Sociale lasten stijgen gestaag Het goed spelende Vitesse komt op bezoek bij VSV Tante Els AB DE JONG „In volle vaart" voor de C.B.T. Kerkconcert met koor en solisten Castricum Velsen-Noord BEGROTINGSBOUQUETJE i. d<en Kinderboeken Uitvoering declamatorium VOETBALOVERZICHT Het hoekje van Voor jonge hersens Onze nieuwe maandwedstrijd Gymnastiek-tweekamp tussen SSH en Hercules Hebe Scheepvaart oNDERDAG 29 NOVEMBER 1951 fiisens inkomsten op de gemecntebegro- „1552 in verband met de groepen B en yetnc zelfstandigen wordt voor 1952 Ljflk hoger geraamd dan in dit jaar: schat de subsidie van het rijk op llJj tegen die voor 1951 op 9250. De van sociaal economische hulp aan „•roepen staan daartegenover met een Li bedrag van 28.847 tegen 18.500 'iKi In 1950 werd hieraan werkelijk geven ƒ12.444. u kosten van ondersteuning van' gede- '.jiseerde militairen, die in 1950 een -Van 20.397 eisten, werden voor 1951 -'20.000 geschat en men hoopt in 1952 l.mde te hebben aan 10.000. Daaren- zai de steun aan oorlogsslachtoffers duizenden guldens stijgen. Deze is 58,000 gekomen op een begroting van «MO- Jat de subsidie aan verenigingen en in jagen voor gezinszorg aangaat, deze .-an onveranderd geschat op 10.000. 550 werd uitgegeven 5.100,36. Van dit •ag ontving de afdeling Velsen van de -rdhollandse Vereniging „Het witte 2.804,47 en de stichting „Katho- Gezinszorg" in Santpoort 2.386,49. Economische aangelegenheden -het hoofdstuk economische aangele gen staat dat de Nederlandse Heide- "üchappij een lidmaatschapscontributie ƒ10 per jaar van de gemeente Velsen ^sngt. De bestrijding van de colorado- staat geboekt als pro memorie. Sub- j'en andere kosten ter bevordering van gndelingenverkeer staan genoteerd voor tfi aandeel van de gemeente in de kos- "van „De Volkscredietbank van Haar- en omliggende gemeenten", welk ■m onder andere consumptief- en rdcrediet verstrekt, is gestegen van op /4700. ADVERTENTIE VULPENNEN LUXE POST FOTO-ALBUMS koopt U in een zaak van vertrouwen EDISONSTRAAT 7 IJMUIDEN TELEF. 5326 3T 3 3 a cr o 3 u9>|9oqjepui)| - IJmuidense Centrale Bondsleden »en blijkbaar verleden jaar niet genoeg Lsen krijgen van de cabaret-revue, die •lis Vrolijk en de zijnen voor het voet- :tbrachten: de eivolle Rex-zaal bewees :e.sdagavond, dat de herhaalde kennis- king met dit frisse groepje er minstens :»ed „in" ging als de eerste keer. De verzameling variété- en cabaretnum- ss, die onder de naam „In volle vaart" sd gepresenteerd, deed deze naam eer - Wat maar goed was ook, want dit awe repertoire heeft vaart nodig wil oinnen een redelijke tijd afgewerkt rden. Als mentor van de affaire heeft Vrolijk de verschillende nummers S een babbeltje aan elkaar geregen en leut bracht het publiek tot een bijval, in stormachtigheid niet onder deed de elementen aan gene zijde van de Stermuren. Vrolijk schitterde vooral in liedje als geteisterd mannetje, maar i zijn conférence werd met hartver- atnde vlotheid gelanceerd, al vlogen - paar mopjes rakelings langs de beken- schreef. •Carla", een nog jeugdige oude rot in 'zware buiksprekersvak, heeft overi- -imet haar twee sprekende poppen een stuk van het applaus geoogst en dat Ti® deze charmante vrouw meer dan e bewonderenswaardige stemtech- 'A waarmee zij de beide „kinderen" op schoot elkaar in de haren liet vlie- bracht de zaal tot gemeend enthou- Haar dialoog was daarbij zo voor gelijk, dat het nette meisje op haar èter- en het onnette jongetje op haar jeerknie tenslotte geen poppen meer samaar recalcitrante en welbespraakte fssenkinderen. •a bewonderenswaardig nummer brach- ?°k twee parterre-acrobaten, die als an Tonny" met succes de zwaarte- scht bevochten en daar de werking van stille pantomime" voortreffelijk bij '•pasten. j-jïal kreeg eveneens het zangduo Jonny -Zwieten en Martin van Heelsbergen, j^van het meisje Jonny over een zui- tenor plus een hoge sopraan bleek te knikken en de man Martin over een met een bariton-in-reserve, zodat ;Paar bijvoorbeeld het „O-sole mio" vier stemmen zonder moeite zong. vezelig, maar waar. 