B.K. Keukenuitrustingen /Z SHAWLS (JBeverwijk en Omstreken TEMPO -Clowntje Riek TWEEDE TREKKING K. DOliWMA EK ZN Vlucht voor Marion" Daadwerkelijke dierenbescherming Circus „Spostaspie' Castricum IJmuiden voor Verhuizingen met nog mooiere prijzen DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 jeJmmiM. i Beverwijkse afdeling was actief, de Heemskerkse is op komst Agenda voor Beverwijk Kostelijke jubileumavond Sport Staalt Spieren van Koper in de smeltkroes Ongeval in kalkzandsteenfabriek Flikkerlichten by de overweg? Ensemble „Luna" met „je moet 't maar versieren" LtMi&ie Voor de kinderen De Uweede oazc Ijmiden i& ia aanlacht!! „U koopt met plezier bij de Kennemerlaan-winkelier" Werklieden bestalen elkaar Broodprijzen blijven ongewijzigd FEUILLETON ADVERTENTIE in grijs, lichtgroen en \ffêC in grijs, lichtgroen donkergroen. Verkrijgbaar bij: G. DE JAGER ZN. Deelnemer: Centraal Spaarzegels Trompstraat-actie JPOMPSTQ. 66 MM Ut DEN OOST TEL. 5557 De in het Verenigingsgebouw aan de Schans gehouden vergadering van de af deling Beverwijk van de „Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren" heeft zeker bijgedragen om de animo in Bever wijk voor de dierenbescherming te doen groeien. Er bestaan plannen om ook in Heemskerk een afdeling op te richten, waarvoor de burgemeester van Heemskerk zijn volle medewerking heeft toegezegd. Door drukke ambtsbezigheden elders was hij gisteravond verhinderd aanwezig te zijn. Op de hem eigen, pakkende wijze hield de heer G. Nieuwenhuizen, directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, een pleidooi voor het dier in het algemeen. Hij zei dat er nog te veel misverstand heerste over dit onderwerp, dat meestal voor „sentimenteel" wordt versleten. Dat dit geenszins waar is, bleek uit de talloze rapporten van politie en in specteurs, waarin gruweldaden tegenover het dier schering en inslag zijn. Opvallend is, aldus spreker, dat derge lijke misstanden hoofdzakelijk in de ker kelijk gezinde bevolkingsgroepen voor komen. Hiertegen moet de strijd aangebon den worden, niet alleen met de „bescher ming". maar ook in de vorm van gerech tigheid jegens het dier. Als prettige noot in deze inleiding noemde de heer Nieuwenhuis de zich allengs uitbreidende steun, onder vonden van Kerken, onderwijs, politie, justitie, landbouw- en boerenbond. Aan gedrongen werd nog op de Dierenwet. die men naar het voorbeeld der Scandinavische landen, waar deze wet al meer dan een eeuw oud is, eindelijk wel eens zou willen invoeren. De uitdrukking: „Begin met de jeugd", is overbodig, daar spreker er van overtuigd is, dat de jeugd allang gewonnen is. De ouderen zijn de schuldigen. Het gehele Nederlandse volk moet meedoen om het dier die bescherming te geven, die het ver dient. Hierna werd de film „Het dier in stad en land" vertoond. VRIJDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De maniak. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Staatsgeheim. W. B. Theater, 8 uur: Tomahawk. ADVERTENTIE MEDICINAAL TOEBEREID MET V INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB y Een compleet circusprogramma is gister avond in het K.S.A.-gebouw afgedraaid door de leden van de R.K. Gymnastiekver eniging S.S.S., ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan. De zaal daverde meermalen van het lachen, als de beide clowns hun potsen ver kochten. De proloog, die origineel was op gezet, sloeg direct in, waarna de S.S.S.