Eedsaflegging moet geschieden in de Nederlandse taal Chefariite ,4 Wereldnieuws PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Christiansen wordt vóór Kerstmis vrijgelaten De radio geeft Vrijdag Beter resultaat met 4 middelen tegelijk ORR Mgr. Stepinac voorwaardelijk vrij MINISTER MULDERIJE Zwarte Piet in de Tweede Kamer c&'H Barteljc Adenauer in Londen Behandeling over treding pr ij sopdr ij vings wet Mr. P. J. Oud gezien door zijn tijdgenoten Honderd melkkoeien naar Italië Haagse hof behandelde ongeluk in Amsterdam-N RAT noch MUIS Zuid-Afrika's houding vindt geen by val Kort nieuws ?-e 1 Emigratie-commissie opgericht te Brussel DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Bij zijn beantwoording van de in de Tweede Kamer bü de begroting van Justi tie gemaakte opmerkingen begon minister Mulderije met de verklaring dat hij niet als Sinterklaas zou optreden en dus niet gul zou zijn met geschenken en verrassingen. De enige verrassing was zijn mededeling dat de Duitse ex-generaal Christiansen nog vóór Kerstmis zal worden vrijgelaten. Eerlang, zo deelde mr. Mulderije verder mee, zullen aan de Kamer een aantal, in overleg met de vaste Kamercommissie voor Privaat- en Strafrecht opgestelde vraagpunten worden overgelegd, welker beantwoording mede zal bijdragen tot her ziening van ons Burgerlijk Wetboek. Aan prof. Meyers, de man, die dit grote werk op zich heeft genomen, moge het gegeven zijn, zelf de voltooiing van die arbeid te kunnen aanschouwen. Notariaat Wettelijke maatregelen ter invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen en de oprichting van een notarieel pensioenfonds, waaraan de Staat echter zelf niets ten koste zal leggen, zijn thans weldra op komst, zodat, aldus de minister, dan ge sproken kan worden van „Pitlo de Over winnaar"; deze hoogleraar heeft namelijk hiervoor geijverd, ook in de door hem voorgezeten commissie ter bestudering van dit vraagstuk. Opneming in het Wetboek van Strafrecht van de doodstraf voor gewone misdrijven moet men van deze bewindsman niet ver wachten. Voor vergaand ingrijpen tegen pers-exces sen als in het destijds (1939) trouwens door de Kamer ongunstig ontvangen wetsont werp ter bescherming van de openbare orde, zou minister Mulderije pas gaan voe len, als er niets anders zou overblijven. Zo nodig zal de minister met een voorstel tot wetsaanvulling komen ter bestrijding van hazardspel, voetbal-„pools" en derge lijke, wanneer de bestaande bepalingen niet voldoende zouden blijken te zijn, wat de minister die het intussen voor premie, leningen opnam echter onwaarschijnlijk achtte. Geen eedsaflegging in de Friese taal Tot besluit de Friese kwestie. Om histo rische redenen erkent de minister het Fries als taal der Friezen. Hierop liet de be windsman helaas een droge voor lezing volgen van een droog professoraal taalwetenschappelijk betoog, hierop neer komend dat het Fries geen dialect, maar een taal is. De Friezen leren Nederlands ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 9.45 Ka merorkest. 10.15 Symphonette-orkest. 10.55 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire reportage. 13.25 Amusements muziek. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 15.00 Schooluitzen- ding. 15.30 Kamerkoor. 15.50 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Kent de priester het leven?, causerie. 18.25 Platen. 18.35 Regeringsuit zending: Indonesië's geestesleven. 18.45 Voor de jeugd. 18.55 Platen. 19.05 De uniformen van de luchtmacht, causerie. 19.15 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Pianoduo. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Platen. 20.30 Aan 's lands grenzen, klankbeeld. 21.10 Residentie orkest. 