Nieuw beroep op de Britten; Kort en bondig Overhemd ELZER'S KRIJGER vaag antwoord van Maxwell Fyfe Assemblée te Straatsburg Roofoverval bij Bandoeng Bekentenis in spionnage-affaire Piet Kohier overleden Minister Albregts over productiviteit Beverwijk IJmuiden Velsen Ingezonden stukken Luidsprekers ENORME COLLECTIE! HERENMODEHUIS 7 Dulles maakt reclame Program voor opvoering Belgische productiviteit Engeland vreest Japanse concurrentie Paard en principe Koninklijk bezoek aan Rotterdam Koninklijke subsidies voor vrije schilderkunst W. D. Rous vermoord Utrechtse „efficiency"- dagen geopend Twee kinderen uit een brandend huis gered Opleiding van landarbeiders tot „landbouw-machinisten" Ontslagen by Beverwijkse groenten-conservenfabriek Ook in Beverwijk een „burgerzinlening' Huis-aan-huis collecte voor lijdend Italië Nieuwe predikant bij Geref. KO 31 „Fooi" ECO U-NE 13.90 Extra POPLIN 16.90 Zijden POPLIN 18.50 ZELFBINDERS Heeft wat Uzoekt! oEjsSDAG 28 NOVEMBER 1951 iVan een speciale verslaggever) ,-UtSBURG, 28 Nov. De dag is bisteren wat bedrukt en zonder grote -fijigjngen verlopen. De heer Struye het rapport van de Commissie voor Zaken toe en hij deed dat in een t waarin hij een zeer krachtig beroep •[Lp de medewerking der Britten zon- wier medewerking onvoldoende resul- t' moeten volgen. Lord Layton, die na an het woord kwam om verslag uit hengen over de besprekingen met de V-rikaanse Congresleden, begon met te dat geen Engelsman het pleidooi heer Struye onberoerd had kunnen ,.voren en dat hij hoopte dat de antwoor- M'an zijn Britse mede-afgevaardigden ^gunstig mogelijk zouden uitvallen, ij Franse afgevaardigde Guy Mollet gen rede waarin hij in belangrijke 'vherhaalde wat hij te voren in de Com- ^ie voor Algemene Zaken reeds had Ten dele was de tekst van zijn vons dus reeds bekend. De minimum- (üe hij aan Britse medewerking stel baren de drie volgende: Ten eerste dat 3ritten een vorm van samenwerking len vinden met de Europese gemeen- L Voor kolen en staal; in de tweede 'bis dat zij een vorm van deelneming jjen vinden aan het Europese leger, en :de dat zij er toe zouden medewer- t Europa kan worden opgenomen in w sterlinggebied. ftn Nederlandse zijde werd door twee ^vaardigden het woord gevoerd. Het bn de heren Schmal en Van de Goes Naters in wier betogen men tweemaal bren kreeg dat men in Europa nu eerst overeenkomsten moet ratificeren die gjs voorbereid zijn en dat men eerst de iianen moet afmaken waar men mee bezig jaivorens men met nieuwe plannen naar ftn komt. Fet sprak wel vanzelf dat het betoog van ..Franse generaal Koenig, de Gaullist, in .■5mate teleurstellend moest zijn, indien •a althans van deze zijde iets positiefs si verwacht. De uiteenzetting van de ge- ^31 was te vergelijken met de opmer en die de generaal De Gaulle onlangs arkte over eventuele deelneming aan het m kabinet, namelijk de Gaullisten Ben wel iets doen, maar op hun «waarden. De generaal zeide bovendien iet voorbijgaan dat het Europa .dat er ckomen moest beschermd zou moeten «den tegen het omslaan van de publieke dein de afgesloten landen. Het is jam- 3ZTROIT (Reuter). John Foster Dul- s reizend ambassadeur der Verenigde •ren, heeft Dinsdagavond aangedrongen Let opbouwen van een machtige strijd- •üht om een Russische aggressie af te rikken door de bedreiging met een ver eende tegenaanval. Dulles stelde dit «als „stok achter de deur", ingeval in- rdionale overeenstemming over beper- cg van de bewapening tenslotte zou uit- ;:ven, De voorgestelde strijdmacht zou in rat moeten zijn het binnenlandse com- dcatiestelsel van de Sovjet-Unie zoda- '4 te treffen, dat „haar uiterst gecentr eerde, despotische