Dank zij de invloed van Acheson deed Frankrijk belangrijke concessies Nuckols: „Al onze eisen zijn ingewilligd' Nauwe aaneensluiting van Egypte en Perzië op komst Weerbericht Hoge Commissarissen worden ambassadeurs Nenni wil in de Italiaanse regering Russische waarschuwing aan het Midden-Oosten De Home Guard gaat herleven De portefeuille van Binnenlandse Zaken Het woord is aan. „Kern- en keuze vakken op middelbare scholen" De indeling van de Noord Oostpolder Sluitende begroting der gemeente Velsen v e l s e r Haarlems Dagblad ADENAUER HAD SUCCES IN PARIJS De officiële lezing Churchill's reis naar Washington OVEREENSTEMMING TE PANMOENDJOM Minister Stikker in Rome West-Duitsland en een federaal Europa Russische klacht tegen Amerika bij de UNO. Conferentie over opvoeding en onderwijs in Amersfoort ..JAARGANG NO 117 aiix: Kennemerlaao 154, Telef. Adm. 5437. K Bedactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), |^veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, ,je Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 fnen)- Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 IJmuider Courant Pïrecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 281 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HOME (Reuter). Pietro Nenni, de -eer der Italiaanse socialisten die nauw de communisten verbonden zijn, heeft een plaats in de regering verzocht. Juj zeide, dat de „nieuwe nationale Pariteit", veroorzaakt door de ramp- ü«dige overstromingen, in de regering 'Spiegeld diende te zijn. Het „bestand" •gaande het geschilpunt over het Oost- ^t-vraagstuk zou gehandhaafd kunnen door een voorzichtige buitenland politiek. Men diende de Italiaanse he lp in de Middellandse Zee en Triest 5™astig te verdedigen, de handel met -«-Europese landen uit te breiden en Pauw mogelijk samen te werken met de en de Aziatische landen. .•'Middels, zo tekent Reuter aan, wordt Mr het gehele land een campagne ge- pa tegen de conferentie van het At- pch pact, die Zaterdag zal beginnen. vrouwen die pamfletten hebben ver- zijn gearresteerd. van de definitieve goedkeuring van hun regeringen. De overeenkomst zal nog niet getekend of gepubliceerd worden, daar de vier rege ringen van mening zijn dat zij moet wor den aangevuld met een aantal conventies, waarin bepaalde belangrijke punten meer in détail worden geregeld. Als het algemene accoord en de bijbe horende conventies van kracht worden zal het bezettingsstatuut, op grond waarvan de bezettende mogendheden het recht heb ben zich te bemoeien met binnenlandse aangelegenheden van de bondsrepubliek, komen te vervallen en zullen de geallieer de Hoge Commissie en de bureaux van de provinciale commissarissen worden afge schaft. De drie bezettende landen zullen slechts die rechten behouden die nodig zijn met n-zeParijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: .accoord tussen de Duitse kanselier Adenauer en de ministers van Buitenlandse L van Amerika, Engeland en Frankrijk, waarvan gisteravond te Parijs de grote .;!i bekend werden gemaakt, beschouwen politieke kringen in Parijs als een on tbaar succes voor Bonn, mogelijk gemaakt door verschillende niet onbelang- 4 Franse concessies. Bonn staat thans, zo meent men hier, met één voet op de 4pel van het Atlantisch pact. De oprichting van een Duits leger, zij het mogelijk ffat gecamoufleerd door de Europese kleuren, is een zekerheid op korte termijn jjorden. ijnvankelijk moet de Duitse kanselier ••Tg na zijn aankomst in Parijs tame- Tkoel zijn ontvangen. De Fransen lieten a toen vrij openhartig voelen, dat er in - ogen nog heel wat obstakels waren, He opneming van de federale republiek gelijkberechtigde en souvereine mo- rïteid in de Europese gemeenschap be gierden. V3 dit bezoek bij zijn Franse gastheren je Duitse kanselier zich tegenover de is dan ook uiterst gereserveerd uit over nauwkeurige doeleinden van zijn komst er Parijs. 