Mr. Stikker heeft bezwaren tegen een Europees leger KOFFIE Rijksbemiddekars accoord met de „uitkering-ineens" Wereldnieuws St. Nico laas., een boek.. 1 Kremer's Koffie De radio geeft Vrijdag Symphonie-orkest „Haerlem" concerteerde Elf procent van week- of 2\ van maandloon met maximum van f8.50 PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Nieuwe koffiebonnen DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 Antwoord „Buitenlandse Zaken" „Het gaat niet om de vraag: Europees of Atlantisch?" Wilt U een goede kop drinkt dan Véél betere kwaliteit (Jee MORRIS èejrnycu iwj! BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 zmnenberg's J. FORTGENS EN ZOON Olympische dag op Hemelvaartsdag Exporteur uit Badhoeve dorp dreef „switch-handel" 1951- .1 „Medan" Agenda voor Haarlem Van onze 'parlementaire redacteur) Minister Stikker, „de vliegende kraai", zoals hij zichzelf, naar een voorbeeld van een der Kamerleden, kenschetste, heeft Woensdagmiddag in de Tweede Kamer zijn begroting en daarmee zijn beleid ver dedigd. Juist gezien de zware last, die tegen woordig op de schouders van een minister van Buitenlandse Zaken rust, doordat hij, zoals nu weer sinds September een vrijwel aaneengesloten reeks van internationale conferenties moet bijwonen, zou men zeg gen, dat het waarlijk geen overbodige weelde zou zijn als het departement op het Plein twee ministers aan het hoofd zou hebben. Maar neen, Excellentie Stikker ziet daar niets in. Volgens hem wil men zowel in het binnen- als in het buitenland tenslotte slechts met één man te maken hebben, die verantwoordelijk is voor het nu eenmaal niet in stukken te knippen buitenlands beleid. Hij acht dus de enige oplossing: versterking van het hem ter be schikking staande ambtelijk apparaat. Erg overtuigend klonk deze opmerking niet, vooral niet omdat de minister tevens het hier en daar tot uiting gebrachte verlan gen, dat de Kamer telkens na afloop van belangrijke internationale conferenties met de minister over het daar door hem ge voerde beleid van gedachten zou dienen te wisselen, van de hand wees, met het motief dat dit lichamelijk te veel voor hem zou worden. Daarentegen zat er heel wat meer in twee andere „lessen", die minister Stikker vast meegaf met het oog op de Kabinets formatie na de komende Kamerverkiezin gen. Les nummer één was, dat tegenwoor dig de post aan Buitenlandse Zaken niet aan een vak-minister moet worden toever trouwd, maar aan iemand die bekend is met onze binneplandse politiek. De na oorlogse ervaring laat zien, dat tussen het internationaal beleid en de politieke richting van een Kabinet een nauw ver band bestaat. De tweede les betrof het inkomen van een minister van Buitenlandse Zaken. Wil men niet gedwongen zijn voor die functie rond te kijken in de hoek van hen, die zélf over de nodige geldmiddelen beschik ken, dan zal het salaris van hem, die Bui tenlandse Zaken leidt, belangrijk hoger moeten zijn, want nu moet zulk een minis ter er zelf een groot bedrag per jaar bij leggen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui- ting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Platen. 10.35 Sympho- nette-orkest en solisten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.02 Schoolradio, 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Concert. 13.45 Voor de huis vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Strijkkwar tet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Als die van ons, klankbeeld. 18.25 Pla ten. 18.35 Regeringsuitzending: Wat betekent Japan voor Indonesië?. 18.45 De uitkijkpost. 18.55 Lichte muziek. 19.05 De uniform van de Koninklijke Landmacht in de laatste eeuw, causerie. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Kamermu ziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Opera. 