Velsens begroting sluit Uitblijven van gemeentefonds-gelden veroorzaakt moeilijkheden Kapitaalsuitgaven nog niet bekend FF. de Koning Scheepvaart kreeg gisteren een extra-steuntje in de rug MENSEN „CATALINA" BRACHT RONKENDE GROET Een blik in de gemeente-huishouding Kaairidder Jiex Theater De laatste dagen van Pompei' Algemeen overzicht F A B L O - overhemden Agenda voor Velsen -grónd".20 UUr- "Tot de rand Van de ^mpeï"0 UU1" "De laatste da§en van Geen nadelige saldi Voorzichtigheid geboden Begroting sluit Reservering van geiden Geen rekening met Wederopbouw Kapi taalsu i tga ven THALIA i Eerste lustrum „Banjaert" padvindersgroep „Veelbewogen" slot aan boord van de „Poolster" Expositie van „aardige ideeën" geopend SOS verrichtte andermaal voortreffelijk werk ;jDAG 23 NOVEMBER 1951 begroting voor 1952 wordt een dezer dagen de leden van de raad voorgelegd. een andere wijze dan imen gewend was. Werd de vorige begroting op 6 ■'."ui van dit jaar gepubliceerd, ditmaal is op 9 November van hetzelfde jaar ■■f de Memorie van Toelichting verschenen voor de begroting van 1952. Hierdoor mogelijk de openbare zitting van de raad, waarin deze lijvige folianten onder zullen worden genomen, te stellen op uiterlijk de eerste helft van Januari, 2-jna drie maanden vroeger is dan gewoonlijk. Men kan zelfs gewagen van het 'at dit na de bevrijding de eerste maal is, dat men de begrotingszitting in de maand van het jaar houdt. Bovendien is het keurige boekdeel, waarin het gaat ^-diénsten en bedrijven, ten raadhuize zelf gestencild en dit betekent een be- van ongeveer ƒ2000. •- de begroting voor 1951, zo luidt het in lemorie van toelichting, was aanvan- -';ik een "uit liet gemeentefonds geraamd van Het wetsontwerp van 13 Novem- lwl)' tot het verlengen van de nood- Yrziening voor de gemeente-financiën .;"l951 en 1952 maakte dit mogelijk, .h jnMaart van dit jaar bleek, dat door •herziening van de uitkering aan de ge ënte wegens ondernemingsbelasting van bijzondere uitkering wellicht geen ge- ;ou worden gemaakt. Deze herziening A,t de uitkering van de ondernemings- ;'dng van 528.000 op 1.025.001, wat Verhoging van 497.001 betekende. La- d«ichtte de minister van Binnenlandse Sen dat de algemene en de bijzondere sering uit het gemeentefonds nader kon- borden gesteld op 135 pet van de basis sen en dat voor het opvangen van invallers in de loop van het dienstjaar ■r ij pet, van die bedragen kon woi-den bmd. Dit alles had tot resultaat, dat verhoogde bijzondere uitkering onnodig b en dat de in de 11de suppletoire be ring voor de dienst 1951, de post onvoor- Z, uitgaven kon worden verhoogd met S36.000. Dit bedrag kon worden gebruikt t: het opvangen van de gevolgen in de noting van het gestegen prijsniveau, bonder de salarisverhogingen van 5 pet ijl Maart zijn begrepen. Op het bovenvermelde ontwerp van 13 Tfmber 1950 is intussen in het Voorlopig iiagvan 20 Maart 1951 door de Tweede ber ernstig critiek geoefend, in de Me de van Antwoord van 17 September rnn de regering aan die critiek niet noe- awaardig tegemoet. De kwestie liep namelijk hierover, dat de «ring de overschotten in het Gemeente- vis over de jaren 19481950, groot hO.OOO.OOO, wilde reserveren om gelijk- •jiige uitkeringen aan de gemeenten te ••.