Een spannende strijd verwacht tussen Nederland en België LEKASlF Plaats der moderne poëzie Clowntje Riek Drie en zeventigste ontmoeting Haarlemse schrijver Harry Mulisch wint Reina Prinsen Geerligsprijs Kwestie Nieuw-Guinea geen sta-in-de-weg BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Krachtig herstel van Schaakclub „Haarlem" Korfbal Winstkansen voor Animo en voor Oosterkwartier Hockey BMHC speelt thuis tegen Be Fair Wielrennen Ronde van Nederland van 31 Mei tot 9 Juni Sport in 't kort Biljarten DES staat voor op Hof van Holland Kampioenschap hoofdklasse libre Voetballers geschorst wegens wangedrag Dodelijk ongeluk in Assendelft Millioenen voor nieuwe huizen hoofdpijnneem Ondanks half begrijpelijke woorden goed te verstaan „Ontwerp Ziekenfondswet onaanvaardbaar" Voor de kinderen De stand der emigratie Memorie van Antwoord ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 De opstelling der ploegen is: B E L G I Matthys Van der Auwera Van Steen Verbruggen Boogaerts Carré Mérmans Vaillant Anoul Mees Moes Scheidsrechter O Harzic Clavan Ben naars Biesbrouck Scliyvenaar Kraak Zondag wordt de drie en zeventigste officiële landenwcdstrijd sedert 1905 tussen Nederland en België gespeeld. Nederland won 35 maal. België 21 en 16 wedstrijden eindigden in een gelijk spel. Onze landge noten scoorden 176 doelpunten en de Bel gen 134. Wat zal de strijd van morgen in het sta dion Fevenoord te Rotterdam brengen? De Nederlanders zijn wel erg pessimistisch ge stemd en dat is te begrijpen. Het Neder lands elftal speelde immers enkele weken geleden zeer matig tegen Finland en de oefenwedstrijden schonken weinig ver trouwen voor de toekomst. De Belgen schijnen er ook niet zeker van te zijn of hun vertegenwoordigers goed voor de dag zullen komen. In de wedstrijd tegen Oostenrijk konden de spelers er immers niet veel van terecht brengen. Dat was na tuurlijk te begrijpen, maar de tegenstand was minder dan van de Belgen werd ver wacht. Indien het waar is, dat de Belgen bene den hun vorm van verleden jaar spelen kan de strijd morgen interessant worden. Het publiek verwacht een belangwekkende strijd, anders zou de belangstelling weer niet even groot zijn als vroeger voor de ontmoeting tussen Nederland en België. Ook nu was de vraag naar kaarten zo groot, dat vele duizenden teleurgesteld moesten worden. Voor hen biedt de radio uitkomst. De KRO verzorgt de uitzending. Sedert de wedstrijd tegen Finland zijn enkele wijzigingen in het Nederlands elf tal gebracht. Bakers heeft zijn plaats moe ten afstaan en Schijvenaar is opnieuw uit genodigd zijn krachten te geven aan de Oranjeploeg. Wij hebben in het spel van de EDO'er groot vertrouwen. Weliswaar heeft hij wat van zijn snelheid moeten inboeten, doch als verdediger is hij er niet minder op geworden. Wij veronderstellen dat de ach terhoede door zijn meespelen versterkt is. Naast hem staat zijn oud-clubgenoot Oden- thal, die van de linksachter naar de rechts- achterplaats verhuisd is. Een versterking betekent voorts het op stellen van Biesbrouck als linkshalf. Wij verwachten dat een goede samenwerking zal bestaan tussen Biesbrouck en Schijve naar. Al Terlouw deze wedsrijd niet zwak begint dan geven wij de gevaarlijke Bel gische middenvoor Mermans weinig kans. In de voorhoede debuteren Van de Bogert en Bennaers, respectievelijk op de rechts buiten- en de linksbinnenplaats. Eerst genoemde was tijdens de oefenwedstrijd beter op dreef dan de ander. Deze is nog een jeugdige speler die een kans verdient na zijn goede prestaties in het Nederlands jeugdelftal. Hij is lid van de tweede klas- ser Dosko uit Bergen op Zoom. Met Theole heeft deze club in het afgelopen