20.55 Bra bants halfuur. 21.25 Platen. 21.55 Om de toe komst van Nederland. 22.15 Residentie-orkest. 22.35 De Nota-Rutten en het basis-onder wijs, causerie. 22.45 Ik geloof in ene, heilige- Katholieke kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Amusements muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Platen. 10.30 School radio. 10.50 Voor zieken. 11.25 Feuilleton. 11.45 Platen. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Voor dracht met muziek. 15.20 Platen. 16.00 Mu- ziokpraatje. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraat- je. 19.30 Televisie en Vrije Tijd, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk, causerie. 21.00 Platen. 21.50 Bui tenlands overzicht. 22.05 Theaterkoor, -orkest en solisten. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Orgel. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45 Emigratie-kroniek; Film over de emigratie- landen Canada en Zuid-Afrika; „Moeten ook geschoolde vaklieden gesubsidieerd wor den bij emigratie", discussie; Film over de emigratie-landen Australië en Nieuw-Zee- land; De historie, de geestelijke en de prac- tische zijde van emigratie. Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Orkest. 12.50 Koersen. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Spel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsorkest. 18.00 Platen. 18.15 Cause rie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest. (Om 21.00 Kunst overzicht). 22.00 Nieuws. Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN „Onszelf blijven" Het grootste deel van minister Stikkers rede was gewijd aan de tegenstelling tus sen Oost en West en het streven naar de Europese eenheid, in het bijzonder met betrekking tot de vorming varn een Euro pees leger. De ontstellende toespitsing van de tegenstelling Oost-West mag' er, naar hij zeide, niet toe leiden, dat bij de bespre king ervan de emotie zich mengt in de rede. Met „scheldpartijen" bereikt men niets. Die vergroten allerminst de moge lijkheden voor een onderling gesprek met het oog op een zo vreedzaam mogelijk sa menwonen op deze aarde. „Zonder voorbehoud staan wij aan de zijde van de vrije landen, die pal wensen te staan tegen de communistische staten, die de vrijheid belagen. Wij staan een goede zaak voor: die van de onderlinge verdraag zaamheid. Op die grondslag is een vreed zaam samenleven van mensen en volkeren iets waard", zo zei mr. Stikker, die voorts te verstaan gaf, dat Nederland zich niet zonder meer bij de bestaande tegenstel lingen wenst neer te leggen. Ofschoon in de ogen van de minister de thans in de Assemblée in Parijs ter tafel gebrachte voorstellen, enerzijds van Ame rika, Engeland en Frankrijk en anderzijds van Sovjet-Rusland, met betrekking tot vermindering van bewapening nog weinig toenadering tussen de wederzijdse stand punten hebben gebracht, boden zij mis schien toch wel stof tot een gesprek tus sen beide kampen, wat toch reeds op zich zelf niet van waarde ontbloot kan zijn. Zolang algemene collectieve veiligheid ontbreekt, acht minister Stikker, bij ge brek aan beter de Noord-Atlantische sa menwerking aanvaardbaar en gewenst als een regionale samenwerking overeenkom stig hetgeen daaromtrent in het Handvest der Verenigde Naties is bepaald. Natuurlijk, zo luidde het voorts, dient men zich te hoeden voor het nastreven van samenwerking in de richting van niet te verwezenlijken doeleinden. Nederland voert de verplichtingen die het heeft aanvaard op tijd uit. De regering moet echter de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nemen ten aanzien van nog verdere opvoering van de bewapening. Er is niets mee te winnen als dé regering zich laat dringen verder te gaan, dan zij voor haar verantwoording kan nemen. Wij