Populaire kraanbaas bij Hoogovens gehuldigd Beverwijk bereidt weer „voorlichting en gezinsleiding" voor -Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" Drie eeuwen geleden zette Van Riebeek voet aan wal op Kaap de Goede Hoop Beverwijk De heer H. J. v. d. Watering in het zilver Lynne Thorn's dilemma EEN TUIN EN EEN FORT Pleisterplaats voor Indiëvaarders groeide uit tot blanke kolonie IJmond-dames dichter bij het kampioenschap Feest voor de SSH-jeugd BDC I kampioen! VOOR DE VROUW Voor de kinderen FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) Scheepvaart Onze nieuwe feuilleton WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 4' BINNENKORT zal in twee steden, die duizenden kilometers van elkander ver wijderd liggen, dezelfde man worden hei-dacht. De eerste stad, de kleinste van de twee, waar de tijd schijnbaar stil is blijven staan, herdenkt een van haar grote zonen, Jan van Riebeeck. Wanneer er echter geen Grote Trek was geweest,/geen Dingaansdag, geen Vechtkop en geen Amajuba, dan zou Culemborg deze barbier chirurgijn bij de Oost Indische Compagnie wellicht evenzeer vergeten zijn als Am sterdam Peter Minuit, die in feite niets minder heeft gedaan dan hij, toen deze in op dracht van de West-Indische Compagnie een post stichtte op het eiland Manhattan, waarvan de bewoners een nederzetting hebben gesticht, die later Nieuw Amsterdam zou worden. In de tweede stad, Kaapstad, maken zich honderdduizenden op om Jan van Riebgeck te herdenken als de bouwer van hun natie. In het geboortestadje van deze dienaar der Oost-Indische Compagnie, die drie eeuwen geleden voor het eerst de voet op Afrikaanse bodem heeft gezet, zal de histo ricus weinig meer kunnen vinden, dat aan hem herinnert. Het huis, waar hij gewoond heeft is bewaard gebleven, er is een kope ren kroonluchter, versierd met het wapen, dat door hem bij zijn vertrek naar de Kaap aan de stad is geschonken. Veel meer is er niet. Hij werd in Batavia be graven, en zijn grafsteen is later naar Kaapstad overgebracht. Over de jeugd van Van Riebeeck is niets bekend. Zijn vader was zeekapitein en deelde het lot van vele zeevarenden in die tijd: hij stierf ver van huis en werd in Brazilië begraven. Van Riebeeck was toen eenentwintig jaar en juist benoemd tot tweede chirurgijn bij de Oost-Indische Compagnie. Reeds tien jaar daarvoor was zijn moeder, Elizabeth van Gaasbeek, dochter van een der vroegere burge meesters van Culemborg, in Schiedam ge storven. Les van Nieuw Amsterdam Zijn grote stadgenoot, Anthonie van Diemen, die in die tijd Gouverneur-Gene raal van Oost-Indië was geworden, is on getwijfeld zijn voorspraak geweest bij de compagnie. Ên waarschijnlijk is hij het ook geweest, die zich de jeugdige scheeps arts herinnerde, toen in 1641 het besluit viel om een post aan Kaap de Goede Hoop te stichten. De „Heren Zeventien" beslo ten dat de kaap een verversingsstation zou worden en een herstellingsoord voor aan scheurbuik lijdende zeelieden, maar geen handelspost. Van Riebeeck zou goed kope groente en goe'dkoop vlees aan de compagnie moeten leveren en bovenal verse vruchten, de enige toen bekende re medie tegen de scorbutus, welke in die da gen de bemanningen der Oost-Indië vaar- ders decimeerde. In geen geval mocht zich op de Kaap een blanke kolonie gaan vormen, zo over wogen de hoogmogenden van de com pagnie. Zij wilden niet later dezelfde on plezierige ontdekking doen als de West- Indische Compagnie met haar handelspost op Manhatten, die was gesticht door de reeds genoemde Peter Minuit. Toen zich daar eenmaal een blanke bevolkingskern had gevormd begon deze zich van de lei ding in Holland af te zonderen en zeer tot schade van de genoemde compagnie stichtte zij een eigen nederzetting, die „Nieuw Amsterdam" werd gedoopt. In het jaar, dat van Riebeeck werd uitgezonden, werd juist hun jarenlange strijd tegen de compagnie met succes bekroond, zij wer den vrije burgers van een vrije stad. De tocht van drie koopvaarders, de „Drommedaris", de „Reiger" en de „Goede Hoop", waarmee Van Riebeeck met hon