litteraire kanttekeningen Jraham Greene antwoordt op een „verschrikkelijke vraag93 Buitenhuizens ophaalbrug aangevaren Stuyt's Bijverdienste leden schenken f 9500.- foor kankerbestrijding Teveel hooi op A m erikaa nse vork Geen verdere mede delingen over de zaak-Menten Mr. Theyse over de PBO Verkeersramp ter sprake in het Britse Lagerhuis Velsen Beverwijk IJmuiden Luidsprekers Een biecht en een belijdenis Colonnes moeten een achterlicht hebben NIEUWBOUW TE VELSEN-N l0NDERDAG 6 DECEMBER 1951 OUANDRé GIDE er zich ten volle van bewust zijn geweest, hóé vérstrekkend de brief was die hij enkele jaren voor zijn dood van een onbekende jongeman ont ij Deze volgeling dankte voor de kracht, die het werk van de meester hem had «even om zich te ontdoen van wat hem bond aan de dode last van het verleden, {heb", schrijft hij, „alles losgelaten, om open te staan voor het nieuwe levensbegin- Ik heb me bevrijd". Wat dan volgt is, ondanks alle soberheid van bewoording, een een klacht, zo geen aanklacht: „Ik heb me bevrijd". Maar voor wat? Dat is de rikkelijk vraag. Hier spreekt de mens die uit de stervende cultuur van de Mid- iwse gemeenschap als persoonlijkheid verrees, zich in de loop van vier, vijf eeu- tot zelfstandig wezen ontplooide met alle macht van de rede, met alle borende it van het intellect, om zich na twee wereldoorlogen, aan het einde van een ontzag- ende ontwikkelingsgang, te hèrontdekken als een verdwaalde, een vereenzaamde, ij, maar vrij in de leegte die hij zich allengs had geschapen; onafhankelijk, maar loos-alleenstaand in de storm die hij ontketende; zelfbewust, maar huiverend de afgronden die zijn ontledende geest opende een raadselachtige, haast spook je verschijning voor zichzelf, een gestalte met luchtwortels die, aan de bodem {.•gemeenschap ontgroeid, als hulpeloze armen omhoogsteken in de „vrije ruimte". „0 meester, als u eens wist S heb me bevrijd, maar waartoe?" flsteeds", vervolgt deze jeugdige brief- jijjver, „leef ik met alles wat ge mij geleerd, maar ik heb dorst. Alle jonge ssen dorsten als ik. O meester, als u ■s wist hóé groot de verwarring is in 2jongeren". En als Gide hem dan raadt ij te versagen, maar ontembaar te blij- i terwille van onze cultuur die „op tie onze geheime rechtvaardiging" en verwerkelijking is van een God die nog is maar moet wöx-den, dan geeft hij al een antwoord aan deze jongeling, )e Gelijks nog aan zichzelf, maar aan zijn [2 jeugd, aan de negentiende eeuw, aan r voorbije tijd. Want de „verschrikke- ;e vraag" blijft, ook na dit antwoord, 'ïet die vraag worstelt het overgrote deel de „moderne" litteratuur, verbeten en per, opstandig of met deernis, ver- of met liefde, hoe dan ook: ze wor- >t in dit moeras van twijfel en ontken- «I om één stukje grond waarop men rjstaan, om één zekerheid die geen illu- "is, een zekerheid die zich met de waar- verdraagt. En wat, wat is de waar- Deze „eeuwige" vraag, nu branden den ooit, staat in het middelpunt van .problemen" die de moderne romans n, ze is het zout bijtend in een en toch het zout der aarde van Greene's werken. 3j behoort tot hen die bereid zijn het te ruimen van velerlei dierbare illu- dat twee wereldoorlogen achterlieten, en rijk moet de vooroorlogse mens gevoeld hebben in het huis van zijn in 'histische gevoelens en stellige gedach- .Maar „groter-" is de berooide die uit «oestenij met blote handen korrel voor nel aarde graaft voor „de grond waarop kan staan". En zo'n „berooide" was Greene. Is hij het nog? men de zekerheid des geloofs, die hij rterf, al dan niet deelt, geen onbe- iroordeeld lezer van zijn vroegere en bewerk „Het einde van het spel" iGreene's belangrijkheid als roman- hijver en de menselijkheid van zijn lige overtuiging kunnen miskennen, rae's werk is biecht en belijdenis. Als werkelijk gebeurd Graham Greene is de vijandige machten de na-oorlogse mens belagen niet uit weg gegaan. Eén voor één heeft hij ze beproeving aan zijn romanfiguren op- rgd. Hij lééfde temidden van zijn ge iten, van angst, wraak, haat, lust, doods til, wanhoop. Maar steeds waren schuld- sf, berouw, verlangen naar goedheid mildheid, verlangen naar menselijke Üe vooral, in zijn gezelschap. Hij was jigeweten van zijn figuren. Als zodanig Bi hij menselijker, rijper, en daarmee machtiger. Deze nieuwe roman althans, urin hij de grenzen van soberheid van ien strengheid van bouw zo strak