Haarlems Dagblad I Duizenden doden door uitbarsting van de Hibok Wysjinski: Rusland is bereid zijn stoomfabrieken te laten inspecteren Doch eerst moet er een verbod zijn Federalistische demonstratie in Straatsburgse Assemhlée Weer een schietpartij in Suez die doden en gewonden kost Weerbericht Zes dorpen bedolven onder 'de gloeiende lava-massa Ontwapeningscommissie op een critiek punt Autobus rijdt op groep britse cadetten in Resolutie tegen Zuid- Afrika in de maak Verkoos Wysjinski's lijfwacht de vrijheid? Demonstratie tegen Adenauer in Londen Het woord is aan Tabaksondernemingen in Deii gesloten Drieëntwintig doden GANG No 127 Ljjfaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), g fiuasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, -•ectie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 jjjjnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 291 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 1 ichfljjgflponcl om 12 minuten over zeven begon op Schiphol de eerste vlucht van de voor "<kse K.L.M.-dienst op Tokio, nadat dr. A. Plesman in de vertrekhal voor inter- ■y'cntale vluchten een korte toespraak had gehouden. Twee uur voordat het g. de „Utrecht", opsteeg was nog gebleken, dat de boom uit Boskoop, die ter a °B.'ccnkeid van deze vlucht in Tokio geplant zou worden, door zijn enorme lengte 'ome in het vrachtruim paste. De kwekers ervan in Boskoop werden opgebeld en ■eerden, een uur later om vakkundig een meter van de jonge eik af te zagen. Op de foto: de „Utrecht" startklaar. MANILLA, 4 December. (AFP). Bi.i de uitbarsting van de Hibok op het Philip- pijnsc eiland Caminguin is ongeveer tach tig procent van de inwoners van zes dor pen op het eiland om het leven gekomen. Tot op heden zijn de lijken van 144 slacht offers gevonden en men vreest, dat nog talrijken zich in het gebied met een straal van vijf kilometer rondom de vulkaan be vinden, dat door de grote hitte nog niet kan worden bereikt. Ongeveer 10.000 personen zijn naar het Oostelijk deel van het eiland overgebracht. Volgens de gouverneur van het eiland zou het aantal slachtoffers 2000 bedragen. Honderden mensen zijn gewond en de ziekenhuizen zijn overvol. De voorraad ge neesmiddelen is uitgeput. Raymond Spencer, omroeper van de „American Broadcasting Corporation", m mer de aan els\'ARIJS (Reuter). De Russische mi- leni «r van Buitenlandse Zaken, Andrej ni| Minski, heeft Dinsdag verklaard dat zijn ring bereid is inspectie van haar fa- l dillen voor atoomwapens toe te laten, iddellijk nadat de Algemene Vergade- der U.N.O. zou hebben besloten, dat atoomwapens buiten de wet behoren lorden gesteld. iligd. Ie Britse vertegenwoordiger in de com- ie, Selwyn Lloyd verklaarde, dat men nuttige discussie had gehad, oysjinski zei, dat hij in de laatste ver- §e" c-ring voornamelijk had gesproken over )m"i kwestie van verbod van de atoom- reH;ens en de instelling van internationale ia{l Ik drong er op aan, dat de Algemene e%gadering een besluit zal nemen om de elk-(e verbieden. De kwestie rees, of een Pej r?e[ijk besluit van de Algemene Verga- ijs og bindend en verplichtend zou zijn Uj trdat er een conventie is getekend. Mijn 3attvdpi;nt was, dat het ondenkbaar is, dat djtt m geproduceerd en gebruikt zou kun- °d- worden, nadat zij door de Algemene aSjhadering onwettig is verklaard. Het be- !eft :t van de Algemene Vergadering zou dsbele, politieke en juridische kracht dsai'L... Een conventie aangaande het verbod atoomwapens zou practische maatrege- ne ter uitvoering van dit besluit moeten ,us .'stellen, alsmede een stelsel van inter- ;tiS onale controle op de productie van W; omenergie. :'°i. Degenen die het atoomwapèn niet willen dageden vóór de instelling van