Alleen onmisbaren worden na 27 December gehandhaafd Stijgend aantal armlastigen „Geleidelijke huurverhoging met compenserende loonsverhoging" Toeristenklasse in de luchtvaart Sinterklaasverhaal voor volwassenen doorH. Biersteker J Nog deze week een besluit Nederlandse ambtenaren in Indonesië WERKGEVERSADVIES DINSDAG 4 DECEMBER 1951 BOVEN de dampende was had moeder Van Oort zich ten aanhore van haar zoon Koosjc laten ontval len, „dat we er dit jaar niet aan doen". En omdat dit voor een jongetje, dat eigenlijk nog tot de schare van gelovigen moest wor den gerekend, nu niet be paald een gelukkige formu lering was voor het feit, dat Sinterklaas dit jaar van zijn bezoek aan de Riouw- straat 13 rood zou afzien, voegde zij er min of meer als een correctie aan toe: „Jullie zijn me dit jaar nogal lekkere lieverdjes geweest". Vermoeid streek zij een sliert haar uit haar gezicht weg en toen wijdde zij zich weer aan de op bollende hemden in het waswater. In een zwak protest had Koosje er nog op gewezen dat zijn cijfer voor rekenen dit jaar be langrijk beter was geweest zonder er bij te vermel den, dat zijn cijfer voor ge drag in evenredigheid was gezakt en daarna was hij slachtofferachtig afge dropen. Naar Pietje, dat wist moeder al vooruit. Wat hij daareven van zijn rapport had gemom peld was natuurlijk al even geveinsd als haar opmerking over de braaf heid van hem en zijn tweelingbroertje. Verleden jaar al had de veelheid van Sin terklazen, die de binnenstad onveilig maak ten, het zoete mysterie grotendeels voor hen ontluisterd en bovendien had een van de twee vader betrapt terwijl deze bij de kachel voor het schoentje van Ina, hun één jaar jongere zusje, gebukt zat. Van de oude mythe viel bij deze twee weinig meer te restaureren, hoe jong ze ook nog zijn mochten. Toen er het vorig jaar op de be kende en onbegrijpelijk harde manier was gebeld en Pietje als eerste de trap af naar de voordeur wilde snellen, zag hij zijn vader hijgend op de overloop staan. Het ventje had hem bewonderend aangekeken als wilde hij zeggen: dat heb je 'm deksels gauw geleverd! In deze weken bleek maar al te duidelijk, dat Koosje en Pietje een zakelijke overeen komst hadden gesloten en graag een vurig geloof wilden voorwenden indien daarmee enig stoffelijk voordeel te behalen viel. En dit laatste restje van hun vijf-December- verwachtingen had zij nu met haar „we- doen-der-niet-aan" weggevaagd. Het moest Koosje daardoor nu wel duidelijk genoeg zijn, dat de komst van de heilige uit het Zuiden niet langer afhankelijk was van hun braafheid maar van de stand van de huis- houdkas. Terwijl moeder Van Oort hemdenwrin- gende tot deze slotsom kwam, zaten haar twee zonen op de zolder zwijgzaam en met gezichten als donderkopjes een vlieger te repareren. Ze hadden onverbiddelijk lak aan dat schijnheilige gedoe op 5 December en ze zouden meester Willems die morgen op hun school de goeie heilige zou uithan gen, eens grondig doen weten wat zij ervan dachteru OP instructie van de onderwijzeres van de jongens van Van Oort had meester Willems zich tegenover dit duo precies het zelfde voorgenomen. Om te beginnen kre gen ze wel taai-taai maar geen suiker beestjes en het was op hun lagere school een publiek geheim dat de heilige van Myra hiermee zijn gramschap tot uitdrukking bracht. Bovendien kregen zij met een paar anderen uit hun klas, waar de juffrouw de rekening van een heel jaar op vereffend hoopte te zien, een felle berisping. De Sint stampte daarbij zo hevig met zijn staf, dat die stond te schudden als een lantaarn paal in de storm. Sommige meisjes en jon gens werden er bleek van. Maar meester Willems kwam tot een ont dekking, die elke Sinterklaas in verlegen heid brengt: de jongetjes van Van Oort waren naar de geest te oud voor hun klas. Dat kon hij zien aan de uitdrukking van hun tronies, wel wat confuus door