trekt, „menselijk-nabij", zo weinig fictie, t het verhaal nadert tot de „historie ®e": de geschiedenis die werkelijk ge- is. Ga „ik"-figuur van „Het einde van het de schrijver Bendrix, begint met de iff van een roman, vervolgt met een senschakeling van bekentenissen en sluit met een vraag die „een zekerheid" alaat. Dit, meent hij, is de waarheid 4 zichzelf, van zijn verhouding met 8l| Miles die, bedoeld als een spel, op- als bezeten liefde, omslaat in haat, lot liefde en een einde vindt in een fipar verlangen na Sarah's dood. Het »k „zijn" waarheid van Sarah, die hij ttiouwt in een zelfkwellende jaloers- 3j om haar lichtzinnigheid, en van haar -■genoot Henry, in wie hij niet méér izien dan een man in wie de hoogge elste ambtenaar de mens heeft gedood. vreet zijn liefde aan, haat doet hem ftllen en verloochenen, haat verbittert •verblindt, pijnigt en breekt hem. kndrix wil: hij wil het geluk, hij wil ■Jiefde die geen einde heeft", hij wil ■aig volkomene dat (naar hij meent) zijn bereik ligt. Hij wil één zeker en hij kan in geen énkele geloven. m een verbeten, duivelse scherpzinnig- ontleedt hij zijn gevoelen, beschuldigt j-t Koningin Wilhelmina Fonds heeft "welkom Sinterklaasgeschenk gekregen 5de Vakgroep Smederijen en de vrije ^patroonsorganisaties. Ten kantore «et Wilhelmina Fonds te Amsterdam Z namelijk een bedrag van 9537,66 gedragen, bijeengebracht door middel landelijke actie onder de smeden- 'loons. hetbal Moegen van België en Nederland ontmoeten elkaar "si in de bedoeling van de besturen "4 in ^halbonden van België en Neder- •j ,„tte toekomst op de dag, dat de wed- tdt «SSen ®elSië en Nederland gespeeld G,®en wedstrijd te laten spelen tussen AimoI?11' sPeelt het Nederlands elftal of Rotterdam dan komen de iCj Jn, Antwerpen, Brussel, Luik of een RSWe stad uit. iden drie officiële wedstrijden (,t'Want de jeugdploegen komen ook on if«. en Vcrder staan stedenwedstrij- ophet Programma. hij zichzelf en anderen als „door de waar heid bezeten" en bedriegt zichzelf. Want deze belijdenis van de haat is niets dan een hunkeren naar mensenliefde, zijn „waar heid" is niets anders dan „de verschrik kelijke vraag". En deze is niet zijn „schuld", maar zijn onmacht en onwil te geloven in de bestaansmogelijkheid van het onverdorvene, het goede en waarach tige in zijn hart, in het wonder, in God. Het wonder Godswonder hier is Sarah. Ze is een moderne Maria van Mag- dala, een struikelende, maar zij hééft de liefde. Ze is een worstelende: tégen God en óm God, maar ze offert haar geluk vóór God argeloos, zoals men kan lezen in haar dagboek, dat het midden- (en mees terlijke) deel van deze roman vormt, waar in de waarheid wordt gesproken van Ben drix, van Henry, van Sarah-zelf. Leed opent een hart dieper en wijder voor de „zekerheid" dan het felste boren van het verstand. In leed rijpt liefde en alle liefde is uit God. Dat is Sarah's belijdenis, die zij nauwelijks uitspreekt, maar waarnaar ze handelt. Op dit punt gekomen schrijft de auteur Bendrix: „A 1 s ik een roman schreef, zou ik hier moeten eindigen". Maar Graham Greene staat het hem niet toe: ten onrech te. Wat volgt het leven dat voortschrijdt als een tragisch verhaal zonder einde had, samengevat in enkele bladzijden, Greene's getuigenis versterkt. Uitgespon nen verliezen de vragen die Graham Greene opzettelijk openlaat bijna hun kracht. C. J. E. DINAUX. Nederland redt zich uit tarwe-schaarste Zullen de Nederlandse bakkers in het komende half jaar voldoende brood kun nen bakken of zullen maatregelen ge nomen moeten worden om het gebruik van brood te beperken? Zie hier de vraag; die ingewijden in de geheimen van de tarwe- handel zich de laatste tijd moesten stellen. De zaak heeft zich echter ten goede ge keerd en zie hier het relaas van de feiten: Nederland importeert per jaar ongeveer 700.000 ton tarwe. Dat graan komt voor namelijk uit de V.S., Canada en Australië en de prijs daarvoor is redelijk laag, dank zij de internationale tarweovereenkomst, die voor vier jaar de prijs heeft vastge legd. Geen enkele overeenkomst kan echter een goede oogst verzekeren en de op brengst in Australië viel dit jaar hard tegen. In Canada regende het gedurende de oogsttijd zoveel, dat veel koren niet gemaaid kon worden. Toen is het gaan sneeuwen en nu zit een belangrijk deel van het koren onder de sneeuw tot April. Daar komt nog wel wat van terecht, maar een goede