controle, 21 een voorwendsels om het verbod van lil;;fabricage en het gebruik van de atoom- ia uit te stellen, daar er een zekere tijd pst er] ongeluk gebeurde dichtbij de poort het arsenaal van Chatham. De groep van achteren aangereden. Tien jon- d'e vooraan marcheerden, bleven on- :s- ^rd. Zij moesten echter in het zieken- worden opgenomen met een zenuw- bos. obauffeur van de autobus zou juist meda*Ne in ontvangst nemen 25 jaar veilig rijden. Hij was reeds jaar in dienst bij de plaatselijke ^busonderneming. ,;e' jongste slachtoffer is tien jaar, het 5aste veertien. 'n' emin§en in Deli zijn met ingang van n„rm^er v°orlopig gesloten, namelijk Sn fan ^ungungan, kwala Mentji- 5W. l®, v.an de Deli-maatschappijde Deli n fiSlate en de Bindjei Estate van de üfw maatschappij. i,, de sluiting zullen ruim 2700 arbei- e- tie v W8rk moeten zoeken. Van de .•n (tri! i'" betrokken maatschappijen „a 4tmrpdeeld- dat het sluiten niet be- fijfdp. '"gaande 1 December op alle i-stoDt ndernemingen alle werkzaamheden De oogsten, die thans in de blledis fschuren liggen,worden eerst iet u.,, afSewerkt, waarmee een deel van ■i hoifn^f?.0emd arbeiderstal nog enige •"■•dat p sluiting houdt echter -^en v voorbereidende werkzaam st» ,°°n de volgende oogst meer ter zullen worden verricht nodig is om deze controle in te stellen, al dus de minister. Steeds helderder Een Britse woordvoerder zei nog, dat het „proces van opheldering voortgang vindt en dat op sommige minder belangrijke pun ten overeenstemming is bereikt." De subcommissie zal vandaag weer bij eenkomen. Dinsdag heeft een Amerikaanse woord voerder te Parijs duidelijk doen uitkomen, dat de ontwapeningsbesprekingen van de grote vier, enige uren nadat zij waren be gonnen, op een belangrijk punt waren vast gelopen. Uit een uitwisseling van vragen en antwoorden in de bijeenkomst van Maan dag bleek, dat een wijde kloof bestaat tus sen de Oostelijke en de Westelijke opvat tingen over ontwapening en de toekomst van atoomwapens. Het eerste punt was het buiten de wet stellen van atoomwapens en het gelijk tijdige controlestelsel om naleving van het verbod te verzekeren. De Amerikaanse woordvoerder legde er de nadruk op, dat het onmogelijk was slechts „papieren reso luties" aan te nemen om atoomwapenen te verbieden, tenzij een doelmatig controle stelsel van kracht zou worden. Geen vorderingen in Korea TOKIO (Reuter). De Noordelijken hebben vandaag de geallieerde onderhan delaars te Panmoendjom medegedeeld, dat zij de aanwijzing van neutrale waarnemers wensen uit te stellen tot na het totstand komen van een overeenkomst betreffende het toezicht op de naleving van een wapen stilstand. De woordvoerder van de geal lieerde delegatie, kolonel Levie, deelde ver slaggevers mede, dat de Noordelijken tevens te kennen gegeven hadden, dat nie mand toestemming zou mogen hebben om achter de linies van de an-dere partij een onderzoek in te stellen. De activiteit aan het front blijft beperkt tot verkenningen van patrouilles. Het jong ste communiqué van de U.N.O. zegt, dat het enige treffen van betekenis zich aan het Westelijke front heeft voorgedaan tussen een geallieerde patrouille en drie Noorde lijke pelotons, die zich na een half uur te rugtrokken. PARIJS. (Reuter). Naar verluidt is een aantal UNO-delegaties te Parijs bezig een gemeenschappelijke resolutie op te stellen, waarin critiek wordt geleverd op de hou ding van Zuid-Afrika met betrekking tot het verstrekken van inlichtingen over het bestuur van Zuid-West-Afrika. Deze resolutie, welke zal worden inge diend bij de beheerschapscommissie der UNO, levert critiek op de weigering van Zuid-Afrika om regelmatig rapporten be treffende het bestuur over het genoemde gebied in te dienen. Zij