de ge drukte stemming, die hij door zijn toorn had te weeg gebracht, maar toch onmisken baar brutaal en uitdagend. Die juf van hen had hem dat even moeten zeggen, dan was hij er nooit aan begonnen! Negeren maar verder. Hij schakelde over op een ander jongetje, dat sidderend naderbij kwam. Aha, dat was weer j e materiaal het ventje werd zó door hem gekoesterd, dat de klas herademde en zó gul door hem ont haald, dat de naast hem staande juffrouw ten verre van oppassend waren, het zelfs niet wilden zijn en er ook het nut niet van inzagen om het te zijn. Ze volhardden in die houding toen zij de man ontmoetten tegen wie al hun onvrien delijkheden gericht waren. „Je jas stinkt naar de kamfer", riepen de brutaalsten. „Je kan nog niet eens vooruit komen met dat pakkie aan." „Je komt niet eens uit Spanje, je komt uit de Willemstraat, ouwe!" De laatste op merking was onjuist: deze verpersoon lijking van St. Nicolaas was afkomstig uit de Meerwijklaan. Hij deed zijn best zijn aanklagers niet te zien toen hij even voor een deur stond te wachten en verdween vervolgens in de gezellige beslotenheid van een huiskamer, waaruit hij reeds luide werd toegezongen. De entrée van Piet was echter minder geslaagd. Hij scheen tegelijk aan de lubben van zijn beide mouwen te willen frummelen in ieder geval liet hij zijn papieren zak met pepemoten op straat vallen, die natuurlijk scheurde en gedeel- heuige nog een nacht.ie-slapen van de telijk leegstroomde. Wanhopig bukte hij jeugd verwijderd w9s, hadden vader en zich aithans de overgebleven inhoud in het moeder Van Oort „woorden". Moeder had zakje nog te redden en daarna haastte ook het feest voorbarig afgelast terwijl het ge- hij zich het huis binnen. Alsof ze hier een zamenlijk overleg nota bene nog aan de kee^ jaar 0p hadden gewacht stortten de gang was en vader kon dat niet goed- I jongens zich op het strooigoed. De tweeling spartelde helemaal onderaan en dit had het de beschikbare goederen niet voortijdig op te delen. Terwijl meester Willems later naast het schoolhoofd over het speelplein naar de wachtende auto schreed, drongen voor de vensters er omheen alle klassen samen om hem vaarwel te wuiven. Het was een groots moment voor de meester. De hogere klassen, die hij niet had be zocht, pleegden onder elkaar natuurlijk heiligschennis, maar toch wuifden zij wel willend en vrolijk. En dan die aanhanke lijke kleintjes, die hij thans ambtshalve „wel het meest beminde": wat een enthou siasmeHij kon wel blijven knikken. Wat een ontroerende overgave, wat een.. Wat een onverbeterlijke schelmen, die jongens van Van Oort. Ze maakten een lange neus tegen hem en doken toen schichtig achter de ruggen van de braven. rpOEN het geboortefeest van de goede klaarde dat hij de Sint noch zijn knecht was tegengeko men. Hij trachtte de jongens met zijn blikken te bezwe ren maar al zijn moeite was vergeefs: zij stormden op hem af om hem uitvoerig te huldigen voor dit pracht werk. Het werd pijnlijk. Ina zat met wijdopen ogen van ver bazing deloftuitingen aan te horen. „Dat heeft pappie niet gemaakt", zei ze tenslotte bestraffend. Haar vier feestgenoten, die in de grootste spanning haar reactie hadden afge wacht voelden zich opge lucht en lieten niets na om haar in die overtuiging te sterken. Nu kwam er een vertrou welijke opdracht voor Pietje en Koosje. Van Oort nam ze in de keuken even apart. Zij mochten voor Ina het belletrucje uithalen. „Maar denk er om", zei vader, „jullie zusje ge looft er nog helemaal in, dus haal nou geen stommiteiten meer uit zoals daarnet....". De truc slaagde volkomen. Moeder was gewoon aangedaan van de schuchtere ma nier waarop Ina, toen ze haar cadeau had opgeraapt, dankuwelsinterklaas had ge roepen. En omdat alles zo op rolletjes liep werd de tweeling natuurlijk overmoedig. keuren. Van Oort had een „sterk zwak" voor knutselen, zoals