derd mannen en enkele vrouwen, onder wie zijn echtgenote Maria de la Queillerie, tegen het einde van 1651 Amsterdam ver liet, eindigde bijna zeventien weken later in de Tafelbaai. Zoals elke postcommandant had ook Van Riebeeck de plicht om in dienst der Oost-Indische Compagnie een dagboek bij te houden, waarvan twee afschriften moesten worden gemaakt, één copie ging naar Batavia, het tweede naar Amsterdam. Het oorspronkelijke journaal bleef in Kaapstad. Het Bataviase exemplaar is ver loren gegaan, de overige twee bleven be houden, alleen is het exemplaar, dat te Kaapstad wordt bewaard, nogal geschon den door onoordeelkundige behandeling. Dank zij deze twee journalen, die won derlijk genoeg tegen het einde van de vorige eeuw zelfs in Engeland opgang heb ben gemaakt, is het voor het nageslacht mogelijk geworden om zich een nauwkeu rig beeld te vormen van het leven dei- kolonisten gedurende deze eerste tien ja ren. Uit deze journalen blijkt dat twee problemen het eerst de aandacht van Van Riebeeck hebben opgeëist. Er moest een fort worden gebouwd dat thans nog een der indrukwekkendste monumenten van Kaapstad is en er moest een moes- èn kruidentuin worden aangelegd. Er wa ren tuinlieden mee uit Holland gekomen en de zaden, die in de vaten met aarde waren meegebracht, ontkiemden spoedig. De druiven rijpten voorspoedig onder de altijd schijnende zon, sinaasappels en ci troenen gaven reeds na enkele jaren over vloedige oogsten. Reeds enkele jaren na Van Riebeeck's komst werd de Kaap de groente- en vruchtentuin van Zuid-Afrika, wat zij nu nog is. s Werkkrachten-vraagstuk Van Riebeeck zat al dadelijk met grote moeilijkheden voor het aanwerven van werkkrachten. Gedwongen arbeid mocht de inheemse bevolking op uitdrukkelijk bevel van de compagnie niet verrichten en alle pogingen om de Hottentotten vrijwil lig aan het werk te krijgen, mislukten. Dat hij de inboorlingen niet mocht dwingen verbitterde hem zozeer, dat hij reeds na een jaar overplaatsing vroeg. Zijn verzoek werd echter niet ingewilligd en het pro bleem van de arbeidskrachten loste de compagnie op door slaven naar de Kaap Het standbeeld van Van Riebeeck slechts enkele meters verwijderd van de plek, waar hij voet aan wal heeft gezet, is met het gelaat landwaarts ge keerd, overeenkomstig de taak welke hij drie eeuwen geleden heeft gehad. De man, die in 1899 dit standbeeld liet plaatsen, gaf de „Kaapse Hollanders", tegen wie hij het zelfde jaar een oorlog zou ontketenen, hiermee een symbool in de strijd tegen hemzelf en tegen de Britse „avances" in Zuid-Afrika. Het was namelijk Cecil Rhodes. te zenden, aanvankelijk uit Oost-Afrika en later uit Malakka en Ceylon. De blanke werkkrachten, die Van Rie beeck vóór zijn vertrek in Amsterdam had aangeworven, bleken weinig zin te hebben om zich voor de compagnie tegen een ka rig loon uit te sloven. Desertie, ontevre denheid en ongehoorzaamheid hebben hem het leven in die tien jaar niet gemakkelijk gemaakt. De weinigen, die uit het goede hout gesneden \yaren, maakten zich los van de compagnie om dieper het binnen land in eigen boerderijen te bouwen. Reeds vijf jaar na de landing moest de com pagnie inzien dat het onmogelijk was om gebeurtenissen, als die zich te Nieuw Am sterdam hadden voorgedaan, te voorko men en liet zij met grote tegenzin overigens de eerste vrije kolonisten aan rukken. Nog vóór Van Riebeeck na afloop van zijn tienjarige ambtsperiode de Kaap ver liet, was uit het oorspronkelijke verver singsstation een kolonie gegroeid met en kele honderden blanke gezinnen voor de vrouwen had het Amsterdamse wees huis gezorgd en waren de grondslagen voor Kaapstad gelegd. Er was een kleine scheepswerf ontstaan, en> waren pakhuizen, kantoren en een hospitaal gebouwd, een dorpje verrees aan de voet van de Tafel berg. Er was een achterland met her en der verspreide boerderijen en de schei ding tussen dienaren van de compagnie en zelfbewuste vrije burgers had zich vol trokken. Toen deze zoon van Culemborg na het einde van zijn tien-jarige ambtsperiode Zuid-Afrika vaarwel