De Hannie Schaft-herdenking Overbrugging Hollands Diep maakte spoorwegnet „sluitend" Olympisch museum te Lausanne fBeverwijk en Omstreken) Mannenkoor „Zanglust" pi jubileumconcert Driehuis Commissaris der Koningin verzoekt het comité met aandrang de herdenking af te gelasten Pierre de Coubertin had een grote voorliefde voor deze internationale stad Luidsprekers KAPTEIN MDBYLETTE'S Fr. P. van Rumpt en Zn Sf. NicoSaas cadeaux VAftS DER EER ff' Beschnitfs „Ossian", een harmo- he typisch voor mannenkoor geschre- n compositie, had deze verdienste. De r: billende registers waren van een goed r;rflte ai heeft het ensemble in de tenoren Vmeest gave partij staan, die de anderen klank voorbij streeft. De heer A. Blom raadslid af DOK verloor van Achilles „Sans Atout" in competitie de HOSC I wint van „Oppositie' Agenda voor Beverwijk Burgerlijke stand Ouden van dagen gaan feest vieren Van Riebeeck-herdenking in Culemborg Veroordeeld wegens mishandeling MOERDIJKBRUG WORDT TACHTIG Men hoopt er nu spoedig een dubbelsporige brug van te maken Een nieuwe groente: rode spruitjes Schagchelstraat 2 .jjjjpAG 23 NOVEMBER 1951 jubilerende mannenkoor „Zanglust", aVzer dagen een kwart eeuw bestond, geheurtenis gevierd met een feest- rt in het Luxor Theater. De heer A. voorzitter van het koor, mocht in zijn (tsrede vertegenwoordigers van het ^pntebestuur en van vele plaatselijke lüingen verwelkomen; de gelukwen- welke „Zanglust" ter gelegenheid van ;!bileum had ontvangen, waren voor i Wuur een bewijs geweest dat het nenkoor zich in de belangstelling van Tkiirgerij verheugen mag. it Morgenlied" van Philips Loots be- Zanglust" dat het bij zijn zangers 'faan studiezin ontbreekt. De rhythmi- ::il moeilijkheden, die het canonisch ge- en werk rijkelijk biedt, had men nnder de knie. De uitspraak was ver- 1 en directeur H. van Dijk liet „Mor- lied" licht en doorzichtig uitvoeren. Ook '\tet de onderlinge zuiverheid had men "el eens moeite, maar in de met piano- wrfeiding uitgevoerde nummers wist men vkgl op te vangen. In Schubert's prach- psaim 23 en in Bruckner's „Trösterin Lik" muntte „Zanglust" uit in klankont wikkeling en samenzang. r'erard H. Boedijn schreef een nieuw '--k op een oude tekst: „Marcia Funebre", «verhaalt van de begrafenis van Jan 2 die jaren geleden reeds door Olivier lÊ bezongen werd. Boedijn's pen heeft Vrake en pittige treurmars geschreven, waarlijk geestige effecten. De instru ctieve stemvoering maakte het de *n«ers niet gemakkelijk, maar dank zij ibereiding onder Van Dijk s leiding Jonk deze „Marcia Funebre" zeer aan- "Een stem aan het strand" van H. F. Ro- L Brandts Buijs, op woorden van Rana L thans vrij verouderd aan met de vroe- zo geliefde effecten en conventionele •'sluitingen. „Zanglust" heeft het geheel in 'Z stijl weergegeven en er een welver- iende bijval mee behaald wegens de kwa kten van de uitvoering. "De solisten waren Jo Hekkertvan Ejsden (sopraan) en Leo Rommerts (bas- ,.r'iton), waarvan de eerste „Molenaars Kchterken" van Kees Andriessen vrij pa- .'