seizoen ge streden om een plaats in de eerste klasse. Van de Bogert heeft met DOS goede wed strijden gespeeld. Clavan bezet weer de linksbuitenplaats. Een uitblinker is hij nooit in het Nederlands elftal geweest; wel maakt hij doelpunten en dat is natuurlijk nuttig. De andere voorwaartsen zijn Lenstra ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING Na twee nederlagen heeft de schaakclub „Haarlem" zich kranig hersteld, door hoe wel zonder te spelen met de in het buiten land vertoevende P. Verdonck met 82 Le zegevieren over het tweede tiental van het Bussums Schaak Genootschap. Een fraaie prestatie, waardoor de Haarlemmers de laat ste plaats in de hoofdklasse C verlieten, of liever in de tweede klasse van de KNSB- competitie. Immers in de bondsvergadering werd op voorstel van het hoofdbestuur de benaming hoofdklasse A, B en C veranderd in respectievelijk hoofdklasse, eerste klasse en tweede klasse. Door het bordgemiddelde bezet HSG de derde plaats, want na de eerste overwinning op De Dom werd ook de lastige uitwedstrijd tegen Philidor I (Leeuwarden) tot een goed einde gebracht, door met 5144"2 te winnen. Zoals reeds te voorzien was, ging in de overgangsklasse de afgebroken pr.rtij tegen VAS II voor Heemstede I verloren. Dit be tekende tevens verlies van de wedstrijd: 4L514. HSG II verloor na arbitrage der af gebroken partijen met 4—6 van HSC. De wedstrijd tussen Heemstede en MSC werd voor een week uitgesteld. In de eerste klasse A kwam de wedstrijd Haarlem IIBloemendaal I eveneens na arbitrage, tot. een beslissing. Lang hadden de Bloemendalers van hun 4"414 overwinning geen plezier, want een gevoelige nederlaag leden zij tegen Het Oosten en wel met 7—3. Laatstgenoemd team gaat thans met twee overwinningen aan kop. De wedstrijd Haar lem IIZaandam kwam voorlopig niet ver der dan 44. In de tweede klasse B gaat Rolland II win nen van HSG III; de voorlopige 414114 voorsprong wekt daartoe wel het nodige ver trouwen. Zoals verwacht werd, leverde de arbitrage HSG III een 5'44'i overwinning op tegen MSC II. In de tweede klasse C werd de uitslag van de wedstrijd Kennemerland IHet Oosten II definitief 46. In de derde klasse C begon Het Oosten III de competitie met een 514—414 overwinning op Santpoort II. Het Schouwtje boekte min der succes en moest ervaren, dat een verge lijking van de uil met de wijsheid, nog altijd reden van bestaan heeft. Het verloor ten minste tegen de club met die naam (De U'l I) met 4—6. In de vierde klasse B werd Kennemerland IT met 8'4114 onder de voet gelopen door HSG IV. Een door invallers verzwakt SSCH II bleek niet opgewassen tegen Rolland III: (214714), terwijl Spaarndam I net iets te kort kwam tegen HWP III: (514414). Van Melis Lenstra Van der Bogert Terlouw Wiertz Odenthal NEDERLAND en Van Melis, over wie we weinig behoe ven te schrijven. Als de Nederlanders zich met geestdrift in de strijd werpen is er een kans, dat zij minstens een gelijk spel zullen behalen. Van de Belgen is te verwachten, dat zij zich geheel zullen geven. In de eerste plaats geldt het immers een strijd tegen Nederland en in de tweede plaats ligt de nederlaag van 5-4, na een voorsprong van 2-0, op 15 April in het Amsterdamse Sta dion nog vers in het geheugen. In ieder geval verwachten wij weer een spannende strijd met een bijzondere sfeer. Zondag komt Oosterkwartier weer in het veld en ontvangt op eigen terrein Landlust. In de uitwedstrijd wonnen de Haarlemmers met 5—7: ook thans wordt een zege verwacht. Aurora gaat op bezoek bij Groen Geel in Wormerveer en ook hier zal blijken, dat Aurora nog te zwak voor deze tweede klasse is. KVD uit Amsterdam komt op bezoek bij Watervliet en de Hoogovenclub