'f tenslotte was daar nog ene meneer ^nie met een accordéon, waar een snoer ^-vastzat, waar weer een compleet con- f'Mgel mee verbonden was en met dit wnaerorgel" bleek hij een ganse serie zaken te kunnen uithalen, waar ■*liter toch altijd twee mensen voor zijn. beer A. v. Loon beloofde als voor- 'e: van de organiserende Centrale Bond ~.2'jn openingsspeech niets te veel, toen Hbun mensen een plezierige avond voor- Wfle, F Kinderklucht in Rex .'l1 Kax komen Zaterdagmiddag enkele °P het toneel, die de speciale aan- van de jeugd zullen hebben: „Sjors ;"rat my van de Rebellenclub" in circus ;;'=-sani enerzijds en Sint Nicolaas met lZWarte knecht anderzijds. Het gezel- <J zal die middag twee keer op de verschijnen. Aquarianen en Sinterklaas JJ; Aquarium- en Terrariumvereniging -'^land" biedt haar leden Maan- L,nd ia het Patronaatsgebouw een Vo1 verrassingen" aan. Sint Nico- :r:7. dan in hoogst eigen persoon de n van de huiskeuring uitreiken. De contributie aan het Nederlands insti tuut voor efficiency is 20. Al deze en vele andere uitgaven maken dat het totaal van de begroting voor econo mische aangelegenheden voor 1952 ruim 4000 hoger ligt dan in 1951 en dat het eindbedrag genoteerd werd op 8.745. „Oranjeklanten" zochten onderling contact Striemende regen, hagel en onweer ten spijt waren de leden van de oranjevereni ging „Oud-Velsen" gisteren naar Velser- beek getogen om in de sfeer van een ge zellig samenzijn het onderling contact te verstevigen. Voorzitter P. J. Bakker heette de vele aanwezigen de zaal van de theeschen- kerij was propvol welkom en maakte er melding van dat het batig saldo van de te houden verloting ten goede zou komen aan de kinderen van de leden, die op 1 December de kennismaking met Sint Ni colaas zullen vernieuwen. Leden van verenigingen in de gemeente Velsen hebben de gewoonte op gebruike lijke ledenvergaderingen door afwezigheid te schitteren. Alleen wanneer er feest op til is, komt er wat leven in de brouwerij en dit is wat de Oranjevereniging aangaat slechts eenmaal per jaar. Daarom heeft het bestuur' van „Oud-Velsen" besloten voort aan in het winterseizoen een feestavond te organiseren. Gezien de reacties op hetgeen er deze avond werd geboden is dit expe riment ten volle geslaagd. Geen wonder, want de jongelui van de Plaatwellerij, die hun muzikaal répertoire ten bate gaven, waren geestig en be schaafd in hun optreden. En de familie-competitie voor verloofde paren, die onder leiding stond van de heer H. van Gameren, was een gebeurtenis op zichzelf. Maar het meeste contact is toch wel gelegd op de dansvloer, waar de Vel- senaren zich tot twee uur in de nacht uit stekend hebben vermaakt. Lezing voor het Humanistisch Verbond Onder auspiciën van het Humanistisch Verbond, gemeenschap Velsen, houdt dr. Libbe van der Waal Zondagmorgen in de Rijks H.B.S. aan het Tiberiusplein zijn uitgestelde lezing over het onderwerp: „Rondom de preek. Door de moeilijkheden naar het licht". De Onze Lieve Vrouwe Kerk op de Markt te Breda wordt gerestaureerd. Het zal minstens tot 1966 duren, voordat de stei gers verwijderd kunnen worden. Ten bate van het Jeugdgebouw gaf het „Goede Herder kerkkoor" onder leiding van Joop Huizinga Woensdagavond in het Nederlands Hervormd kerkgebouw aan de Velserduinweg een kerkconcert, dat we gens het slechte weer maar matig bezocht was. Huizinga heeft zijn koor tal van geeste lijke liederen doen uitvoeren, die de in drukken, welke wij reeds van deze zangers en zangeressen hadden, bevestigden: men zingt op toon met verzorgde uitspraak en heeft aandacht voor de aanwijzingen van de dirigent. Het koor is in de sopranen en alten goed bezet; wegens het geringe aan tal mannenstemmen wordt echter van de tenoren en de bassen veel geëist. Huizinga, die met de beschikbare krachten duchtig gerepeteerd heeft, kwam er verdienstelijk mee voor de dag. Uiteraard fungeerden de vele heldere sopraantjes dikwijls als aanvoersters; zij zongen fris en in tempo het door Huizinga geharmoniseerde „Wij bezitten een woord voor de wereld" en gaven het een treffen de voordracht. Een dankbaar nummer, bij uitstek voor kerkkoor geschikt, was even eens de compositie „Neem mijn leven" in de bewerking van A. Kousemaker. Tenor en sopraansolo, orgelbegeleiding en volle dig koor wisselden elkaar smaakvol af. De dirigent had zijn zangers de juiste ver houdingen, waarin dit lied weergegeven moest worden, goed duidelijk gemaakt. Het optreden van het kerkkoor viel in alle opzichten te loven. Als organist werkte Albert de Groot, leerling van Jacob Bijster mede. Van het geen wij van