MsiIoOP Het Hek van de Dam 2weedse visserij heeft het nut der ([werkelijke samenwerking ontdekt In de hoofdstad uit Velsen Ingezonden stukken 3 Mede dank zij regeringssteun Nieuwe methodes hebben het bedrijf op een hoog peil gebracht WmkémÊÊÊÊ. mÉÊMsmm Noor met machineschade in IJmuiden geholpen Twee Palestijnse trawlers aan Polen verkocht IJmuidenaren traden op voor ouden van dagen Schaken in schafttijd Film over rassenprobleem in Thalia Het gaat om de kinderen" kenda voor Haarlem Gaat dat zien Even ophouden Hele drukte Haarlemse Damclub verlaat onderste plaats tfée MORRIS le{myóu &iy! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Competitie overzicht Noordhollandse Schaakbond Georganiseerde Sinterklaas ,OËNSDAG 21 NOVEMBER 1951 „a.oorlogse jaren heeft in Zweden •diport en export van vis een opmer- verschuiving naar de export plaats l n Terwijl voor de oorlog de import fi -/(wee maal zo groot was als de ex- k«taat tegenwoordig een opmerkelijk hot D'1 bedroeg in 1949 13.000.000 c'|, ofschoon de export in 1950 te- bleef nog een belangrijk deel over ':lf verse vis in de havens van Dene- Duitsland en Engeland te worden ^jeid ter waarde van 8.700.000 Kro- opleving in de Zweedse visindustrie 'leiideels het gevolg van de associatie vjssers op basis van de productie- «tie. Zowel het vaststellen van de CI1 verdeling van de winst, assu- (de aankoop van stookolie, controle tlliteit van de vis, als de diepvries- 'j ([es voor het verduurzamen of be- b van het overschot der vangsten zijn van de vele aandelen werkzame coöperatieve organisaties. vi-inere eenheden binnen ieder visserij- S:hap zorgen voor de schepen, op- 'Iffisen, het ijs, en vullen aldus het faan De West-Coast Fishermen's As- "hlion' die zowat de helft van het aan- Leédse vissers onder zijn gelederen is de grootste van de coöperatieve vis- -•bonden. On der de vele objecten met verschillende afdelingen nemen de schappelijke onderzoekingen een be- Xiike plaats in. Door duizenden vissers 5t zorgvuldige registraties gemaakt effende de scheepsuitrusting en tuiga ge ijs, benevens tijdstudies, welke een vormen voor deze onderzoekingen, -van de voorbereiding in handen van Speciale Economische Commissie be- Haring loopt terug bj haring maakt het belangrijkste deel - de Zweedse visserij uit en vormt dan voornaamste bestanddeel van de «irt 'van verduurzaamde en ingeblikte 'Momenteel loopt de aanvoer van IJs- -haring, de geliefde favoriet voor het Itken en verduurzamen, opmerkelijk - 3 en men verwacht, dat aan de door de «dse conservenindustrieën geplaatste -ers voor het lopende seizoen maar voor 'helft zal kunnen worden voldaan. Ook •'"(Kattegat en Skagerrak is de haring- Ét minder overvloedig. Tn beter geluid komt van de Fladen- u(jen) 300—350 mijlen ten noordwesten "de Zweedse Westkust, waarvan thans jharing van goede kwaliteit wordt aan- -erd. Het zwaartepunt van de visserij '•"zich dan ook naar hier verplaatsen; -3 van de Zweedse haringvangst ■?dt door de Fladengronden opgeleverd. 1945 af, toen de eerste Zweedse sche id zich op dit verafgelegen punt waag- Eom hun geluk te beproeven, hebben ze Z steeds haring kunnen vinden en ieder vissen zij er vanaf 20 Juli drie maan- 2 lang met succes. Kleine schepen en regeringssteun DeZweédsë vissersvloot bestaat uit kléi- motorboten met een bemanning van 6-8 ,-;pen. De grootte van deze schepen was Sijds een belemmering om op grote af- rasdte vissen, aangezien de tijd, die met a: onderweg zijn verloren ging, niet op- reg tegen de thuisgebrachte vangst. De Lere boten worden echter geleidelijk vervangen door een groter en steviger -> van 60 ton. Door de Zweedse regering r-dtnu over een tijd van drie jaar inte- E-vrije leningen verstrekt voor de bouw ja nieuwe schepen. Dank zij deze rnaat- bien en goede economische „planning", sit de Zweedse vissersvloot zich tot een peil opgewerkt. De meeste boten zijn torzien van motoren van 100300 pk, die a betrouwbare en goedkope drijfkracht jsaen. Voorts heeft men radio aan boord echoloding voor het opsporen van de Molen, Hygiëne aan boord Netheid en reinheid worden speciaal in 'i oog gehouden bij de behandeling van i vis en het gaat dan ook om de kwaliteit, ia haringboot van gemiddelde grootte 300-400 lege kratten mee, van spe- ïe rekken voorzien en 10-12 ton ijs. fect na het vangen wordt de vis zorg- ~Jg gesorteerd in de kratten, terwijl sere partij vis gepakt wordt in een -ie hoeveelheid ijs. Zo arriveert de vis in de haven zonder ook maar iets te Sen geleden. De Zweedse schepen bren- iadan ook doorgaans betere prijzen in de tótenlandse havens op dan andere boten, op dezelfde gronden vissen. In tegen ging met andere landen, waar de grote a?;!ers meestal het bezit zijn van de grote "«rijen, bezit de Zweedse visser zijn Kin schip en elkeen deelt in de winsten de verkoop, wat het werk stimuleert. Op 10 September werd een van de groot- haringvangsten van het seizoen aan de ten van Gothenburg afgeleverd. Een ADVERTENTIE stroom van vissersschepen voerde in totaal 30.000 kratten aan; een hoeveelheid van 1350 ton verse haring werd ontladen en ge veild. Een grote hoeveelheid werd aan ver schillende firma's verkocht om te worden gepekeld, zo o.a. aan AB Nilsson, een coö peratie van de 7000 leden tellende West- Coast Fishermen's Association, die op het eiland Hisingen, even buiten Gothenburg zetelt. Lossen met transportband Bij laatstgenoemd bedrijf wordt de snelle en automatische ontlading en bewerking van de vis vergemakkelijkt door grote ma chines, die de vis direct overladen en op een grote transportband naar de electrische hakmachines voeren, waar de koppen wor den verwijderd. Met een minimum aan handenarbeid worden de haringen netjes onder de hakmessen geplaatst, die zij als een snel vliedende waterval weer verlaten en in manden van 100 lb terecht komen. Dit alles geschiedt in minder dan één mi nuut. Binnen twee uur kan de inhoud van een vissersboot van gemiddelde grootte aldus worden gereinigd, gewogen, in vaten gedaan en gepekeld. Naast de verkoop van verse en zoute vis levert de Zweedse visindustrie nog ver schillende andere producten op. In de fjorden van het Skagerrak wordt een be scheiden verwant van de haring gevangen, n.l. de „skarpsill" of sprot. Verwerkt tot ansjovis of sardientjes leveren zij een goede bron van inkomsten op. De export van deze delicatessen, waarvan Engeland en de Ver enigde Staten de voornaamste afnemers zijn, bedraagt soms wel enkele millioenen Kronen. Haring-filets in dozijnen verschei denheden, kaviaar van kabeljauwkuit, ge rookte paling en zalm, makreel, visgehakt- ballen en andere ingrediënten vinden in het buitenland een belangrijke afzet, spe ciaal in de Verenigde Staten, waar de Zweedse „Smorgasbord" (cafetaria's) erg in trek zijn. De Swedish Preserving Union Ltd van Gothenburg heeft hier zoveel klanten getrokken, dat zij een speciaal filiaal in het hoge Macy's warenhuis in New York heeft geopend, waar dagelijks met verschillende visproducten wordt ge demonstreerd. Ook verschillende andere exporteurs van vis in blik hebben naam ge- ADVERTENTIE Een echte verrassing is pas een luxe geschenk Wij brengen U een uitgebreide collectie Luxe dozen zeep en Eau de Cologne F\jne parfums, Poederdozen Toilettasjes. Voor Heren: Scheerapparaten, Lotions, Brilliantines enz. PARFUMERIE JUNG Kcnnemerlaan 63 - IJmuiden - Tel. 5676 maakt. Bevroren kabeljauw en schelvis filet hebben een willige markt in de Ver enigde Staten. De AB Svenska Fryserierna van Gothenburg huisvest binnen zijn 20.000 ton grote opslagruimten hoeveel heden van de fijnste vis, die rond de Zweedse kust