•etisch in plaats van gemoedelijk spottend Teergaf. Met „Mijn Kerelken" en het kos- idijke, frisse werk van Arnold Spoel „Ons lied" 'revancheerde zij zich echter. Haar <em heeft nog steeds de glans en buig- •■amheid, die deze immer bezeten heeft a die haar tot een graag gehoorde gast op concerten gemaakt heeft. Leo Rommerts had een drietal romanti sche balladen gekozen, waarvan die over lom de Rijmer van Löwe, de ballade-com- -cnist bij uitnemendheid, wat vertolking betrof uitstak boven „Erlkönig". Deze laat- ;:ebleef te vlak, omdat de contrasten tussen "i> drie figuren de vader, de zoon en de töning der elfen niet voldoende aange geven werden. Rommerts heeft een goed ontwikkeld stemgeluid, dat warm getim merd is en waarmee hij veel bereiken kan. Dit laatste'bewees hij met de doordachte •citvoering van een vijftal negro-spirituals, ia het bijzonder met „The gospel train", cat hij vol expressie vertolkte. Lou Tervoort was de begeleider, wiens spel, vol muzikaliteit, extra kleur aan dit concert gaf. Vooral zijn tintelende weer- gave van de pianopartij van „Erlkönig" viel zeer te waarderen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Bij het college van burgemeester en wet houders in Beverwijk is een brief inge komen, die de ontslagaanvrage van de heer A, Blom als raadslid inhoudt. Sedert de laatste verkiezing maakt de heer Blom als cnigV.V.D.-vertegenwoordiger deel uit van de raad. Burgemeester en Wethouders stel len voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. EERVOL ONTSLAG. In de raadsvergadering van Maandag 26 November in Beverwijk zal de raad op haar verzoek eervol ontslag verlenen aan me juffrouw J. E. van Dijk, onderwijzeres aan hopenbare lagere Noorderschool. Op een nader te bepalen datum gaat dit ontslag in. Mejuffrouw A. E. Bruins zal eervol ont slag worden verleend uit haar betrekking sis lerares aan de Gemeentelijke huishoud en industrieschool, met ingang van' 1 januari 1952. Vrouwengilde bijeen Hedenavond zal het Gilde van de Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging afde- ~}t Beverwijk in het K.S.A.-gebouw aan sa Peperstraat bijeen komen. Pc heer W. Vessies zal op deze avond spreken over de plaats die ook de vrouw in -at politieke leven heeft in te memen. De Beverwij kse krachtsportvereniging D.O.K. heeft Donderdagavond in de boven zaal van het veilinggebouw 't Centrum haar eerste worstelcompetitie verloren van „Ac'nilles" uit Wormerveer. De uitslag was: D.O.K. 16 strafpunten en Achilles 3 straf- punten. De tweede voorzitter van D.O.K., de heer J. Tabak, opende deze avond en deelde mede dat voorzitter Schelvis niet aanwezig kon zijn. De uitslagen waren: J. Pesch van D.O.K. tegen J. Luttik, Achilles. J. Pesch won in de tijd van 1 minuut en 45 seconden. A. Hoogbruin verloor van W. Sikkes in 30 se conden. Th. Kuil won van J. Hop in 9 mi nuten. Aangezien de heer Kuil te zwaar van gewicht was, verloor hij deze partij. P. Rutte verloor van Jb. Hop in 1 minuut en 30 seconden. A. Stengs verloor van G. Duinmeyer in 5 minuten en 25 seconden. R. Beentjes verloor van H. Karstens in 7 minuten en 47 seconden. Er waren nog drie bij-partijen: P. Castricum verloor van J. Hop in 3 minuten; Th. Kuyl won van W. Sikkes in 6 minuten en 43 seconden. De laatste partij werd geworsteld tussen de kampioen van Nederland middengewicht de heer H. Karstens en oud-kampioen van Nederland halfzwaar de heer K. Groot. De heer Groot won op punten na 8 minuten. Na de pauze kwam het gewichtheffen aan de beurt tussen D.O.K. uit Beverwijk en H.K.V. uit Haarlem. Ook deze wedstrijd moest D.O.K. verliezen met 1221/2 kilo ver schil. De uitslagen waren: drukk. trekk. stoten D.O.K. Beverwijk: J. C. Tabak J. Schriever P. Meyer H.K.V., Haarlem: J. Boterbloem J. P. H. Schuitemaker P. Bülh A. C. v. d. Broek Buiten mededinging: H. Karstens, Achilles 60 75 95 60 621/2 85 75 90 115 