Haarlems Dagblad De Franse franc wordt gered met Amerikaanse dollars Zeshonderd millioen als voorlopig steunbedrag Vermist Amerikaans toestel moest in Hongarije landen De Engelsen staan voor een moeilijke keuze Weerbericht «ie staatsgreep Nederlands lijnenstelsel voor Vlaanderen Kolonel Sjisjikly nu president van Syrië Russische jagers dwongen het naar de grond Impasse in Korea Het woord is aan Engelands verantwoordelijkheid moet nu concreet worden geformuleerd Zie ginds komt het vliegtuig Grote vier in vergadering Benelux-conferentie zonder resultaat Landbouwplan in de Europese Assemblée Ontspanning in Egypte Europese eenheid een zaak van het continent [jj'AARfcANG No 125 MAANDAG 3 DECEMBER 1951 VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 2ö9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ijERDAG was het honderd jaar geleden •at de toenmalige president der Franse •bliek, de prins-president Louis Napo- Bonaparte, de staatsgreep volbracht binnen een jaar zou leiden tot het ont- van het Tweede Keizerrijk. Hij was wonderlijke figuur, deze neef van de '••e Keizer, zoon van diens broeder Louis leon (van 18061810 Konyig van Hol la en van Koningin Hortense. Doordat Napoleon's neef, de hertog van istadt (l'Aiglon) jong gestorven was ook zijn broers stierven, was deze in geboren derde zoon van de Koning (•Holland de troonpretendent der Bona- ^islen geworden. Tijdens de regering de laatste Koning van Frankrijk, Louis Jppe, deed hij twee mislukte pogingen "met een troepje aanhangers het land en te komen en zich van de macht {er te maken. Na de eerste, te Straats- bracht men hem per oorlogsschip naar rika. Na de tweede, te Boulogne-sur- werd hij gevangen gezet in het kasteel in Noord-Frankrijk. Na zes jaar ge enschap slaagde hij erin, in vermom- te ontvluchten en Engeland te berei- Men nam hem volstrekt niet meer au •fljx, maar het Franse spreekwoord „le iicule tue" het belachelijke werkt zou in zijn loopbaan niet gel- J blijken. -oen Louis Philippe door de revolutie u 1848 verjaagd werd, toen de „burger- big" was heengegaan onder wiens re- g Frankrijk, naar Lamartine's woord, 1 had verveeld („la France s'ennuie") e prins Louis Napoleon, terug in een dat van heimwee naar de Napoleon- te glorietijd vervuld was. Het voorlopig ^ud verzocht hem weliswaar ten spoe- jste te verdwijnen (en hij deed dat aan- •ielijk ook) maar toen de Tweede Repu- i werd vooi'bereid koos men hem in tdepartementen tot lid van de Nationale ïjadering. Hij verscheen daarop weer, 0 zitting, slaagde erin op de leidende :;rgeoisie een indruk van onbenulligheid maken en liet door zijn vrienden zijn •Jdatuur voor het presidentschap der feibliek bij de volksmassa propageren, /kunststuk slaagde; in December 1848 rdhij tot President gekozen met 5% mil- :a stemmen tegen minder dan 1 y2 mil- 51 op generaal Cavaignac, die weinige :nnden tevoren het oproer der revolutie ïiwongen en de orde hersteld had. En mop legde hij de eed af op „de ene en -deelbare democratische republiek" die ibinnen drie jaar breken zou. Zijn ministers werkten hem tegen. Hij /inde als president in het Elysée maar ::e met geldgebrek, hetgeen hen amu- ade. Maar onder militairen en politici riep hij zich aanhang. Zijn halfbroer .31ste de Morny (later hertog de Morny). nettige zoon van Hortense en generaal «af de Flahault, was zijn toegewijde en kt slimme medewerker. Behalve deze pad seigneur was er de ex-onderofficier kin, zich noemende Persighy (later her rie Persignv) die hem al jaren trouw 'ïiijde stond. Er kwamen meer vertrouw- de Maupas, Fleury, Saint-Arnaud: een riep samenzweerders en avonturiers, die '1:5 op één kaart gezet had. Een vreemde ba moet hij geweest zijn, deze Napoleon: 2 stille, kleine figuur met doffe ogen, •aflig geanimeerd in zijn optreden, ein- r-oos cigaretten rokend, vaag glimlachend, itiiemin vervuld van een onwrikbaar stre- "i. waarin hij slagen zou. Het parlement k verdeeld in republikeinen, aanhangers r: de Bourbons en van de Orléans-partij iBonapartisten. Zij was dermate verdeeld van wetgevende arbeid weinig terecht ram, De stille zonderlinge kleine Presi- at der Republiek ondernam intussen de '-e reis na de andere in „de provincie", geen andere bedoeling dan zijn aan lig te vergroten. Intussen liet hij in het element voorstellen, zijn salaris te ver ben en door grondwetsherziening zijn riesbaarheid mogelijk te maken. Beide Wrstellen werden verworpen. Daarop ragden hij en zijn avontuurlijke mede- 'fkers op 2 December 1851 de staats- De avond tevoren hield hij een re- $ie in het Elysée, waarbij hij ondoor- Padelijk-welwillend en beminnelijk was f?een van zijn tegenstanders onraad rook. lie vroege morgen werden alle politieke «genstanders van belang gegrepen en ge- ~gen gezet. Ook de generaals die tegen ja waren, onder wie Cavaignac,-werden ipnesteerd en voor enige tijd opgeborgen liet kasteel Ham, waarin hij zelf gevan- j^was geweest. Een aantal Kamerleden, bijeenkwam en de afzetting van de resident eiste, werd uiteengejaagd. Louis a.Mleon riep het volk per proclamatie op -tekiezen tussen het parlement en hem; pplebisciet schonk hem binnen drie we- -leen grote meerderheid, p waren wel onlusten geweest in Parijs, deze bevestiging kwam, maar de ar iërs bleven erbuiten en het leger, dat Napoleon's hand was, trad even radicaal «Is Cavaignac's troepen in 1848. ^Er vie- ^<50 doden en enige honderden Mensen gewond. Toen was de opstand be- jongen. Moray had in de leiding van de (,greep een zeer belangrijke rol ge- i- a. Hij werd minister van Binnenland- 4 n> ^ter president, van de Kamer, ,";ce klassieke schijnvertoning der dicta- moest leveren. J President was te beleidvol om zich /-adellijk tot Keizer te doen uitroepen. Jm uitreed na de gelukte staatsgreep m een ogenblik de verleiding bij hem aT paard naar de Tuilerieën te wen- - ten van zijn vrienden legde een hand teugel; hij herstelde zich onmiddel- uij wachtte nog precies een jaar. Op ■:.v_cern/5er 1852 (2 December was de datum van de slag bij Auster- aarin de Grote Keizer zo roemrijk :.'..cl^§ev'erd) liet hij zijn keizerschap ^n als Napoleon III regeerde hij zeven- rjei a.r: tot het Tweede Keizerrijk be is Duit °°r de beslissende nederlaag tegen V- ,;„,SCrs 'n c'c slag bij Sedan. In totaal iit daof u'reemde man tweeëntwintig jaar 'ïd v, .00fd van Frankrijk. Er was een I-I ,7r'u het Tweede Keizerrijk tot '-eke finSl Wam ea hij als leidende poli- •Arijvp u Van ®uroPa gold. Geschied- eni-l rs hebben hem immer ver bij de Lpr eerste Napoleon ten achter gesteld. .on8ewone begaafdheden was hij rix f,,1! zijn leus l'Empire c'est la - het Keizerrijk is de vrede heeft PARIJS (Reuter). De Franse minister van Financiën, René Mayer, heeft van de Amerikaanse regering de verzekering ont vangen, dat Frankrijk voor het fiscale jaar van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952 kan reke nen op een toewijzing van 600 millioen dollar uit het fonds van ruim 7.3 milliard dollar, dat de Amerikaanse regering voor hulp aan het buitenland mag besteden. Vol gens Mayer betekent dit, dat Frankrijk in 1952 zijn productie op het huidige peil zal kunnen handhaven. Het zag er naar uit, dat de productie het komende jaar zou dalen als gevolg van een tekort aan kolen, doch de toewijzing van 600 millioen dollar zal het mogelijk maken de invoer van Amerikaanse kolen voort te zetten. Ook zal het niet nodig zijn de in voer uit het dollargebied zo drastisch te beperken als onlangs is besloten. Het maxi mum voor deze invoer, dat op 500 millioen dollar was bepaald, zal tot 625 millioen dol lar kunnen worden verhoogd. Verder zal invoering van een benzinerantsoenering niet meer overwogen behoeven te worden en zal devaluatie van de franc kunnen wor den voorkomen. Het is nog niet bekend, welk gedeelte van het bedrag van 600 millioen dollar als rechtstreekse hulp zal worden verstrekt, en welk gedeelte bedoeld zal zijn als vergoe ding voor de Franse