gevangen wordt: zalm, ma kreel, kabeljauwfilet, tarbot en andere platvissen. De gepatenteerde diepvries methode van Ottesen, die de gewone methode 20 tot 30 maal in snelheid over treft, conserveert alle kwaliteiten vers ge vangen vis. Vliegende zalm In de herfst of winter kan nu voorjaars zalm worden geserveerd, zo vers, als ware ze pas gevangen. Verschillende vliegtuig ladingen gingen het afgelopen seizoen naar Engeland en andere afzetgebieden. Grote hoeveelheden vis worden tot vis- olie verwerkt. Tijdens de oorlog voorzag AB Göteborgs Torksmjölfabrik geheel Zweden van zekere vitaminen en zag nog kans om hoeveelheden van deze vitale in grediënten te exporteren voor kinderen en invaliden van door de oorlog geteisterde landen. Veel van de kabeljauw en visafval wordt door deze en andere fabrieken verwerkt tot vismeel en kunstmest, terwijl ook een zeker gedeelte voor veevoeder wordt be stemd. De haringkoppen verwerkt men tot kippenvoer. Het is begrijpelijk, dat in het buitenland veel belangstelling voor deze nieuwe Zweedse methoden wordt getoond, waarbij de wetenschap en industrie ten nauwste in coöperatieverband met elkaar zijn verbon den. Van verschillende buitenlandse auto riteiten en van de zijde van de F.A.O. zijn dan ook reeds aanvragen binnengekomen, aldus dr. Ingemar Gerhard, secretaris van de Economische Commissie van de West- Coast Fishermen's Association. Oud-illegalen in de Theeschenkerij De vergadering van de bond van oud- illegale werkers in Velsen, die voor 21 No vember in het Patronaatsgebouw was aan gekondigd, moet door omstandigheden in de Theeschenkerij van Velserbeek worden gehouden. Pcmmoendjom, waar de wapenstilstandsbes prekingen worden gehouden, is niet bepaald een luxueus conferentie-oord. Eén der Amerikaanse deelnemers, admiraal Arleigh A. Burke, verlaat hier de vergadertent na een der besprekingen. Op de voorgrond enkele Koreaanse hutten. Door Engelse fabriek Het Noorse kustscheepje „Ramla", dat al enige dagen in de IJmuidense haven ligt met een mankement aan de motor het kwam met een lading hout binnen zal binnenkort waarschijnlijk geholpen zijn. Eerst was het plan de onfortuinlijke Noor naar Engeland te slepen, opdat de experts van de motorenfabriek ter plaatse het man kement verhelpen konden, maar later ver klaarde de vertegenwoordiging van de fabriek zich bereid naar IJmuiden te komen om hier de nodige reparaties te verrichten. De „Ramla" is een scheepje van 250 ton, hoort thuis in Oslo en staat onder comman do van kapitein D. Silof Creutz. En twee nieuwe er voor in de plaats Naar wij van de zijde van de Katwijkse rederij, die de belangen der Israëlische vis sersschepen op de Noordzee behartigt, ver nemen, zijn de beide oude Israëlische traw lers Sulamith en Sipporah aan Polen ver kocht. De moderne Miriam, een derde schip dat met de Sulamith op de Noordzee vist, blijft Israëlisch. Voorts vernamen wij, dat er twee nieuwe oliestook-trawlers voor de Israëlische vloot in Engeland besteld zijn. De Sulamith wordt in IJmuiden voor Poolse rekening uitgerust voor de visserij onder een gedeeltelijk Poolse bemanning, de Sipporah ligt waarschijnlijk nog in Aberdeen. De reden, waarom Polen deze betrekke lijk oude trawlers heeft gekocht, moet ge zocht worden in de voorkeur voor kolen- stokers; de Israëliërs daarentegen hebben liever oliestokers wegens hun gebrek aan kolen. De IJmuidense ouden van dagen hebben Dinsdagavond enige prettige uren in het Patronaat doorgebracht. Onder auspiciën van het ontspanningscomité zijn een aan tal amateurartisten voor het voetlicht ge treden en ieder heeft op zijn of haar wijze vrolijkheid gebracht in de harten van hen, die, hoewel ze door hun hoge leeftijd niet meer actief deelnemen aan het arbeids proces, nochtans belangstellen in alle ge beurtenissen in