politiestaat uiteen zou alien". Uiteraard, aldus Dulles, zou duide- ::igemaakt moeten worden, dat de strijd- ucht op zichzelf nimmer een bedreiging kzijn, doch slechts gebruikt zou worden wijze van représaille voor „openlijke, uitgelokte aggressie". Dulles verklaarde een en ander in een spraak tot een vergadering van verte- swoordigers van reclame-bureaux te M. (Van onze correspondent in Brussel) Men gaat in België een groots opgezette rpagne voeren voor de opvoering van de rductiviteit. Plet economisch kernkabinet ifift hiervoor een budget van 22.000.000 hues ter beschikking gesteld. Het is in België daarom nodig de indi- viuele productiviteit der arbeiders op te wren, omdat het peil der Belgische lonen «te hoog is en slechts door een beter riement zal kunnen worden behouden. h het Britse Lagerhuis is de vrees uit- -proken, dat herleving van de Japanse ïatrie oneerlijke concurrentie voor de katoen-, aardewerk- en andere in leen zal betekenen, aldus de „Daily •■-tgraph". de tweede lezing van het Japanse ^fverdrag verklaarde de onder-minis- ^'an Buitenlandse Zaken, Nutting, dat jzelfs als het wenselijk zou zijn, on gelijk zou zijn eigen douanemaatregelen -■een door een aantal staten getekende «nationale overeenkomst toe te voegen, j Labour-afgevaardigde Smith stelde het verdrag te verwerpen. Hij toonde rieden van het Lagerhuis twee kopjes, J van Japans fabrikaat dat bijna gelijk :iaan het andere, van Brits fabrikaat, jidat voor een derde van de prijs werd ;^nt. Dit was, volgens Smith, econo- aggressie van het ergste soort, al- 8 06 „Daily Telegraph". [Van onze correspondent in Londen) et Engelse voorschrift luidt dat Britse .jfren, die van Engeland per vliegtuig en verzonden, slechts door Engelse -vaartmaatschappijen mogen worden "«rd. De KLM mag daarom ook geen ::fst van Londen naar Amsterdam ^^en' ^och omgekeerd wel post naar _^zer dagen kwam men door deze be- \J' WeI1<e het eigen genationaliseerde, Xr'a?bedrijf bevoordeelt, in moeilijk- moest namelijk een beroemd ■^paar(J. Billiter Sireet, genaamd, naar W Worc'en geëxporteerd. Engeland [W rechtstreeks naar dat land en L ,s West-Indische luchtvaart-maat- ;f1J beschikt slechts over twee Vil- Daa^V te klem zijn voor een paard. rom kwam alleen de KLM in aan- 1 voof dit karwei. Het Engelse rie beeft na veel gede- IiU]'°Vei! ket hart gestreken en een ;,j''og[uiS toestemming gegeven te L, °p het vliegveld Boyingdon om het -Öare Pwrd op te halen. mer dat op dat ogenblik nog niet gebruik werd gemaakt van de Amerikaanse manier van debatteren, anders had men de gene raal misschien kunnen vragen, met welke middelen hij meende dat omslaan van een openbare mening te kunnen tegengaan. Vanmorgen is de zitting geopend met de met zoveel belangstelling tegemoetgeziene rede van de Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe. De rede maakte een welwillende maar toch weer vage indruk. Hij bevatte van die ver zekeringen in de geest van „Groot Brittan- nië wil zijn rol spelen", zonder te preci seren (en dat wil men nu juist zo graag) wat die rol is. Sir David heeft het wel dui delijk gemaakt dat de regering van Groot- Brittannië bereid is een nauwe en perma nente samenwerking te zoeken met de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Hij heeft ook doen uitkomen dat men een dergelijke vorm van samenwerking zal trachten te vinden ten aanzien van het Europese leger. Verschillende economische punten liet hij vooralsnog buiten beschou wing, omdat die later zullen worden aan gesneden. De Hannie Schaft-herdenking De ouders van Hannie Schaft verklaren dat de passage in ons stuk van Maandag over de Hannie Schaftherdenking, waarin stond dat de