r Robson Pyama 's 13." Morgenavond Het lied van de Arbeid" Beverwijk en Omstreken „Vlucht voor Marion" -Clowntje Riek Ph„ de Koning Dit U ZOEKT, VINDT U BUI Loendersloot's Warenhuis i Santpoort Boeken bij Van Dorp Luxe post bij Van Dorp Vulpenhouders bij Najaarsbeursin het Kennemer Theater Pluimvee-tentoonstelling gaat beslist niet door Agenda voor Beverwijk FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) 'ULPEN J. P. KEUTER Castricum Actie voor wederopbouw „Emmahuis" op komst Kerstconcert van „Castricum" Sinterklaas veroverde Castricum LAAT NU UW MEUBELEN OVERTREKKEN B.K. roodemaille Keukenuitzetten Prijs f 122.20 Nieuw Nederl. Hervormd verenigingsgebouw Scheepvaart Voor de kinderen van Dorp THALIA W O E AG 28 NOVEMBER 1951 TBC-bestrijding als een der oogmerken Van 27 November tot en met 5 Decem ber houdt een groep Beverwijkse midden standers er een warenhuis op na. Dit „Zee straat Warenhuis" is onder gebracht in het .Kennemer Theater en is elke dag geopend van half drie tot zes en van zeven tot tien uur. Behalve de normale verkoop, waarbij practisch alle branches vertegenwoordigd zijn, zijn er enkele attracties: zoals film, zelfs televisie en loterij. De inwendige mens wordt versterkt met bouillon, worst, stukjes kaas en toast. De gezamenlijke Zeestraat-winkeliers tonen hiermee, dat het hun ernst is om tweemaal per jaar een soort beurs te orga niseren, waarop het publiek in de gelegen heid is kennis te maken met nieuwe arti kelen. Het succes van de gehouden beurs in de afgelopen zomer heeft de midden standers tot volharding aangespoord. Dinsdagmiddag om half drie is het „Zee straat Warenhuis" geopend door de heer J. W. Joosten, afgevaardigde van de win keliers. Hij maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om op de aanwezigheid van een stand ten bate van de TBC-bestrijding te attendei'en, waarin een pop is opgesteld, waarvan men tegen een kleine vergoeding de geboorteplaats mag raden. De N.V. As- sumburg maakte bekend dat de winst, die op deze beurs door haar stand wordt ge maakt, geheel ten goede van de TBC-be strijding zal komen. Een gezellig geroeze moes en voetengeschuifel deden gisteravond denken aan een verdieping op de Jaar beurs aan het Vredenburg te Utrecht. In café-restaurant „Parkzicht" heeft de Kennemer Pluimvee Vereniging Dinsdag avond een ledenvergadering gehouden, waar door de voorzitter, de heer H. J. Ves- sies is meegedeeld dat van een pluimvee tentoonstelling in Beverwijk definitief niets kan komen, wegens de nog steeds voorko mende pseudo-vogelpest. Vervolgens feliciteerde hij de heren B. v. Biezen en J. Sprangers die op de on langs gehouden tentoonstelling te Amers foort, beiden een eerste prijs wonnen. Voor de tentoonstelling welke medio Januari te Aalsmeer zal worden gehouden besloot men een prijs ter beschikking te stellen. Tevens zullen verschillende leden hun konijnen voor deze tentoonstelling inzenden. De vergadering werd tenslotte besloten met een lezing van de heer P. v. Gronin gen uit Amsterdam die sprak over „Het wel en wee in onze sport". Hierbij zette hij uiteen dat alle dieren hun verzorging nodig hebben om ziekte en sterfte te voorkomen. Tenslotte wekte hij de leden op sportiviteit te betonen en de vergaderingen der vereniging trouw te be zoeken. Derde overwinning voor „Vriendenkring" In het kader van het Wijkertoren tournooi heeft de Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" voor de derde maal een overwin ning behaald. Deze maal wonnen de Bever- wijkers van de klaverjasclub „In 't Klein" uit Alkmaar. De uitslag luidt: „Vrienden kring' 24070 punten, 10 marsen en 11 ge wonnen winstpunten 1693. „In 't Klein" 22377 punten. 