de gemeente. Voorzitter P. Waardenburg heeft met een korte toespraak de avond geopend en een speciaal woord tot de ouden gericht die de sociëteit in IJmuiden-Oost plegen te bezoeken. Nu de leeszaal in de Heidestraat elke dag voor de ouden van dagen is openge steld, hebben de dames van de U.V.V., die voor de gezelligheid in „de soos" zorgen, het minder druk dan anders. De heer Waardenburg sprak de wens uit dat de societeitsmiddag weldra weer even goed bezocht zal worden als voorheen. Inmiddels had de heer D. Wijker zijn accordéonisten op het podium opgesteld en nadat Co van der Wel, die de conférence voor zijn rekening nam met enige geestige opmerkingen de aandacht had getrokken, weken de gordijnen vaneen en zette „IJmuidens Roem" het eerste nummer in. Een tweetal jeugdige spelers oogstte veel bijval met het bekende „circus Rens" en daarna veroverde Co van der Wel voor de tweede maal de zaal, nu als zingende vagebond. Het verdere deel van het programma werd gevuld door de piano-virtuoos Non Verschoor, door het duo-Wijkër en de Marva's en eer men er erg in had was de avond om en hadden de vele aanwezi gen meer dan twee uur lang genoten van wat plaatsgenoten aan vrolijkheid wisten bijeen te garen. De heer R. Hühl, die de leiding achter de coulissen had, heeft zich, zoals men van hem gewend is, op lofwaardige wijze van zijn taak gekweten. Hoogoventournooi door Jansen gewonnen Tussen verschillende schakers van het Hoogovenbedrijf is een tournooi gehouden in de middagschaft en na wekenlange strijd is nu tenslotte de beslissing gevallen. Van de aanvang van het tournooi af, waren het de bekende schakers J. Jansen en M. P. Suiker, die alle klippen omzeilden en hun wedstrijden de een na de ander wonnen. Het krachtsverschil tussen die spelers, die in de middenmoot van de ranglijst terecht kwamen, was miniem. De bezetting van de onderste plaats door de heer A. Kramer leed geen twijfel. Hij verloor alle partijen. Met grote spanning is de strijd tussen de beide koplopers, de heren Jansen en Suiker, gevolgd. Eerst na langdurig spelen viel de beslissing ten gunste van de heer Jansen uit, zodat zijn tegenstander definitief naar de tweede plaats werd verwezen. De ranglijst van dit aardige tournooi is: gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. Jansen 13 13 0 0 13 2. Suiker 13 12 0 1 12 3/4. Huiser 13 10 1 2 10! i 3/4. Woerdeman 13 10 1 2 10 'A 5. v. d. Wel 13 8 1 3 8 A 6. v. Doorn 13 7 0 6 7 7/8. Bosman 13 6 0 7 6 7/8. Zwarteveen 13 6 0 7 6 9. Winkel 13 5 1 7 5!4 10. Tiggeloven 13 4 0 9 4 11/12. Muntz 13 3 0 10 3 11/12. Gravemaker 13 3 0 10 3 13. v. Iren 13 2 0 11 2 14. Kramer 12 0 0 13 0 De „avondploeg" In het restaurant Walserij Oost zijn Maan dagavond weer twee schaakwedstrijden ge speeld voor de door de afdeling Bedrijfs- ontspannig van de Hoogovens georganiseerde denksportwedstrijden. De uitslagen iuidden: Medische Dienst— Magazijn-combinatie voorlopig 44. B. WulmsA. P. de Bruin 1—0; P. IJzerman— P. Stil 01; H. BruinsmaC. Oudendijk 'A; dr. J. de Groot—H. C. Kaiser 'A—'A; A. J. Boomhouwer—A. v. d. Pal 01; mej. G. SprintC. J. Klesser 10; J. v. d. Berg M. v. Delden 10; A. KoningL. Scheffers 0—1. Walserij West II—De Pion (CW) 3]A—6'A. J. BekkerP. de Boer 'A'A; J. de RuiterJ. Bos 01; A. v. d. BrinkP. Krab 01; J. Ackermans—Tj. Jippes 01; A. Keesmans— A. Koning 10; L. KattestaartW. Tjepke- ma 01; F. JansoniusP. Schaap 10; T. VosH. v. Leyden 1—0; A. C. Kalis—P. Gaasbeek 01; J. WielingaR. Marinus 0—1. Donderdagavond draait in Thalia in een speciale voorstelling de Amerikaanse rol prent „Verloren Grenzen", die evenals een groot aantal voorgangers, het Amerikaan se rassenprobleem belicht. Het is een aan de werkelijkheid ontleend verhaal van W. L. White, op het witte doek gepresenteerd door Louis de Rochemont. De