ouders zouden hebben ver klaard dat hun dochter geen communiste was, onjuist is. Zij ontkennen een der gelijke mededeling ooit gedaan te hebben. BEPERKING KOPERVERBRUIK De 18 landen, die bij de organisatie van Europese Economische Samenwerking zijn aangesloten, zijn kort geleden overeen gekomen een gemeenschappelijke regeling te treffen om, gezien het grote tekort aan koper, het gebruik van dit metaal zoveel mogelijk te beperken. Deze regeling ver biedt het gebruik van koper of koper legeringen, die 40 procent of meer koper bevatten bij de vervaardiging van ruim 200 verschillende producten. DE VACANTIEREGELING IN HET BOUWBEDRIJF Over de regeling van de vacantie in het bouwbedrijf in 1952 deelt de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf mede, dat hij dien aangaande nog geen enkel besluit heeft genomen. Tegen de uitwerking van de vacantiespreidingsidee, die gedurende een aantal jaren in het bouwbedrijf werd ge kozen, zijn zeer ernstige bezwaren gerezen en daarom wordt voor 1952 door velen de oplossing voor dit probleem gezocht in een richting, die meer recht doet wedervaren aan de alom in deze bedrijfstak levende wens tot wederinvoering van de vroegere gebruikelijke ene vacantieweek. Een be slissing hierover is echter niet voor half December te verwachten, aldus de be drijfsraad. Van de tweehonderdtachtig prijswinnaars in de foto-wedstrijd van het maandblad Popular Photography zijn zestig niet van Amerikaanse nationaliteit. Eén van hen is de fotograaf Joh. Scholten uit Haarlem, wiens bekroonde foto wij hierbij reprodu ceren. In totaal waren 50.000 foto's uit 35 landen voor deze jaarlijkse foto-wedstrijd ingezonden. Vrijdagmiddag om drie uur zullen de Koningin en Prinses Wilhelmina een be zoek aan Rotterdam brengen en het eer tijds door Koningin Wilhelmina aan het gemeentebestuur van Rotterdam aangebo den beeld „Sterker door strijd" onthullen, een werk van mejuffrouw A. Hans, dat in de benedenhal van het raadhuis staat op gesteld. Op voordracht van de jury voor de Ko ninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst heeft Koningin Juliana voor het jaar 1952 een studiebeurs verleend aan de vol gende zes jonge kunstenaars: J. J. Vegter te Voorburg, Jac. Kuyper te Amsterdam, Dirk Trap te Groet, H. Th. Bies te Aarle Rixtel, D. C. Breed te Haarlem en Mia Jongmans te Maastricht. DJAKARTA (Aneta). Op enkele kilo meters van de plek, waar verleden jaar de Amerikanen Doyle en Kennedy werden vermoord, namelijk tussen Bandoeng en Cheribon nabij kampong Boegol, werd Dinsdag door een bende van 200 man een hinderlaag gelegd. De bende hield acht auto's aan die werden geplunderd en ver moordde de bekende sportvlieger W. D. Rous. De heer Rous, die vertegenwoordiger was van de „General Motors", weigerde te voldoen aan de sommatie om te stoppen, waarna de bendeleden de weg versperden met een brandende vrachtauto. Toen de heer Rous uit zijn auto sprong en trachtte te ontvluchten, werd hij door acht kogels getroffen en op slag gedood. De inzittenden der acht aangehouden auto's, waaronder drie autobussen, in totaal ongeveer 100 personen, werden door de bende de djatibossen ingedreven. Vol gens de eerste berichten op Woensdag ochtend zijn allen terecht. Vermoed wordt, dat de bende deel uit maakt van de „Tentera Islam Indonesia" en dat deze daad is verricht door dezelfde groep, die onlangs een aanslag pleegde op de expressetrein van Soerabaja naar Dja karta. Van officiële zijde vernam Aneta, dat de achtervolging is ingezet door een mo biele brigade van leger en politie. De bende nam de wijk in de richting van Indrama- joe, uit welke richting zij ook gekomen was. De heer Rous wordt