hij dat altijd noemde. En het speelgoed, dat hij vervaardigde uit af gevallen materiaal van zijn fabriek, was zo goed dat behalve zijn jongens ook hijzelf er uren mee zoek kon brengen. Het werk stuk, dat hij nu had voltooid, was oor spronkelijk bestemd geweest voor de ver jaardag van zijn tweeling in Januari. Maar omdat hij niet wist hoe hij het zolang ach terbaks zou kunnen houden had hij allang besloten het op strooiavond te geven. „Maar nou kunnen we er niet meer aan beginnen", zei hij theatraal tegen zijn vrouw, „jij hebt nou eenmaal het hele spul afgezegd, dusse. Van Oort kon aan zijn vrouw zien, dat zij in tweestrijd was. Hij wist dat zij iets voor Ina breide van een uitgehaald vest, dat zij voor een koopje op een bazar had bemach tigd. Het was bijna klaar en het zou het kind werkelijk opknappen. Maar ook Ina's verjaardag kwam ras naderbij en dan moest ze toch óók wat hebben. „Laten we ons om die verjaardagen nou nog niet te sabbel maken", zei hij na een lange stilte. „Dan zien we wel weer." Vader won. Even bev ber VEN bewolkt als de hemel op 5 Decem- de maan scheen helemaal niet door de bomen was de gemoedstoestand van Koosje en Pietje, terwijl zij in de na middag temidden van een groep gelijkge stemden van ietwat oudere leeftijd door de straten van de binnenstad zwierven. Het had wel iets van een betoging. Er werd een opruiende parodie van een be kend schoorsteenliedje gezongen, waarin wordt beweerd dat de Sint de tijd pleegt te doden door zeker ongedierte uit zijn hemd te halen en dit aan een draadje te rijgen. Er werden allerlei schimpscheuten op de goede heilige geschreeuwd waarom het hele troepje gierde van het lachen. Kortom, er werd niets nagelaten om duide- hem met een bezorgde blik moest manen, j lijk te tonen, dat al de kleine demonstran- voordeel dat zij zeker de helft van de pepernoten buitmaakte. Toen er een agent opdoemde, die ken nelijk van plan was om de kleine drukte makers wat in de gaten te gaan houden, zonderden Pietje en Koosje zich af. Zij slenterden langzaam terug naar hun straat, pepernoten etend en steeds opnieuw be krachtigend, dat ook voor Ina een aandeel in de winst moest worden bewaard. De weg terug werd een bedevaart langs allerlei étalages, die onweerstaanbaar hun aandacht trokken. Hun stemming was vol slagen veranderd. Al hun rebellie tegen de gang van zaken op 5 December, die ze zo pas nog deed meejoelen van „jongens- hou-je-petje-op", versmolt in het kleurige schijnsel van de uitstalkasten. De smaak van de pepernoten werkte verdovend op hun geprikkeldheid. Ze werden moe van het kijken en slen terden steeds lustelozer naast en later achter elkaar voort. En toen zij vlak bij huis waren bekenden ze elkaar verdrietig, dat ze ook de voor Ina bestemde peper noten allang hadden opgegeten. Vooral dat laatste maakte het tweteal diep ongelukkig. ZO, weten we tegenwoordig vooruit of Sinterklaas wel of niet komt? vroeg vader dodelijk ernstig aan Koosje toen deze op de vraag, waarom hij zo bedrukt keek, had gezucht dat ze nou overal pret hadden behalve hier. Het werd spannend stil in de kamer van Van Oort. Vader zei altijd zulke krasse, onverwachte dingen, maar deze opmerking spande voorlopig weer de kroon. „En moeder zei....", begon Pietje. Hij maakte zijn zin niet af en dook ineen alsof hij een pak slaag verwachtte. Vader voltooide grimmig: „Moeder zei, dat Sin terklaas weg blijft wanneer zijn klantjes een jaar lang ondeugend geweest zijn. Maar ik zeg je dat hij dan juist komt, be grijp je? Hij is er niet alleen om lief en royaal te doen, wat denk je wel? En jullie de dans ontspringen zeker hè? Dat had je gedacht ja De manier waarop vader hier openlijk het oordeel aankondigde had een mei'k- waardige uitwerking. Ina begon bleek te zien en zou natuurlijk zijn gaan snikken als haar niet ijlings was verzekerd, dat dit niet voor haar gold. En