Zaalhandbal was een succes 0üèfcccnc,tr 'arttwelt Aurora boekte zijn eerste zege iM-BAM PEKQULES i K.L.M.-luchtnet uitgebreid met bijna 40.000 kilometer Clowntje Riek mooie zending „Vlucht voor Marion" Nieuwe ervaringen met 31-toonsorgel Zeven opdrachten aan letterkundigen 4 3*er Hockey Westelijke promotieklasse Dammen Competitie-uitslagen Sport in 't kort KORFBALCOMPETITIE Prins Bernhard reikte Anjer-trofee uit in Nuland Maatregelen op komst voor sluitend beheer Verbetering van vliegveld Eelde kost 9,4 millioen Voor de kinderen Carnavalsviering en omzetbelasting Nog een laatste Kwam nog net voor de SÏNT binnen 't Silver Stoepke )g luchtlijn Amsterdam-Tokio FEUILLETON Biljarten (door JOS LODEWIjKS) Het Amerikaanse toestel in Hongarije Erevelden in Indonesië onder Nederlands beheer Agenda voor Haarlem 5MNSDAG 4 DECEMBER 1951 Indien de organisatoren van de eerste Nederlandse zaalhandbal-competitie be vreesd waren over het slagen van dit evenement, dan kunnen ze na de eerste Zondag gerust ademhalen. Want niet al leen de spelers en speelsters hebben deze voor Nederland nieuwe vorm van het hand balspel met enthousiasme begroet, maar ook het Zaterdag in Aalsmeer en Zondag in het RAI-gebouw in grote getale opge komen publiek heeft blijk gegeven dit at tractieve spel naar waarde te schatten. De resultaten van de Concordia-ploegen, die Zaterdagavond tegen Aalsmeer in het krijt traden beantwoordden aan de gestelde verwachtingen. De dames versloegen in een zeer spannend duel met 4-2 Aalsmeer. Opvallend goed was doelverdedigster me vrouw Ans van Ee. De dames Steiger en Feller vielen op door goed verdedigen en haar stuwend werk. terwijl vooral mejuf frouw Stuy uitblonk door het grote aantal variaties dat zij in haar aanvalsspel bracht. De heren van Concordia gingen tegen Aalsmeer ten onder, deels door de eigen verkeerde speelwijze en verwisseling van spëlers, deels door het prachtige en sterke spel van Aalsmeer, dat evenals bij veld- handbal op het ogenblik favoriet is. De uitslag werd 24-7. Intussen hebben de Haarlemmers bij het „gewone" handbal niet stilgezeten. Er zijn enkele fraaie successen geboekt, waarbij wij ondanks haar nederlaag toch eerst de GITA-dames willen noemen. Zij begon nen tegen het sterke JHC met 10 dames de strijd en gaven zo schitterend partij, dat de ruststand van 0-0 het beste voor haar deed hopen. Helaas moest mejuffrouw G. van Egmond vlak na rust uitvallen. Ondanks dit alles won JHC nog maar net met 1-0. In de afdeling was de overwinning van Bato (heren) op OSS een grote verrassing. Wat niet verwacht werd, bleek spoedig. Bato had in de eerste helft het beste van het spel, dat echter pas na rust (3-3) in doelpunten uitgedrukt werd. Aangezien BGV van Rapiaitas 2 won een zege, waarvoor BGV heel hard heeft moeten werken klommen de Bloemendalers van de derde naar de tweede plaats, terwijl OSS nu met de derde genoegen moet ne men. De belangrijke uitslag van de wed strijd Concordia 2AHV moet op zich laten wachten, daar de scheidsrechter elf minuten voor het eind zeer terecht staakte wegens de duisternis. Concordia 2 had toen de op gelopen achterstand 0-6 ingelopen tot 4-7 ADVERTENTIE In de afdeling B won BMHC III in Bloe- mendaal van Asvion (1—0). C. de Jong maak te het doelpunt in de tweede helft. Hij pas seerde twee spelers en plaatste de bal daarna over de doelverdediger in het net. Alliance liet in de afdeling C de punten bij Kampong achter. In een snell° wedstrijd konden de Heemstedenaren door slecht combineren geen doelpunten maken. Na rust speelden de elftallen met tien spelers door het wegens een blessure uitvallen van een speler van Kampong. BMHC II blijft in de afdeling D de boven ste plaats bezetten. Het versloeg