i s GASPRIJZEN VERHOOGD \mendement - Maas sloeg een brug het Velsense college Reserveringen voor het gasbedrijf ngetoomd" na spitse debatten Old Clothes New Pilchardsinvasie op de haringgronden Raadsoffensief tegen de directie van het IJmuidense „Velserbad" IJmuiden-Oost 2 Het seizoen liep reeds op zijn eind Onteigening doorgezet, maar de deur blijft op een kier Agenda voor Velsen .qENSDAG 5 DECEMBER 1951 Ml loed- sten .:;ens een ongewoon-langdurige raadsvergadering heeft de vertegenwoordiging der 1 het Intense burgerij zich gisteravond onder meer over twee uitermate belangrijke ^a-^ies uitgesproken: de verhoging der gasprijzen met de daaraan verbonden inves- '"jgspolitiek voor het Gasbedrijf en de onteigening van het „Velserbad". Het gas 5' ftfdtduurder: over de gewone meter moeten de gebruikers voortaan ll'/s cent per iezo-:-'-ieke meter betalen; over de muntmeter 12 cent en het gas voor industriële en een ^armingsdoeleinden gaat 9 cent kosten. Na een korte comité-vergadering besloten °or;L W. zich ten aanzien van de reserveringspolitiek, die daarvoor al een vaak spitse l! kussie in de raad had uitgelokt, een amendement-M a a s op hun eigen voorstel, [B-foga, (het eigenlijke voorstel viel uiteen in twee delen, die gesteund werden door Meerderheid en de minderheid van het college) waardoor niet alleen de geschillen het college overbrugd konden worden maar ook de diverse wensen uit de raad werden. Het nieuw-geboren, met alleen de communistische stemmen tegen, '.gnomen voorstel voorziet in een reservering ten dienste van het gasbedrijf van 100.000 (de thans bestaande reserve) en een restitutie aan de gebruikers, zodra overwinst uit de gasleverantie de 30.000 zou overschrijden. Wanneer de over- inlöst onder dit bedrag blijft, wordt zij normaal op het volgende jaap overgeboekt tbil. -dan zal er nader bekeken worden, of er alsnog een restitutie aan de „klanten" r daLeüjk is. Het tweede hoofdpunt werd de voorgestelde onteigening van het sinds ;on-igustus 1950 gesloten overdekte „Velserbad". Nadat wethouder H. de Boer de Mrabele gang van zaken uiteen had gezet bij de onderhandelingen met de directie -ja- - dit bad, om de inrichting weer geopend te krijgen, waren ook de laatste raads- l'en, die nog enigszins huiverig tegenover een onteigening stonden, bekeerd en vasliloit de raad eenparig korte metten te maken met wat men noemde „deze onwillige iada jjecteur". Pier Jg De overige agendapunten konden in vlot Zuj®L° worden afgedaan: nadat de heer gettlröot (Arbeid) gerustgesteld was over It Jislannen om op een perceel in IJmuiden- ver-Meen kleuterschool te bouwen (en geen 1952biwaarschool" zoals de aanvragers het J. V i s s e r (A.R.), die het „gouverner c'est prévoir" alleen met een ruime reservering verwezenlijkt zag. Een ander geluid liet de heer Maas (K.V.P.) horen. Hij rekende de raad voor, dat de grote kookgasgebrui- kers (dus de grote gezinnen) in de eerste neer Men geformuleerd), kwam een verho- plaats de dupe van duurder gas zijn en hij we- van de pachtprijs voor een Santpoortse1 het clriër aan de orde, waar de betrokkene lan-M enig bezwaar tegen had gemaakt. Hij lingfcj in bet Katholieke raadslid Van olgtjsen een verdediger van zijn standpunt, ten,kmeende namelijk, dat de pachter (de Ja.Lj, de Wit in Santpoort) niet meer dan lereheveer 250.per jaar zou mogen be- in-knvoor twee stukken grond, wel'ke van Echte kwaliteit zijn en hij wees ej: ter- 1 ill L op, dat de paChtcontracten hevig ver sperd zijn, zodat de partijen elkaar vaak aan eens begrijpen. In dit speciale geval 'Cbt L heer Van Veen B. en W. aan, de 'e^* pinde houding tegenover de verzochte W"i klaging