opbrengst wordt het toch niet. Nu was te verwachten, dat alle impor terende landen zoveel mogelijk zouden gaan kopen van de hoeveelheid tarwe, die de V.S. tegen de prijzen van de tarwe overeenkomst ter beschikking moesten stellen. Nederland had nog een kleine 200.000 ton te importeren voor het lopende tarwejaar en wanneer we die hoeveelheid niet tegen de overeenkomst-prijzen kon den inslaan, dan zou Leiden in last zijn geweest. Dan zouden we tarwe op de vrije markt moeten kopen en voor die duurdere aankopen zouden we de dollars niet heb ben. Dank zij de activiteit van Nederland se zijde is alles echter goed afgelopen. Tijdig heeft men in Amerika de nodige hoeveelheid tarwe nog tegen de overeen- komstprijzen kunnen reserveren en dezer dagen is de zaak te Washington beklonken. Voor dit jaar is dus alles nog tegen redelijke prijzen voor elkaar gekomen. De toekomst ziet er echter op dit moment niet al te goed uit. In Augustus 1953 is de hui dige tarwe-overeenkomst afgelopen. Om dat de „bevroren"tarweprijs in vergelij king met de prijzen van andere stapel artikelen laag is te noemen, moet men ernstig met de mogelijkheid rekening hou den, dat het thans geldende tarief niet gehandhaafd zal blijven. NEW YORK (A.F.P.) In een toespraak tot de conferentie van Europese en Ameri kaanse industriëlen die te New York wordt gehouden, heeft Philip Reed, de voorzitter van de raad van bestuur van de General Electric Corporation, verklaard dat het huidige bewapeningsprogramma van de Amerikaanse regering te omvangrijk is en daardoor zowel politieke als economische gevaren inhoudt voor de Verenigde Staten. Hij zeide na een diepgaand onderzoek van de kwestie tot de conclusie te zijn geko men, dat de regering in een te korte tijd een te hoog gelegen doel wil bereiken. Wanneer de militaire behoeften binnen de grenzen der veiligheid over het geheel ge nomen niet kunnen worden verminderd, dan zal het bewapeningsprogramma naai de mening van Reed moeten worden her zien en zal het einddoel verlaagd moeten worden of de termijn, die voor het berei ken van dit einddoel is gesteld, met 2 of 4 jaar moeten worden verlengd. De bewape ningsprogramma's van de overige landen van het Atlantische verdrag zullen dan naar gelang van de individuele behoeften en de omstandigheden dezer landen even eens moeten worden herzien, aldus Reed. Minister Mulderije: Bij de beantwoording van de opmerkin gen over de zaak-Menten, de Velser affaire en de zaak-Schallenberg heeft minister Mulderije in de Tweede Kamer verklaard dat het onderzoek in de zaak-Menten is geëindigd. Er werden 180 getuigen gehoord en er zijn drie dikke dossiers welke, evenals die van de zaak- Schallenberg, aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer ter inzage zullen wor den verstrekt. De verklaringen van Menten, aldus de minister, zijn door tal van getuigen weer sproken en er is reden tot gerechtvaardig de twijfel aan de vermissing van goederen, die hem toebehoorden. Dat tot arrestatie van Menten is overge gaan om te kunnen roven is pertinent on juist. Evenmin is het juist, dat er in Bloemen- daal en omgeving een muur om de B. S. is getrokken om ontdekking te voorkomen. De minister betreurde het, dat de oor spronkelijke inventarisatielijsten zijn zoek geraakt. Van de zijde van politie en justi tie is alles gedaan om deze zaak tot klaar heid te brengen. De minister gaf uitdruk king aan zijn waardering voor het werk, dat door politie en justitie in deze zaak zo goed als in de zaak-Schallenberg is ver richt. Over de zaken tegen de journalist en de rechter-commissaris kon de minister geen nadere mededelingen doen. Zij zijn nog niet rond, zei hij. Over de Velser-affaire kon de minister geen nadere mededelingen doen. Over Schallenberg zeide de minister, dat uit niets is gebleken, dat deze werd vermoord. Er zijn geen aanwijzingen, dat bepaalde lieden belang hedden bij de dood van Schallenberg. Financiële verhouding tussen rijk en gemeenten Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten blijkt dat bij verscheidene leden een gevoel van onbehagen bestaat over deze regeling. Tegen het gevaar dat deze voorziening een blijvende zou worden willen zij met kracht opkomen. Nu de minister een na-uitkering ad 5 pet. over 1948 en 1949 in uitzicht heeft gesteld, zodat in feite in het lopende jaar een uitkering ad. 145 pet. uit het gemeen tefonds zal