Strawber ries op eigen veld met 1—3. Voor rust doel puntten C. Dekker voor BMHC en J. Allan voor Strawberries. In de tweede helft zorgden J. van Marken en D. Snethlage voor e.n Bloemendaalse overwinning. I-IBS won verdiend in een gelijk opgaande strijd op een zwaar bespeelbaar veld in Amstelveen van Amsterdam III (23) door doelpunten van H. Leemans, C. Rol en P. Koppen. HBS neemt met Hilversum, dat gelijk speelde tegen Alkmaar, en Schaerweyde, dat won van Gooi, de tweede tot en met vierde plaats in met elf punten. Schaerweyde heeft een wed- strijd meer gespeeld. Promotieklasse B: Promotieklasse D: Victoria 8 6 13 BMHC II 9 5 13 Gr. Geel 7 5 11 Hilversum 8 5 11 TOGO II 8 4 9 HBS 8 4 11 HGC III 7 4 8 Schaerw. 9 4 11 BMHC III 8 2 7 A'dam III 8 2 7 Asvion 7 2 5 Strawb. 8 16 Aeolus 8 0 3 Alkmaar 8 2 6 Rijswijk 7 0 2 Gooi II 8 0 1 Promotieklasse C: Tweede klasse D: Kampong 9 6 13 Zandvoort 8 8 16 HGC II 9 6 13 Leiden II 7 4 9 Pinoké 8 5 11 HBS II 8 4 9 Alliance 9 4 9 BMHC IV 8 3 8 A'dam II 8 4 9 WV 6 2 6 HHIJC III 8 3 7 Eechtrop 7 3 6 Silvers. Ill 8 1 2 Strawb. II 8 2 5 Ijsvogels 7 1 2 A'dam IV 8 0 1 Laren versloeg in de promotieklasse dames BDHC II en blijft de bovenste plaats bezet ten, op de voet gevolgd door HBS, dat van Amersfoort won en Strawberries, dat een overwinning op Pinoké boekte. De wedstrijd Amsterdam II—Rood Wit II eindigde in het voordeel van de Haarlemse dames (1—2). en had het spel volkomen in handen. HOC 2 heeft na een spannende wedstrijd AVA nog wat vaster op de laatste plaats gedrukt. Bij de dames kwam Rapiditas uitstekend voor de dag door CSV te verslaan. Ook Concordia 2 leverde een goede prestatie door BGV tegen de verwachting te kloppen, al moet vermeld worden, dat BGV ver zwakt in het veld verscheen. Het Velsense IJmond bewees tegen Concordia 3 nu niet bepaald kampioensgegadigde te zijn. De strijd was volkomen open en met een ietsje meer geluk had Concordia de punten in de wacht gesleept, die nu IJmond door de schrale 2-1 overwinning meenam. In de hoofdklasse van het district Noord holland zijn gespeeld Wormerveer/Wormer DSTO 119: ZaandamWeesp 106: Joz. Blankenaar—Oosterkwartier 16—4; St. Bavo —Haarlemse Damclub 7—7; DCG—IJmuiden 10—10; CDA—Gezellig Samenzijn 6—14. In deze klasse heeft het Amsterdamse „Ge zellig Samenzijn" nog „.eeds de leiding met 18 punten uit 9 wedstrijden en DSTO staat met 3 punten uit 10 wedstrijden onderaan. De Haarlemse Damclub is met 5 punten uit 8 wedstrijden nog verre van veilig. Eerste klasse: Haarlemse Damclub II Haarlem I 7—13; Hillegom I—Oosterkwar- tien II 911; Beverwijkse Damclub IIHalf weg I 713. De Beverwijkse Damclub leidt met 12 pun ten uit 7 wedstrijden, gevolgd door Haarlem met 12 punten uit 9 wedstrijden. De Bever wijkse Damclub II bezet de laatste plaats en moet degradatiewedstrijden spelen. Tweede klasse: IJmuiden IIHet Noorden I 137: St. Thomas ISportief I 20—0 (Spor tief I niet opgekomen dus 2 strafpunteni VKD IIBeverwijkse Damclub III 182: Halfweg IICruquius I 1010; DOS ISt. Bavo II 11—7. Het Haarlemse DOS heeft de leiding met 12 punten uit 7 Wedstrijden, gevolgd door IJmuiden II met 11 punten uit 7 wed strijden. TWEEKAMP MiiHRING—VAN STEENIS. De zesde en laatste partij van de twee kamp schaken Mühringir. Van Steenis is door Mühring, die met wit speelde, in 32 zetten gewonnen. Donderdagavond wordt in het gebouw van de Nutspaarbank begonnen met het uitspelen der vijf afgebroken par tijen. In drie van deze partijen staat Mühring op winst en in de beide andere zijn de kan sen ongeveer gelijk. Het 31-loonsorgel in Teylers museum werd Zondagmiddag bespeeld door Bets Nederkoorn. Het grootste deel van haar programma bestond uit werken van com ponisten, die hun muziek hebben