nog even in beraad te houden, s«- M'nij kreeg daarmee de heer Verbeek e'"> fer'oeid) falikant tegenover zich. Deze had ïef* kelijk gehoord, dat de adressant de prijs op bêigen houtje heeft bepaald, buiten het Meel van de daartoe bestemde commissie ken de heer Kruisman (Comm.) 5tig telde er nog een schepje op, door te ver- ön, dat een deskundige uit de pachtka- de betrokkene zelfs geadviseerd zou ®e" iben tegen de prijs in verzet te gaan. Hij ba priori aan, dat, als de pachtkamer affaire nóg eens gaat bekijken, er aan-' rse ienliik lagere prijzen uit de bus zullen f Tl Ook de heer Gualthérie van Wee- H;t! (V.V.D.) vond de pachtprijs wel wat ;ade hoge kant, maar wethouder V i s- Hlli (O.W., Arbeid) schiep klaarheid in de 'ff jicussie door op te merken, dat een advies nn een lid van de pachtkamer aan de 1 li'essarit deze zaak er inderdaad niet aan- rekkelijker op gemaakt heeft, maar dat B. jJaW. aan de andere kant de goedkeuring fer de voltallige pachtkamer van de prijs ie- rie der meer volgen. Na enig heen en weer gepraat, waarbij de nag naar voren kwam, of de contractan- rj. r.wel een getekend contract hadden op- bleek tenslotte, dat het hier een }e. dgekeurde verhoging van een bestaand jgjadus al veel eerder getekend) i^ontract ^8' ptt; Zodat de adressant nul op het en quest kreeg. Geschil in college over reservering Er kon al gauw aan de gasprijzen begon ia) worden en voorzitter mr, M. M. ïwint kreeg heel wat sprekers over dit sderwerp op zijn lijstje. Met uitzondering un de communisten waren alle fracties het rd eens over de noodzaak van de voorge- ölde gaspriisverhoging. Maar de heer '"beek (Arbeid) legde als eerste de r-ger bij het verschil in opvatting, dat in K college ontstaan is over de reserverin- De meerderheid wilde de reserve, die 3 ruim een ton bedraagt, opvoei-en tot sgeveer vijf ton, de minderheid voelde 'ïer voor een toeneming der reserves met ""«ig mille. De socialistische fractievoorzitter meen- fcdat het ontoelaatbaar is, als de gasgc- •roiker door nu meer te betalen de nieuw- van het bedrijf van „over zoveel Mr" moet helpen financieren. Waaruit om- f'keerd zou voortvloeien, dat de toekom- klanten het gas „te goedkoop" krijgen, »üat de huidige gebruiker al voor een ^ke spaarpot heeft gezorgd. De minderheid in het college, waar later jethouder De Boer een doeltreffend Mooi voor hield, zag echter meer in een Roering van de bestaande reserve met Jfeveer 30.000.en als er meer over- -- suikers. in een terugstorting aan de ge- beer Verbeek herinnerde er in dit ™>and aan, hoe sinds vele jaren het gas- Jjf meer winst heeft gemaakt dan de fieente.begrootte en ook met het oog op v? Porjasante situatie in het verleden :;:nae hij, dat een kunstmatige opschroe- ':f= van de reserves helemaal niet nodig vooral niet als de gasgebruiker het in betalen moet. J* heer Ten Broeke (C.H.) zag het bjrs: de gemeente groeit, gas en water ;/e" nieuwe bedrijfsgebouwen nodig en -'geld moet toch ergens vandaan komen, k'endien vond hij het aan te bevelen, dat ^fente een appeltje voor de dorst V V00r ^et geval de gasprijs binnen- ietp n°S eens ornboog schiet: dan zou de ly' rve een deel van de schok kunnen op- v.