dringt er bij de Algemene Vergadering op aan de Unie te verzoeken haar houding te wijzigen. De resolutie eist dat de besprekingen tussen Zuid-Afrika en een vorig jaar door de Al gemene Vergadering ingestelde commissie worden voortgezet, en betoogt dat geen eenzijdige handeling van Zuid-Afrika om Zuid-West-Afrika bij zijn grondgebied te voegen door de UNO kan worden goedge keurd. Een van de afgevaardigden, die aan de besprekingen over de resolutie deelneemt, verklaarde Dinsdag, dat de resolutie in de eerste plaats bedoeld is om een oplossing van het reeds lang bestaande vraagstuk te vinden. Men verwacht, dat de ontwerpresolutie niet voor de volgende week bij de com missie zal worden ingediend. De voorzitter van de Algemene Verga dering der UNO, dr. Padilla Nervo, heeft Dinsdag een brief gezonden aan de Zuid- Afrikaanse delegatie waarin hij de hoop uitspreekt, dat zij zal meewerken bij het oplossen van de problemen, die thans in de beheerschapscommissie worden behandeld. De brief van Nervo vormt een antwoord op het schrijven van de Zuid-Afrikaanse delegatie, waarin zij mededeling doet van haar besluit niet aan de besprekingen der beheerschapscommissie deel te nemen, zo lang deze commissie volhardt in haar plan om vertegenwoordigers van de Herero- stammen uit Zuid-West-Afrika te horen. Parijs houdt zich bezig met het mysterie van Wysjinski's verdwenen lijfwachten. De eerste week van de UNO-vergadering zag men de twee robuuste mannen steeds Wys jinski als een schaduw volgen. Plotseling waren zij echter gelijktijdig van het toneel verdwenen. Bij een andere delegatie zou zo'n afwezigheid, indien opgemerkt, waar schijnlijk geen enkele reden tot opgewon den interpellaties geven, maar bij de Rus sen is dat nu eenmaal anders. Niet ten on rechte zoekt men daar altijd iets geheim zinnigs. Het grootste en sensationeelste Franse weekblad „France Dimanche" heeft in zijn laatste nummer een artikel gepubliceerd, waarin de kop alleen al éénderde van de frontpagina besloeg en waarin werd ont huld dat de kameraden F. en L. zoals ze discretelijk worden aangeduid in Kravchenko's voetspoor het (hazen)pad der vrijheid gekozen zouden hebben. In dit speciale geval zou dat naar Zwitserland hebben geleid. De beide mannen waren kort na hun aankomst te Parijs door Wit- Russen „bewerkt", zo weet „France Di manche" te berichten, en toen op de trein gestapt naar Lausanne vanwaar ze hun ex-patroon een met redenen omklede ont slagbrief zonden. Omdat Zwitserland geen lid is van de UNO, zouden zij daar gevrijwaard zijn tegen iedere poging van Russische zijde om hun uitlevering te verkrijgen. In Frankrijk zou dat gevaar aanmerke lijk groter zijn geweest. Wel moet, volgens „Franche Dimanche", het hele Russische apparaat op Zwitserse bodem in werking zijn gesteld om de vluchtelingen op het spoor te komen, doch die poging was tevergeefs. Het blad weet nog te berichten dat de enkele versprekingen, die men in de laatste redevoeringen van Wysjinski kon constate- ren, moeten worden toegeschreven aan zijn verregaande ongerustheid over de mogelijke consequenties van deze escapade. De eerste dagen na deze onthulling die door weinig andere Franse kranten is overgenomen hebben de Russische ge leerden er het zwijgen toe gedaan. Daarna ontkende Wysjinski's eerste medewerker: Jacob Malik, eenvoudig de feiten. Leugens, van A tot Z. Of de twee heren Parijs verlaten hadden, en om welke reden, verzuimde Malik ech ter mee te delen. De honderdduizend is er uit Ook de Nederlandse Staatsloterij heeft voor een St. Nicolaassurprise gezorgd. Bij de heden gehouden trekking is de honderd duizend gevallen op lot nummer 18750. heeft Dinsdagavond in een uitzending uit Manilla medegedeeld dat talrijke