gebaseerd op de stemming, die van het jaar 1511 tot ongeveer 1700 als de zogenaamde ongel ij k- zwevende temperatuur heerste. Die oude muziek moet op de toenmalige „ongelijk- zwevend" gestemde orgels en clavecimbels heel mooi geklonken hebben, mooier dan op de instrumenten, die gestemd waren vol gens de bij het begin van de achttiende eeuw in zwang komende gelijkzwevende temperatuur, die zich tot op heden heeft gehandhaafd. De bijzondere stemming van het orgel in Teylers museum biedt echter ook de mogelijkheid om oude werken in het hiervoor gedachte klankideaal ten gehore te brengen. Zo herleefden bij de bespeling van Zon dagmiddag twee Sonatas van Adr. Ban- chieri (1565-1634), het koraal „Maria zart, von edler Art" van Arnolt Schlick (1512), de koraalvoorspelen „Nun komm der Hei den Heiland" van Andreas Kniller (1700) en „Vom Himmel hoch, da komm ich her" van J. Pachelbel (1653-1706). Voorts de Toccata in a van J. P. Sweelinck (1562- 1621) en een paar werken van D. Buxte- hunde (1637-1707). Zelfs „In dulci jubilo" van J. S. Bach maakte een bevredigende indruk, maar diens Pastorale en het Koraal voorspel „Jesu meine Freude" van J. G. Walther (1684-1748) bereikten dit over het geheel genomen toch niet. Hier werd wel duidelijk hoe Bach en ook Wal ther uitgingen van het orgel, dat volgens de toen „nieuwe" gelijkzwevende tempera tuur was gestemd. Klaar en helder, weldadig zuiver klonk de muziek van vóór 1700 in de knappe ver tolkingen van Bets Nederkoorn, maar in de Pastorale en in Walthers koraalvoorspel kon de accoordvorming op het orgel niet beantwoorden aan de rijkere harmonische ontwikkeling. Deze ervaring heeft wel aangetoond hoe sterk de toondichter voor orgel en andere toetsinstrumenten gebonden is aan de toe gepaste stemming. De moderne componist, die werken wil gaan schrijven voor het 31- toonsorgel, moge dit terdege beseffen. P. ZWAANSWIJK In een meer spannende dan fraaie wed strijd heeft Aurora met 5-4 van Watervliet gewonnen, een overwinning die hel ten volle toekwam wegens het veel hardere werken. Door dit resultaat is de spanning voor de onderste plaats in de tweede klasse geheel teruggekeerd. Het eerste succes boekte Van Maren voor Aurora, waarna Hartman gelijk maakte (1-1). Nog vóór de rust doelpunten beide ploegen nog éénmaal respectievelijk door G. Deen en R. J. Velt- huys. Na de hervatting was Aurora wel sterker, doch het eerste succes kwam toch van Wa tervliet door J. de Vries (2-3). Van Dijk bracht de stand in evenwicht, waarna Aurora met twee doelpunten van W. van Maren tot 5-3 uitliep. Even kwam de span ning terug, toen Watervliet nog kans zag door Veerbeek de stand op 5-4 te brengen, doch daarbij bleef het. Zoals te verwachten was heeft Ooster kwartier van SVK verloren: met 4-2 keer den de gasten naar Amsterdam terug. De Haarlemmers hebben geen beste wedstrijd gespeeld. Vóór de rust ontliepen de ploegen elkaar niet veel in kracht. SVK kwam met 2-0 voor, doch bij de thee was de stand gelijk (2-2). Daarna waren de Amsterdam mers sterker en drukten dit in een tweetal doelpunten uit. De stand is nu: gesp. pt. gesp. pt. S. V. K. 9 18 Z. K. V. 9 9 Oosterkw. 8 13 Groen Geel 9 8 Roda 10 13 K. V. D. 10 6 Landlust 9 11 Watervliet 9 2 Aurora 9 2 Animo Ready ging verder op het pad der overwinningen: nu werd werderom in Purmerend van BEP met 6-3 gewonnen. De Haarlemmers hadden een invaller voor T. Zwier, wiens plaats werd ingenomen dooi de ex-Oosterkwartierspeler T. Luikel. Deze speler gaf zijn ploeg spoedig de leiding (0-1), waarna mevrouw Sterk de stand op 0-2 bracht. Rust ging in met 1-2. In de tweede helft waren de Haarlemmers veel sterker, v. d. Bel scoorde twee maal, en Prins Bernhard heeft gisteren in Nuland een