'een dr. Adenauer Woensdagmiddag :,r met Acheson had geluncht, bleek 7j aanmerkelijk mededeelzamer en op- tkjjccher geworden. Ti die gelegenheid verklaarde hij de analisten, dat de ingrijpendste beslis- Ti over West-Duitsland uiteindelijk T'altijd door Washington genomen zou- 7moeten worden. Deindruk dus, dat dr. Adenauer in de -erikaanse minister een buitengewoon Hjge steun had gevonden, bereid al Tinvloed aan te wenden om de Duitse Ten ook bij Engeland en Frankrijk in- 4 te doen vinden, werd nog versterkt, a aan de Quai d'Orsay de conferentie Tn Acheson, Eden en Schuman aan- -ïelijk langer duurde dan aanvankelijk voorzien. Gistermiddag kon toen tussen de drie oisters en de kanselier een overeen- -J. worden getekend, waarbij Duits- pi toekomstige aandeel in de Europese -lediging werd vastgesteld en verschil de verlangens van Bonn, vooral ten nien van een sterk verzacht bezettings- aut, bevredigd bleken te kunnen wor- In het vervolg zullen de Hoge Com- Tarissen de rang van ambassadeur heb- te, terwijl de bezettingstroepen van Lterika, Engeland en Frankrijk als met Mtsland verbonden legermachten worden Thouwd. Niettemin zal, vooral op Schu ws aandringen, Bonn een deel der vroe- se bezettingskosten moeten blijven dra- s. Het Duitse aandeel in de Europese bewapening zal, zo meent men hier, 10 ill procent van zijn nationale inkomen aragen, wat neerkomt op hetzelfde deel, mFrankrijk momenteel uittrekt voor zijn ssisie-doeleinden. In verband met deze hnciële kanten van het Europese defen- :t-piobleem moet gisteren, zoals wij nie ste weten, ook nog het voorstel van uister Stikker ter sprake zijn gekomen, ie, gelijk bekend, de nationale militaire aotingen, die voor het toekomstige Lropese leger zullen moeten worden aan- Irend. toch niet aan het eigen beheer der elementen wil onttrekken. Dit ingrijpende voorstel zal uiteraard de bende dagen in Rome uitvoerig ter pke moeten komen, doch thans wijst «n er in Parijs al op, dat door deze be ding de onderlinge banden van saamho- :peid wel aanmerkelijk losser dreigen te v.:den, omdat het Europese leger dan af- idelijk zou blijven van de eventueel raelende inzichten der verschillende na sale parlementen. Gistermiddag stapten de ministers Schu- 2B, Bidault en Mayer op de trein naar hne. Oorspronkelijk zouden zij pas Vrij- iig per vliegtuig vertrokken zijn. Men isstert echter, dat de Franse excellenties is.reis een half etmaal hebben ver noegd om door Amerikaanse collega's td tot nog belangrijker concessies aan Mtsland genoopt te worden. PARIJS, (Reuter). De ministers van i-Mandse Zaken der Westelijke grote te hebben met de West-Duitse kanselier jianauer overeenstemming bereikt over k opnemen van een gelijkberechtigd "rst-Duitsland in de Europese gemeen- pp, welke gemeenschap zelf weer deel paakt van de groeiende Atlantische ge- paschap, aldus een na de bijeenkomst i n Donderdag van de vier staatslieden nageven communiqué. Over bepaalde hangende kwesties van 3 te Bonn door de vier mogendheden •isKtelde ontwerp-accoord is men het ®s geworden. De ministers hebben het M'/erp thans goedgekeurd, in afwachting het oog op de bijzondere internationale betekenis van Duitsland. Het is in het be lang van de vier landen dat deze rechten blijven bestaan. Zij betreffen het station neren van troepen in Duitsland, de veilig heid van deze troepen, Berlijn en kwesties die Duitsland als geheel betreffen. De vier ministers zijn het er over eens, dat het hoofddoel van de politiek van hun regeringen een latere vredesregeling voor het gehele Duitsland is, tot stand geko men door vrije onderhandelingen tussen Duitsland en zijn vroegere vijanden. Ook de definitieve vaststelling van de grenzen moet wachten op een dergelijke regeling. Gestreefd zal worden naar een vereni ging van Oost- en West-Duitsland. Staatssecretaris dr. Hallstein zeide des gevraagd dat 't accoord van kracht zou kun nen worden zonder ratificatie van het plan-Schuman. Vooraanstaande leden van de West- Duitse socialistische