Clubhuis van „Heuvelwijk" officieel geopend Joh. Meyer Zoon KALODERMA Wereldnieuws Jubileum en afscheid bij IJmuidens PTT BOEKEN bij VAN Gemeentelijke waardering bij een eigen initiatief De radio geeft Dinsdag Veertig dienstjaren voor de heer M. Y. v. Vliet afgesloten; de heer D. Bakker ging heen Beverwijk Castricum „Verleng de Noodwet-Drees liever PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Heemskerk Baandag 3 december 1951 Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Kustvaarder Oceaan heeft motorschade Laat U Door de moeilijkheden naar het licht" „St. Caecilia" begeleidde Sint Nicolaas Ongeëvenaard in kwaliteit! Afscheid na ruim een halve eeuw arbeid Agenda voor Beveriv$ Met de rug naar het Noordzeekanaal staat sinds kort een fris groen geschil derd clubhuisje in de speeltuin „Heu velwijk" aan de Homburgstraat. In drie weken is dit houten gebouwtje uit de grond gestampt, doordat ver scheidene leden in hun vrije uurtjes met gereedschap naar de tuin kwamen om te schilderen, te schuren en af te werken. Zaterdagmiddag heeft de heer G. F. Smakman, ambtenaar van de afdeling Lichamelijke Opvoeding, namens het ge meentebestuur de officiële opening ver richt. Hij deed dit in de plaats van wet houder H. de Boei-, die verhinderd was. Ongeveer twintig personen waren in het kamertje verenigd, toen de voorzitter van de speeltuinvereniging „Heuvelwijk", de heer Van Loon, achter de bestuurstafel op stond en de aanwezigen, onder wie afge vaardigden van de Algemene Coöperatieve Woningbouwvereniging en de speeltuin vereniging DSS, hartelijk welkom heette. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de groei der vereniging en de wijze waarop het clubhuis tot stand is gekomen. In Oc tober 1949 kwamen enkele heren bij elkaar om over de oprichting van een speeltuin vereniging te praten met als resultaat, dat een voorlopig bestuur kon worden geko zen.... dat bij de heer R. Nieborg een lening afsloot van een tientje. Enige maan den verstreken en als vervolg op een wer kersvergadering ging een aantal vaklieden uit de vereniging aan de slag. Schommels en een molen kwamen onder hun nijvere handen vandaan zodat in Juli 1950 een speeltuin kon worden ingericht. Het bet stuur had de volle medewerking van de gemeente gekregen. Er moest echter ook een „opzichtershuisje" komen. Eerst kreeg men een keetje van een bouwbedrijf, die dit echter na korte tijd zelf weer nodig had, waarna voor de somma van 20 een houten hokje werd aangekocht. Bij goed weer kon de opzichter zelfs zitten mits hij de deur wijd open zette. Ook dit bleek niet doelmatig, temeer toen er bij de vor ming van clubjes voor groteren zich meer en meer de behoefte deed gevoelen voor een groter en geriefelijker huisje. Opnieuw wei-den de hoofden bij elkaar gestoken en deze keer besloot men „spij kers met koppen te slaan". Architect Hoo semans maakte tekeningen, aannemer Meinema zegde zijn medewerking toe en in de vereniging wilden timmerlieden, met selaars en schilders met plezier de handen uit de mouwen steken. Het ging immers voor de kinderen. Volkomen belangeloos pakten deze lieden aan en, zoals gezegd, in drie weken tijd verrees een keurig ge bouwtje. De kosten hiervan bedroegen ongevere drie mille. De heer Smakman prees het initiatief en de ondernemingsgeest van de vereniging. „Men kan niet altijd teren op subsidies en gaven van de gemeenschap. Hier is even wel iets belangrijks gepresteerd. Het gaat er niet zozeer om of het clubhuis beschei den gehouden is en dat de ruimte eigen lijk nog te klein is; het gaat er in wezen om, dat men zelf iets tot stand heeft ge bracht. Ook het gemeentebestuur heeft er belang bij, dat de jeugd van de straat wordt gehouden en het stelt dergelijke prachtige resultaten hogelijk op prijs", aldus de ambtenaar van Lichamelijke Opvoeding, die hierna het gebouwtje voor geopend verklaarde. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 De Fottebaas. 13.00 Nieuws. 13.20 St. Bar bara, beschermheilige der artillerie, causerie. 13.25 Symphonette-orkest en solisten. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Sopraan en piano. 15.15 Orgel. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U.: India. 19.00 Gevarieerd programma. 19.30 Kinderkoor. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Kinderkoor. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Kamerorkest. Pl.m. 20.45 Actua liteiten. 21.15 Zang en piano. 21.35 Dokter. 21.45 Katholiek Thuisfront. 22.35 Gesprek rnet mijn zoon. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin. 23.25 Residentie-orkest en soliste 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.23 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.40 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Fluit en piano. 12.00 Orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 18,00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Parijs spreekt tot u. 19.20 Fanfare orkest. 19.45 Platen. 19.50 Wervingspraalje Koninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Orgel. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Dit. is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—. 24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik). Experimenteel programma. 20.1521.45 St. Nicolaas-programma. Weerkaart van het K. N. M. I. Het Ballet der Lage Landen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Amusementsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Verslag UNO. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor zang. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek- 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak De voorzitter van de Algemene Coöpera tieve Woningbouwvereniging, de heer J. Nat, zeide zeer verheugd te zijn, dat het streven van de speeltuinvereniging nu ver wezenlijkt was en als waardering voor het werk overhandigde hij namens het bestuur van de Woningbouwvereniging een fraaie electrische klok. Na dit officiële, gedeelte is er een kopje thee geserveerd. De Groninger kustvaarder „Oceaan" kreeg nabij de Zuidkust van Engeland motorschade. Een andere Groningse coas ter, de „Paramount" slaagde er in de „Oceaan" de haven van Southampton bin nen te slepen. Raadslid stelde vragen Het gemeenteraadslid de heer G. Boers- ma heeft het college van Burgemeester en Wethouders de volgende vragen gseteld: 1. Heeft uw college kennis genomen van de persberichten waarin mededeling werd gedaan van eventuele stagnatie in de op levering van de woningen, welke worden gebouwd aan de Wijkeroogstraat te Velsen- Noord. 2. Zo ja. Is uw college bereid medede ling te doen omtrent de oorzaken welke lot deze mogelijke stagnatie aanleiding geven. 3. Heeft uw college maatregelen getrof fen welke tot opheffing van eventuele daartoe aanleiding gevende oorzaken kun nen leiden opdat elke nadelige invloed op de oplevering van woningen in onze ge meente wordt gecoupeerd. B. en W. beantwoordden deze vragen als volgt: 1. Ja. 2. Door het nemen van een proef met „plastic"-buizen is aarding op de water leiding ten behoeve van de electriciteits- voorziening van een aantal woningen niet mogelijk. 