worden genoten, stelde een aantal leden de vraag, of de regering niet van mening is, dat met dit percentage voor 1952 niet kan worden volstaan, omdat de salarisverhogingen, welke in 1951 niet over het gehele jaar van kracht waren, in 1952 volledig zullen moeten worden ge financierd. Verscheidene leden merkten op, dat van het nieuwe systeem deel uitmaakt de sup pletie ter zake van het wegvallen van de opbrengst van de Ondernemingsbelasting. Hier is, aldus deze leden, de kans verzuimd om te komen tot een bevredigende rege ling. Zij meenden reeds thans te moeten wijzen op de noodzaak, voor 1953 deze suppletie te vervangen door de recht streekse opbrengst uit een eigen belasting gebied. De gemeenten hebben over 1948, 1949 en mogelijk ook nog over 1950 een uitke ring wegens Ondernemingsbelasting min der ontvangen dan waarop zij redelijker wijs mochten rekenen. Verscheidene leden vroegen de minister van Financiën maat regelen te treffen, opdat het te weinig ge- notene alsnog wordt uitgekeerd. Voor werknemersorganisatie in bloembollenvak Voor de RIVIB, de Reizigers- en Inko persvereniging in het bloembollen vak, waarin ook het hoger administratief per soneel is georganiseerd, sprak mr. F. J. D. Theyse, secretaris van de Bond van Bloem bollenhandelaren, over verschillende aspec ten van de P.B.O. in een vergadering,wel'ke Dinsdagmiddag in de veilingzaal van de Ifobaho te Lis.se gehouden werd en die zeer druk was bezocht. Geen staatsorgaan maar orgaan van het bedrijfsleven! was het kernpunt van de causerie van mr. Theyse, die er pp wees dat de parlementaire discussies wel hebben uitgemaakt wat deze organisaties niet moe ien zijn en worden: overheidslichamen, zo als door prof. Josephus Jitta werd ge vreesd. Spreker herinnerde er aan, dat prof. Romme de uitlatingen van minister Mans- holt in de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting als „gevaarlijk" heeft gesignaleerd, uitlatingen volgens welke de nieuw te vormen productschappen aller eerst als overheidsorganen dienden te wor den gezien, waaraan het bedrijfsleven mag meedoen. Prof. Romme sprak hier van de „dreigende ontsporing" van een departe ment. De uitdrukking van minister Albregts, dat overheidsinvloed tot een „noodzakelijk minimum" beperkt dient te blijven, zal in de practijk nog tot heel wat verschil van uitlegging kunnen leiden. Na een schets te hebben gegeven van de situatie zoals die zal ontstaan wanneer naast hét Productschap voor Siergewassen het Landbouwschap als verticale organisa tie zal worden gesticht signaleerde spreker het gevaar dat ontstaat wanneer, zoals in het ontwerp wordt gesuggereerd, de afzet der producten door het Landbouwschap wordt geregeld. Daarbij toch zal men moe ten oppassen het overkoepelend product schap niet uit te hollen, terwijl ditzelfde gevaar in ander opzicht ook weer ten aan zien van de bedrijfschappen dreigt. In de verticale organisatie zullen de bedrijfsge- r.oten tot overeenstemming dienen te ge raken omtrent de hoofdlijnen; uitwerking en uitvoering zullen zoveel mogelijk dienen te worden overgelaten aan de horizontale organisatie. In het bijzonder besprak mr. Theyse de positie van de RIVIB als werknemersorga nisatie naast de Unie van Handels- en Kantoorbedienden en de Landarbeiders organisaties. Een representatieve organisatie van hen die als reizigers, inkopers en administra tief personeel in de bloembollenhandel werkzaam zijn, komt zeker in aanmerking voor overleg. De Bond van Bloembollen handelaren, als ondernemers-organisatie, en de RIVIB, als vereniging van werkne mers, zijn als natuurlijke partners uiter aard op samenwerking aangewezen. De voorzitter van de RIVIB de heer H. G. Iiogervorst, die de spreker ook had in geleid, dankte mr. Theyse voor zijn uit eenzetting, waarop een levendige discussie volgde. Baggermolen Beverwijk 15rukte bedieningshuis uit elkaar Brugwachter P. Muller, die op Sinter klaasavond dienst had op de klapbrug over het zjjkariaal C bij Buitenhuizen, zal deze dienst niet zo licht vergeten: omstreeks acht uur ramde de baggermolen „Bever wijk 15" van de firma Van Ilattum en Blan kevoort uit Beverwijk het wachthuisje van de brug met de rechter stortbak, zodat het steenen gebouwtje van zijn fundering werd geschoven en er in de glazen kap een grote ravage ontstond. Dit is de derde keer, dat de Beverwijk 15 deze brug aanvaart. Dit- keer wordt de schade