Ruim li ton voor een nieuwe „Moerbergschooï" Er is haast niets te vinden dat men möèt gaan zien r (^Beverwijk en OmstrekenT) -Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" bij Gymnastieklokaal komt later Velsen-Noord Een toneelminnaar in Londen De verhoging van de stroom-tarieven Met ds. F. Slump naar de Papoea's Ziekengeld, ziektefonds en overheidsambtenaren „Aan alles wennen" Goede „gym .Hercules" Bijzondere samenkomst Leger des Heils Agenda voor Beverwijk Voor de kinderen Als regel met niet meer dan 25 percent 'n TIP VAN BOOTZ Santpoort Eerst luisteren, dan schaken FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 De kort geleden van Nieuw-Guinea terug gekeerde zendeling der Nederlands Her vormde Kerk, ds. F. Slump uit Amsterdam, vertelde Woensdagavond enkele belevenis sen die hij en zijn vrouw op Nieuw-Guinea hadden meegemaakt. Juist de Doopsgezinde Broederschap in Beverwijk, die aan de Meerstraat een van haar gemeente-avonden belegde, heeft van de ervaringen van ds. Slump genoten, daar het door ds. Slump bewerkte gebied door de Doopsgezinde ge meente is overgenomen en haar predikant J. H. Matthyssen binnenkort van Java naar Nieuw-Guinea zal vertrekken. Spreker roerde vooral de godsdienstige inslag van de Papoea's aan, die hun hele leven sterk beïnvloedt. Het koppensnellen is daar één der uitingen van en moet niet als „wreedheid" worden bezien. Door de primitieve religie telt het Papoea-volk zeer veel magiërs, want wie de meeste magische kracht verzamelt, heeft veel invloed op de stam waartoe hij behoort. In sommige gedeelten van Nieuw-Guinea bestaan zeer sterke adats (gewoonterech ten) die vaak zo bizar zijn, dat, al zou elke Papoea Christen worden, geen Europeaan achter de juistheid van de ervaringen met deze adat komt. Ook de dansen, die dagen achtereen kunnen duren, zijn uitingen van het godsdienstig leven van de Papoea. Het Evangelie aan deze mensen te bren gen is een zeer moeilijk werk, dat veel weerstand ondervindt, vertelde de spreker. Het tweede gedeelte van deze gemeente avond werd gevuld met muziek en zang; de muziek werd harmonisch door orgei en piano ten gehore gebracht, respectievelijk bespeeld door de heren S. v. d. Wal en R. v. d. Laan. Als zanger trad de heer B. Biet houwer op. De uitgevoerde werken van L. van Beethoven, César Franck, Dubois, Mas senet en anderen waren blijkens de reactie in staat de bezoekers te boeien, maar het was beslist jammer, dat het orgel niet aan alle muzikale eisen voldeed. Hoofdbestuurder H. Niesen van de Al gemene Bond van Ambtenaren hield gister avond in de koffiekamer van het veiling gebouw ,,'t Centrum" voor de Beverwijkse leden van deze bond een inleiding over „ziektekostenregeling voor overheidsperso neel." Volgens de heer Niesen streefde de A.B.V.A. er naar, om bij de regering een voorlopige ziekenfondsregeling er door te krijgen, speciaal voor ambtenaren in over- heids- en semi-overheidsaienst. De politie ambtenaren hebben al een eigen fonds en de andere ambtenaren zouden graag iets dergelijks willen hebben. Ter verduidelij king dient te worden opgemerkt, dat amb tenaren in vaste dienst geen ziekenfonds coupons ontvangen en derhalve vrijwillig verzekerd moeten zijn, wat uit de aard dei- zaak veel geldelijke moeilijkheden mee brengt. Het hoofdbestuur van de bond meent goede hoop te mogen hebben, dat de voorlopige regeling zal worden doorge voerd. Deze voorlopige regeling houdt in, dat de regering 1.8 van het jaarsalaris (met een maximum van 50) in de premie vergoedt. Vóór de inleiding van de heer Niesen had de vergadering een huishoudelijke aard. Het komende winterprogramma werd bekend gemaakt, waarbij ondermeer een feestavond in IJmuiden op 11 December en een feestelijke herdenking op 16 Januari in Beverwijk behoren. Dinsdag in de late namiddag werd de Haagse -politie gealarmeerd, omdat een tienjarige jongen, die van een padvin dersoefening terugkeerde, in het hart van de stad ontvoerd was. Een vriendje van de jongen vertelde, dat deze door twee mannen