72i/2 85 100 85 921/2 115 75 75 1071/2 80 80 105 87i/2 85 110 85 85 110 lil De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft deze week verschillende wedstrijden gespeeld voor de Nederlandse Bridgebond. Het resultaat was: Hoofdklasse: Sans Atout II, bestaande uit de heren Tabak-Hooge- boom en Nyman-Blom, verliest van Spel en Vriendschap I. Eerste klasse, team III, de heren Schelvis- Zoontjes en Berlee-Hoogeboom wint van Bridgeclub 1951 I; team IV, de heren v. Balen-Hart en Zandbergen-Schaapman speelt gelijk tegen BBC I. Tweede klasse, team VI, de heren Boom- v. d. Vlugt en Groen-Oosterhout verliest van Sans Atout IX. Team VIII, mevrouw Admiraal-heer Groot en de heren v. Zon de Boer verliest van BBC III. Team VII, de heer en mevrouw Thomas en mevrouw Tabak-heer Biben wint van Bridgeclub 1951 II. Promotie-degradatie Voor de promotie en de degradatie speel de groep B Woensdagavond een wedstrijd volgens het gecombineerde Howellsysteem. De voornaamste uitslagen luidden: 1. heren v. Zon-Admiraal 93V2 m.p., 2. dames Ha- mel-Schaafsma 92'/2 m.p., 3-. heren Hen driks-Koopmanschap 91'/2 m.p., 4. heren v. Groningen-Kleine 82'/2 m.p., 5. heren Gel dermansv. Zutphen 81 m.p., 6. heren Luttik-Spanjaard 78Vs m.p., 7. heren Staltz-de Laleyne 75 m.p., 8. heren Groot- Plooy 73'/2 m.p., 9. heren v. d. Linden- Hoogeboom 69'/2 m.p. .11 Het eerste tiental van de Hoogovenschaak club heeft Woensdagavond een uitwedstrijd gespeeld tegen „Oppositie" in Heiloo. Hoe wel de eerste bordspeler J. Zoontjes zijn partij verloor, won HOSC met 64. De uit slagen luidden: Oppositie IHOSC I 46; C. P. WoutersenJ. Zoontjes 10, N. J. J. TermaatP. Zwart 10, T. C. RaasM. P. Suiker 01, W. AllemanJ. C. de Haas 1/21/2( W. LigthartA. P. de Bruin 01, W. BreeuwenTh. Spijker 01, A. Ho- lecsW. Steeman 1—0, J. C. v. Chark- dorpir. E. F. Peltzer 01, A. H. Benara A. Spijker 0—1, J. Sander—ir. D. G. Huy- gen V2Va. Dezelfde avond werden er ook enkele wedstrijden gespeeld voor de wintercom petitie. Het resultaat was: Afdeling I: J. C. de Haas—W. Steeman Vz—Va. Afdeling II: J. BeentjesH. de Vries 1 0, ir. L. H. DerksP. Hoope afgebroken, A. SlingsJ. A. Rodenburg 10, M. Soete- manH. v. Laren 01, B. WulmsM. Soe- teman 10. Afdeling III: J. SchmitsS. Zeilstra 01, P. BosP. Siebers afgebroken, G. Schou tenD. Oort afgebroken, A. de VriesE. Rijken 10, S. ZeilstraD. Oort 10. "Afdeling IV: B. A. v. d. SlikkeM. Maas 1—0, C. J. v. d. Wiesell—P. Stil Va—Va, G. TuinmanG. Haverman 01, J. Bennink K. Comis Va—Va, C. Affourtit—M. de Wolf 10, C. ZoonP. van Oosten 10. ai! raalc' e nati°nale doelman die doorgaans zelf beschoten wordt, draaide meren de rollen eens om. Hij trok met de heer L. Biesheuvel uit Spaarndam ter wzenjacht en dat hij zelf ook schieten kan, blijkt wel uit de lepelman, die zijn weidgenoot mee torst. VRIJDAG 23 NOVEMBER Kennemer theater. - 7 en 9,15 uur: De maniak. Luxor theater. - 7 en 9,15 u.: Staatsgeheim. W.B. theater. - 8 uur: Tomahawk. ZATERDAG 24 NOVEMBER Kennemer theater. - 7 en 9,15 uur: De maniak. Luxor theater. - 7 en 9,15 u.: Staatsgeheim. W.B. theater. - 8 uur: Tomahawk. GEBOORTEN: Cornelia J„ d. van W. Bak ker en A. A. v. d. Heiden; Thiadildis P. J., d. van J. C. v. Stralen en Tj. Tolsma; Klazina D., d. van E. Karei en Tr. KI. Droog; Trijn tje, d. van G. Tibboel en A. C. Berends; Hcn- ricus J. G., z. van P. H. Bakker en P. A. M. Niesten; Maria A. H., d. van N. A. v. Din- ther en A. W. Bruininks; Dirk, z. van