-girls in hun piccolo-costuums een aardig „bal let" te aanschouwen gaven. In het trapèze- werk, dat onder de naam „Hoogbouw" werd aangekondigd, was een prachtige groep gymnasten te bewonderen, die inderdaad hoog opgebouwd was en stevig van struc tuur bleek te zijn: er verroerde geen „pi laar". Wat daarna de „paardengroep" presteer de, was eigenlijk de omgekeerde wereld; de „paarden" stonden stil, en die hoge school-ruiters, drie man sterk, maar dra ven en over die paarden heenspringen. Eén ding hadden ze met een heuse circusvoor stelling gemeen, ze waren na hun nummer danig vermoeid. De in vol ornaat uitgedoste circusdirec teur kondigde vervolgens de grandioze voorstelling aan, die over de gehele wereld voor gekroonde hoofden zou zijn gegeven en waarbij prima brugwerk door de vrou welijke artisten werd vertoond. Het op het toneel aanwezige „nubliek", waarbij zich, behalve de heer „Piet Bruin met de oor tjes" ook nog Freule van Heemskerk tot Limmen bevond, begaf zich tot eigen na deel op het terrein van de bruine beer. die prompt zijn opvoeding vergat en Piet Bruin aanviel. Een kostelijk programma, waarop menig uurtje gezwoegd is. De geesteliike vader van dit circus „Spo-Sta-Snie", de heer G. Bonnema, heeft hiermede bewezen, behalve over goede kennis van zaken ook en vooral over een behoorlijke dosis humor te be schikken. Vóór de pauze werd in snel tempo een goed verzorgd gymnastiekprogramma ge geven, waarbij alle afdelingen hun beurt kregen. S.S.S. had succes en dat is zeker te dan ken aan de huidige leiding van de heer H. M. van Rijn, die dit baantje al 25 jaar ver vult en een lauwerkrans omgehangen kreeg. De Beverwijkse politie betrapte de 20- jarige Velsenaar J. T. en de 21-jarige Be- verwijker J. J. P. bij het smelten van roodkoperen kabel. Het materiaal bleek ontvreemd te zijn van de P.E.N.-centrale. Dit kwam de Velser politie na onderzoek en verhoor te weten. In de nieuwe kalkzandsteenfabriek in IJm.uiden heeft de 23-jarige chauffeur J. J. A. uit Beverwijk, die voor een achteruit rijdende auto enige stenen wilde weghalen, een der achterwielen over zijn linkervoet gekregen. Met kneuzingen aan de enkel en de achillespees is de man naar zijn woning vervoerd, nadat de heer Bakker hem eer ste hulp had verleend. Reeds vele malen zijn de overwegbo men van de overweg in de rijksweg Haar lem-Alkmaar te Castricum bij avond aan gereden. Kortgeleden kon een automobi list die hier door een afsluitboom reed, ter nauwernood het vege lijf redden; hij zag zijn wagen volkomen vernielen door de passerende trein. De A.N.W.B. heeft reeds vele malen bij de autoriteiten aangedrongen op betere verlichting van deze bomen, doch de Ne derlandse Spoorwegen achten de bomen door de aanwezige slaglichten voldoende verlicht. De A.N.W.B. ziet in de aanrijdingen evenwel een tegenspraak van deze mening en heeft de Directeur-Generaal van het Verkeer dan ook verzocht deze overweg bomen te voorzien van een serie flikker lichtjes, die gaan branden, zodra de bo men dalen, en pas worden uitgeschakeld, wanneer zij weer omhoog zijn. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de Klaproosdag-col lecte heeft in Castricum opgebracht de somma van 141,73. KERSTKLAVER JASDRIVE Evenals verleden jaar- organiseren de klaverjasclub „De Harmonie" en de sup portersvereniging „C.S.V." een gezamen lijke Kerstklaverjasdrive. De drive wordt gehouden op Woensdag 19 December in hotel „De Rustende Jager". WAT DE TUINDERS KREGEN De Castricumse tuinders hadden op de groenteveiling van Woensdag weer enige tegenvallers te incasseren. Welhaast alle producten maakten een flinke duikeling. Alleen de andijvie en de sjalotten maakten