op ongeveer 10.000 geraamd. De baggermolen was op weg van Am sterdam naar Spaarndam en de brug al half door, toen het sleepbootje „William", dat er voor lag naar stuurboord uithaalde, zodat de zware molen scheef tussen de brughoof- den kwam te liggen en de ver-uitstekende stortbak het stenen wachthuisje op de Wes telijke oever met kracht raakte. Het metselwerk aan de onderkant van 1 De aanrijding door een bus in de stad Chatham van een troep marcherende ma rine-cadetten-schooljongens tussen 10 en 13 jaar, die in hun vrije tijd een militaire voor-oefening ontvangen, is het ernstigste verkeersongeluk dat Engeland ooit heeft getroffen. Drieëntwintig jongens waren op slag dood, negentien werden gewond. Het gebeurde in een slecht verlichte, aflopende straat, die bovendien nog verduisterd werd door hoge muren aan weerskanten. De dubbelbus had slechts de kleine lichten op, zodat de bestuurder de groep pas zag toen het te laat was. Op het harde geraas van de naderende bus sprongen enkele jongens opzij en drukten zich tegen de muur, het geen hun redding was. Het ongeluk kwam gistermiddag in het Lagerhuis ter sprake, dat zijn sympathie met de ouders en met de gewonde jongens uitdrukte. Attlee vroeg Churchill of deze in zijn capaciteit van minister van Defensie er voor zorgen wilde, dat voortaan, evenals in oorlogstijd, alle marcherende militaire for maties in de duisternis van achteren een licht zullen meedragen. Churchill beloofde hieraan zijn aandacht te zullen schenken. De minister van Transport zal bovendien een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk instellen. De Koning zond aan de ouders een bewijs van zijn medeleven. De burgemeesters van phatham, Rochester en Gillingham, uit welke plaatsen de getroffe nen kwamen en waar diepe rouw heerst, overwegen de oprichting van een fonds voor hulp aan de ouders. Van de negentien in het ziekenhuis op genomen jongens waren er slechts twee lichtgewond. De toestand van vier jongens was Woensdag zeer ernstig. Na het ongeluk lagen de doden en ge wonden over een afstand van 50 meter ver spreid. Van de tien, die gespaard bleven, vluchtten er enkelen in paniek weg. De 57- jarige buschauffeur William Samson is thans geheel overstuur in zijn woning. Dub bel tragisch is, dat hij Woensdagavond door de transportonderneming gehuldigd zou zijn geworden wegens zijn goed verkeersrap- port in de laatste kwarteeuw. Hij kende verscheidene van de omgekomen jongens goed. Hij hield van kinderen en was erg populair onder de jeugd ,die hem „Sambo" noemde. Zijn vakbond had al vele jaren geprotesteerd tegen de slechte verlichting van de straat, waar de ramp zich voltrok, maar tot nu toe had men weinig succes ge had met deze actie. Hazenjacht op voetbalveld Op Zondag 4 November was tijdens de voetbalwedstrijd Panningen IIHelden III plotseling een haas op het terrein versche nen. Het voetbalspel veranderde in een drijfjacht. Een der spelers ving de haas en deponeerde zijn buit in de kleedkamer. La ter verscheen er een politieman die tegen de speler proces-verbaal opmaakte wegens „verboden vervoer van wild". Hij nam tevens de haas in beslag. Het O.M. eiste zes gulden boete en ver beurdverklaring van de haas. De verdediger toonde echter aan dat er geen strafbaar feit gepleegd was, want de Jacshtwet verbiedt het vervoeren van wild „op een terrein, dat geheel tot jachtterrein is besemd en daarvoor geschikt is", aldus een uitspraak van de Hoge Raad. Het voet balveld was echter met schuttingen en een draadversperring omzoomd en uitsluitend bestemd om er op te voetballen. De plei ter concludeerde tot ontslag van rechts vervolging en ot teruggave of vergoeding van de haas. De kantonrechter zag in het betoog van de verdediger een nieuw ele ment en oordeelde een nader onderzoek ter plaatse gewenst. De zaak werd aangehou den tot 8 Januari. Productie van militaire voertuigen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de rijksbegroting voor 1951 ten behoeve van de financiering der productie van militaire voertuigen. Dit wetsontwerp bevat de budgetaire voorzieningen, welke werden aangekon digd in de nota van de minister van Finan ciën van 18 October 1951. In deze nota werd medegedeeld, dat met de regering van de Verenigde Staten over eenstemming was bereikt over de beste ding van 175 millioen van het saldo der speciale rekening bij de Nederlandse