aankopen van militair materieel in de Verenigde Staten of voor de Franse bijdrage tot de verdediging van Europa. Te Washington wordt vernomen, dat de besprekingen tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten over de Franse behoefte aan Amerikaanse hulp zijn begonnen vóór de besprekingen met Engeland en de andere landen van het Atlantische verdrag. Nu er reeds een beslissing is genomen ten aanzien van de hulpverlening aan Frankrijk, ge looft men, dat thans wellicht spoedig ook een beslissing met betrekking tot de hulp voor Engeland is te verwachten. Volgens niet-officiële gissingen zal de toewijzing aan Engeland vermoedelijk 500 millioen dollar bedragen. Sommige functionarissen van de Ameri kaanse regeringsbureaux, die belast zijn met de verstrekking van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, zijn geneigd het bedrag van de hulp aan Frankrijk als voor lopig te beschouwen, daar het de politiek van Amerika is de omvang van de hulp te laten afhangen van de wijze, waarop de Europese landen hun economische en mili taire kracht ontwikkelen onder het pro gramma voor de herbewapening. In militaire kringen te Washington is men ervan overtuigd, dat de landen van het Atlantische verdrag indirect ook nog hulp zullen ontvangen in de vorm van Ameri kaanse militaire contracten, die met de BRUSSEL (A.N.P.). De Belgische Technische Raad voor de televisie zal voor stellen om voor Vlaanderen het 625 lijnen stelsel, dat ook in Nederland wordt ge bruikt, in te voeren. Voor Wallonië zal het 819 lijnen-stelsel ingevoerd worden, zodat de Walen de Franse televisie-zender Rijssel kunnen opvangen. De televisie-raad heeft voor deze kwestie een rapport opgesteld, dat op een van de eerstvolgende vei-gaderingen in de kabi netsraad zal worden behandeld. Het rapport is nog geheim, maar het voorstel om tot een tweevoudig lijnenstelsel over te gaan, is vrijwel zeker. Europese industrie gesloten zullen worden, en die zullen worden betaald in dollars. Men raamt de totale waarde van deze con tracten op opgeveer 500 millioen dollar. De Amerikaanse toewijzing van 600 mil lioen dollar aan Frankrijk zal waarschijn lijk in ruime zin gunstige gevolgen hebben. Frankrij'k zal hierdoor in staat zijn deva luatie van de franc te vermijden en wan neer het duidelijk wordt, dat de franc niet zal devalueren, zal het publiek een deva luatie van het Engelse pond waarschijnlijk uitgesloten achten. Zoals bekend stond de franc onder grotere druk dan het pond. Als resultaat van een enander zal er vermoe delijk veel geld terugvloeien, zowel naar Engeland als naar Frankrijk, wellicht meer dan deze landen aan Amerikaanse hulp ontvangen. Toen tijdens de onlangs te Rome gehou den besprekingen een bedrag van 600 mil lioen dollar werd genoemd als hulp voor Frankrijk, werd tegelijk een bedrag van 500 millioen dollar genoemd als hulp voor Groot-Brittannië. DAMASCUS. (Reuter). De Syrische pre sident, Hasem el Atassi, is Zondag afgetre den. Kolonel Sjisjikly, de Syrische stafchef en leider van de staatsgreep, welke de af gelopen week heeft plaats gehad, heeft be kend gemaakt, dat hij de bevoegdheden van de president heeft overgenomen. Een militaire raad heeft kolonel Sjisjikly staatshoofd uitgeroepen en Sjisjikly tot heeft onmiddellijk de parlement gelast. ontbinding van het Japans ziekenhuis in brand TOKIO (Reuter). Een ziekenhuis te Koesjiro op Hokkaido (Noord-Japan) is gisteren uitgebrand. Tenminste zeventien personen zijn om het leven gekomen. Er waren 161 patiënten in het zieken huis. Sommige patiënten sprongen van de tweede verdieping naar beneden. Enige dagen geleden waren anonieme brieven ontvangen, waarin gedreigd werd met het in brand steken van het zieken huis als wijzigingen in de personeelsbezet ting zouden worden ingevoerd. LONDEN, (Reuter) Het officiële pers bureau „Tass" heeft gemeld, dat Russische jagers het Amerikaanse militaire vliegtuig dat kortgeleden bij een vlucht boven Joego slavië vermist