zei, liet hij er de bouwstenen achter voor de natie, welke thans de dag van zijn landing tot een na tionale feestdag heeft verklaard. Reeds kort na zijn vertrek was Van Riebeeck vergeten en dat is ruim 175 jaar zo gebleven. De zorgen van de kolonisten waren te groot, dat men moeilijk veel be langstelling kon verwachten voor de dag en de wijze, waarop ze begonnen waren. Pas in de boerenoorlogen toen het natio nalisme hoog oplaaide is men ook in het buitenland weer gaan tasten naar de verre oorsprong van de Kaapkolonie, en Van Riebeecks dagboek was daarbij een goede leiddraad. Bij het tweede eeuwfeest werd een plechtige dankdienst in Kaap stad gehouden. En de komende feesten zullen voor de Hollandse pionier een vol ledig eerherstel betekenen. Hij zelf heeft in zijn dagboek het nageslacht verzocht de stichtingsdag „den 6den April wesende, tot Godes eere met danckzegginghen te vieren ten eynde daerbij des Heeren wel- daeden, aan ons bewesen, ter gedachte- nisse in memorie te houden". De dames van IJmond I maakten hun kans op het kampioenschap Zondag aan merkelijk groter. In de uitwedstrijd tegen Concordia 3 had IJmond de handen vol, want de thuisclub verdedigde het theoreti sche kansje om zich te kunnen handhaven. De strijd was fel en spannend. M. Klesser bezorgde IJmond de leiding. Na de her vatting had IJmond met drie invalsters het niet gemakkelijk tegen de Concordia-ver- dediging, maar opnieuw doelpuntte M. Klesser, waarna Concordia er in slaagde de stand op 12 te brengen. De grote verrassing was de overwinning van IJmond 4-dames op het ongeslagen Beverwijk I-team. Grote geestdrift en uit stekende teamgeest waren de wapens, waarmede IJmond op eigen terrein zich voldoende sterk toonde om Beverwijk te bedwingen. De rust ging in met 32 voor de gasten, doch na de hervatting wist de IJmond-achterhoeóe de Beverwijk-aanval len te keren en de balans met twee doel punten in hun voordeel te doen overslaan (4—3). In dezelfde afdeling speelden de heren van IJmond 3 en 2 hun competitiewedstrijd, die voor het derde elftal van weinig belang was. IJmond 3 speelde eerst met 10 man en dit kon het tweede uitbuiten met zeven doelpunten. Daarna kwam het derde iets meer in de aanval en wist vijfmaal te scoren. Het tweede zag echter kans om ook nog zesmaal te doelpunten, zodat IJmond 2 met 513 won. De herenploegen IJmond I en Beverwijk I benutten hun vrije dag met het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd, die op het nippertje door IJmond werd gewonnen. Beverwijk, dat twee afdelingen lager speelt, zal deze competitie wel met succes beslui ten en ook in de eerste klasse een gevreesd tegenstander blijken te zijn. IJmond won deze ontmoeting met 76. Het bestuur van de gymnastiekvereniging „S.S.H." heeft er slag van om het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest voor de uitgebreide kleu terafdeling gelijktijdig als een soort alge mene openbare les te gebruiken. Dinsdagavond hebben zeer veel ouders in het gymnastieklokaal van de Da Costa- school de meer dan honderd peuters van verschillende leeftijden bezig gezien. Het rumoer van de grote schare kinderen verstomde direct toen de leider, de heer H. van Wijnen, hen verzocht de in aantocht zijnde Sint Nicolaas en Piet met gezang te begroeten. De binnenkomst van de hoge gast ging gepaard met een welkom door de heer K. Monné, voorzitter, aie tevens onder de vele belangstellenden dr. H. Voorzanger, voorzitter van „Kennemer Staten", be groette. De Sint, die ook vorig jaar een bezoek bracht, hoopte, dat er goede vorderingen waren gemaakt en hij werd niet teleur gesteld. Geweldige schik hadden klein en groot toen Piet ging meedoen en daarbij ver scheidene flaters maakte. Natuurlijk ont brak de tractatie niet, zodat de S.S.H.