^r' Hii Plaatste zich dus achter de ^-Qerheid in het college. Evenals de heer Postzegelaartjes komen Zaterdag voor de tweede keer bijeen ;e r^a§middag om half drie komen in Mif.,§ymnastiekzaal (het voormalig utiekantoor) aan de P. J. Troelstra- IJmuiden-Oost voor de tweede (vaare leu§dige postzegelverzamelaars bij jfepn ni'.me clublokaal worden de jon- if'maa ^eisjes el!ce tweede Zaterdag van bt door deskundigen voorgelicht op ^egelverzamelaarsterrein. meende, dat de gemeente juist van deze groep niet meer mag eisen, dan de werke lijke noden van het gasbedrijf vragen. Zijn opmerking, dat de nieuwe zinker in het Noordzeekanaal (kosten 100.000) ten laste van het gewone budget is gekomen en dat er dus behoorlijk winst wordt gemaakt, werd even later door de wethouder met de feiten ontzenuwd, maar een amendement, dat een compromis tussen de beide stand punten in het college vormde, vond kenne lijk meer gehoor. Hij wilde de limiet der reserve bij 60.000.leggen en alles, wat er bij komt uit de winst, aan de gebruikers teruggeven. Tussen de 30.000.en de 60.000.zouden de reserves echter naar het volgende boekjaar overgeheveld moe ten worden. Na een philippica van de heer D e n H o 1- 1 an der (Comm.), die fel te keer ging tegen de verhoging van de gasprijs en het ganse gesprek onder „getheoretiseer" rang schikte, verdedigde wethouder De Boer het minderheidsstandpunt van het college. Hij liet zich terloops ontvallen, dat de „Waarheid" haar abonnementsprijs ook moest opslaan, toen de papierprijs hoger werd en begaf zich vervolgens in het ge woel der andere meningen. Allereerst ver kondigde de wethouder als zijn persoon lijke mening, dat de hogere prijs voor ver- warmingsgas nog niet voldoende' gestegen is: de prijs voor gasverwarming ligt nog steeds beneden de „anthraciet-stookprijs". Strikt sociaal Het minderheidsstandpunt jegens de re serveringen verdedigde hij voorts als een „strikt-sociale rechtvaardigheid": een resti tutie van een teveel betaalde gasprijs is altijd welkom, ook al is het slechts een ge ring bedrag. Maar een opvoering der reser vering tot een half millioen, zoals de meer derheid in het college wilde, noemde hij een gevaarlijk experiment, waar de bur gerij „feestelijk voor bedankt": 30.000. oer jaar is heus voldoende, en dat is eigen lijk al te veel. Het Velsense tariefsysteem klopt overi gens lang niet meer met een redelijke hef fing: de reservering zal niet op de kubieke meterprijs verhaald moeten worden, waar door het grote gezin veel meer aan de re serve betaalt dan de eenmans-gebruiker, maar op de aansluiting zelf. Hier komt straks een plan over ter tafel, kondigde de wethouder aan. Uitbreiding vraagt „ruimte" Dat de begroting van het gasbedrijf wel eens wat ruim genomen wordt, vond de heer De Boer niet erg: de gemeente breidt zich snel uit (voor de geleende 5yz millioen komen er 669 huizen in de Heerenduinen bij) en de kolenprijs schommelt van maand tot maand. Nee, meende de wethouder: de raming van een afname van 10 millioen kubieke meter gas voor 1952 zal heus niet aan de hoge kant zijn. Hij was inmiddels zeer ingenomen met het amendement-Maas waarin hij evenwel de reserveringslimiet wilde terugdringen tot 30.000.omdat er anders toch te veel aan reserves gedacht wordt. Wethouder Aschoff (Financiën, C.H.) kreeg vervolgens de moeilijke taak het meerderheidsvoorstel tegenover een ietwat afkerige raad te verdedigen. Hij gaf toe, dat het reservefonds niet voor uitbreidings werkzaamheden gebruikt mag worden, maar voor onvoorziene grote uitgaven. Voorts was hij het er direct mee eens, dat er een grondige verandering in de tarief- systemen moet komen en hij betoogde voorts, dat' een stevige reserve de burgerij op den duur toch wel ten goede komt; méér dan die paar gulden restitutie per gezin per jaar. Geschil zoek In de tweede ronde stelde de heer Ver beek de openhartige vraag, waar nu eigenlijk dat geschil in het college lag: de ene partij wil restitueren en de andere ge looft niet aan restitutie, omdat volgens haar de begrotingen zo scherp gesteld zijn, dat er geen sprake is van meevallers. Zodat er dus eigenlijk geen