raakte, boven Hongaars ge bied tot landen hebben gedwongen. De Russische lezing is, dat het Ameri kaanse toestel de Roemeense grens boven de omgeving van de stad Reshitsa schond. „Het Amerikaanse vliegtuig vloog enige tijd boven Roemeens gebied, waarna het boven de omgeving van de stad Djoela boven Hongaars gebied kwam. Het toestel poogde zijn reis voort te zetten, doch Rus sische jagers hebben het gedwongen te landen. De Russische gevechtsvliegtuigen maak ten deel uit van een vliegtuiggroep, die overeenkomstig artikel 22 van het met' Hongarije gesloten vredesverdrag in dat land is gelegerd", aldus het bericht van „Tass", waarin verder nog wordt gezegd, dat „de Amerikaanse militaire autoriteiten een vliegtuig, waarin zich Russische kaar ten bevonden, naar Joegoslavië hebben gezonden om daar een of meer spionnen van Tito aan boord te nemen, die met be hulp van valschermen boven gebied der Sovjet-Unie zouden worden neergelaten". Volgens de Russische lezing zou het Amerikaanse militaire vliegtuig de gren zen van Roemenië en Hongarije opzette lijk hebben geschonden. Dit zou blijken uit op leden der bemanning gevonden orders. Volgens Tass zijn ook kaarten van Russi sche gebieden, onder andere in de Oekraïne en langs de Wolga bij de bestuurder van het Amerikaanse toestel aangetroffen, evenals kaarten van delen van Tsjecho- slowakije, Roemenië en Hongarije. De Amerikaanse ambassade te Belgrado heeft dagen geleden medegedeeld, dat •Hongaarse en Roemeense grenswachten het vuur hadden geopend op een „C-47"- transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat negentien dezer op een vlucht naar Belgrado zijn koers had ver loren. Tass zegt verder: „In het Amerikaanse toestel werd een radio-zend installatie ge vonden die aan een valscherm kon worden neergelaten. Daar het vliegtuig dat behoort tot de 85ste groep van de twaalfde Amerikaanse luchtvloot in Hongarije is geland, is het, evenals zijn bemanning, in handen gesteld der Hongaarse autoriteiten". Protesten Polen, Hongarije en Bulgaije hebben ge protesteerd tegen de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid, die kort geleden door president Truman werd ondertekend. In het Poolse protest wordt gezegd, dat bij deze wet 100 millioen dollar ter beschikking is gesteld voor Ameriaaanse spionnage in de Sovjet-Unie en de voksdemocratieën. De protesten van Hongarije en Bulgarije peggen, dat deze 100 millioen dollar zijcn uitgetrokken voor steun aan de onder grondse bewegingen in de volksdemocra tieën, die de organisatie van het Atlantisch pact steunen. Het Bulgaarse protest werd ingediend bij de UNO. De twee andere zijn gericht tot de Amerikaanse regering. TOKIO (Reuter). Vice-admiraal Tur ner Joy, de leider van de UNO-delegatie te Panmoendjom, heeft op de bijeenkomst van heden de Noordelijken beschuldigd van het plan een wapenstilstand te gebruiken om hun aanvalskracht te versterken. „De UNO zal alleen ingaan op een voorstel tot wapen stilstand, wanneer beide partijen tijdens de wapenstilstand geen militair voordeel kun nen behalen", aldus Joy. De Noordelijken hadden op de bespreking van Zondag verklaard, dat zij het volste recht hebben om gedurende een wapenstil stand vliegvelden aan te leggen. Joy zei na de bijeenkomst: „De UNO zal daarmede nooit accoord gaan. Wij hebben de Noordelijken laten zien welke verschil len er bestaan ten aanzien van punt drie van de agenda (concrete maatregelen voor een staken van het vuren) en hun gevraagd of zij een methode hadden om deze ver schillen uit de weg te ruimen. Zij hadden niets te zeggen." Radio-Peking heeft heden in een uitzen ding verklaard: „Indien de geallieerde on derhandelaars hun onredelijke voorstellen niet intrekken, zal er geen overeenstem ming worden bereikt over het derde punt van de agenda." Guerilla's Zuid-Koreaanse troepen, speciale politie en „jeugdregimenten" hebben een aanval ingezet tegen een guerillaleger in Zuid- West-Korea, waarvan de sterkte op 10.000 man geschat wordt. De operatie wordt ge steund door vliegtuigen van de Zuid-Ko- reaanse luchtmacht. De guerilla's, waaron der Noord-Koreaanse en Chinese soldaten, waren tot minder dan 14 km van Poesan, de grote aanvoerbasis van de UNO, door gedrongen. Compromis-voorstel De Noordelijken hebben heden een com promis-voorstel inzake de inspectiegroepen gedaan. Zij wensten dat deze zouden be staan uit vertegenwoordigers van neutrale landen. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat de eis van neutraliteit voor de leden van de inspectiegroep vermoedelijk bete kent, dat als lid niemand kan worden toe gelaten uit de landen, die op enigerlei wijze de oproep van de UNO tot het bieden van hulp in Korea beantwoord hebben. Enkele landen in Zuid-Amerika en het Midden- Oosten hebben aan deze oproep geen ge hoor gegeven. Nederlands protest tegen Engelse invoer beperking De Nederlandse ambassade te Londen heeft medegedeeld, dat zij bij het Engelse ministerie van Handel heeft geprotesteerd tegen de abrupte wijze, waarop de Engelse regering onlangs de invoer van voedings middelen heeft beperkt. Naar een functionaris van de ambassade zeide protesteert Nederland tegen de wijze, waarop de beperkingen zijn ingesteld en niet tegen de invoerbeperkingen zelf. Ne derlandse exporteurs hebben geklaagd, dat een groot gedeelte van de grondstoffen, welke aangekocht zijn voor de vervaardi ging van voedingsmiddelen, bestemd voor uitvoer naar Engeland, aan bederf onder hevig zijn. zijn bewind zeker niet beantwoord. In zijn laatste regeringsjaren was hij een door ziekte uitgeput man, waarlijk uitgedoofd. En hij had heel wat op zijn geweten. De geschiedenis van het Tweede Keizer rijk is gelijk wellicht de vreemdste en spannendste roman der negentiende eeuw. En om de hoofdfiguur blijft iets geheim zinnigs, iets onverklaards zweven. Even als, nog immer, om de persoon van zijn grote Napoleontische voorganger. R. P. Prins Bernhard opende Spaans instituut Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard in Utrecht het Spaans Instituut officieel ge opend. De functie van het instituut zal zijn het geven van wetenschappelijke en culturele voorlichting over de gehele Spaans spre kende wereld. Ook voor het bedrijfsleven zal het insti tuut van groot nut kunnen zijn. Al beroept Engeland zich voor zijn af zijdigheid ten opzichte van Europa's een- heidsstx-even op zijn geografische ligging, de diepere oorzaak van zijn negatieve houding is de emotionele factor. Ondanks Hitiers bommen bezit de gemiddelde En gelsman het misschien benijdenswaardige gevoel, dat hem toch eigenlijk niets ge beuren kan. Napoleon, de Duitse keizer en de Gestapo zijn geen reële begrippen voor hem! Inmiddels vormen de 40 kilometer zee, die de Engelsen van het continent schei den, al lang geen verontschuldiging meer om zich buiten de Europese zaken te hou den en de geografische ligging is al even min nog een geslaagd voorwendsel om on der alle omstandigheden te zweren bij het eigen gemenebest. Immers dit vormt noch een geografische, noch een economische, en evenmin een politieke eenheid. Het beste wat er van gezegd kan wor den is dat Engeland in tijden van oorlog op de „blanke" dominions kan x-ekenen, terwijl de sterling-gemeenschap maakt, dat het „moederland", hoe verzwakt ook door twee wex'eldooiiogen, nog een woord je meespreekt. Hunkerend naar de groot heid van weleex-, idealiseren de meeste Engelsen de betekenis van hun gemene best, waarbij erkend dient te worden, dat dit in tijden van crises misschien wel de gx-ootste stabiliserende factor in de wereld is. Maar overigens vervult het meer een emotionele daxx een zakelijke factor. Het gevolg daarvan is, dat Engeland de bete kenis van Europa kleineert. Reeds juichen sommige bladen weer, dat ordei-s voor meer dan 100 millioen gulden, welke an- dex-s naar ons land en andex-e Eux-opese landen gingen, thans naar Australië gaan. Niet ontkend kan worden, dat vele Engel sen