dienen „onszelf" te blijven en op de grondslag van een evenwichtig en ordelijk staatsbestel mee te wei-ken aan internationaal overleg. Te voren had dé bewindsman het vraag stuk van Europese eenwording en het plan- Pleven voor een Europees leger bespro ken. Na te hebben betoogd, dat wij aan een Atlantische Federatie nog niet toe zijn, gaf mr. Stikker zich in feite bloot als een „federalist van de koude grond". Engeland en de Scandinavische landen moet men zijns inziens trachten zoveel mogelijk bij een Europese integratie te betrekken. Ove rigens achtte de minister politieke Euro pese integratie nu nog niet bereikbaar, wat voor hem overigens geen beletsel hoefde te zijn om het grote belang in te zien van het bevorderen van contacten tussen niet en wèl deelnemende landen aan nauwere Europese samenwerking. Dit moest dan maar via de Raad van Europa verder wor den uitgewerkt. „Sterkte, daar draait alles om" De kwestie van een Èuropees leger wenste de bewindsman geheel en al los van partijoverwegmgen te beoordelen. De enige drijfveer, die hem beweeet is naar hij zei de vraag, hoe men het Westen zo sterk mogelijk kan maken. Daarom draait alles, zodat de rest bijzaak is en men zich hier moet losmaken van „allerlei leerstel lingen". Europees dan wel Atlantisch is niet de vraag, doch „het zo sterk mogelijk or ganiseren van het Westen". Met bterekking tot het plan-Pleven heeft, naar minister Stikker kenbaar maak- ADVERTENTIE ADVERTENTIE /VAAR MOEDER, AIS fft DE MUTER 'therk gedaan; WART ZU HEEFT ROOKWORST t UH.ALLEMAAL ZWANEHBERG'S ROOK WORST.KOLOSSAAL.' 0P rAF£c srAA" te, de Nederlandse regering een opbouwend voorstel ingediend, waarbij van enige wen selijkheden is uitgegaan. Namelijk, dat er géén aantasting van onze souvereimiteit mag plaats vinden wat de vraag betreft hoeveel Nederland kan betalen voor een gemeenschappelijke Europese verdediging, noch ten opzichte van het op peil houden van onze sociale politiek, voorts dat er geen wijziging mag worden aangebracht in de bestaande defensieplannen, dat de hoge autoriteit, die over de Europese defensie zou hebben te gaan, een college dus niet slechts een enkele persoon zou moeten zijn, waarin dan ook Nederland zitting zou dienen te hebben. Als men bedenkt, hoe de minister vervolgens een werkelijke inte gratie tot een Europees leger in het som berste daglicht stelde, er ook nog de Grond wet bij haalde met de bewering, dat zij wijziging zou moeten ondergaan, eer het tot een Europees leger in de trant van het plan-Pleven zou komen, dan is het wel dui delijk dat hij in feite bitter weinig voor het plan voelt! Andere vragen Tevoren had de minister een hele serie ter sprake gekomen onderwerpen aange roerd. Zo vernam men nog eens, dat het door de minister-president aan Amerika te brengen bezoek van niet-officiële aard is en vooral ten doel heeft ook dr. Drees ge legenheid te geven iets ter plaatse te zien en te ervaren van Amerika's financiële en economische inspanning met het oog op de gemeenschappelijke defensie. De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken. Casey, zo kon mr. Stikker verzekeren, had tijdens zijn bezoek hier te lande geen voor stellen inzake Nieuw-Guinea gedaan, zo als in de „New York Times" verkondigd, en bij zijn informele gesprek met minister Stikker was in dat opzicht ook niets nieuws aan de orde gekomen. Inschakeling van Duitsland op voet van gelijkheid in de Europese gemeenschap en dat dan in het kader van Atlantische samenwerking is de Nederlandse visie op het Duitse pro bleem. De begroting kwam er zonder hoofdelijke stemming door met aanteke ning van het communistische „tegen". ADVERTENTIE - ADVERTENTIE kent de perzen als geen ander Amsterdam, Rokln 116 Don Haag, Arnhem, Utrecht, Hilversum Het uitvoeren van