Haarlems Dagblad inder geluid „In zeven weken 117 doden in kanaalzone" Noodtoestand in Caïro Oost - Duitsers komen niet Standpunten naderen elkaar Church ills missie naar Washington Weerbericht Egyptisch ministerie verklaart: Noordelijken noemen neutrale waarnemers Centraal Visserij-„lab" in IJmuiden West-Duitse burger luchtvaart herrijst Debatten gaan door tijdens Algemene Vergadering „Wij komen concrete besprekingen voeren" Het woord is aan Ondertekening van Benelux-verdrag Minister Mansholt: Subcommissie voor ontwapening PROF. SUPOMO: l|e rw tad =ht. >an. iht je JAARGANG NO 128 joreaux: Kennemerlaari 154, Telef. Adm. 5437. 0, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jenas\veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle af delingen 15295 «lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 Hoofdredacteur: Robert Peereboom VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 292 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman l GROTE VIER vergaderen te Parijs, in subcommissie, over de ontwape- voorstellen. Het klinkt wat ongewoon: Subcommissie lijkt volgens onze vader de vergader-practijk en welk volk "beter wat vergaderen is dan wij? ;",e bescheiden verzamel-vorm voor de 'Groten. Het is evenwel formeel hele- in orde. Alleen zijn het niet de vier ■m die president Auriol bijeen wou .;2en. toen hij zijn openingsrede in de °blée der U.N.O. uitsprak. En zij heb- ook niet de agenda die hij voorstond, elijk: geen agenda. Zijn idee was dat 7$rst eens, achter gesloten deuren, in algemeen gesprek toenadering zouden ,nte vinden. En dat de vier deelnemers 'eiders der regeringen zouden zijn, met .jan en Stalin inbegrepen. Op zo hoog "u staat de subcommissie niet. Er zit maar één minister van Buitenlandse nin: de Rus Wysjinski. Vertegenwoor- jjsvan Amerika, Engeland en Frankrijk 'in deze volgorde Jessup, Selwyn Lloyd Jules Moch en zij bepalen zich tot één ienverp, dat overigens een uiterst moei- "onderwerp is: het bereiken van een ge- ■nschappelijk ontwapeningsplan nadat uiteenlopende voorstellen door West Oost zijn gedaan. Blijkens een verkla- van Wysjinski is de Rus op één punt •hietelijker geworden. Dat wil nog niet en dat men slagen zal. Het beste dat .kan verwachten is, dat deze poging •lotte toch tot de samenkomst der vier .ringsleiders zal voeren, die Auriol heeft •gesteld. In wezen is dit maar weer half er is trouwens meer nodig dan een apeningsplan om tot een werkelijk Eet gaat op het gebied der federatie- jiien precies zo: men ontwijkt de moei de grote oplossingen. Wel heeft Straats- :g ditmaal reeds bewezen, dat de Engel- in hun onwil, om daadwerkelijk met 'st-Europa mee te doen steeds meer in inauw worden gedreven. Zoals wel te •achten was en hier ook in uitzicht gesteld blijkt de huidige Conservatieve «ring in Londen niet williger dan het our-bewind was. Dat is verleden week heel duidelijk gebleken toen de Britse ister van {Binnenlandse Zaken, Sir id Maxwell Fyfe, te Straatsburg haar punt moest toelichten. Het lijkt md dat een minister van Binnenlandse en dat doet, maar hij sprak dan ook niet als zodanig. Hij sprak als pementslid, afgevaardigd naar Straats- is. In Engeland moeten namelijk de mi ners parlementslid zijn. Voor Maxwell rfe was het een zware taak, want hij is federalist. Nu keerde hij zich, in een r die door het bezoek der Amerikaanse liementariërs aan Straatsburg al geladen a, niet alleen tegen Europese maar ook en Atlantische federatie. Dat deed La ns tenminste niet. Maxwell Fyfe noemde fiere federatie een „irreëel" denkbeeld, fat federatie zou betekenen dat men ilere r§geringstaken aan een federaal be- cdzou moeten overdragen, met een zorg- -Jg-getrokken scheidingslijn tussen fe- rile en staats-bevoegdheden. „Niemand verwachten dat Groot-Brittannië deze i» zou inslaan." Ge kunt u afvragen waarom juist Groot- Ütiannië die weg niet zou kunnen in- an. Op deze plaats is al meermalen ge reven over de tegenzin die vooral de sü, eilander als hij is en nationaal-uit- nderlijk als