slacht offers van de uitbarsting levend zijn be graven. President Quirino heeft persoonlijk het reddingswerk georganiseerd. Men is in ploegen bezig het puin op te ruimen. Dit werk wordt echter door de rook en hitte, door de uitbarsting veroorzaakt, bemoei lijkt. Dit is de derde hevige uitbarsting van de Hibok gedurende de laatste drie jaar. In September 1948 werden 29.000 menser. geëvacueerd in verband met een uitbar sting, maar slechts één persoon verloor het leven. In September 1950 werkte de Hibok weer; toen kostte het 80 personen het leven. Tot dusver konden van het aantal van 141 lijken slechts 37 worden geïdentifi ceerd. Honderden personen worden behan deld wegens brandwonden veroorzaakt door gloeiende lava en as, die een gebied van 10 vierkante kilometer hebben ver woest. Alle huizen in het dorp Ganasan, aan de voet van de Hibok, zijn wegge vaagd. Men gelooft, dat alle inwoners zijn omgekomen. Naar schatting is 80 procent van de be volking van Camiguin dood of heeft letsel opgelopen. De vulkaan rommelt nog onheilspellend en spuwt, met tussenpozen roodgloeiende lava en as uit. De inwoners van Mambajad, de voor naamste plaats van het eiland Camiquin, hebben opdracht gekregen zich naar de Oostelijke zijde van het eiland te begeven. Watervliegtuigen van de Amerikaanse marine vervoeren in samenwerking met Philippijnse vliegtuigen dokters, verpleeg sters en voorraden naar het getroffen ge bied, dat 700 km. ten Zuid-Oosten van Manilla ligt. Ook vaartuigen van de Phi lippijnse vloot zijn op weg naar Camiquin. LONDEN (Reuter). Voor de ambts woning van de Britse premier had zich Dinsdagochtend een aantal demonstranten verzameld, dat anti-Duitse leuzen riep, toen kanselier Adenauer arriveerde. Een aantal jongelieden, dat pamfletten van de Lon- dense door communisten gesteunde vredes- raad verspreidde, werd gearresteerd. Men riep onder meer „Sieg Heil", „Terug naar Duitsland" en „Wij willen geen nieuw Nazi-leger". Vier personen zijn aangehouden. Vandaag zal Adenauer besprekingen voeren met Churchill en Eden. Oost- en West-Duitsers voor de UN O-commissie Onderzoek naar mogelijkheid tot al-Duitse verkiezingen PARIJS (Reuter). Amerika, Frank rijk en Engeland hebben in de commissie ad hoe een resolutie ingediend voor de in stelling van een internationale commissie, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid tot het houden van vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland. De Britse gedelegeerde Selwyn Lloyd, die de resolutie indiende, zeide, dat verkiezin gen onmogelijk zouden zijn tenzij de toe stand zodanig was, dat partijen en enke lingen zonder vrees ter stemming zouden kunnen gaan. Men diende vrij zijn wensen te kunnen uiten. Er bestond onenigheid over de vraag of het mogelijk was, in Duitsland werkelijk vrije vei'kiezingen te houden. De drie indieners van de resolutie wensten slechts een onderzoek naar de vraag of zulks al dan niet in Duitsland mogelijk was. Op de middag-bijeenkomst van de com missie werd met 50 tegen 6 stemmen bij 1 B ossuet (Uit: Pensées chrétiennes et morales). onthouding besloten woordvoerders uit Oost- en West-Duitsland te verzoeken deel te nemen aan het debat over verkiezingen in geheel Duitsland. De Sovjet-Russische afgevaardigde Malik had vooraf verklaard, dat „elk besluit over de toekomst van Duitsland genomen moet worden door de vier hierbij betrokken re geringen. Wij kunnen ons aan geen andere procedure onderwerpen". „Wij geloven, dat de Duitsers een mate van politieke rijp heid hebben bereikt, die hen in staat stelt zelf zonder een commissie verkiezingen in geheel Duitsland te leiden." De Sovjet-Unie kon zich niet verenigen met het voorstel om Oost- en West-Duit sers voor een commissie