een uitzondering en stegen in prijs. De tuinders kregen er respectievelijk van 11 15 en 24 cent per kilo voor. De andere pro ducten hadden de volgende notering: sla 3, spruiten a 3652, spruiten b 1523, boe- rekool 610, andijvie 1115, spinazie 31, prei 15'/2, knolselderie 9IO'/ï, sjalotten 24, groenekool IOV2, waspeen 1011. „ST. THOMAS" SPEELDE GELIJK TEGEN „D.C.IJ" 2 De R.K. damclub „St. Thomas" speelde een uitwedstrijd tegen „D.C.IJ" 2. Het werd een 1010 gelijk spel. De uitslagen zijn: „D.C.IJ." 2 „St. Tomas" 1. D. Ott—W. de Ruyter0—2 2. J. VisserC. Reijnders11 3. H. v. Nieuwenhuizen C. v. d. Himst 11 4. J. BroekG. Sprenkeling 02 5. W. v. WortJ. Vendel20 6. J. KoffelmanA. de Zeeuw 02 7. J. LeeuwB. Beentjes11 8. K. LangbroekP. Ruiter 20 9. C. KaanJ. v. Velzen20 10. P. v. d. BosC. Ory,11 Eindstand1010 In het stampvolle Thalia-theater bood het bestuur van de Buurt- en Speeltuin vereniging D.S..S. de leden Dinsdag een feestavond aan, waarbij de verzorging van het programma was opgedragen aan het cabaret- en variétégezelschap „Luna", on der zakelijke en artistieke leiding van Mar tin van Deiden, dat onder de titel „Je moet het maar versieren" het publiek de gehele avond in een daverende feeststemming heeft gehouden. De ster van dit gezelschap is ongetwij feld Frans Eykhof, die zich hier van alle markten thuis toonde. Hij trad op als con férencier, humorist, imitator en snelteke naar, waarbij hij zijn gezicht in de meest onwaarschijnlijke plooien wist te vouwen en speelde het onderwijl ook nog klaar een soort kruising tussen Peter Pech en Stoet haspel op de planken te zetten. Maar ook Hansy Pallieter had met haar orkest „De Witte Kraaien" vele pijlen op haar boog. Zij begon de avond met een vrolijke potpourri van populaire melodieën, waarna twee leden van dit ensemble zich ook als solist onderscheidden. De drummer toonde zich als Lajos Héros een ware vir tuoos op de xylofoon, waarbij vooral de ouverture van „Wilhelm Teil" een storm achtig succes behaalde. Later wist de accor deonist Gerry Breed het publiek gemakke lijk tot een plezierige samenzang te bewe gen. Het jeugdige artistenpaar Gery en Co verrichtte eerst de meest ongelooflijke toeren als evenwichtskunstenaars om zich na de pauze als even virtuoze rolschaats- artisten te ontpoppen. Tijdens de pauze inviteerde de voorzit ter het echtpaar Jaap Keur op het toneel, waarbij hij het namens geheel D.S.S. har telijk gelukwenste met zijn 45-jarig huwe lijksfeest. Nadat hij de bruidegom na zijn pensionnering onder grote hilariteit een mooie toekomst in het vooruitzicht had ge steld - de speeltuin „kon nog best een goe de hulp gebruiken" ontving mevrouw Keur een fraaie bloemenmand. De goede stemming, waarin het klein- kunS^rogramma het publiek had gebracht, bleef op het traditionele bal-na-afloop be houden. ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN Transporten door geheel Nederland Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Rozenstraat 13 - Tel. 20020 - Haarlem ADVERTENTIE Flacon ca. 200 gr. f 1.95 Familieverpakking ca. 500 gr. I 3.75 104 A De boer, Rick en Oepoetie keken elkaar stom verbaasd aan. En toen.toen barstten ze alle drie in een schaterlach uit. Bunkie keek vragend van de een naar de ander. „Is dat iets om te lachen?", vroeg hij. Eerst konden ze niets zeggen van het lachen. Toen vertelden ze Bunkie, wat 'n angst ze hadden uitgestaan, en hoe ze in het wak hadden gezocht. „O, Bunkie.wat ben ik dolblij dat we ons vergist hebben, en dat je hier goed en wel voor onze neus staat!", riep Rick dankbaar. De boer stond nog te lachen. Wat 'n mop!.Zoiets heb ik van m'n leven nog nooit meegemaakt!".