■zekeren. De gemeenten beweerden, dat r, ten behoeve van haar geheven bedrag ^rechtens toekomt en dat zij zelf zou- a moeten beslissen hoe dit bedrag zal langewend. Daarbij werd boven- ferkt, dat dé gemeenten die' grote igsbehoeften hebben, grotendeels het rijk in die moeilijke positie wor st gerangeerd. Immers het rijk houdt de seentelijke gelden vast, om eigen finan- dngsmoeilijkheden te verlichten en dan .'zonder rentevergoeding. Men kan zich ■gevolgen voor Velsen het beste realise- verhoging van de bijzondere uit- ADVERTENTIE Het is een goede gewoonte bij de vele St. Nicolaas-geschenken voor de Heren een OVERHEMD te voegen. De bekende FABLO-fabrikanten hebben ons voor de St. Nicolaas- periode een buitengewoon mooie serie gezonden, die wij in deze weken tegen zeer populaire prijzen gaan verkopen. Wij zullen het zeer op prijs stellen als U onze speciale overhemden etalages eens wilt komen zien. Uit onze grote collecties zal het U niet moeilijk vallen een keuze te doen. Wij brengen overhemden vast boord trubenijs, elfen, diverse kleuren r A 13-95 - 16.90 18.90 22.50 vast. boord, slap, prachtige streepdessins, ton sur ton, nc beige, groen, blauw, grijs 15.75 vast boord, slap, effen, "iet reserve boord I/.7U boorden, trubenijs, effen Sfys, beige, groen 1 6.7U 2 boorden, trubenijs, en - paar manchetten, effen grijs boorden, trubenijs, Oreepdessins, div. kleuren 21.90 17.90 KENNEMERLAAN 24 WMUIDEN TELEF. 49G3 OOOOOOOOO VRIJDAG 23 NOVEMBER !- rtv, - k' Geopend van 19-21,30 u. Mis. - 10,30 tot 11,30. Spreekuur wet- djer van Financiën. HtronZATERDAG 24 NOVEMBER aatsgeböuw. - 20 uur: Concert door £Ulder Harmonie. - 19 en 21,15 uur: „Tot de rand jJ* de afgrond". 20 uur: „De laatste dagen van ren, als men bedenkt, dat van bovenge noemd bedrag deze gemeente 1.300.000 zou toekomen en dat men op het ogenblik voor in rekening-courant opgenomen gel den 4%. rente moet betalen. Het zou echter in hoge mate onbillijk zijn uitsluitend hiermee rekening te houden. Gedurende de jaren 1948-1951 zijn de nadelige saldi van vóór 1948 vrijwel ver dwenen, het schoolgeld kon worden ver laagd, de tarieven voor gaslevering werden niet noemenswaardig verhoogd en zijn, in verhouding tot andere gemeenten, laag te noemen. Verschillende noodzakelijke voor zieningen konden worden verruimd, een subsidieregeling voor het bijzonder voor bereidend lager onderwijs, die in 1952 naar schatting een bedrag van 210.000 zal vor deren, kwam tot stand en ten slotte zullen de overschotten van genoemde diensten te zamen een bedrag van ongeveer 2.000.000 vormen. De zorg, die burgemeester en wethouders hebben, ontstaat mede door het aflopen van de noodregeling in 1952. Bezwaarlijk kan van een definitieve regeling van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de ge meenten, die tot stand zal komen in een tijd, waarin de financiële zorgen van het rijk buitengewoon groot zijn, voor zover de gemeente betreft, worden verwacht, dat zij een verbetering te zien zal geven. Het tegendeel moet worden gevreesd. Grote voorzichtigheid bij het voteren van uitga ven, vooral die, welke het budget van de gemeente duurzaam belasten, is derhalve onvoorwaardelijk geboden. Zowel regering als Gedeputeerde Staten dringen hier tel kens op aan en bovendien maant de uit komst van de begrotingen voor 1952 hiertoe De begroting voor 1952 sluit en wat het gas- en waterleidingbedrijf betreft, hier be hoeft geen batig saldo te worden geraamd. Een nadelig saldo zou de gemeente zich trouwens niet kunnen en zeker niet mogen veroorloven, omdat de tarieven er op zijn berekend, minstens een sluitende exploita tie van die bedrijven te verzekeren. Er is echter gebleken dat, om een slui tende begroting te kunnen krijgen, het noodzakelijk was een bedrag van 49.000 als reserve te kunnen boeken. Dit bedrag vormt de laatste aflossing van de geld lening die indertijd werd aangegaan tot dekking van oude tekorten. Nog een andere maatregel was nodig, om de dienst 1952 te doen sluiten, namelijk het ramen van een na-uitkering van 5 pet op de algemene- en bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds uit een vroeger uitke ringstijdvak. Dit is in 1951 toegestaan en men