-jeugd waarlijk een gezellig feest beleefde. Het eerste tiental van de Beverwykse Dam club heeft Maandagavond een fraaie 155 overwinning behaald op Stabiel I, en daar mede beslag gelegd op het afdelingskam pioenschap. Indien B.D.C. er in mocht slagen ook in de promotie-wedstrijden succes te boeken, dan heeft zij het verloren terrein van twee jaren heroverd en heeft Beverwijk weer een hoofdklasse-team in haar midden. Reeds jaren voor het uitbreken van de oorlog konden de Beverwij kse huis vrouwen officieel raad inwinnen om trent de vele huishoudelijke proble men, die vaak het leven van een vrouw bemoeilijken. De commissie voor huishoudelijke voorlichting, op gericht in 1934, was dè vraagbaak. In de oorlogsjaren, toen het voor de huisvrouw steeds moeilijker werd de zaak op peil te houden, had de com missie handen vol werk, maar na de oorlog trad er alom een verslapping op. Men is thans bezig in verschillende plaat sen de bestaande commissies nieuw leven in te blazen. Onder praesidium van de wethouder van Sociale Zaken, de heer N. Passchier, werd gistermiddag in Beverwijk een vergade ring gehouden, waartoe velen waren uit genodigd. Het doel van deze bijeenkomst was een nieuwe commissie in het leven te roepen, die, volgens nieuwe richtlijnen huishoudelijke- en gezinsvoorlichting zal kunnen geven. Wethouder Passchier sprak het openings woord en memoreerde dat de laatstgehou den vergadering in October 1947 was ge weest. Van regeringswege wordt nu op activering aangedrongen, en, aldus spre ker, de commissie kan inderdaad veel en nuttig werk verrichten, wanneer het werk in nieuwe banen wordt geleid. Mejuffrouw T. Duyvendak, directrice van de landelijke stichting, heeft daarna het woord gevoerd. Er is, zo zeide zij, in het gehele land grote vraag naar deze voorlichting. Het landelijk apparaat, dat gesubsidieerd wordt door het ministerie van Sociale Zaken, zetelt in Den Haag en van daaruit moet het werk worden gesti muleerd. De stichting huishoudelijke voor lichting voor het platteland werkt op an dere wijze dan de stichting voor huishou delijke- en gezinsvoorlichting in de steden. De commissie, die in Beverwijk zal wor den opgericht, moet gebaseerd zijn op laatstgenoemde. Een huishouden, aldus spreekster, is het geheel van het gezinsleven en daarom moet worden getracht de vrouwen zover te krijgen dat zij niet altijd behoeven te vra gen: „Wat moet ik doen?" Huisvrouw zijn is een vak en men dient er evenzo in be kwaamd te worden als de geschoolde ar beider in het bedrijf. Men moet dus trach ten zo economisch mogelijk te werken en geen valse schaamte hebben om iets te durven vragen. Door middel van cursussen wil de commissie aan deze „scholing" te gemoet komen. De leerkrachten staan ech ter voor de moeilijkheid dat er indivi dueel hulp moet worden geboden en niet klassikaal. Het accent van deze voorlich ting valt op het sociale gedeelte van het werk, want de vrouwen moeten niet slechts komen met vragen over het werk, zij moeten ook hun nood kunnen voorleg gen aan de leerkracht. Het huishoudelijk onderricht is derhalve primair gebaseerd op sociaal werk, in tweede instantie komt pas het onderwijs. Er zijn plaatsen, waar de cursussen zowel door echtparen als door verloofden worden bezocht, want ook de man dient zich de problemen der vrouw te kunnen voorstel len. Vele cursussen worden gegeven aan de hand van films. Ook brochures en an dere lectuur zijn van belang. Voor sociaal werksters bestaat een aparte cursus over budgetering. In de eerste helft van dit jaar werden Het zou wel een lange reis worden, maar het leven aan boord was helemaal niet ongezellig. Al was de boot tamelijk vol met al die Kabouters en de voorraad eten die ze meenamen, toch liepen ze elkaar niet in de weg. Ze schikten zich naar de ruimte, en vervelen deden ze zich ook niet, want ze hadden genoeg te praten over de toekomst. Ook vertelden ze elkaar leuke verhalen en verder keken ze naar de onbekende plaatsen waar ze langs voeren. In de ruime hut, die ze op het schip gebouwd hadden, was het heus wel, gezellig. Daar zaten de Kabouters als het regende buiten, ze aten er en als ze sliepen, lagen ze er allemaal naast elkaar onder hun dekens, behalve de Kabouters die het roer en het zeil moesten bedienen. Dat gebeurde 's nachts, omdat ze, zoals je weet, alleen in het donker voeren. Tot nu toe was