gegrepen en in de auto gesleept was. De auto was in de rich ting van het Haagse bos verdwenen. Onmiddellijk werden alle beschikbare manschappen, jeeps, en radiowagens gemobiliseerd en terwijl het zoeken in volle gang was meldde de vader van het ontvoerde jongetje, dat zijn spruit veilig, doch zeer overstuur thuis ge komen was. De jongen vertelde in de auto gesleurd en geblinddoekt te zijn. Op ruwe toon 'Das hem gevraagd wat hij in de pad vinderij deed en waarom hij lid van die vereniging was. Later werd hem be volen zijn mond te houden over het ge beurde. Vlak bij huis is hij daarna uit de auto gezet. Het bleek dat de 27-jarige leider van zijn padvindersgroep een nieuwe stunt op het gebied van opvoeding heeft wil- len proberen en daarom de „ontvoe ring" met een huurauto ensceneerde. „De jongens moeten aan alles wennen", doceerde hij ook tegenover de politie mannen en de woedende vader. Men heeft hem aan het verstand trach ten te brengen, dat hij dergelijke op voedingsmethoden maar beter achter wege kan laten. xccoooocoooooocr >cooococococococoococococcccoooooc* 99 >>j De ruim 400 leden tellende Christelijke Gymnastiekvereniging „Hercules" heeft Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw voor een volle zaal een op behoorlijk peil staan de uitvoering gegeven. Na de opmars van alle leden waren het de kleuters die een aardig staaltje klauteren en klimmen te zien gaven. De jongste meisjes lieten daar na zien, hoe het op de les toegaat en de jongens toonden enige oefeningen op de bank. Een puik nummer was een even wichtsoefening van de meisjes B die rhyth- misch werd uitgevoerd en waarvoor ze dan ook een hartelijk applaus ontvingen. Een klassicale brugoefening door de meisjes B en C was eenvoudig gehouden en werd dan ook onberispelijk uitgevoerd. Het in het programma vermeldde „huppelen en sprin gen" door de meisjes C was een te geringe aanduiding voor het aardige dansje dat er te zien was. In het wandrek bleken de jon gens B hun „mannetje te staan". De door de oudste jongens uitgevoerde kringoefe ning was daarentegen vrij slordig en werd dan ook door de vrije oefening van de oud ste meisjes glansrijk geslagen. Onder de heren bleken enige goede krachten te schuilen en op de hoogbrug en later op het hoogrek kon men voorwaar technisch knap pe staaltjes opmerken. Een brugoefening van de dames stond eveneens op een hoog peil, hoewel zij door de tegelijkertijd uit gevoerde evenwichtsoefening, die op zich zelf niet onaardig was, enigszins werd ge stoord. De dames bleken nog meer in haar mars te hebben, zoals men met het rhyth- misch uitgevoerde knotszwaaien en een hoepeloefening kon zien. Zoals zo dikwijls werden dit ook de hoogtepunten van de avond. Een aardig intermezzo was een geestig dansje uitgevoerd door meisjes in matrozen-tenue. De directeur, de heer D. Schmid, kan over deze avond, die hij op goede wijze leidde, tevreden zijn. In het gebouwtje van de speeltuinver eniging aan de Kerkstraat zal het Leger des Heils hedenavond een bijzondere samen komst houden. De leiding hiervan is in handen van zuster majoor L. A. Gladpoot jes, divisie-officier te Amsterdam. De zangbrigade onder leiding van de heer J. v. d. Vlugt verleent voorts deze avond haar medewerking. Geen enkel winstpuntje voor „Holac" Voor de competitie van de Nederlandse Tafeltennisbond heeft „Hotac" weer enige wedstrijden gespeeld. Het tweede heren team verloor in de tweede klasse met 3-7 van het Haarlemse Winfried III. Het was een aardige wedstrijd waarin de Bever- wijkers niet veel voor hun tegenstanders onderdeden, maar in de beslissende derde set lieten zij te vaak een steek vallen. Hetzelfde kan gezegd worden van het derde heren-team, dat met 4-6 in Heem stede IV zijn meerdere moest erkennen. Tenslotte kon Hotac IV het ook al niet tot een ovei-winming brengen en verloor met 2-8 van V.G.Z. II. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 28 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Kerko van Rotter dam. Elmina van Antwerpen. Abro van Karlstadt. Bloemfontein van Antwerpen. Croonenburgh van Bilbao. Hestia van Noord zee (inachineschade). Salland van Hamburg. Delfland van Hamburg. Spurt van Skeleftea. Westerdok van Londen. Vertrokken zijn: Rijnstroom naar Londen. Langleeclyde naar Trinestadt. Oceaan naar Terschelling. Atlantico naar Hampton Roads. Surte naar Londen. DONDERDAG 29 NOVEMBER Bioscopen: Geen voorstelling. VRIJDAG 30 NOVEMBER Kcnnemer Theater, 6.45 en 9.15 uur: Sam son en Delila. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De pastoor van Kirchfeld. W. B. Theater, 8 uur: Waar de rechte weg eindigt. In de bezettingstijd is de openbare lagere school aan de Hadleystraat te IJmuiden, bestaande uit dertien leslokalen en een gymnastieklokaal, door de Duitsers afge broken. Na de bevrijding is de school, welke in dit gebouw gehuisvest was, thans genaamd „Moerbergschooï", ondergebracht aan de Kerkstraat. Het grootste deel van de leerlingen dezer school is afkomstig uit de woonwijken, ge legen ten Zuiden van de Julianabrug. De ligging der school is voor een groot deel der schoolbevolking zeer ongunstig. Voorts wordt de bezetting der klassen lang zamerhand te zwaar. Verschillende klassen tellen meer dan 50 leerlingen en reeds moest een gecombineerde klasse gevormd worden uit leerlingen van het vierde en vijfde leerjaar. Een en ander is niet in het belang van het onderwijs. Gezien de snel vorderende woningbouw te IJmuiden en de voorgenomen bouw van woningen is in de naaste toekomst een grote toeneming van leerlingen te ver wachten en is gebrek aan schoolruimte te vrezen. B. en W. achten het daarom nodig, dat aan het Moerbergplantsoen een zeven- klassige openbare lagere school wordt ge sticht. Bij deze school zal grond gereser veerd worden voor een eventuele latere bouw van een gymnastieklokaal. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze school te bouwen in het „On-Site" systeem, doch de bouwsom van een derge lijke school werd door het rijksschooltoe- zicht te hoog geacht. B. en W. hebben daarom besloten, van dit systeem af te stappen en de school ge heel van metselwerk te doen bouwen. Het bestek zal in die geest worden omgewerkt en daarna zal een openbare aanbesteding worden gehouden. Verwacht wordt, dat Sint-Nicolaasfeesten De vereniging „Velsen-Noord Vooruit", die thans wordt gevormd uit de besturen van de buurtverenigingen „Watervliet", „Da Costa" en „Wijkeroog", zal voor de jeugd van deze verenigingen op Zaterdag 9 December in het K.S.A.-gebouw te Be verwijk een Sint Nicolaasfeest geven. Dit feest begint 's middags om twee uur voor de jongste kinderen met een bezoek van de bisschop van Myra en te drie uur is er voor de groteren een filmprogramma. K. A. B. Zondagmiddag om twee uur wordt voor de kinderen van de leden van de Katho lieke Arbeiders Beweging, afdeling Vel sen-Noord, in het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan het jaarlijkse Sinterklaasfeest gehouden. daarbij de door het rijk toegestane bouw som niet zal worden overschreden. Er wordt een crediet aangevraagd van 148.000 voor de bouw en voor de aan schaffing van leermiddelen, hulpmiddelen enz. van 25.000,ten laste van de be groting 1951, die hiertoe gewijzigd dient te worden. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 28 op 29 November Uit halve vleet: KW 147 met 5 k.; KW 56 met 5 k. De andere schepen onder de Engelse wal hebben niet gevist wegens het slechte weer. Nog halen KW 20. Kanaalvisserij: KW 6 met 40 k.; KW 7 met 17 k.; KW 39 met 30 k.: KW 85 met 50 k.; KW 127 met 50 k.; KW 159 met 140 k. Gemiddelde vangsten Uit het Kanaal: Vlaardingen: 45 kantjes; Scheveningen: 45 kantjes; Katwijk: 45 kantjes. Staande op Piccadilly Circus, voor de met foto's en affiches volgehangen étalage van één der talrijke bespreekbureaux voor de ruim veertig schouwburgen in het West-End van Londen, kregen mijn verwachtingen een gevoelige knauw, want on danks al die min of meer beroemde namen en veelbelovende slagzinnen kon ik de indruk niet van mij afzetten dat er bij dit