hoofdrollen worden vertolkt door Beatrice Pearson en Mel Ferrer. De jonge dokter Scott Carter en zijn vrouw Marcia zijn respectievelijk blanke neger en negerin, hetgeen buitengewoon van invloed is op het verkrijgen van een goede maatschappelijke positie. Na talrijke teleurstellingen krijgt Scott eindelijk een kans, die hij zichzelf overigens heeft ge schapen. Het gaat lange tijd goed met her gezin, totdat de negerfamilie een plotse ling ontstane kloof moet overbruggen. Met de hulp van een geestelijke wordt aan het einde van de film een bevredigende oplossing gebracht van dit éne geval. Men ziet een aantal blanken, die uitgroeien bo ven hun ingeroeste opvattingen ten aan zien van een neger. Louis de Rochemont, de schepper van talloze semi-documentai- res, trotseerde een ijzige reactie in eigen land en laat de beschaafde wereld een openhartig filmwerk zien. Op Donderdag 22 en Vrijdag 23 Novem ber wordt in de Huishoudschool aan de Casembrootstraat te IJmuiden een ten toonstelling gehouden van „aardige ideeën voor de feesten in de Decembermaand". Deze expositie wordt georganiseerd door de „stichting commissie inzake huishoude lijke- en gezinsvoorlichting" en zal onder de naam „Het gaat om de kinderen" wor den gehouden. ff Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende WOENSDAG 21 NOVEMBER v.™ »Vrouwenkooi", 18 j., 7 en 9.15 uur. "Ta»'zan en de amazones", 14 j., 7 en •uur. Spaarne: „Captain Demono", 14 j., 7 .;'3,.uur' Frans Hals: „Tokio Joe", 18 j., 3 uur- Rembrandt: „Aan de Rivièra", en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott en N°,. lo °P de Universiteit", alle leeft., •n S.15 uur. donderdag 22 november Concertgebouw: Koor Katholiek ^e/\najaarsconcerl, 8.15 uur. Rem- f-pL a ce en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 :v Tans Haic* on n n 1 k City: tv, en KU.vmC, -T.xu, K iwr. ls: 2-30- 7 en 9.15 uur. City: •w, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en ur' (Zie programma van agenda Wanneer gij ons in de komende dagen in een deken gerold voor een van de Amsterdamse bioscopen ziet liggen, hoeft gij niet te vragen, wat wij daar doen. Wij wachten daar dan op de plaatsbespreking voor de „indrukwek kendste film aller tijden". Wij willen die onder geen beding missen, sinds wij het pamflet van de Metro Goldwyn Mayer over het uitbrengen van deze superdesuper-film in Technicolor heb ben gelezen. Wij voor ons hebben tabak van de Franse havenmist, van die Ita liaanse films met gewone mensen er in, en van die fijne Britse trekjes. Wij willen waar voor ons geld. En dat zullen we krijgen wanneer we de extra-editie van het Metro-Nieuws mogen geloven. Luister maar „Twaalf jaar geleden begonnen de productieplannen van Quo Vadis vaste vormen aan te nemen. Reeds lang be stond bij de Metro Goldwyn Ma3'er de gedachte 'n film te vervaardigen welke door opzet en onderwerp hulde brengt aan hen, die geloven in de overwinning van het goede over het kwade. Henryk Sienkiewicz' beroemde boek over de ge boorte van het Christendom in een zon dige wereld was een logische keus voor zulk een object." Nu vat ge wel, dat het verfilmen van dat verhaal van een knap krijgsman in het oude Rome en een mooi Christen meisje tegen een kleurrijke achtergrond van historische grootheid, niet ieders werk is. „Slechts een grote studio met de hulpbronnen en de productiemacht van MGM kan „Quo Vadis" zoals het behoort met pracht en praal en bovenal authentiek op het doek bren gen", zo wordt ons meegedeeld en dan slapen we weer gerust verder in die deken van ons. Ge zult u mogelijk herinneren, dat een paar krukken vroeger ook al eens geprobeerd hebben een film van Quo Vadis te maken. „Merkwaardigerwijze", zo zegt ons pamflet, „kwam geen van deze versies uit Hollywood. Merkwaar dig ook, dat al die films nog dateren