alles zonder ongelukken verlopen. Geen mens had het scheepje ont dekt, en met het windje in het zeil schoten ze goed op. Ze waren het bos al door en volgden de beek door het land. Maar hier waren ze ook nog niet veilig, want hier woonden mensen en die ontvluchtten ze immers juist. Neen, ze zouden zolang moeten doorvaren, tot ze ergens in een ver land veilig waren 29) Maar ze deed het. if We waren eregasten bij de bruiloft van Stella en Maarten, en het bruidspaar was zelfs zo attent geweest inspecteur Vonk uit te nodigen, die overvloeide van erken telijkheid voor dit bewijs van vergevings gezindheid. Hij had altijd nog gewetensbezwaren tegenover Stella en Maarten over de ma nier waarop hij hun moeilijkheden ge bruikt had om het mysterie rondom de dood van Vandearn op te lossen, en waar schijnlijk was het dat zelfverwijt geweest, dat hem ertoe gebracht had bij mij aan te kloppen toen hij hoorde hoe „Duin en Bos" gevaar liep door die geldkwestie. Marion was onuitstaanbaar van zelf ingenomenheid, maar Stella wist met haar om te springen. Mijn vriendin nam het air aan alsof zij zelf het hotel besturen moest en trachtte met haar raadgevingen en aan merkingen de dienst uit te maken, maar Stella was niet voor niets jarenlang met lastige oude dames opgetrokken. Zij ter stond de kunst der diplomatie uitstekend en zij won Marions hart zonder dat er in het minst rekening werd gehouden met de ondeskundige bemoeiingen van mijn vrien din. „Als er moorden in dit hotel zouden ge beuren, zou ik mijn geld onmiddellijk te rugeisen," zei Marion midden onder het diner met een ernstig gezicht tegen mij. Gelukkig hoorde niemand het. „Er zal misschien vandaag nog een moord gebeuren," antwoordde ik achter mijn hand. Marion keek mij ontzet aan. „Ja", vervolgde ik. „Er zal een moord gebeuren als jij je teveel bemoeit met de gang van zaken hier. En jij zal het slacht offer zijn." „En wie de moordenaar?", vroeg Marion beledigd. „Die zullen ze nooit vinden, evenmin als de vorige keer," zei ik. Hoe ter wereld zou die drommelse Dorn of hoe hij ook heten moge achter het feit van dit huwelijk gekomen zijn? Misschien leest hij nog dagelijks Nederlandse kran ten hoe het ook zij, een der bloemstuk ken bij Stella's huwelijk was van hem en er hing een kaartje aan van „de heer en mevrouw alias,Dorn, ergens in Zuid- Ame rika". Inspecteur Vonk las het kaartje met een zuur lachje en was het toonbeeld van de beroemde boer met kiespijn. „Hij heeft het voor elkaar gekregen," zei hij. „Enfin, ik heb mijn best gedaan. Ik zou trouwens niet weten wat ik met hem beginnen moest, ook al had ik hem te pakken gekregen. Wat kan ik tegen hem bewijzen? Wat moet ik hem ten laste leg gen? Als hij een moordenaar was, zouden we zijn uitlevering kunnen vragen. Zijn bekentenis heeft geen enkele waarde, want hij beschuldigt daarin zichzelf van een moord die nooit bedreven is. Ik meen te mogen aannemen dat hij zijn Victoria ge kregen heeft. Wel, laten we ons als mens daarover verheugen." We praatten er verder maar niet over, vooral niet om op die prettige dag geen onaangename herinneringen op te halen. Inspecteur Vonk boog zich over tafel tot mij over en vroeg: „Wel juffrouw Lotgering, hoe staat het met uw boek? Bent u intussen weer aan het verzamelen van gegevens geslagen? Ik begrijp eigenlijk niet waarom u niet te vreden bent met wat u in „Duin en Bos" beleefd hebt. Zit daar niet een goed ver haal in?" Marion liet mij geen kans te antwoor den en zei vinnig: „Mijn vriendin schrijft familieromans, geen ehstuiverdingeseh.... moordgeschiedenissen en sensatie-verhalen, mijnheer Vonk." Maar ik bedacht dat Vonk eigenlijk ge lijk had en zei tot grote ontsteltenis van Marion: „O ja, dat doe ik wel! Natuurlijk doe ik dat!" En tot nog grotere ontsteltenis van Ma rion deed ik het ook. in Nederland 483 cursussen gehouden, die door 7064 mensen werden bezocht. Nadat er van de gelegenheid tot het stellen van vragen door de dames een dankbaar gebruik was gemaakt, heeft wet houder Passchier medegedeeld, dat Sociale Zaken een eventuele oprichting van een Beverwijkse commissie aanhanging zal maken bij de verschillende organisaties in de gemeente. Men hoopt in een volgende vergadering te kunnen komen tot het sa menstellen van een werkcomité. Arendskerk, 4 Colombo verwacht. Altair, 4 Rio de Janeiro verwacht. Amstelikerk, 4 v. A'dam n. W. Afrika. Alderamin, 3 v. Newport News n. Nederland. Alhena, pass. 3 Fernando Noronha. Aagtekerk, 5 Aden verwacht. Amsteldiep, 5 v. Newport News te R'dam verw. Amstelstad, pass. 4 Miami. Agatha, 4 van Makassar te Pladju verw. Alida'bi, 3 145 m. Z. Recife. Algenib, 3 150 m. W. Lissabon. AUkaid. 