bezwaar is de restitutie in het voorstel op te nemen. De tijd zal dus wel leren, wie gelijk ^krijgt. Hij beloofde zijn steun aan de minderheid, omdat hij daarmee het standpunt van de meerder heid in het college niet verwierp en pleitte tenslotte voor het principe, dat de heer Maas al eerder had laten horen: stel de reserves van jaar tot jaar vast. Inmiddels was wethouder De Boer c.s. blijkens zijn uitlating bereid de reserves desnoods iets op te voeren, terwijl de heer LAAT NU Uw kleding reinigen CHEMISCHE REINIGING Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Aschoff c.s. wel wat wilde laten vallen („laten we ons niet aan een bedrag bin den"), zodat de heer Gualthérie van W e e z e 1 tevreden kon constateren, dat de beide partijen elkaar op een paar ton na gevonden hadden. Dit bleek een ware profe tie te zijn, want na een comité-vergadering van een kwartier kwam een compromis voorstel van B. en W. in de raad: a. de gasprijs omhoog; b. bedragen tot 30.000 boven de be staande reserve (ruim een ton) worden direct gerestitueerd aan de gebruikers, als de overwinst beneden dat bedrag blijft wordt het na afsluiting van de rekening het .iaar daaron bekeken met de principiële be doeling, ook dit terug te geven aan de klan ten. Wethouder De Boer sloot de discussie met de opmerking, dat de verwarmingsgas- afnemers de grootste zorgenkinderen ziin en dat zij de plotselinge uitschieters in de gasleverantie der Hoogovens veroorzaken. Uitschieters, die door de gemeente extra betaald moeten worden, als ze boven een bepaald maximum komen (de „topboete") en waarvoor van de gebruiker nog niet eens de kostprijs terugkomt. Vorige week Dinsdag zal niet vlug ver geten zijn op de haringmarkt in de Engelse plaats Lowestoft. Dat was na melijk de dag, waarop boot na boot naar de haven terugkeerde met ver stopte en vernielde netten door de enorme scholen pilchards op de haring- gronden. „Zoiets heb ik van mijn le ven nog niet gezien", zei een oude schipper. Geringere hoeveelheden van deze vis soort kondigden zich de laatste jaren al vroeger in het seizoen aan. De catastrophe van Dinsdag echter kwam totaal onver wachts van zeventig drifters werden Het sluitstuk van meer dan een jaar moeizaam onderhandelen is gisteravond in Velsens raad gebracht: de onteigening van het „Velserbad" een van de pijnlijkste problemen, waarmee het gemeentebestuur te kampen kreeg. En al waren de raadsleden, die hierover Dinsdag hun mening hebben laten horen, eenstemmig van oordeel, dat er bijna na anderhalf jaar sluiting van het enige over dekte zwembad in Velsen, hoognodig iets gedaan moet worden, de rigoureuze maat regel van B. en W. om tot onteigening over te gaan. werd sommigen hunner wat al te bar. Toen echter wethouder h. de Boer (onderwijs en sport) in gedachten met de raad de lange lijdensweg der onvruchtbare onderhandelingen was langs gegaan, bleken ook de anti-onteigenaars er pal voor te zijn en er werd in de loop van het debat scherp gereageerd op de houding van de directeur, de heer j. J. Waagmeester, die allang voor 1950 chicaneerde en traineerde en de bom thans tenslotte in zijn nadeel heeft doen barsten. Brieven onwaar De heer Gualthérie van Weezei (Vrijheid) vond die onteigening maar een moeilijk punt: de brieven, die de heer Waagmeester te elfder ure aan de raad schreef (wij publiceerden ze beide, red.) waren naar zijn mening in flagrante tegen spraak met het raadstuk, dat van het ont breken van elk constructief voorstel sprak, waar de directeur van N.V. het Velserbad gewaagde van een grote bereidwilligheid tot onderhandelen. Het raadslid voelde toen nog meer voor het opkopen van de