te laten verschij nen, aldus Malik. STRAATSBURG, 5 Dec. Sedert Zater dag heeft de Assemblée van de Raad van Europa twee vrije dagen gehad, Zondag en Maandag en gisteren één vergadering. Maar denk niet, dat de vrije dagen alleen vacan- tie betekenen. Men heeft namelijk zitten peinzen, hoe het moest met de Zaterdag middag gehouden stemming, waarbij de aanbeveling betreffende een conferentie van deskundigen, die een internationaal ge zagsorgaan voor de landbouw moet voor bereiden, was aangenomen. Bij die stem ming waren namelijk fouten gemaakt, zo was achteraf gebleken. Ging men die fou ten herstellen, dan zou de aanbeveling als vei'worpen moeten gelden. De uitslag werd dan niet 49 tegen 24 maar 48 tegen 25, zo dat de vereiste meerderheid van tweederde er niet zou zijn. Maar voorzitter Spaak had gezegd, afgaande op de cijfers, die de grif fier hem had voorgelegd: „De aanbeveling is aangenomen". Moest dat nu zo blijven? Neen, zei gisterochtend de Italiaan Jaci- ni, die als voorzitter fungeerde, omdat Spaak in Brussel moest zijn voor een ver gadering van de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Natuurlijk kon de As semblée wel beslissen, aldus Jacini, dat er opnieuw zou worden gestemd, nu, of na een hernieuwd onderzoek in de Landbouwcom- missie. Maar de Assemblée wilde niets van dat alles weten. Op voorstel van de Italiaan Benevenuti en de Belg Bohy stelde zij na andei'half uur debatteren met 84 tegen 13 stemmen vast, dat het in strijd met traditie en practijk van alle parlementen ter wereld was, op een eenmaal bekend gemaakte stemmingsuitslag terug te komen. Hetgeen Gisteren is het in Suez opnieuw tot een botsing: gekomen, waarbij naar raming twintig Egyptische politiemannen en bur gers om het leven kwamen of werden ge wond en twee Britse soldaten werden ge wond. De schietpartij, die tien minuten duurde, begon volgens de Britse lezing, toen ongeveer 40 Egyptenaren schoten op drie Britse Brengun-carriers, waarop de Britten het vuur met machinepistolen beantwoord den. Een Britse hoge officier heeft verklaard, dat de incidenten op zichzelf staande ge vallen van „paniek" zijn en dat in het al gemeen de atmosfeer in de zone verbetert. Britse autoriteiten menen, dat de overeen komst van verleden week tussen de Egyp tische gouverneur van de kanaalzone en generaal Erskine, dat Egyptische politie de orde in de zone zal handhaven, niet aan getast is. Ongeveer 25 Egyptenaren worden nog door de Britten vastgehouden en verhoord. Kort voor het voorval van Dinsdag heeft de commandant van het Britse garnizoen te Suez, Greenacre, met de Egyptische gou verneur van de stad gesproken over de botsing van Maandag. Greenacre heeft ge- eist, dat de Egyptische politie voor een „af koelingsperiode" ontwapend zou worden, evenals twee weken geleden in Ismailia, na de gevechten aldaar, is gedaan. Het Egyptische ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat bij het incident van Dinsdag vijftien Egypte naren om het leven zijn gekomen en 29 gewond. De Egyptische politie vuurde op de Britse strijdkrachten om Egyptische burgers te beschermen, aldus het communiqué van het Egyptische ministerie. „Terwijl de begrafe nisstoet van een slachtoffer van de Britse aanval op Maandag zich naar een auto be gaf, die het stoffelijk overschot naar Ismai lia zou brengen, vuurde een Britse leger groep met Brenguns op de begrafenisgan- gers", aldus deze lezing. (Reuter) A.F.P. meldt, dat ondanks door de Egyp tische regering uitgevaardigde instructies enkele duizenden studenten en arbeiders hedenmorgen in de straten van Alexandrië een anti-Britse betoging hebben gehouden. Zij eisten wapens en munitie van de rege ring. De gouverneur van Alexandrië heeft persoonlijk de