hij zich voelt, bij zulke om- ratelende hervormingsplannen ervaart, ie gedachte, niet alleen meer Brit maar iEuropeaan te moeten zijn en zelfs een van zijn zelfbestuur aan een nieuw of „Atlantis" te moeten afstaan trecht tegen zijn overgeleverde begrip- Hen zijn nationale zelfgenoegzaamheid r. Dat is het werkelijke grote bezwaar, iüls onze Londense correspondent dezer ih'en nog opmerkte: het grote bezwaar is aotioneel. een gevoelskwestie. Daar kon jiawell Fyfe zijn openbaar betoog te batsburg evenwel niet op baseren. Even szijn persconferentie. De repliek öp zulk j-iument zou al te zeer voor de hand ge- fen hebben. Dus moest hij zich maar ter verschuilen achter de geen-steek- badende bezwaren met betrekking tot het bise Gemenebest. lotussen zijn niet alle Engelsen zozeer r«»illig als hun regeringen en blijven b allen ongevoelig voor de drang der $*urtenissen en voor de ontwikkeling, die jjsds duidelijker tot federatie noopt. In de ^else Pers wordt onrust merkbaar. Het ®'dartikel in The Observer van 2 Decem- heeft aanleiding gegeven tot de titel wen dit hoofdartikel: Een ander geluid, p blad begint met zich af te vragen of --ropese Unie niet tot Atlantische Unie zou önen leiden. Het erkent dat federatie van •'■uvereine scaten een grote constitutionele «neming is, en dat als vroegere grote Rondheden daartoe behoren men van f omwenteling op internationaal terrein M spreken. „Niemand zal lichtvaardig een besluit nemen of het als over- ^smaatregel in tijdelijke moeilijkheden a?nvaarden. Maar er zijn historische •te, die niet door kleiner middelen over een kunnen worden. En op zijn zwakst gedrukt is er een sterk vermoeden, dat ^wereldcrisis van deze tijd tot dit soort «aoort. Ook is federalisme geen „irreëel" j^beeld. Federalisme heeft zijn waarde f-öe praetijk bewezen in Australië, Cana- Duitsland en in het grootste politieke ••wesvan de nieuwe tijd, zo niet van alle afj, ^at van de Verenigde Staten". ■J Engelse blad betoogt verder dat „N.A. (de Noord-Atlantische Verdrags Or- ii bUf6) s'ecklt: opschiet met haar streven, reek i steken 'n de verwarring van een c elkaar-hinderende commissies, die r °P zichzelf een internationale confe- 'a? meeste niet efficiënt, beneden Skin - e" ver0U(derd zijn. Men kan moei de m'en i^oe de huidige stuntelige coalitie rn^°,ei.'jkheden overwinnen kan. la waarlijk niet alleen de huidige La. p bedreiging die dringt naar Atlan- ülen era^e- Alle belangrijke verschijn- Een j,^n,onze tijd duiden op hetzelfde, ty, .n'""Staat met vijftig millioen men- •it ei»o 0°t-Brittannië zal nooit meer fa oÜ kracht alleen („in her own right") mogendheid zijn. Evenmin kun- J eroP hopen, ons Gemenebest en Ptfe alleen te behouden. Nu reeds CAïRO. (Reuter). Volgens een bekend making van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken zijn in de zeven we ken, die zijn verlopen sinds Egypte het verdrag met Engeland opzegde, 117 Egyp- tenaren gedood en 438 gewond. Bij een botsing te Caïro tussen studen ten en arbeiders enerzijds en de politie anderzijds, zijn 30 betogers gewond. Ook zes politiemannen liepen wonden op. De politie maakte van vuurwapens en traan gas gebruik. De betogers eisten van de re gering, dat zij haar aangekondigde poli tiek ten aanzien van Engeland zou uit voeren. Na de demonstratie is te Caïro de nood toestand afgekondigd. De Egyptische minister van Binnenland se Zaken, Foead Serag El Din Pasja, heeft op een persconferentie in antwoord op een vraag verklaard: Ik kan kortweg zeggen, dat de toestand wat betreft de betrekkin gen tussen Engeland en Egypte slechter wordt. De toestand zal niet verbeteren, zo lang Egypte's nationale verlangens en rechten niet zijn verwezenlijkt. Er heerst orde en vrede waar geen Britse troepen gestationneerd zijn. De jongste incidenten in de kanaalzone zijn te wijten aan Britse aggressie, aldus de minister, die er aan toevoegde, „Egypte zal geweld met geweld beantwoorden". Hij deelde voorts mede, dat van Don derdag af alle demonstraties in het gehele land verboden zullen