partij, zo wordt uit Bonn gemeld, hebben de te Parijs bereikte overeenstemming als „terreinverlies" ge kenschetst. Zij betreurden het, dat dr. Adenauer er in had toegestemd de drie onderwerpen (ontbinding van het bezet tingsstatuut, de contractuele vex-plichtingen tegenover de. geallieerden en de deelne ming in de verdedigingsgemeenschap) aaneen te koppelen. De souvereiniteit zou niet worden hersteld aangezien de geal lieerden bepaalde rechten zouden be houden. MOSKOU (A.F.P.). In. de nota, die Gromyko 22 November aan de diploma tieke vertegenwoordigers van de Arabische landen en Israel te Moskou overhandigde, wordt het volgende verklaard: „Het voorstel van Amerika, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Turkije, een com mando voor het Midden-Oosten in te stel len, heeft ten doel de Arabische landen en Israel in het aggressieve Atlantische blok op te nemen en militaire bases te vormen met als voorwendsel de verdediging van het Midden-Oosten". In de nota wordt met nadruk verklaard, dat „alle redeneringen van de Westelijke machten niet kunnen verhelen, dat het Atlantische blok een ag- gressief blok is en dat dit onverenigbaar is met de doelstellingen van de U.N.O." De regering der Sovjet-Unie spreekt zich in deze nota waarderend uit over de hou ding van de Egyptische regering ten aan zien van de voorstellen van Amerika, En geland, Frankrijk en Turkije. De Sovjet- Russische gezant in Egypte heeft de gezan ten van Saoedi-Arabië en Yemen in Egypte 22 November te Caïro soortgelijke nota's overhandigd voor de regeringen van hun landen, aldus dit bericht van Tass. „Het instellen van een commando voor het Midden-Oosten zou niet meer en niet minder betekenen dan de bezetting van de landen van het Midden-Oosten door de troepen van het Atlantische blok, in het bijzonder door de Amerikaanse en Engelse troepen. De Sovjet-Unie heeft altijd de landen, die voor hun vrijheid en onafhankelijkheid strijden, gesteund. Het is dwaasheid te ge loven, dat de Sovjet-Unie de landen van het Midden-Oosten wil aanvallen. Voor haar telt slechts één ding: Met alle landen op goede voet leven en betrekkingen on derhouden", aldus de nota's. Vele Friese vrouwen hebben zich een nieuw Fries costuum aangeschaft om te trachten deze typische oude klederdracht te doen herleven. Als trouwjapon was het echter nog niet gebruikt en het voorbeeld van dit bruidje, dat hier met haar echt genoot op het bordes van het gemeente huis van Franeker staat, zal hopelijk ook in andere streken van ons land navolging vinden. De Britse minister van Oorlog, Anthony Head, heeft Donderdag in het Lagerhuis plannen bekend gemaakt voor de oprich ting van een vrijwillige burgerwacht. Deze burgerwacht zal voorlopig een bur gerlijke organisatie zijn, wier taak het zal zijn het land in de eerste weken van een mogelijke oorlog te beschermen tegen sa boteurs en vijandelijke luchtlandingstroe pen. Men hoopt hiertoe onmiddellijk 100.000 man te kunnen werven voor het kwets bare gebied van Oost- en Zuidoost Enge land en 25.000 man voor de rest van het land. In oorlogstijd zou dit aantal snel met ingeschreven vrijwilligers kunnen worden verhoogd tot 900.000 man. Voorlopig zal de burgerwacht slechts uit infanterie bestaan. De manschappen zullen worden uitgerust met stalen helmen en een geweer of een stengun. De diensttijd zal twee jaar ziin, welke periode met telkens een jaar zal kunnen worden verlengd. Er zal tenminste een uur per week worden geoefend. In vredestijd zal de burgerwacht onge veer 25 millioen gulden kosten. De man nen ontvangen geen soldij. Men verwacht, dat de werving in het begin van het volgende jaar zal beginnen. LONDEN (Reuter). De Britse premier, Winston Churchill, zal op 29 December naar Washington vertrekken, aldus wordt te Londen officieel medegedeeld. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de besprekingen tussen Tru man en Churchill op drie Januari zullen beginnen. Men verwacht dat zij minstens een week zullen duren. Het is waarschijn lijk dat een van de eerste punten, die be handeld zullen worden, de kwestie van beheer over de Amerikaanse luchtbases in Engeland zal zijn, dit op initiatief van Churchill. Churchill zou meer Engelse zeggenschap wensen. Autoriteiten te Washington wijzen er op, dat volgens de huidige ongeschreven over eenkomst Washington alleen beslist of en wanneer bommen van Engeland uit tegen een derde mogendheid zullen worden ge bruikt. Minister Eden (Buitenlandse Zaken), Lord Ismay (betrekkingen tussen de delen van het Gemenebest) en de atoomdeskun dige Lord Cherwell zullen Churchill ver gezellen. Het gezelschap zal ongeveer twee weken in Amerika en Canada verblijven. PANMOENDJOM (Reuter). De onder handelaars van de UNO en van de Noor delijken te Panmoendjom zijn het Vrijdag na een half uur eens geworden over een algehele oplossing van de kwestie der af- bakeningslijn voor een later staken van het vuren. Vandaag werden in Panmoendjom twee besprekingen tegelijk gevoerd. In de ene tent besprak de subcommissie de laatste bijzonderheden van een overeenkomst voor de wapenstilstandslinie, in een andere tent bogen tien stafofficieren van beide partijen zich over kaarten om de huidige front linie vast te leggen. Beide bijeenkomsten duurden een half uur ongeveer, waarna zij werden geschorst tot vanmiddag. De UNO-afgevaardigden hebben het Noordelijke voorstel aanvaard om, als een wapenstilstandsovereenkomst niet binnen dertig dagen zal zijn bereikt, de bestands lijn pas te herzien op het ogenblik dat de delegaties klaar zijn om de bestandsover eenkomst te tekenen. Hierdoor hebben de partijen in beginsel overeenstemming be reikt over punt twee van de agenda voor de wapenstilstandsbesprekingen. De woordvoerder van de U.N.O.gene raal Nuckols, heeft verklaard dat de be reikte overeenstemming de U.N.O. alles zou geven, wat zij sedert het begin van de onderhandelingen in Juli eiste. Thans zullen de voltallige delegaties de vandaag door de subcommissie bereikte overeenkomst en de nog vast te stellen con tactlijn formeel moeten bekrachtigen. Daar na zullen zij overgaan tot de behandeling van de volgende agendapunten: verzekering van de naleving van de wapenstilstandsbe palingen, de uitwisseling van krijgsgevan genen en aanbevelingen aan de politieke autoriteiten van beide partijen. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft Donderdag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio verklaard, dat het van het resultaat van de wapenstilstandsbespre kingen in Korea zal afhangen of de Ame rikaanse luchtmacht zal voortgaan „de schuilplaatsen van de vijand in Mandsjoe- rije met rust te laten". De luchtmacht van de UNO wordt thans hoofdzakelijk ge bruikt om de grondtroepen te steunen. De generaal bevestigde, dat de onlangs geconstrueerde kleine atoombom de lucht macht een nieuw tactisch wapen geeft, dat gebruikt kan worden tegen legers te velde. Onbeschrijfelijk is de nood der bewoners van de gebieden in Italië, die door de over stromingen getroffen zijn. Op het slation te Milaan kunnen vluchtelingen uit het geteisterde gebied van Adria en Rovigo door voedsel en slaap weer wat op verhaal komen. Er moesten weliswaar nog enige onvol komenheden worden verholpen, maar dit zou, naar de mening van Vandenberg, wel het geval zijn „tegen de tijd, dat de lucht macht in West-Europa is opgebouwd". De productie van geleide projectielen zou „zeker nog wel enige jaren" op zich laten wachten, aldus de stafchef, die voorts ■verklaarde, dat in bepaalde opzichten de Amerikaanse straaljager F-86 de Russische Mig overtreft, terwijl op andere gebieden het omgekeerde het geval is. Het achtste legerkorps heeft Vrijdagmor gen gemeld, dat de troepen der verbonde nen ten Westen en Zuid-Westen van Tsjor- won zware aanvallen hebben afgeslagen. De tegenstander slaagde er ondanks zware aanvallen op verschillende vooruitgescho ven stellingen der verbondenen