meerderheid der aan delen om aldus het bad onder gemeente lijke controle te brengen en het desnoods met subsidie en inzage der boeken te her openen. Ook de heer Verbeek (Arbeid) wilde wel eens weten, wat het college op de twee brieven te zeggen had maar hij zag niet veel heil in het plannetje van de vorige spreker: de aandelen hebben een onbepaalde waarde, omdat niemand iets van de exploitatierekeningen der inrich ting afweet. In principe was hij dan ook voor de onteigening, want anders is de gemeente over een paar jaar geen stap verder en komt er een zelfde voorstel in de raad. De hoop van mevrouw Lagerwey (comm)., dat het bad nu wel voor of op 1 Januari heropend zou worden werd door wethouder De Boer even later wredelijk de bodem ingeslagen met de opmerking, dat een onteigeningsprocedure zeker een .jaar of anderhalf in beslag neemt. De heer Maas (Kath.) meende, dat het voorstel van B. en W. nu ineens doorkruist wordt door de epistels van de directie, zodat de raad plotseling meer weet dan hij in twee jaar aan de weet heeft kunnen komen. „Het is toch wel erg, dat deze meneer nu pas weet, waar de raad zit. Aan dit gedoe moet in het algemeen belang snel een ein de komen" zei hij en de heer Van Leu- s e n (Arbeid) viel hem direct bij door te zeggen, dat er allang voor 1948 pogingen gewaagd zijn, om het Velserbad een schap pelijk aanzien te geven: alles stuitte echter af op de onwil der directie de boeken te openen. Voorzichtiger was de heer Ten Broeke (C.H.), die bang was voor de kosten, waarvoor het zwaar-verwaarloosde bad de gemeente na een eventuele onteige ning zal zetten en hij wilde de heer Waag meester nog één kans geven op redelijke basis te onderhandelen. „Waar is de goede wil van die directeur gebleven?" vroeg de heer Nuyens (Kath.) daarop. „Wanneer er sprake ge weest was van een grein goede wil, had de heer Waagmeester het college eveneens tot heel veel bereid gevonden. Nu moeten we echter doorzetten en onteigenen". Genoeg beschermd Wethouder De Boer zette in zijn ant woord allereerst uiteen, dat het eigendoms recht in de onteigeningswetgeving prima beschermd is, zodat de heer Waagmeester alle mogelijke waarborgen bezit. De sle pende onderhandelingen over het in 1950 op hygiënische gronden gesloten „Velser bad" openhartig besprekend, vertelde de heer De Boer, hoe de directeur nooit er gens te vinden was, hoe hij onder geen voorwaarde de boeken wilde overleggen en hoe daarop uiteraard alle subsidie-moge lijkheden afkitsten. Dat de gemeente zelf niet een bad heeft gebouwd, dankt de heer Waagmeester aan de loyaliteit van het college, dat het bestaan van het Velserbad niet wilde ondergraven. De aandelen over nemen is niet zo gemakkelijk, aldus de wethouder; de 25 a 30 aandelen, die de directeur zelf niet bezit, zijn her en dei- verspreid en de heer Waagmeester heeft na een onderhoud met de wethouder en secretaris J. Veenstra, waarin hij beloofde een aandeelhoudersvergadering bijeen te zullen laten roepen, nooit meer iets van zich laten horen. (Wij herinneren aan onze publicatie van Zaterdag, waarin wij even eens tot deze conclusie kwamen, red.) De manier waarop de directeur de mees te aandelen in handen heeft weten te krij gen noemde de wethouder „typerend voor de persoon"; „hij ontfutselde ze", volgens de heer De Boer, „voor een schijntje aan de zwemverenigingen, die trouw hun con tributie aan het Velserbad betalen Niet meer mee te praten In elk geval: de wethouder vond, dat er met deze figuur niet meer te praten is, een conclusie, waartoe alle mogelijke bemid delaars en commissies eveneens kwamen. De president-commissaris der N.V. is het inmiddels volslagen eens