21.35 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 21.55 Operaconcert. Pl.m. 22.10 De nota Rutten en het voorgezet onderwijs, causerie. 22.45 Ik geloof in ene, heilige, Ka tholieke Kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.3024.00 Lichte muziek. HILVERSUM H 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 School radio. 10.50 Voor zieken. 11.20 Voordracht. 11.40 Cello en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Wij en de mu ziek. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Beurs en buikriem, cau serie. 19.30 Televisie en vrije tijd, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk, causerie. 21.00 Ernani, opera. 21.50 Buiten lands weekoverzicht. 22.05 Mod§rne lichte muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In Huwelijk en Gezin, causerie. 23.30—24.00 Orgel. TELEVISIE (zender Lopik). Experimenteel programma. 20.1521.05 u.: „Dertigduizend", kroniek van actuele en interessante zaken. „De Derde Kamer" of „De smartelijke verdelging van de ledigheid", dramatische klucht. Egyptische kunst. Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.15 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Orkest. 1.2.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Piano, viool en cello. 16.07, 16.15 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Causerie. 20.00 Pla ten 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Opera. Nadat minister Mulderije Woensdag middag zijn rede ter verdediging van de begroting van Justitie had geëindigd leidde voorzitter Kortenhorst de be sprekingen in tweede instantie als volgt in: De minister heeft, zijn woord gezegd. Hij sprak uitvoerig en oprecht. Het woord is thans weer aan de leden. Niet allen zijn wellicht tevreden en wensen nog een speech te plegen. Het spreekt vanzelf: kort en gedegen om nu op tijd gereed te komen. Want de maan schijnt door de bomen. Spreek vijf minuten, langer niet en vrees de gard van Zwarte Piet. ADVERTENTIE Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Haar in één tablet verenigd, is de werking nég beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijnen of griep, wanneer een ander middel faalt. cCoeé HAonde/z&tf ADVERTENTIE )RISSTR 1 LAMSHUID HANDSCHOENEN op school en kennen het voor het overgrote deel. „Professor Gerbrandy heeft wel ge zegd, dat hij er veel. moeite mee gehad heeft, maar het blijkt wel, dat het wel lukt als je het maar volhoudt." Volgens wet en jurisprudentie moet men zich strikt houden aan de tekst van de eedsformule. In beginsel moet, wil de eed geldig zijn, het Nederlands gebruikt wor den. Het gaat hier om de eenheid voor de landswetten, voor het rechtsgezag en voor de met dat gezag beklede organen, waar mee aan de eenheid van het Fries niets tekort wordt gedaan. Dit dienen de kam pioenen voor het Fries wel te bedenken. Verkeerd was het deze zaak zo op de spits te drijven. Wederzijds moet men met waar dering en respect handelen. De Friezen moeten inzien dat de eenheid van het volk in de rechtspleging tot uiting komt en hier dienen de Friezen met ons allen schouder aan schouder te staan. Voordat de minister aan het woord kwam had de heer Schep s (Arbeid) een plei dooi gehouden ten gunste van de politieke vluchtelingen, in welk opzicht hij ook wil de weten hoe de uitzetting uit Nederland van vreemdelingen geschiedt, of dit neer komt met name wat de bona-fide poli tieke vluchtelingen betreft op een „op jagen". Nadat voorzitter Kortenhorst vanwege Sinterklaas in dichtvorm de leden had aangespoord tot kortheid, werd gerepli ceerd. Mr. Vonk (V.V.D.) was geenszins be vredigd door hetgeen de minister had ge antwoord op zijn verwijten inzake de zaken-Menten en Schallenberg. De heer S c h e p s kwam nog met een motie, daarin pleitend voor