„Kom, jongens, ga mee naar mijn huis. Het is hier te koud om te blijven staan, we gaan moeder de vrouw 'n bakje warme koffie vragen.Dan kunnen we nog eens lachen over dat rare geval!" Dat deden ze graag, na die grote schrik. „Vrouw", riep de boer. „Schenk ons een bakje troost in, dan zal ik je eens wat aardigs vertellen!" Ze dronken warme koffie en praatten nog een half uurtje met de aardige boer en z'n vrouw. En toen gingen ze naar huis. ADVERTENTIE Zaterdag 24 November a.s. .in de grote Najaarsactie van ZAKENCENTRUM „KENNEMERLAAN" ÜS*" Trekking Zaterdagavond 8.30 uur in Hotel Kenne- merhof. Bekendmaking per luidspreker. Woensdagse gewoonte. De prijzen van de rond- en platvis waren Woensdag weer hoger dan de voorgaande dagen. Ook de verse haring deed puik mee en kon niet minder dan 18 tot 16 halen, een notering die ook voor de Kanaalkwalitei- ten werd geboekt. De fijnvis, die de laatste dagen gaandeweg verder zakte, haalde ook wat op, zodat de grote tong weer 3.95 tot 3.85 en de kleine tong 2/1 per kilo opbracht. De schaars aangevoerde schol, die weer overwegend in de kleinere maten werd aangebracht, noteerde tot 80 per kist voor de middelslag-schol en voor de kleinste 40 tot 30 per kist. De wijting varieerde naar kwaliteit en sortering van 38 tot 18 per kist en de braat, die vrij vlot van de hand ging, boekte gemiddeld 35 en 33 per 50 kilo. De „blauwpijpjes" varieerden van 30 tot 20 per kist. KanaaJsucces. De „Post Boy" die Woensdagmorgen, zoals we gisteren nog konden melden, geheel onverwacht aan de afslag kwam met 1668 kisten Kanaalha ring, kon door de goede noteringen een besomming halen van 26.500. Daar het slechts een korte reis is geweest kan dit zeker als een succesje aan de balk worden getekend. De Schoorl deed het met 30.000 voor een 12-daagse visreis ook lang niet slecht. Van de overige aanvoerders werd de HD. 87 de hoogste met 8100. Niet veel. Vandaag was behalve de KW. 39, die 500 kisten verse haring aan bracht en de KW. 127 met 300 kisten verse haring van de trawlers de Vikingbank aan de afslag met 210 schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gullen, 60 dichte wijting, 110 gestripte wijting, 70 haring, 25 plat vis, 25 stuks stijve kabeljauwen en 10 kis ten stokkebit. Oudjes opruimen. Voor Vrijdag werd volgens de laatste opgave van Woensdag de Medan verwacht, die toen een aanvoer had van ruim 550 kisten, met nog een dag vissen in het vooruitzicht. Voor de Zater- dagmarkt resten dan nog de Eveline en de Limburgia, waarmee de schepen van „oudere" vertrekdata alle binnen zijn ge weest. Dikke schade. De KW. 17, die nog maar kort op de visserij was, was zo on fortuinlijk al het vistuig te verspelen, zo dat de schipper genoodzaakt was naar bin nen te komen om nieuw materiaal te halen. Schroef. De HD. 79, die Woensdag aan de afslag kwam zal een dag langer dan gewoonlijk binnen blijven om in dok een nieuwe schroef te laten monteren. Polen in IJmuiden. Van de Poolse vloot kwam de GDY 111 binnen, die een aantal opvarenden aan boord had om de in IJmuiden binnenliggende trawlers van de Poolse vloot te bemannen. Q^c zou een gedeelte dezer bemanningen de Sul- hamid worden overgeplaatst (de Palestijn se trawler die, naar wij gisteren meldden, aan Polen is verkocht). In en uit. Van de vissersvloot kwa men Donderdag 21 November binnen de KW. 92, de IJm. 35 en de KW. 39. Naar zee vertrok de IJm. 25 „Flamingo". Het zat de KW. 39, die Dinsdagmorgen bin nenkwam en alles op alles had gezet om nog op tijd voor de lossing binnen te zijn, niet meer, want het schip kwam toch nog iets te laat binnen. Het gevolg was dat alleen een klein deel van de haring, die geen ijs had gehad, kon worden gelost, maar de 500 kisten ijsharing moesten wachten tot vandaag. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.75-1.95, gr. tong 3.95-3.65, grm. tong 2.36- 2.08, kim. tong 2.35-2.07, kl. tong I 2.06- 1.90, kl. tong II 1.35-1.15, tarbot I 2.90-1.70 per 1 kg.; tongschar 100-48, schartons 47 34, kl. schol I 71-70, kl. tong II 55.21 schar 33-16, v. haring 10.50-13, makrwl 32.50-16.52, gr. schelvis 98-72, grm S vis 96-61, kim. schelvis 73-50, kl. schelvil I 62-46, kl. schelvis II 56-32, wijting 36 1? gr. gul 60-48, mid. gul 48-34, kl. gul 31V kl. haai 27-18, ham 66, poontjes 20 50-lfi' kl. kool vis zw. 31-30 per 50 kegr kshoi' jauw 224-166, gr. koolvis zw. 80-64 gr" koolvis wit 110, gr. leng 114 per 125' Aanvoer: 155 kisten tong en tarbot, 3 k heilbot, 31 k. tongschar en schartong 205 schol, 145 schar, 2130 haring, 440 makreel 250 schelvis, 285 wijting, 120 kabeljauw en gul, 2 leng, 28 haai, 2 ham, 34 poon, 180 koolvis, 30 diversen, totaal 4040 kisten, De 20-jarige timmerman W. S. K., uit Haarlem kwam tot de onaangename'ont dekking dat zijn polshorloge was ont- vreemd. Hij had dit uurwerk in zijn jas 1 die in een in aanbouw zijnd huis aan de Marconistraat in IJmuiden hing, opgebor- 1 gen. De recherche, die een onderzoek instelde heeft de 19-jarige stucadoorsleerling B, v. S. uit Haarlem aangehouden. Het bleek een goede slag te zijn, het horloge was inmiddels door S. verkocht, doch kon ten slotte weer aan de eigenaar worden overhandigd. Een zegsman van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 1 verklaardde in een onderhoud met het A.N.P., dat de broodprijzen en de samen stelling van het brood ongewijzigd zullen blijven. Dit werd medegedeeld naar aan leiding van geruchten, als zou de regering het voornemen hebben gehad een nieuwe samenstelling aan het brood te geven en haar subsidiepolitiek los te laten. Het blijkt dat deze geruchten ontstaan zijn, omdat uit kringen van de Nederlandse bakkerspa troons aandrang is geoefend om verande ring in de broodprijzen te brengen. De laat ste tijd is er namelijk een sterke verschui ving waar te nemen van de consumptie van wittebrood naar het zogenaamde „volksbrood", waaraan door de bakkers vrij weinig wordt verdiend. Verzocht werd toen een kwaliteit te mogen bakken, waar. aan, naar het oordeel van de bakkers, een behoorlijke winstmarge zit. Na een onderzoek is echter gebleken, dat geen verandering kan worden gebracht in de tot heden gevolgde politiek in dit op zicht. De verzoeken van de bakkersorga nisaties worden niet ingewilligd en de subsidie op het volksbrood blijft haafd. ADVERTENTIE zuiver wol, in méér dan 200 dessins, v.a. Gen. Cronjéstraat 42—44 Tel. lo438 xoooocooooooooooo ^UOOI JOS LODEWIJKS) 18) Mevrouw Marter, u gaf uw vriend tevoren de sleutel van Vandearns kamer, de reser ve sleutel. Daardoor kon hij de deur achter zich sluiten na zijn roof. En u heeft tevoren het gif in het glas van Vandearn gedaan! Mevrouw Marter, u hebt uw gast vermoord om uw vriend de gelegenheid te geven het enorme bedrag te stelen dat Vandearn op zijn kamer bewaarde. En u hebt later, toen u bang werd voor ontdekking, het geld in uw safe gesloten, en mij verteld dat Van dearn het aan u in bewaring had gegeven. De secretaris van Vandearn heeft mij ver zekerd dat hij niets wist van dat in be waring geven.U hebt