in dit ge bied niet in door de linies heen te breken, aldus dit communiqué. Donderdagavond hebben tien Ameri kaanse superforten het nieuwe Noord- Koreaanse vliegveld te Oeidjoe, 15 kilo meter ten Noord-Oosten van de Noord- Koreaanse grensstad Sinoeidjoe, vlak bij de grens van Mandsjoerije, aangevallen. (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon op het ogenblik nog geen de finitieve beslissing is gevallen omtrent de bezetting van Binnenlandse Zaken tot het tijdstip van de verkiezingen, waarop het kabinet toch demissionnair wordt, wordt het meer en meer waarschijnlijk geacht dat men niet zal proberen voor die korte tijd nog een nieuwe man aan de ministe riële ploeg toe te voegen. Van belang is in dit opzicht vooral, dat in KVP-kringen de opvatting schijnt te overheersen dat men zich er gerust bij kan neerleggen het voor die zeven maanden met één KVP-stem minder in het kabinet te stellen. Ik hoorde zelfs de opmerking maken dat het toch wel erg „onelegant" zou zijn om alleen met het oog op de kwestie van de politieke getalsverhoudingen in het kabinet er nu nog weer een nieuwe minister bij te gaan halen. Indien minister Teulings verder tot Juni aan Binnenlandse Zaken zou blijven, zou het echter nog de vraag zijn, hoe men de verdediging van de voorstellen van grondwetsherziening zou aanpakken. Daar in is mr. Teulings in het algemeen niet erg thuis en hij schijnt er ook heel weinig voor te voelen om die taak geheel en al op zich te nemen. De gedachten gaan nu volgens mijn in druk uit naar ongeveer een volgende taak verdeling: de minister-president zou voor zover nodig de algemeen politieke kant van de herziening moeten verdedigen, mi nister Stikker zou op zich nemen het voor stel dat overigens nog binnen moet ko men inzake wijzigingen ten opzichte van het hoofdstuk buitenlands bestuur voor zijn rekening te nemen, zijn ambtgenoot Peters zou hetzelfde moeten doen met be trekking tot het onderwerp overgang naar de nieuwe rechtsorde betreffende Nieuw Guinea en de West en minister Teulings zou dan alleen de voorgestelde uitbreiding van het aantal Kamerleden en de verlaging van de leeftijdsgrens voor verkiesbaarheid krijgen te verdedigen. Hier en daar hoort men ook wel andere oplossingen aan de hand doen, zoals bij voorbeeld het belasten van een regerings commissaris met de technische verdediging van de herzieningsvoorstellen, maar in dit stadium schijnt de hierboven aangegeven gang van zaken de meest waarschijnlijke te zullen zijn. ROME (Reuter) De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is heden per vliegtuig uit Am sterdam' te Rome aangekomen, waar hij de Zaterdag beginnende bijeenkomst der At lantische verdragsorganisatie zal bijwonen. „Wij zullen in Rome", zo zeide hij, „niet tot beslissingen komen. De conferentie heeft voornamelijk ten doel de ministers der diverse landen de gelegenheid te geven kennis te nemen van allerlei voorlopige rapporten, waarover uiteraard ook enige discussie zal worden gevoerd. Eventuele be slissingen zijn niet te verwachten voor een volgende vergadering, die mogelijk eind Januari zal worden gehouden". De minister verwacht Donderdagavond 29 November terug te zijn. Minister Lieftinck gaat vandaag, minis ter Staf Zaterdag naar Rome. Op een aandeelhoudersvergadering van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart werd algemeen hulde betuigd aan het bestuur voor het plan tot uitbreiding van de vloot, waarover kort geleden mededelingen zijn gedaan. Ook werd een compliment ge bracht aan de regering voor haar wijs inzicht en medewerking bij de gevoerde onderhande lingen. CAIRO (Reuter). De Egyptische en Perzische premiers hebben gisteravond een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat spoedig on derhandelingen zullen beginnen voor het verstevigen der betrekkingen tussen hun beide landen. Er bestaat sinds 1928 een vriendschaps- en handelsverdrag tussen Perzië en Egypte. Hieraan zal een