trofee uitgereikt aan burgemeester Van Heereveld, omdat in diens gemeente bij de actie voor het Anjerfonds in Noord- Brabant de beste resultaten waren bereikt. Nadat de Prins en de burgemeester toe spraken hadden gehouden, verscheen Sint Nicolaas in de raadszaal en bood de Prins een pop van taai-taai aan voor de prin sessen. bracht via 2-2, de stand op 4-2. Het einde kwam met 6-3. Haarlem en Sport Vereent speelden een goede en sportieve wedstrijd: het einde kwam met 3-3, een uitslag, die de verhou ding goed weergaf. Toch heeft Haarlem de meeste kans op de overwinning gehad, want vijf minuten voor het einde stond het met 3-1 voor. W. Klasen gaf de leiding aan Haarlem (1-0), doch S. Ritsburg zorgde er voor dat rust met 1-1 aanbrak. Na de her vatting speelde de Haarlem-aanval niet zo verrassend als in vorige wedstrijden. Het duurde vrij lang, eer L. Kryns de stand op 3-1 bracht. Deze stand bleef tot vijf minu ten voor het einde ongewijzigd: toen kreeg Sport Vereent nog kans om door doelpun ten van J. de Pater en W. Vink de stand op 3-3 te brengen. De stand is nu: D. D. V. Z. K. C. Haarlem gesp. pt. gesp. Pt. 10 17 O. K. V. 8 10 10 13 B. E. P. 11 6 10 13 Indo 9 5 9 12 K. V. H. 9 4 10 12 Togo 10 4 Financiering; ziekenfondsen In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag inzake de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft minister Joekes in het vooruitzicht gesteld, dat er gezien de zorgwekkende financiële toestand van het ziekenfondswezen reeds voor 1952, zij het voorlopig, maatregelen zullen worden getroffen om een sluitend beheer voor de ziekenfondsen mogelijk te maken. De daartoe ontvangen voorstellen van de Ziekenfondsraad zijn om advies aan de sociaal-economische raad voorge legd. Het evenwicht in de financiering moet in ieder geval woixlen bereikt, onge acht het tijdstip waarop de Ziekenfonds wet in werking zal kunnen treden. Het ligt tevens in het voornemen reeds in 1952 maatregelen te nemen voor de be zuiniging op de uitgaven der ziekenfond sen. De vraag of progressie in de kinderbij slag gewenst is heeft de minister voorge legd aan de Sociaal Economische Raad. Deze heeft nog geen advies uitgebracht. Hij acht het gezien de huidige ontwikke ling van lonen en prijzen niet waarschijn lijk, dat de oude toestand waarbij pas kinderbijslag werd gegeven te beginnen met het derde kind in de nabije toe komst kan worden hersteld. In de Memorie wordt voorts de aandacht gevestigd op een minder gunstige ontwik keling van de werkloosheidscijfers in de laatste maanden, vergeleken bij die van het vorig jaar. Van eind Juni tot eind October van dit jaar steeg het aantal werk lozen van 56.492 tot 84.150. Eind 1950 waren er daarentegen 53.120 werklozen. Als oor zaken worden genoemd: de reactie op de „Korea-haus" dus de vermindering van de koopkracht na de abnormaal grote vraag naar goederen, die het conflict in Korea tengevolge had; de beperking van het bouwvolume en het feit dat de verplegings- en oogstwerkzaamheden dit jaar veel min der arbeidskrachten vroegen dan in 1950. Wat de Ondernemingsraden betreft, wijst de minister er op, dat de sociaal-economi sche raad spoedig na het aanvangen van diens werkzaamheden een commissie on dernemingsraden heeft ingesteld en deze met de voorbereiding heeft belast. Door deze commissie is met de vertegenwoor digers van een aantal bedrijfstakken over leg gepleegd. Van een geringe bereidheid bij het particuliere bedrijfsleven om tot in stelling van ondernemingsraden over te gaan is de minister nie4 gebleken. Tegen het ontwerp van wet op de Be roepsbescherming voor musici en artisten, dat in overleg met de Stichting van den Arbeid werd voorbereid, bestaan zoveel ernstige bezwaren, ook van