met de onteige ningsplannen en hij hoorde zelfs op van de voorstellen, die de gemeente aan de direc teur had gedaan, sterker nog, hij was er enthousiast over. Bij de onteigening, aldus de wethouder, speelt de waarde van het gebouw een rol, alsmede een bedrag van 11 x de winst („dan moet hij geld toegeven" meende de raad) en de heer De Boer meende ten slotte, nadat hij de beide brieven als apert onjuist had veroordeeld, dat de heer Waag meester nu wellicht water in de wijn wil doen, waarna het college zelfs nu nog be reid is naar hem te luisteren. Stichting? De mogelijkheid van een „stichting" met als participanten de burgerij en de over heid had wethouder De Boer blijkens het slot van zijn uiteenzetting al onder ogen gezien, maar hij meende tevens, dat de gemeente er wat voor over zal moeten heb ben, wil zij het bad op den duur exploi teren. De „bezwaarden" uit de raad waren na dit verhaal totaal omgedraaid en zonder hoofdelijke stemming werd het betrokken voorstel goedgekeurd. De bouw van een nieuwe Moerberg- school en de verbouwing van de Willem de Zwijgerschool zijn eveneens aanvaard, waarna enige benoemingen de hamer van de voorzitter ongehinderd passeerden honderd vijf tig kantjes met verse haring en tweeduizend met pilchards gelost. Nau welijks lagen de scheepjes voor de wal of iedereen toog aan het schoonmaken en re pareren van de netten. Een werkje, dat vele uren in beslag nam en daarbij oor zaak was, dat het merendeel van de drif ters niet dezelfde dag meer naar de ha ringgronden kon varen. De pilchards enigszins kleiner dan de haring en met een andere kieuwbouw zaten stevig vast in de mazen van het net en er moest flink geschut worden om hen er uit te krijgen. Niet zelden werden de vissen met de hand verwijderd. Deze krachtige behandeling resulteerde in de meeste gevallen in beschadiging van de vis. Maar zelfs wanneer zij in goede con ditie aan de wal was gekomen zou het twijfelachtig zijn of de markt de grote aanvoer had kunnen verwerken. Deskundigen van het Engelse ministerie van Landbouw en van het visserij-labora torium te Lowestoft geloven, dat de zach te herfst de Noordzee minder koud heeft doen zijn, hetgeen de pilchards wellicht van hun gewone gronden heeft gelokt. Schotse drifters waren reeds op de thuis vaart. Dit bewijst uiteraard dat men nooit precies kan voorspellen, wanneer het sei zoen afgelopen is. Aldus „The Fishing News". Wat de sluizen in November verwerkten In de maand November zijn in totaal *682 zeeschepen de IJmuider pieren gepasseerd. Hiervan werden er 417 naar binnen en 443 naar buiten geschut. Driehonderd vijfenveer tig schepen voeren naar Amsterdam, zeven entwintig naar Zaandam, tien waren be stemd voor de papierfabriek, negentien voor de binnenhaven van de Hoogovens, vijf voor de Staalhaven. Elf schepen kwamen in de sluis als bijlegger. Driehonderd vijfenzeventig schepen kwa men van Amsterdam, vijfentwintig van Zaandam, elf van de papierfabriek, negentien van de binnenhaven van de Hoogovens, vier van de Staalhaven en negen schepen lagen in de sluis als bijlegger. Met bestemming buitenhaven van de Hoog ovens passeerden tweeëntwintig schepen. Diagonaal I verplettert Sportief II Het tweede tiental van de damclub „Spor tief" heeft de kampioen-pretendent, Diago naal I uit Santpoort op bezoek gehad en dat hier een overwinning voor de Santpoorters in zou zitten was te verwachten. De bezoekers waren over alle linies ster ker, zodat al gauw de stand tot 10—0 in 't voordeel van Diagonaal werd opgevoerd. Veldman wist voor Sportief de eer te red den en Wijker, die zijn tegenstander goed partij gaf, had nog remise kunnen afdwingen, maar door een verkeerde voortzetting in 't eindspel moest ook hij capituleren. Er moe ten nog drie partijen gespeeld worden. De voorlopige uitslag is 122 in 't voordeel van Diagonaal. Vrijdag zal de D.C.IJ.