wijdere strekking worden gegeven. In de verklaring wordt verder gezegd, dat het Egyptisch-Perzische verdrag de basis zal vormen voor „het sluiten van veelzijdige overeenkomsten met de Arabi sche staten en de andere landen van het Nabije en Midden-Oosten, die reeds vriend schappelijke betrekkingen met Egypte en Perzië onderhouden". Het bestaande Egyptisch-Perzische vriendschaps- en handelsverdrag zal wor den uitgebreid met bepalingen op econo misch-, cultureel-, handels- en scheep vaartgebied. Ook zal een aanvullend ver drag worden gesloten dat voorziet in „vriendschappelijke en wetmatige regelin gen van zich voordoende geschillen, even tueel door arbitrage." In Egyptische politieke kringen is men van mening dat de Egyptisch-Perzische verklaring de belangrijkste politieke ont wikkeling in het Midden-Oosten is sinds in 1945 de Arabische Liga werd gesticht. Mossadeq is vanochtend vroeg, na een verblijf van vier dagen in Egypte, per vliegtuig uit Caïro naar Teheran vertrok ken. Ibrahim Farag Pasja, de Egyptische waarnemend minister van Buitenlandse Het West-Duitse parlement heeft zijn afgevaardigden bij de Europese Assemblée te Straatsburg gemachtigd mede te wer ken aan het opstellen van een grondwet voor een federaal Europa. Tegen stemden communisten en socia listen. De Beierse partij en de katholieke centrumpartij onthielden zich van stem ming. De socialisten stemden tegen omdat een verenigd Europa op dit ogenblik Oost- Duitsland zou uitsluiten en „onmogelijk zou zijn zonder Duitse souvereiniteit en absolute gelijkheid van rechten". Zaken, die Mossadeq uitgeleide deed, ver klaarde, dat een overeenkomst was bereikt, waarbij Egypte Perzische olie zou invoeren. Dementi Engeland heeft de Egyptische beschuldi ging tegengesproken, dat Britse tanks en troepen op 18 November de straten van Ismailia zouden zijn binnengetrokken en dat een Brits oorlogsschip de stad zou heb ben beschoten. Het betreft hier volgens de Britten „een volkomen vervalsing van de feiten". De regering van de Soedan heeft na het aftreden van zes leden van de commissie voor zelfbestuur opnieuw verzekerd, dat zij vast van plan is voort te gaan met het nemen van de noodzakelijke maatregelen ter verkrijging van zelfbestuur voor de Soedan in 1952. Dit is ook het vaste plan van de Engelse regering, aldus deze be kendmaking. LONDEN (Reuter). Volgens een be richt van het Sovjet-Russische persbureau „Tass" heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der U.N.O. verzocht een klacht van Rusland, dat de Verenigde Sta ten „aggressieve handelingen en inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden" van Rusland hebben gepleegd, op de agen da van de Algemene Vergadering op te nemen. Wysjinski verklaart in de brief, dat de Amerikaanse wet op de wederzijdse veilig heid van 1951 de Sovjet-Amerikaanse overeenkomst van 1933, toen diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Amerika werden aangeknoopt, schendt. Toen werd overeengekomen, aldus Wy sjinski, dat geen van beide landen miii- taire of andere organisaties, die als doel hebben door geweld het politieke of so ciale stelsel van de ander te veranderen, zouden steunen. De wet voorziet in toewijzing van 100 millioen dollar voor het organiseren van „ondermijnende activiteit en sabotage" binnen de Sovjet-Unie en andere commu nistische staten, aldus Wysjinski. Zoals gemeld heeft de Sovjet-Unie Woensdag in een nota aan Amerika geëist, dat de wet op de wederzijdse veiligheid zal worden ingetrokken. Charles Kingsley: Geen ernstig denker pleegt pla giaat zonder meer. Hij zal nooit aan anderen ontlenen wat hij niet, min of meer, zelf heeft be dacht. Op een conferentieweekeinde te Amers foort van de Werkgemeenschap voor Ver nieuwing van opvoeding en onderwijs, W. V.O., is gesproken over enkele zeer fun damentele problemen betreffende het voor bereidend hoger en het middelbaar onder wijs. Ir. C. Boeke, leider van de Werkplaats Kindergemeenschap