asylverlening aan politieke vluchtelingen. Vandaag wordt daarover gestemd. Sinterklaas en Zwarte Piet hebben Woensdagmiddag ook een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Sedert 1948 had de Sint de reis per boot van Monnikendam naar Marken niet meer gemaakt. De kinderen van het Marker kleuterschooltje zijn kenne lijk onder de indruk van de eerbiedwaardige bezoeker. Dinsdag heeft bondskanselier Adenauer de Britse groep van de interparlementaire unie in de zaal van de grote commissie in het Britse Lagerhuis toegesproken. Hij wees neutraliteit voor West-Duitsland van de hand en noemde samengaan van de landen „een gebiedende eis van onze tijd". Volgens hem ondersteunen alle Duitsers, met uitzondering van kleine groeperingen op de linker- en de rechter vleugel, het denkbeeld van een Europese gemeenschap. ADVERTENTIE NH.ALLEMAAL ZUANENBERG'S ROOKWORST.KOLOSSAAL T WAT MEN M/ST/N 2W/TSERLANP NA W/N TERSPORT? 9atóo ZH/AMEMBER O'5 poo/cwoxsr OP JE 80Rü/ Het Amsterdams gerechtshof heeft Woensdag de zaak behandeld tegen de 54-jarige B. W. te Aerdenhout, handelaar in chemische producten en machines die ervan beschuldigd wordt de prij sopdr ij - vings- en hamsterwet te hebben overtre den. Door de tuchtrechter te Haarlem werd hij op 27 Februari van dit jaar ver oordeeld tot een geldboete van 25.000. De verdachte erkende ter zitting, dat hij in 1947 en 1948 uit Frankrijk en Italië ge- importeerde electromotoren tegen te hoge prijzen heeft verkocht. Daardoor zou hij volgens de officiële berekeningen een overwinst van ruim 60.000.hebben gemaakt. De prijsvaststelling heeft de verdachte naast zich neergelegd en hij heeft zich bij zijn prijsberekening gehouden aan een cir culaire van zijn vakgroep van December 1946; de prijsvaststellingen van het minis terie waren daarna gekomen. Verdachte was van mening dat de prijsvaststelling fout was. Hij had hierover contact opgeno men met ambtenaren van het directoraat- generaal voor de prijzen en andere instel lingen en hem was gebleken, dat diverse personen ook ambtenaren het met hem eens waren. De president, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, merkte op, dat ver dachte zich alleen moest houden aan de prijsvaststellingen van de minister van economische zaken. Dat er tussen ambtena ren van verschillende afdelingen verschil van mening bestaat is heel gezond, want daardoor wordt een dragelijk resultaat ver kregen, aldus de president. Geruime tijd liet de president zich door getuigen-deskundigen voorlichten over de prijsbeschikkingspolitiek na de oorlog. Laat in de namiddag hield de procureur-gene raal, mr. Kist, zijn requisitoir. Hij merkte op, dat de verdachte de opzet ontkent, maar dat kon hij moeilijk aanvaarden en accep teerde zijn verweer dan ook niet. Mr. Kist was van oordeel, dat de opgelegde straf door de tuchtrechter de juiste is en vroeg bevestiging van dit vonnis 25.000. boete). De verdediger pleitte clementie. Het hof zal op 19 December uitspraak doen. Het historisch genootschap „Roteroda- mum" heeft uitgegeven het boekwerk „Mr. P. J. Oud, gezien door zijn tijdgenoten". Bijna alle politieke partijen zijn onder de schrijvers vertegenwoordigd. Het boek is geen lofdicht op mr. Oud geworden; men heeft zich wel degelijk critiek op sommige van zijn daden en werken veroorloofd. Woensdag heeft dr. W. F. Lichtenauer, voorzitter van „Roterodamum", met het bestuur daarvan zijn opwachting bij de burgemeester gemaakt en hem een speciaal exemplaar van het boek overhandigd. Na een „Ten Geleide" door dr. Lichte nauer beschrijft de oud-Kameroverzicht schrijver van de N. R. C. mr. J. J. van Bolhuis de periode van mr. Oud's Kamer lidmaatschap van 1917 tot 1933. Het aan deel van mr. Oud in de opkomst en