een zekere afkeer van Europa koeste- ren, zeker van de Franse politiek. Nu er in Europa spijkei-s met koppen geslagen moe ten wox-den, staan de Engelsen voor een moeilijke keus. Eeuwenlang konden zij, meer dan andere landen, hun eigen weg gaan. De zaak is nu zo dat Engelands aarzeling geen ramp behoeft te betekeneix, mits het zijn louter negatieve houding laat varen, zijn vex-antwoordelijkheid jegens Europa, welke het uitdrukkelijk heeft erkend, con creet definieert en een constructief plan uitwerkt. Want de phase van vage alge meenheden en clichés is onherroepelijk voorbij, zeker na het „ultimatum" dat in de Raad van Eux-opa aan Engeland is ge steld en na de ondubbelzinnige verklarin gen der Amerikaanse congresleden die in Straatsburg de negatieve Engelse houding bleken te doorzien. Revolutionnaire daden mogen overigens van Engeland niet ver wacht worden. De „Times" wijst vex-ont- waai'digd Engelands schuld voor een mis lukking der Europese eenwording bij voorbaat van de hand. Die eenwording is vooralsnog een abstractie. Voor theorieën loopt geen Engelsman warm. Zodra er iets duidelijk zichtbaars uit de bus komt, zal Engeland trachten mee te doen, maar het zal weigeren bij voorbaat zijn souverei- niteit op te geven. Het weet in deze wei- gex'ing niet alleen te staan. De indirecte en partiële methode is voor de Engelsen, met hun vele belangen, de geschiktste oplossing voor economische samenwerking. Op basis van verregaande soepelheid heeft het Britse Gemenebest immers de storm der tijden doorstaan. Nu Mohammed niet tot de berg wil komen, zal de berg misschien een stap moeten doen. Hierop zinspeelde Robert Boothy, de conservatieve voorstan der van Eui'opese eenheid, duidelijk, toen hij voorstelde, dat West-Europa in het sterling-bloc zou dienen te worden opge nomen. Labour ti-achtte zich indertijd er van af te maken door alleen met een socialistisch Europa in zee te willen gaan. Hier en daar wordt de mening uitgespro ken dat Engeland, door te weigeren aan een Eux-opees leger mee te doen, de poli tiek van het machtsevenwicht heeft opge geven, omdat de Duitsers thans een over wegende invloed in dat leger kunnen krijgen. PARIJS (United Press). Zaterdag is de geheime conferentie der grote vier,waar toe de UNO opdracht heeft gegeven met het doel een einde te maken aan de bewa peningswedloop, begonnen. Het is de vergadering van de subcommis sie, die kon worden ingesteld nadat de Sovjet-Unie Vrijdag daarmee accoord was gegaan. De bespx-eking vindt plaats in het bureau van de president van de Algemene Vergadering, Nervo. Hier vergaderen de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, de Fransman Jules Moch, de Amerikaan Philip Jessup en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski. Thornton Wilder: BREDA (ANP). Na afloop van de conferentie van Zaterdag der ministers van de Benelux-landen op Anneville heeft minister Lieftinck, die de bijeenkomst voorzat, verklaard, dat men tot f.on direct resultaat was gekomen. Van Nederlandse zijde was met klem naar voren gebracht en de Luxemburgse vertegenwoordiging sloot zich daarbij aan, dat de exportheffing niet zou worden toegepast op exporten naar de Beneluxpartners. Van Belgische zijde werd er in het bijzonder op gewezen, dat er ex-nstige twijfel bestond over de vraag of discriminatoire behandeling van Beneluxpartnei's zich nog zou verdragen met internationale verplichtingen. Besloten werd over dit vraagpunt advies uit te laten brengen door drie internationale deskun digen, vertegenwoox-digers van Nederland, België en Luxemburg. Dit advies zou in de loop van de komende week moeten wolf den uitgebracht en daarop aansluitend zou Zaterdag 8 December te Brussel een nieu we bespreking gehouden wox-den. Van Ne derlandse zijde is er nog de aandacht op gevestigd, dat de eerder genoemde Belgi sche exportmaatx-egel wel in ernstige mate in conflict komt met de geest van samen werking tussen de Benelux-partners en met de