worden. De politie zou dit verbod „met alle middelen" hand haven. Over de demonstraties van studenten en arbeiders in Caïro en Alexandrië zei hij, dat herriemakers en onhandelbare elemen ten zich bij de demonstranten hadden ge voegd en deze tot aanvallen op de rege ringsmacht hadden aangezet. Er waren on geveer dertig personen aangehouden. Van Engelse zijde te Ismailia wordt ver nomen dat de Britse militaire bevelhebber van de stad, brigade-generaal Greenacre, Dinsdag een tweede, in zeer krach tige bewoordingen gesteld schrijven heeft De „commissie ad hoe" der UNO heeft besloten vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland uit te nodigen tot overleg in UNO-verband over de mogelijkheid om al-Duitse verkiezingen te houden. Een Oost- Duitse regeringswoordvoerder heeft thans verklaard, dat Oost-Duitsland geen ver tegenwoordigers naar Parijs zal zenden om deel te nemen aan de besprekingen in de algemene vergadering van de UNO over de mogelijkheid van vrije en geheime ver kiezingen in geheel Duitsland, aangezien de UNO in deze niet bevoegd wordt ge acht. Reeds 500 doden geborgen op Camiguin De gevolgen van de uitbarsting op het Philippijnse eiland Camiguin, waar de vul kaan de Hibok opnieuw in werking trad, zijn nog niet te overzien. Men vreest dat meer dan 2000 personen zijn omgekomen. Totnogtoe zijn vijfhonderd lijken gebor gen. Nu de hitte is verminderd kunnen reddingsploegen dieper het geteisterde ge bied binnengaan. komt de verdediging van Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland in de praetijk voor Amerikaanse, niet voor Britse verantwoor delijkheid. Willen wij, weigerend deel uit te maken van een Atlantische Unie, liever trotse aftakeling (in de stijl van de vroe gere Spaanse wereldmacht) dan levende groei?" Tot zover The Observer. Gij zult met mij erkennen: een ander geluid. Pro Atlantische Unie. Nog niet helemaal pro-Europese Unie maar toch ook op dat punt niet afwijzend. R. P. gezonden aan de Egyptische gouverneur van Suez, Ibrahim Zaky El Kholy Bey. „Deze brief moet resultaten opleveren", al dus luidde de commentaar er op van de zelfde zijde. In verband met de betogingen te Caïro van Woensdagmorgen heeft de minister van Openbare Voorlichting met ingang van Donderdag de sluiting bevolen van alle scholen te Caïro en Alexandrië. In het centrum van Alexandrië is Woens dagavond in een Brits onderwijsinstituut een kleine bom ontploft. Een Egyptisch student werd ernstig gewond. PANMOENDJOM (Reuter). De Noor delijken hebben gisteren verklaard, dat Tsjechoslowaküe, Polen, Zwitserland, Zwe den en Denemarken in aanmerking zouden kunnen komen als „neutrale waarnemers" voor het verrichten van een inspectie ach ter de linies tijdens een wapenstilstand op Korea. Een woordvoerder van de UNO zei, dat deze landen overigens slechts als voorbeel den zijn genoemd van het soort landen, dat neutraal kon worden geacht. Denemarken en Zweden zouden als neu traal worden beschouwd ondanks het feit, dat deze landen medische hulp ter beschik king van de UNO-troepen op Korea hebben gesteld. Van de zijde van de UNO wijst men er op, dat het Noordelijke plan inzake neutrale inspectiegroepen nog in de lucht hangt. De verbondenen hebben het aan vaard noch afgewezen. PANMOENDJOM, (Reuter) de Noor delijken hebben vandaag hun weigering opgegeven om de voorstellen voor het toe zicht op een wapenstilstanrisovereenkomst punt voor punt te behandelen. In een ver klaring van de UNO wordt er evenwel aan toegevoegd, dat de besprekingen die volg den slechts overeenstemming op enkele punten hebben opgeleverd. Nader wordt gemeld dat de Noordelijken de hoofdpunten van het uit 8 punten be staande voorstel van de UNO verworpen hebben. Ook hebben zij geweigerd het licht gewijzigde geallieerde voorstel tot het in stellen van gemeenschappelijke inspectie- groepen in overweging te nemen. De UNO heeft thans een nieuw plan van eveneens acht punten voor het toezicht op de wapen stilstand ingediend. Het vandaag door het achtste leger uit gegeven