zal trachten revanche te nemen voor de 61 nederlaag in de uitwedstrijd. In de derde klasse krijgt Animo Ready be zoek van Indo en kan winnen. De andere Haarlemse ploegen Haarlem en Sport Ver eent trekken naar de Zaan om aldaar respec tievelijk OKV en ZKC te bestrijden. Een gelijk spel zou reeds een goede prestatie voor beide betekenen. Tenslotte spelen nog Aurora 2ZKV 2, Oosterkwartier 2Rohda 3 (122 uur), waarin de gasten de beste kansen hebben. Watervliet 2 krijgt bezoek van BEP 2 en kan winnen, evenals Oosterkwartier 3, dat op bezoek gaat bij Roda 2. Op de achtste competitiedag speelt BMHC andermaal in Bloemendaal. Het elftal moet om halfdrie de strijd aanbinden tegen Be Fair, dat evenals de Bloemendaalse hockeyers acht punten uit zeven wedstrijden heeft. Als BMHC hetzelfde spel vertoont als de vorige Zondag vóór de rust en Be Fair niet beter speelt dan hei. toen tegen Laren deed, dan behoort een kleine Bloemendaalse zege niet tot de onmogelijkheden. W. Elias staat bij BMHC op de rechtsbuitenplaats in plaats van Markus die verhinderd is. In de westelijke promotieklasse gaat BMHC III op bezoek bij HGC III en Alliance bij Pinoké, waarbij de thuisclubs de beste kansen hebben. Om een uur speelt BMHC II in Bloemendaal tegen Schaerweyde. Daar de gasten zich na de nederlaag tegen Alkmaar zullen herstellen is een spannende strijd te verwachten. HBS moet thuis van Alkmaar winnen en Strawberries behoeft de winst punten evenmin bij Gooi II achter te laten. Dameshockey BDHC zal het om kwart over elf in Bloe mendaal niet moeilijk vallen om de dames van HHIJC een nederlaag toe te brengen, hetgeen ook eigenlijk wel mag, indien de Bloemendaalse dames zich alleen aan de kop willen handhaven. Rood Wit krijgt het bij en tegen Be Fair moeilijker, ofschoon met het goede spel van de laatste tijd zeker een ge lijk spel is te behalen. In de promotieklassen ontmoeten elkaar BDHC II en HBS. Amersfoort ontvangt Rood Wit II en Leiden BDHC III. In al deze wed strijden zijn de beste kansen voor de gasten. Op het kalendercongres van de UCI is voor de ronde van Nederland in 1952 het tijdvak 31 Mei9 Juni vastgesteld. Het Nederlandse wegkampioenschap voor beroepsrenners zal op 15 Juni worden ge houden en dat voor amateurs op 6 Juli. Voor de baankampioenschappen te Amster dam profs en amateurs zijn de data 21 tot 29 Juni gereserveerd. NEDERLANDS BONDSTEAM WINT VAN STOCKHOLM MET 4—2. Op de Hokij te Den Haag werd een ijshockcywedstrijd ge speeld tussen het Nederlandse bondsteam en het stedelijk ijshockeyteam van Stockholm. De uitslag werd 4—2 voor de Nederlanders. De tussenstanden waren: 20, 02, 20 Vrijdagavond is het eerste gedeelte ge speeld van de wedstrijd Hof van Holland DES. De gasten behaalden een voorsprong van 128. Dinsdag wordt de strijd voort gezet. De uitslagen waren: Itterson (60) 60 46 11 1,30 46 7 1,08 Wiekamp (170) 41 18 3,90 Krom (170) 170 41 18 4,14 Vlug (70) 70 26 14 2,69 Hooydonk (60) 20 26 6 0,76 Steffers (350) 12 102 29,16 Baart (250) 157 12 62 13,08 Sengers (130) 130 28 20 4,64 Van der Veldt (140) 114 28 26 4,07 Dieckman (340) 249 32 59 7,78 Nobels (250) 250 32 34 7,81 Te Waalwijk werden de wedstrijden voort gezet om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse libre. De uitslagen luiden: Eichelsheim Metz De Ruyter Metz 500 20 99 25,— 285 20 100 14.25. 