-speler B. Dukel voor de leden van de D.C. „Sportief" enige dam- theorie geven en een simultaanwedstrijd spelen. Vergunning gevraagd voor benzinepomp aan de Strandweg Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee dat ter gemeente-secretarie (4e afdeling), ter inzage ligt een verzoek met bijlagen, van de N.V. Verenigde Steenkolenhandel te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een ben zinepompinstallatie, bestaande uit een ondergrondse tank, met een inhoud van 2000 liter, en een daaraan verbonden af- tappomp. Op Zaterdag 15 December 1951 te elf uur zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Heilsleger zorgt voor blijde gezichten Door de IJmuidense Heilssoldaten wordt dezer dagen een huis-aan-huis collecte gehouden, om een groep van 250 ouden van dagen een prettig Kerstfeest te kun nen bereiden. Voorts wordt ook aan zie ken, die thuis verpleegd worden, een pak ket gebracht en voor de kinderen zit er een Kerstfeest in „het vet". Voor dit doel worden bovendien de bekende Kerstpotten geplaatst, waar de goede gaven in gedepo neerd kunnen worden. Deze zullen neer gezet worden op 14, 15 en 17 December bij de pont, het postkantoor en in de Ken- nemerlaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Onveranderiyke markt. De prijzen van Dinsdag brachten weinig verandering. Het hoge peil bleef gehandhaafd en het duurst was ditmaal de grote kabeljauw, die varieer de van f 300 tot f 250 per 125 kilo. De grote zwarte kolen brachten het tot f95 per kist. Kleine soorten schelvis noteerden van f75 tot f 65 per kist. De braat bleef goed aan de prijs met f40 tot f45 per kist. Het ruimere aanbod van wijting deed de prijzen dalen. Werden aanvankelijk nog noteringen ge maakt van f34 per kist, in latere afslagen konden geen hogere prijzen worden gemaakt dan f 22 per kist. De tongprijzen bleven goed. Lappen noteerden f 4,40 tot f 4,25 per kilo' en grove slips van f2 tot f 1,70 per kilo. De totale aanvoer der Dinsdagmartot bedroeg 2200 kisten waarvan 40 fijnvis, 22 schol, 1700 haring, 100 makreel, 85 schelvis en piepers, 120 wijting en 50 kisten koolvis. Het rsultaat. De Post Boy, die Dinsdag na een korte Kanaalreis van 10 dagen met 1500 kisten haring kwam, besomde niet min der dan f31.200. De Zeelandia maakte voor een 14 daagse reis f 14.590. Van de logger en kotter aanvoerders was de HD 87 de favoriet met f 5540. Woensdagaanvoer. Behalve enkele kot ters en loggers kwamen aan de afslag: de Medan, met 170 kisten schelvis en piepers, 80 makreel, 80 blanke en zwarte koolvis, 40 haring, 70 wijting, 100 dichte wijting, 10 platvis en 20 diversen; de Batavia met 90 kisten schelvis en piepers. 40 makreel, 80 koolvis, 30 diversen en 220 wijting ep de Flamingo met 60 kisten schelvis, 90 piepers, 100 dichte wijting, 160 gestripte wijting, 30 makreel, 10 haring, 20 stokkebit, 90 koolvis, 50 diversen en 100 stuks stijve kabeljauw. Verwachtingen. Voor de Donderdag- markt verwacht men de Thorina met 1500 kisten haring en de Haarlem met 200 kisten dichte piepers, 240 schelvis, 50 kabeljauw en gullen. 20 9tokkebit. 