uit de stomme periode". Het is een feit dat we nu in de intelligente periode zijn aangeland. Met enige wrevel, die wij geheel kunnen billijken, wordt dan verteld hoe het grote werk, waaraan twaalf jaar ge leden begonnen werd, verstoord werd door de wereldbrand. Maar de schrijvers en de wetenschappelijke staf van de MGM werkten door alsof er geen oor log aan de hand was. Dit verhaal over de overwinning van het goede op het kwade móest afgemaakt worden, ook al waren een paar millioen anderen bezig een soortgelijke historie met een wat rodere inkt te schrijven. Toen tenslotte de oorlog uit was en de heer Mussolini, die blijkbaar in een on verhoedse aanval van goede smaak de verfilming in Italië niet op prijs had gesteld, van het tapijt was, kon men aan de slag gaan. De Cinecitta-studio's, die eerst dienst hadden gedaan als barak ken voor de Duitsers, als fabriek van oorlogsmateriaal en tenslotte als kamp voor DP's, waarvan er toen men aan de film begon nog tienduizend over waren, werden afgehuurd en men begon met het aanslepen van het materiaal. Er kwam van alles: 63 leeuwen (o.a. uit Nederland), 7 stieren uit Portugal, 450 paarden uit Denemarken, 2 luipaarden, 85 witte duiven, 10 lammeren, 20 ossen, 32.000 costuums, 15.000 sandalen, 4000 helmen, 4000 harnassen, 2000 schilden. 2700 veldflessen, 12.000 juwelen, 150.000 inventarisstukken en 30.000 figuranten. Toen dat er allemaal zo'n beetje stond, spoog regisseur Mervyn LeRoy eens in zijn handen en zei: „Allee jongens, daar gaat'ie dan". Alleen besteedde hij er speciale zorg aan, dat de leeuwen niet de figuranten opvraten, want dat was een keer gebeurd bij de verfilming in 1925, hetgeen door het MGM-blad fijntjes wordt beschreven als „een gebeurtenis, welke de aandacht van de gehele wereld opeiste." Men moet de publiciteits- waarde van zo iets dan ook niet onder schatten. Een van de grootste problemen waar voor men stond, was natuurlijk het aan werven der 30.000 acteurs. Robert Tay lor mocht vanwege zijn Grieks gevormr' reukorgaan de Romeinse krijgsman Marcus Vincius spelen, maar moeilijker was het bijvoorbeeld om drie reuzen te vinden. Zes landen werden uitgekamd voor men het drietal bijeen had, zo meldt de MGM. Een van hen is Buddy Baer, die even als zijn broer Max bok ser van beroep is. Andere opvallende namen in het gezelschap zijn, zo lezen wij in het pamflet, die van Miss Holland 1949, Marie Jochemse, Joria Marconi, de dochter van de uitvinder en Rafael Tana, die met zijn 400 pond beroemd is als de dikste man van Italië. Voorts vroegen ook de dochter van de danser Nyinski, de nicht van Tsjaikowsky, twee echte Poolse prinsessen, en drie Ethio pische acrobaten om een baantje. Be halve deze prominenten waren er hon derden anderen, die hoopten op een figuranten-rolletje en die één of meer nachten in de open lucht voor de studio doorbrachten. Van de 30.000 deelnemers mochten er slechts 235 praten. Deze werden uitge zocht door de heer Ballerino, die zo lezen wij speciaal belast was met het zoeken van de juiste man op de plaats. Wij nemen aan, dat zijn echtgenote, mevrouw Ballerina, zich met de dames heeft belast. Maar tenslotte was het dan toch zo ver, dat in Mei 1950 Poppaea Marcus begon te verleiden, Rome begon te bran den, de leeuwen begonnen te brullen en Christenen op te eten en de camera's begonnen te snorren om de overwinning van het goede op het kwade in Techni color op het celluloid te krijgen. Op een gegeven moment moesten er zelfs twin tigduizend mensen op het doek, hetgeen een hele drukte gaf. Toen het zaakje klaar was en de gouden beelden van veertig meter hoog weer van hun plaats gesleept konden worden, bleek dat „de geboorte van het Christendom in een zondige wereld" aan Metro Goldwyn Mayer de habbe- krats van 27 millioen had gekost. Maar omdat