3- blj Elbe. Amstelland, 3 130 m. NO. Bahia. Amstelpark. 3 500 m. W-ZW. Scilly's. Arundo, 3 200 m. W.ZW. Bermudas. Al'etta, 1 van Pladju te Port Swettenham. Alkald, 4 van Londen te Hamburg. Alnati, 3 van Hamburg te Antwerpen. Amsteldijk, pass. 4 Vlissingen v. Antw. Bintang, verm. 6 v. Cebu naar Miri. Blijdendijk, 3 v. New York n. Rotterdam. Breda, 4 te Pimentel. Boschfontein. 2 te Zanzibar. Barendrecht, 4 v. R'dam n. Aruba. Bloemfontein, pass 4 Finisterre n. Teneriffe. Bagan, 3 150 m. O.ZO. Billiton. Bandjermasin, 3 v. Singapore n. Pnompenh. Baud, 3 v. Singapore n. Tj Priok. Britsum, 3 640 m. NO. ten O. Bermudas. Celebes, 3 90 m ZWZ .Kreta. Cory da, 3 580 m W. Kp. Vilano. Cottica, 3 in Golf van Blscaye. Cronenburgh, pass. 3 Ouessant. Delft, 4 Curagao verwacht. Duivendijk, 4 te Antwerpen. Laoae, 3 van Oran naar Gibraltar. Drente, pass. 3 Kp. de Gaita. Delfshdven, pass 3 Ouessant. Etrema, 3 v. Yarrow n. Thamesbaven. E®so Rotterdam, 3 420 m. NO. Sombrero, Friesland (KRL), 3 rede Ternate. Gaasterkerk, 4 van Antwerpen. Grootekerk, 4 v. Genua n. Marseille. Gooiland, pass. 3 Fernando Noronha. Helena, 3 v. Curasao n. Pto Plata. Helicon, 3 te Hamburg. Hoog'kerk, 4 te Antwerpen. Hecuba, 3 150 m. W. ten Z. Ouessant. Hestia, pass. 3 Ouessant n. Port of Spain. Ilos, 3 v. Jacmel n. Aux Cayes. Jagersfontein, 3 v. Durban n. Kaapstad. Katwijk, 3 van Setubal te R'dam. Kota Inten, 3 11 u. te Genua. Klipfontein, 3 200 m. ZW Kp. Palmas. Larenberg, 3 v. Huelva n. Sluiskil. Lieve Vrouwekerk, 3 v. Bombay. Lutterkerk, 3 v. Muscats n. Bahrein. Lang'koeas, 4 van Hollandia te R'dam. Lawak, 29 v. Los Angeles n. Astoria. Limburg, 1 van Tj. Priok. Leersum, 3 van Houston n. Jacksonville. Lissekerk. 4 van Bahrein naar Port Soedan. Laertes, 3 200 m. W. Sabang n. Aden. Lemsterkerk, 3 dwars Port Sudan Lindekerk, 3 van Genua n. Marseille. Loosdireebt, 5 Port Said verwacht. Lekkerkerk, 3 160 m. ZO. Ras al Hadd n. Aden Mapia, pass. 3 Guardafui n. Pondycherry. Markel'o. 3 v. W. Afrika te Amsterdam. Murena, 3 v. Lissabon naar Berre. Madoera, 29 v. San Francisco. Mataram, l v. Makassar n. Ballkpapan. Mitra, 1 v. Sltrah te Singapore. Macuba, pass. 4 Ouessant. Maas, pass. 3 Kp de Fer. Maashaven, 4 Trinidad verwacht. Macuba, 3 120 m. N.NO. Finisterre. Manoeran, 3 180 m. ZO. Kreta Marissa. 3 430 m. NO. Guadeloupe. Metula, 3 140 m. NW. Cochin. Myonia, 27 v. Tarakan te Yokohama Nigerstroom, 3 v. Monrovia ti. Freetown. Nieuw Holland, pass. 3 Timor. Notos, 1 te Port au Prince. Oranjestad, 4 v Trinidad n. Barbados. Cphlr, 4 v. Belawan te Singapore verw. Oberon. 4 v. Curacao te Maracaïbo. Phrontis, 3 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Polydorus, 3 van Aden. Papendrecht, 3 v. Curagao n. Zuidelijke IJszee Prins Maurits. 3 100 m. W. ten N. Algiers. Prins Willem II, 3 340 m. Z.ZO. Sable eil. Prins Willem v Oranje, 4 dwars Burlings. Riouw. 3 van Colombo n Belawan. Ruys, 4 te Miri verwacht.' Rottl. 30 v. Cowichanbay. Slngkep, 3 v. Pankalpinan n Ti Pan*,.. Sloterdijk, 2 v. Nederland n'. CharlX' Swartenhondt, 5 v, Menado te Maka«=- Sliedrecht, 4 van Menaelahmadi te K,,!?, verwacht. Kaapstad Sibajak, 4 90 m. ZW. Kreta Saparoea, pass. 3 Finisterren. Anty Scherpendrecht, 3 dwars Algiers SChiedijk, 3 ter hoogte Djeddah Stad Breda. 