meesterwerken dei- toonkunst blijft voor amateur-orkesten steeds een riskante onderneming. Maar het streven naar vervolmaking, dat hierbij aan de dag treedt is loffelijk. Het vindt zijn be loning in de studie-arbeid, die op tal van repetities verricht wordt en die het innige contact tussen uitvoerders en muziek tot stand brengt. De leden van het Symphonie-orkest „Haerlem" hebben zich zo een tijd lang onder leiding van de dirigent Piet Halsema kunnen verdiepen in de Variaties en Fuga op een thema van Johann Kuhnau door Hendrik Andriessen, in het Concert voor piano en orkest in a op. 16 van Edvard Grieg en in de Tweede Symphonie van Ludwig van Beethoven. Het was geen geringe taak, waarvoor „Haerlem" geplaatst werd en gezien de resultaten van de studie, die het orkest gisteravond in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem heeft laten horen, was die taak ten dele veeleisend, ten dele ook in overeenstemming met de gemiddelde ca paciteiten van de orkestleden. Van het werk van Andriessen werden de variaties over het algemeen prijzenswaar dig gespeeld, maar de Fuga met zijn poly- phone moeilijkheden verliep lang niet onberispelijk. De structuur verbrokkelde door ongelijke inzetten en door individuele gewelddaden tegen de rhythmiek. Hiervoor zal een bewuster inzicht in de melodie vorming een heilzaam geneesmiddel zijn. Aan de begeleiding van het pianoconcert van Grieg had het orkest de handen vol. George van Renesse was de solist en hij speelde het werk met vaart, het laatste deel zelfs met eer. onstuimigheid, die niet steeds bevorderlijk bleek voor de duide lijkheid der figuraties. Inzonderheid van dit laatste deel was de vleugelklank stekend hard. Mede door die hardheid van klank Juweliers Horlogers Koningstr. 14 - Tel. 10540 Gevestigd sedert 1837 (Geen filialen) bleef de poëzie van Griegs concert ditmaal op de achtergrond. Zij vertoonde zich wat meer bij de orkest-inleiding van het Adagio en zij zou ongetwijfeld ten volle tot ons gekomen zijn, wanneer de onderlinge zui verheid der strijkers ongerepter was ge weest. Overigens speelde het orkest niet onver dienstelijk. George van Renesse kon zich in de cadens van het eerste deel als een vol bloed piano-virtuoos laten gelden. Van de vertolking der Symphonie willen wij onze waardering uiten voor geslaagde fragmenten van het Larghetto en van de snelle gedeelten. Het gezamenlijke inlei dende Adagio moltó klonk niet zo gaaf als verlangd mocht worden, maar dit nam niet weg, dat déze amateurs-uitvoering over het geheel genomen een sympathieke indruk maakte. Noodzakelijk blijft echter de klankverbetering en meer echte muzikale spanning. Met warme bijval en veel bloe men werden dirigent en solist voor hun prestaties beloond. P. ZWAANSWIJK In overleg met de betrokken bonden heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité besloten de Olympische dag 1952 te houden op Donderdag 22 Mei (Hemelvaarts dag). Politierechter: Drie maanden gevangenisstraf en 5000 boete De 49-jarige exporteur J. H, J. uit Bad hoevedorp werd gisteren door de Haar lemse economische politierechter, mr. Bletz, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en 5000 boete, subsidiair één maand hechtenis, wegens een deviezen- overtreding die meer dan een half millioen gulden beliep. De officier van Justitie had eveneens drie maanden gevangenisstraf ge- eist, maar had als boete 30.000 gevraagd. J. werd schuldig bevonden aan het drij ven van een zogenaamde switch-handel, hoewel hij zelf de mening was toegedaan, zich niet aan een strafbaar feit te hebben schuldig gemaakt. De verdachte had een uitvoervergunning gekregen voor tienduizenden kilo's zuivel producten, zoals boter, kaas en blikjes melk, naar Egypte, Israël en Barbados. De opgegeven adressen, aldus bleek uit