich ten volle opgenomen weten in de burgerlijke sector van de nationale defensie, ook de behoefte zal gevoelen dit naar buiten te tonen. Op grond daarvan werd in het wetsontwerp een eenvoudig uniform met bijbehorende distinctieven en een helm voor alle daar voor in aanmei'king komende personeels leden voorgeschreven. De term „burgerlijke verdediging" acht ook de regering weinig bevredigend. Ge zocht wordt" naar een benaming, die beter dan thans weergeeft, wat de burgerlijke verdediging inhoudt en die ook meer tot de bevolking spreekt. By Koninklijk Besluit is de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering verhoogd van f 4725 tot f 4925, met ingang van 2 Juli 1951. De oproep van de Bond voor Zieken verpleging aan alle dokters in Nederland om hun bijdrage te storten voor het erefonds voor oud-verpleegsters heeft grote weer klank gevonden bij de medici. Binnen één dag nadat het schrijven was verzonden, was er reeds drie duizend gulden binnen. Ook van particuliere zijde worden thans giften gedaan. Mevrouw Roosevelt, die deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie i a Vergadering van de U.N.O. te Parijs, is Vrijdag in de namiddag voor eei aan de Koningin op liet. vliegveld Schiphol aangekomen. Zij werd name kaanse ambassade begroet door de echtgenote van de ambassadeur Chapin, (op de foto rechts van haar) en door de militaire attaché van TT0 V.S., kolonel Bruce W. Bidwell (links van mevrouw Roosevelt). Geheel h"! foto: mevrouw Den Ouden, die eveneens ter begroeting 'aanwezig^1 Voor de jongere generatie van het Ne derlandse operapubliek is „Lohengrin", ondanks zijn meer dan honderdjarige leef tijd, betrekkelijk nieuw. Men kent natuur lijk wel de „Grals-Erzahlung", het „Bruids koor", het Voorspel, de Inleiding tot het derde bedrijf en andere brokstukken, maar het werk in zijn geheel is, voor zover ik weet, sinds de montering door de „Co- oper-atie" van Koopman, met de onver getelijke Liesbeth Meissner als Ortrud, niet meer op het affiche geweest. Voor ons ouderen, die met deze kunst opgevoed zijn, werkt het weerzien, na zoveel jaren, als een De tijd dat Nederland een van de ban kiers der naties was, ligt ver achter ons. Het Czarenrijk heeft vóór de revolutie van 1918 een groot deel van zijn uitgaven met Nederlands geld gefinancierd en er zijn velen die ook vandaag nog onder in hun effectentrommel een pak „oude Russen" hebben liggen, die ze van hun vader of grootvader hebben geërfd. Ook de Ameri kaanse Spoorwegen zijn als bekend voor een deel met Nederlands geld gefinancierd en de thans nog bestaande, in het buiten land werkende hypotheekbanken herinne ren ons er aan dat vooral de Nederlandse landbouw in het Noorden van ons land zich met grote bedragen bij de agrarische ont wikkeling van de Verenigde Staten heeft geïnteresseerd. 5» Na de belangrijke internationale meeting van afgelopen Zondag op Mereveld brengt deze baan Zondag een match a trois tussen de Franse draver Dumas O, de Duitse dra ver Schlingel en de Nederlandse ster No- tekraker S. Voor dit gebeuren bestaat een enorme belangstelling, die zelfs internatio naal is, daar enige autobussen uit West- Duitsland de supporters van „Schlingel" zullen komen brengen. Een voorspelling is uitermate moeilijk, temeer daar de plaat sing aan de start van beslissende invloed kan zijn. Schlingel, die van zeer grote klasse is en deze zomer in Hamburg zijn record stelde op 1.21.9, kan over Notekra- kraker de baas blijven. Dumas O zal slechts met enig geluk voor de prijs in aanmerking komen. De omlijsting van de match is niet min der interessant. De Minerva-prijs een course voor de betere klasse brengt Wagenaar met de paarden Niekie B H en Lady Zora met de grootste kansen aan de start. Kalida en Morning Star zijn de ove rige kanspaarden. My Darling moet wegens zijn lange afwezigheid afgewacht worden. Gezien de verrichtingen van Lycurgus van vorige wek mag dit paard als de favo riet genoemd worden in de finale van het Leerlingenkampioenschap. Lazuur en New Spencer zullen echter niet veraf eindigen. Voor de serie-draverij staan ruim 40 paarden aangegeven, die elkaar in 3 series en een