8 marsen en 7 gewonnen, verliespunten 1693. Op Zaterdag 1 December zal de klaverjas club „Vriendenkring" een van de zwaarste tegenstanders op bezoek krijgen, namelijk „De Ring" uit Amsterdam. HOSC IV won met flinke cijfers Het vierde tiental van de Hoogoven schaakclub heeft Maandagavond te Hillegom een fikse overwinning behaald op „De Uil" II. De gedetailleerde uitslagen luidden: De Uil II—HOSC IV 3'i—614. J. v. d. Zwet—C. J. Wiesell 0—1; J. Dan- dewegB. v. d. Laan !-4Vj; J. VerhoeffK. Comis 10; B. JagerC. D. Affourtit 10; A. Brander—M. Mees 0—1; J. v. Lierop— A. J. Boomhouwer 0—1; J. M. Marten—J. Uittenbogaard 01; J. PijnackerC. M. Oudendijk 1—0: J. L. v. Seist—P. Stil 0—1; M. B. van Haeringen—G. Tuinman 0—1. ADVERTENTIE advertentie alle maten Kennemerlaan 24 - IJmuiden Telefoon 4963 Woensdag 28 November Kennemer Theater, 7 en 9.15 u.: De maniak. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Staatsgeheim. Donderdag 29 November Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder sociale zaken. 23) Met diepe schaamte moet ik bekennen dat ik mijn werk in de twee weken, die op deze kennismaking volgden, volkomen verwaarloosde. Victoria maakte een on vergetelijke indruk op me van de eerste dag af en ik werd hals over kop verliefd op haar. We gingen de eerste avond naar een buitenplaats aan de andere kant van de stad een restaurant dat als zeer exclu sief en duur bekend stond. Er was senti mentele Mexicaanse muziek en we dron ken Franse wijn die bijna de helft van mijn weekbudget opslokte. Victoria was opgewonden cn druk. Zij maakte op mij de indruk van een ontwikkeld, verstandig meisje, dat echter haar best deed om zware zorgen achter een vloed van vrolijkheid te verbergen. Ik zei haar dat en zij bekende dat het zo was. Victoria vertelde dat zij voor een moei lijke beslissing stond. Welke die beslissing was, kreeg ik niet te horen maar ik ver DE VULPENSPECIALIST Velserduinplein 5 - IJmuiden Telefoon 5593 Vulpenreparatie-, Graveer- en Polijstinrichting Het „Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolo nies" afdeling Castricum, hield Dinsdag avond in hötel „Komman" een late jaar vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevrouw J. Keizer-Bernard bleek, dat de afdeling aan het eind van 1950 293 leden telde. Op het ogenblik is het aantal nog vrijwel hetzelfde. In 1950 werden er voor rekening van de afdeling 10 kinderen uitgezonden. Hiervoor ver leende de gemeente een subsidie van 1 per dag. Het „Bio-vacantieoord" nam drie kinderen voor zijn rekening op. De pen- ningmeesteresse zuster M. van Wijngaar den liet een batig saldo horen. Haar werd voor het gevoerde beleid décharge ver leend. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren C. H. Jansen en J. H. Westerman. Het genootschap be staat in 1952 50 jaar, hetgeen voor het hoofdbestuur reden is om de wederopbouw van het „Emma"-kinderziekenhuis te Wijk aan Zee ter hand te nemen, waarvoor de medewerking der afdeling werd gevraagd. Men besloot voor dit doel een avond te organiseren, welke tegelijkertijd als pro- paganda-avond is bedoeld. Deze avond vindt in April 1952 plaats op een nader vast te stellen datum. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze bijeenkomst, die matig was bezocht. Het gemengde koor „Castricum", direc teur de heer H. Duiker, zal op 16 Decem ber een gewijd concert in de Kerstsfeer geven in de zaal van Borst te Bakkum. Op het programma komen voor een hymne van Haydn, het prachtige Kerstlied l'Adieu des Bergerè uit l'Enfance du Christ van Berlioz, voorts enkele Franse en Ne derlandse Kerstliederen. Men is er weer in geslaagd de medewer king van enkele zeer goede solisten aan dit concert te verbinden. Mevrouw Maria van Veen-Muller, alt, en de heer Ru van de radio meer dan bekend, zullen aan het radio meer dan bekend, zullen aan het concert meewerken. Zelden heeft Castricums jeugd St. Nico- laas zo'n ontvangst bereid als Dinsdagmid dag. De kinderen der drie laagste klassen van alle scholen stonden al vroeg voor het perron opgesteld en toen de Goedheilig man, vergezeld van twee knechts, met de trein van half twee arriveerde, kende de vreugde geen grenzen. Voor hij in de gereedstaande open auto stapte werd St. Nicolaas door de voor zitter van de St. Nicolaas-actie de heer J. Tiebie verwelkomd, waarna de Sint de jeugd bedankte voor haar grote opkomst. Na nog twee rijen met kinderen „geïnspec teerd" te hebben nam de rit door Castri cum en Bakkum een aanvang. Langs alle wegen stonden de huismoeders met hun kleuters op de arm klaar om toch maar niets van het jaarlijks weerkerend schouw spel te missen. ADVERTENTIE Donderdag 29 November, 8 uur uitvoering van het declamatorium in de Ichthuskerk a. d. Snelliusstraat. DECLAMATIE - ZANG - ORGEL Medewerking o.a. van de NCRV-zanger KEES DEENIK. Tekstboekjes 50 cent. - Deze zijn vereist voor iedere bezoeker en verkrijgbaar bij Boek handel Ab de Jong en zolang de voorraad strekt aan de kerk. St. Thomas zette onderlinge strijd voort In hotel „Sport-Duinzicht" zou Maandag de damwedstrijd „St. Thomas" 1„Sportief" 1 gespeeld worden. De bezoekers kwamen echter niet opdagen. Dit zal dus wel een ge wonnen partij voor de Castricummers wor den. Ondertussen werden er een serie wed strijden voor de onderlinge competitie ge speeld. De uitslagen hiervan zijn: Afdeling 1: R. StetC. Reijnders 11; B. BeentjesJ. Kabel 20; J. Vendel—C. v. d. Himst afgebr.; P. de RuiterJ. v. Velzen 1—.1. Afdeling 2: H. PoelC. Juffermans 02; S. Groentjes—P. Rietveld 1—1; P. v. d. Himst A. Rietveld 11; H. LuteC. Ory 02. Afdeling 3: J. GroenA. Collet 20. „De Pion" schaakte voort In de laatst gehouden wedstrijden voor de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" won C. Bennes van J. Tromp. De nog ongeslagen P. Bouwen kreeg zijn eerste nederlaaag te slikken en wel tegen Wern. Uhl. Hoewel D. Keetbaas op winst stond moest hij toch in C. J. Heeck zijn meerdere erkennen. J. van Ravenzwaai verloor van L. Bom, Th. de Smalen hervond zijn goedé vorm, won eerst van P. Zwart en later de afgebroken partij tegen Wern. Uhl. In groep 2 ging C. Menke op de ingesla gen weg voort door J. Rozing te kloppen. De strijd tussen de twee jongste leden B. de Vries en B. Schlosser werd een overwin ning voor de eerste. Bespreking van CAO De afdeling Castricum van de R.K. ver eniging van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië" organiseert op Dinsdag 11 December in het Jeugdhuis een algemene ledenverga dering. Behalve de gewone punten, staat er te vens een bespreking van de collectieve ar beidsovereenkomst op de agenda, over welks onderwerp de hoofdbestuurder H. Kriek uit Amsterdam het zijne zal zeggen. Doopsgezinde Historie De Doopsgezinde Kring te Castricum houdt in samenwerking met de Ned. Herv. Kring „Dorcas" op Donderdag 29 Novem ber een bijeenkomst in de kerkekamer der Ned. Herv. kerk. In een lezing met licht beelden zal de Doopsgezinde predikant dr. A. Vis uit Beverwijk spreken over het on derwerp: „De Doopsgezinden in verleden en heden". In tegenwoordigheid van hoge Noorse en Nederlandse autoriteiten is heden het atoomreactor-instituut, dat in Nederlands-Noorse samenioerking in Kjeller bij Oslo tot stand is