deze plaatsgenoot hoorden, bevredigde zijn spel nog het meest in het Bachkoraal, waarin de figuraties rustig en met overleg werden weergegeven. Ook het registerspel leende zich in deze compositie het best voor de eigenaardige klankver houdingen in dit kerkgebouw. Zijn beide Bach-praeludiums waren niet altijd even maatvast en wat dor van voordracht, het gedeelte uit Guilmant's vijfde orgelsonate klonk in de frisse klankenmenging uitste kend. Met grote belangstelling hebben wij zijn improvisaties over een bekend geestelijk lied beluisterd. De eerste improvisatie gaf een vrij rustige uiteenzetting, de tweede die weinig met het koraal meer gemeen had was knap gevonden en interessant; nummer drie met de melodie als cantus firmus kreeg een wijdlopige figuratie van de bovenstemmen, die alle in de slot- improvisatie elkaar weer vonden. Dit slot met zijn mineur-inzet, overgaande in ma jeur, ontving van Albert de Groot een doorwerking, die bepaald een groots effect maakte. Deze doorwerking was weliswaar niet altijd even logisch, maar toonde aan dat de improvisator zich reeds vrij wat van deze moeilijke maar toch zo uiterst dankbare kunst eigen gemaakt heeft. Het viel te betreuren, dat het abrupte, onme lodische slotaccoord een einde aan dit in teressante en veelbelovende orgelspel maakte. A. J. VAN DER WEIJDEN Als afsluiting van de jubileumfeesten zal hedenavond in de Ichtuskerk Gé Ver- hoog's declamatorium „Het lied van de ar beid" worden uitgevoerd, waarvan de in houd reeds door onze muziekrecensent be sproken is. Aan de uitvoering van dit declamato rium, dat geheel gewijd is aan de opkomst van IJmuiden, werken mede de solisten Kees Deenik (zang, Gerrit Fideler (orgel), Jan den Duik (declamatie), Ab de Jong (verteller), Jobje Timmerman-Langbroek (de denker), Sophie den Dulk-Beute (de wachter), het dameskoor „Vox Jubilant" en het gemengd dubbelkwartet „Pro Mu- sica". Beide laatste ensembles staan onder leiding van de dirigente Jo de Koeyer. Adriaan Morriën draagt met zijn lofzang op IJmuiden tot het welslagen van dit „Lied van de Arbeid" bij. In feite is deze lofzang het hoogtepunt van het uit te voe ren werk, dat ongetwijfeld velen heden avond de Ichtuskerk zal doen bezoeken. Dat kan Zondag aanstaande een aardige ontmoeting worden tussen VSV en Vitesse. De Oostelijke ploeg, die in den lande nog altijd een uitstekende naam heeft het feit, dat Vitesse vroeger in het Oosten een zeer voorname rol heeft gespeeld en.Göbel uit zijn gelederen afkomstig was, zal hieraan wel niet vreemd zijn vestigde het vorige seizoen de aandacht op zich door haar opvallend goede eindspurt. En ook dit seizoen deed Vitesse het tot dusver niet slecht, zo zelfs, dat het met vier punten meer dan VSV de vijfde plaats met DOS en Leeuwarden deelt, hetgeen in deze sterke afdeling 'geen slecht resultaat kan genoemd worden. Voor VSV zal een en ander ongetwijfeld een prikkel zijn om zijn beste beentje voor te zetten, zoals het dit o.a. ook tegen Wageningen en Be Quick heeft gedaan. We verwachten een gelijk spel. Stormvogels gaat in Zaandam tegen ZFC een moeilijke wedstrijd tegemoet, zoals altijd de tegen deze Zaanse club gespeelde wedstrijden voor de IJmuidenaren vol voet angels en klemmen hebben gelegen. Met 12 punten uit 9 wedstrijden dus met één winstpunt minder dan Stormvogels en HVC vormen de Zaankanters een ernstige be dreiging voor de leiders. We kunnen dan ook veilig aannemen, dat de Zaandammers het de gasten zeer lastig zullen maken. Het zou ons niet verwonderen, wanneer Storm vogels niet heelhuids de Zaanstreek ver liet! ,,'t Kan verkeren" moet Brederode eens gezegd hebben en De Kennemers zegt hem dat na: De ene week stond het tegenover de leiders zijner afdeling in het veld en Zondag vormen de hekkensluiters Scho ten de tegenpartij der Beverwijkers. Tegen KFC boekte De Kennemers een prachtig resultaat, namelijk een overwin ning, dus zou ook tegen Schoten een zege moeten zijn weggelegd. Maar de praktijk heeft bewezen, dat onderaan bengelende clubS vaak de lastigste tegenstanders zijn, óók al omdat de hoger geplaatste tegen partij ze vaak onderschat. Doet De Ken nemers dit laatste niet, dan gaan de pun ten natuurlijk mee naar Beverwijk. Voor de derde klasse staan weer een aantal interessante wedstrijden op het pro gramma. In Castricum