communiqué zegt dat 220 Noorde lijke voertuigen zijn vernietigd bij onafge broken nachtelijke luchtaanvallen. Zeven uur lang hebben tanks van de UNO ge vuurd op Noordelijke bunkers ten Westen van Jontsjon. Betoging in Teheran TEHERAN, 6 December (Reuter). Vanmorgen hebben honderden mannelijke en vrouwelijke studenten te Teheran een betoging gehouden. Een groot aantal poli tiemannen en militairen hadden de stra ten, die naar de universiteit voeren afge sloten. Toen brandslangen op de demon stranten werden gericht gooiden de demon stranten met stenen. Aan beide zijden vie len gewonden. Politieversterkingen, bijge staan door aanhangers van premier Mos- sadeq gewapend met knuppels en messen, vielen daarop de studenten aan. De beto gers verspreidden zich pas nadat nog meer militairen met zware machinegeweren waren ontboden en waarschuwingsschoten waren gelost. Het Perzische kabinet heeft een spoed zitting belegd en overweegt de afkondi ging van de staat van beleg. Naar verluidt hebben verscheidene de monstranten ernstige wonden opgelopen. Een politie-agent zou om het leven geko men zijn. Aanbevelingen van de Straatsburgse assemblee STRAATSBURG (Reuter). De con sultatieve vergadering van de Raad van Europa nam Woensdag eenstemmig drie aanbevelingen aan betreffende een nauwere Europese samenwerking, te weten een be treffende een gezamenlijke politiek ten aanzien van volledige tewerkstelling, voorts een tot het oprichten van een Europese postunie en tenslotte een over het uitgeven van een serie postzegels van de Raad van Europa. De aanbevelingen zijn thans naar het ministerscomité gezonden, dat hierover in laatste instantie de beslissing heeft. In de aanbeveling betreffende een ge zamenlijke politiek ten aanzien van vol ledige tewerkstelling wordt voorgesteld, dat ieder lid van de Raad van Europa zijn politiek op dit gebied onderzoekt en zo nodig een voorraad grondstoffen aanlegt en een inkoopraad opricht. Voorts moet ieder land tweemaal per jaar aan de raad de laatste gegevens over de tewerkstelling, de prijzen en de econo mische situatie in het algemeen verstrek ken. De voorgestelde postunie zal ook betrek king hebben op het telefoonverkeer. Dit moet worden uitgewerkt op een internatio nale conferentie. De binnenlandse post- tarieven zullen ook gelden voor het verkeer tussen de betrokken vijftien staten. De kosten van telefoongesprekken zullen uit sluitend naar afstand worden berekend. Volgen de Luxemburgse afgevaardigde Nicolas Margue, die het voorstel indiende, zullen de inkomsten van de nationale pos terijen slechts een tot twee procent dalen. De postzegel van de „Europese eenheid" zal in alle betrokken landen gelijk zijn. De zegel zal echter worden gedrukt en ver kocht door de Franse posterijen. De con sultatieve vergadering zal vanmiddag weer bijeenkomen. Terreur tegen Duitse kranten STUTTGART (Reuter). De politie van Stuttgart heeft meegedeeld, dat zij vermoedt, dat de brand op de redactie en in de drukkerij van de „Frankische Nach- richten" te Tauberbischofsheim (bij Stutt gart) opzettelijk is veroorzaakt. De brandweer slaagde er in de brand snel te blussen en volgens de politie zijn in de ruimte, waar de brand ontstond, in petroleum gedrenkte lappen en stapels papier gevonden. De politie vermoedt poli tieke beweegredenen voor de brandstich ting. Eerder deze week heeft de „Stuttgarter Zeitung" brieven ontvangen, waarin ge dreigd is het gebouw op te blazen als de krant niet een aansluiting op het bericht over de behandeling van Amerikaanse krijgsgevangenen in Korea publiceert. De brief, die geschreven zou zijn door voormalige Duitse krijgsgevangenen, eist dat het blad een bericht opneemt, waar door de „gemene behandeling van Duitse krijgsgevangenen door Westelijke geallieer de troepen in sommige kampen" in het juiste licht wordt gesteld. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op zijn begroting 1952 deelt minister Mans- holt onder meer mede dat het in de bedoe ling ligt, het biologisch visserij-onderzoek in de Noordzee te stimuleren, mede door de stichting van een centraal laboratorium voor visserij-onderzoek in IJmuiden. BONN (Reuter) De Westelijke ge allieerden hebben besloten West-Duits land toe te staaii eigen binnenlandse vlieg- diensten in te stellen. Het vliegtuigperso- neel zal echter voorlopig uit buitenlanders bestaan. Het zal West-Duitsland voorts niet zijn toegestaan zelf vliegtuigen te bouwen, aldus Westelijke geallieerde krin gen te Bonn. De officiële reden voor het feit, dat het personeel voorlopig uit buitenlanders zal bestaan, is, dat West-Duitsland na zes jaar vliegverbod niet over personeel beschikt, dat is opgeleid voor het vliegen met moderne toestellen. De betrokken ontwerp-overeenkomst tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden zal deel uitmaken van onge veer zes conventies en een twaalftal sub conventies, die tezamen het bezettings statuut zullen vervangen en de grondslag leggen voor het deelnemen van West- Duitsland aan het Europese leger. Het stelsel van conventies en subcon venties is hiermee in ontwerp gereed. Men verwacht, dat de Westelijke Hoge Commissarissen het ontwerp aan dr. Ade nauer zullen overhandigen, wanneer deze uit Londen terugkeert. Het is nog niet duidelijk, of de Westelijke mogendheden zullen staan op een financeel aandeel in de op te richten West-Duitse luchtvaart maatschappijen. Zij zouden de positie van haar eigen maatschappijen willembescher- men, die reeds een uitgebreid luchtvaart- net in West-Duitsland hebben opgebouwd. De betrokken maatschappijen zijn de „Pan American Airways", de „Transworld Air lines", de „British European Airways", de „Air France", de KLM en de Scandinavi sche SAS. PARIJS (Reuter). Op de bijeenkomst -van de subcommissie voor ontwapening van Woensdag herhaalden Jessup (Ame rika) en Selwyn Lloyd (Engeland) het Westelijke standpunt, dat een ontwape ningsplan een afdoend stelsel voor telling van alle strijdkrachten en bewapening, waaronder de atoomwapens moet omvat ten. Gemeld wordt, dat Wysjinski op de bij eenkomst heeft verklaard, dat de Sovjet- Unie ten volle bereid is inlichtingen over strijdkrachten en bewapening te verstrek ken, doch dat hiervan niet een vooraf gaande voorwaai'de voor een ontwape ningsplan zou mogen worden gemaakt. Hij legde er de nadruk op, dat inspectie door een internationaal lichaam uitgeoefend zou moeten worden, dat onder de Veilig heidsraad ressorteert. Daarna werd gesproken over de manier, waarop een telling van de wereldbewape ning zou moeten worden uitgevoerd. Vol gens Wysjinski diende een internationaal controle-orgaan genoegen te nemen met het ontvangen van officiële gegevens, door regeringen over hun strijdkrachten en be wapening verstrekt. Volgens het Weste lijke standpunt moet een telling, om doel matig te zijn, door een internationaal, van regeringen onafhankelijk lichaam worden ondernomen. Naar verluidt zouden de vier mogend heden over de samenstelling van een ont wapeningscommissie te ver van elkaar af staan. Reeds zou de Sovjet-Unie er mee hebben ingestemd, dat de commissie wordt samengesteld uit de elf leden van de Vei ligheidsraad plus Canada. Naar verluidt bleek op de zitting van Woensdag duidelijker dan ooit, dat de Sovjet-Unie niet zozeer belangstelling heeft voor bespreken van de bijzonder heden van een mogelijk ontwapeningsplan dan wel vooral twee dingen wil bereiken: Een plechtige verklaring van de Algemene Vergadering, dat atoomwapens nooit ge bruikt zullen worden, en een overeen komst van de vijf grote mogendheden, ter vermindering van de bewapening met een derde. De voorzitter van de Algemene Verga dering der UNO, dr. Padilla Nervo, die tevens de besprekingen in de subcommis sie voor ontwapening leidt, heeft Woens dag na de zesde bijeenkomst van de sub commissie medegedeeld dat ten aanzien van de Westelijke ontwapeningsvoorstel len en de hierop ingediende Russische amendementen „zeer duidelijke verklarin gen" over de verschillende standpunten zijn afgelegd. Hij erkende, dat het moeilijk zal zijn om over