finale zullen bekampen. Een keuze te maken uit 40 paarden is vrijwel onmo gelijk. Our Volann, Petronclla, entraine- ment Geersen (Old Gold, Phérénice, Nellie O) en Lieveling worden echter gesigna leerd als de paarden, die in de finale kun nen doordringen. Zowel in de Jupiter-prijs als in de Mer- curius-prijs is Geersen favoriet. Met Peter hof zal hij nu eindelijk kunnen winnen voor Prof. Heny en Oosting's Lieveling. In het 2e nummer zal dit niet zo eenvoudig zijn, maar daar Linotte S in vorm nog steeds vooruitgaande is, mag men op deze snelle merrie wel rekenen. In Matador en King Scott en Or de Casindra zien wij haar ernstigste concurrenten. Een zeer gewaardeerde afwisseling in dit rijk gevarieerde drafprogramma is de ren om de Prijs van Zeist, waarin entraine- ment Montané met Prince Albert en Cor rida moeilijk te kloppen zal zijn. Marlotta, die op Mereveld best loopt, kan de plaats bereiken, terwijl Great Girl als de outsider wordt gesignaleerd. DE ZESDAAGSE TE HANNOVER. De zesdaagse te Hannover werd gewonnen door he' Duitse koppel Schorn- Hörmann Voo- ren. die een koopel vormde met de Duitser Ziege werd zesde. OOSTENRIJKSE VOETBALLERS NAAR HELSINKI? De Oostenrijkse voetbalbond heeft besloten om pogingen in het werk te stellen een amateurploeg naar de Olympi sche Spelen te zenden. LEO HORN LEIDT BELGIë B—LUXEM BURG. De heer Leo Horn Jr. uit Bent veld is aangewezen voor de leiding van de voetbahvedstrijd België B—Luxemburg welke Zondag 25 November te Brugge wordt gespeeld. ADVERTENTIE Levering kan ook geschieden via uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14 IJmuiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. Achttien verenigingen zullen Zaterdag avond in het Sportfondsenbad een strijd leveren om het winterclubkampioenschap zwemmen van Nederland. Bij de dames zal het Rotterdamse RDZ met Irma Schuhma- cher, Nel Gerritsen en Ria v. d. Horst alles in het werk stellen om de titel, die verleden jaar veroverd werd, te behouden. Maar de Robben, dat de titel verloor, zal trachten deze opnieuw te veroveren. De Hilver- sumse dames komen uit met Geertje Wiele- ma, Tonnie Hom, Dickie van Ekris en Thea ThomsonSnoek. Ook zullen de Amster damse verenigingen ADZ en HDZ een woord je meespreken. Bij de heren zal de Robben vermoedelijk het kampioenschap prolon geren. Het Goudse GZC, Het IJ en Haarlem zal het de Hilversummers niet gemakkelijk maken. Als tussennummer vermeldt het pro gramma schoonspringen. DE EUROPESE JUDOKAMPIOENSCHAP PEN. Op 5 en 6 December worden te Parijs wedstrijden gehouden om de Europese judo kampioenschappen. Voor het tournooi om het teamkampioenschap ziet de Nederlandse ploeg er als volgt uit: Nauwelaerts d' Agé, Snijders, Koning, Van der Velde en Van der Horst. Reserve is Veereschild. Voor het in dividuele kampröenschap komen de Neder landers Nauwelaerts (2e dan), Van der Horst (le dan) en Geesink (le kyu) uit. In het Stedeiyk Museum te Amsterdam is Vrijdag de ere-tentoonstelling ter gele genheid van de 75ste verjaardag van de schilder Jaap Dooyewaard geopend. De jubilaris is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Oepoetie was er het eerstMet een meter voorsprong bereikte hij de boom die ze als eind van de baan hadden aangewezen. „Goed zo!", lachte Rick. „Je hebt het eerlijk gewonnen „Ja, maar het scheelde heel weinig!", zei Oepoetie eerlijk. Zullen we 't nog een keer doen, dezelfde baan terug?" „Goed", zei Oepoetie. „Eentweedrie!" Weer stoven ze naast elkaar voort, nu in tegengestelde richting. Een hele tijd bleven ze precies naast elkaar.Maar tegen het eind kwam Oepoetie weer een eindje voor en hij won het weer. „Hè, hèhijgde Rick, „Je kunt harder rijden dan ik, zie je wel? Je hebt tweemaal gewonnen!" Ze reden nu kalm een beetje heen en weer, want ze moesten even op adem komen na die snelle ritten. Opeens keek Rick in 't rond. .Zegnou denk ik er opeens aanWaar zit Bunkie eigenlijk? Ik heb hem niet meer gezien, nadat hij vast wegreed!" Waarempelje hebt gelijk!", zei Oepoetie. „Ik zie hem nergens!" Ze riepen een paar maal heel hard. Maar er kwam geen antwoord. Dit is alles verleden tijd en we worden