155 20 51 7,75 500 20 279 25, 500 5 452 100, 300 5 187 60, 500 39 95 12,82 442 39 71 11,33 Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft een onderzoek doen instellen naar de gebeurtenissen tijdens en na afloop van de voetbalwedstrijd Geel Wit 2Spaarnestad, waarbij zich ernstige onregelmatigheden heb ben voorgedaan. Het bestuur heeft besloten een voormalig lid van Spaarnestad voor de verdere duur van zijn leven uit te sluiten voor het deelnemen aan wedstrijden voor de KNVB of daarmede gelijk te stellen wed strijden wegens geweldadig optreden tegen de scheidsrechter na de wedstrijd en een ander voormalig lid voor de duur van drie jaar wegens wangedrag in en na de wed strijd. Voorts besloot het bestuur op initiatief der straf commissie een waarschuwing le publiceren wegens het groot aantal straf zaken dat de laatste weken ter behandeling inkomt. Aan de strafcommissie is opgedragen strengere maatstaven aan te leggen bij de bereching van deze zaken. Belediging van de scheidsrechter of wangedrag zal strenger dan tot dusverre geschiedde worden gestraft. Eichelsheim De stand na de derde ronde luidt: m.pnt. car. brt. h.s. gem. De Ruyter6 1500 41 452 36,38 Metz 2 1085 47 187 23,08 Eichelsheim 2 987 75 99 13,16 Kruythof2 873 81 95 10,77 Op het Stationsplein in Assendelft wilde de 60-jarige weduwe H. Luit uit Kromme nie de weg oversteken en vermoedelijk heeft zij daarbij niet voldoende op het ver keer gelet, want op het midden van de rij weg wercl zij aangereden door een per sonenauto. Mevrouw L. is daardoor zo ern stig gewond, dat zij even later overleed. Velsen leent 5.500.000 Burgemeester en Wethouders van de ge meente Velsen stellen aan de gemeenteraad voor, ten behoeve van de bouw van wo ningen aan te gaan geldleningen, troot f 2.800.000.—; f 2.000.000.—: f 500.000,— en f 200.000,— (in totaal f 5.500.000,—). ADVERTENTIE één van de Een landbouwer uit Hellendoom verwondde enkele maanden geleden bij het gras- maaien een jonge reebok. Hij nam het dier, dat toen pas enkele dagen oud ioas, mee naar huis waar de wonden spoedig genazen. De reebok is nu zo tam geworden dat hij elke ochtend en avond uit de bossen „naar huis" komt om de twee liter melk te verorberen die zijn pleegouders elke dag voor hem achteruitzetten. Op de foto: de Hellendoornse Bambi in de huiskamer, wachtend op zijn avonddronk. Het geestelijke klimaat van de twintig ste eeuw begon zich in en kort na de eex-- ste wereldoorlog te openbaren. Wat in eeuwenlange evolutie was opgebouwd maatschappelijke instellingen, wetenschap, kunst onderging plotseling ongekend ingrijpende mutaties: begrippen als cul tuur, moraal, menselijkheid toonden in hun traditionele vormen hun ontstellende mach teloosheid, zekerheden vielen aan duigen, namen als Einstein, Lenin, Picasso doken op. Dit waren geen hervormers, die de be staande toestand wijzigden of uitbreidden, maar principiële omwentelaars, zoals ze er nog niet eerder waren geweest, die het oude bij de basis aantastten en radicaal vernieuwden. Nochtans waren dit geen da den van willekeur, die ook vroeger of later of helemaal niet hadden kunnen plaats vinden zij waren noodzakelijk, want de oude ontwikkeling begon dood te lopen en werd schadelijk in haar belem mering van de vooruitgang. Zo steunden deze revoluties en hun resultaten, waartoe ook de moderne poëzie behoort, in feite geheel en al op de traditie, in zoverre deze hen voortbracht. Deze „traditionele revo- luties" zijn de revoluties die slagen. Zeer velen zijn zich deze gang van zaken echter niet of nauwelijks bewust en leven daarmee eigenlijk nog in de negentiende eeuw. In de kunst brengt^men het tot Beethoven, tot Cézanne misschien, maar dan huivert men terug. In de poëzie ver liezen rijm en rhythme hun dominex-ende functie, in de muziek thematiek en hax-- monie, in de schildex'kunst gelijkenis en kleurenschoonheid, evenals ook uit het da gelijks leven veiligheid en zekerheid wij ken. Allerwege maken rozengeur en mane schijn plaats voor ontwrichting en gevaar. Echter: zomin als men kan vluchten voor de ondergang, die onze sociale bestaan en ons leven aanhoudend bedreigt, zomin kan en mag men de ogen sluiten voor de mo derne kunst. We moeten integendeel zo snel mogelijk door deze onzalige toestand heen. Het is onzin om te zeggen dat de mo derne dichter rijp is voor de psychiater, die wel smullen zou van zijn werk. Moge het waar zijix. Maar diezelfde psychiater smult pi'ecies zo van Hamlet of Faust. Voor de psychiater als zodanig is een kunstwerk nu eenmaal niet méér dan een compromis tussen onbewust wensen en de morele ta- boe's van het bewustzijn, zoals elke wil lekeurige droom of fantasie. Voor de kunstwaarde bezit hij geen criterixxm. De enigszins beledigde lezer wil met zijn ver wijzing naar „de gekkendokter" uitdruk king geven aan zijn ontsteldheid over de opeenstapeling van woox-den en beelden, die hij in het moderne vers aantreft en die hij zinloos acht. Voor hem is kunst nog steeds zoiets als „schone orde" en wat hij hier tegenkomt zijn immers niets anders dan „ongecontroleerde opx-ispingen van vaak grote lelijkheid!" Twee categorieën Inderdaad, veel der modex-ne poëzie (het Centrale Bond Ziekenfondsen In een nota van de Centrale Bond van ondex-ling beheerde Ziekenfondsen over het Ontwerp Ziekenfondswet, waaromtrent door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies is gevraagd aan de Sociaal Economische Raad, deelt deze bond mede dat het ontwerp voor hem onaan vaardbaar is. Wat betreft de vorm dei- verzekering zegt de nota: „Het ontwerp van wet onderscheidt als verzekerden de groepen „wex-knemers" en „andere dan werknemers" en komt niet tegemoet aan het algemeen verlangen om terug te keren tot één soort vei-zekerden, zonder het thans bestaande verschil tussen zogenaamde „verplicht"- en „vrijwillig" verzekerden. De practijk heeft geleei'd welke bezwaren aan een dergelijk systeem verbonden zijn, tex-wijl bovendien het ovex-hevelen van be paalde groepen van de ene naar de andere soort verzekerden wel duidelijk heeft be wezen, dat trekken van een scherpe scheidingslijn tussen de twee categorieën nagenoeg onmogelijk is". Verder komt het ontwerp volgens de bond niet tegemoet aan het alom bekende verlangen om tot afschaffing van het couponsysteem over te gaan. Het nieuwe ontwerp wordt dan ook een „overhaaste consolidering van het tijdens de bezetting afgekondigde Zieken- fondsenbesluit" genoemd. Aan een wette lijke regeling wordt zeer veel waarde ge hecht, maar dan moet het ziekenfondswe zen ook opgebouwd worden op de vóóroor logse gedachtegang: één ziekenfondsverze kering voor dat deel der bevolking, dat op grond van het inkomen daarvoor in aan merking komt. Aan alle pret komt een eind en ook aan de ijspret. Op een dag was de kou verdwenen; het begon zelfs te regenen. ,,V/at. jammer'.', zei Bunkie. „Nou is het natuurlijk afgelopen met schaatsen, want het dooit!" - „Ja", zei Rick. „Het zal wel gevaarlijk zijn om nu nog op het ijs te komen. Zullen we eens gaan kijken?" Ze gingen buiten de stad en stonden voor een sloot. Achdat zag er treurig uit. Overal stond het water op het ijs! Daar konden ze onmogelijk meer op gaan! „Tja", zuchtte Rick. „We kunnen onze schaatsen wel weer op zolder bergen het is afgelopen!" „Maar nu komt het voorjaar weer!", troostte Bunkie. „En straks wordt het weer zomer!" Hedenmiddag heeft in de aula van de Universiteit der gemeente Amsterdam voor de vijfde keer de uitreiking plaats van de Reina Prinsen Geerligsprijs, be doeld ter aanmoediging van letterkundi gen beneden de leeftijd van 25 jaar. De gelukkige is dit keer de schrijver Harx-y Mulisch uit Haax-lem, in 1927 in deze stad gebox-en. Zijn be kroonde