ontvangt Vitesse Kinheim. Beide clubs zullen zich tot het uiterste inspannen, om op de punten beslag te leggen. Winnen de Castricummers dan zijn zij weer een stapje nader tot het kam pioenschap. Beverwijk krijgt Ripperda op bezoek, de club waaraan de ex-internationaal Van der Linden zijn krachten geeft. De Beverwij kers staan een punt op het leidende Hol- landia achter, dus mogen uit dit oogpunt bekeken deze ontmoeting* niet verliezen. En ze zullen dit o.i. niet doen ook. Van de Santpoortse derde klassers heeft Terrasvogels het het lastigst, want om OVVO in eigen huis te kloppen, moet men heel wat in de mars hebben! Nu blijkt dat de laatste tijd inderdaad bij de Terrasvo gels het geval te zijn, zodat ze zeker niet helemaal kansloos zijn. Velsen speelt thuis tegen De Meteoor. Deze club staat met zes punten uit tien wedstrijden op één na de Middenweekse groentemarkt De Castricumse tuinders hadden voor de groenteveiling van Woensdag voor een behoorlijk kwantum spruiten gezorgd. Brachten de spruiten A, dus eerste kwali teit, 26 a 52 centen per kilo op, de tweede soort deed het heel wat minder dan ver leden week. Zij ging nu voor 12 a 19 cent van de hand. Boerekool kwam ruim aan de markt. De prijs schommelde tussen de 12 en 16 cent per kilo. Andijvie blijft een zorgenkind. Er werd 5 a 10 cent per kilo voor neergeteld. Bloemkool wordt nog steeds aangevoerd. De kwaliteit is dalende, wat ook aan de prijs van 12-16 cent per stuk is te zien. Groene kool verwisselde voor 71/2 a 9 y, cent per kilo van eigenaar. Er kwam flink wat waspeen op de markt, die gemiddeld 12Vi cent per kilo opbracht. De kroten deden 9 cent en peen b van 7- IIV2 cent per kilo. Voor prei kregen de tuinders 2 cent per kilo. DONDERDAG, 29 Nov. '51 Beste kinderen, Het is alweer de laatste Donderdag van November en jullie zult allemaal wel nieuwsgierig zijn naar de ïiitslag van de „kijkdozen"-wedstrijd. Nu jongelui, ik heb heel wat moeten kijken en nog eens kijken voordat ik tot een besluit kon komen. Want als ik Marjanneke's bijzonder aardige „klas met kinderen" en de gezellige „huis kamer" van Fluitekruid met elkaar ver gelijk, dan weet ik bijna niet wie ik de voorkeur moet geven. En zo is het ook met Hardloper, die een berglandschap met echte Skilopers fabriceerde, en wiens werk daarom moeilijk te vergelijken is met Tom Poes, die zijn uiterste best deed op een landschap met sneeuw dat nog verlicht kon worden door een echt kaarsje ook. Maar omdat ik maar twee boeken te ver delen heb, dus maar twee kinderen geluk kig kan maken (eigenlijk verdienden alle inzenders een prijs!) is de keus na lang beraad gevallen op: lste prijs: MARJANNEKE en 2de prijs: FLUITEKRUID. Gefeliciteerd nichten, jullie kunnen bin nenkort de boeken tegemoet zien. Voor degenen, die niet in aanmerking kwamen voor een prijs: Kijk maar eens verder in ons hoekje; misschien dat de volgende wedstrijd meer naar je zin is! En nu gauw naar de correspondentie. Als eerste brief deze keer, een episteltje van mijn oude vriend OLD FIREHAND die zijn tante Els toch nog niet helemaal vergeten is. Je vertelt, dat je in de vacantie in Drente en in Eindhoven geweest bent; maar dat zal dan toch wel de grote vacan tie geweest zijn, want in de herfstvacantie ga je meestal zulke grote reizen niet ma ken. Schrijf je me nog eens of ik gelijk had? Je zult echter wel veel plezier gehad hebben. Waar ben je geweest in Drente? Misschien ken ik de plaats wel, want ik was ook verschillende vacanties in die mooie provincie. Je laatste vraag is moei lijk, want ik weet natuurlijk niet, wat jou Moeder mooi vindt, of waar ze gebrek aan heeft. De meeste moeders vinden het echter erg leuk om een zelfgemaakt ca deautje van hun Sinterklaas te krijgen en dan is bijvoorbeeld een houder voor een lucifersdoosje in de keuken erg practisch. Maar ik weet weer niet of je goed figuur zagen kunt, Old Firehand, en dat is daar wel voor nodig. Misschien dat je vader of een oudere broer je een handje kan hel pen? Uit de winkel is gemakkelijk genoeg wat te kiezen, van een lekker flesje Eau de Cologne tot een leuke shawl toe. Maar bewaar vooral de kassabons goed, zodat moeder eventueel kan ruilen, als ze een ander merk of een andere kleur wil heb ben! De tweede brief is van een nieuwelingetje, die we ELFJE zullen noemen, zoals ze