verwacht dat in 1952 eenzelfde uit kering zal volgen. Ook in de begroting 1952 is geen rekening gehouden met het gedeelte van de uitgaven voor de Wederopbouw, dat ten laste van de gemeente zal blijven. De redenen hiervoor zijn dezelfde als in de vorige nota. Men kan aan deze mededeling toevoegen, dat de reserve intussen is gestegen en dat de gas- en waterbedrijven, voor zover die uitgaven te hunner lasten komen, hierop hebben ge rekend. Kapitaalsuitgaven en -inkomsten, voor zover deze niet administratief voortvloeien uit de gewone dienst, zijn in de begroting niet geraamd en ook niet uit de bedrijfs- begrotingen overgenomen. Dit is gebeurd op verzoek van Gedeputeerde Staten met het doel, om de goedkeuring van de begro ting niet op te houden met het onderzoek dat naar de noodzaak van investeringen moet worden ingesteld. Uiteraard is wel met de afschrijving en rente op deze uit gaven gerekend. De raming van bedoelde kapitaalsuitgaven zal worden opgenomen in de eerste suppletoire begroting voor 1952, die over enige tijd zal worden aangeboden. ADVERTENTIE 0 (het theater met de beste films) presenteert HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur Een aangrijpend en boeiend drama TOT DE RAND VAN DE AFGROND met Dana Andrews en Joan Evans. Hier, zonder schaamte.... is de naakte waarheid over een jongen en een meisje en een vreselijke mis- d'aad Toegang boven 18 j. MAANDAG. DINSDAG en WOENS DAG 8 uur: ERROL FLYNN in zijn meest sensationele film DODGE CITY Toegang 18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: De avon turenfilm in kleuren DE BOEKANIER DONDERDAG 29 Nov. a.s. 8 uur, vertonen wij in onze reeks „SPE CIALE VOORSTELLINGEN" Lewis Milestone's indrukwekkende meester werk OPMARS ZONDER GENADE (A walk in the sun) Het „lm Westen nichts Neues" van de tweede wereldoorlog. Vijf jaar geleden rijpte bij ir. J. Rijke- boer, hopman van de Nederlandse Padvin dersvereniging, het plan om in Velsen- Noord een padvindersgroep te stichten. Op 9 November 1946 werd de oprichting van de groep een feit. De groep kreeg de naam „Banjaert". In de eerste commissie, welke uit de ouders van de padvinders was samenge steld, hadden zitting de heren W. Fontein, voorzitter; M. J. Marcus, secretaris-pen ningmeester en A. Geerlofs. De bijeenkom sten van de jonge groep vonden plaats in de „Vinkenbaan". Toen in 1948 de „Banjaert"-groep de stichtingsvorm kreeg, kon in „Tussenwijk" een nieuw troephuis worden gebouwd, in welks nabijheid de padvinders van het mooie duinterrein kunnen genieten tijdens hun bijeenkomsten. In de afgelopen vijf jaar heeft de groep zich sterk uitgebreid en dit was oorzaak, dat er somtijds een tekort aan leiders was. Maar ook dit euvel is in het laatste jaar verholpen. Het huidige bestuur van de „Banjaert"- stichting bestaat uit de heren ir. J. Rijke- boer, voorzitter; M. J. Marcus, secretaris- SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Donderdag binnengekomen: Ariane van Boegie. Hestia van Antwerpen. Amstelstroom van Leeds. Nelly van Rotterdam. Patria v. Gothenburg. North Down van Dublin. Hasting van Hapa- randa. Grebbestroom van Londen. Medor v. Liverpool. Rigel van Tygnemouth. Ameri can Lawyer van Rotterdam. Thetis van Halmsund. Westerdok van Londen. Victory van Gefle. Berkelstroom van Hull. Eilian Hill van Swansea. Phryne van Caen. Holder- ness van Goole. Poolster van Noordzee. Uit de haven vertrokken: Eemstroom naar Porthmouth. Papano naar Vlissingen. Schie naar Rotterdam. Tinda naar Manchester. Bucklaw naar Leeds. Irene Dall naar Phi ladelphia, Wormo naar Rotterdam. Stream Fisher naar Barrow. Anne Torm naar Hull. Darbu naar Emden. Baltick naar Liverpool. Farmsum naar Hampton Roads. Ezilda Croce (voormalige