3 lilO m. W. Trondheim Stad Schiedam, 3 90 m. N.NO. Minorca Sumatra, pas. 3 Saban n. Colombo Salaliga, pass. 3 Zuidpunt Madagascar Sunetta, 4 v. Santos te Rio Grande vm*eM Tarakan, verm. 4 v. Belawan n. CoWvT™' Tawall, 4 Padang verwacht 0mbo- Titus, 3 v. Valencia naar R'dam Tabinta, 4 van Alexatudrië. Teucer, pass. 4 Bahama's. Tomorl, 5 Singapore verwacht Tabinta, 3 van Hamburg n. Amsterdam Tankhaven I, 3 van Tj. Priok n Soerahau Tankhaven III. 3 v Sungeigerong n rf L Taria, pass. 3 ten Z. Billiton. 3' Uban- Tibia, 3 180 m. O. Gibraltar Tjlpanas. 3 840 m. NW.t.W. Tristan da rw Tasman, 30 v. Penang n. Singapore s' Tlba, 3 280 m. Z. ten W. Kp v»rd Tjipondok, 29 v. Yokohama te Nagova' Trajanus, 29 v. Houston te New Orlean^ Van Heutsz, 30 v. Kobe n. Hongkon? Willem Ruys, 3 v. Aden n. Colombo Woensdrecht, 3 te Las Piedras v Waterman, 3 510 m. o. ten z. Diégo Ga^i* Wieldrecht, 3 270 m. N.NW. Paramarito Willemstad, 3 230 m. W.NW. Kp St""' IJsel, 4 v Mersin te Kymassi. "Vincent. Zuiderkruis. 3 400 m. N.NW. kaapstad 4 w™ Zeeland (KRL), pass. 3 Finisterre Zonnewijk. 3 450 m. W.ZW. Flores Arnoudspolder. 3 v. R'dam te ^ssabonVAARI Audacia, 4 van Leixoes te Dover Actinia, 3 v. Bristol n. Newport." Alt, 4 v. R'dam naar Hamouig. Betty, 3 v. Agadir te Safi Bill, 3 50 m. W. Scilly's. Bree Helle, 3 Cp. Elbe Corona, 3 v. Waterford n. Swansea Clacs Compaen, 2 v. Reque Jada~ n' Calais Dorinda, 3 v. Valdemarsvik te Simrishamn De Ruyter, 3 v. Assens te Gotland. Domburgh, pass. 4 Finisterre Echo. 4 van Dublin te Amsterdam. E'lsenburg, pass. 3 Finisterre Evertsen. 3 v. Delfzijl. Fraternité, 3 in Kalmarsund. Ferocia, 3 v. Blyth n. Haldén Fre.io, 3 van Kopenhagen naar Wismar Frisia, 4 v. I-Ieysham naar Dublin Glashaven III, v. Malmö te Falkenberg Gaasterland, 2 v. R'dam te Kinsslynn Haskerland. 3 v. Harlingen te Goole Hast I. 3 v. Southampton te C-ent. Helvetia, 3 te Norrköping v.Rostock. Hollandia, 3 v. MidcUesbro n. R'dam Holendrecht, 4 v. Liverpool t'e Oslo Henrlca, 3 v. Vianna te Belfast Jo, 3 v. Wear naar R'dam. Jokurma, 3 v. Grangemouth te Hamburg Jozef Swenden, 2 v. Antw. te Dublin Larlx, 3 te Zaandam v. Mö. Leuvehaven, pass. 4 Brunsbuttel. Merak, verm. 4 v. Nantes n. Rlb'adeo. May Star, pass. 3 Dublin. Mizar, pass. 3 Holtenau. Marcel'la. 4 v. Schiedam te Duinkerken. Matthew, 4 v. Oslo n. Vlaardingen, Mies, 3 v. Swansea te Treport Merak, 3 v. Bordeaux te Nantes. Nassauhaven, pass. 3 Brunsbuttel! Noorderhaven, 3 v. Someas n. Grangemouth Nieuwland, 3 v. R'dam te Grangemouth. Nettie, 3 van Newcastle te Odense. Njord. 3 v. Liverpool te Preston Norma, 3 v. R'dam te Londen. Nijenburgh, 3 van Oskarshamn naar R'dam, Pavo, 28 te Lovholmen v. Köping, Ponto, 2 te Hamina v. Helsinki. Ponza. 2 Brunsbuttel gepass. Poortvliet, 4 v. Rieme te Oslo. Prior, 4 v. Degenhamn n. Sodertelje Peter Swenden, 3 v. Newport Mon té Genl, Rema, 3 v. Christinestad n. Grangemouth. R. P. S., 4 v. AnUv, te Dublin verw. Seaham, 3 van Antw. n. Harlingen. Spes, 3 van Kalmar naar Visby Sporota, 3 v. Stettin naar Delfzijl, Strijpe, pass. 3 Starbpolwt. Tilly, 3 te Zaandam v. Ko'tka. Texel, 4 v R'dam te Bremen verwacht, Tom v. d. Heide, 2 v Casablanca n. Marseille, Tromp, 3 v. d. Tyne haar Leith. Timor, 2 v. Antwerpen te Annan. Toos, 4 van R'dam te Amsterdam Ton. 2 v Port Talbot te Huelva. Valbella, pass 3 Viscy. Vlier. 30 v. Coatzacoalcos n. Houston, Wllpo, 28 te Rafso v Mantyluoto. SLEEPVAARÏ Hudson, met bak en Sleepboot 1 v Dublin n. Sligo. Noordholland, n. Albany 3 120 m. Z ten 0, Bali. Noordzee, n. Melbourne met baggermolen 1 5' 14" Zuid 101' 18" Oost. Poolzee, n. Australië met sleep 2 8' 03" Z 124* 17" Oost. Rode Zee, n, Engeland niet ss. Khy'oer 1 44" Noord 9' 11" West. Schelde, met waterboot en sleepboot 2 van Hamburg naar R'dam. Thames, met baggermolen en hopper'oak 3 «r Sagarroad's bij Calcutta. Witte Zee, met baggermolen n. Bizerta 2 37* 37" Noord 9' 20" West De juist aangevangen Decembermaand belooft voor de afdeling Transportwezen van de Hoogovens een periode van feeste lijke huldigingen te worden, want niet min der dan zes medewerkers staan voor die maand op de erelijst der zilveren jubila rissen. De inzet van deze reeks, waarbij de baas van alle kranen op het grote bedrijf, de heer