betogers gewaarschuwd, dat de politie bij het eerste teken van onge regeldheden krachtig zal optreden. Unie-conferentie begint mogelijk 12 December DJAKARTA (Aneta). De datum van de aanvang der besprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse delegaties over de unie en Nieuw-Guinea zal pas be paald worden als alle leden van de Indo nesische delegatie in Nederland gearri veerd zijn. Gestreefd wordt de besprekin gen op Woensdag 12 December te doen aanvangen. Er is nog een kleine mogelijk heid, dat enkele delegatieleden pas Zater dag vertrekken, maar zeer waarschijnlijk zullen allen Donderdag naar Nederland reizen. Duitse socialisten eisen Seebohms hoofd BONN (Reuter) De West-Duitse so ciaal-democratische partij heeft Dinsdag op bondskanselier Adenauer een beroep gedaan om de minister van vervoer, dr. Seebohm, te ontslaan wegens „verheerlij king van het hakenkruis". Op een bijeenkomst van de Duitse partij, de rechtervleugel van de regeringscoalitie, heeft Seebohm verleden week te Kassei verklaard, dat hij het hoofd buigt voor ieder zinnebeeld, waaronder Duitsers hun leven hebben gegeven. De geallieerde hoge commissarissen heb ben in een schrijven aan kanselier Ade nauer geprotesteerd tegen „nationalistische uitlatingen" van minister Seebohm. See bohm had op genoemde bijeenkomst even eens verklaard: „Men vergeet te spoedig, dat de grenzen van 1937 te Versailles zijn bepaald en dat de Duitsers deze nimmer hebben erkend." Seebohm heeft thans verklaard, dat zijn gewraaktewoorden alleen betrekking hadden op symbolen van het Duitse volk, niet op partij symbolen, zoals het haken kruis. betekende, dat de aanbeveling was en blijft aangenomen. Jammer, dat dit belangrijk principieel besluit op zo'n weinig elegante wijze tot stand moest komen. De uitspraak, door Be nevenuti en Bohy uitgelokt, is lijnrecht in strijd met bijvoorbeeld in Nederland ver toonde feiten. Maar voor de zaak zelf doet het er weinig toe. Door misverstand waren er Zaterdag nogal wat leden afwezig; bij complete bezetting zou de vereiste meer derheid stellig tfel zijn behaald. De politieke commissie Op vrije dagen wordt wel vergaderd door commissies. Met veel belangstelling wordt uitgekeken naar hetgeen de politieke com missie te voorschijn zal brengen. Zij is nog niet toegekomen aan de Franse voorstellen betreffende een „politieke autoriteit": in het bijzonder is Frankrijk wellicht de sleu tel, die daar de deur voor een Europees leger moet openen. Wel heeft zij zich uit gesproken over het denkbeeld van mr. M. van der Goes van Naters om ministers uit te nodigen, achter gesloten deuren met de commissie over bepaalde problemen te overleggen. De commissie heeft nu vastge steld: onder omstandigheden kan zulk over leg wenselijk zijn; en wij laten het aan voorzitter, onder-voorzitters en rapporteurs van onze commissie over de wenselijkheid te beoordelen. Een uitspraak die heel wel tot gevolg kan hebben, dat men voorlopig niets meer over het denkbeeld zal horen. Economisch debat Dinsdag is een lang debat begonnen over een aan de Raad van Europa uitgebracht rapport van de O.E.E.S. Het rapport werd uit naam van het Ministerscomité door de Engelse minister van Economische Zaken, Sir Arthur Salter, ingeleid. Het betreft in hoofdzaak de verklaring, dat in de komen de vijf jaar Europa's productie met 25 moet stijgen. Er was nogal wat critiek van allerlei kanten, niet gericht tegen produc tieverhoging maar informerend hoe men zich de zaak moest voorstellen. Sir Arthur zal nog heel wat te verhelderen en toe te lichten hebben in het debat, dat vandaag zal worden voortgezet. Van Nederlandse zijde hebben de socialist Van de Kieft en de V.V.D.'er Korthals zich in het gesprek ge