de twee jon gens schenen zich het vooruitzicht van de bisschoppelijke toorn uitstekend te kunnen laten welgevallen. Er maakte zich zelfs een blijde verrukking van hen meester toen vader merkte, dat hij nog een brief moest gaan posten. HET heeft die avond flink gedonderd op de gang bij de Van Oort's terwijl een ruwe hand door een kier van de deur grote moppen de huiskamer inslingerde. Diep onder de indruk zat de tweeling op de vloer gebukt om de stroom van mop pen en woorden over zich heen te laten gaan. De jongens voelden, dat het onbe leefd zou zijn om het snoepgoed al op te rapen terwijl de barse stem achter de gulle hand hun de les nog las en zij wachtten er dan ook maar mee totdat het geraas op de gang ophield en zware voet stappen zich langzaam verwijderden. Veel kans om het strooigoed in te zamelen kre gen zij overigens niet, want even later werd er met nadruk gebeld, ten teken dat zij vaders prachtige werkstuk konden bin nenhalen. Het was een miniatuur-haven kraan met zoveel wieltjes en asjes en gaatjes en draadjes, dat zij de werking er van pas na vele uren door zouden krijgen. Ze waren met stomheid geslagen en deze toestand duurde voort totdat vader bin nenkwam, die zoals gebruikelijk zijn ver bazing over het gebeurde uitsprak en ver- Er moest nog eens aan de bel getrokken worden en bovendien werd er bij wijze van toegift nog een stevige roffel op de ruiten gegeven. Pietje deed het met zo veel toewijding, dat hij dwars door een ruit heensloeg en dat veroorzaakte een nieuwe emotie in de huiskamer. Het was voor Ina een ontstellende ont dekking, die ongetwijfeld te zijner tijd ook aan haar geloof zou gaan knagen, dat Koosje en Pietje dadelijk naar bed werden gestuurd voor de brokken, die Sinterklaas gemaakt had. En vader vertelde woedend tegen zijn zonen op de trap dat zij zelf voor de kosten van de ruit zouden op draaien, omdat hij wel goed maar niet gek was. In bed hebben de twee de hele zaak nog eens overdacht. Het geld voor de ruit konden ze uit hun spaarpot halen, graag zelfs. Ina en moeder konden zeker zijn van hun eeuwige trouw. Voor de bediening van de havenkraan moest een billijke ar beidsverdeling worden getroffen. Zij ge loofden in Sinterklaas zolang vader dit was. NICE, (Reuter). De directeur-generaal van de Organisatie voor de burgerlucht vaart, sir William Ilildred heeft verklaard, dat de goedkope „toeristenklasse" in de luchtvaart vermoedelijk voor Juni van het volgend jaar in werking zal treden. Hij zeide verder, dat er elf luchtvaai'tmaat- schappijen geïnteresseerd zijn bij het toe- ristenvervoer over de Noord-Atlantische Oceaan. Dit vervoer zal misschien twee tarieven kennen, een gedurende de zomer en een gedurende de winter. De kosten van een Trans-Atlantische vlucht per toe ristenklasse zouden vermoedelijk tussen de 280 en 265 dollar bedragen, maar het is niet zeker dat alle elf maatschappijen het zelfde tarief zullen berekenen. Er is een commissie ingesteld om enkele détails te bestuderen. Het vraagstuk van de toeristenklasse is gecompliceerd omdat niet alle vervoer- Het Rode Kruis Kom telt 10.000 leden naH,t I October hot lO.OOOslM Het korps is in één jaar met 20nn toegenomen. Er zijn thans lino en 4700 vrouwen lid. In totaal 274 artsen vrijwillig hun medewerkt S2 ££*5™!? -K°rps- G<*treefd het ledentalop te voeren tot 15000 t ve^vul^'LPij, d,e bui'gerlijke" verdedi geen noodzakelijk geacht wordt taak, welke het Rode Kruis zal De 10.000 leden van het RKKT vrijwillig een verbintenis getekend twee jaar, om in tijd van vrede r de mensheid te dienen in hun n]aaf inwoning of omgeving. I-Iet minister! Binnenlandse Zaken heeft het aanh? het R.K.K., deel te nemen aan de lijke verdediging, aanvaard. Het Ni landse Rode Kruis zal dus een belan rol spelen in de medische sector v- burgerlijke verdediging. De po'ific 'e Amsterdam heeft drie ««ig