D. Loocks en J. van 't Veer; Johannes B. z. van M. Neervoort en C KI. Dekker. GETROUWD: J. P. Gelens en M. Th. van den Berg; A. Couzijn en J. van der Kolk; H. Tromp en A. C. van der Laan; H. E. Wou- da en J. G. Claes; W. Brantjes en J. Nijman; Th. C. Groeneveld en J. Baas. OVERLEDEN: A. C. H. v. Wetering, 80 j., wed. v. T. den Hartog; P. Merbis, 22 j., on gehuwd; J van der Veen, 67 j., geh. met E. v. d. Wel. ONDERTROUWD: G. J. Noë en D. S. Schipper; P. Kamphorst en Gr. A. M. de Vries; G. L. Taffijn en N. Bos. „De Gieteling" op stap De Hoogovenbeambtenvereniging „De Gie- teling" zal op Vrijdag 30 November naar Haarlem gaan om daar de stadsschouwburg te bezoeken, waar een opvoering wordt gegeven van „Othello" onder leiding van Frits van Dijk. Op Zaterdag 24 November en Zaterdag 1 December zullen voor de leden van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen twee feestavonden worden georganiseerd in 'het gebouw van de speeltuinvereniging aan de Kerkstraat. Gemeente-avond Doopsgezinde gemeente Woensdag 28 November wordt in de Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat een gemeente-avond gehouden. Ds. F. Slump, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, houdt een lezing met lichtbeelden over Nieuw- Guinea. Verder verlenen medewerking A. v. d. Laan, piano; B. Brethouwer, zang en S. v. d. Wal, orgel. GROTE AANVOER OP SCHORSENEER VEILING. Op de derde schorseneer-veiling was een grote aanvoer. Aan de beide veilingen werd in totaal 55.000 kg aangevoerd. De prijs voor de eerste soort varieerde van 30 45 per 100 kilo. De tweede soort ging tot 24 per 100 kilo. BAZAR VOOR HERVORMD WIJK- GEBOUW. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag wordt in het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost een bazar gehouden ten bate van de stichting van een Hervormd Wijkgebouw in Driehuis. Sint Nicolaas en zijn knechten komen ook. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, heeft Donderdag de volgende brief aan het Hannie Schaft-herdenkings- comité te Amsterdam gezonden: „Mij is bekend, dat het bestuur van het Eregraf te Bloemendaal op principiële gronden geweigerd heeft aan uw comité toestemming te verlenen tot het houden van een z.g. „Hannie Schaft-herdenking" al daar, op 25 November a.s. Bovendien hebben de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal geweigerd toe stemming te verlenen tot het houden van een optocht van Haarlem naar het Eregraf. Blijkens publicaties in het dagblad „De Waarheid" zijt ge, niettegenstaande deze weigeringen, voortgegaan met het oproepen tot deelname aan deze herdenking. Daar mede heeft deze echter het karakter aan genomen van een demonstratie tegen het wettig gezag en zal tot onvermijdelijk gevolg hebben, dat er ordeverstoring en verdere onverkwikkelijke toestanden op en om het Eregraf zullen ontstaan. Ik heb daarom aan het bestuur van het Eregraf verzocht de hekken op Zondag 25 November a.s. gesloten te houden. Aan dit Het Culemborgse „Jan van Riebeeck- Comité" heeft medegedeeld, dat de officiële herdenkingsdag van de geboorte van Van Riebeeck is vastgesteld op Zaterdag 5 April 1952. Op de avond van deze dag zal in de Barbarakerk de première gaan van het „Jan van Riebeeck-Oratorium" dat in op dracht van het gemeentebestuur door pro fessor W. Smits uit Utrecht wordt geschre ven. De muziek is van Marius Monniken dam uit 's Gravenhage. De bedoeling is, dat dit oratorium jaarlijks op de „Jan van Rie- beeckdag" in Zuid-Afrika zal worden uit gevoerd ter versteviging van de culturele banden tussen Nederland en Zuid-Afrika. Bovendien zal op 5 April het thans in bestelling zijnde carillon voor de Barbara- toren in gebruik worden genomen. Dit klokkenspel bestaat uit 47 klokken. Twee ervan worden geschonken door de regering van Zuid-Afrika en een particuliere Zuid- Afrikaanse firma. Het geld voor verschei dene andere klokken van het carillon is door de Culemborgse bevolking bijeenge bracht. Het Amsterdams gerechtshof veroordeel de de dertigjarige koopman M. J. B. te Haarlem wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Medisch Consultatiebureau. Dit vonnis was overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. De rechtbank te Haarlem had verdachte tot vijf maan den gevangenisstraf veroordeeld. Onder invloed van sterke drank had B. in Maart van dit jaar bij een ruzietje op de Grote Markt te Haarlem een stadgenoot neerge slagen, waardoor deze een hersenschudding opliep. Op 31 December van het jaar 1871 werd in aanwezigheid van een klein aantal belang stellenden de meesten bleven liever thuis bij de j aars wisseling de Moerdijkbrug officiéél geopend. In verhouding tot de betekenis van dit bouwwerk was de aandacht ervoor wel zeer schriel. Immers: nadat plannen, pessimistische en optimistische kos tenberekeningen en vooral tegenwerpingen gemaakt waren, werden eindelijk de in het Westen van elkaar gescheiden spoorwegnetten in Noord- en Zuid-Nederland met elkaar verbonden. De industrie in het Westen kreeg daardoor een meer directe ver binding met de kolengebieden in het Zuiden en omgekeerd, en bovendien werd het gevaar dat de Zuidelijke spoorwegen in buitenlandse handen zouden komen, waar het al aardig op ging lijken, bezworen. Bovendien viel het grote project financiëel erg mee: er was 8.000.000 voor geraamd en de werkelijke kosten waren slechts 5.500.000. De spoorbrug over het Hollands Diep in de volksmond ook wel „de brug over de Moerdijk" genoemd heeft een bewogen voorgeschiedenis gehad. Bruggen werden uitgescholden voor „dijkbreukwerktuigen"; men zag er „le venslustige roofdieren" in, die zich „als Zuid-Amerikaanse vampyrs aan de schat kist zouden hechten en deze leegzuigen" en vooral voor de winter profeteerde men grote rampen, als gevolg van het kruiende ijs, dat de bruggen zou meesleuren. Ook deskundigen waren zeer pessimis tisch gestemd. Zo verklaarde een Engelse ingenieur, die internationale vermaardheid genoot, dat in een land als het onze geen bruggen gebouwd konden worden. Toch kwamen de bruggen er, want men begreep, dat zonder deze noodzakelijke werken, Ne derland nooit een goed spoorwegnet zou krijgen. In 1856 waren twee bruggen ge reed gekomen en geopend: die te Maastricht van de Aken-Maastricht spoorweg en de urug te Westervoort van de Nederlandse Rhijnspoorweg Maatschappij. Het ministe rie Van Hall-Van Heemstra, dat zich niet ten onrechte de naam „spoorwegkabinet" verwierf, nam ook de bruggenbouw krach tig ter hand. Onder zijn bewind werd de eerste stap gedaan tot de aanleg van een staatsspoorwegnet en in enkele jaren wer den verscheidene bruggen gebouwd. In 1864 in Hattemerbroek, 1865 in Zutphen, 1866 in Venlo, 1868 in Culemborg en in 1869 in Zaltbommel. Het is niet verwonderlijk, dat het plan tot overbrugging van het Hollands Diep opnieuw de gemoederen in heftige beroe ring bracht. Dit was maar niet een rivier, doch een brede