Venus van KNSM) naar Rot terdam. Raco naar Rotterdam. Westland n. Bremen. Tcxclstroom naar Liverpool. Nor ma naar Helsinki. penningmeester; mevrouw C. Duin en de heer G. Kimmel, leden. Dit padvindersjubileum wordt gevierd op Zaterdagavond 24 November in gebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk met de opvoe ring van een revue door verkenners en welpen van de „Banjaert"-groep. m Het nieuw gebouwde ontvangstation van Scheveningen-Radio op het tweede Sluis- eïland te IJmuiden is Donderdag door de directeur-generaal van de P.T.T., ir. L. Neher, officieel geopend. Het eerste radiotelefonisch contact van het nieuwe station met de schepen op zee is tot stand gebracht. Achter een der zend- en ontvanginstallaties de heer Neher. Vele uren achtereen cirkelde gisteren in de ochtend- en middaguren onder een ge jaagd wolkendek een „Catalina'-vliegboot van de Marinevliegdienst boven IJmuiden. Een groot deel van de turende inwoners zal ongetwijfeld vermoed hebben wat de reden van deze langdurige rondvlucht was: Scheveningen-Radiohad immers feest. Dit toestel was reeds boven het tweede Sluiseiland toen de driekleur klapperend om hoog ging op het nieuwe gebouw. In deze kolommen geven wij als vervolg op ons verslag van de officiële opening door de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, enkele indrukken weer van de feestelijkheden, welke aan deze inge bruikneming van IJmuidens nieuwe ont vangstation „Scheveningen-Radio" ver bonden waren. Als laatste spreker, die in de versterker kelder van het laag betonnen gebouw in het licht van talrijke schijnwerpers het woord voerde, stelde de heer H. Th. de Booy, directeur van de KNZHRM, vast: „De scheepvaart hoopt naturlijk nooit iets met ons te maken te hebben. Mocht zich voor de kust echter een drama aan het afspelen zijn, dan hangt het mede van de paraatheid en de oplettendheid van het personeel van Scheveningen-Radio af of er mensenlevens gered kunnen worden. Want wij hebben ogen en oren nodig. Het eerste zintuig is de kustwacht, het tweede evenwel Scheveningen-Radio. De KNZH RM is dankbaar voor die oren. PCH be tekent voor ons „Paraat, correct en hulp vaardig". Na deze sympathieke woorden begaf het illuster gezelschap zich naar boven, alwaar de zend- en ontvangstinstallatie in ogen schouw werd genomen. Een der radio- telefonistes vertelde ons tussen twee tele fonades door iets over het inwendige van het gebouw. Het bleek, dat vele wanden zo geconstrueerd zijn, dat zij eenvoudig verplaatst kunnen worden voor het geval een andere indeling van de beschikbare ruimte vereist mocht zijn. De invloed, die het zoute water eventueel op de kostbare apparatuur zou kunnen hebben, maakte het noodzakelijk voorzieningen te treffen. Tot de belangrijkste hiervan behoort de air-conditioning. Deze installatie ontzilt en zuivert de lucht vóórdat deze in het ge bouw komt. Hinderlijke geluidsresonnan- ties worden voorkomen door een speciale plafond- en wandconstructie. De ongeveer negentig dames en heren kunnen dus on gestoord berichten ontvangen en uitzenden. Zeeziek Na deze interessante excursie langs de hypermoderne apparaturen in de lichte en luchtige zalen werden in de versterker kelder dranken geserveerd door de radio telefonisten, die op dat ogenblik niet in contact hoefden te treden met schepen, ergens op de bijzonder woelige baren. Een koud buffet was speciaal voor degenen, die zich kort daarop gingen inschepen aan boord van de rijkskabellegger „Poolster" van de P.T.T. Een groot deel van de genodigden bleek namelijk niet terug te schrikken voor een tochtje buitengaats. In de stuurhut had kapitein J. van Neutigem moeite de handles van de telegraaf tussen de winterjassen door te