zelf graag wilde. Nee hoor, kleine Elf, je be hoeft geen geld te betalen om lid te zijn van ons hoekje. Ieder kind, wier ouders abonné zijn van de IJmuider Courant, kan aan mij schrijven en wordt dan automatisch nicht of neef van Tante Els. We komen nooit bij elkaar en daarom hebben we ook ieder een schuilnaam aangenomen, zodat niemand van de andere nichten en neven weet wie er achter een bepaalde naam ver borgen is, tenzij je het zelf vertelt na- tuurlijk. Begrepen? Natuurlijk ben je niet te oud. Ik heb nichten, die al op de MULO en de HBS zijn. Waar ben jij op school en in welke klas zit je? HEIDEPLANT JE schrijft haar briefje op keurig postpapier en versiert ook de enveloppe met vrolijke tekeningetjes. Leuk, dat je zo netjes voor Kabeljauwtje in de bres springt, maar de volgende keer schrijft dat ondeugende visje toch ook weer zelf? Vraag het haar maar eens. Ze staat nu eenmaal op mijn lijst! Met de kijkdoos ben je wel wat laat, want zoals je ziet staat de uitslag van die wedstrijd vandaag in ons hoekje. Ik raad je daarom aan de nieuwe prijsvraag eens te probe ren, die zal je ook beslist wel bevallen. Netjes, dat je de puzzle, die deze week heus niet zo gemakkelijk was, zo zonder fouten gevonden hebt! Van HARDLOPER kwam een alarme rende brief over zijn aquarium. Ja jon gen, het is jammer, maar je oom heeft gelijk. Als in jouw bak de gevreesde „stip- penziekte" heerst, dan doe je er beter aan, de hele boel maar op te ruimen en hele maal opnieuw te beginnen. Het is wel erg sneu natuurlijk, voor jou en voor de nog levende vissen, maar als de ziekte al zo om zich heen gègrepen heeft, zoals jij schrijft, dan is met baden van de dieren in zout water of andere middeltjes toch niet veel meer te bereiken. Zorg ervoor, als je opnieuw begint, dat je in de bak ook nieuw zand neemt en nieuwe planten, want je kunt nooit weten of in die oude inventaris soms nog bacteriën ziekte kiemen) aanwezig zijn. Succes met het „nieuwe begin", hoor! En dit was de laatste brief van deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven). TANTE ELS FELICITEERT: BLINKOORTJE, die vandaag zijn ver jaardag viert; JERRY en OLIFANT, die allebei morgen jarig zijn; STORMVO GEL en KABOUTER ROODJAKJE, die Zaterdag een tweetal feestvarkentjes vormen en WILDEBRAS, die Maandag, vlak voor Sinterklaas nog een paar ex tra cadeautjes hoopt te krijgen. Van harte hoor nichten en neven en nog prettige dagen! De oplossing van het vorige weekraad- sel is. RUST ROEST (merel, leuke, veste, later, morel, grote, vrede, ijssel, matig). Goede oplossingen kwamen van: HEIDE- PLANTJE en MARJANNEKE. Deze keer komen de schrijvertjes onder mijn briefschrijvers weer eens aan de beurt. Tot nog toe hebben we de knutse laars een goede kans gegeven, maar nu hebben de kinderen, die graag een opstel maken de gelegenheid een prijs te bemach tigen. Gevraagd wordt deze keer om te beschrijven, hoe de Sinterklaasavond bij je thuis verlopen is en dan vooral een aardig voorval, waar jullie allen hartelijk om gelachen hebt, niet vergeten. Natuur lijk mag je je verhaal ook illustreren als je dat leuk vindt, als je je inzending maar op een apart velletje papier, dat slechts aan één zijde beschreven mag worden, instuurt. De beste inzending komt in de krant en natuurlijk liggen er weer enkele mooie boeken op de prijswinnaars te wach ten. Vergeet echter niet om je papier aan één kant te beschrijven! Dus veel plezier op jullie Sinterklaas avond en veel succes met je opstel. T. E. onderste plaats, zodat een overwinning van Velsen het meest voor de hand ligt. Maar. Velsen toonde zich de laatste tijd wat van de kook, dus zijn we er niet helemaal ge rust op, dat de thuisclub inderdaad zal winnen. DEM ontvangt Halfweg, de club, die na tien wedstrijden nog maar één winstpunt heeft. Hier kan naar onze mening de uit slag niet twijfelachtig zijn. Het eveneens voor lijfsbehoud vechtende Wijk aan Zee zal het tegen CSV allerminst gemakkelijk hebben, want al treden de Castricummers de laatste tijd niet meer zo sterk op de voorgrond als in den beginne, we achten ze sterk genoeg om Wijk aan Zee er onder te houden. In de vierde klas C is ADO vrij, maar VVB speelt de moeilijke uitwedstrijd tegen JHK. Deze club heeft met één wedstrijd minder gespeeld één winstpunt minder dan ADO, terwijl ze drie