roman, die vex-moedelijk over Dnkele maanden in iruk zal verschijnen, is getiteld „Archibald Strohalm" en draagt ils motto een dicht regel van Gerrit Ach- :erberg: „Symbolen vorden tot cym balen :n de ure des doods". De Reina Prinsen Geerligsprijs werd in vorige jaren achtereenvolgens toege kend aan Simon (thans Gerard Kor- nelis) van het Reve, Mies Bouhuys, Wil lem Wittkampf en Jan Blokker en de jury bestond thans uit Anna Blaman, Adriaan Morriën, H. J. Smeding, Adx-iaan van der Veen en Bex~t Voeten. Als een organist Harry Mulisch heeft met succes lager onderwijs gevolgd. Vervolgens bezocht hij gedurende drie jaar het Christelijk Lyceum, waarna hem te verslaan werd gegeven dat hij zijn verdere ontwikkeling beter eldex-s kon opdoen. Hij was een slechte leerling, speciaal wat Nederlandse taal en letterkunde betrof. Zijn liefheb berij ging uit naar natuux-kunde en het doen van chemische proeven. Op zestien jarige leeftijd noteerde hij in zijn dag boek: „Ik aanvaax-d geen kunst". Wat hem er tenslotte toe dx-eef te gaan schrijven kan hij zich eigenlijk niet meer herinneren, maar zijn eerste verhaal werd direct in Elsevier's Weekblad geplaatst. Ook aan de Groene Amstex-dammer en Vrij Nederland heeft hij bijdx-agen gele verd. Toen hij echter de smaak eenmaal goed te pakken kreeg, wilde niemand zijn proza meer plaatsen. Hij ging niettemin door en vei-vaardigde enige toneelstukken en romans, welke evenmin een uitgever vonden. Veel werk is trouwens onvol tooid gebleven. „Ik ben een hele tijd be zig geweest mijn talent af te tasten", zei hij ons in een gesprek in de Haarlemse sociëteit Teisterbant, waar hij lid van is. „Men kan een dergelijke activiteit vei-ge- lijken met die van een beginnende orga nist, die hier eens aan een knop tx-ekt en daar eens aan een knop trekt om te horen wat voor geluid dat geeft". Telkens door een ander-ik In 1949 is Harry Mulisch aan de roman „Archibald Strohalm" begonnen en na een half jaar was dit werk (met de ondertitel „Een geteisterde") in grote lijnen gereed. De schrijver verkeerde toen in een critiek stadium, waaruit hij zich wist te bevrijden door zich tot filosofische overdenkingen te zetten. In de wijsbegeerte, die van zijn kunstenaarschap wel ondex-scheiden xxxaar niet gescheiden kan worden, om met Bol land te spreken, vond hij zijn ware bestem ming. In Juli 1950 begon hij zijn roman te herschrijven. Hij bemerkte daarmede zelf een verandering door te maken, hetgeen ook blijkt uit de stijl. „Eigenlijk had ik het gehele boek in één seconde moeten afma ken. Nu is bij voorbeeld het zevende hoofd stuk als het ware door een ander geschre ven dan het zesde. Zonder de sclxrijver- zelf erbij te denken is het psychologisch onaanvaardbaar. Het kon dus ook niet an ders of ik moest aan het slot zelf aan het woord komen voor een uiteenzetting met de hoofdpersoon. Het boek behandelt het pro bleem-van-het-niet-kunnen-leven. Met Strohalm is gebeurd wat eigenlijk met mij had moeten gebeuren. Het geheel is dan ook niet van tevoren bedacht, maar gaan deweg gegroeid. En al gaat. de titelheld ten onder, het is uitex'st positief!" Het is niet mogefijk, aldus verklaart Harry Mulisch, om een indruk van de in houd te geven. Daarvoor zou men het hele boek in de krant moeten zetten. Hij is erg blij met de hem verleende onderscheiding, die hem, gezien de vele onvolkomenheden, ten zeerste verwondert. Zijn proza is slechts zeer zelden wat men noemt „experimen teel". Voorkeur voor een bepaalde schrijver heeft hij niet. wel voor enkele boeken, on der meer van Vestdijk en van Thomas Mann. Harry Mulisch is nu bezig aan enige no vellen en een nieuwe roman, die zonder er een vervolg op te zijn in