gekomen, officieel geopend. Wij zien hier dr. Laurence R. Haf stad (links), directeur van de afdeling „Ontwikkeling Atoomreactors" van de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie, en de Noorse ingenieur Hilde voor het controlebord van de atoomreactor in het instituut te Kjeller. ADVERTENTIE advertentie Grote keuze Moquette UNIC Meeuwenlaan 2 IJmuiden-O. - Tel. 4206 Zeestraat 48 Beverwijk - Tel. 4539 advertentie Zo juist ontvangen: 5 Willcmsbeekweg 96 - IJmuiden-Oost Basis is gelegd Een in het gebouw „De Toorts" gehou den avond voor de leden der Ned. Her vormde Kerk van Santpoort-Station wercl beheerst door de plannen, die gesmeed worden om te komen tot de bouw van een kerkverenigingsgebouw in. dit gedeelte der gemeente. Nadat ds. D. ter Steege de bijeenkomst geopend had, was het woord aan de heer J. C. Aschoff, die er op wees hoe enkele jaren geleden door de kerkeraad het initiatief werd genomen tot het organiseren van godsdienstoefeningen in „De Toorts". Dit besluit hield in, dat men wilde komen tot een goede organisatie van het gemeen televen in de omgeving van het station. Het bezoek aan de diensten was. zo groot, dat reeds spoedig besloten werd wekelijks bij een te komen. Een belangrijke stap werd onlangs gedaan, toen ds. ter Steege de catechisatie opende. Ook deze blijkt in een behoefte te voorzien. Voorts hebben, even als in het dorp, ook rondom het station, zogenaamde contactavonden plaats. Bij al dit werk wordt echter een eigen gebouw gemist. Spreker herinnerde er vervolgens aan, dat enige tijd geleden door de kerk voogden een flink stuk grond werd ge kocht aan de Willem de Zwijger-laan. Hier op wil men in de toekomst gaan bouwen. Er zal nog veel geld bijeen moeten worden gebracht. De gemeenteleden zullen dan ook actief dienen te zijn. Later op de 'avond werd op voorstel van de heer Aschoff een voorlopige commissie gevormd. Deze zal binnenkort vergaderen en i\aar wegen zoeken om verder te gaan. Het woord werd eveneens gevoerd door de heer W. van Eyk. Deze vertelde een en ander over de vorm, waarin men het nieuwe gebouw denkt op te trekken. Voorts deelde spreker bijzonderheden mee over de financiële toestand der gehele gemeente Santpoort. Hieruit bleek, dat de bijdragen stijgen, maar dat nog meer binnen zal moe ten komen, wil de Hervormde Kei-k het haar toevertrouwde werk behoorlijk kun nen verrichten. Hiervoor is aller medewer king nodig. Spreker deed een ernstig be roep op de aanwezigen om de schouders onder het werk te zetten, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de gemeente de zo nodige financiële steun zal verlenen. Bij de rondvraag werden verscheidene punten, speciaal voor Santpoort-Station van belang, aangesneden. Zo werd onder meer gesproken over Zondagschool-onder wijs en over eventuele samenwei-king met de bestaande Christelijke kleuterschool bij het stichten van een gebouw. advertentie Juist, toen Pilon de hoelc van die straat wilde omslaan, stond hij opeens voor 'n heleboel mensen.En opeens zette hij grote ogen van verbazing. Want. zag hij goed of droomde hij?Dat waren toch zijn dorpsgenoten, zijn eigen vrienden?! De andere Kabouters stonden al even verbaasd te kijken als hij. „Pilon!!", riepen ze. „Neen, maar wat 'n verrassing! Hoe kom jij hier?" „Hoe komen jullie hier?!", riep Pilon op zijn beurt. Toen stonden ze allemaal opeens te dansen van plezier, zo blij waren ze, elkaar te zien. „We dachten, dat je bij die storm toen verongelukt was, want we hoorden of zagen nooit meer iets van je!", zei de burgemeester. Pilon vertelde, wat er met hem was gebeurd. „En nu woon ik al een hele tijd hier, en ik heb het wat goed!", zei hij. „Maar hoe komen jullie nu zo opeens hier in Speelgoedstad verzeild?" „Tja.dat is een hele geschiedenis!", zei de burgemeester. Aagtekerk, 26 v. Genua naar Port Said. Aldatoi, 26 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Arendskerk, 27 v. Buenos Aires te New York verwacht. Almdijk, 27 van Hamburg te R'dam. Abbed'ij'k, 26 600 m. W.ZW. SclU's Agamemnon. 