winstpunten meer heeft dan VVB. Blijkt, dat WB nog steeds niet in vorm is, dan blijven de punten zéker in Amsterdam. Voor de derde maal wordt binnenkort de gymnastiek-tweekamp gehouden tussen de verenigingen SSH te Velsen-Noord en Her cules Hebe te Wormerveer. Tweemaal is deze tweekamp met gering verschil in punten door Hercules Hebe ge wonnen, de eerste keer in Velsen en vorig jaar op eigen terrein. Zaterdagmiddag om drie uur ontmoeten de beide verenigingen elkander voor deze wedstrijd in het gymnastieklokaal van de Da Costa-school aan de Noorderlaan. De tweekamp, waaraan totaal ongeveer zestig dames, heren en oudere meisjes en jongens deelnamen, bestaat uit oefeningen aan brug. rek, ringen, paard en vrije oefeningen. Het geheel staat onder leiding van de heer H. van Wijnen, directeur van SSH. Na afloop van de wedstrijd is er voor de deelnemers een koffiemaaltijd in het Sta- tenhuis, gevolgd door een gezellig samenzijn. Voor de Zaterdagmiddag-kleuterafdeling wordt Dinsdagavon al vroeg in de Dacosta- school een Sint Nicolaasfeest gehouden, waarbij de kleinste SSH-gymnasten een les- gedeelte zullen uitvoeren en verder met spel worden beziggehouden. Alamak, 28 Aden verwacht. Agenib, pass. 27 St. Vincent n. Las Pairnas. Alhena, 27 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alphacca, 28 te Rio de Janeiro Arendskerk, -27 v. Port Swettenham n. Penang. Axel-dijk, 27 te Brownsville. Aardijk. 27 v. Rdam naar Bremen. Aldabi, 28 te Victoria. Alnati. 27 van R'dam naar Hamburg. Aludra, 27 v, Philadelphia naar R'dam. And-Ijk, 27 van Havanna naar Vera Cruz. Amstelkerk, 28 v. Hamburg te A'dam verw. Amsteipark, 28 v. Aden n. Amerika. Amstelveen, 28 v. A'dam n. Halifax of St. John Arundo. 27 v. New Orleans n. Nederland. Arendsdijk, 27 v. Buenos Aires te New York. Arnedijk, 28 te New Orleans. Aagtekerk. 27 100 m. W. Napels n. Port Said. Abbedijk, 27 230 m. W. Ouessant n. Le Havre. Ad-inda. 27 100 m. ten N. Tourane. Agatha, 28 te Makassar verwacht Akkrumdijk, 27 nog steeds te Khorramshar. Am-penan, 27 90 m. ZW. Napels, 28 Marseille verwacht. A mst eiland, 27 250 m. Z. ten W. St. Vincent. Amstelstad, 27 800 m. O. Bermudas Alcyone, pass. 28 Vlissingen. Alderamin, 27 230 m. N. Bermudas. Amstel vaart, 27 320 m. W. Key west. Armilla. 24 v. Singapore n. Saigon. Aalsdij-k, pass. 28 Vlissingen van Antw. Alcyone, 28 v. Antw. te Rdam verwacht. Amsteldijk, pass. 28 5 u. van Pitboei. Aagtedijk, 27 v. Trinidad n. Santos. Baarn, 28 te Antwerpen. Bacchus, 27 v. Bremen naar Vlissingen. Britsum, 27 v. Newport News naar Nederland. Bengkalis, 27 v. Soerabaja n. Tj. Pinang. Breda. 26 v. Pta Cardon n. Cristobal. Bloemfontein. 28 v. Antwerpen te Amsterdam. Blommersdijk, 27 200 m, W. Scilly's. Boskoop, 27 420 m. ZW. Ouessant. Ceronla, pass 27 Aden. Clqodora, 28 v. Dakar te Trinidad verwacht. Congostroom, 27 van Adam naar Hamburg. Celebes. pass. 27 Perim. Delft, 27 v. Paita naar Balboa. Delfshaven, 28 n. binnen Melilla v. Casablanca. Delfland. 28 v. Hamburg te Amsterdam. Diemerdij-k, 27 te Tacoma. Dui-vendijk, 27 206 m. ZW. Flores n. Antw. Eemdijk, 27 te Galveston. Eilmina, 28 v. W. Afrika te Adam. Eendracht, pass. 27 Ouessant. Farmsum, 27 370 m. W. ten N. Finisterre. Felipes, 27 v. Singapore naar Bangkok. Gooiland, 38 te Bahia. Gaasterkerk, 27 90 m. O.NO. Valencia. Gordias, 27 dwars Cherbourg n. Bremen. Heemskerk, 28 te Genua. Hera. 28 v. Curacao n. Aruba. Hestia, 28 te A'dam teruggekeerd (schade). Hoogkerk, 27 te Marseille. Hecuba, pass. 28 A zo ren naar Antwerpen. Haulerwljk, 27 130 m. W. ten N. Ouessant. Heelsum, 27 640 m. O. ten Z. Bermudas Helicon, 27 370 m W. ten N. Finisterre. Hecuba, pass. 28 Flores n. Antwerpen. Hydra. 