en op sommige plaatsen zeer diepe zee-arm, waar het bovendien geducht kon spoken. In de loop der eeuwen had dit wispelturige water reeds vele men senlevens verzwolgen. Vijf jaar, van 1866 tot 1872, hebben hon derden arbeiders van verschillende maat schappijen aan de brug gewerkt, die ge ruime tijd als de langste spoorbrug in Europa gold. Solide werk Bij de herstelwerkzaamheden na de oor log is gebleken, dat de pijlers zo solide waren gebouwd, dat zij dubbelspoor kun nen dragen. Van de noodzaak de brug te herstellen is dan ook- tegelijk gebruik ge maakt voor het aanbrengen van bredere kragen om de pijlers, zodat te zijner tijd zonder verdere moeilijkheden tot aanleg van dubbelspoor zal kunnen worden over gegaan. De brug telde 14 openingen van 100 meter. Er waren 14 overspanningen, met een totale lengte van 1469.30 meter. De overspanningen rusten op 13 pijlers en 2 verbindingsdammen van 700 meter in het Noorden en 400 meter in het Zuiden. Aan vankelijk had de brug een draaibaar ge deelte, doch in 1936 werden twee overspan ningen aanzienlijk verhoogd en de draai brug werd vaste brug. Aftocht „geblazen" In de winter van 194445, toen liet Zuiden reeds door de geallieerde troepen was bezet, hebben de Duitsers de brug op verschillende tijdstippen door opblazing vernield. Zes van de veertien overspan ningen werden zo beschadigd, dat zij niet meer hersteld konden worden. Twee pij lers werden volkomen vernield, evenals het Noordelijk landhoofd. Het Zuidelijk land'hoofd is eveneens beschadigd, doch minder ernstig. Vier bogen aan de Noord zijde, waarvan twee zodanig werden ver nield, dat men ze op de bodem heeft laten kantelen, zijn vervangen door een aarden baan. Twee der overspanningen, die tijde- delijk aan de Rijkswaterstaat waren uit geleend ten behoeve van de verkeersburg, werden op 20 Juli en 2 Augustus terug gevaren en weer in de spoorbrug geplaatst. De brug is na het herstel wel een „alle gaartje" geworden. Zij telt nu achtereen volgens een Engels „aanbrugje" van 30 meter, een zogenaamde E.S.T.B.-brug, een „Callendar Hamilton brug van 54 meter, een deel van de Waterloobridge uit Lon den van 45 meter, gemonteerd in Dor drecht, een gerepareerde normale over spanning. twee Callendar HamiLtonbruggen van 50.40 meter en nog eens 7 herstelde oude overspanningen. Er werden twee hulppijlers bijgebouwd, teneinde als steun te dienen voor de kortere Engelse bruggen. Het ligt nog steeds in de bedoeling de brug dubbelsporig te maken. Wanneer dit zal gebeuren is echter thans nog niet te zeggen. verzoek heeft het bestuur besloten gevolg te zullen geven. Ook dit besluit is aan uw comité medegedeeld. Ik verzoek uw comité daarom met aan drang deze herdenking af te gelasten en met mij alles in het werk te stellen om te voorkomen, dat het Eregraf te Bloemen daal, hetwelk voor alle vaderlandslievende Nederlanders een symbool is van het natio nale verzet tegen de bezetter, het toneel wordt van een politieke demonstratie." Nog geen besluit van het comité Wij hebben ons hedenmorgen tot het Hannie Schaft-herdenkingscomité gewend. Ons werd medegedeeld dat de brief van de Commissaris der Koningin wel besproken is, maar er werd nog geen besluit genomen of de voorgenomen demonstratie of een andere zou worden gehouden. De tijd is waarschijnlijk niet ver meer, waarin de groentehandelaar op een huis- vrouwelijke vraag naar spruitjes nadere inlichtingen zal vragen omtrent de kleur van de verlangde