alles zo goed als niets te vinden was dat ik nu beslist moést gaan zien. Misschien was dit een natuurlijke reactie na de uit zonderlijk verhoogde inspanning van de beste krachten van het Engelse toneel ter gelegenheid van het Festival of Britain, aldus mijn eerste gedachtengang. Maar die overweging hield niet lang stand, want waarmee worden deze zomer de grote successen geboekt? Met stukken van Shakespeare, Tsjechof en Shaw in hoofdzaak. Het zojuist gepubliceerde zesde jaarverslag van de invloedrijke Arts Council bevat trouwens de volgende, niets aan duidelijkheid te wensen latende passage: „Onze toneelkunstenaars hebben bewezen over buitengewone capaciteiten te beschikken. Aan de andere kant was het bepaald teleurstellend dat het répertoire met zo weinig nieuwe aanwinsten van enige betekenis werd verrijkt!" Zo ongeveer het enige stuk dat tot op heden heeft standgehouden is de hier te lande door het A.T.G. gespeelde tragi-comedie „Het man netje in de maan" (Waters of the moon) van N. C. Hunter in het vanouds vermaarde Haymarket Theatre, maar dit succes komt voornamelijk op rekening (alweer!) van de schitterende bezetting. De beide zo rijk met talent gezegende en met de eretitel „Dame" onderscheiden actrices Edith Evans en Sybil Thomdike vervullen er onder regie van Frith Banbury de voornaamste rollen in. En nu moet men uit deze enigszins som ber ten aanzien van de hedendaagse dra maturgie gestemde inleiding niet de gevolg trekking maken dat de schrijvers stil zou den zitten en het aan ernstige pogingen ontbreekt. De import van talrijke middel matigheden van overzee door de Neder landse gezelschappen kan reeds het tegen deel bewijzen. Maar sterker nog spreekt de mededeling van Ronald Adam, de directeur van het Embassy Theatre, in zijn inleiding tot de nieuwste bundel der onder zijn be heer vertoonde werken, dat hij na de oor log per jaar gemiddeld 1500 stukken kreeg aangeboden, waarvan er misschien tien bruikbaar waren. Evenmin mag men zeg gen: „Nu ja, dit geldt speciaal voor het West End, waar het alleen om het winnen gaat. Het wagen gebeurt elders." Want wat de naar vernieuwing strevende, finan cieel onafhankelijke theaterclubs de laatste tijd te zien hebben gegeven was weinig be langwekkend, al mag men de ontdekking nu alweer enige jaren geleden van de woordenrijke, zeer dichterlijke Christo pher Fry natuurlijk niet vergeten. In de kleine schouwburg The Lyrie, Hammer smith, werd eind September diens spel over het doorbreken van het Christendom in Engeland onder de titel „Thor, with angels" met Jack Hawkins in de hoofdrol ten doop gehouden, in één programma met de bijzonder amusante schets „A Phoenix too frequent", die binnenkort door een ensemble met Jean Wilson en Walter Hudd ook in Haarlem zal worden vertoond. Twee nieuwe stukken van de nog jonge Peter Uskinov, die „toneel voor de gewone man" wenst te schrijven en van wie men voort durend niet geringe verwachtingen blijft koesteren, maken het weinig opzienbarende lijstje vol. Oude zorg en glorie Doch dit alles biedt gelukkig nog geen aanleiding om het vertrouwen in de toe komst van het toneel te verliezen. Derge lijke zwartgallige balansen worden nu een maal altijd opgemaakt zolang men de pe riode waarin men verkeert niet kan over zien en met een voorgaande vergelijken. Tot vertroosting moge verder de eens door Bernard Shaw gemaakte opmerking gelden: „Het theater is er onder alle omstandig heden beroerd aan toe." In de loop van de vorige eeuw zijn er trouwens in Frankrijk, volgens een opgave van Sarcey, tientallen brochures verschenen over de vraag of de En hier is het verhaal, dat de Kabouterburgemeester vertelde.... Op een dag werden de Kabouters, 's morgens vroeg, opgeschrikt door vreemde ge luiden in het bos. Er klonken slagen en nu en dan was er een dreunend geluid, waar door de grond schudde. Overal gingen de raampjes open en keken de Kabouters ver schrikt naar buiten „Wat gebeurt er? Wat is er aan de hand?!", riepen ze elkaar toe. Toen dat leven maar aanhield