mij later eveneens verteld dat het echtpaar Franeker, alias Klammerbol, met de Noorderzon verdwenen was. U hoopte dat ik hen niet zou kunnen vinden, of dat de verdenking van de moord op hen zou vallen. En u hebt geprobeerd juffrouw Lotgering te doden, toen u merkte dat zij door mij in vertrouwen was geno men. U hebt. Stella Marter leunde achterover alsof zij in zwijm lag. Alle kleur was uit haar ge zicht verdwenen. Maar haar lippen fluis terden onhoorbaar: „Hou op! Hou op alstublieft! U vergist u! Het is niet zoU moet zich vergissen, inspecteurIk zweer dat het niet zo is! Ik weet niets van al die dingen die u mij verwijtEn Maarten evenmin. Maar ten!" Die naam kwam plotseling als een kreet over haar lippen. Wolff schoot op haar toe en ondersteunde haar hoofd. „Stil maar, lieveling", zei hij, alsof hij een kind troostte. „Stil maar, maak je geen zorgen. Natuurlijk vergist de inspecteur zich. Alles zal wel in orde komen. Het is te gek! Het is krankzinnig, dat moeten ze begrijpen. Ik was hevig ontsteld. De theorie van de inspecteur leek mij alleszins aanvaardbaar, en ik kon eenvoudig geen enkel détail be denken dat haar zou kunnen ontzenuwen. Ik voelde alleen dat het niet waar kón zijn. Maar ik vertrouwde mijn hart niet meer. Vrouwen zijn geen goede detectives Zij geloven de feiten minder dan haar intuïtie. En dat is gevaarlijkWolff richtte zich met een ruk naar de inspec teur, die somber in een stoel zat en met een potlood speelde. „Wees geen dwaas, inspecteur", zei hij hees. „Bedenk dat alles wat u daarnet ge zegd hebt eenvoudig uit de lucht gegrepen is, zonder een enkel bewijs! Voor het oog klopt alles prachtig, maar er is één ding wat niet met uw verhaal overeenkomt! Eén ding: Het is namelijk van a tot z on waar!" „Ik zal u bewijzen dat het waar is", ant woordde Vonk zacht en nadrukkelijk. „Alle waarheden kunnen worden bewezen. Dat zweer ik u". ZEVENDE HOOFDSTUK Het is dwaas, dat men in de meest alar merende situaties altijd aan onnozele dingen denkt. Toen ik in het holst van de nacht met een gevoel van hevige ontstel tenis over alles wat ik daarnet in de kamer van Vonk had gehoord, over de gang liep in de richting van Dorn's kamer, dacht ik: „Wat zou Marion zeggen als ze wist dat ik in de nacht op weg ben naar de kamer van een jongeman?" Ik was inderdaad op weg naar Dorn's kamer. Hij was de enige die nog uitkomst kon bieden. Vonk was door het dolle heen, Stella lag in hevige wanhoop snikkend in de armen van Wolff, en verder sliep ieder een. Er was niemand die mij kon helpen. En ik had hulp nodig. Ik moest proberen die eigengereide politie-inspecteur tot rede te brengen. Ik moest bewijzen dat hij zich vergiste. Ik moest trachten deze ontkno ping uit de kranten te houden tot bewezen kon worden dat zij geen ontknoping maar een gruwelijk misverstand was. En daar kon alleen Dorn me bij helpen. Hij was bij mijn eerste kloppen al wak ker en bleek in het geheel niet verwonderd dat ik aan zijn deur stond. Hij had een badjas aangeschoten en vroeg: „Is er nieuws?" Is er nieuws! Als hij eens geweten had wat voor nieuws er was! „U moet me helpen", zei ik gejaagd. „Kunnen we ergens praten? Het isHet is allerbelangrijkst!" „Een ogenblik", zei hij snel. „Ik schiet even wat kleren aan". Drie minuten later zat ik met hem in zijn kamer en zo goed en zo kwaad ver telde ik hem wat zich in Vonk's kamer had afgespeeld. Ik vroeg mij niet meer af of Vonk het goed zou vinden dat ik dat alles vertelde. Het kon mij niets schelen of hij kwaad zou zijn of niet. Ik wilde alleen maar een uitweg