H. J. van de Watering de hoofdrol vervulde, vond plaats in het schaftlokaal. Als woordvoerder der directie trad de heer P. R. Bentz van den Berg op, die dank en felicitaties uitsprak, geaccentueerd door de gebruikelijke enveloppe. De gelukwensen van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies werden vervolgens aan geboden, waarbij de jubilaris het gedenk bord en getuigschrift der maatschappij ont ving. De chef van de afdeling Transportwezen, de heer W. Wiersma, schetste de populari teit en de deskundigheid van de heer Van EINDE. Vertaald uit het Engels door ANNE LORAINE De jonge vrouwelijke dokter Lynne Thorn gaat op in haar werk, waardoor ze weinig tijd overhoudt voor andere dingen. Als men haar er op wijst, dat ze zich eigenlijk overwerkt en dat ze nodig vacantie moet nemen, gaat ze hiertoe, tegen haar zin, over. Een oude dokter, onder wie ze gewerkt heeft en die veel invloed op haar heeft, wijst haar er op, dat ze door haar harde wer ken aan een eigen leven nog niet toe gekomen is en in een uitdagende stem ming sluit ze een weddenschap met hem, dat niemand tijdens haar vacantie zal merken dat ze een vrouwelijke dokter is. Ze zal alleen een vrolijk jong meisje zijn, dat op plezier uit is. In deze vacan tie ontmoet ze een jonge man die een beslissende rol in haar leven zal spelen, hoewel een huwelijk met hem niet door gaat. Na deze teleurstelling trouwt ze met een oudere collega en in dit huwe lijk, dat zich aanvankelijk laat aanzien als een verstandshuwelijk, vindt ze tenslotte na veel strijd haar geluk. Een boeiend verhaal over de strijd die een vrouw met grote verstandelijke gaven moest voeren om met zichzelf tot klaar heid te komen over haar taak als vrouw èn als dokter. 30COOOOOOOOOOOOQOOCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' de Watering, die het hoogoventerrein in alle hoeken, gaten en gaatjes kent. Uiter aard komt hij door zijn werk met vertegen woordigers van verschillende afdelingen in contact en door zijn wijze van optreden ge niet hij ook in die andere afdelingen ach ting en aanzien. „Voor mij is het inderdaad een voorrecht hier te mogen spreken", begon de heer J. J. Verswijveren, chef van het Vervoer, zijn jubileumrede, die getuigde van vriend schap en achting. De heer Verswijveren was tevens belast met het aanbieden van het geschenk een rijwiel van welke taak hij zich op uitstekende wijze kweet, Door de heer Sj. Tuinstra dichter van het „Transport" bij uitstek werd een door hem voor dit jubileum vervaardigd vers voorgedragen, waarna de heer J. Voer man, chef van de opslagterreinen, de ge lukwensen van zijn afdeling kwam aan bieden. ;J L Een vocale-muzikale felecitatie wertt gebracht door het „Halfdozijn-ensemo e van het Transportwezen". De combmau bestond uit zang van twee lieftallige jong®* dames, drie mondharmonica-virtuozen e een vaardig guitarist. Uit het daver applaus bleek, dat dit eerste optreden het ensemble zeer werd gewaardeerd. De Technische Dienst werd vertegen woordigd door de chef der afdeling,den J. P. Kuijper, die zijn huldigingsrede ver gezeld deed gaan van een fraai voor'D van instrumentmakerswerk: een mi kraan-mantelblok gemonteerd we~r, door de heer J. Woortman vervaardig De heer J. A. Rodenburg, chef van n Planbureau en de heer H. Klok, chef v administratie van het Transpor^ spraken namens hun afdelingen. De heer apidi\cn iidiueuö nun tuuuiwo"- - J. W. Dijkman, kraandrijver, en d.- van P. Heiloo, veiligheidsman, brachte. waardering van de „zwarte j°ngei1 het vervoer" voor de ondervon* n^j. raadschap naar voren, waarna de ra meester, de heer A. Vink, weer een facet van de persoon en het werü jubilaris in het licht plaatste. Mevrouw van de Watering we alle sprekers in de huldiging betro het Schouw over „De Meerweiden' Het college van dagelijks bes waterschap „De Meerweiden ten van het Noordzeekanaal brengtte dat op Woensdag 12 December sen worden gedreven over de zuivern de sloten. wnensd# De herschouw zal zo nodig op 19 December worden gehouden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6