het onderzoek, waren echter gefingeerd. In werkelijkheid vonden de zuivelartikelen hun weg naar België en Venezuela, van waaruit zij door-verkocht werden. De dol lars die érvoor betaald moesten worden, werden in Alexandrië omgezet in ponden. Dat de verdachte aanvankelijk een ge deeltelijke bekentenis had afgelegd, waarop hij inmiddels is teruggekomen, zou, naar hij mededeelde, zijn oorzaak vinden in het feit. dat men hem met arrestatie bedreigd had, indien hij zijn misstappen niet be kende. De officier van Justitie was de mening toegedaan dat J. zich aan een ernstige overtreding van het deviezenbesluit had schuldig gemaakt. Een overtreding die ern stige gevolgen heeft gehad, want niet alleen werd de Staat door deze handelwijze be nadeeld, er ontstond bovendien een oneer lijke concurrentie. De goederen konden na melijk tegen zeer lage prijs een verlies- prijs nog wel aan de man gebracht wor den, omdat de winst tenslotte uit de geld transacties kwam. De verdediger van J., mr. P. Theunisse, was van mening dat de schuld niet bij zijn cliënt, maar bij diens internationale con necties moest worden gezocht, door wie hij als steunpunt werd misbruikt. Volgens de verdediger was J. niet geheel op de hoogte van de zaken. Hij vroeg dan ook vrijspraak, subsidiair clementie en wees er op dat de Staat baat gevonden had bij de belangrijke dollartransacties die 'tot stand waren ge komen. ADVERTENTIE De Stichting van de Arbeid deelt mede, dat vastgesteld'kan worden, dat de kosten van levensonderhoud sinds de jongste loonsverhoging van 19 Maart een grote mate van stabiliteit hebben vertoond. De beperking van het verbruik, welke de re gering in Maart noodzakelijk achtte, werd blijkens gemaakte berekeningen in slechts geringe mate overschreden. De Stichting van de Arbeid acht het wenselijk, dat in verband hiermede aan de werknemers een uitkering-ineens wordt gegeven van elf procent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon, met in achtneming van de grenzen welke golden bij de jongste loonsverhoging. Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans de hiertoe vereiste vergunning ge geven. De Stichting van de Arbeid ver trouwt, dat van deze vergunning algemeen gebruik zal worden gemaakt. ADVERTENTIE 1 HOC 1 FC Gr* Houtstraat 100, Tel. 13060 LUUwJL3 Rijksstraatweg 125, Tel. 23991 43. Graaf lsen Grim was min of meer bont en enigszins blauw na zijn menings verschil met Joris Goedbloed en hij voelde zich niet meer in staat tot een van die vechtpartijen, waar hij anders zo in uit blonk. Hij nam dus de vlucht, maar kon niet nalaten over zijn schouder te roepen: „Ik ben woedend! Ik zal het je betaald zetten!" „Kom, kom," prevelde de opge wekte Joris. Over betalingen maak ik mij geen zorgen meer! Ik heb me weer van het bezit van de koets verzekerd, en bovendien heb ik de kostbare robijn in mijn zak. Ach, ach, wat zal ik genieten! Ik ga een nieuwe hoed kopen, en een licht- geruite jas; ik zal een gezin stichten, en met voorbeeldige vlijt zal ik belastingen betalen. Waarlijk, men kan het ver bren gen in de wereld! Dank zij dit fonkelend juweel.Maar toen hij er nu in zijn binnenzak naar tastte verging hem de spraakzaamheid. „Fatum Labor!", riep hij uit. „De robijn is weg!" Het zou maar een schrale troost voor hem geweest zijn om te weten, dat hij niet de enige was die iets miste. Ook Panda ondervond enige moei lijkheden zij het dan ook niet van die heel ernstige. Het was namelijk inmiddels donker geworden in de landstreek waar hij door reed, en hij werd nu aangehou den door een motor-agent, die hem toe riep, dat hij geen rood achterlichtje had. Dat kloptwij weten nog, dat Joris het rode glaasje bij wijze van surrogaat-robijn in de médaille had gevat, maar dat wist Panda niet. Die herinnerde zich