de zijde van de minister van Uncierwijs, .ts.unsien en Wetenschappen, dat aan verwezenlijking der grondgedachte nauwelijks valt te den ken. De gedachten van de minister gaan thans uit naar een minimum loonregeling. Hierbij kan tevens de opstelling van een modelcontract voor amusementsmusici wor den overwogen, waaromtrent door partijen nog besprekingen worden gevoerd. De reorganisatie van het vliegveld Eelde, dat door de minister van Verkeer en Wa terstaat is aangewezen als uitwijkhaven voor Schiphol en als vestigingsplaats voor de Rijksluchtvaartschool, zal ongeveer 9.400.000 kosten. Hiervan komt ten laste van het rijk 7.664.800 en ten laste van de aandeelhouders de rest of 1.735.200. Voor de provincie Drente betekent dit een in vestering van 227.000. Zolang het schip door de beek in het dichte bos zeilde was er geen gevaar; hier kwamen loch bijna nooit mensen. Maar toen men in de bewoonde wereld kwam was hel oppassenJe kon nooit weten, of iemand het bootje in het oog kreeg, en dan waren ze er slecht aan toe! Daar maakte de burgemeester zich wat ongerust over. Maar toen hij er over sprak met enige Kaboxiters loas er één, die daar iets op wist. „Als we nu alleen 's nachts varen, dan ziet niemand ons!'', zei de slimmerd. Tjadat was niet dom. „Maar wat doen we dan overdag?", vroeg een ander. „Dan leggen ive de boot vast op een goed verborgen plekje, zei de eerste Kabouter weer. De burgemeester knikte. „Goed, dat plan is uitstekend. We varen in het donker en overdag slapen we. En zo gebeurde het. Zodra de zon op was en het licht was geworden stuurden ze op de toal aan, streken het zeil en legden de boot vast, goed verborgen onder 'overhan gende bladeren. Tariefcommissie op gebak getracteerd Voor de tariefcommissie van de Omzet belasting te Amsterdam, con scheidsge recht in belastingzaken,gepresideerddoorde president van de rechtbank Ie Amsterdam, mr. C. W. Thöne, diende Maandagmiddag het verzoek van de Sillardse carnavalsver eniging „De Marotte" voor het verkrijgen van belastingvrijdom voor de carnavals viering. In Limburgse carnavalskringen was ern stige verontwaardiging ontstaan over het feit, dat „De Marotte" vorig jaar voor de carnavalsviering aangeslagen was voor f 600 omzetbelasting. In 1943 kreeg de toenmalige Sittardse camavelsvereniging „De Mander" eveneens een aanslag. In hoogste instantie werd toen ontheffing verleend. „De Mander" is later samengesmolten en opgegaan in „De Ma rotte", zodat men in Sittard de aanslag van 600,in strijd acht met de in 1943 ge nomen beslissing. De Limburgers bekeken de zaak echter van de vrolijke kant. Veertig Sittardse carnavalszotten en ook de Marottekapel waren in autobussen naar de hoofdstad ge togen en brachten vóór de zitting de Haar lemmerhouttuinen in een ware carnavals stemming, tot groot genoegen van de amb tenaren in het gebouw Drookbak waar de tariefcommissie zitting houdt. Prins Sjaak de Eerste maakte met gevolg en lijfwacht een rondje om hel gebouw en ging daarna vergezeld van zijn „minister van justitie" het gebouw binnen om het verzoek tot ont heffing te bepleiten. Voor de leden der commissie had de prins een grote doos „nonnenvotten", een speciaal carnavals gebak, meegebracht. De zitting der commissie was niet open baar. BruJez onderscheiden Do driejaarlijkse Belgische prijs voor Nederlands proza is met algemene stem men der jury toegekend aan de Vlaamse letterkundige Raymond Brulez voor zijn werk: „Het huis te Borgen". De jury werd gevormd door Herman Teirlinck, Albert Westerlinck, Theo Bogaerts, Jozef Muls en Frans Smits. De toneelclub van het P.W.N. te Rloe- mendaal, regisseur de heer H. J. van Elven, geeft Zaterdag 8 December te Haarlem een toneeluitvoering. In de toneelzaal „Cultura" aan de Jansweg komt de club voor het voet licht met het toneelspel in drie bedrijven „Scherven" van A. Boere. ADVERTENTIE Een zeer lief mcisjeshorlotrc KT ftm MODEL voor 27 5q j een 8 steens voor 3-'-q 5 een 15 steens anker voor Al deze horloges zijn origineel Zwit- sers fabrikaat met volle garantie en verzekerd tegen: verlies - diefstal - beschadiging, i I nieuwe zending vanaf 4975 klein pendule model, 8 dagen gaand, voor 29.75 Grote Houtstraat 49 Haarlem DE KLEINE ZAAK met de GROOTSTE KEUZE De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de volgende op drachten op het gebied der letterkunde ver leend aan: K. van der Geest tot een roman, spelende in de Biesbosch met zijn verdwij nend natuurschoon: aan Bert Schierbeek tot het schrijven in de derde persoon van een novelle van autobiografische aard, bevatten de jeugdherinneringen; aan Koos Schuur tot een gedichtenreeks, waarin de problematiek van de geëmigreerden tot uiting komt; aan Nico Verhoeven tot een gedicht, waarin een jong mens van na de tweede wereldoorlog wordt geplaatst tegenover de problematiek van deze tijd; aan Hendrik de Vries tot een essay over de ontwikkeling van de rhetoriek van Bilderdijk tot heden; aan Jacq. den Haan tot een essay over de invloed van de hedendaagse Angelsaksische litteratuur (mede door het zogenaamde pocketbook) op het Nederlandse publiek en aan Freek van Leeuwen tot een novelle uit het Rotterdamse volksleven. Vanavond om 7 uur zal het K.L.M.-vlieg tuig „Delft" van Schiphol vertrekken voor de eerste vlucht met burgerpassagiers naar Tokio. Hiermee wordt de wekelijkse lucht- dienst NederlandJapan geopend. De vier motorige toestellen van het Constellation- type leggen de 15.700 kilometer van de heenreis af in ongeveer tweeëneenhalve dag. De terugreis geschiedt in twee dagen. Persvertegenwoordigers, radioreporters en filmoperateurs zullen de eerste vlucht meemaken. Op het bijgaande kaartje is de route, die bijna de helft van de aardomtrek bevat, in beeld gebracht. Ook een dienst op Sidney Vrijdagavond om 7 uur wordt de nieuwe wekelijkse dienst van de K.L.M. op Sydney geopend, een afstand van meer dan 20.000 kilometer, de langste lijn van het K.L.M.- net. In het totaal wordt daardoor het lucht net deze week uitgebreid met bijna 40.000 kilometer. In laatstgenoemde route liggen Miinchen, Caïro, Bagdad, Karachi, Bang kok, Manilla, Blak en Darwin. Op de heen reis wordt niet op de grond overnacht, op de terugreis wel, in Bangkok. Iedere Zondagmiddag zal in het vervolg Bij Koninklijke Besluit is aan mr. J. J. Oyevaar met ingang van 1 Januari 1952 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Directeur-generaal van Scheepvaart, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, in deze en andere betrekkingen den lande bewezen. BILJARTUITSLAGEN Voor de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en Omstreken zijn gespeeld: Klasse A: ADO ITelescoop 62; SEG ADO II 26; ZandvoortKR I 44; Oosten Centrum 62. Klasse B: KampervestCentrum 17; DWO I—Telescoop 2—6; SEG—DWO II 6—2; ZandvoortKR 44 Klasse C: ADO I—BW 4—4; H. West II— ADO II 24; SEGCentrum 26; Oosten H. West I 4—4. Klasse D: ADO—SEG 2—6; BW I—Oosten 6—2; DWO IIBVV II 44; Telescoop DWO I 4—4. Klasse E: BVV—ADO 1 6—2; ADO II—H. West 4—4; Centrum—Kampervest 3—0; KR— Zandvoort 35. 