groente. Sinds enige tijd zijn er namelijk niet alleen groene, maar ook rode spruitjes. Een zaadhandel en proefkwekerij in Dordrecht, is er in ge slaagd om een totaal nieuwe groente te kweken: de „rode spruit", het resultaat van 15-jarige, moeizame kwekersarbeid. Men is van plan van deze rode spruiten zaad te kweken en daarvan volgend jaar een kleine hoeveelheid op de markt te brengen. De nieuwe groente heeft een aparte smaak, welke niet doet denken aan spruiten en al evemin aan rode kool, zo deelde de kwekerij mede. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Binnenkort is het alweer vier jaar ge leden dat Fanny BlankersKoen haar triomfen vierde tij dens de Olympische Spelen in Londen. Zoals men weet wor den deze wereldkam pioenschappen elke vier jaar gehouden, nu eens in het ene, dan weer in het andere land. De uit verkoren plek voor 1952 is de hoofdstad van Finland, Hel sinki, die dus weldra in het centrum van de belangstelling zal staan dank zij dit altijd weer fascine rende evenement in de sportwereld, en niet alleen daar. Juist het sportieve element in zo wereld wijd verband maakt de aantrekkelijkheid van de Olympische Spelen uit voor ontel- baren meer dan de zuivere sportliefheb bers. Dat is ook de opzet geweest van de Fran se paedagoog Pierre Baron de Coubertin, die niet voor niets paedagoog was en aan wie wij het herleven van de Olympische Spelen te danken hebben. In Novem ber 1892 kondigde hij het plan daartoe aan in een congres aan de Sorbonne te Parijs. Hij was niet de eerste die deze Griekse traditie in ere wilde herstellen, maar hij was het wel die de zin ervan begreep en daarom wist vol te houden. Het eerste land waar de spelen in 1896 zouden plaatsvinden «werd natuurlijk Grie kenland. Daar kwam echter onmiddellijk verzet; het land voelde zich niet in staat zich met deze grootse onderneming bezig te houden. Baron de Coubertin begaf zich toen onmiddellijk persoonlijk ter plaatse om de organisatie ervan ter hand te nemen. Het lukte en sindsdien vindt deze sportieve wereldcompetitie om de vier jaar plaats. Alleen door de oorlogsjaren werd deze traditie onderbroken. Hoe komt nu Lausanne aan een Olym pisch Museum, het enige ter wereld Pierre de Coubertin had een grote voor liefde voor deze bij uitstek internationale stad, in het land dat door de Franse socio loog André Siegfried een „model van demo cratie'' wordt genoemd. Nergens voelde hij zich beter thuis voor zijn internationale bezigheden. Vanaf 1908 hield hij er vrijwel onafgebroken verblijf, aangetrokken ook al door liet prachtige meer, waarop hij vaak urenlang roeide. In het weelderige park Mon Repos, dat vooral in de Herfst eén zo romantische aantrekkelijkheid bezit, ligt een grote villa. Daar zetelt het secretariaat van het Inter nationaal Olympisch Comité. De derde étage van dit gebouw is als museum inge- Storm in Lausanne. richt. Men vindt er in de eerste plaats de codex van de echte sportman, de plechtige grondwet van de paedagogische hervor ming, de vlag van de spelen te Los Ange los, die in 1923 op het stadion aldaar wap. perde en aan het museum aangeboden werd door het Olympisch Comité van Amerika. Men vindt er verder afgietsels van beeld houwwerken die betrekking hebben op de antieke spelen, een borstbeeld van Baron de Coubertin door Milo Martin. Er zijn ook olijftakken, afkomstig uit de tempel van Zeus te Olympia, diploma's, bekers, zege tekens, kunstvoorwerpen, enzovoort. Zeer belangwekkend