3. In een gedeelte der buizen zal een zodanige wijziging worden gebracht, dat aarding mogelijk is. ADVERTENTIE onze grote collectie DASSEN eens voorleggen. Schitterende dessins en zeer matige prijzen. 2.95, 3.95, 4.95 en hoger. En vergeet niet dat „hij" stellig graag een paar nieuwe sokken heeft. IJzer sterk, prettig zittend, uitstekende kwa liteit. O.a. de bekende „SQUIRREL" SOKKEN Prijs 2.95 en hoger Maatkleermakers - Modes 36 KENNEMERLAAN - IJMUIDEN Telefoon 4453 ADVERTENTIE EAU DE COLOGNE IMPERIALE Zaterdag heeft de 58-jarige employé eer ste klasse der P.T.T. de heer M. IJ. van Vliet, zijn 40-jarig jubileum bij deze in stelling op het IJmuidense kantoor gevierd. In het bijzijn van het gehele personeel is de jubilaris door de directeur, de heer J. P. v. Megchelen, ontvangen op het direc tiekantoor, waar hem namens de collegae een electrische klok is aangeboden. De jubilaris kwam als 18-jarige knaap bij „Tante Pos" in dienst en doorliep ach tereenvolgens diverse rangen van tijdelijk kantoorbediende. De directeur roemde in zijn toespraak zijn plichtsbetrachting, voor al ten aanzien van de omvangrijke tele- graafadministratie en de boekhouding. Na mens de P.T.T. kreeg de jubilaris een oor konde en een enveloppe. Voorts roemde hij de opgewektheid van de heer v. Vliet, die met zijn humor de geest onder het perso neel aanzienlijk heeft bevorderd. „Als er op een kantoor een slechte stem ming heerst, zou men er het best een stuk of tien Van Vlieten als puike remedie heen kunnen sturen", zei de directeur. Na hem sprak de hoofdemployé le klasse de heer J. Wiersma zijn onverholen sym pathie jegens de jubilaris uit namens de mede-personeelsleden van de IJmuidense P.T.T. De heer D. Bakker, kantoorknecht op het IJmuidense postkantoor, heeft de dag te voren afscheid van de dienst genomen na 38 dienstjaren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ook hij is toe gesproken door de heer v. Megchelen en hieruit bleek eveneens de gemeende waar dering voor deze functionaris. tf Humanistisch betoog over; Voor een aandachtig gehoor van Hu manisten heeft dr. Libbe van der Wal uit Delft Zondagmorgen een lezing gehouden in de Rijks H.B.S. in IJmuiden-Oost. Het uitgangspunt van zijn causerie was de wapenspreuk van de stad Gouda: „Per aspera ad astra". Zeer vrij vertaalde hij deze woorden met: „langs ruwe en onge baande wegen dwars door de moeilijkhe den naar de sterren". Spreker vlocht om deze spreuk enige humanistische gedachten, doch bezag te vens een paar uitleggingen, die van de zijde van andersdenkenden aan deze woor den worden gegeven. Men zou er, zo merkte de heer v. d. Wal op, een poging in kunnen zien om de mens te verzoenen met het zware leven door hem de hemel te beloven. Als de sterveling de levensweg, die hij bewande len moet, zwaar valt en de moeilijkheden onoverkomelijk lijken, dan zal hij moeten bedenken dat hij alleen langs deze weg de hemel kan bereiken. Deze redenering, vervolgde spreker, is echter geenszins Humanistisch. Achter de „werkelijke uitleg" wilde hij de vraag naar een zedelijke wereldorde zien. Geluk en ongeluk diénen verdeeld te zijn onder de mensheid, al naar de mate van hun zede lijk bewustzijn. Wat het zedelijk „keur- vermogen" als eis stelt, wordt echter in deze wereld lang niet altijd verwezenlijkt, zei hij er direct achteraan. De mogelijkheid dat er van een zede lijke wereldorde nimmer sprake zou zijn, heeft de mensen zo pijnlijk aangedaan, dat zij een hulphypothese hebben aangeno men in de vorm van 'n „vereffenend hier namaals". Juist de aanwezigheid van het onverdiende leed zal de humanist echter altijd