mengd. Eerstgenoemde vergeleek Europa met een oude dame, die steeds maar klaagt over pijntjes en die, als zij de raad krijgt eens lekker naar buiten te gaan, klaagt dat het zo koud is. Klagen over moeilijkheden. Dat is het wat er te veel gebeurt. Nu zijn deze moeilijkheden inderdaad niet gering. De vraagpunten die de heer Korthals aanroerde, getuigen daarvan. Ka- pitaalschaarste, fiscale politiek, grondstof fen, verdeling van arbeidskrachten, de be loning van geschoolde en ongeschoolde ar beiders, enzovoort. Bijzonder belangwek kend was de rede over de monetaire poli tiek van de Engelse Conservatief Boothby, waarin uitbreiding van het sterlinggebied werd aanbevolen. Dit betoog was in ver band te brengen met zijn al eerder geop perde denkbeeld dat continentaal Europa deel zal gaan hebben in het Britse Gemene best. Demonstratie De middagvergadering werd aan het be gin verstoord door een demonstratie van federalistisch gezinde Europese jeugd. De jongelui, wensten een constituerende ver gadering, die een Europese federatie in el kaar zou zetten. Zij gaven door het luid keels op de tribune voorlezen van een proclamatie van die opvatting blijk. Eén begon er met voorlezen en toen hij verwij derd was zette een ander aan het andere eind van de tribune de voorlezing voort. Dat ging zo door tot allen verwijderd wa ren en de inmiddels geschorste vergadering kon worden hervat. Goed bedoeld, goed georganiseerd, maar ondoelmatig, onwel levend en niet getuigend van veel inzicht in politiek belejd. 30XCCCCCCCC033XCCCOXCOC IJmui Courant liens Hij zei dit op een geïmproviseerde pers- ;|Jn rjerentie, tien minuten nadat de sub- erk .nissie voor ontwapening haai' middag- van drie-en-een-half uur had be- se-l Dinsdagavond is te Chatham (Engeland) 33 autobus in het donker op een groep Afe cadetten ingereden. Van deze groep, «muziekcorps van een afdeling van de «ral Marine Cadet Corps", een organi- jti»>waarin jongelui een gedeeltelijke mi- opleiding ontvangen, werden zeven- 'a jongens gedood en zes zo ernstig ge- dat zij later in het ziekenhuis over- Er vielen 18 gewonden. •JAKARTA (Aneta). Vijf tabaks- (Van onze correspondent te Parijs) De oorlog is zoiets verschrikke lijks, dat ik mij verwonder hoe het woord alleen ons niet doet gruwen. Van onze speciale verslaggever) Het s.s. Polydorusdat in November 1942 na een strijd van drie dagen tegen een U-boot van Hitiers Kriegsmarinedoor Duitse torpedo's tot zinken is gebrachtver kreeg voor het moedige en gedisciplineerde gedrag van zijn bemanning in deze strijd,, een Koninklijke VermeldingDe aan deze onderscheiding verbonden bronzen gedenk plaat werddaar het oorspronkelijke schip is verloren gegaan, aangebracht op de nieuwe Polydorusvan dezelfde rederij, de Nederlandse Stoomvaart Maatschappij Oceaante Amsterdam. Enige leden van de bemanning die de ondergang van het schip in 1942 hebben meegemaakt, waren Dinsdag aanwezig bij de overdracht door minister H. H. Wemmers van de gedenkplaat. Van rechts naar links: minister Wemmers} kapitein H. BrouwerPiet Brouwer, derde machinist en M. H. van de Mostderde stuurman van de vergane „Polydorus" X3C°oooooooooocoooooooooooooocoooooc>ooccoccoocoo NOG STEEDS ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Krachtige tot harde Zuid-Wes telijke wind, maar later in het Noord- Westen van het land tot matig afne mende Westelijke wind. Zacht weer. 6 December Zon op 8.31 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.23 uur, onder 0.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 December Hoog water: 8.30 en 21.01 uur. Daag water: 3.57 en 16.25 uur. Donderdag 6 December Hoog water: 9.35 en 22.09 uur. Laag water: 4.35 en 16.25 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1