geesteliike zin bij het thans bekroonde werk aansluiten. El ders op deze pagina van Haarlems Dagblad vindt men een beschouwing door deze jonge auteur, van wie wij nog een kort verhaal in portefeuille hebben, over de moderne dichtkunst. De heer C. A. Korndörffer van het Com missariaat voor de Emigratie heeft te Zwol le verklaard, dat de emigx-atie op het ogen blik pas op volle toex-en draait en dat die ook inderdaad noodzakelijk is, gezien de bevolkingstoename. In Frankrijk was de toename van de bevolking in de periode 1900-1949 1,2 procent, in. Luxemburg 24 en in Engeland 25. in België 28, in Zweden 35 en in Nedexdand 92,2 procent. Canada is nog steeds het belangrijkste emigratieland. In 1952 zullen daar 16 a 18000 Nedei-1 andei's geplaatst kunnen wor den. Het aantal mislukkingen schat mexx op 3 procent. In het eerste halfjaar van 1951 vei-trokken 22.454 personen. Hoe zeer de emigratie is toegenomen, kan blij ken uit de volgende cijfers: Canada 1946: 9 personen, 1947: 2361 personen, 1948: 6899 personen, 1949: 6855 personen, 1950: 7033 personen en het eerste halfjaar 1951: 11.187 pei'sonen. Voor Australië waren deze cijfers respectievelijk 22, 95, 867, 1619, 9268 en 7797, voor Zuid-Afi-ika 16, 1.062, 2.340, 2.021, 1.153, 1.225. Voor Nieuw-Zee- land 1947: 8 en verder respectievelijk 95, 101, 503, 886. Tenslotte deelde de heer Korndörffer nog mee, dat de aanmelding voor Austra lië, die onlangs is stopgezet, volgende week weer open gesteld zal wox-den, ee?!JtLte m,eest consequente deel) 4. ontdekking, erkenning en stamelen! .7 drukking van ons fiasco. Zij brS fl oplossing, zoals bijvoorbeeld EinsttJ op zijn terrein heeft gebracht. Maai L ook onmogelijk, want zo'n onlossi! t slechts buiten de kunst om tot -Ja! bracht worden. stand ge- Had echter de kunst omstreeks I92n hu purgerende karakter, heden ten da! men (na een reactie in de period* f schijnwelvaart tussen de twee wereld!? logen) hoe de toen ontdekte uitdrukking" middelen ook worden toegepast inS kunst, die niet zo strikt ontspringt aan t? gevoelde bankroet. Dero twee cftSï dient men gescheiden te houden Van het ook nu nog bestaande tv™. 1920" zijn S c h i e r b e e k en L u cebeïï de zuiverste voorbeelden: gegrepenen J geslagenen, een probleem stellend (dat van onze cultuur) en als kunstenaar 0n machtig om het op te lossen. Hun oer soonlijkheicl is als het ware consequent' met de malaise van ons bestek. Schierbeek is de grootste van de twee. In zijn Boek f IK" (1), waarin proza en poëzie een on- scheidbare eenheid vormen, houdt hij uiL I verkoop van de Westerse beschaving m een radeloze wanhoop slechts zelden be grijpelijk, maar (om een woord van' de B dichter Jan Elburg toe te passen) bijna i steeds verstaanbaar en op soms magistrale wijze. Luister naar deze aangrijpende pas- sage: „God gaat terug naar zijn hemel maar mijn hemel, mijn Tk mij waarheen? met de voeten in 't leed van de leken J met het hoofd tot het haar in 't versland met de deuk in het hart en het deuken O Ik waèr Mijn ik? 11 Is het einde mijn MEN? Mijn JIJ, GIJ o GOD jouw mijn ik?" Paul Rodenko (2) noem ik als vertegen woordiger van het andere genre, dat de door de moderne kunst ontdekte expressie- mogelijkheden exploiteert en in dienst stelt van blijmoediger levensgevoelens. Eer ik ook van hem een voorbeeld geef, wil ik terloops een moeilijkheid trachten 'weg te u nemen, die voor velen het lezen van de nieuwe poëzie in de weg staat. Eén der L moderne uitdrukkingsprocédés, met name f het surrealistische, bestaat uit het tegen- elkaar-aan plaatsen van twee (of meer) beelden, die ogenschijnlijk niets met elkaar i te maken hebben. Men moet zich daar dan niet op