tegenover de christen stellen. De vraag hoe dit leed te rijmen is met de volmaakte almacht van God, is volgens spreker slechts te beantwoorden met de krasse uitspraak van Spandau: „Het enige woord wat God verontschuldigt is het feit dat hij niet bestaat". Hij ging verder met op te merken: Toestanden in strijd met de meest elementaire sociale gerechtigheid worden met de christelijke opvatting goed gepraat. En tegen elke vorm van onrecht eist het Humanisme opstandigheid, zo ver volgde hij. De uitspraak van Leo Polak: „Recht blijft recht en plicht blijft plicht", is de boodschap voor de humanist. Deze is de zelfde als besloten ligt in de spreuk: „Per aspera ad astra", zo besloot dr. Van der Wal. Hij stipuleerde hoe er verschillende ver jaardagen in het menselijk leven voorko men, waar men allang van te voren „tegen aan kijkt", onder meer de 65e verjaardag en het daarmee gepaard gaande pensioen. De directeur zag als de beste manier van „tegenaankijkeoi" een mengeling van wee moed om de afgesloten werkkring en vreugde over de komende tijdsbesteding in een eigen" tempo en in een zelf-verkozen richting. Hij wenste de scheidende nog vele jaren in gezondheid toe met de opmer king, dat de wetenschap tegenwoordig zo knap is, dat de pensioengerechtigde leef tijd nog wel met 25 jaar verhoogd kan wor den, voor dit laatste hoofdstuk wordt af gesloten. Zaterdagmiddag omstreeks half drie was er bij de spoorhalte Hoogovens een gewel dige drukte van kinderen en ouders die de grijze bisschop van Myra en zijn knecht aan d:e trein wilden begroeten. Deze drukte kreeg nog een gezellig karakter door de aanwezigheid van de R.K. Harmonie „St. Caecilia", welke de Sint op zijn tocht door Velsen-Noord begeleidde. De tocht ging eerst via de Koningsweg naar de Corverslaan, waar moppen werden gestrooid om later te worden voortgezet langs het Stratingplantsoen, Van Rijswijk- straat, Pelsstraat naar de Wijkerstraatweg Het geloof aan Sinterklaas is overigens wel weer geweld aangedaan, want aan de Wijkerstraatweg kon men in drie winkels op hetzelfde tijdstip drie Sinterklazen aan treffen. Sinterklaas hij K.A.B. en K.A.V. De afdelingen Velsen-Noord van de Ka tholieke Arbeiders Beweging en de Katho lieke Arbeiders Vrouwenbond hebben Zon dagmiddag in de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan aan meer dan 300 kinderen van drie tot acht jaar een prettig Sinter klaasfeest bereid. Geruime tijd voor het aanvangsuur had den deze kinderen in de gymnastiekzaal van de school zich van een plaats verze kerd zodat de bisschop van Myra en zijn knecht op tijd konden worden ontvangen. Dit geschiedde uiteraard met zang waar na de heer F. A. Kuypers namens de beide organisaties de hoge gast en zijn factotum, alsmede de kinderen begroette. Vervolgens kreeg de Sint gelegenheid om zich tot de kinderen te richten. Hij onthulde daarbij zowel hun kwade als goede eigen schappen en riep er verscheidene ter ver antwoording. Onder leiding van Piet en met Piano begeleiding van de heer J. Wijker is de middag verder gevuld met het zingen van liedjes. Er weid royaal getracteerd en bij het naar huis gaan kregen allen een pak ketje versnaperingen mee. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Het moet Zaterdagmorgen voor de heer B. F. Zonneveldt wel even een bijzonder moment in zijm leven zijn geweest toen hij na bijna twee-en-vijftig dienstjaren bij Van Gelder Zonen Koninklijke Papierfa brieken dit bedrijf ging verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij heeft echter de prettige herinnering meegekregen aan een welverdiende waar dering, die hem al eerder gewerd inde vorm van de bronzen erë-médaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Dat de heer Zonneveldt bij het afscheid vele vrienden achterliet bewees de belang stelling in de afdeling spoorwegwerkplaats, waar de scheidende wegens zijn gezondheid ruim tien jaar geleden werd overgeplaatst na zijn veertig jaar te hebben gediend in de papierfabriek. Mede namens de directie sprak ir. J. B. Ader, bedrijfsingenieur van de mechani sche werkplaas. Hij noemde de heer Zon neveldt een man met collegiaal gevoel, op wie men kan rekenen. Hartelijke waar dering voor zijn vele werk ging gepaard met goede wensen voor de komende jaren, waarna ir. Ader besloot met de woorden „Wij zullen u niet vergeten". Namens het werkplaatspersoneel ver telde de heer A. W. A. van Breukelen, dat de scheidende altijd voor ieder heeft klaar gestaan. ,Met trots kunt u op uw werk zaamheden terugzien en het onderhoud was bij u in goede handen", zei de spreker, die hem vervolgens namens de werkplaats als herinnering een zilveren horlogeketting, een lederen portemontnaie (met inhoud) en een bloeiende plant aanbood. De heer A. Mol vertegenwoordigde alle afdelingen van de mechanische werkplaats. Hij merkte op, dat nu weer een „koninklij ke" arbeider wegging, die in alle gelederen zijn diensten deed, zoals hij deze moest doen. Hij kon d!e waardering van de col lega's gestalte geven met de aanbieding van onder meer een cassette tafelmessen. De heer Zonneveldt dankte allen voor hun vriendelijke waardering en getoonde vriendschap in de voorbije jaren. Zieke zeeman van boord gehaald De 20-jarige scheepsbediende W. Dries uit Amsterdam is Zaterdag per ziekenauto van de IJmuider sluis naar het Antonius ziekenhuis vervoerd. Dries was aan boord van de „Spaarnestroom" op weg van Huil naar Amsterdam overvallen door een acute blindedarmontsteking. 11 „Wilhelmina" heeft een nieuwe dirigent Nadat de heer Leistikow per 1 Septem ber bedankt had als dirigent van de Chris telijke muziekvereniging „Wilhelmina" zijn er door hel bestuur pogingen in het werk gesteld om in de vacature te voorzien. Het is hierin geslaagd; de dirigeerstaf kan thans opgenomen worden door de heer E. A. Boorsma uit Amsterdam, die in het be zit van het diploma conservatorium is. Hij is tubaist in het Concertgebouworkest en dirigent van de muziekvereniging „Kunst na Strijd" te Amsterdam, met welke ver eniging hij uitkomt in de ere-afdeling. De wekelijkse repetities van de vereni ging worden thans gehouden op Vrijdag avond in het vergaderlokaal van de Moer- bergschool aan de Kerkstraat. MAKKELIJK RECHERCHEWERK Een surveillerende politieman zag een dezer dagen omstreeks het nachtelijk uur op het pontplein Noordzijde, dat van de kiosk een ruit was ingeslagen. Hij waar schuwde de eigenaar, die constateerde, dat er verscheidene zaken gestolen waren, on der meer koeken. Het bleek, dat er die zelfde nacht op het politiebureau te Be verwijk een 24-jarige Utrechtenaar om onderdak had verzocht. Deze knaap werd eens aan de tand gevoeld met als resultaat, dat hij bekende in de kiosk te hebben in gebroken. Hij is inmiddels naar het hoofd bureau te Velsen over gebracht, vanwaar hij naar Utrecht gezonden zal worden. „Kleurrijk Zuid-Afrika" De Nederlandse Reisvereniging afdeling Beverwijk organiseert op Vrijdag 7 Decem ber in de bovenzaal van het veilingge bouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat een filmavond. De heer C. H. Groen van het Centraal Bureau der Nederlandse Reisvereniging zal ter inleiding een causerie houden over land