gingen enkele Kabouters eens op onderzoek uit; ze liepen het bos in, lot ze in de buurt van die vreemde geluiden kwamen. En toen zagen ze het Er waren mensen aan het werk. Mannen met bijlen waren overal aan het hakken en de ene boom na de andere werd geveld! De Kabouters, die voorzichtig tussen de struiken door gluurden, keken elkaar bedrukt aan. „Mensen!", fluisterden ze. „Dat betekent gevaar voor ons!" „Ja.en ze hakken zo maar de bomen om!", zei een ander. Toen keerden ze verslagen naar het Kabouterdorp terug en ze vertelden, wat ze hadden gezien. „Zo!", zie de burgemeester. „Zijn de mensen weer bezig? Dan moeten we op onze tellen passen!" dramatische kunst nog wel te redden zou zijn. Daarbij kwam in twaalf alarmerende titels het woord „achteruitgang" voor! En omstreeks 1840 schreef de Engelse geschied schrijver Thomas Carlyle: „Al twintig jaar lang horen wij bijna dagelijks zeggen dat het toneel dood is, althans op apegapen ligt!" Maar wie nu als belangstellend waar nemer door de straten van Westminster loopt, bemerkt hoeveel er intussen deson danks tot stand werd gebracht. In talrijke theaters immers wordt de herinnering aan het roemrijke verleden levend gehouden. Bij het zien van die over het algemeen van buiten zeer lelijke gebouwen voelt men tal loze associaties opkomen met beroemde na men uit wat men thans als bloeiperioden erkent. Meestal zijn dit namen vanac teurs, slechts een enkele keer van schrij vers. Zo is het onmogelijk langs de konink lijke schouwburg in Drury Lane te komen zonder te denken aan de brillante maar onbetrouwbare Sheridan, die hier na-zijn eerste successen in Covent Garden de scep ter zwaaide en in 1777 zijn meesterwerk „Lessen in laster" (The school for scandal) schreef en onder toezicht van David Gar- rick liet opvoeren. De repetities waren al begonnen, toen het stuk nog lang niet ge reed was. Daardoor ontstonden er vaak heel wat moeilijkheden als er geen nieuw materiaal voor de spelers uit zijn pen vloeide. Maar Sheridan, vast besloten het succes van zijn leven te boeken, liet zich door niets en niemand overhaasten. Toen hij eindelijk in zijn grote werkkamer (die men ondanks de grote brand van 1809 en de verbouwingen nog steeds bezichtigen kan, want de Engelsen houden van zulke monumenten) de laatste zinnen haastig had neergepend, voegde hij daar de woor den aan toe: „Eindelijk klaar. Gode zij dank." De souffleur Hopkins nam het ma nuscript direct mee naar zijn hok en schreef er, na de tekst te hebben gelezen, nog één woord bij: „Amen!" Van datzelfde Drury Lane zouden nog tientallen historische anecdotes te vertel len zijn als daar ruimte voor beschikbaar was. Het theater is gesticht door Thomas Killigrew in 1663, de man die vijf jaar later echte paarden ten tonele liet ver schijnen onder het motto: „Geef het publiek wat het buiten voor niets kan zien en het succes is verzekerd." Wie een paar jaar terug Comedia het blijspel „De roep van de tortel" heeft zien opvoeren, weet uit er varing hoe waar dit nog altijd is, want de daarin vertoonde echt-werkende keuken inrichting met water, gas en licht, oogstte luide kreten van verbazing uit de zaal! In de tijd van Killigrew werden de stukken van de onlangs door T. S. Eliot warm ver dedigde John Dryden voor het eerst opge voerd, met als ster de aantrekkelijke Nell Gwynne, die ieders hart veroverde en na als sinaasappelenverkoopster begonnen te zijn tenslotte de minnares van koning Char les de Tweede werd.Tegenwoordig is Drury Lane een theater voor pantomime en muzi kale shows, dat zich vooral dank zij de kort geleden gestorven Ivor Novello nieuwe roem verwierf. Met het „Lyceum" van Henry Irving die iedere Zaterdagavond zijn toespraak tot het publiek besloot met de woorden: „uw nederige, zeer verplichte en gehoor zame dienaar" is het minder gunstig ge steld, want dat eens zo hoog in aanzien staande theater is thans een mondaine dansgelegenheid. Is de belangstelling voor het toneel misschien aan het afnemen? Ik geloof het niet, al kan men voor alle voor stellingen gemakkelijk plaatsen krijgen, op een enkele uitzondering na. En al zijn op het ogenblik zestig van de honderd acteurs in Londen zonder werk.... Of wordt er zoveel minder goed gespeeld? Wij zullen het gaan zien. DAVID KONING. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De regering heeft besloten het nliddel van de tariefsverhoging toe te passen, ten einde de zo noodzakelijke beperking van het clectriciteilsvcrbruik te bevorderen, zo de minister van Economische Zaken in nota over de electriciteitspolitiek. Waar de huidige tarieven zijn gebased op de historische kostprijs en de San fingswaarde der voor productie en 2* butie benodigde apparatuur thans iïi lijk hoger ligt dan vóór de oorlog Sn vele gevallen een niet onbetekenende w? hoging van het thans geldende tarief vermijdelijk zijn. De minister meent echt op grond van berekeningen te mogen aan nemen, dat deze verhoging gemiddeld t regel een percentage van 25 niet zal h«w ven te overschrijden. noe' Het ligt in de bedoeling de tariefsver hoging als volgt te doen plaats vindem dè thans bestaande maximumprijsvooratif ten voor het kleinverbruik zullen onvt minderd worden gehandhaafd voort hoeveelheid van 240 kwh per aangeslot per jaar. Bij de uitwerking van de tarief* verhoging zal men uitzonderingsbepaling opnemen ten behoeve van enige vorm* van kleinverbruik waarin zonder zodanig bepalingen klaarblijkelijk onbillijkhedE zouden ontstaan. Daartegenover zullen d* .voor de tarieven voor het kleinverbrS dat niet van het voorgaande is uitgezon derd, de huidige maximumprijzen zodani worden verhoogd, als noodzakelijk is om d totale opbrengst van de tarieven vnor kleinverbruikers in overeenstemming brengen met het hiervoren ontwikki beginsel. Hiertoe zal ook het vastrechtt: een zekere verhoging moeten onder*' Volledigheidshalve zij hier nog vemie dat bij de huidige prijzen het gemidde' aandeel van electriciteit in de kosten levensonderhoud 1.2 percent bedraagt vu gezinnen met een inkomen van 50— per week per 1 April 1951. Zou de aan sing van de electriciteitstarieven tot UBi door de regering noodzakelijk geachte ni veau tot gevolg hebben, dat deze tariev met gemiddeld 25 percent zouden stijgi dan zou de invloed hiervan op het ind cijfer van de kosten van levensonderh 0.3 percent bedragen. Ten aanzien van de tarieven voor groot, verbruikers zullen de maximumprijsvoor schriften worden ingetrokken en wordt he aan de bedrijven zelf overgelaten om ii overleg met de directeur-generaal van d energievoorziening de bestaande tarieve te herzien. ADVERTENTIE ff Voor Sint komer. nu drukke dagen, Toch kan hij over Hollanders niet klagen, 't Is zo gemakkelijk Piet, In hun Sint Nlcolaaslied Is het allemaal TIP, wat zij vragen. Inz. Mej. A. W. te A'dam on tv. 1 fles Aan het begin van de afgelopen club avond van de schaakclub Santpoort hield dokter M. de Groot een leerzam causerie over bepaalde aspecten van he schaakspel, zoals overbelasting van figu ren, tempodwang e. d. Zijn interessant be toog boeide de toehoorders in hoge male en ongetwijfeld hebben vele jongeren weet wat van deze geroutineerde speler kunne leren. Een hartelijk applaus beloonde de spreker. Hierna werd de onderlinge competiti voortgezet. In groep I wist W. Schuurman twee af gebroken partijen te winnen: dokter De Groot moest na enige tijd capituleren en Brugman gaf zonder verder te spelen op Een goede avond voor de clubkampioen. Dat niemand onoverwinnelijk is ondervoni Blansjaar. Een onnauwkeurigheid tegei Pels werd door deze met zwart zo goei uitgebuit, dat Blansjaar moest opgeven. In groep II werd de partij v. d. Brons» Houterman na 23 zetten in ongeveer ge lijke stand afgebroken. Houterman ver keert echter in hevige tijdnood: nog 10 mi nuten voor 13 zetten! In groep III maakten Schweitzer en Roos remise. Van Dongen raakte even achter door met zwart van De Boer te verliezen. Een en ander zeer ten geneve van Spook, die zelf niet speelde. In groep IV het wordt langdraaig - won Van Duyn van Vos. Winters en Hoog- zaad dansten samen op een vulkaan. Hoog» zaad verloor het eerst zijn evenwicht en moest opgeven. f Volgende week 4 December begint net Kerstgambiet om aardige prijzen. 