28) Ik wil die nare historie zou gauw moge lijk vergeten en daarom ben ik met je naar huis gegaan. Ik wil wat afleiding heb ben en op mijn verhaal komen, en dan ga ik weer weg. Wees zo goed te beseffen dat ik alleen wil zijn. Als je mijn vriendin bent, moet je dat begrijpen." Marion zweeg beledigd en pikte nuffig een bonbon van het schaaltje met een ge zicht van: Dat heb je nu van je goedheid. Plotseling ging de telefoon. Ik ging de kamer uit en nam de hoorn op van het toestel, dat in de gang op een tafeltje slaat. Het v/as Vonk. Toen ik weer binnen kwam keek Marion me vragend aan. Ze brandde natuurlijk van nieuwsgierigheid, want ze wist dat ik op een telefoontje van de inspecteur gewacht had en ze was vol verlangen om elk nieuw tje dat ze van mij hoorde over de geschie denis in „Duin en Bos" onmiddellijk aan haar talrijke kennissen over te brengen, die al tot in de finesses waren ingelicht over alles wat ik van mijn belevenissen in het hotel verteld had. „Het was inspecteur Vonk en hij had nog geen spoor van die journalist," zei ik. „Maar dat was het niet waarover hij mij belde. Er is iets anders, Marion, en dat zit me erg dwars. Je weet toch wat ik je verteld heb over mevrouw Marter en haar zorgen? Wel, het schijnt dat de bom ge barsten is. Haar schoonvader heeft de stoute schoenen aangetrokken en zijn geld gerechtelijk teruggeëist, nadat hij haar romance met Wolff ontdekt had. Dat was niet te vermijden, maar ik vind het ellen dig. Ik wou dat ik haar helpen kon „Die man heeft gelijk," zei Marion ge decideerd. „Stel je voor! Dat mens heeft tenslotte de nagedachtenis van haar man door het slijk gesleurd met.... met be hulp van het geld van diens vader. Zo zie ik het. Ik zou wel eens willen weten. Ik werd plotseling onmatig kwaad. „Marion," zei ik giftig, „je redeneert ais een kip zonder kop. I-Ioe kan je zoiets be weren! Dat is eenvoudig laster van de laagste soort, als je weten wilt hoe ik er over denk. Stella heeft geploeterd en ge zwoegd zonder de hulp van wie ook, en ze heeft de steun gevonden van een man die haar tenvolle waardig is. Je bent een slecht mens, Marion, als je meent wat je daarnet zei. Ik zou bijna willen dat je maar niet meer bij me kwam. Ik vind het een voudig walgelijk." Ik geloof dat ik nog zelden zo kwaad geweest was. De reactie van Marion was ontzettend. Ze keek mij eerst aan met uitpuilende ogen, daarna vertrok haar mond langzaam tot een grimas en tenslotte barstte zij in een gierende huilbui los. Ik schrok werkelijk en had onmiddellijk spijt van mijn uitval. Ik had beter moeten welen! Marion was een kind, een groot kind met alle onaangename eigenschappen die kinderen wel eens kunnen hebben. Zij was dom, en praatziek, en wreed bij tijd en wijle maar ze meende het niet zo! Ik trachtte de tranenvloed te stuiten en toen mij dat eindelijk gelukt was met veel zoete woordjes en eau de cologne zat ze zielig in haar stoel, als een veroordeelde. Ik kreeg plotseling het gevoel dat Ma rion toch eigenlijk meer om mij gaf dan ik besefte. Haar verdriet was niet hele maal gemaakt geweest en ik vroeg mijzelf af of zij ondanks haar vervelende gewoon ten en haar muffe levensopvatting eigen lijk niet een zeer trouwe en toegewijde vriendin was. „Je hebt me heel veel pijn gedaan", zei Marion droevig en vol zelfbeklag. „Maar ik geloof dat ik het verdiend heb. Ik zeg wel eens meer dingen die ik niet meen, alleen om ze te kunnen zeggen, begrijp je? Ik weet niets van mevrouw Marter behalve wat jij me verteld hebt, en je moet toegeven dat je me niet eens veel verteld hebt, wat ik als je beste vriendin toch had mogen verwachten. Kan je me dan kwalijk nemen dat ik de dingen ver keerd zie? Je moet het me maar vergeven! Is or iets waardoor ik het kan goedmaken?" Daar had je de oude Marion weer, vol holle frasen en rhetoriek. Goedmaken! Goedmaken? Goe „Wel, Mai-ion," zei ik levendig. „Daar schiet me iets te binnen. Heb je me niet eens verteld dat je je bezwaard voelde zoveel geld te hebben zonder dat je er een maatschappelijk doel mee dienen kon?" Marion keek me verbijsterd aan en knikte aarzelend. „Ja," zei ze, „dat kan ik