en volk van Zuid-Afrika. Hierna draaien twee films, welke in de Zuid- Afrikaanse taal gesproken worden: „Kleur rijk Zuid-Afrika" en ,,'n Volkse Erfenis". „Op het ogenblik is men doende de nood- wet-Drees te vervangen door een wet voor een verzekeringssysteem, maar deze nieuwe wet is voor de ouden van dagen een uitge sproken verslechtering. De normen worden lager en er komt een premieheffing. Een lichtpunt is, dat de drie erkende vak centrales in onze geest, de geest van de Bond van Staatspensionnering willen ver ken. De vakcentrales hebben aan de rege ring voorgesteld als zodanig te werk te gaan. In de Economische Raad zijn zij echter als voorstanders in de minderheid, maar wij hebben aan de minister voorge steld de nieuwe wet terug te nemen en des noods de noodwet Drees opnieuw te ver lengen". Aldus de heer A. Greeuw uit Hei- loo in hotel Eggers, waar leden van boven genoemde bond en de „Bond van Gepen- sionneerden" Zaterdagavond met grote aandacht naar de uiteenzetting luisterden. „Wij willen een premievrij bodempensioen. Wanneer dit pensioen er is zal het sparen toenemen en zullen vooral de jongeren zich aansluiten bij een bedrijfspensioenfonds of verzekering. Op die manier wordt het spa ren in de hand gewerkt". Aan deze propaganda-avond werkte de toneelclub van het P.W.N. uit Bloemendaal mede. Met het reeds eerder besproken to neelspel „Scherven" van A. Boere, oogstte de club onder regie van H. J. van Elven, evenals verleden week in Bakkum, veel succes. Sint bij CSV-jeugd De supportersvereniging „C.S.V." heeft Zaterdagmiddag een uitstekénd Sinter klaasfeest voor de kinderen harer leden gegeven. Het „Corso-Theater" aan de Dorpsstraat heeft op zijn grondvesten ge dreund door de grappen van de zwarte knecht, die Sinterklaas begeleidde. Kwam hij eerst al met veel lawaai de zaal binnen stormen, ook later bracht hij de kinderen met zijn dolle grimassen danig aan het lachen. Verscheidene der aanwezige peu ters moesten bij de Sint rekening en ver antwoording afleggen van begane wan daden maar over het algemeen liep de straf nogal los. Voorts had de vertoning plaats van een serie kinderfilms die evenzeer insloegen. De goede Sint was door de voorzitter der sup portersvereniging, de heer Ch. R. Pieterse, welkom geheten. WAT DE LAGERE ELFTALLEN PRESTEERDEN De uitslagen der voetbalwedstrijden van CSV en Vitesse luiden: CSV 2—HSV 2 2—7; Egmondia 2—CSV 3 2—0; Egmondia jun. A—CSV jun. A 2—3; CSV asp. AForesters asp. A 15; Vitesse 4Vitesse 3 34; GVA jun. AVitesse jun. A Vit. n. o.; Berdos 3—Vitesse 3 7—3; Vi tesse asp. A—CSV asp. B 3—1; Vitesse asp. B—Berdos asp. B 5—0; Vitesse asp. C— Kolp. Boys asp. B 1—1. COT. HAJItIN T00*01* STUOOS 52. Maar nu zag het er voor Panda slecht uit! Zo lang hij nog kon zeggen dat hij een afgezant was, die de Sheik van Illira- nië een medaille kwam brengen, waren de Oosterlingen tamelijk beleefd tegen hem geweest, maar nu Isen Grim de me daille gestolen had en Panda zijn bood schap dus niet kon volvoeren, namen de heren geen blad meer voor de mond. „Vreemde indringer!" „Westerse wurm!" „Ongelovige hond!" riepen zij, en meer van die dingen die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. En bovendien was er nu nog een heel lelijke verdenking te gen hem gerezen, zoals bleek toen de aan voerder sprak, met een blik op de nog steeds spuitende benzine-straal: „Thans geloof ik uw praatjes over die medaille niet meer, o verachtelijke heer! Die dien den slechts om onze aandacht af te leiden, terwijl uw vriend en handlanger onze ben zine aan het spuiten maakte, o hatelijke