hedenmiddag ter aarde besteld. Deze bekende sportvlieger was de eerste, die met een „Hermoth Moth" in September 1936 van Indonesië naar Nederland vloog. Hij was drager van een kruis van verdienste voor tijdens de oorlog verrichte daden. Volgens een bericht van „Plet Vrije Volk" heeft de spion „König", die op 29 October door de Binnenlandse Veiligheids dienst is gearresteerd, verdacht van spion- nage voor Tsjechoslowakije, een bekente nis afgelegd. Hij heeft toegegeven, dat hij in opdracht van de Tsjechische geheime dienst gegevens verstrekte aan de com munistische agent Oldrich Neumann. „König", die in werkelijkheid mr. Krantz heet, zoals minister Teulings in de Kamer heeft medegedeeld, maakte reeds in Tsjechoslowakije kennis met Neumann. Kort na de communistische staatsgreep daar kwam deze Nederlandse spion met zijn vrouw terug uit Tsjechoslowakije. Hij werd hier op aanbeveling van enkele hooggeplaatste personen aangesteld bij de Rijksdienst voor het Nationale plan. Er bestond geen argwaan tegen hem omdat hij vertelde dat hij Tsjechoslowakije had moeten verlaten door de omwenteling. Uit het voorlopig onderzoek is, volgens het „Vrije Volk", gebleken, dat de spion niet om geldelijk gewin maar uit ideologi sche motieven diensten heeft verleend aan de Tsjechische geheime dienst. Over be langrijke gegevens zou hij echter niet heb ben kunnen beschikken. BINNENLAND Multifilm te Haarlem heeft in opdracht van de VW „Nijmegen Vooruit" (financieel) gesteund door het gemeentebestuur en enkele grote bedrijven) een toeristische propaganda film onder de titel „De stad aan de rivier" vervaardigd. Handel, industrie en verkeer nemen een belangrijke plaats in, doch natuur en cultuur zijn evenmin vergeten. Dinsdagmiddag is de eerste electrische locomotief der Nederlandse Spoorwegen van de serie 1200 in gebruik genomen. Deze serie bestaat uit 25 stuks, die alle vóór Mei zullen zijn afgeleverd. De electrische locomotieven zijn bestemd voor het trekken van zware goederentreinen. Aan de heer L. van Sterkenburg, direc teur van de N.V. Nederlandse Verenigde Hotels, is bij decreet van de Franse minister van Openbare Werken. Transport en Touris- me het „Croix de Chevalier du Mérite Tou- ristique" verleend. Deze onderscheiding wordt verleend aan personen, die zich. voor de bevordering van het touristen-verkeer bijzonder hebben onderscheiden. Op de Weteringschans in Amsterdam is Dinsdagavond een wielrijdster onder een pas serende vrachtauto met aanhangwagen ge raakt en om het leven gekomen. In de 514e Staatsloterij, 5e klasse, derde lijst, is op nummer 8060 een prijs van f 50.000 gevallen. HAARLEM EN OMGEVING Als advocaat en procureur bij de recht bank te Haarlem werd beëdigd mr. J. P. M. Hermans te Haarlem. Operettekomiek, bekend door „De Boemelbaron" De komiek en operettespeler Piet Kohier is in de afgelopen nacht in Oldenzaal over leden. Gisteravond had hij daar voor leden van de Groninger vereniging een voor drachtavond gehouden en zich vervolgens naar bed begeven. Toen men hem heden morgen wilde wekken, kreeg men geen antwoord. Een onderzoek bracht aan het licht dat de 79-jarige acteur aan hart verlamming was gestorven. In September 1947 is Piet Kohier alom in den lande, ook in Haarlem, ter gelegen heid van zijn 75ste verjaardag gehuldigd, bij welke gelegenheid hij de hoofdrol ver vulde in de sinds jaar en dag gevierde klucht „In 't Gouden Haantje", waarin hij voor het eerst was opgetreden als gast in het gezelschap van Willem Royaards. Zijn vermaardste creatie was die van de land loper Droogkeeltje in „De Boemelbaron" van Walter Kollo, welke hij meer dan twee duizend keer tot leven heeft gewekt, onder