activi teit van de Vrijzinnig Democratische Bond wordt behandeld door het Kamerlid G. Rit meester, waarna oud-minister jhr. mr. O. C. A. van Lidth de Jeude schrijft over de minister van Financiën 1933-1937. De bur gemeester, zoals hij optreedt als eerste representant van zijn stad en als eerste burger voor en met de burgerij wordt be schreven door mr. K. P. van der Mandele. Het hoofd van de gemeentelijke voorlich ting, J. Nieuwenhuis, vertelt over de bur gemeester als stadsbestuurder op het raad huis. Een der belangwekkendste bijdragen acht het genootschap die van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Deze geeft een beschrijving van de zeer bewogen periode in het parlement sinds 1948. De betekenis en de prestaties van mr. Oud als schrijver van parlemen taire geschiedenis en als kenner en be oefenaar van het staatsrecht worden be handeld door mr. H. van Riel, de tijd van mr. Oud's werkzaamheid bij registratie en notariaat door mr. H. F. R. Dubois, raads heer in de Hoge Raad. Dr. E. D. Spelberg beschouwt mr. Oud als vrijzinnig protes tant. De directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, N. Arkema, schetst hem als onvermoeibaar en bekwaam voorvechter voor de gemeentelijke zelf standigheid. Ten slotte geeft dr. P. H. Rit- ter Jr. een beschouwing over de mens, die de eenheid is waaruit deze veelheid zicht baar werd. (Van onze correspondent in Rome) Even voor zijn vertrek uit Rome heeft minister Mansholt zijn Italiaanse collega Fanfani bezocht en hem medegedeeld, dat de Nederlandse regering de Italiaanse re- gering honderd prima melkkoeien schenkt ter verdeling onder de getroffen boeren uit de overstromingsgebieden van de Po. De regering te Rome zal de dag van ver zending bepalen door tussenkomst van het Nederlandse gezantschap. Deze schen king staat los van de actie van het Neder landse Rode Kruis. In April van het vorig jaar gebeurde er op de Leeuwarderstraatweg in Amsterdam- Noord een ernstig ongeluk dat aan twee inzittenden van een personen-auto het leven kostte. Deze personenauto reed in het schemer donker tegen een terzijde van de weg ge parkeerde truck met oplegger, die beladen was met heipalen. Het stoplicht van de op legger was defect en de chauffeur had juist de wagen tot stilstand gebracht om dit stoplicht te repareren. De rechtbank te Amsterdam sprak de chauffeur G. G. uit Soestdijk vrij van de ten laste gelegde dood door schuld. In hoger beroep veroordeelde het Amsterdamse hof hem echter tot 300 gulden. G. ging in cassatie, maar de Hoge Raad wees de zaak terug naar het Haagse ge rechtshof. Gisteren verscheen G. voor de vierde keer voor een rechterlijk college. Het voornaamste punt waarover voor het hof de vier getuigen a charge en de vier getuigen a décharge werden gehoord, be trof het tijdstip waarop het ongeluk ge schiedde. Was het reeds zo donker geweest dat een automobilist de geparkeerde truck uit de verte niet had kunnen zien, of was het slechts schemerdonker en het zicht niet goed, „iedere minuut is van belang", zei de president. Maar geen der getuigen wist precies hoe laat het ongeluk gebeurd was. De procureur-generaal achtte G. schul dig en concludeerde tot een boete van 200. De verdedigers van G. achten het bewijs voor de schuld van hun cliënt geenszins geleverd en vroegen vrijspraak. Op 19 De cember zal het hof uitspraak doen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ontsnapt aan het weerstaanbare Ej 1\ 1 IEJ RÜÜJI PARIJS (Reuter) In Parijs is mede gedeeld, dat de voorzitter van de Alge mene Vergadering van de UNO, dr. Nervo, de Zuid-Afrikaanse minister van binnen landse zaken, dr. Doenges, heeft medege deeld, -dat hij geen geldige reden kan vin den om de Zuid-Afrikaanse klacht tegen de