Bank, waarop de tegenwaardegelden zijn gestort. Het bedrag van 175 millioen is be stemd voor de financiering van de produc tie van militaire voertuigen. Het project moet worden gezien tegen de achtergrond van een voorstel, dat door de regering bij de Amerikaanse autoriteiten is ingediend tot financiering met tegenwaardegelden van projecten van militair of semi-mili- tair karakter tot een totaalbedrag van 230 millioen. Over de besteding van het resterende bedrag van 55 millioen is nog overleg gaande met de Amerikaanse autoriteiten. het bedieningshuisje werd zwaar bescha digd en de bovenbouw kreeg eveneens zulk een klap, dat het nog maar net op de fun dering bleef staan. De bedieningstafel werd eveneens los gerukt, maar het lukte later toch de brug weer neer te laten, zodat het wegverkeer practisch geen stagnatie ondervond. Een bok van de Rijkswaterstaat is uit IJmuiden naar de plaats van de aanvaring gegaan om de beschadigde opbouw van het bedieningshuisje weg te halen. De schepen van v. Hattum en Blankevoort zijn ver zekerd. Verzoeken om subsidie Het comité „Onze Marine" heeft de ge meente Velsen een verzoek gedaan om voor eenmaal een financiële bijdrage te ver lenen. Voorts klopt de commissie tot stimu lering van de belangstelling voor het ge- illustreerde tijdschrift, in het bijzonder ge wijd aan de historische schoonheid, folk lore en geschiedenis in deze provincie „De Speelwagen", om een jaarlijkse subsidie te verlenen of een aantal abonnementen op dit tijdschrift te nemen. Voorts kwam er een verzoek binnen van de Kennemer Vereni ging tot oprichting en instandhouding van medisch-opvoedkundige bureaux om een subsidie van 200 te verlenen voor het jaar 1952 en van het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling om toe te treden als lid. B. en W. kunnen geen vrij heid vinden op deze verzoeken gunstig te beschikken. Superol-fabriek naar Doesburg verplaatst De sedert 1931 in Beverwijk gevestigde chemische fabriek „Superol", een door de Amsterdamse Superfosfaatfabriek ge sticht bedrijf, is verplaatst naar Doesburg. De industrie heeft in die plaats bedrijfs ruimte gevonden in de gebouwen, die oor spronkelijk bestemd waren voor de kool- teerafdeling van de Asphaltfabriek in Utrecht. Door de aanwezigheid van uitge breide industrieterreinen zijn de expansie mogelijkheden voor „Superol" na deze verplaatsing aanzienlijk vergroot. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Woensdag binnengekomen: Bogers van Otterbacken. Hoctor van Rotterdam. Tabinta v. Hamburg. Iris van Gothenburg. Thomas Stone van Bal- timore. Wibald Böhmer van Vigo. Wester- dam van Londen. Mo Hawk van Rouaan. Pr. Emille Marcesche van Caen. Dare van Rotterdam. Uit de haven van IJmuiden zijn Woensdag vertrokken: Abel Parker Upshur naar Hamp ton Roads. Vechtstroom naar Huil. Karkar naar Londen. Hollandia naar Rotterdam. Aries naar Lorenz. Egret naar Rotterdam. Vannacht hebben zestien uitgaande sche pen in het kanaal vastgemaakt wegens het slechte weer. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 5 op 6 December Uit halve vleet: KW 25 met 12 k.; KW 147 met 30 k.; KW 2 met 34 k.; KW 3 met 10 k.; IJM 74 met 10 k.; KW 47 met 2 k.; KW 83 met 1 k.; KW 20 met 10 k.; KW 49 met 20 k.; KW 50 met 5 k.; KW 56 met 6 k.; KW 124 met 50 k. Uit volle vleet: KW 18 met 10 k.; KW 32 met 5 k.; KW 42 met 17 k.; KW 43 met 17 k.; KW 173 met 30 k.; KW 45 met 85 k.; KW 70 met 30 k.; KW 122 met 55 k.; KW 170 met 50 kantjes. Kanaalvisserij: KW 141 met 40 k.; KW 67 met 20 k.; KW 48 met 20 k.; KW 29 met 2 k.; KW 39 met 12 k.: KW 41 met 15 k.; KW 78 met 9 k.; KW 37 met 7 k.; KW 159 met 60 k. Geen vangst hadden KW 14, KW 44, KW 168, KW 163. Gemiddelde vangsten Engelse wal: Vlaardingen: 18 kantjes; Sche- veningen: 18 kantjes; Katwijk: 18 kantjes. Kanaal: Vlaardingen: 20 kantjes; Scheve- ningen: 20 kantjes; Katwijk: 20 kantjes. Een zware opgaaf voor WIJ SIZO, dat de rode lantaarn draagt is zich blijkbaar enigszins aan het herstellen en zal zijn uiterste best doen deze plaats te verla ten, gezien de verrassende overwinning op Huizen. De IJmuidenaren kunnen Zaterdag in Hillegom op een zeer warme ontvangst rekenen. Wint IJmuiden deze wedstrijd dan staat het voorlopig veilig. Het programma voor de lagere elftallen luidt: Tweede Jeugd—IJmuiden 2; IJmuiden 4Kennemerland 4. Scheepvaart WEEKABONNEMENTEN jienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Student heeft nog enige uren ter beschikk. voor BIJLES SEN v. leerl. a. d. Mulo of lagere klassen H. B. S., spec, wiskundevakken. Br. L 3672 NET MEISJE zoekt voor de ochtenduren betrekking, lft. 19 jaar. Brieven L 3673. Sint Nicolaas met zijn zwarte Petro, Komt 6 Dec. op bezoek bij GRATIA-PLATO. In Ulo kleuters 5 uur, adspiranten 6 uur. Dames 8 uur (Dragen van turnschoenen verplicht) BELONING. Verloren he renpolshorloge. Terug te bez. bij A. v. Slooten. Warmen- hovenstraat 17, IJmuiden. NET PENSION te Driehuis. Br. aangeboden L 3670. WONINGRUIL. Corn. Janus en Zn., Stationsweg 81, Vel sen. Vraagt inlichtingen. OOK UW ADRES voor rood koper le srt. f 3.50 per kg. geel koper le srt f 1.85 p. kg. lompen 45 en couranten 18 ct. p. kg. Auto accu's v.a. f 13. Parkstr. 10 bij 't stat. H'lem. Te koop gevr. fl. maat KIN- DERLEDIKANTJE. Brieven L 3671. Te koop: KINDERWAGEN en stoel. Te bevr. Meervliet- straat 4, Velsen. Te koop agb. kl. PHILIPS RADIO m. lange, korte en U. K. golf. Prijs bill. Kor- tenaerstraat 5. Na 6 uur. WILDHAN DEL SOEPBRAADKIPPEN POULARDES BRAADKIPPEN EENDVOGELS FAZANT HAAS DUINKONDNEN TAM KONDN Steeds 1ste kwaliteit TERRASWEG 3 5 Santpoort - Tel. 8245 NET KOSTHUIS met vrije kamer, nette stand aangeb. Adres bur. van dit blad. Nette KOSTGANGER gevr. in kl. en keurig gezin, op goede stand in IJm. Telef. aanw. Brieven L 3635. NET KOSTHUIS gevr. door Rijksambtenaar. Huis. sfeer. Brieven L 3674, Voor een BLOEMSTUKJE dan naar „De Morgenstond" Soendaplein 31, H.-N. Telef. no. 19903. TE KOOP: te aanvaarden voorjaar 1952 f 10.500 en f 11.500. Inl. CORN. JANUS en ZN., Stationsweg 81, Velsen. Tel. no. 5504. Voor beschaafde dames en heren gelegenheid tot bijverdienste. De werk zaamheden hieraan ver bonden, doen in geen en kel opzicht afbreuk aan uw positie. Regeling der werkzaamh. naar eigen inzicht en omstandighe den. Alle brieven worden vertrouwelijk behandeld en in elk geval beant woord. Brieven no. 3736. 99 Graham Greene: „Het einde van het spel" (vertaald door H. J. Scheepmaker). (Serie „Moderne Meesterwerken", uitgeverij Contact, Amsterdam-Antwerpen). (Van onze correspondent in Amerika) (Van onze correspondent in Londen 0 Alio-th, pass. 4 Fernando Noronha n. Antw. Ampenan, pass. 4 Gibraltar naar Halifax. Amstelkerk, 4 te Antwerpen. Aagtekerk, 5 te Aden. Abbedijk, 5 v. New Orleans te R'dam. Alamak, 5 v Port Said n. Alexandrlë. Aldabi, pass. 4 Fernando Noronha. Algenib, pass. 4 Finisterre. Alwaki, 4 te Santos Arendskerk, 4 te Colombo. Axeldijk, 3 te Galveston. Amsteldiep, 5 v. Newport News te R'dam. Aalsdijk, 4 900 m. O. Bermudas. Agamemnon, 4 260 m. NW. Mona Passage. Alblasserdijk. 5 van Bremen te Hamburg. Alcyone, pass. 4 Finisterre. Alderamin, 4 160 m. Z. Nantucket. Aletta, 4 v. Telokanson n. Pladju, Almdijk, pass. 5 Azoren. Amstelpark, 4 730 m. W.ZW. Lands Bnd. Amstelland, pass. 4 Abrolhos n. Santos. Bosohfonein, 4 van Zanzibar n. Dar es Salaam- Boissevain, 2 te Port Elizabeth. Borneo, 4 v. Southampton n. Genua. Baam, 5 v. Amsterdam te Hamburg. Bantam, pass. 4 Kp. Bon. Bennekom, 4 870 m. NO. Guadeloupe. Blommersdijk, 4 220 m. ZO. Sable ell. Brltsum. 4 860 m. W.ZW. Flores. Ceroia, pass 4 Perim. Caltex Leiden, 4 van Zanzibar n. Dar es Salaam Caltex Delft, pass. 4 Kp. Serrat. Caltex Pernis, 7 R'-dam verwacht. Castor. 4 van Guanta n. La Guaira. Chama. 4 van Port Said. Congostroom, 4 van Hamburg n. Amsterdam. Cottica, 4 120 m. NW. Oporto n. Madeira. Corilla, 4 bij Galapagos eil. Delfland, 4 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Dalerdijk, 4 dwars Acapulcu. Eemdijk, 4 180 m. ZO. Savanna n. Antw. Esso Den Haag. 4 500 m. NO. Fayal. E trema, 4 v. Yarrow té Thameshaven. Erinna. pass. 4 NO. Borneo. Friesland (KRL), 4 v. Ternate n. Makassar. Gaasterkerk, 4 v. Beira te Amsterdam. Gooiland, pass. 4 St. Pauisrock. Gordias, 4 v. Hamburg naar Amsterdam. Hera. 4 v. Cartagena n. Buenaventura. Hersilia, 4 te Port of Spain Trinidad. Hector, 5 v. Levant te Amsterdam. Heemskerk, pass. 4 Ouessamt. Hestia, 4 180 m N. ten W. Finisterre. Helicon, 5 v. Hamburg naar A'dam. Iris, 5 v Gothenburg te Amsterdam. Tlos, 4 v. Aux Cayes naar Miragoane. Jupiter, 4 v. Amsterdam naar Bremen. Kaloekoe, 4 v. Soerabaja n. Cheribon. Klipfontein, 4 570 m. NO. Ascension eil. Lindekerk, 4 te Marseille. Laagkerk, 4 van R'dam naar Madras. Linge. 6 v. Yxpilla te Zaandam verwacht. Larenberg. 