meer ter viering van zowel zijn zilveren als zijn gouden artistenjubileum. Het is merkwaardig te bedenken dat deze vermakelijke, bewegelijke toneelspeler aan vankelijk een „zittend" leven heeft geleid, want hij werd in zijn jongelingsjaren tot kleermaker opgeleid. In 1890 kreeg hij echter zijn eerste engagement „als komiek en tweede violist" bij een rondreizend ker misgezelschap. Vijf jaar later kwam hij bij de vermaarde revue van Henri ter Hall en na de vervulling van dit engagement maak te hij een tournée door Europa als jongleur. In 1905 debuteerde hij in „Flora" in de Amstelstraat bij de revue, drie jaar later werd het gezelschap der drie K's opge richt: Kreeft, Kiehl en Kohier en tijdens de mobilisatie van 1914 ging in 't Amsterdamse Rembrandttheater de première van „De Boemelbaron". Later speelde hij nog in tal rijke andere stukken, operettes, revues (onder meer naast Buziau) en voor de film. Altijd heeft hij met inzet van zijn goed moedige natuur en veelzijdig vakmanschap de burger gegeven wat de burger ver langde. De minister 'zonder portefeuille, belast met de verhoging van de productiviteit, prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft heden morgen in Urecht de door het Nederlands Instituut voor Efficiency georganiseerde „,efficiency-dagen" geopend. „Het schijnt niet lichtvaardig", zo zei de minister in een toespraak, „als kinderen van deze tijd te spreken van een tweede industriële revolutie van verder reikende aard dan de eerste, die aan het einde der 18e eeuw begon. Het gaat in de diepste zin om de bepaling van de verantwoorde lijke plaats van de arbeidende mens in het moderne bedrijfsleven, die niet alleen van beslissende betekenis zal blijken te zijn voor de ontwikkeling van de industriële verhoudingen, maar, meer-omvattend, van de gehele gemeenschap". Minister Albregts waarschuwde voor het gevaar van een eenzijdig streven naar op voering der productiviteit, dat de mense lijke waardigheid geweld aandoet. De juiste geestelijke instelling voor de bevordering van de productiviteit, dié naar hij zeide, haar basis vindt in doelgerichte samenwerking, houdt de opvatting in, dat de productiviteit, die in economisch en so ciaal opzicht goed is, ook goed is in alge meen menselijk opzicht. Indien de mens in dit opzicht zijn macht om de natuur te beheersen ziet toenemen, groeit hij ook zelf in gelijke mate. „De productiviteit kan er dus toe medewerken het leven van de arbeidende mens in en buiten het bedrijf gelukkiger te maken", aldus minister Al bregts, „maar daartoe vraagt zij om een versterking van de gemeenschapsgeest in de vervulling van de taak". Hij deed tenslotte een beroep op de aan wezigen om de samenwerking juist wat betreft de opvoering der productiviteit zo veel mogelijk te bevorderen en te verdie pen. De „harde" middelen, die gelegen zijn in winst- en loonprikkel, achtte hij even min toereikend voor het welslagen als overheidsdwang. Doordat een theemuts vlam vatte brak Dinsdagavond brand uit in een woning aan de Box'gwold in Groningen, terwijl de ouders van het gezin, dat er woonde, af wezig waren. Omwonenden hebben zich door het forceren van een ruit toegang tot het huis verschaft en een baby en een negenjarig meisje uit het huis gered. De baby moest ter observatie in het Acade misch Ziekenhuis in Groningen opgenomen worden. De brandweer slaagde er in het vuur te beperken tot de grote woonkamer van het huis, die ernstige schade kreeg. Bij onderzoek bleek, dat een 13-jarig doch tertje een theepot met muts en al op het theelichtje had gezet en daarna het huis had verlaten. De Stichting voor de Landbouw heeft minister Mansholt verzocht de opleiding