24) Hij vertelde mij dat hij mijn moeder had leren kennen toen hij in Nederland was. Zij was de dochter van een dorps onderwijzer en had gesolliciteerd op een ad vertentie die mijn vader had geplaatst in Nederlandse kranten, terwijl hijzelf een trip in Europa maakte. Hij vroeg daarin een secretaresse, genegen om enkele jaren in Zuid-Amerika te werken. Zij kwam in dienst en reisde met vader naar hier, en een tijdlang schijnt zij een ijverige secre taresse voor hem te zijn geweest. Hoe het precies gegaan is kan moeilijk worden na gegaan, want alles wat ik je nu vertel weet ik van mijn vader zelf, en je kan begrij pen dat hij mij niet objectief heeft inge licht. Maar ik veronderstel dat moeder al gauw meer dan genoeg van haar werkgever had. Zijn levenswijze zal haar allerminst met bewondering en eerbied voor hem ver vuld. Vader vertelde me dat ze ten slotte met hem trouwde om zijn geld, maar ik ben er van overtuigd dat hij haar ertoe gedwongen heeft. Wie weet op wat voor verachtelijke manier. Misschien is hij ver liefd op haar geworden en wat hij heb ben wil neemt hij, dat staat vast. Maar liefde, echte waarachtige liefde kan je van hem niet verwachten. Natuurlijk heeft hij spoedig genoeg van haar gehad en heeft hij haar beestachtig behandeld. In ieder geval heeft zij meermalen geprobeerd om van hem vandaan te gaan en naar Holland te rug te keren, maar hij wist dat te verhin deren. Hij is erg handig in die dingen. Moeder stierf bij mijn geboorte. Waar schijnlijk heeft hij op dat moment het plan gehad zich verder niet meer met het kind te bemoeien, want hij liet mij opvoeden in volkomen geheimzinnigheid over mijn af komst. Ik groeide op zonder te beseffen dat het de rijke Vandearn was, die mijn verpleging betaalde en zonder enig idee van het feit dat ik nog een vader had. Toen ik hier kwam, nam ik mij voor te proberen van hem te houden en te maken dat hij van mij houden zou. Belachelijk, niet? Toen ik de waarheid uit zijn mond hoorde, dacht ik aan dat voornemen en het was het enige waarover ik nog zou hebben kunnen lachen Hij vertelde mij alles allemaal zonder schaamte, op koele, zakelijke toon, alsof het een interessante verhandeling was waarbij niet onze intiemste gevoelens be trokken waren. Ik viel hem niet in de rede, de hele avond niet, eenvoudig omdat ik geen woorden wist te vinden. Ik was een voudig verdoofd van ellende en haat, maar hij ging onverstoorbaar door en wat er volgde was zo mogelijk nog erger. Hij had mij bij zich laten komen, zei hij, omdat hij begrepen had van hoeveel nut een welgeschapen, aantrekkelijke dochter voor hem zou. kunnen zijn .Hij voegde er bij dat hij niet op mijn liefde, noch op mijn dankbaarheid gesteld was, doch al leen belangstelling had voor mijn stipte gehoorzaamheid. Hij eiste van mij niets, zei hij, dan deze gehoorzaamheid. Ik kon genieten van alles wat hij mij gaf, ik kon beschikken ovei zijn rijkdom zoveel ik wilde. Als ik slechts in de gaten hield, dat er een moment zou komen* waarop hij mij zou zeggen wat ik te doen had. En dat zou niet eens zo onprettig zijn, voegde hij er aan toe. Een massa meisjes in dit land zouden je benijden, zei hij lachend. Wat was het dat hij eiste? Ik weet het nu. Het is een spel dat begon daags na die avond waarop hij mij alles vertelde. Een spel dat hem helpt zijn absolute macht te handhaven en zijn commerciële tegenstanders knock-out te slaan als zij te lastig worden naar zijn zin. „Je bent zo heel anders dan de vrou wen van dit land", zei hij eens. „Dat trekt de mannen aan. Ze vliegen er in, dat zeg ik je." Hij had gelijk, ze vlogen erin. Hij voer de mij op als een sirene, die de mannen waarop hij zinspeelde moest verlokken en binden,, verblinden en boeien, om ze ten slotte te compromitteren en te vernieti gen Ik had het in het begin niet helemaal door. Er kwamen mannen van andere on