vinden uit die vreselijke geschiedenis en ik hoopte alleen nog maar op de koele, nuchtere verstande lijkheid van Dorn. Hij luisterde oplettend en schreef nu en dan wat op. Toen ik mijn verhaal eindigde zei hij met een scherpe lach: „Die vent is gek. Dat kan hij nooit be wijzen! Hij weet geen uitweg meer en nu begint hij te fantaseren! Wat een ezel! Wat een driedubbele ezel!" Hij dacht een poos diep na en zei toen: „Juffrouw Lotgering, we moeten dit ver hinderen. Hoe dan ook, we moeten zorgen dat die idioot aan het verstand gebracht wordt hoe stom hij is. Ik geef toe dat de zaak zich zou hebben kunnen toedragen zo als hij zo dramatisch geschilderd heeft. Maar dat heeft ze niet! Dat is het juist: Het is heel anders gegaan. We kunnen met een drie andere theorieën opstellen die alle drie kloppen met de feiten. Verdomd! dat zullen we doen! We zullen hem mor gen drie theorieën voorleggen waaruit blijkt: Ten eerste dat u, juffrouw Lotge ring, de moord begaan hebt. Ten tweede: Dat ik het heb gedaan. En ten derde: Dat hij het zelf gedaan heeft!" Dorn wond zich op. Hij ritste wat papier uit zijn schrijfmap en begon verwoed te schrijven. Ik keek verbaasd toe. Meende hij wat hij zei? Er zat wat in, dacht ik bij me zelf. Stel je voor dat ik die oude Vandearn had willen vermoorden. Stel je voor! Max-ion zou een beroerte krijgen als ik alleen het idee maar opperde om zoiets een ogenblik aan te nemen. Stel je voor. Ik zou die avond, toen Stella bij mij zat op het terras en plotseling opstond om te gaan zien of er voor dat zuiveringszout ge zorgd was, achter haar aan hebben kunnen gaan. Ik zou ergens op de gang hebben kunnen wachten tot Clara met het glas passeerde. Ik zou hebben gezien dat zij door Klammerbol in zijn kamer werd ge lokt en het glas op het gangtafeltje liet staan. Floep!- Een flinke dosis vergif erin. Weg. Kalm in mijn kamer afwachten tot een uur of twee. Dan och nee, de kamer van Vandearn zou afgesloten zijn geweest en ik zou er onmogelijk in hebben kunnen komen. Maar wacht eens! Stella had reser vesleutels. Even naar haar kantoortje om zogenaamd op te bellen. Sleutel nummer zo veel mee. Dat had dan natuurlijk al tevoren moeten gebeuren. Prachtig. Maar die spo ren op de brandladder? Och natuurlijk! die waren erop! Wolff was inderdaad langs die ladder naar Stella geklommen! Het klopte! Ik werd in mijn gedachten gestoord üo Dorn, die mij met een rood hoofd twee vellen papier toeschoof. „Lees eens", zei hij. En ik las: „Bekentenis van Th. Dorn, journalist. Ik heb de multimillionnair Vandearn 8 dood. Het motief zal ik later onthu heb deze moord van te voren zorgv" l beraamd en alle bijzonderheden overwo0' Ik wist dat Vandearn in dit hotel zou men logeren, wat blijkt uit het feitda dezelfde dag als hij hier aanwezig Mijn vooi-wendsel was, dat ik hem trachten te interviewen. In werkelijK - was ik vei-plicht en vastbesloten, he de weg te ruimen? Waarom? Dat later vertellen. De avond voor de moord knoopte 1 nismaking aan met zijn secrftans' j„r. Gayart. Ik slaagde erin hem tot een houd te bewegen en ik sprak met 1 dat ik om elf uur op zijn kamer zou Ik was van plan, hem met een slaap* onschadelijk te maken, de sleutel va deax-ns kamer van hem te nemen en de oude man in zijn bed te wurge ik om acht uur naar mijn kamer ging. anderde ik mijn plan echter- Ik s namelijk hoe de dienster Clara glas water, waarin zuiveringszout was a gelost, naar de kamer van yanqean weg was. Zij werd opgehouden man, die haar daarop meenam in zij (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6