van vakbekwame landarbeiders te willen subsidiëren. Het plan voor een opleiding van land arbeiders tot „landbouwmachinist", gesub sidieerd door de overheid, en tot het doen uitbetalen van een toeslag op het loon aan gediplomeerden van deze opleiding is af komstig van de provinciale Stichting voor de Landbouw te Groningen. De landelijke stichting heeft het in zijn algemene strekking overgenomen. De sterk toegeno men mechanisatie heeft de eisen, die aan die landarbeiders moeten worden gesteld, aanzienlijk verzwaard, speciaal op de grote akkerbouwbedrijven. Het aantal theore tisch en practisch voldoende geschoolde arbeiders is te gering. Dit heeft een ongun stige invloed op de productiviteit. Vermin dering van het aantal jonge landarbeiders maakt dit vraagstuk nog ernstiger. Daarom vraagt de Stichting voor de Landbouw overweging van de mogelijk heid om met overheidshulp machinisten cursussen voor landarbeiders te organi seren. Een commissie zou daartoe moeten onder zoeken in hoeverre seizoenwerkloosheid in de landbouw kan worden bestreden, wan neer het door de genoemde opleiding mo gelijk zou zijn, dat werkzaamheden, die niet tot het landbouwwerk in engere zin behoren, zoals revisie en reparatie van landbouwwerktuigen, door een vaste per soneelsbezetting op grote akkerbouwbe drijven worden uitgevoerd. Bij de conservenfabrieken van de N.V. Gebr. Docter te Beverwijk hebben 35 ar beiders hun ontslag aangezegd gekregen. Hoewel het bedrijf een seizoenbedrijf is en als regel bij de aanvang van de winter maanden wegens vermindering van de pro ductie tot ontslag van een aantal overtol lige arbeidskrachten moet worden overge gaan, heeft de directie ditmaal meer arbei ders moeten ontslaan dan in andere jaren, daar door de gestagneerde export van groentenconserven naar Engeland een be langrijk deel van de orders tijdelijk is ge annuleerd. In verband met de onzekere vooruitzichten met betrekking tot een her stel van de geregelde export naar Groot- Brittannië rekent de directie er niet op, dat de reeds geplaatste orders spoedig zullen kunnen worden uitgevoerd. Bij informatie bij het Gewestelijk Ar beidsbureau blijkt, dat het ontslag door deze instantie aanvaard is. In een circulaire aan de ingezetenen heb ben B. en W. van Beverwijk de uitgifte aangekondigd van een 4 percent obligatie lening tot een bedrag van 500.000 om te voorzien in de dringende behoefte aan woonruimte. De lening zal a pari worden' afgelost na verloop van 15 jaar en gelden fourneren voor de bouw van 36 woningen, waarvoor de plannen gereed zijn en de aan besteding gehouden is, maar waarvan de bouw door het ontbreken van de nodige middelen tot dusver geen doorgang had kunnen vinden. Sedert de bevrijding zijn in Beverwijk door de gemeente 672 woningen en door particulier initiatief 48 woningen gebouwd. In aanbouw zijn thans 176 huizen. Om in de grote nood aan woonruimte in deze uiter mate snel groeiende industrie-stad te voor zien, doen B. en W. een dringend beroep op de bevolking haar burgerzin te tonen en deel te nemen in de aangekondigde obliga tielening. Het hele collecte-apparaat van het Be verwijkse Rode Kruis komt Zaterdag in het geweer om een inzameling voor het nood lijdende Italië te steunen. Een bijzondere speldjesdag voor dit bijzondere doel zal ongetwijfeld appelleren aan de sympathie van de bevolking. Tevens wordt geprobeerd een inzameling via de personeelsverenigingen der bedrijven op touw te zetten, om de getroffen Italiaan se bevolking zo ruim mogelijk te kunnen steunen. In de Doopsgezinde kerk deed, na beves tigd te zijn door ds. H. de Vries van Berkel- Rodenijs, ds. J. J. Arnold zijn intrede bij de Geref. kerk (art. 31 K.O.) van IJmuiden. Als intredetekst had de nieuwe voorganger gekozen Efeze 4 17-24. De predikant wijdde in het bijzonder aandacht aan de plaats en de houding van de christen in deze wereld. Er werden geen toespraken gehouden. Na afloop van de dienst kon den de aanwezige afgevaardigden van de kerken uit omliggende gemeenten, alsmede wethouder J. A. Aschoff, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, ds. Arnold in de consistorie begroeten. De gemeente zal dit dezer dagen tijdens een gemeenteavond kunnen doen. Vrouwenbond bijeen In „Flora" heeft de vrouwenbond van de P. v. d. A. gisteravond een uitermate geslaagde manifestatie gebracht met mede werking van het bekende Zaanse cabaret gezelschap „De Rode Koers", dat een ac tueel programma vlot afwerkte. Mevrouw v. d. Wal-Duijvendak hield een propagandaspeech en een zangkoortje bracht een aantal toepasselijke liederen ten gehore. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Uit halve vleet: KW 138 met 15 k.; KW 173 met 5 k.; KW 3 met 10 k.; KW 22 met 25 k.; KW 54 met 10 k.; KW 45 met 50 k.: KW 86 met 10 k.; KW 130 met 30 k.; KW 83 met 12 k.; KW 122 met 5 k.; KW 20 met 6 k.; KW 124 met 5 k.; KW 29 met 15 k.; KW 161 met 10 k.; KW 49 met 6 k.; KW 78 met 6 k.; KW 42 met 17 k.; KW 172 met 20 k.; KW 37 met 10 k.; KW 70 met 10 k.; KW 156 met 10 k.; KW 168 met 5 k.; KW 170 met 25 k. Nog gedeelte moeten halen: KW 23 met 6 k. uit 30 netten; KW 167 met 2 k. uit 20 netten. Uit volle vleet: KW 147 met 4 k.; KW 32 met 25 k.; KW 43 met 10 k. Vangsten uit Kanaal: IJM 283 met 100 k. uit halve vleet; KW 7 met 34 k. uit halve vleet; KW 75 met 100 k. nog 30 netten halen; KW 40 met 100 k. nog 20 netten halen. Geen vangst hadden KW 5, KW 140, KW 149, KW 18. Gemiddelde vangsten Engelse wal: Vlaardingen: 10 kantjes: Sche- veningen: 10 kantjes: Katwijk: 10 kantjes. Kanaalvisserij: Vlaardingen: 50 kantjes; Scheveningen 50 kantjes; Katwijk 15 kantjes. Nog geen vergunning voor oliestokers voor de mengers B. en W. van Velsen brengen ter kennis, dat de beslissing op het verzoek van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden van het hoog- ovenbedrijf, door het opstellen van een oliestookinrichting voor de rijdende men gers op het hoogoventerrein te IJmuiden, door hen is verdaagd op grond, dat het on derzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: L. A. Beltman—Smits, d.. Kerk- weg 147, Santpoort; T. Lettenmeijervan Duijnevelt, z., Hoflaan 13, Velsen-N.; A. M. van der PuttenBuur. z.. Westerwijkstraat 6, Velsen-N.; A. G. Verdikt—Fennema, z., Kortenaerstraat 32, IJmuiden-O.; C. Boom—i van Droffelaar, z., Zeeweg 336, IJmuiden-O.; M. Konings—Vergunst, z., Jan Kostelijklaan 20, Velsen; G. van Leeuwen—Winsemius, d., Vareniusstraat 13, IJmuiden. OVERLEDEN: S. E. Oudkerk, 76 j., wed. van N. A. van Huet, Hoofdstraat 58 A, Sant poort; J. W. van der Walle, 68 j., echtgenote van J. Koelma, Van Dalenlaan 6, Santpoort; H. H van Leeuwen, 53 j., Meeuwenstraat 78, Haarlem; H. Vermandei, 45 j., echtgenote van G. Grapendaal, Velserduinweg 250, IJmuiden-O.; B. Wagenaar 86 j., echtgenoot van A. Ligtenberg, Wijkerstraatweg 220, Vel sen-N,; J. Brouwer, 55 j., weduwe van F. J. van der Vlies, Van Dalenlaan 68, Santpoort. In de gemeentebegroting van Velsen komt een post voor van 20 zegge twintig gulden voor de Nederlandse Vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit. Dat is het hospitaalkerk- schip „De Hoop". Het is een schande voor de gemeente Velsen om dat bedrag beschikbaar te stel len voor een instelling als bovengenoemd, aangezien de gemeente Velsen voor 70 van de visserij moet leven en bestaan. Er worden zoveel grote