4 bij Lissabon. Lemsterkerk, 4 100 m. O.NO. Massawa. Lieve Vrouwekerk, 4 60 m. Z. Mormugoa. Maashaven, 4 te Trinidad. Moienkerk, 4 te Luanda. Maasland, 4 van Santos n. Buenos Aires. Mataram, 2 v Ballkpapan n. Donggala. Maas, 5 v. Catania te Cartagena. Marissa, 4 120 m. Z. Rio Grande. Mentor, 4 van Alexandrlë n. Beyrouth. Metula, pass. 4 Kp. Comoriën. Murena, pass. 4 Gibraltar Marin, 2 te Port au Prince. Mirza 4 140 m. O. Quelina. Nestor, 5 v. Algiers, te Djidjelli verwacht. Nieuw Holland, 5 Makassar verwacht. Cranje, 5 te Suez. Overijsel. 4 v. R'dam n. Kobe. Ovula. 4 600 m. ZW. Azoren. Orestes, 5 van Curasao te Guanta. Orion, pas. 4 Kp. Finisterre n. Algiers. Poseidon, pass. 4 Azoren. Prins Philips Willem 4 te Le Havre. Perna, 2 v. Fremantle naar Miri. Prins Frederic Hendrik, pass. 4 Kp. Ray. Prins Willem III, 4 v. Quebec via Le Havré, Antw. naar R'dam. Parkhaven, pass. 4 Abroltos. Prins Willem v. Oranje, pass. 5 Gibraltar. Prins Willem II, 4 460 m. Z. Cp. Race. Prins Willem IV, 4 500 m. N. Flores n. Antw. Roepat, 4 v. Beyrouth n. Aden. Rondo, 5 v. TJ Priok te Singapore verw. Rijnkerk, 4 te Port Said. Schiedijk, 5 Aden verwacht. Fliedrecht, 4 v. Kaapstad n. La Plata rivier. Stad Breda, 4 v. R'dam te Narvik. Straat Malakka. 2 te Singapore. Singkep, 5 Tj. Priok verwacht. Stad Alkmaar, 4 v. R'dam te Newport News. Saroena. 4 v. Singapore n. Miri. Scherpend recht, pass. 4 Gibraltar Stad Schiedam, pass. 4 Kp. Palos. Stanvac Djirak, 2 v. Singapore n. Palembang. Tarakan, verm. 4 v. Belawan n. Colombo. Tabinta, 5 v. Hamburg te Amsterdam, Tjimenteng, 2 te Kaapstad. Tegelberg, 3 v Kobe naar Osaka; Tero, 4 18 u. v. Buenos Aires n. Cuba. Tiba, 4 450 m. N. ten O. St. Pauisrock Trompenberg, 4 340 m. W.NW. Finisterre Taria, 4 170 m. N. ten W. Christmas eil. Tasman, 2 te Singapore. Tjipondok, 3 van Nagoya te Kobe Tjitjalengka, 1 v. Singapore te Hongkong. Triton, 4 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Utrecht. 4 v Soerabaja n. Semarang. Uni, 28 v. Nuevitas naar Antilla Veendam, 4 550 m. NO ten O. Öp. Race. Willem Ruys, pass. 4 tén Z. Socotra eil. Waterman, 4 610 m. W. Cocos eil. n. Fremantle Willemstad, 4 v. Madeira naar La Guaira. Waal, pass. 4 Noordkust Cuba. IJsel, 5 v. Kymasi te Saloniki verwacht. Zeeland (KRL). pass. 4 Gibraltar. Zonnewijk, 4 620 m. W.ZW Flores KLEINE VAART? Barracuda, 5 v. Christinestad te Hull verw. Birmingham, 5 v. Leith op de Tyne. Casablanca, 5 in Golf van Biscaye. Claes Compaen. 5 v. Requejada te Calais verw. Cornelia, 4 v. Stockholm te Hudiksvall. Corona, 4 v. Waterford te Swansea. Carpo, 4 v. Dublin n. Fowey. Corona. 4 v Swansea n. R'dam. Dollard, 4 op de rede de Bomansvik. Duiveland, 5 v. Duinkerken te Emden. Express, 4 v. Middlesbro n. R'dam. Eban, 5 v. R'dam n. Hamburg. Elisa, 4 v. Port St. Louis te Casablanca. Fraternité, 4 geankerd Simrishamn. Geert Bodewes, 4 v. Sete n. Port Lyautey Hondsrug, 5 v. Amal te Newcastle verwacht. Jakob Oorburg, 4 van Goole n. St. Nazaire. Jokurma. 4 v. Hamburg n Boness. Kunlabori, l v. Malta n. Tunis. Larix, 3 te Zaandam van Mö. Mies. 4 v. Letreport n. R'dam. Mulan, 4 van Rostock n Wisiriar. Marietje Bohmer, 4 v Ribadeo n. R'dam. Merak, 4 op rede St. Nazaire. Mizar, 4 bij Brunsbuttel. Ma reel la, 5 v. Duinkerken te Vlaardingen verw. Mirza, 4 v. Boulogne n. Casablanca. Nettie, 4 v. Odense naar Nortelje. Nottingham, 4 te Bidefort van Goole. Noord. 5 v R'dam n. Kil'lingholme. Oleum, 3 v. Grangemouth te Aberdeen. Pavo, 28 te Lofholmen v. Köping. Ponto, 2 te Hamina v. Helsinki. Ponza, 3 te Zaandam v. Hemosand. Sporota, pass. 5 Holtenau. Saba, 4 v. R'dam te Gothenburg. Shamrock, 4 te Svenborg. Strijpe, 5 v Antwerpen te Preston verwacht. Silvreeta, 4 van Agadir te Nantes. Tilly, 3 te Zaandam v. Kotka. Tromp, 4 v. d Tyne te Leith. Texel, 5 v. R'dam te Hamburg verwacht. Tyro, 4 v. Drogheda n. Swansea. Veenenburgh, 4 v. Aberdeen n. Middlesbro. Viking, 4 v. Kotka te Kalmar. Vrouwepolder, 4 120 m. NO. Kp Vilano. Wilpo, 28 te Rafso v Mantyluoto. Walenburgh, 4 v. Le Havre n. Bordeaux. Westpolder, 4 v. Portimao n. R'dam SLEEPVAART? Hudson, 4 te Londonderry. Noordho-lland, n. Albany 5 530 m. N. ten W. Onslow. Noordzee, n. Melbourne met baggermolen 4 dwars Tj. Priok. Rode Zee, 5 te Rotterdam. Thames, 4 v. IJmuiden te Calcutta met bag germolen en hopper.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3