26 270 m ZO. K.p. Hatteras 28 New York verwacht. Aletta, 26 v. Telokanson n. Pladju. Algenib, 26 370 m. Z. ten O. St. Vincent Altair, 28 Bahia verwacht. Amsteldiep, 26 540 m. W. ten N. Flores. Amsteitand, 26 790 m. ZW. Flores. Amedijk, 26 geankerd op Mississippi Adinda, 21 v. Saigon naar Haiphong. Alaeramin, 26 225 m. N.NO. Bermudas. Alphacca. 26 170 m. N. ten O. Abrolhos Amstelvaart, 23 120 m. Z. Keywest. Antonia 21 te Pladju. Armilla, 22 van Pla-dju n. Singapore. Almkerk. 27 ca. 14 u. voor de Hoek van Hol- llanid verwacht. Breda, 26 v. Willemstad n. Pta Cardon. Baarn, 27 v. Le Havre naar Antwerpen. Bloemfontein, 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. Beverwijk, 30 v. Setubal te Vlaardingen. Bagan. 26 v. Merauke n. Singapore. Bantam, 26 520 m. ZW. Fayal. Billiton, 26 150 rn. O. ten N. Malta. Caltex Pernis, 26 v. Sldon naar R'dam. Callisto, 29 van Montreal te Amsterdam verw. Cronenburgh, 28 van Bilbao te IJmuiden verw. Caltex Delft, 27 v. Sldon te R'dam. Caltex Nederland, pass. 27 Gibraltar. Celebes, pass. 26 Kp. Guardafui. Ghama, 26 dwars Malakka. Castor, 28 230 m ZO Kp. Hatteras. Dalerdijk, 26 te Los Angeles. Diemerdijk, 26 v. Portland Oreg. Drente, 27 te Suez. Delfland, 26 v. Hamburg naar Amsterdam. Duivendrecht, 26 250 m. O. Recife. Duivendijk, 26 530 m. ZW. Flores n. Antw. Eendracht, 30 v. Izmir te Bremen verwacht. Elmina. 25 te Antwerpen. Edam, 27 te Antwerpen. En-a, 26 220 m. NO. San Miguel. Esso Rotterdam, 26 700 m. NO. Guadeloupe. Felipes, 20 v. Pladju n. Saigon. Garoet, 27 v. Balikpapan te R'dam. Gooiland, 26 te ILheus. Gaasterkerk, 26 v. Marseille n. Antwerpen. Gaasterland 27 van Santos n. Paranagua. Grootekerk, 27 v. Suez n. Port Said. Ganymedes, 24-van Moobille te Houston. Hydra, 26 v. Bluefleld n. Man o'war Cays. Helena, 26 v. Cristobal n. Barranquilla. Hoogkerk, 27 Marseille verwacht. Haulerwijk, 26 dwars Cherbourg. Heelsum, 26 960 m. O. ten Z. Bermudas. Helicon. 26 320 m. NO. Fayal n. Antw Hersilia. 26 610 m ZW. San Miguel. Indrapoera, 30 te R'dam verwacht. Java, 29 voor IJmuiden verwacht. Jupiter, 26 bij Kp. St. Vincent. Kota Agoeng. 26 v. Belawan n. Colombo. Lekkerkerk, 26 te Karachi. advertentie Laurenskerk, pass.' 27 oéessam0'^ u' B^bay. Leersum, 25 v. R'dam te Jackson bui'§. Larentoeng, 27 v. Plgmbino toHuelva Lombok, 26 v. Manilla n. Sao 'pi!lvaI verw, Metula, 26 van Rastanura naar ,co' Madoera, 21 te Los Angeles LOIO'Hbo. Merwede, 22 v. New Orleans naar u Mataram, 22 v. Soerabaja Mobile. Muiderkerk, pass. 26 Gibraltar Macuba, pass. 27 Pantelaria Mar.oeran, pass. 27 Perim Rod-, 7no Merwede, 26 v. Mobille n. Savanna Marisa, 26 420 m. O. Buenos au-m Marpessa, 26 220 m. ZW San a*;' Murena, 26 400 m. W. Madeira Maashaven, 26 240 m. ZO. Abrolboc Macoma, 26 dwars Mar.iUabaal Maetsuycker, 24 v. Fremantle te Marin, 21 v. New Orleans n. Aux S°re' Nigerstroom. 27 te Accras yes- Noordwijk, verm. 28 v. R'dam n r-hm, Oranjefontein, 27 v. Duinkerken n Ovula, 27 v. Rotterdam n. Curacao pea Omala, 26 v. Miri n. Singapore Oberon, 26 480 m. NO. Antigua Orestes. 