wringen, want bijna alle adspirant- zeelieden hadden er kennelijk tegenop ge zien zich reeds vóór de pieren als een ver dronken kat te voelen. In de radiohut had Ida Meyer handen tekort om de telefoonnummers te noteren, die de heren haar toeriepen. Er bestond namelijk gelegenheid de deugdelijkheid van Scheveningen-Radio op de proef te stellen door telefoongesprekken te voeren met abonné's waar ook in Nederland. Het ging allemaal gesmeerd, wat de telefonades be treft althans. Huizenhoge golven bruisden over de voorplecht, toen het schip werkelijk buitengaats kwam. Een oudere heer had het reeds vlug te kwaad en zonder zelfs maar de schijn te wekken zeebenen te be zitten wankelde hij lijkbleek naar de re ling waar een deel van het koudbuffet in gewijzigde toestand aan het woedende zee water werd prijsgegeven. De koene verrichtingen van de inmid dels langszij gekomen loods bleken bij zonder veel indruk op de passagiers te maken. En schipper Van Neutigem gaf ge duldig zijn explicaties bij alles, wat maar enigszins aanleiding gaf tot vragen van de „leerlingen". Anderhalf uur na het vertreksein meerde de „Poolster" in de middensluis, waarmee een, vooral tegen het einde, „veelbewogen" dag was besloten. Hoewel „Scheveningen- Radio" reeds Zondag van het nieuwe "ge bouw uit in de lucht was, is Nederland gisteren officieel aan de spits gekomen van de Europese zend- en ontvangst-accomo- datie op scheepvaartgebied. De financiële toestand van een gemeente toont steeds weer schommelingen. Wie de toelichting op de begroting 1952 nauwkeurig bekijkt, ziet enkele posten van uitgaven, die sedert de vorige begroting aanmerkelijk zijn gestegen. Vrije-tijdbesteding van tie jeugd Allereerst valt het op, dat men in 1952 een behoorlijk bedrag zal gaan gebruiken voor wat men noemt de vrije-tijdbesteding van de jeugd. Bij de raming van dit bedrag dat verhoogd is tot 12.500.dus vijf duizend meer bedraagt dan in 1951, is spe ciaal gedacht aan de jeugd buiten school verband.In 1950 werd hiervoor uitgetrok ken ruim 5300.zodat met blijdschap mag worden geconstateerd, dat Velsen zich meer en meer gaat inspannen om de jeugd in het goede spoor te houden. Cultureel werk Wat het culturele werk aangaat, een be drag van 10.500 wordt nodig geacht om het culturele leven te stimuleren, met name ter grotere subsidiëring van muziek, zang en toneel. Voor financiële steun aan de verenigin gen voor het huren van schoollokalen is een bedrag geraamd van 4.000.Het bedrag van 14.000.in 1951 wordt derhalve met 500.verhoogd. Naast de ambtenaar voor culturele za ken zal binnenkort een jeugdleidster wor den aangesteld, wier salaris al naar gelang van haar bevoegdheden wordt bepaald en die, indien zij de vereiste bevoegdheid be zit, een salaris van vijfduizend gulden zal moeten verdienen. Deze post is tenminste op de begroting daarvoor uitgetrokken. Werden in 1951 de kosten van subsidie aan sportverenigingen en voor lichamelijke opvoeding geraamd op 34.715.voor 1952 schat men die op 40.740. Volkshuisvesting Het bedrag van 151.902.dat geraamd is voor volkshuisvesting, ligt ongeveer 39.000.hoger dan wat men er in 1951 voor uittrok. Openbare Werken zal ondanks de te ver wachten hogere inkomsten van straatbelas ting en bepaalde mindere uitgaven 82.000 meer behoeven. Dit bedrag wordt besteed aan het maken van straten en wegen, aan de aanleg van plantsoenen, aan pompen en riolen en aan de reinigingsdienst. Onderwijs, een hele hap Aan de verbetering van het onderwijs wordt 317.500.ten koste gelegd. Hierin zijn zowel lager, als middelbaar, voorberei dend hoger-, nijverheidsonderwijs en voor bereidend lager onderwijs begrepen. Voor al dit laatste staat in het middelpunt van de belangstelling der