is de bibliotheek aan het museum verbonden, waar men de omvang rijkste documentatie aantreft over de Olympische Spelen die er bestaat en na tuurlijk uitvoerige rapporten met de offi ciële uitslagen van de spelen der heden daagse olympiaden. Kortom, hier zijn de belangrijkste getuigenissen verzameld over deze internationale competities die herleef den dank zij het doorzettingsvermogen van één man die de lichamelijke opvoeding be schouwde als de beste hulp in de strijd om het geestelijk bestaan. „Het belangrijke bij de Olympische Spelen, zei hij, is niet te winnen, maar mee te doen, want het voor naamste in het leven is niet zo zeer te slagen, dan wel goed te strijden". Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag werd hij tot ereburger van de stad Lausanne benoemd en overleed aldaar, drie maanden later, op 2 September 1937. B. z. a. VERSTELNAAISTER v. thuis of a. huis. Brieven L 3634. NET MEISJE gevr., boven de 18 jaar. voor lichte huish. be zigheden en wat winkelwerk Prettige werkkring, 's avonds na 6 uur Trawlerkade 34 te IJmuiden. Een altijd gewild St. Nic. ca deau WANDELNYLONS, zeer sterk en extra lang f 4.50, keurklasnylons, ragfijn met zwarte of lichte naad f 6.98. Voor oudere dames: keurige geplatteerde kousen met reknaad en mindering van f 4.25 voor f 3.25. Tevens verkoop op Voorzorg- en Centraal Spaarfondszegels. Beusekom, K. Wilhelmstr. 16 OPGELET DAMES! Heeft u ladders in uw kousen of nylons? Geen bezwaar, breng ze naar de Berkenstraat 13. Vandaag gebracht morgen klaar. Billijk en keurig ge maakt. HAARNETTEN, ook wit en grijs. Elizabeth, Wijk aan Zeeërweg 164 t.o. postkantoor En ten slotte toch uw was naar de IJMUIDER WASSE RIJ, telefoon 4371 en 5536. Te koop: KINDERJEEP en gr. koffer. Na 5 u. C. A. Hille Da Costalaan 17, Driehuis. Te koop: 12 els VLOER KLEED (nieuw) Wassenaer- straat 13, IJm.-O. Agb. electr. KOFFERGRA- MOFOON met ingebouwde versterker (His Master's Voice) met platen. Haven- kade 37, IJmuiden. JAARSMA HAARD te koop Iepenstraat 18. Te koop losstaand NACHT HOK met 6 m. ren f 25. Ek- sleriaan 11, IJm.-O. Te koop; nw. SJOELBAK m. 30 schijven, koopje. Na 5 uur. Adres bur. v. d. blad. DRASTISCHE PRIJSVER LAGING. Klumpers Jongens- en Herenkledinghuis, Rijks straatweg 39, Haarlem-N. OOK UW ADRES voor rood koper le srt. f 3.50, geel ko per le srt. f 1.85 p. kg. lood f 1.60 p. kg., couranten 18 en lompen 40 ct. p. kg. Park straat 10 bij 't station, H'lem. Te koop agb. SMOKING, m. 48, z. g. a. n. Dr. Kuiperlaan 36. Velsen. Té koop: II. en DAM. FIETS f 35 p.'st. Bloemstr. 130. IJm. Voor St. Nic. 3 STOEL TJES en TAFELTJE (staal) nieuw. Zeeweg 160, naast Ziekenhuis. Te koop: z.g.a.n. JONGENS JAS, v. leeft. 12-13 j. Broek- huizenstraat 13, IJm.-O. 2 j. garantie. Solide SLEE- STOFZUIGER, Electrolux, prima zuigkracht f 45. Dr. Leydsstraat 22, H.-N. Bromfietsdag te Haarlem 4 van de 5 bromfietsen met de minste strafpunten wa ren natuurlijk 's Werelds beste bromfiets. Model Velgrommen f 415. Model Remnaaf f 430. Eventueel gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Hoofdagent voor Haarlem SPAARNWOUDERSTR. 105 Haarlem. Tel. 13127. DELFTS BLAUW SCHEMERLAMPJE compl. 3.80 OLD FINISH WANDLAMPJE met kapje 4.95 KOPEREN TAFELLAMPJE met kapje 4.95 ZIJDEN ROKKAPJE 2.95 PERKA GOLFKAP met glasplaat 11.95 GROTE KEUZE ZIJDEN KAPPEN EN KRONEN GRATIS GEPLAATST. Alleen No.2 Haarlem Telefoon 11157.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 13