alleen, dat Joris hem voor het achterlichtje had ge waarschuwd, en hij verzuchtte: „Wat ver velend! Dat was ik helemaal vergeten! Eens kijken wat ik daar aan kan doen!" Ter toelichting op de beschikking van het College van 'Rijksbemiddelaars inzake een „uitkering-ineens" deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid nog het volgende mede: Voor zover het loon van de betrokkene een bedrag van 4000 per jaar te boven gaat, komt het meerdere voor de bereke ning niet in aanmerking. De uitkering be draagt derhalve ten hoogste 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December 1951 valt, te worden genomen, of het maandsalaris over November. Deze uitkering moet gezien worden in verband met de loonsverhoging van 5 pro cent van Maart van dit jaar en met de daarmee gepaard gaande verbruiksbeper- king. De afspraak is destijds gemaakt, dat indien een duurzame overschrijding dezer verbruiksbeperking zou plaats hebben, een compensatie daarvan in een nader te bepalen vorm in aanmerking zou komen. Gebleken is thans, dat de overschrijding gedurende de periode van 19 Maart tot 15 September zo gering is, dat voor een loons verhoging op die grond geen aanleiding bestaat. De uitkering mag worden gegeven aan mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan gehuw den en kostwinners beneden de 23 jaar. Als tijdstip voor de uitkering wordt in de beschikking genoemd: voor weekloners de week, waarin 3 December valt, voor maandloners de loonbetaling over Novem ber of December. Voor de berekening van het bedrag der uitkering wordt uitgegaan van het vaste tijdloon, garantieloon, de tariefverdienste, productiepremies en andere met de arbeid of met de prestatie of productie recht streeks verband houdende toeslagen. Over uren, wettelijke kinderbijslagen, winstuit keringen en dergelijke tellen voor de bere kening niet mee. Het College van Rijksbemiddelaars kan vergunning geven van deze beschikking af te wijken, mits daarbij niet afgeweken wordt van de strekking van deze compen satie. Commentaar Zowel het Christelijk Nationaal Vakver bond als het N.V.V. hebben hun spijt uit gesproken over het feit, dat deze uitkering ineens niet verplicht is gesteld, maar alleen toegestaan. Het C.N.V. geeft wel toe, dat de consumptie-beperking tot nu toe inder daad de 5 niet belangrijk heeft over schreden. Het bestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging had geen commentaar op het besluit. De Nederlandse Filmclub heeft aan de door Redato Castellani vervaardigde Ita- laanse film „Oncter de zon van Rome" het praedicaat „film van de maand" verleend. Resoluties. Het internationaal cZl '1 kunstenaarsverenigingen ngres van waar ook Nederland was vmL digd, heeft Woensdagmiddag £W°,or' vergadering gehouden. Twee PiJ ,s!ot' zijn goedgekeurd waarin !utiej totstandkoming van een ^:fr-meerde legitimatiekaart voor de bemPïï10nale i naar, die door alle regeriSSkun*l kend worden, en het tolvry verkeer werken van levende kunsten»*» Taa het beroepsmaterieel van de Vaa kunstenaar worden bepleit reUende Op rantsoen. Het Britse minister!* bevoorrading heeft aangek™*- in Februari in EnUnT™^M rantsoenering zal worden aaU Het vroegere rantsoenerings-ffl2Ï bij het begin van de twe^S! log werd ingevoerd, eindigde 1950. In Augustus kondigde de iS 1 regering aan, dat zij voornemens tl weer een toewijzingenstelsel inteJ ren, hetgeen het ministerie voor de voorrading de controle zou gel koolstofstaai voor de defensie en Si? dustrie. ue ID", Brand. In een nederzetting te KowW* ii. Hongkong woedt een brand S J] tweeduizend hutten heeft 5''2 Men schat, dat ten minste tiendS personen dakloos zullen worden De Sugeerburk?dWeermaChl Va" «"Al Bedolven. Een passagierstrein op de lün Milaan Luino is bij de Zwitserse nï door een