thans geconfronteerd met het tegenbeeld dat Nederland voor de financiering van zijn uitgaven het buitenland nodig heeft. Hieraan wordt men opnieuw herinnerd als men leest dat Nederland in het op 30 Juni 1951 geëindigde jaar rond 100 millioen dollars 380 millioen) aan Marshallhulp heeft ontvangen en er op genoemde datum uit dien hoofde bij de Nederlandse Bank ruim 2.6 milliard is gestort, waarvan rond 1 milliard voor verschillende doel einden is verbruikt. Maar wat in deze dagen nog meer spreekt is het feit dat de Nederlandse bevolking ondanks die Mar shallhulp nog nauwelijks in staat is, de eigen bedrijven te financieren. Gedurende de laatste halve eeuw hebben we in ons land naast vele grote en kleine bedrijven enkele internationale concerns kunnen op bouwen, welke voor de economische positie van Nederland op de wereldmarkt van grote betekenis zijn, maar die uiteraard voor hun natuurlijke expansie over grote kapitalen moeten kunnen beschikken. De Koninklijke heeft een geplaatst kapitaal van 900 millioen, de Leverbros-Unilever van 380 millioen, Philips (na de recente emissies) van 245 millioen en de AKU van 100 millioen. Ook zijn door deze concerns grote bedragen aan obligaties op genomen. Da aanmerkelijke vermindering van de geldswaarde heeft ook voor deze concerns begrijpelijkerwijs de behoefte aan meer geldmiddelen doen ontstaan en de uitgifte van 70 millioen gewone en 30 millioen preferente aandelen Philips in Juli van dit jaar was daarvan wel een duidelijke aanwijzing. De Koninklijke en de AKU kunnen zich vermoedelijk voor lopig redden, maar de Leverbros-Unilever komt, zoals gisteren gemeld, met een emis sie van 43 millioen gewone aandelen aan de markt, terwijl, naar men op de beurs meent, nog tal van kleinere emissies te wachten zijn. Het opmerkelijk verschijnsel is nu, dat, zoals we dezer dagen schreven, deze kapitaalsuitgiften van onze grote concerns de aandelenmarkt uit haar even wicht hebben gebracht en voor de betrok ken aandelen scherpe koersdalingen heb ben veroorzaakt. Dit is niet normaal. Want als men de bedrijfsresultaten van deze concerns be ziet, ook voor zover die op het lopende jaar betrekking "hebben, dan blijkt dat deze concerns hun bedrijf nog voortdurend uitbreiden en dat die expansie ook de win sten in belangrijke mate doet stijgen. Wan neer dit vi-oeger het geval was en derge lijke ondernemingen nieuw geld vroegen, was dit niet zelden aanleiding tot een flinke koersstijging voor de oude aandelen, omdat bij de uitgifte van nieuw kapitaal aan de oude aandeelhouders voorkeurs recht beneden de beurskoers werd ver leend. Ook thans geschiedt zulks nog, maar het effect op de beurskoersen der aandelen is thans een vrij gevoelige koersdaling wegens het geringe opnemingsvermogen van de markt. Dit wil zeggen dat, om het nu maar eens duidelijk te formuleren, dat Nederland voor zijn grote concerns te klein geworden is, anders gezegd, dat Nederland voor de financiering van zijn grote concerns te arm geworden is. Er is ook thans bij het beleggend publiek ongetwijfeld nog wel vertrouwen en be reidheid om in dergelijke concerns gelden te beleggen, maarde middelen ont breken. De Nederlandse bedrijven hebben dit wel voorzien en daarom de laatste jaren zoveel mogelijk een politiek van zelf financiering gevolgd, maar door de oneven redige belastingdruk is deze voor de steeds toenemende kapitaalbehoeften niet toerei kend. Men wordt dus gedwongen op de ka pitaalmarkt een beroep te doen met het gevolg dat men de koersen van onze prima aandelen beneden hun reële waarde ziet dalen en zij, die hog in staat zijn enig ka pitaal te vormen, huiverig worden om dit bij het Nederlandse bedrijfsleven te in vesteren. Dat is een ernstig verschijnsel, dat er toe kan leiden dat onze grote concerns ge dwongen worden om buiten de grenzen kapitaal op te nemen in een tijd dat onze nationale zelfstandigheid het toch re^ds zo hard te verduren heeft. eigenaardige sensatie. Enerzijds voeta er ons aan ontgroeid en zijn we een bl schuw geworden van dit Wagner-mv cisme gemengd met wapengekletter! gerhythmeerdë helden-hymnen (wijhftlL immers aan den lijve ondervonden f dit