dernemingen, mensen, die net iets minder machtig waren dan mijn vader en soms probeerden hem te dwarsbomen. Hij no digde hen uit, hij behandelde hen aller vriendelijkst en liet mij als gastvrouw op treden. Zijn aantrekkelijke dochter! Het waren meestal oudere mannen en in dit land geboren, zeer gevoelig voor vrouwe lijk schoon en snel ontvlambaar van ge moed. Vaak werden zij verliefd op mij, en als ik het merkte hield ik me op een afstand en probeerde hen aan het ver stand te brengen dat ik er niets van heb ben moest. Maar zij waren merkwaardig genoeg niet gauw uit het veld geslagen. En later merkte ik waar dat aan lag: Hun gastheer deed hun toezeggingenHij zinspeelde op de mogelijkheid dat er wel wat aan te doen zou zijn. en dat ik nu eenmaal Europees bloed had.... en dat hij een eventuele verbintenis, al zou dat dan ook pas later gebeuren, zou toejui chen. Zo hield hij hen aan de lijn.... Het commerciële stond ook bij hen voor op, maar zij dachten op deze manier het nuttige met het aangename te kunnen verenigen. En toen die arme sukkels, onafhankelijk van elkaar en blind voor de val, zo ver waren dat zij zich reeds in de machtige onderneming van Vandearn waanden op genomen als aanstaande schoonzoon, trapte hun aanstaande schoonvader hen naar beneden in de publieke spotternij. Hij kocht journalisten om en liet lange, sensationele artikelen publiceren over de pogingen van zekere invloedrijke zaken mensen om hun onderneming door middel van de liefde te redden van de onder gang. Artikelen met foto's erbij, genomen op ogenblikken dat de sukkels zich ver stout hadden zich in mijn nabijheid te wagen. Compromitterende foto's, on schuldige momenten dusdanig vastgelegd dat zij met een verklarend onderschrift wonder wat leken. De zakelijke reputatie van de slacht offers werd in alle gevallen onherstelbaar verwoest. Mijn vader profiteerde van die situatie om de betreffende ondernemingen te naasten en zijn concurrenten voorgoed uit te schakelen. En ik was daarbij hel nuttige, onfeilbare instrument Het lijkt eenvoudig als ik het zo vertel, maar het duurde lang voordat ik begreep hoe het in zijn werk ging. Toen ik het door had weigerde ik verder in dit huis te blijven en ik ging er vandoor. Hoe weinig begreep ik welke macht deze man heeft! Hij liet mij opsporen en terugbrengen, volkomen legaal en met de welwillende hulp van politie en justitie. Hij is im mers mijn vader. Ik probeerde het nog eens, en ik dacht toen een kans te heb ben om naar het buitenland te komen. Maar hij slaagde er gemakkelijk in alle wegen voor mij af te snijden en alle mo gelijkheden om weg te komen te vernie tigen. Wat moet ik doen? Hij is niet te ver schalken. Ik zou niet eens met jou weg kunnen gaan. Geloof maar gerust dat hij precies weet waar ik iedere avond met je geweest ben. En dat hij morgen weten dat je hier op mijn kamer was." Ik zag het grauwe morgenlicht door ramen komen en voelde me verstyia ellendig van machteloze woede. Op moment rijptê waarschijnlijk het Plan mij om Vandearn te vermoorden n> hoe en wanneer kon ik toen nog met seffen. Ik heb er jaren op moeten w ten. Ik heb het gedaan op het uiterste ment, want ik ben een man die zulk daad verafschuwt. Maar het kon niet ders meer. Want Vandearn kwam me de laatste hand te leggen aan een werk, dat Victoria voorgoed van -n' scheiden. Met duivelse geslepen'heiti koude berekening voerde hij zijn pia Hij vergat alleen één ding: ïiamenj hij mij niet verslagen had, maar alle delijk buiten gevecht gesteld. Hij maakte mij het verblijf in Amerika onmogelijk toen hij meiM er met Victoria en mij aan de hano Dat buiten gevecht -stellen oe"* enkele dagen nadat Victoria mij ha" s schiedenis verteld had, en wel op voor dat moment afdoende mam y liet mij een boodschap zenden wa mij verzocht des middags bu hem komen. Ik ging, maar niet nadat toria op de hoogte had gesteld. T moedde namelijk dat hij mij heel |lin. tijd zou laten en misschien zou deren Victoria nog te zien. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6