26 van Port au Prince' n Prins Willem II. 27 v. R'dam te' Ph& verwacht. le Pluladelphk Prins Maurits, pass. 26 Flnisterre Prins Willem, 4 25 te Montreal Prins Willem v. Oranje, 27 v.'ahii» te Rotterdam verwacht 23 Polydorus, 27 v. Cochin n. Caticut Pygmalion, 26 360 m. w. Bermudas Pauda, 24 van Singapore n. Bangkok Radja, verm. 28 van Belawan n Ti ph„. Ridderkerk. 26 te Tanga v. Mombassa Rotti. 23 te New Westminster nDassa- ^erwTcht.1 DCC- 7 U' lC Sou,hamPton rede Roepat, 27 te Alexandrië. Raki, pass. 26 Ouessant 28 voor IJm ver,,, Rotula, 26 90 m. NO. Gotland. Rodas. 26 100 m. NO. Curacao. Sumatra, 26 v. Singapore naar Penan?' Sarangan, 22 te Los Angeles. Stad Leiden, 26 v. Galveston te R'dam Straat Malakka, 23 v. I-Iongkong n. Mant", Samarinda. 26 te Tj. Priok! nilla' Sloterdijk, 26 te Houston. Stad Schiedam, 26 v. Vlaardingen te Savona Saparoea, 27 v. Genua. savona Sibajak. pass. 27 Kp. Guardafui Stad Haarlem, pass. 28 Ouessant' SI led recht, 26 420 m N.NW. Madagascar ca 4 Dec Kaapstad verwacht. 1 Stad Alkmaar, 26 400 m. ZW Flores Stad Breda, 26 140 m. Z.ZW. Bergen '3 vi«r dingen verwacht. 6 vlaar" Stad Maassluis. 28 van Vlaardingen te Lulea verwacht. Stanvac Benakat, pass. 26 Anamba eii Stanvac Pendopo, 26 in Str. Riouw Straat Soenda, 26 500 m. N.NO. Tristan da C u n h a Swartenhondt, 26 van Menado Salland, 27 v. Hamburg riaar Amsterdam Sarpedon, 26 360 m. NO. Bahamas. Sunetta, 26 dwars Recife. Soestdijk, 26 van Soerabaja naar Semarans Telresias, pass. 27 Minicoy n. Aden Tjiluwah. pass. 26 Daedalusrlff Rode Zee Teucer, 27 v. Halifax te Boston. Talisse, pass. 27 Malta. Tabian, 26 dwars Aden n. Port Soedan Tamo, 27 130 m. NW. Madeira Tibia, pass. 27 ten NW. Flnisterre. Tjitjalengka, 26 Singapore rt. Hongkong Utrecht, 27 v. Cebu n. Bailikpapan. Unl, 21 v. New Orleans n. Pastelillo Veendam, vertr. 27 v. R'dam n. New York via Le Havre, Southampton en Halifax. Van Heutsz, 23 v. Yokohama n. Tj. Priok Waterman, 27 v. Aden naar Fremantle. Weltevreden, 26 19 u. v. Singapore n. Philin. pijnen. r Westerdam, 26 250 m. W. Scilly's. Woensdirecht, 26 320 m. ZW Flores Zuiderkruis, 26 300 m. W. ten Z. Kd Pa!ma= Zijpenberg, 26 dwars Wight eil. KLEINE VAARS Arnoudspolder, vertr. 27 v. R'dam n. Lissabon. Badzo. pass. 26 Holtenau 28 R'dam verwacht. Bernisse, 26 v Spezia n. lie de Ponza. Cateli, 26 schuilend van Kasko n. Burghead. Citadel, 26 v. Abo n. Kotka. Cornelia, pass. 26 Brunsbutel. Casablanca, 26 v. Best te Casablanca. Casana, 26 van Malmö naar Aariius, Daviena Goekoop, 26 v. Teneriffe te Huelva. Depa, 26 van Pasages naar R'dam. Ellewoutsdijk, 27 v. Granville te Roscoff, Ferocia, 27 v. Bordeaux te Hull verwacht, Flevo, pass. 26 Brunsbuttel. Gaasterland, 26 v. Harlingen te Leith. Hast I, 26 v. Southampton te Gent. Helvetia, 26 v. Nyköping te Rostock. Hondsrug, verm. 27 v. Amal naar IJmuiden, Houtman, 26 v. Uddevalla naar Dundee. Hoogezand, 26 v. Casablanca te Nantes. Jaba, 27 v. Boston op de Tyne verwacht, Jo, verm. 27 v. R'dam naar Hull. Jokuma25 v. Hamburg te Bonesse. Koningshaven, pass. 26 Ouessant. Larix, 24 v. Mö naar Zaandam. Matar, pass. 26 Oland. Mizar. 26 voora nker Mnrieberg. Merwehaven, 27 v. Valencia te Boston. Nieuwland. 26 van R'dam te Grangemouth, Nettie, 27 v. Hull naar Newcastle. Oise, 26 van R'dam te Boston. Pavo, 24 v. Köping n. Lovholmen, Ponto, 25 Kiel gepass. Ponza, 24 v. I-Iernosand n. Zaandam. Prior. 26 van Amble n. Dege-nhamn. Rijnhaven. 25 v. Gandia naar Hull. Sambre, 25 v. Rouaan te Parijs. Spurt, 28 te Amsterdam verwacht. Shamrock. 27 v. R'dam naar Rostock. Sitvaplana, 26 v. Antw. te Gothenburg. Strijpe, 26 v. Newport Mon n. Antwerpen. Timor, 27 v. Vlissingen n. Annan. Tyro, 27 v. Swansea te R'dam verwacht. Vrouwepold'er. 27 v. R'dam te Oporto verwacht, Vecht. 