gemeente. Het hier voor bestemde bedrag van 165.000.voor 1951 wordt aanzienlijk verhoogd. Op niet minder dan 210.000.wordt het geschat voor 1952. Wat het voorbereidend hoger onderwijs, dat de Velser gymnasiasten genieten be treft slaat de wijzer van de begrolings- weegschaal eveneens aanmerkelijk door. De 70.000.van 1951 worden met 18.000. overtroffen voor het komende jaar. Het bijzonder lager onderwijs zal waar schijnlijk 42.000.meer gaan kosten. Dit is te vinden in de grotere uitgaven voor vakonderwijs en de exploitatie voor bij zondere scholen. Steunverlening en armenzorg Deze beide takken van maatschappelijke steun en voorzorg eisen 94.000.meer dan in 1951. Wat de economische aangelegenheden aangaat, de hogere uitgaven voor beroeps keuze worden geschat op 2500.en een aandeel in de Volkscredictbank van 2000 brengt het totaal op 4500.meer dan in 1951. Bedragen ten voordele Tegenover deze verhoogde uitgaven staat de schatting van een bedrag van 528.000 aan hogere inkomsten. Dit wordt verkre gen uit de belastingen. Men acht het waar schijnlijk dat verhoging' van opcenten op de grondbelasting 27.000.in de ge- meentela zal brengen. De ondernemings belasting zal 497.000.meer opbrengen, de personele belasting 17.000. Aan eigendommen, niet voor de open bare dienst bestemd, denkt men 9.000. binnen te krijgen en voor onvoorziene uit gaven is 21.000.minder geraamd. Deze beknopte toelichting veroorlooft het Velsens inwoners een bescheiden blik te werpen in Velsens gemeente-huishou ding. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS IIET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4814 en J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. v. Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen negen uur: L. J. Vreeling, Vondel laan 32, tel. 3364, van Zondagmorgen 9 uur tot 's avonds 12 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, telefoon 3883 door lopende nachtdienst. Tijdens het week einde neemt waar: Duinwijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236, tel. 8510 (K 2560) te raad plegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500)Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284. ALS één edelman van het kaairidders- gilde in de vishal de narrenkap op het grijzende haar verdient, dan is dat onge twijfeld „Ome Willem" Bijl van de Wil- helminakade. De ijzersterke, karakteris tieke figuur, die doet denken aan een goed- rhartige „walrus", is één van de nestors der havenarbeiders. Hij heeft het zesde kruisje al bijna twee jaar geleden zonder protest, maar met een „schuit" vol herinne ringen, in ontvangst genomen. Wanneer „Ome Willem" over een jaar of vier af scheid zal nemen als actief kaairidder, is hij vijftig jaar lid ge weest van het gilde. In die halve eeuw zag hij vissend IJmuiden uit de kinderschoe- nen in de grote waterlaarzen stappen, hij maakte het belangrijkste expansietijdvak mee en moest zich in 1943 uit de Keizer Wilhelmstraat laten verjagen. In 1945 keerde hij terug en kreeg een huis aan de Wilhelminakade, in de buurt en onder de reuk van de hallen waarin hij geblinddoekt welhaast de gebarsten tegels zou weten te vinden. „Ik was koud van de school", vertelde hij, „toen ik bij de maatschappij „Beheer" ging werken als lanenboener. Als vijftienjarige ,snotpierk" verdiende ik negen gulden in de week en ik weet nog goed dat ik toen- dertijd jaloers was op de grote kerels, die twee harde guldens kregen voor het lossen van een trawler, die zij voor dezelfde cen ten dan nog naar de overkant moesten trek ken ook. Dat was de goei ouwe tijd, waarin het meestal armoe troef was, maar waarin er tenminste sfeer en een romantiek heerste, die je tegenwoordig niet meer aantreft. "We