35 gestripte wijting, 40 dichte wijting en 25 kisten makreel. De Haarlem vestigt hiermee een record, daar de reis voor een dergelijke aanvoer onder slech te weersomstandigheden slechts 7 dagen zal bedragen. Ook de Vikingbank zal naar alle waarschijnlijkheid Donderdag markten. De aanvoer bedraagt 220 schelvis en piepers, 80 kabeljauw en gullen, 130 wijting, 10 diversen, 40 haring, 70 makreel cn 25 kisten plat en fijnvis. Betere vangsten. Na de vele teleur stellingen, die de haringvissers in het Kanaal moesten ondervinden, komen er nu weer lichtpuntjes. Het was een hard gelag voor hen dat de Duitse schepen op die plaats redelijke, zelfs grote, vangsten wisten te boeken en zij de Hollanders te glad af waren, die weinig of niets scheep konden halen en vaak netten „wegbrengen" moesten. De VEM schijnt thans de juiste vismethode te hebben gevonden en na de Post Boys, die reeds tweemaal na zeer korte reizen met 1500 kisten aan de afslag kwam. is ook de Thorina weer op de thuisreis met 1500 kisten. Belang rijk is dat er ditmaal ook geen netten ver speeld werden. Weekend-verwacthfingen. De aanvoer- verwachtingen van de trawlers voor het ver dere deel van de week zijn niet hoog, omdat Maandag en Dinsdag de schepen weer lagen te steken door het slechte weer in de Noord. Toch kunnen nog de volgende schepen wor den verwacht: De Abraham, 15 November vertrokken naar de Barendszzee, de Eli Chénévière en de Schoorl beiden 22 No vember vertrokken, de Vikingbank, die 24 November vertrok en de Eveline vertrok 26 November. Enige aanvoer kan worden verwacht van de kotter van Drvver de IJM 5, Texel, die de Oostzee-visserij beoefent. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.60 2 "9 gr. tong 4,80—4.20: grm. tong 3,002,90; kim. tong 2.90—2,70; kl. tong I 2.60—2,15; kl. tong II 1.71—1.63; tarbot I 3.15—3.05, per kg. Tarbot IV 62; schartong 46; kl. schol II 5140; schar 3012: v. haring 20.5017; makreel 3833.50; grm. schelvis 76; kim. schelvis 64; kl. schelvis I 5957; kl. schelvis II 4434; wijting 3419; gr. gul 64; kl. gul 4534: kl. haai 31. per 50 kg. Gr. kabeljauw 304—222; gr. koolvis zw. 92—84; gr. leng 102, per 125 kg. Aanvoer: 40 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 22 kisten schol, 19 kisten schar, 1715 kisten haring. 98 kisten makreel. 86 kisten schelvis, 120 kisten wijting, 22 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 3 kisten heek, 50 kisten koolvis, 19 kisten diversen. Totaal 2200 kisten. Besommingen: IJM 38 Zeelandia f 14.59C* 1 trawler met f31.200; HD 87 f5540; IJM 230 f260; IJM 227 f38; IJM 23 f135; IJM 52 f114; KW 92 f82; KW 21 f 247; KW 12 f 255; HO 3 f 231RO 29 f 155. Russen vissen met de lichtbak En het lukt ook nog Van zeer betrouwbare zijde verneemt „The Fishing News", dat de Russen prach tige resultaten bereiken met hun nieuwe visserij-techniek op de Kaspische Zee. Zij maken namelijk intensief gebruik van elec- trisch licht onder water. WOENSDAG 5 DECEMBER Raadhuis. - 14-15 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia. - 20 uur: „Louise-Lotte". Rex. - 20 uur: „Rendez-vous met Annie". DONDERDAG 6 DECEMBER Thalia. - 14 uur: St. Nicolaasviering van zeeliedenvereniging. Thalia. - 20 uur: St. Nicolaasviering van Onderwijzersvereniging. Rex. - 20 uur: „Rendez-vous met Annie". '9 Fn' ADVERTENTIE Met antieke handbellen, waarmee ieder zijn eigen noot bijdraagt tot de melodie, studeren deze vijf Amerikaanse jongens en meisjes Kerstliederen in. Ze volgen een muziekcursus in het Kindermuseum te Boston. Een in Boston wonende Engelsman heeft negen van deze antieke bellen aan het museum geschonken. m- A- '.rxr- Het Bislett Stadion te Oslo, het voornaamste strijdtoneel van de Olympische Winter spelen 1952. Het Stadion, dat midden in Oslo gelegen is, biedt plaats aan ongeveer 28.000 toeschouwers. De nummers hardrijden en schoonrijden worden er gehouden. De Olympiade zal 15 Februari worden geopend in aanwezigheid van Koning Haakon. 99 99

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3