beheerschapscommissie naar de Alge mene Vergadering te verwijzen. Op 24 November deelde de Zuid-Afri kaanse delegatie Nervo mede, dat zij zich uit de commissie terugtrekt, omdat stam hoofden van de Herero's in Zuid-West- Af rika waren uitgenodigd naar Parijs te komen. Zuid-Afrika zou „hangende een onderzoek door de Algemene Vergadering naar de wettigheid van de desbetreffende resolutie" uit de beheerschapscommissie wegblijven. De beheerschapscommissie heeft met 41 tegen nul stemmen bij elf onthoudingen (waaronder Nederland) besloten, de Anglicaanse predikant Michael Scott te horen, die de zaak van de Herero-stam in Zuid-West-Afrika voorstaat. Rangeerder met zijn voet onder een wiel Op het terrein van de Hoogovens geraak te de rangeerder G. Dubbeldam uit Haar lem hedenmorgen vroeg bij het aankoppe len van wagons met zijn rechtervoet onder een wiel. Met vrij ernstige kwetsuren moest hij in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. 55. Toen Joris Goedbloed eenmaal met zijn sigaret de grote benzine-plas in brand had gestoken, was het niet moeilijk meer om er met de postkoets vandoor te gaan, en dat deden Panda en Joris dan ook maar ik moei zeggen, dat de gebeurtenis sen Panda bijna te veel waren geworden. „Wat nu?", vroeg hij. „Isengrim is er met mijn auto en met de dure medaille van door. en ik weet echt niet wat ik nu verder doen moet....". „Wanhoopt niet, ventje!", aldus sprak Joris hem bemoedi gend toe. „Ginds, waar de vlammen lek ken, zijn onze Illiraanse vrienden doende, hun brandend olie-probleem op te lossen en hier voor ons strekt zich in de woes tijn het spoor uit van de automobiel, waar in Graaf Isen Grim zich henen heeft ge rept. Het antwoord op uw vraag is dus niet moeilijk. Wij volgen ongestoord dit spoor, in de hoop dat wij de snoodaard vroeg of laat ontmoeten! Quod licet de monstrandum, zoals onze klassieke leer meesters dan zo droogjes opmerkten Zo gezegd, zo gedaan. Maar intussen had Graaf Isen Grim in de auto natuurlijk al een grote voorsprong, en deze schurk zat dan ook voldaan te meesmuilen achter het stuur. „Ik schiet lekker op!", dacht hij. „Ha! Ik ben al vlug dit land uit! Haha! Dit zand-land maakt me kwaad! Maar ik ga er gewoon langs een omweg weer uit, mét de medaille! Laat het maar aan mij over om vlug en slim te zijn!" Het was jammer voor hem, dat hij niet wist, dat de grens wacht had opgebeld naar het paleis van de Sheik, en dat de Sheik her en der soldaten had uitgestuurd om uit te kijken naar de westerling die hem een dure medaille zou komen brengen. Zo gebeurde het dan, dat een van deze groepjes soldaten de grote stofwolk in het oog kreeg, die door de auto werd opgeworpen, en de aanvoerder sprak kordaat: „Maakt u gereed, broeders! Ginds ijlt de verachtelijke hond uit het avond land nader! Hoezeer zal hij van ons wel kom genieten!" BELGRADO. (Reuter). Officieel is te Belgrado bekend gemaakt, dat aartsbis schop Stepinac Woensdag voorwaardelijk is vrijgelaten. De aartsbisschop, die 53 jaar is, werd in October 1946 wegens „misdrijven tegen het volk en de staat" veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf. In de officiële mededeling wordt gespro ken van „de gewezen aartsbisschop van Zagreb". Gedurende zijn voorwaardelijke in vrij - heidsstelling zal mgr. Stepinac verblijven in de pastorie van zijn geboorteplaats Kra- sich bij Zagreb. Een half jaar geleden heeft maarschalk Tito het Vaticaan aangeboden de aarts bisschop vrij te laten op voorwaarde dat hij het land zou verlaten. Dit aanbod Werd evenwel niet aanvaard. De voorwaarden voor de vrijlating zijn nog niet bekend gemaakt. Verwacht wordt dat mgr. Stepinac zijn geboorteplaats niet zal mogen verlaten en geen hoge functie zal mogen vervullen bij