doodstaren, maar proberen te ont warren v/at er uit het huwelijk van die twee wordt geboren. Dat is dan steeds iets van geestelijke aard, bij voorbeeld huiver, of vreugde, fijne nuances die op een andere manier niet omschreven kun nen worden. Men proeve de eindeloze verveling in de volgende sublieme regels van Rodenko, die niets met slakken, slijm, vingers of honden hebben te maken: „De slokken van ons tweezijn hebben stil hun slijmspoor 0111 de tafelrand gewonden. Je vingers zijn als honden de kamer uitgeslopen." Wanneer ik althans een goede wil aan gaande de moderne dichtkunst wakker heb kunnen roepen zal ik blij zijn. Wie de tijd waarin wij leven verafschuwt, bedenke dat hij er mede verantwoordelijk voor is, hetzij door het stellen van daden, hetzij door het nalaten er van De moderne kunst kan men echter niets verwijten, integendeel: zij ziet de toestand moedig in het oog, hetgeen de eerste stap naar verbe tering is. HARRY MULISCH (1). Bert Schierbeek: Het Bock IK, De Be zige Bij, 1951 (2) Paul Rodenko: Gedichten, U, M. Holland (Windroosserie). 1951. In de Memorie van Antwoord op de be groting van Uniezaken en Overzeese Rijks delen worclt gezegd, dat het de regering niet mogelijk is om over het overleg met prof. Supomo omtrent de herziening van het Uniestatuut meer mededelingen te doen. Zij is wel van mening, dat het geschil over Nieuw-Guinea een gunstige regeling voor beide partijen niet in de weg hoeft te staan. De regering betreurt het daarom, dat Indonesië blijkens zijn protesten tegen het opnemen van Nieuw-Guinea in de Grond wet, de kwestie-Nieuw-Guinea als hoofd punt bij de Unie-besprekingen ter tafel wil brengen en daarmee het succes van die besprekingen in de waagschaal stelt. Daar het volgens de Nederlandse regering hier een rechtsgeschil betreft, heeft zij de sug gestie geopperd deze zaak voor het Unie- Hof van Arbitrage te brengen. Dg regering is er van overtuigd, dat In donesië bei-eid is, de herziening van het Unie-statuut op regelmatige wijze tot stand te brengen, hoewel de regering weet, da' er enkele invloedrijke personen in Indo nesië zijn, die een eenzijdige opzegging verdedigbaar achten. De regering acht het nog te vroeg om een beslissing te nemen over de vraag of ae taak van het departement voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen moet worden ovei. gedragen aan een of meer andere departe menten. Teneinde een volgende kabinets formateur in staat te stellen zich hierover een oordeel te vormen, heeft de regering opdracht gegeven hier een rapport over samen te stellen. Over de onveiligheid waaraan Neder landers in Indonesië bloot staan, zegt oe regering, dat tot nu toe 25 nota's over ge pleegde moordaanslagen en 50 nota s be treffende arrestaties in Djakarta zijn over handigd. Op 1 November bevonden zien 108 Nederlanders in voorlopige hechtenis. De minister is zich ten volle bewust van het moeilijke sociologische probleem der „Indische Nedexdanders". De regering ver klaart zich bereid om mee te helpen bi] het financieren van een overbrenging van een groep van deze mensen naar Suriname, zoals dat door de vereniging „Quo Vaois voorgesteld. Ook de landsregering v^n Suriname ls bereid om steun aan een soort gelijke kolonisatie te verlenen. Voorwaarae is echter, «dat „Quo Vadis", dat deze emi gratie wil organ isex-en, een behoorlijk ex ploitatie-schema kan overleggen. Dit is dusverre nog niet gebeurd. Wat de kwestie der Ambonezen aai- gaat, laakt de regering de activiteit van Stichting „Door de Eeuwen Trouw die de Ambonezen in hun verzet tegen de wet telijke ovex'heicl aanspoort en stijft. L 21 I I a a ill :oi

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6