hebt waarde van pl.m. f2500. Het koptr lZVil den achterhaald bij een opkoper te IjÏT van de diefstal nfL den, die afwist. overigens ders van plan zijn om hetzelfde type vlieg tuig voor dat vervoer te gebruiken. Sir gemaakt aan diefstal van 1ÖÖ6 ks'lrnn6" William Ilildred hoopte de volgende week waarde van nlm Zaterdag de uiteindelijke bijzonderheden bekend te kunnen maken. Volgens Reuter werd de bijeenkomst verdaagd tot Maandag, maar in niet-offi- ciële kringen verluidde, dat de desbetref fende luchtvaartmaatschappijen reeds zijn overeengekomen om de toeristenklasse in te voeren en wel op een basistarief van 275 dollar voor een vlucht van Londen naar New York. De prijs voor retour vluchten moet nog worden vastgesteld. Een beslissing over de invoering van een toeristenklasse in Europa zou eveneens te verwachten zijn. „Air aangaande de leiding hebben genomen de discussies. Niet alle Europese ImpM vaartmaatschappijen zijn er evenwel vnnP gereed. Verwacht werd, aldus Reuter ïff r Air 7nn de „Air France" zou beginnen met hél il® voeren van de toeristenklasse in EurooaZ J de trajecten Parijs—Madrid, Parijs—r 1 Op de vraag, die velen in Indonesië sinds vele maanden bezig houdt, namelijk wat er na de 27ste December zal gaan gebeuren met de buitenlandse ambtenaren in dienst van Indonesië die geen Indonesisch staats burger wensen te worden, is thans het ant woord gekomen: Zij zullen voor zover niet onmisbaar zo spoedig mogelijk ont slagen wórden. Geruime tijd geleden is door de Indone sische regering een commissie ingesteld, die te beoordelen heeft welke buitenlandse ambtenaar wel en welke niet gemist kan worden. Het heeft heel lang geduurd voordat die commissie haar werkzaamheden met kracht t.er hand heeft genomen. Het gevolg was dat bijna alle betrokkenen tot het laatst in het onzekere zijn gebleven. Maar thans is er dan iets bekend geworden. Het aantal onmisbaar verklaarden bij „Binnenlandse Zaken" blijkt niet groot te zijn. Dat werd overigens ook niet anders verwacht. De overigen zullen zeer spoedig, waarschijn lijk nog deze maand, hun ontslag aangezegd krijgen en als tegemoetkoming zal hen twee maanden salaris worden uitgekeerd. Na tuurlijk zullen daarnaast hun aanspraken voor zover aanwezig op vervroegd pensioen, vrije overtocht naar Nederland, enzovoorts, worden nagekomen. Deze snelle afvloeing sneller dan iemand hier ver wacht had zal, naar wij vernemen, bij het gehele overheidsapparaat plaats vinden. Er zijn diensten, zoals bijvoorbeeld de be lastingen, P.T.T., het mijnwezen en de scheepvaart, waar het aantal Nederlandse ambtenaren nog vrij groot is. Verwacht wordt dat het aantal onmisbaar verklaarde ambtenaren daar groter zal zijn dan bij „Binnenlandse Zaken". Echter ook daar zullen de anderen zo snel mogelijk moeten afvloeien. Het is dus wel zeker dat op zeer korte termijn een vrij groot aantal stel lig enige duizenden ambtenaren zonder werk zal komen. Een deel van hen zal ongetwijfeld emplooi kunnen vinden bij het bedrijfsleven. Van die mogelijkheid zal men zich echter geen al te grote voorstelling mogen maken, daar ook in het bedrijfsleven dat nog steeds voor een zeer groot deel in handen van Nederlanders is de nei ging groter wordt om, waar mogelijk, Indonesische staatsburgers in plaats van vreemdelingen in dienst te nemen. Dit geldt in het bijzonder bij het aanstellen van lagere en middelbare functionarissen, en het zijn juist deze functionarissen, die uit de overheidsdienst zullen worden gezet. De buitenlandse particuliere waar men het als Nederlands werknimer geen deskundige zijnde toch in de I eerste plaats van zal moeten hebben, hoe langer hoe meer tot deze politiek over omdat zij wel aan zien k< dat de overheid in de naaste toekomst men-,,-; zal toestaan dat er op onbeperkte schaal vreemdelingen werken, terwijl er onder de Indonesiërs werkloosheid heerst. Naar