hoogheid! Gij moet onmiddellijk die spuit stil zetten, o hooggeleerde vijand wij weten niet hoe men zoiets doet en wij willen het ook niet weten, maar wij weten wel hoe wij hoogverheven spionnen, in sluipers en saboteurs onschadelijk kunnen maken! Aldus gij hebt de keus!" Het jammere was, dat Panda eigenlijk niet veel te kiezen had, want hij had óók geen verstand van benzine en zo. En zo stond hij daar dan in grote verlegenheid temid den van zijn dreigende belagers, en intus sen zag niemand, dat er alweer een andere reiziger naderde. En wie anders zou die reiziger zijn dan Joris Goedbloed? Inder daad dat was Joris Goedbloed, die, toen hij merkte dat hij de kostbare Rambam- Robijn verloren had, op zijn beurt Panda was gaan achtervolgen. Daar kwam hij dus per postkoets aam door de woestijn, en toen hij het tafereel in de verte zag mom pelde hij met belangstelling: „Wel, wel! Ei, ei! Tut! Een vrolijk groepje Ooster lingen, verdiept in de uitvoering van een hunner schilderachtige volksgebruiken! En mijn kleine vriend Panda schijnt het mid delpunt van het feestje te zijn! Ach riepen niet reeds de wijsgeren der Oud heid uit: „Iuventute non cogito", daarmee zeggende dat de jeugd geen zorgen kent? Het is, om kort te gaan, een aardig tafe reeltje en ik moet er het mijne van hebben!" Terug. Koning Phoempophon Adoelef u, Thailand en zijn gemalin zijn ZondJ de hoofdstad van Thailand, Ba„BkokT een langdurig verblijf in Europa a'aï cïolr r\rr\r\r\ 7 5 k "Uil* gekomen Zij werden begroet door prei mier Phiboel Songgram. die weer al hoofd van de regering is geïnstalleerd na de militaire coup van drie dagen d leden. Een reusachtige menigte waAl de been om het Koninklijk p welkomen. C1" Huldiging De UNO heeft Zondag hulde gebracht aan 50 oud-strijders uit 21 bn den van de Koreaanse oorlog in h "f theater van het Palais de Cha'illot n, president van de Assemblée, Luis'p-, dilla Nervo, Selwyn Lloyd van Enge" land, de franse minister van Buiten" landse Zaken, Schuman, Eleanor Roose" velt en de Nederlandse afgevaardigde" Von Balluseck voerden het woord Al len spraken hun bewondering uit voor de oud-strijders en hoopten, dat deze eerste gemeenschappelijke actie degenen die in de toekomst tot aggressie hun toevlucht zouden willen nemen, zou af schrikken. Norm. Een woordvoerder van de Tsjechi sche bond van mijnwerkers heeft ver* klaard, dat de Tsjechoslowaakse miin- werkers harder en langer moeten wer ken. Op het ogenblik werken zij per da» slechts 350 minuten en het is nodig de Sovjet-Russische norm van volledige benutting van de werktijd van 480 mi nuten in te voeren, aldus de secretaris Credietbeperking. Ambtenaren van het Engelse ministerie van Financiën heb ben toegegeven, dat aan de Engelse banken is verzocht de credietverlening te beperken. De vijf grootste banken van Engeland hebben reeds te kennen gegeven, dat zij meer selectie zullen toe. passen bij het verlenen van credieien, en dat zij de credieten duurder zullen ma ken. Er gaan ook geruchten over een beperking van de huurkopen. Van het huurkoopstelsel wordt in Engeland vooral de laatste jaren op grote schaal gebruik gemaakt voor het aanschaffen van woningen. Argus-ogen. Het te Melbourne verschij nende dagblad „Argus" heeft gemeld dat duikboten van onbekende nationaliteit ter hoogte van de Noordkust van Nieuw- Guinea zijn waargenomen. Het blad zegt: „Een buitenlandse onderzeeboot is kortgeleden nabij het eiland Emirau, in de groep der Admiraliteitseilanden, aan de oppervlakte gekomen. Twee opva- renden van de onderzeeër gingen aan land en bezichtigden een op