verwezenlijking van de economi sche unie. Deze gehele kwestie van de exportheffingen zou, aldus deelde men ons mede, Nederland komen te staan op 20 millioen. STRAATSBURG (Reuter). De raad gevende vex-gadering van de Raad van Europa heeft met 49 tegen 23 stemmen bij 14 onthoudingen een advies aan het ministerscomité goedgekeurd, waarin ver zocht wordt om een conferentie ter op richting van een supra-nationaal gezags orgaan in Europa voor de px-oductie van en handel in landbouwproducten. De vex-- eiste meerderheid van twee derden werd met slechts één stem gehaald. Engeland en Scandinavië hebben zich sterk tegen dit voorstel verzet. De Europese Assemblée zal echter waar schijnlijk een nieuwe stemming moeten houden over haar advies aan de ministers om de instelling van het plan voor de landbouw te overwegen. Het advies werd Zaterdagavond met één stem meerderheid aangenomen in een nogal verwarde stem ming. Er zijn bezwaren tegen deze stem ming gerezen. Door het bureau is vast gesteld, dat een Fransman tweemaal „ja" gestemd heeft. Voorts heeft een der leden geconstateerd, dat zijn „neen" stem als een onthouding is aangemerkt. Bovendien heeft een aantal leden zijn teleurstelling geuit over het feit, dat de stemming heeft plaats gehad op een ogenblik, waarop een dex-de deel der leden afwezig was. Een der af gevaardigden deelde onofficieel mede, dat hij op gx-ond van de gerezen bezwaren een nieuwe stemming zal vragen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat het landbouw plan bij een nieuwe stemming opnieuw de vereiste meerderheid zou kunnen vex-krij- gen, daar de afgevaardigden, die Zaterdag avond de Straatsbux-gse restaurants boven de vergaderzaal vex-kozen, in grote meer derheid onder voorstanders van het land- bouwplan gerekend kunnen worden. CAIRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Binnenlandse Zaken, Foead Sex-ag Del Din Pasja, heeft Zondagavond te Caïro verklaard, dat de toestand in de Suez-kanaalzöne aanzienlijk verbeterd is. „De spanning is veel minder geworden. In de afgelopen week zijn er geen inciden ten gemeld", aldus de minister, hetgeen een verbazingwekkende verklaring mag heten, aangezien er in de afgelopen week voortdurend melding is gemaakt van aan slagen met bommen en Molotof-cocktails en schietpartijen. De stakende Egyptische havenarbeiders hebben inmiddels besloten het laden en lossen te Port-Saïd te hervatten, onder voorwaarde dat dit niet de opzegging van het verdrag van 1936 en het intrekken van concessies aan Britse strijdkx-achten aan tast. Ruim een maand heeft het werk in de haven van Caïro stil gelegen en werd het verkeer geleid over Alexandx-ië. Het Perzische kabinet heeft besloten Koning Fax-oek van Egypte als koning van Egypte en de Soedan te erkennen. Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. 0, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, pirectie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (5 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur» Robert Peereboom IJmuider Courant In Overschie arriveerde St. Nicolaas Zaterdag in een hefschroefvliegtuig bij zijn kleine klantjes, die bij duizenden waren uitgelopen om de goedheiligman te verwelkomen. (Van onze correspondent in Londen)- Het alledaagse is alleen onver draaglijk van de lippen van hen die het belangrijk maken. MEEK BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking met voorna melijk in de nanacht enige regen. Matige tot krachtige, in het uiterste Noorden van het land tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid-West en West. Vooral 's ochtends hogere tempera turen. 4 December Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur. Maan op 12.58 uur, onder 23.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 December Hoog water: 6..36 en 18.59 uur. Laag water: 2.10 en 14.34 uur. Dinsdag 4 December Hoog water: 7.30 en 19.58 uur. Laag water: 3.01 en 15.29 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1