instortende tunnel bijna gehï bedolven. Volgens de eerste cijfers twee personen om het leven gekomin en dertig gewond. De tunnel zou S het doorsijpelen van water tengevol» der hevige regens tot instorten zijn. Honorarium. De filmactrice Ginger iw heeft met de „Columbia Broadcast Company" een contract van een million dollar afgesloten. Zij zal gedurende 3< weken dertig minuten per week optre den voor de televisie. Strijd. De delegaties naar het congres te Oost-Berlijn van de communist! wereldfederatie van vakvereniging» hebben gisteren, de laatste dag der con- ferentie, die zeven dagen heeft geduu een beroep gedaan op „alle arbeidt^ ter wereld om een internationale strijd van de werkende klasse tegen oorlo voorbereidingen te beginnen". Televisie. Volgens een mededeling van de Britse posterijen bezitten thans meer dan een millioen Engelsen een televisi toestel. Staking. De bond van spoorwegarbeidé in Guatemala heeft met ingang van heden een algemene staking afgekon digd ter ondersteuning van de eis tot het weer in dienst nemen van twintig arbeiders, die wegens „onverschillig, heid" waren ontslagen. De bond eist voorts opnieuw het ontslag van de Ame. rikaanse vice-president van de maat schappij, Harold Naase. Geen krant. In Dublin hebben ongeveer 1100 employés bij de dagbladpers be sloten Vrijdag het werk neer te leggen teneinde hun looneisen kracht bij te zetten. Tengevolge van dit besluit zul len in de Ierse hoofdstad geen kranten kunnen verschijnen. Vastbesloten. De gedeeltelijke stakihg van de Britse brandweerlieden, die al het werk behalve blussen van branden wei. gerden, is geëindigd. De vakvereniging heeft medegedeeld „nog even vastbeslo ten te zijn als voorheen" om hetzelfde loon als de politie krijgt te eisen (een verhoging van ongeveer 35 shilling per week). Vele gedurende de staking ge schorste brandweerlieden zijn weer in dienst genomen. Snel werk. De gewezen generaal-maj Ernst Otto Remer, is te Wuppertal ge arresteerd, nadat hij vijf minuten op een vergadering van de (neo-nazisti- sche) radicale rechtse partij had ge- sproken. Na twee uur werd hij wegens een tegen hem in Noord-Rijn-Westfalen uitgevaardigd spreekverbod over de grens van de deelstaat gezet. A DVERTENTJE EEK BRIL VAN KEIP -DAT IS GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUX0R Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 509 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 517 Algemeen (D-kaarten) aangewe zen voor het kopen van 125 gram koiiie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrij dag, 23 November 1951 worden gebrnkt en blijven geldig voor het kopen van koöie bij de détaillist tot en met 8 Decemoer Met het oog op de feestdagen za. oe eerstvolgende bonaanwijzing geschiet® op 20 December 1951. Daarna volgt, zoaa gebruikelijk, de bonaanwijzing weer om ae j zes weken. ADVERTENTIE INDISCH RESTAURANT JANSWEG 20 - 100 M. van Station Telefoon 17630 Toebereiding en bediening uitsluitend IndLcb Desgewenst ook aan huis te bezorgen. DONDERDAG 22 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Koor Ka Haarlem, najaarsconcert, 8.15 uur. strants Gereformeerde Kerk, Vul straat: ds. J. J. van Hille spreekt g „West Europa". 8 uur. Luxor. wenkooi", ..Tarzan Spaarne: uur. Frans uur. Rembrandt: „Aan de Ri»era j^u en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott Costello op de Universiteit alle le 91° UUr VRIJDAG 23 NOVEMBER Concertgebouw: VARA^avOTd.P^ g, van The Ramblers), 8 uur. ^°Pe'v„uw Theosofische Vereniging, spreekstern.e E. van den Berg—Boldingh, o u „]5 brandt, Palace en Luxor: 2, 4.10. ci)y. uur. Frans Hals: 2.30, 7 en ü.lo^ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne. 9.15 uur. (Zie programma van Donderdag).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2