N Wat er van de Nederlanders en hebben wij speciaal het oog op die in Indonesië geboren en getogen terecht moet komen indien zij zonder komen, is een vraag weike velen zich metf--. grote zorg stellen. Reeds nu is het armlastige Nederlanders in Indonesië groot cn in Soerabaja kumen er beeld per dag ongeveer 25 aanvragen ondersteuning binnen bij het I commissariaat. De ondersteuning, die geven wordt uit de middelen van het missariaat, is daarbij volkomen on kend. De hoogste financiële hulp, die leend kan worden, is per maand 30 voor het gezinshoofd en 10 rupiah voor elk^ gezinslid, benevens een rijsttoeslag voor elk- lid van het gezin van 12,50 rupiah maand, in verband met de hoge Een gezin van vier personen krijgt dus rupiah per maand. Wanneer wij hier toevoegen dat uw correspondent voor vrouw en zichzelf alleen reeds een rekening heeft (400 gram brood per van 32,50 rupiah per maand, dan stellig niet uitgeweid te worden diepe nood, welke in tientallen gezinnen heerst. Algemeen hoewel niet officieel hoort men beweren dat de uitkeringen opzet zo laag worden gehouden om zoveel mogelijk Nederlanders, die zijn, te nopen het Indonesische gerschap te aanvaarden. Men weet te vertellen dat het de bedoeling van Nederlandse regering zou zijn om na December meer geld voor de armenzorg Indonesië beschikbaar te stellen. Intussen zien wij voor de naaste een sterke stijging van het aantal landse onvermogenden. De kans is niet denkbeeldig dat de Indonesische ring op een gegeven moment te kennen geven op hun aanwezigheid niet prijs te stellen. Het enige dat de landse regering dan zal kunnen doen, die mensen op de boot te zetten en naai Nederland brengen, met alle verdere conse quenties, welke daaraan verbonden zijn. over De kwestie van lonen en huren, die op de onlangs gehouden jaarvergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond aan de orde is gebracht door de voorzitter van dit verbond, mr. F. H. A. de Graaff, is ook het onderwerp van een beschouwing in het orgaan van het Nederlands Econo misch Instituut „Economisch Statistische Berichten". Daarin sluit dr. ir. B. Bölger aan bij het denkbeeld van de geleidelijke huurverhoging en de compenserende loons verhoging, dat door mr. De Graaff werd geopperd. Dr. Bölger wijdt in zijn artikel in het bijzonder aandacht aan de overheidssub sidies, zonder welke men bij de huidige bouwkosten geen woningen meer kan bou wen, zolang de huren van de nieuwe wo ningen niet hoger zijn dan 145 of 160 per cent van de vooroorlogse. „Een arbeiderswoning", zo rekent hij voor, „kost thans op zijn minst 10.000. Rekent men voor rente, onderhoud, enzo voort 8 percent, dan zou een huur van 800 per jaar of ongeveer 16 per week nodig zijn. Aangezien bij een weekloon van 50 a 60 gulden een huur van 8 a 10 gulden per week als maximum moet worden be schouwd, is het duidelijk dat de rest uit subsidies moet komen." Een groot deel van ons volk kan dus alleen een behoorlijke huisvesting krijgen indien boven het in komen als beloning voor gepresteerde ar beid nog een in verhouding hoog sociaal inkomen in de vorm van overheidssubsidie wordt uitgekeerd. Verantwoordelijkheid „Moet men deze subsidiepolitiek blijven handhaven en de daardoor noodzakelijke middelen verkrijgen uit door het overblij vende, numeriek kleine gedeelte der be volking of door het bedrijfsleven te beta len belastingen, of anders tot een, de noodzakelijke huurverhoging compense rende loonsverhoging komen?" zo luidt de vraag in dit artikel. Indien men aanneemt, dat het systeem van de overheidssubsidies niet leidt tot een grotere consumptie dan economisch verantwoord is, dan betekent dit toch dat het belangrijke deel van ons volk, dat ervan profiteert, voor deze extra consumptie geen eigen verantwoordelijk heid draagt. Het beginsel van de verant woordelijkheid van het individu, wordt hierbij