wel eens ge zegd hebben. Misschien ben ik er intussen aan gewend geraakt. Ik voel me eigenlijk helemaal niet zo erg bezwaard meer de laatste tijd. Hoegenaamd niet. Er zijn zo veel mensen met geld, zie je, en....". „Je voelt je wél bezwaard, Marion. Je hebt een hoop geld zonder dat je iets nut tigs doet. Er zijn zoveel mensen zónder geld, die nuttige dingen zouden kunnen doen als jij hen eens wat hielp. Je hoeft er niet eens schade bij te lijden." „Wa.Wa.Waar wil je heen?" „Ik wil naar „Duin en Bos", Marion. Met jou samen! We gaan naar mevrouw Marler en we vertellen haar dat jij en ik samen haar het geld willen lenen dat ze nodig heeft om haar bedrijf op «gang te houden! Om haar onafhankelijk te ma ken van die oude brombeer, en haar de mogelijkheid te geven met Wolff te trou wen. Jij en ik samen hebben voldoende om dat te doen, Marion! Denk je eens in, wij samen mede-eigenaressen van een hotel! Lijkt je dat niet? Stel je eens voor dat wij daar gaan logeren met het gevoel dat we eigenlijk in ons eigen hotel komen? Dat moet toch een prettig idee zijn, wat? Doen we het? Doen we het, Marion?" Ik praatte nog drie uur lang, Marion schrompelde ineen als een verlepte bloem. (Slot volgt). een K.L.M.-toestel uit Tokio vertrekken um de daaropvolgende Dinsdagmiddag in Am sterdam te arriveren. Het vliegtuig naar Sydney vertrekt elke Vrijdagmiddag uit Amsterdam en is dan de daaropvolgende Maandagavond in Sydney; elke Woensdag avond start een toestel uit Sydney om des Zaterdagsmiddags in Amsterdam terug te WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de V.S. onmiddellijk stappen zullen nemen om de vier leden van de bemanning van het in Hongarije tot landen gedwongen Amerikaanse vliegtuig vrij te krijgen. Ook zal men trachten het vliegtuig, een legertoestel, terug te krijgen. Het ministerie wees de beschuldiging, dat het toestel materiaal vervoerde om anti communistische spionnen en saboteurs in Oost-Europa te helpen, van de hand. Het materiaal was bestemd voor gebruik in noodgevallen, aldus de verklaring. De Hongaarse regering heeft inmiddels bevestigd, dat het vermiste Amerikaanse toestel zich in Hongarije bevindt na op 19 November door Russische jagers in de om geving van de stad Papa tot dalen te zijn gedwongen. Zulks is meegedeeld in een nota. welke Maandag aan de Amerikaanse zaakgelas tigde te Boedapest is overhandigd. In deze nota wordt krachtig geprotesteerd tegen de „schending van de Hongaarse grens door het Amerikaanse militaire transportvlieg tuig met de misdadige bedoeling spionnen uit te werpen boven Hongaars grondge bied." Op 1 Januari 1952 zullen de Nederlandse erevelden in Indonesië in beheer worden genomen door de Nederlandse Oorlogsgra venstichting. Met de republiek Indonesia is overeengekomen, dat de stichting velden van die datum af in eeuwigdurend gebruik zal ontvangen. De stichting zal in belangrijke ma.e samenwerken met de Indonesische graven dienst, die bezig is met de aanleg vaneige erevelden. Hierbij dient de Nederland Gravendienst van advies. Voor de oprichting van een vrouwen monument op het ereveld van Semarang zijn de fondsen thans aanwezig. Het ere veld is nog niet geheel gereed. DINSDAG 4 DECEMBER Spaarne: „Een gevaarlijk individu maskerd", 14 j.. 7 en 9.15 uur. Frans na (deze week gesloten). Rembrandt: "V=. piraat no. 1", alle leeft., 7 en 9.15 uur. "a'ac „In de schaduw van New York", 18 L 9.15 uur. Luxor: „De poppen aan het dansen alle leeft,. 7 en 9.15 uur. City: „De viucW naar het: paradijs", alle leeft.. 7 en J.D WOENSDAG 5 DECEMBER Rembrandt, Palace en Luxor: 2. 4.1o, 11 j City: 2.15, 4.30 en 7 uur. Spaarne: 2.30 en uur. (Zie programma van Dinsdag).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6