27 ten anker Man o'war Cays. Iris. 27 v. Amsterdam te Gothenburg. Ilos, 27 v. Port de Pa-ix n. Port au Prince. Japara (KRL), 27 440 m. O. Dondrahead. Java, 27 in Golf van Biscaye. Kota Gede, 28 te Belawan verwacht. Klipfontein, 27 dwars Kaap St. Vincent. Kola ïnten. pass. 27 Finisterre. Kedoe, pass. 27 22.55 u. Vlissingen. Lutterkerk, pass. 23 Perim n. Muscat. Leerdam, 26 v. New York n. Philadelphia. Leopoldskerk. pass. 27 Ras Fartak n. Aden. Lissekerk, 27 nog te Khorramshar. Loppersum, pass. 27 Kp. de Gata. Marisa, 28 v. Singapore te Buenos Aires. Mapia, 27 van Suez naar Aden. Mod.lokerto, 27 van Suez naar Aden. Metula, 27 150 m. W. Runsaljebel. Markelo, 28 1-10 m. W.NW. Kp. St. Vincent Nestor, 27 v. Amsterdam te Lissabon. Nieuw Holland, 24 v. Sydney n. Singapore Oberon, 28 La Guaira verwacht. Oranjefontein, 28 te Antwerpen. Oranjestad, 26 v. Cristobal naar Aruba. Overijsel, 28 v. Antwerpen te R'dam. Ootma-rsum, 28 v. Antwerpen n. Hamburg. Phrontis, 26 v. Bintang te Tj. Priok. Prins Willem v. Oranje. Prins Fred. Hendrik, vertr. verm. 29 v. Mont real naar Le Havre. Prins Fred. Willem 28 Antwerpen verwacht. Prins Willem III, verm. 30 v. Montreal naar Rotterdam. Prins Willem V. verm. 28 v. Montreal. Poseid-on, 28 v. Paramaribo n. Amsterdam. Prins Maurits, 27 dwars Bindings eil. Papendrecht, 27 1030 m. NO. Sombrero. Perna, 25 v. Albany n. Esperance. Pygmalion, 27 480 m. N.NO. Windward Passage Rijnland, 27 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Raki. 28 v. Tj. Priok te Amsterdam. Radja, 28 v. Belawan naar Tj. Priok. Riouw, 27 600 m. W.NW. Minicoy. Rijndam. 27 610 m. O. ten Z. Cp Race Straat Malakka, 25 te Manilla. Salatiga, 28 Lorenzo Marques verwacht. Saparoea, 23 Barcelona verwacht. Sliedrecht, pass. 27 Comoro eiland. Stad Maastricht, pass. 27 Finisterre. Nieuwe namen. De beide voormalige Israëlische traawelrs „Sulamith" en „Zip- porah", die onlangs aan Polen zijn verkocht, hebben nieuwe namen gekregen en wel (in deze volgorde) „Kassaiopea" en „Wielkwoz". Niet meer te betalen. Het was Woensdag mis voor de conservenindustrieën, die dachten nog wat makreel of haring te kopen. De prijzen lagen voor deze geregelde afnemers veel te hoog. Makreel, die schaars aan de markt kwam varieerde van f 28 tot f 25 per kist, net als de haring, die in de laatste af slagen zelfs tot niet minder dan f 30 per kist bracht. Hetzelfde liedje was het met de overige rondvis: grote- en middelschelvis- soorten deed f 75 en zelfs hoger en de braat noteerde graag f 40 per kist. De geringe hoe veelheden stijve kabeljauw boekten f 240 per 125 kilo en werden hoofdzakelijk door de exporteurs afgenomen. Een paar kisten kleine schol bleven onveranderd in prijs en hielden dus de f 45 per kist vast. Redelijke reizen. Ondanks de geringe aanvoer van de trawlers werden er door de onbereikbaar hoge markt heel aardige reizen gemaakt. De Hoop maakte voor 400 kisten een besomming van f 15.300 voor een 13- daagse reis; de Alkmaar bracht het met een aanvoer van 620 kisten tot f 18.600 voor een 13-daaagse reis; de Petten deed f 15.300 met 430 kisten voor een 13-daagse reis en de Maria van Hattum haalde de f 18.500 voor 500 kisten na een 12-daagse reis. De Claes Compaen die de Kanaalvisserij had uitge oefend en pas de 20e November naar zee was vertrokken, was ongelukkig en verspeel de het vistuig waardoor de reis moest wor den afgebroken. De besomming voor 400 kisten haring bedroeg slechts f3000. De KW 151 bracht het tot f4370 en was de hoogste aanvoerder van de loggers. Woens dag waren er voor vandaag nog geen trawlers. Boos weer. Daar de meeste schepen slechts 10 dagen op zee zijn en het slechte weer de schepen noodzaakt te gaan liggen steken, worden er ook voor Vrijdag nog geen trawleraanvoeren verwacht. Van de loggers zouden verwacht kunnen worden de Wiron, loggers IJM 210 en IJM 209. Ook de kotter van Drijver, de IJM 5 Texel die de visserij op de zwarte gul uitoefent in de Oostzee, wordt gehandicapt door het slechte weer. In en uit. Het was Woensdag bijzonder stil in de haven. Binnen kwamen de IJM 41, GDY 104, KW 25, KW 45, KW 151. Naar zee vertrokken geen schepen. De coaster Jans kwam Woensdag binnen om een lading conserven te laden. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2,75 2,20; gr. tong 4.65—4,05; grm. tong 3.30—3; kim. tong 2,852,55; kl. tong I 2,262,08; kl. tong II 1.544,40; tarbot I 2,752.05 per kg. Tongschar 110; schartong 5537; kl. schol il 6440; v. haring 29.5019,50; makreel 31,50 19,50; gr. schelvis 6853; grm. schelvis 6547; kim. schelvis 5545; kl. schelvis 5139; kl. schelvis II 41,50—28,50; wijting 32—15; gr. gul 66—53; midd. gul 52—44; kl. gul 36—27; kl. haai 2825,50; ham 82,70; poontjes 20,50—16; kl. koolvis wit 4435, per 50 k. Gr. kabeljauw 212168; gr. koolvis zw. 8264; gr. koolvis wit 9488; gr. leng 80, per 125 kg. Aanvoer 105 kisten tong en tar bot, 7 kisten heilbot, 31 kisten tongschar en schartong, 105 kisten schol. 