26 v. Gefle n. Ohrislinestad. Westlaan, 27 v. R'dam naar Bremen. advertentie (het theater met de beste films) vertoont Donderdag a.s. 8 uur in slechts één enkele speciale voorstelling de beste film over de tweede wereldoorlog OPMARS ZONDER GENADE met Dana Andrews - Richard Conté e.v.a. 1930. Lewis Milestone's „lm Westen nichts neues 1950. Lewis Milestone's „Opmars zonder genade Groots - indrukwekkend - boeiend Toegang 18 jaar. moedde dat zij verband hield met de woede van Vandearn op die gedenkwaardige dag van onze kennismaking. Ik drong niet verder aan, toen bleek dat Victoria mij niet wilde inwijden in de détails van haar leven. Zelfs haar familie relatie met Vandearn wilde zij mij die eerste avond niet vertellen, zodat ik naar mijn hotel ging met duizend vragen in mijn gedachten. De voornaamste vraag voor mij was natuurlijk: Zou Victoria iets om mij kunnen geven? Want ik was vol komen weg van haar en ik leefde op de verwachting van onze volgende ontmoe ting. Was zij de dochter van de oude Vandearn? Waartoe wilde die man haar dwingen? Waarom interesseerde Victoria zich zo voor Holland? Hoe was het mo gelijk dat zij Nederlandse was? Vandearn zelf was in Holland geboren, doch reeds sinds jaren in Chili genaturaliseerd. Ik vroeg mij af wat uit onze toevallige ont moeting groeien zou. Wellicht helemaal niets, dacht ik wanhopig. Hoe kon ik ver wachten dat een meisje uit zulk een milieu zich zou blijven interesseren voor een armoedzaaier als een „free lance" journa list? ft We gingen vijf maal met elkander uit en aan het einde van de vijfde avond wist ik dat ik Victoria niet meer zou kunnen opgeven, wat er ook gebeurde. Zij moet het gevoeld hebben hoe het met mij stond, al had ik er met geen woord met haar over gesproken. Ik durfde eenvoudig niet. Ik vreesde dat ik er alles mee bederven zou. Victoria zou me uitlachen, en zeggen dat we nu dan maar voor goed afscheid moesten nemen, om het niet nog erger te maken. Of ze zou boos worden en beledigd vragen of ze nu nooit eens met een man kon uitgaan zonder dat er meteen over liefde en al die nonsens moest worden ge sproken Ik zweeg dus maar en liep naast haar te denken aan een manier om haar duidelijk te maken wat ik voor haar was gaan voe len, zonder haar af te schrikken, toen ze plotseling stil stond. We waren in de tuin van Vandearns huis, die oneindig rustig en vredig onder een strakke avondhemel vol sterren om ons heen lag. Victoria stond stil en keerde zich naar me toe Zij greep mijn armen met haar stevige handen en keek me aan. „Zou je iets voor me willen doen?" vroeg ze zacht. Ze fluisterde bijna, doch in de stilte van deze wonderschone avond kon ik zelfs het geluid van haar bewegende lippen horen. Ik stond een ogenblik spra keloos. Toen kon ik me niet meer beheer sen en ik nam haar in mijn armen. „Ik wil alles voor je doen wat je van me vraagt, Victoria", zei ik heftig. „Ik hou van je, ik hou zo onbegrijpelijk veel van je. Ze lachte geluidloos en keerde haar mond weg van mijn lippen, die dicht bij de hare waren geweest. „Hoe kun je van mij houden als je me pas een week kent", zei ze spottend. „Jul lie mannen staan altijd zo gauw met dat woord „houden van" klaar.... Je bent verliefd op mij, bedoel je misschien. Ik ben ook verliefd op jou. Dat mag je gerust weten. Maar of ik ooit van je zal kunnen houden? Dat hangt van duizend dingen af. Maar je moet me beloven dat je me niet te gauw weer vergeten zult, als je weer hier vandaan bent. Want ik zal heel erg onge lukkig zijn binnenkort, en ik zal de ge dachte aan iemand die wat om me geeft hard nodig hebben. Als je wilt mag je me een kus geven". Als ik wilde! De tijd