wij het zo nobel vinden zoveel geld voor de overwinning van het goede ip het kwade over te hebben, rollen wij ons toch maar vast. in onze deken, ons verwarmend aan het vooruitzicht van de indrukwekkendste brand in de indruk- n Donderdag- en Zaterdagavond geeft het A.T.G. in de Stadsschouwburg „Het Mannetje in de Maan". De eer ste voorstelling is echter voor de Kunstkring, zodat er niet al teveel plaatsen over zullen zijn. De Neder landse Opera geeft Vrijdagavond „La Traviata". In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft de pianiste Margarita Mirimanowa vanavond een recital van werken van Bach, Beethoven, Mozart, Schubert en Chopin. Mor genavond spelen in de kleine zaal de cellist Hans Blattmann en de pianist Hyatt Atta werken van Beethoven, Badings, Bartók en Brahms. Vrijdag avond, en dat is weer in de kleine zaal, speelt de cellist Joseph Schus ter, begeleid door de pianist Jean Antoniëtti werken van Bach, Beet hoven, Von Weber, Nin, Prokofieff, Paganini en Rachmaninoff. Op Zaterdagavond voeren de Arbei ders Orkestvereniging „Kunst en Strijd" en de Haarlemse Orkest Ver eniging onder leiding van Hans Lichtenstein „Der Freischütz" van Von Weber uit, met medewerking van o.a. Corry Bijster, Maria Loos- Bartholdy en Herman Schey. In de kleine zaal valt dan iets ongebrui kelijks voor, een castagnette-recital van Soledad Agnés, begeleid door de pianist Roger Machado. Het pro gramma omvat- Albeniz, Turina, De Falla, Machado, Ravel en De Sara- sate. Wat. de films betreftmoeten wij er nog één noemen, die xoij Zaterdag over het hoofd zagen: Bright Victory m Tuschinski, die het verhaal ver telt over een in de oorlog blind ge worden soldaat, die zijn plaats in de maatschappij moet terugvinden. wekkendste stad in de indrukwekkend ste film ter wereld. BOEDA P.S. De film heeft inmiddels zijn pre mière in New York beleefd. En laten nu die -•ynische film-critici een oordeel er over heb ben uitgesproken, dat het best kan worden samengevat in de woorden een hunner: Buitengemeen spectaculair. En buitengemeen belachelijk. Provinciale Damcompetitie In de strijd om het Provinciaal club-dam kampioenschap behaalde de Haarlemse Dam club de afgelopen week een verrassende 128 overwinning op het sterke Weesp. Door dit resultaat heeft de club van de gebroeders Van Dartelen zich voorlopig uit de gevaar lijke zóne omhoog gewerkt. De Amsterdamse damvereniging DSTO verloor met 12—8 van de nieuwe hoofd klasser DCG en bezet nu de onderste plaats. Een afgebroken wedstrijd tegen CDA gaat ook voor deze Amsterdamse club verloren. Op Dinsdag 27 November moet DSTO naar Wormerveer, welke club van dezelfde naam voorlaatste is op de ranglijst met 8 gesp. 3 punten. De verliezer van deze ontmoeting zal wel degradatiewedstrijden moeten spelen. De twee Amsterdamse kampioenscandida- ten Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar wisten te winnen van Wormerveer (164) en DCIJ (13—7). Zaandam won met 13—7 van Oosterkwartier. CDA won met grote cijfers 164 van St. Bavo. Do stand der clubs luidt: gesp. pnt. v.—t. 1. Gezellig Samenzijn 8 16 11446 2. Jozeph Blankenaar 9 16 11763 3. C. D. A. 8 11 92—68 4. Weesp 9 10 92—88 5. Oosterkwartier 7 9 7268 6. D. C. C. 8 7 73—87 7. Zaandam 7 6 6467 8. St. Bavo 7 5 59—81 9. H. D. C. 8 5 6595 10. D. C. IJ. 7 4 67—73 11. Wormerveer 8 3 6199 12. D. S. T. O. 8 2 64—96 ADVERTENTIE LAMSHUID HANDSCHOENEN Nu de eerste competitieronden achter de rug zijn in de Noordhollandse schaakbond zijn ook de eerste verrassingen voor de dag gekomen. In de overgangsklasse staan Rolland en Vas II aan de kop. Wat de verrichtingen van de plaatselijke clubs betreft zijn de resultaten eveneens verschillend. In de eerste klasse A is de start van HOSC II, vooral door de nederlaag tegen Santpoort tegengevallen. In de derde