te Bilthoven, legde de vergadering de resultaten voor van een enquête over het aandeel van de leerlingen in de organisatie van het schoolleven. Aan deze enquête is door 210 scholen medege werkt. Daarna besprak de heer W. H. Brouwer, medewerker aan het Nutsseminarium voor Paedagogiek te Amsterdam, het probleem van het zitten blijven. Hij zette uiteen, dat de hoofdoorzaak van dit euvel niet gezocht moet worden in onjuiste selectie. Hij ver wacht afdoende verbetering alleen na de vervanging van het streng doorgevoerde classicale stelsel door het systeem van kern- en keuzevakken. Mevrouw dr. E. Rotten, vice-presidente van de „New Education Fellowship", gaf een overzicht van de opleiding van de leer krachten in verschillende landen. Het pro bleem van de vorming van leerkrachten bij het V.H.M.O. is, naar zij zeide, niet te schei den van de vraag: wat is het opvoedings- doel van scholen voor V.H.M.O.?, daarover bestaat nog geen eenstemmigheid. Dr. W. de Koster, lector paedagogiek aan de universiteit te Gent, bracht naar voren, dat de nieuwe school, aangepast aan de eisen des tijds enerzijds en aan de eigen aard van het kind anderzijds, ook nieuwe leerkrachten vraagt. De universitaire op leiding geeft zijns inziens niet de aange wezen voorbereiding tot het leraarschap bij het V.H.M.O. Theoretische cursussen in psychologie en paedagogiek alleen, kunnen niet de oplossing brengen. Men moet de toekomstige leraar inleiden in de dagelijkse practijk van de opvoeding van jonge men sen. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het Zuider- zeefonds zijn vragen gesteld over de pro vinciale en gemeentelijke indeling van de Noord-Oostpolder aangezien het bezet- tingsbesluit van 1942, waarbij het open baar lichaam „De Noord-Oostelijke Pol der" werd ingesteld, uiterlijk 15 Februari 1953 moet vervallen. Minister Wemmers heeft in zijn memorie van antwoord mede gedeeld, dat onderzocht wordt of de Noord- Oostpolder dan reeds „rijp" zal zijn voor een gemeentelijke indeling en zo ja, of hij dan moet worden verdeeld in meer dan een gemeente. Indien men in aanmerking neemt, dat de grootste gemeente in ons land, Apeldoorn, een oppervlakte heeft van 33.204 hectaren en dat de Noord-Oost polder 48.000 hectaren groot is, dan blijkt wel, dat een nauwgezet onderzoek aan de gemeentelijke indeling vooraf dient te gaan. In de memorie van antwoord wordt naar voren gebracht, dat het uitgifte-plan van 1947 niet volledig kan worden uitge voerd tengevolge van de investeringsbe perking. De te verpachten oppervlakte moest daardoor ingekrompen worden. Tot nu toe is de polder dienstbaar gemaakt aan de sanering van het eiland Walcheren. Er zijn reeds 81 Walcherense boeren in de Noord-Oostpolder gevestigd en in 1952 worden er nog 37 verwacht. Van de 1600 boerderijen volgens het herziene plan van 1947 zijn er aan het einde van dit jaar 634 uitgegeven. Het is de bedoeling in 1952 en 1953 telkens 24 bedrijven voor fruitteelt uit te geven tot een maximum van 480 hectaren. In een van de belanrijkste dorpskernen, Emmeloord, zijn thans 517 woningen ge reed gekomen. Er wordt mee gerekend, dat Emmeloord zich zal ontwikkelen tot een agrarisch centrum van ongeveer 10.000 in woners, met een bebouwingsdichtheid van ongeveer 17 woningen per hectare. Verschenen is de gemeentebegroting van Velsen. Daaruit blijkt dat het eindbedrag van de gewone dienst 10.810.454 beloopt en dat van de kapitaaldienst 39.366.349. Nadere bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. ,?XXXXXXX3CCOOCOCX30CCCOCX<»CCCOCOOCCCaX>C*)OCOCOCOC»OOOOCO ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zachter. 24 November Zon op 8.13 uur onder 16.39 uur. Maan op 2.18 uur, onder 14.19 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 November Hoog water: 10.36 en 23.13 uur. Laag water: 5.46 en 18.16 uur. Zaterdag 24 November Hoog water: 11.48 uur. Laag water: 7.03 en 19.28 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1