1210 kisten ha ring, 525 kisten makreel, 675 kisten schelvis, 525 kisten wijting. 85 kisten kabeljauw en gul. 3 kisten leng, 4 kisten ham, 39 kisten kl. haai, 16 kisten poon, 150 kisten koolvis, 60 kisten diversen. Totaal 3540 kisten. Besom mingen: IJM 31 Alkmaar 18.400: IJM 49 Petten 14.900: IJM 73 Hoop 15.300; IJM 10 Hattum 18.200: IJM 41 Compaen 3000; RO 3 285: Verse haring KW 151 4390; KW 25 2490; KW 45 10.870. En daarna? Voor de rest van de week kunnen volgens de vertrekdata van de trawlervloot nog worden verwacht: de Ma ria van Hattum (vertrokken 16 Nov.), de KW 76, Vios, Tubantia, Bloemendaal, en Claesje (vertrokken 19 Nov.), de Zeelandia, Catharina Duyvis 20 Nov. vertrokken). Van de Kanaaltrawlers kunnen worden verwacht de Claes Compaen, de Dirkje en de Post Boy. Stad Breda, 28 v. Narvik te R'dam. Salland, 23 van Hamburg te Amsterdam. Stad Haarlem. 29 ca. 21 u. voor Temeuzen verwacht. Stad Maassluis, 28 v. Viaardingen te Lulea. Scherpendrecht, 28 v. Si don n. Engeland. Schie, pass. 27 Finisterre. Schiedijk, 27 120 m. O. Derna. Stad Alkmaar, 27 700 m. ZW. ten W. Flores. Stanvac Benakat. 28 te Saigon Straat Makassar, 27 820 m. ZW, Colombo. Straat Soenda. 27 400 m. N.NW. Tristan da Cunha. Si-beroet, 25 te Penang. Sinabang, 25 v. Penang n. Belawan. Sunetta, 27 180 m. O. Bahia. Tablan. 28 Port Soedan verwacht. Tomin-i, 27 v. Port Swettenham n. Singapore. Tegelberg. 24 v. Hongkong te Yokohama. Teiresias, pass. 27 Minicoy n. Aden. Tamo, 28 400 m. ZW. ten Z. Finisterre. Tiba, 27 270 m. Z.ZW. Finisterre Tibia, pass 27 ten ZW. Cyprus. Tjiluwah, 27 ter hoogte Port Soedan. Tasman. 25 van Singapore n. Penang. Tiberius, 27 v. Pto Plata n. Mobile. Tjikampek. 26 te Makassar van Soerabaja. Tjipondok, 22 v. Balikpapan te Shimizu. Veendam, 28 te Le Havre. Waterman, pass. 28 6 u. Kp. Guardafui. Willem Ruys. pass. 28 Kreta. Westerdam, 27 620 m. W. Scilly's. Woensdrecht, 27 700 m. ZW. Flores. Zuiderkruis, 27 500 m. NO. Ascension eil. Zonnewijk, 27 90 m. ZW. Lands End. KLEINE VAART Actinia, 27 v. Antw. naar Bristol. Blue Boy, 27 v. A'dam naar Antwerpen. Brem, 27 van Antwerpen naar Oporto. Casana, 27 v. Aarhus naar R'dam. Comorien. 26 v. Durban n. Madagascar. Citadel, 28 v. Abo te Kotka verwacht. Cornelia, pass 27 Holtenau. Corona, 27 v. Glasgow n. Maryport. Dollard, 28 v. Portsmout-h te Calais. Domburgh, pass. 27 Ouessant. E-ban, 28 v. Bremen te R'dam verwacht. Frisia, verm. 28 v. Dublin n. Heysham. Flevo, pass. 27 Holtenau. I-last I, 27 van Gent naar Southampton. Hast V. 27 v. Rouaan naar Guernsey. Had-a, 26 v. Huelva n. Casablanca. Hoogezand, 27 v. Nantes n. Bordeaux. Hasewint, 24 v. Lagos n. Libreville. Holendrecht, 27 v. Liverpool n. Oslo. Import, 27 v. Lissabon te Vera Cruz. Jozef Swenden, 27 v. Antwerpen n. Dublin. Ja-ba. 27 v Boston op de Tyne. Marietje Bohmer, 28 v. Barry te Marin verw. Matar, pass. 27 Holtenau. Merak. 27 v. Port Lyautey n. Bordeaux. Marcella, 28 v. Gonfreville te Viaardingen. Matthew, 28 v. Vlaardngen naar Oslo. Markab. 27 v. Hansweert te Londen. Mies, 27 v. Gefle te Sharpness. Nieuwland, 27 van Grangemouth n. R'dam. Nottingham, 27 v. Harlingen n. Goole. Nelly. 27 v. IJmuiden te Gdynia. Noordland. 26 v. Antwerpen te Waterford. Noord, 29 v. La Pallice te Port Jerome verw. Palma, 26 v. Kalmar naar Hamburg. Peter Swenden, 26 v. Ballina n. Newport Mon. Prima, 27 v. Bordeaux n. Livorno. Prinses Margriet, 23 v. Nantes te Bordeaux. Remmert, vertr. 28 v. Antw. n. Oporto. Seaham, 27 v. Grangemouth n. R'dam. Spurt, 28 v. Skelleftea te Amsterdam. Silvretta. 27 v Agaddr n. Nantes. Silvaplana, 27 v. Gothenburg n. Kopen-hagen. Spora, 27 v. Bordeaux naar Dublin. Sporota, pass. 27 Tersehellln-gerbank. Suriname, 27 te Zaandam v. Sundsvall. Timor, pass. 27 Westhinder. Toos. 27 van Cork naar Cardiff. Texel, 28 v R'dam te Hamburg verwacht. Terschelling, pass. 27 Borkum. Urmajo, 27 van Grandton te Grangemouth Vrouwepolder, 27 v. R'dam te Oporto. ValbeWa, 29 v. Saffi te Ham-burg verwacht. Van Bra-kel, 27 v. R'dam te Gluckstad. Veenen-burgh, 27 v. Middlesbro n. R'dam. SLEEPVAART Atlantis, 27 v. Haarlem te Amsterdam. Elis, 27 op rede Le Havre. Poolzee, n. Australië met sleep 27 te Soerabaja Thames, n. Calcutta met sleep 27 6' 04" Noord 83' 43" Oost.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9