bedragen verkwist aan dingen die van geen belang zijn. En dit waarop ik doel, is hard nodig. T. VAN BEELEN. BIJLES SCHEIKUNDE voor leerlingen H. B. S. of Gymn. Adres bur. van dit blad. Gevr. NET MEISJE yoor halve dagen. Mevr. Wilms Floet, Noorder Stationsweg 10. Bloemendaal, vlak bij het station. Gevr. WERKSTER 2 ocht. p. w. Jb. Lampers, Meervliet- straat 51, Velsen. Te koop: HAARDKACHEL, divan, strijkplank (klein) P. C. Hooftlaan 8, Driehuis. Wegens omstandigheden TE KOOP: geh. nw. 2 pers. di- vanbed m. 20 j. garantie (zit nog in winkelverpakking) en 2 pers. 3 delig springveren bedstel (gebruikt) samen v. f 110, Drieh.kerkweg 88, Driehuis. B. z. a. NET MEISJE voor 1. ochtend bezigh., v. 8.30 tot 12.30. Ina Wilgenhof. Kas- tanjestr. 2. B. z. a. per 23 Dec. bekw. CHAUFFEUR, liever goede behandeling dan hoog loon. Brieven L 3646. ST. NIC. en ZWARTE PIET- COSTUUMS te huur teg. bill, prijs. Velserduinweg 34, IJm. Oost. ST. NIC. en ZW. PIET op huisbezoek. Tel. 4710, Hof dijklaan 28, Driehuis. GOED TEHUIS GEZOCHT voor 2 jonge hondjes (teef jes). Zandersstraat 37. Nuttige ST. NICOLAAS CA- DEAUX verkrijgbaar bij de Nieuwe Wolbaai. Willems- beekweg 90. Zie etalages. ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET COSTUUMS te huur. Hunsche, Hofdijklaan 28. Tel. 4710. Driehuis. VOOR NU OF LATER. Rui ling prachtige woning aan de Zeeweg te Drieh. bev. kam. en suite. bov. 3 sl. kam., bad kam., gr. zolder en gr. ach tertuin, Voor kl. woning te Velsen (N.) liefst Wijkerstr.- weg. Brieven L 3647. WONINGRUIL. Corn. Janus en Zn., Stationsweg 81. Vel sen. Vraagt inlichtingen. TE KOOP: 1 pers. ledik. m. verenbed en kussen, nacht kastje, tafel en stoel f 35, 11 m. nw. vloermatting aan een stuk f 30. Wijk aan Zeeërweg 126, IJmuiden. Te koop: goed onderh. HUIS ORGEL. Adres bur. v. d. bl. OOK UW ADRES voor rood koper le srt. f 3.50 per kg. geel koper le srt. f J.85 p. kg. lompen 40 ct. en couranten 18 ct. p. kg. Parkstraat 10, 1 min. v. h. stat. Haarlem. Te koop: gouden heren ZAK HORLOGE. Adres bur. van dit blad. Te koop: VOETBALSCHOE NEN m. 37. Fazantenlaan 42 IJmuiden-O. Te koop pr. SACHS 98 c.c. Snelliusstr. 8, tussen 57 u. IJmuiden. Te koop: rood mah. SALON KASTJE en tafel, gr. honden mand 90 cm. middellijn. Ha venkade 3. IJmuiden. Pr. CITROëN met pa. Bill, prijs. Ook ruilen. Kl. Hout weg 12, Haarlem. Weg. overcompl. pr. wit em. GASFORNUIS f 65, een-pers. matras f 25, nieuwe grote Schotse haard f 110, kachel f 20. Brieven L 3648. BEL 20453 HAARLEM, al uw oud metaal afgehaald. Zink f 1.80, lood f 1.60, koper f 1.60 tot f 3.60 per kg. Oude gey sers gevraagd. Te koop gevr. POPPENWA GEN. Tuindersstr. 45. IJm.-O. Te koop: HOK met 6 kippen en ren. Broekhuyzenstr. 5, IJmuiden-O. Agb. KINDERTAFEL met stoeltjes en bankje, gr. me- canodoos, rails, wissels, wa gens enz. compl. poppenhuis met electr. licht. Zeeweg 361, Driehuis. HALLO!! HALLO!! Wij beta len de hoogste waarde voor lood, koper, zink. brons, ac cu's, geysers. Ook voor een kwantum ijzer te ontbieden. Alles wordt gehaald. Telef. 14672, Metaalh. Hoogstr. 8 rd. Haarlem. sfêertSfoh peieecC Verkrijgbaar bij: GROENEWEG 51 IJmuiden-Oost. Het kopen van uw is een vertrouwenskwestie Onze jarenlange ervaring is uw garantie voor de beste kwaliteit en pas vorm. Prima POPLIN Vast boord en reserve boord in tal van effen kleuren. Vast boord en reserve boord, dubbel voorpand. In tal van mooie effen kleuren Vast boord en reserve boord, dubbel voorpand. In nieuwe effen kleuren. In los boord OVERHEMDEN en in bijpassende brengen wij een KENNEMERLAAN 121 (bU de Watertoren) Deelnemer Kennemer- Iaan-actie

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3