de verschilpunten overeenstemming te bereiken. Hij sprak echter de hoop uit, dat over een of twee dagen het onderzoek van de Westelijke resolutie en de hierop ingediende amendementen zal zijn vol tooid, Deze stukken vormen de basis voor het werk van de subcommissie. De besprekingen worden vandaag voort gezet, terwijl de Algemene Vergadering bijeenkomt, die door een vice-voorzitter wordt geleid. Het was een weinig spraakzame prof. Supomo, die gistermiddag een kruisverhoor kreeg te doorstaan van Nederlandse jour nalisten, die naar Schiphol waren gekomen om van hem bijzonderheden te vernemen over het standpunt, dat Indonesië zal in nemen op de besprekingen over het Unie statuut en West-Nieuw-Guinea, die zeer waarschijnlijk begin volgende week te Den Haag beginnen. „Het is de bedoeling", zo zei de Indo nesische hoogleraar en hoofd van de Indo nesische delegatie voor deze besprekingen, „dat wij concrete besprekingen gaan voe ren. Ik breng een concreet program voor de onderhandelingen mee, zowel voor het Unie-statuut als voor het probleem Nieuw- Guinea. Voor ons, Indonesiërs, zijn deze problemen even belangrijk en wij hebben het gevoel, dat als deze beide problemen zijn opgelost, er zich geen nieuwe wrijf punten voor Nederland en Indonesië zullen voordoen". Op vragen of Indonesië een beslissing in het ene vraagstuk afhankelijk zal stellen van een beslissing in het andere vraagstuk, of Indonesië eerst Nieuw-Guinea en daar na het Uniestatuut op de agenda geplaatst wil zien, of prof. Supomo na verloop van tijd nog ruggespraak zal houden met zijn regering te Djakarta, wenste de Indonesi sche regeringsvertegenwoordiger geen ant woord te geven. De Indonesische regeringsvertegenwoor diger was vergezeld van zijn echtgenote en verscheidene andere leden van de Indone sische delegatie alsmede van leden van de Indonesische delegatie bij de UNO te Parijs. Hij werd begroet door de staatssecreta rissen Blom en Götzen en de heer Djumha- na, waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. Henry Wads worth Longfellow: Aanwezigheid staatshoofden uitgesloten geacht Naar aanleiding van een bericht in het pasverschenen nummer van „Benelux- Nieuws" als zou vermoedelijk in Januari of Februari in Den Haag de ondertekening plaats vinden van het Beneluxverdrag in zake een Economische Unie in tegenwoor digheid van Koning Boudewijn van België, Groothertogin Charlotte van Luxemburg en Koningin Juliana, diene het volgende. Dit bericht is volkomen ongerijmd aan gezien, naar men ook met nadruk stelde in officiële kringen in Den Haag, de onder tekening van een dergelijk verdrag nooit in tegenwoordigheid van de staatshoofden maar alleen door de verantwoordelijke mi nisters onderling pleegt te gebeuren. Men acht het in die kringen dan ook uitgesloten, dat zich iets dergelijks met betrekking tot de bedoelde overeenkomst zou voordoen. Iets anders is bovendien nog dat, wanneer de Koning der Belgen zijn eerste officiële bezoek aan Nederland zal brengen op welk tijdstip dat zal geschieden staat nog geenszins vast hij dat heus niet zal doen om het te laten samenvallen met een ge beurtenis als zoëven vermeld en zeker niet tegelijkertijd met een officieel bezoek van de Groothertogin van Luxemburg. Overigens is het voorshands nog zeer twijfelachtig of men reeds vóór Maart 1952 zo ver zal zijn dat het tot ondertekening van het te maken verdrag voor de Econo mische Unie zal kunnen komen. Nog on langs heeft minister Drees in antwoord op mondelinge vragen van het Tweede Kamer lid Nederhorst (Arb.) kenbaar gemaakt wat er alzo nodig is aan voorbereidende studies en overleg eer het tijdstip voor ondertekening van een definitieve ver dragstekst is aangebroken. Het is dus op zijn zachtst uitgedrukt voorbarig om aan te nemen dat in Januari of Februari de mi nisters van de Beneluxlanden in staat zul len zijn hun handtekening onder een ver drag inzake een Economische Unie te plaatsen. Voor zijn vertrek naar Washington op 29 December zal Churchill een radiorede houden tot het