naar de mening van dr. Bölger uit geschakeld. Dit heeft een op den duur fnui kende invloed, want, zo schrijft hij, „als de gemeenschap overigens met de beste bedoelingen en naar beste weten een zeer belangrijk gedeelte van dit individuele leven „van de wieg tot. het graf regelt, en men dus wordt geleefd, dan kweekt men een geest, die op den duur tot verslapping van het individu en daardoor tot een ach teruitgang van het volk in zijn geheel moet leiden". Vrijere loonvorming Het alternatief, de huui'verhoging zou uiteraard niet zonder een compenserende loonsverhoging kunnen worden verwezen lijkt. Maar de schrijver ontveinst zich niet dat verhoging van de lonen, ook al zou deze gepaard gaan met een verlaging van de belastingen, die thans voor de financie ring van de subsidies nodig zijn, in ver schillende bedrijven een onhoudbare toe stand zou scheppen. Een rendabele produc tie is bijvoorbeeld in de sigaren-, de con fectie- en de schoenenindustrie, het ver- voers- en het tuinbouwbedrijf al uiterst moeilijk. Verhoging van het loonpeil zoi hier tot een grotere werkloosheid leiden. Anderzijds zou het echter voor de so ciaal-economische verhoudingen in het oej drijfsleven zeer voordelig zijn, indien öj geleidelijk aan weer een vrijere, meer je decentraliseerde loonvorming in de plaat zou komen van de gebonden, gecentrali seerde loonpolitiek van de laatste jaren. De suggestie, die op de vergadering v<u het Centraal Sociaal Werkgeversver» q is gedaan opent de weg naar zulk een v.ij^ loonvorming in de verschillende bedrij takken en naar het herstel van lint w leg tussen de organisaties van werk;eet en arbeiders. Dr. Bölger meent, os. 1 - geleidelijke huurverhoging, gepaard gaa^ a-- met een compenserende loonsvern si zowel het woningprobleem als het e van de subsidiepolitiek een eind naa j een goede oplossing zullen brenger, werkgevers die deze gedachte bewus. voren hebben gebracht, zijn ervan tuigd, dat een ernstige bespi^m*, zeer grote en goede gevolgen kan en koesleren voorts de gegronde n P de arbeiders er ontvankelijk voor y haar zullen overwegen met de erns, verdient. „Regering, werkgevers en ders kunnen dit ijzer smeden nu - is", aldus besluit dr. Bölger zijn artiKe üj 5a. Fries urgentie-programma. Het dagelijks bestuur van de (jepro een urgem rL 'L. 'ügl Üfli Friese Beweging heeft gramma opgesteld, dat aan de n T71 15 SP hoofdbe :e:s sturen van Friese verenigingen zonden met het verzoek het over en er actie voor te voeren. Het pi - omvat de volgende punten: ja Wettelijke erkenning van de vaJ gere en middelbare akten; voi s Friese leerkrachten op de kweek Friesland; Fries onderwijs aan a kinderen; wettelijke x-egeling va"hts. sitie van de Friese taal in het re ambtelijk verkeer; het aan de 01 or van Friese kwesties in alle mo?J aCjj ganisaties in Friesland en ste» voeren in en bij de politieke P «trd Ser *d No ^rmi 'olie. 541 ï,d :ede: omto Een Engelse speelgoedfabriek in de buurt van Londen heeft een nieuwe methode ontdekt om de soliditeit van haar producten op de proef te stellen. Zij zendt monsters van haar fabrikaten naar een naburige school, welker leerlingen vervolgens op het speelgoed losgelaten worden met de uitdrukkelijke opdracht om het zo gauw mogelijk kapot te maken. Hamers en andere „hulpmiddelen" mogen hierbij niet gebruikt worden, maar de lieve jeugd weet er ook zo wel weg mee en sloopt met geestdrift en toewijding ieder stuk speelgoed dat in haar handen komt. Hier is een aantal „onderzoekers" aan de slag met een nieuwe serie speelgoed en men kan zien dat het hun daarbij niet aan arbeidsvreugdeontbreekt. De paedagogische waarde van het experiment lijkt echterom het voorzichtig uit te drukkenhoogst twijfelachtig. fi*-> (Nadruk verboden) (Van onze correspondent te Soerabaja) ïde: De fcD te neme: üat

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8