de R.K. kerk in Joegoslavië. Het besluit tot vrijlating is genomen door de minister van Binnenlandse Zaken van Kroatië, Ivan Krajcic. Aartsbisschop Stepinac heeft in een ver klaring tegenover een vertegenwoordiger van het officiële Joegoslavische persbu reau „Tanjoeg" onder meer gezegd dat zijn vrijlating voor een groot gedeelte moet worden beschouwd als een daad van barmhartigheid van de zijde der regering- Tito en van het Joegoslavische volk. De aartsbisschop zeide verder, zich in de gevangenis bezig gehouden te hebben met zijn eigen werk, met zijn boeken, met schrijven en vertalen. „Ik ontving alle boe ken, die ik nodig had". Hij had ook gele genheid gehad elke dag de mis te lezen en herinnerde er aan, bezoek te hebben ont vangen van drie Joegoslavische bisschop pen en vele rooms-katholieke priesters. Ook verscheidene buitenlandse journalis ten hadden hem opgezocht. Hij had voorts regelmatig kranten gelezen. Tanjoeg meldt ten slotte, dat de voor malige aartsbisschop van Zagreb Woensdag te 17.30 uur de gevangenis van Lepog Lava heeft verlaten. Hij was vergezeld door een priester. In de loop van de avond is de aartsbisschop in zijn geboorteplaats Kra- sich, 30 km ten Zuid-Westen van Zagreb, aangekomen. Te Marseille is op verzoek van de Ne derlandse regering door de politie aangehou den het 21-jarige Nederlandse meisje B. T. W. Zij was in April van dit jaar uit de Rekkense Inrichtingen te Eibergen ont vlucht. De N.V. Avio Diepen is begonnen met de revisie van vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa. Het betreft hier Dakota transporttoestellen (C 47), waarvan er thans reeds twee op Ypenburg in revisie zijn. Waakzaam. Van officiële zijde is tP r berra medegedeeld dat, als gevni* de berichten over het waarnemJf Van onbekende onderzeeboten, S"* waakzaamheid zal worden betrS?® de wateren rondom Nieuw-Guïea ten Noorden van Australië w£ 11 werd toegevoegd dat deze berichïï niet erg geloofwaardig schijnen }S de Australische regering wenst gee?? sico te nemen". Planters nmul en burgers zullen deelnemen aan» vrijwillige deelneming kustwachtdiensten. Vluchtelingen. Het Italiaanse van Binnenlandse Zaken heeft gebaseerde e ministerie leeft mede-! gedeeld dat 217.640 personen door\ overstromingen van de Po en haar Ah! rivieren gedwongen waren hun wot£ in geheel Italië in kampen, wonin van particulieren, scholen, ziekenhX en kazernes ondergebracht Uitbreiding. Gordon Dean, Voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atVm energie heeft verklaard dat er planÏÏ» worden opgesteld voor een nieuwe uit breiding van de Amerikaanse prodi.c tie van atoomwapens, de derde <J3 1949. Dit was nodig wegens™ dr? ging van het communisme" en mogel«k gemaakt, althans ten dele, door nieuwe ontdekkingen van uraniumlagen in Ca nada en Colorado. Discipline. In een rede ter gelegenheid van de Poolse „mijnwerkersdag" heeft de Poolse minister van Mijnbouw Nies I zoorek, verklaard, dat van nu af'aan del arbeidsdiscipline in de kolenmijnen zal doen denken aan militaire discipline De Poolse mijnen hebben tot taak vozend jaar vier millioen ton meer te produ ceren dan dit jaar. „Er zijn moeilijk heden, waartegen wij vechten", aldus de minister. „De vijand verheugt zich ons in deze moeilijke toestand te zien. Hij zal echter teleurgesteld worden". Accoord. Alcide de Gasperi, de Italiaanse eerste minister, en mr. W. F. L, graaf van By landt de Nederlandse gezant in Italië, hebben te Rome een culturele overeenkomst tussen Italië en Neder land getekend. Deze overeenkomst stelt zich voornamelijk het volgende ten doel: uitwisseling van leerkrachten, studenten en kunstenaars, instelling van leerstoelen en lectoraten in de Neder landse en Italiaanse taal en de organi