verging en ik merkte .het niet. De nacht werd koeler en de sterren verdwenen achter een dikke, natte nevel die de warmgestoofde aarde uitwasemde. Victoria huiverde en vroeg me mee naar binnen te gaan. Op dat moment betrad ik voor de tweede en laatste maal in mijn leven het huis van Vandearn toen aan de hand van het meisje dat ik diezelfde nacht nog vroeg om mijn vrouw te worden. Victoria had een eenvoudig ingerichte, gezellige zitkamer waar zij snel en handig koffie voor ons beiden zette op een elec- trisch gevalletje in een hoek. Toen zij daarmee klaar was kwam zij naast me zitten op een lage sofa en ik sloeg mijn arm om haar heen. „Zit stil", zei ze dromerig na een poos. „Zit heel stil en luister. Dan zal ik je wat van mezelf vertellen". Met mijn wang op haar zijige, donkere haar luisterde ik, en het was bijna ochtend toen zij zweeg. In groeiende ontzetting had ik haar langzame, zachte woorden gehoord de woorden die mijn leven veranderden. „Ik ben vorige maand negentien gewor den", zei ze. „Op die dag was het juist drie jaar geleden dat ik in dit huis kwam. Ik herinner me nog levendig hoe ik mij daarop verheugd had want in het wees huis, waar ik opgroeide, was het leven saai en zonder een enkele prettige kant. De verpleegsters waren er vriendelijk en niet al te streng, dat is waar, maar tot mijn zestiende toe leefde ik in de ellendige sleur van het tehuis, met driehonderd kinderen tezamen, in een akelige sfeer van discipline en regelmaat. Het eten was goed maar eenvoudig en steeds hetzelfde, dag in dag uit. Ik kreeg nooit bezoek, want ik had geen familie. Vandearn zag ik niet voor ik hier kwam, ik wist niet wie hij was en ik had pas kort geleden voor het eerst van hem gehoord. Op een dag vertelde de directrice mij over hem. Zij kondigde mij aan dat ik uit het huis zou vertrekken en bij hem zou gaan wonen, omdat ik zijn dochter was. Ik stond verbaasd en ontsteld: Niemand had mij ooit verteld dat ik een vader had, en zeker niet dat hij een van de rijkste en machtigste mannen van Zuid-Amerika was. Later begon ik mij voor te stellen hoe het zijn zou, een eigen vader te hebben en met hem in een prachtig huis te wonen. O, je kan je niet voorstellen wat een meisje van zestien jaar allemaal fantaseren kan. Ik was dolgelukkig en kon bijna niet wach ten op de grote dag, dat ik vertrekken zou en bij hem zou gaan wonen Hij was erg vriendelijk voor mij toen ik aankwam en hij liet mij allerlei mooie dingen uitzoeken, kleren en sieraden en meubels voor op mijn kamer. Ik had mu hem weliswaar heel anders voorgesteld liever, zachter, echt zoals je denkt dat een vader is die je nooit gezien hebt.... »laa- die eerste maanden was ik toch erg ge lukkig. Ik genoot van al de rijke dingei om me heen, mijn kleren, mijn kamers, tuin, de maaltijdenEn ik deed mij best om in mijn vader de eigenschapp te ontdekken die ik hem in mijn fantasise had toegeschreven. Ik kreeg een lerares ai mij talen leerde en ik probeerde stee, maar weer erg dankbaar voor al die w - daden te zijn. En toch voelde ik een o bestemde afkeer van hem, die met de o sterker werd. Ik was boos op mezen schold mezelf uit voor ondankbare het hielp niet. Ik moest toen al intu' gevoeld hebben wat hij met mij van P was en misschien ook leefde in mij de voort, die mijn arme moeder voor moet hebben gehad,lik. Hij vertelde mij op een dag z011^' ken of blozen mijn hele levensgeschi waarvan ik altijd gedacht had dat het weeshuis was begonnen. Hij za het haardvuur op een winderige avo vroeg mij bij hem te komen zitten luisteren zonder hem in de rede te v (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6