het eiland gelegen vliegveld. Dit bericht is afkom- stig van inboorlingen van Emirau. Het is door een der leiders van de op Nieuw. Guinea gevestigde afdeling van de Australische geheime dienst bevestigd". Contributie. Op de emigratie-conferentie te Brussel zijn de afgevaardigden het eens geworden over de wijze, waarop de administratiekosten van het beoogde internationale orgaan over de betrokken regeringen verdeeld zullen worden. De V. S. zullen een derde deel der kosten op zich nemen. De overige twee derden zullen door de drie groepen van belang, hebbende landen bijeengebracht wor den: de immigratielanden, de emigratie- landen en de landen, die zich in meer algemene zin interesseren voor hef sociaal-economische vraagstuk der emi. gratie. Verdubbeld. Dr. Al vin Graves, wetenschap- pelijk leider van alle proeven, die door de Amerikaanse commissie voor atoom energie zijn genomen, heeft Zondag te Las Vegas in Nevada verklaard, dat Amerika's kennis omtrent atoomenergie dit jaar vrijwel verdubbeld is. De voor- raadvorming van atoomwapens heeft daarmee gelijke tred gehouden. Herovering. Maarschalk Tsjiang Kai-Sjek heeft Zondag de nationalistische rege ring opgeroepen „al het beschikbare" te mobiliseren voor een eventuele poging om het Chinese vasteland te heroveren. Het principe van de regeringspolitiek in 1952 zal zijn gebaseerd op algemene mobilisatie, aldus Tsjiang. Immigratie. Het Joodse agentschap voor de immigratie heeft bekendgemaakt, dat aan de in 1952 door Israel te voeren im migratiepolitiek de volgende voorwaar den ten grondslag zullen liggen: tachtig procent van de immigranten moet jon ger dan 35 jaar zijn, ongeschoolde ar beiders moeten zich verbinden om twee jaar in de landbouw te werken, de res terende 20 procent van de immigranten zal personen boven de 35 jaar omvatten, die geschoold zijn of voldoende midde len hebben om in eigen onderhoud te voorzien of die familie in Israël hebben, die voor hen kan zorgen. De beperking is gemaakt, dat deze nieuwe regels niet van toepassing zullen zijn op Joodse gemeenschappen, die hulp dringend no- dig hebben, aldus het agentschap. Rantsoen. Te Kopenhagen is bekendge maakt, dat wegens de heersende mono- en klauwzeerepidemie waarschijnlijk tot melkrantsoenering zal moeten woraen overgegaan. De ziekte heeft grote in vloed op de melkproductie. Lonen en prijzen. De rantsoenering van levensmiddelen in Hongarije zal worden opgeheven, aldus heeft de Hongaarse vice-premier, Rakosi, bekendgemaakt. Brodrcl, meel, suiker en bepaalde andere levensmiddelen zullen van de bon gaan, doch „om speculatie tegen te gaan zui len tegelijkertijd de prijzen worden ver hoogd. Rakosi deelde voorts mede, aa ook de lonen zullen worden verhoog met 15 a 21 BURGERLIJKE STAND GEHUWD: N. Welboren en A. J.JBwJ A. H. Mulder en H. Hagedoorn; J .A- Hen man en J. P. Bleijendaal; G. Strik en A. Henneman. GEBOREN: Augustina Maria, d. van Schavemaker en G. E. Knijper; Clasina. ria. d. van S. Stengs en C. Fatels; Joha Petrus M„ z. van A. H. Boereboom en v Spanjaard; Martinus Johannes C., z-7 M. G. Meijer en H. J. Nelis; Laurent» .u, van G. P. Schaap en P. J- HofmaiVrutter. Jantiena, d. van P. Lotterman en A. n Kennemer Theater, 6.45 en 9.15 uur. Sam son en Delila. „acfnor Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De pa van Kirchfeld. W.B. Theater, 8 uur: Waar de rechte w eindigt. Dinsdag 4 December Kennemer Theater, 6.45 en 9.15 uu son en Delila. nastoor Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De P van Kirchfeld.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2