satie van tentoonstellingen en lezingen. Diefstal. In het Britse graafschap Middle sex bevond zich nabij Stanwell een aanplant van ongeveer duizend denne- bomen. De bomen zouden wegens het naderende Kerstfeest in de loop van deze week te Londen aan de markt zijn gebracht. Dieven hebben zich echter in de nacht van gisteren van de gehele aan- plant meester gemaakt. Lege handen. Dieven wisten te Modena (Italië) in een bankgebouw door te dringen. Met behulp van zuurstofbrand ders maakten zij een gat in de brandkast, doch bevonden toen, dat zij tevens voor een waarde van een millioen lire aan bankbiljetten hadden verbrand. Zij moesten met lege handen vertrekken. Ontslag. Dean Rusk, de Amerikaanse on der-minister van- Buitenlandse'Zaken, speciaal belast met aangelegenheden het Verre Oosten betreffende, is met ingang van Juni 1952 tot president van de „Rockefeller Foundation" benoemd. Men verwacht, dat Rusk in de nabije toekomst ontslag zal nemen uit de Ame rikaanse diplomatieke dienst. Condities. De Albanese regering heeft in antwoord op een Franse nota doen we ten, dat zij herziening van het vredes verdrag het Italië aanvaardt op voor waarde, dat het nieuwe verdrag dezelf de verplichtingen voor Italië tegenover Albanië bevat als het vorige. De Alba nese regering vraagt, dat de vredesver dragen met Bulgarije, Hongarije, Fin land en Roemenië tezelfdertijd worden gewijzigd. Alle genoemde landen, met inbegrip van Albanië, moeten tegelij kertijd tot de UNO worden toegelaten, aldus de antwoord-nota. ia BRUSSEL, (Reuter) Afgevaardigden uit 23 landen hebben op de emigratiecon ferentie te Brussel besloten tot oprichting van een voorlopige commissie voor da „overzeese nederzetting van Europese be volkingsoverschotten". Aan het slot van de conferentie, die acht dagen heeft geduurd is het Amerikaanse plan aangenomen, volgens hetwelk 115-000 Europeanen zullen emigreren gedurende het eerste jaar. Tot dusver hebben 16 landen besloten zich bij- de nieuwe internationale migratie- commissie aan te sluiten. Deze commissie zal vandaag haar eerste voltallige verga dering houden. In de ontwerp-resolutie heet het dat de nieuwe organisatie al het mogelijke zal doen om op snelle wijze het vervoer te verzorgen van de Europese emigranten. JJ» vervoer zal zowel per schip en over iana als door de lucht geschieden. De nieuwe organisatie waarin de tot n toe bestaande internationale vluchtelingen organisatie, geheel opgaat zal een gec00™" neerd plan opstellen voor het vervoer P schip waarbij zoveel mogelijk gebruiK za worden gemaakt van de commercie scheepvaartlijnen en van de schep welke tot nu toe voor de internationa vluchtelingenorganisatie voeren. De nieuwe organisatie zal een subco missie benoemen voor het vervoersp bleem. In de resolutie wordt verder gezegd, ieder immigratieland vrij blijft in het v<> stellen van de toelatingsvoorwaarden van het aantal emigranen, dat het wil P* nemen. De nieuwe organisatie zal sic haar diensten bewijzen bij de verplaa der emigranten, die zonder hulp niet n o lijk zou zijn. De organisatie zal zich m binding stellen met die international ganisaties, die niet van de regeringen gaan of die een liefdadig doel ';ebbl; die zich bezighouden met de problemen migratie en met het vluchtelingen" stuk. Aja De voorzitter van de nrigratieconferen Frans Leemans (België), besloot os P bare vergadering met een toespraak w hij de Amerikaanse ontwerpers va plan dank zegde. Hij wees op de hu taire geest waarin de besprekingen z'J 0 voerd en stelde vooral de houding -j migratielanden in het licht, die zien hebben verklaard, zonder uitsluitend ning te houden met de economen®, de, de Europese emigranten te ontv

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2