alles op uitgelopen is!); en andenl S boeien ons weer als van ouds de zo ka c teristiek geharmoniseerde melodieëH de prachtige ensemblestukken, en hH onze bewondering ongerept betreffende opzet, de ontwikkeling en de p^oia sche typering in dit muziekdrama' al' rv ten we dan door de vingers zien dat alles zo traag verloopt. Maar als iem ons over Wagners breedsprakigheid beklagen, zou het best kunnen zijn dat? deze uitvoerigheid zouden verdedigen on dat elk woord betekenis heeft in de on wikkeling van het werk. Eigenaardig sa satie zo'n her-ontmoeting van eeiTwa waar men vroeger volmaakt oneritis tegenover stond, ja oprecht warm voor lie Hoe nu de jongere en de jongste gen ratie, de meer nuchtere en meer op 1 dynamische effect ingestelde, zal reaja op de „Lohengrin", is mij een raadsel D;~ zal de ervaring moeten leren. In ieder g - val, er is één bijzondere trekpleister, wel eens geregeld volle zalen zou kunni - waarborgen; en dat is de schitterende mor tering, onder regie van Georg Hartmann- décors van Herbert Fiedler, die, hoe ook van aanleg, tot werkelijk grandiose fecten meewerken. En een nog grotere trekkingskracht kan uitgaan van de kale vertolking in 't algemeen,, directie van Karl Elmendorff, en vooral wat er met het koor bereikt is. JIII kan het misschien vreemd vinden, dat: 7. niet eerst de solisten noem, doch aanvat met de zingende figuratie, zoals men koor kan noemen. Doch de koorfunctie I.' in dit werk van een zo overwegend beiat.; en hetgeen met het ensemble van de N derlandse Opera bereikt werd, wss; .1 subliem van uitwerking, dat het nu ee.II gerust de eerste plaats verdient. li De zwaarste rol in de Lohengrin is dt van Ortrud. feitelijk de enige figuur in h werk die zelfstandig initiatieven neemt,d de dramatische knooppunten legt en naar handelt. Wagner heeft in deze hé dense vrouw een demonische helding g] tekend die het hele drama domineert laat hij haar ten slotte in haar toeleg ml lukken. Lidy van Veen heeft aan die r v; een zware kluif; wellicht zal zij in de krachtfiguur nog groeien, if aar waar iki *j| niet mee verenigen kan is, dat de regie Ti haar niet het traditionele donkere type g maakt heeft, dat zielkundig verantwoord' :o Omdat zij koningsdochter en Friezin 1^ Dat weegt niet op tegen de psychologie vs haar rol. hi De sterkste en vocaal prachtigste u beelding was die van Telramund - graaf van Dendermonde doordeden a bariton van de Opera, Caspar Brcechel q Een zeldzame kracht, deze zanger! Lof-, grin was Franz Lechleitner, die als gast o trad. In het derde bedrijf (het duo van j-j, bruidskamer) kwam deze zanger pas gMr op dreef. $f Wanneer hij in de hoge tonen het knepen open zingen nalaat (jen dat deed; daar hoofdzakelijk) dan is het een gen naar hem te luisteren. J i Elsa van Brabant werd vertolkt M r.;; Greet Koeman. Ook zij was inlet 0» g, duo met Lohengrin op haar best. 'wjjsii bruikte haar stem daar met absolute bsr;.j heersing. ongeforceerd, zonder flaxen en met rake, wisselende expressie. Koni r Hendrik de Vogelaar vond in Gerard Gd maar een matige interpreet; de Heraut v Gerard Hol thans daarentegen wasvr treffelijk. Het orkest speelde best en klon^ zo 0i als het in de Amsterdamse Schouwo mogelijk is. Het effect van de scene-min kon niet beter. Deze Lohengrin-première mag als zaam mooie montering bijzonder gerot worden. JOS. DE KIS In Washington is Vrijdag 0£difJ}*i kend gemaakt, dat presideivt Tirun i Perzische premier, dr. Mossadeq, - lijk heeft beloofd het verzoek om w ning aan Perzië „zorgvuldig te zul> -j WG^SIl". r Het was evenwel niet mogelijk S voor diens vertrek uit Amerika ee nitief antwoord te geven. (Mossadeq trekt Zondag). „3., r». President Truman heeft zekerd, dat hij zou doen „wat DU Perzië financiële hulp te verlene Trumans schrijven was een. anl een dringende boodschap, hii"vö|:a" Zondag had gezonden en waan1n J zocht om onmiddellijke financiële hulp.» «n einde de Perzische economie vo ming door gebrek aan fondsen, van het oliegeschi) met Engel hoeden. Wasbföf! Volgens functionarissen zou Perzië 120 millioen dollar ben. ëi :::i dö d V

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6