zwierven zo'n dertig, veertig jaar terug nog hele nachten langs de kaai om er toch maar te zijn als er een trawler voor de wal en ouwe Meeuwenoord, de volk-aannemer, in zicht kwamen. We verzonnen allerlei smoesjes om de anderen een verkeerde kant uit te sturen als Meeuwenoord men sen wilde hebben. Ik kan me nog goed her inneren: 's winters kropen we 's nachts in een spoorwagen als 't erg koud was. Een paar „mooie ridders" hadden op een keer de deur op slot gedaan toen er een trawler binnenkwam, waardoor de buitenblijvers zonder uitzondering allemaal konden los sen en geld verdienen. We hebben de wagen afgebroken, ge loof ik. De cipiers kwamen er met een nat pak af. Ja, meneer, zo ging dat vroeger. We hebben nog eens een bondje gehad, waar van de penningmeester het kasgeld be steedde om een baby-uitzet te kopen voor de komende boreling. Je moest vechten om je standje te ver dedigen, maar voor een ongetrouwde jon gen was die tijd mooi". „Ome Willem" keek wat weemoedig naar moeder Bijl, die er echter aan toevoegde: „Het is nu gelukkig geen hollen of stilstaan meer met dagen waarop de pot alleen water en een dun scholletje schafte". H. J. In de Huishoudschool aan de Casem- brootstraat te IJmuiden is gistermiddag een tentoonstelling geopend van „aardige ideeën" voor de feesten in de December maand. Deze expositie wordt geox'ganiseerd door de „Stichting commissie inzake huis houdelijke- en gezinsvoorlichting". Het uitgestalde knutselwerk is speciaal van belang voor ouders en moedex's, die iets dergelijks zelf kunnen vervaardigen. De belangstelling op de eerste dag was bevredigend, ondanks het slechte weex\ Vanavond wordt de expositie gesloten. De afdeling „Velsen-IJmuiden" van de „Nederlandsevereniging voor Huisvrouwen" heeft zich weer ingespannen voor behoef tige broeders en zusters. De handwerkclub S.O.S. heeft ook dit jaar weer een collectie nuttige kledingstukken gemaakt, welke be stemd zijn voor patiënten in sanatoria en minder gesitueerden. Donderdagmiddag bestond er gelegenheid in het Patronaats gebouw deze handwerkjes te bekijken. Men was niet ontevreden over de op komst, het hemelwater in aanmerking ge nomen. De presidente van de afdeling IJmuiden, mevrouw E. Schootes-Van Eeden opende de expositie met enkele welgemeende woorden van dank voor het werk, dat de leden van de handwerkclub hadden verzet om deze kledingstukken te vervaardigen. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, vertoonde een employé van de cacaofabriek „De Zaan" een interessante bedrijfsfilm. ADVERTENTIE ooooocooooocooccn „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m. Maandag EEN MILLIOENENPRODUCT GIGANTISCHE OPZET VAN 18 j. *»<x'coccoooooocccccoooccocooooccocooooooocooooccoooococc WINST EN VERLIES VOOR „DE JUMP" Woensdagavond hebben twee teams van de IJmuider bridgeclub „de Jump" in hotel „Kennemerhof" een wedstrijd gespeeld voor de Ned. Bridge Bond. Team II de Haas—Weij en het echtpaar De Groot verloor van Sans Atout 5 met 8029 m.p.. Team III Amsing v. d. Berg en Kuys—Porck won van „1951" III met 5949 m.p. Het derde team deed het tot nog toe heel goed daar het bovenaan op de ranglijst staat met 4 gespeeld en 4 ge wonnen partijen. Tevens werd er een drive gespeeld volgens het „Scheveningse" systeem. De uitslagen waren: N.Z.: 1. MaarleveldWonink 55 p.; 2. Konz—Meijer 51 p.; 3. v. Schagen—Smit 51% p.; 4. v. d. BurgKramer 50 p.; 5. da mes BrouwerKonz 42% p.; 6. Kuiper Mains 35% p.; 7. Mevr. MaarleveldBoer 29 punten. O.W.: 1. JonkerWittebrood 71% p.; 2. BreurBreur 63% p.; 3. dames Kramer Schoen 56% p.; 4. Mw. De Haas—Koudijs 46% p.; 5. Koningstein—Smit 44 p.; 6. Mw. v. Dok Parlevliet 33 p.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9