Engelse volk. Nu de rege ring zich na de verkiezingen in een over gangsperiode bevindt welke min of meer als een anti-climax gekomen is, omdat de meeste dingen op de oude voet moesten worden voortgezet en dramatische beslui ten, die vele kiezers hadden verwacht, tot dusverre zijn uitgebleven, is er op Chur chill algemene aandrang uitgeoefend om een uiteenzetting te geven van de weinig rooskleurige toestand Aangezien het parlement deze week tot eind Januari met kerstvacantie gaat, krij gen de ministers de gelegenheid tot gron dige studie der problemen. Bovendien is het wachten op Washington, daar voor En geland in de naaste toekomst veel, zo niet alles, van Amerika afhangt. De grote vraag is thans in hoeverre En geland genoodzaakt zal zijn tegen wil en dank nieuwe Amerikaanse hulp te vragen en in hoeverre Amerika bereid zal zijn deze eveneens tegen wil en dank te verlenen. Een andere vraag is of Engeland de eind dezer maand vervallende aflossingstermijn van de grote lening van 1947 zal kunnen voldoen of dat het uitstel zal vragen voor de terugbetaling van de interest waartoe het blijkens de desbetreffende clausule ge rechtigd is. Churchills doel is te streven naar een zo realistisch mogelijk deelgenootschap tus sen beide landen. Zijn missie is een andere dan die van Attlee, die precies een jaar geleden naar de Verenigde Staten ging om de atoomoorlog in Korea af te wenden. Het tweede belangrijke punt dat Attlee aan roerde was het vraagstuk van een zo billijk mogelijke toewijzing aan de importerende landen van de schaarse grondstoffen. In dit opzicht zijn sindsdien vorderingen ge maakt. Churchill gaat naar Washington en Ot tawa om over alle aspecten van de Atlan tische samenwerking van gedachten te wis selen, waarbij hij een poging zal doen om de vertrouwde sfeer van onderling begrip, welke tussen Roosevelt en hem in de oor logsjaren bestond al waren er natuurlijk ook vaak spanningen tussen hen te her stellen. Maar Churchill heeft genoeg wer kelijkheidszin om te beseffen, dat, ondanks de goede gezindheid in Amerika jegens zijn persoon, niet alle kloven tussen beide lan den zullen kunnen worden overbrugd. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 December Vrydag 7 December Hoog water: 10.47 en 23.23 uur. IJmuider Courant Directeur gelijk te komen. Ifcropa" bi'e Vormen. Haar economische mobili- tijfii WOr'<t ,'10rt;end omdat zij in twaalf of h,en nationale onderdelen gesplitst is. Woensdagmiddag arriveerde op Schiphol een gedeelte van de Indonesische delegatie die overleg komt plegen, omtrent het Unie- statuut en de kwestie Nieuw-Guinea. Staatssecretaris L. Götzen (rechts), die ter verwelkoming van de bezoekers aanwezig was, met de leider der delegatie, prof. Supomo, op het vliegveld. Twee Franse geleerden hebben acht jaar gewerkt aan deze protonen-microscoop, die vele malen „krachtiger" is dan de thans gebruikte electronen-microscopen en 600.000-voudige lineaire vergrotingen mo gelijk maakt. Met dit 2,5 meter hoge appa raat, waarvan men op de foto de voorzijde ziet, hoopt men bepaalde „zware" atomen, enkelvoudige moleculen en de kleinste virussen („ziektekiemen") zichtbaar te kunnen maken. Gisteravond om acht uur is de ophaalbrug over Zijkanaal C bij Buitenhuizen aange varen door een grote baggermolen, de „Beverwijk 15" van de firma Van Hattum en Blankevoort. Het bedieningshuisje werd zwaar beschadigd en men schat de schade op f 10.000. Bij de laagste eb treedt de wisse ling van het getij in. (Van onze parlementaire redacteur) (Van onze correspondent in Londen) ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht hier en daar mist, overigens veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien maar ook opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. Iets lagere tempe raturen. 7 December Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.34 uur, onder 1.52 uur. Hoog water: 9.35 en 22.09 uur. Laag water: 4.35 en 16.25 uur. Laag water: 6.01 en 18.33 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1