ronde moet tegen Haarlem II gewonnen worden, anders ziet het er voor dit tiental somber uit. De stand is thans: Het Oosten Zaandam Santpoort Bloemendaal Haarlem II HOSC II 13—7 6 'A3% 10 —10 8A—1VA 4'A— 5SA TA—WA HOSC I in de eerste klasse B heeft zijn eerste wedstrijd gespeeld en zal deze ver moedelijk wel weten te winnen, maar er zijn hier te weinig wedstrijden gespeeld om iets naders te kunnen voorspellen. Er wacht hen thans een uitwedstrijd tegen Oppositie uit Heiloo. die ook kan worden gewonnen, waar door de kampioenskansen aanwezig blijven. In de tweede klasse A heeft Weenink zijn eerste wedstrijd eveneens met flinke cijfers gewonnen. Dinsdag wacht dc club een thuiswedstrijd tegen Bloemendaal II, dat zi.jn eerste wedstrijd verloor. Ook hier dus de kampioenskans nog geheel in eigen hand. Kijk Uit II moet het opnemen tegen Egmon- den en kan winnen, en Castricum moet kun nen winnen van Heemstede 3, Kijk Uit I doet het in afdeling C zoals verwacht werd, moet nu tegen Haarlem 3. en zal ook deze wedstrijd wel in winst weten om te zetten. HOSC 3 heeft een onverwachte nederlaag geleden tegen Haarlem 4. en zal thans tegen Halfweg beter voor de dag moeten komen. Kijk Uit 3 deed het beter en behaalde een klinkende overwinning. Tegen de Toren zal vermoedelijk ook wel gewonnen kunnen worden. In afd. 3 E leed Weenink II een zeer on verwachte nederlaag. Het zal nu tegen Krommenie 2 moeten winnen wil het nog een kampioenskansje behouden. In de vierde klasse A zitten alle plaatse lijke clubs bijeen. Kijk Uit 4 won overtui gend en zal thans tegen Bloemendaal 3 ook wel weer aan het langste eind trekken. HOSC 4 en Weenink 3 die resp. tegen de Uil 2 en Oude Slot 3 moeten spelen zullen beide kunnen winnen, terwijl Lasker van Diagonaal kan winnen. Val van constructie werker Maandagmorgen kreeg de hulpmonteur P. H. uit Amsterdam en in dienst bij de firma De Vries Robbé, bij werkzaam heden aan de bouw van de Breedband- walserij een duw van een losschietende pijp. Hij verloor hierdoor het evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer zes meter. Met een gebroken rechterbeen is H. in het Beverwijkse Rode Kruis-ziekenhuis opgenomen. Wij beleefden Zaterdag het dramatisch gebeuren van een geweldige imposante St. Nikolaas-intocht in onze plaats, georgani seerd door een juist aanvoelend, goed op een kinderzieltje afgestemd comité. Wat een aanfluiting! De Goede Sint in een race-auto en legio zwarte Pieten op motor fietsen. Een goede raad: neem een volgen de maal een hefschroefvliegtuig met wat V 2's, enz. Dat is nog geweldiger. Dat slaat in. In deze razernij-gekke wereld, laat men zich beïnvloeden door de omstandig heden waarin men leeft. Verpest toch de zieltjes van kinderen niet met dwaze ver toningen. Laat de kinderen gerust b.v. met Sintermaarten langs de deuren bedelen om een appel of een peer, weg met de georga niseerde optochten, enz. Laat Sint Nicolaas voortleven in de mythologie, gezeten op een schimmel, met één zwarte Piet. En waarom drie weken van te voren al recla me gemaakt voor dit mooie Hollandse, intieme feest. Nu moeten onze vrouwen nog drie wekenlang elke dag met een of andere verrassing de kinderen zoet hou den. Alsof deze tijd voor een arbeidersge zin al niet moeilijk genoeg is. Neringdoen den blijf af van onze folklore, omdat ge het alléén maar uit winstbejag kunt doen. Wil men werkelijk financieel iets bijdra gen tot het doen slagen voor iedereen van een kinderfeest? Dan deze raad, tast in uw beurs! Er zijn verenigingen en comité's genoeg in onze woonplaats die uw bijdrage in ontvangst willen nemen óf u adressen kunnen opgeven van gezinnen die zelf niet in staat zijn hun kindei-en iets te laten bezorgen door Sint Nikolaas. WEIJ, Tuinderstraat 69,

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5