Nadere kennismaking met 36-jarig wonderkind «SB& V/VCKsl Klasse 1 c van het Kennemer Lyceum mag veertien dagen op reis Medan Kwestie Een toneelminnaar in Londen Agenda voor Haarlem ff Voetbal Wielrennen pONDERDAG 6 DECEMBER 1951 Orson Welles ik heb in mijn vorig artikel uitvoerig over zijn vertolking van Othello" geschreven maakte op mij de indruk van een geheimzinnig krachtstation, een geweldig réservoir van latente energie. Als deze logge reus met een vrouw op toneel staat dan wekt hij louter door deze aanwezigheid een elementaire spanning zonder dat hij daarvoor ook maar een vinger behoeft uit te steken. Daarbij be i-hikt hij over een goedmoedig vermogen om aller aandacht volkomen te absorberen vjjjeen kinderlijk geloof in zijn rol, welke eigenschappen door velen en zeer zeker •iet geheel ten onrechte egocentriciteit en zelfoverschatting worden genoemd. Misschien is hij inderdaad het best te karakteriseren als een genie zonder veel talent. Over het geheim van zijn persoonlijk magnetisme piekerend komt men te denken •ver de theorie van de kruising van rassen en cultuurvormen, want het is waar schijnlijk dat hij ook negerbloed in de aderen heeft. In ieder geval beschikt hij voor ij rol van de Moor van Venetië over een natuurlijke dispositie. Kinderlijke trots Hoe dit alles ook zij het behoeft thans :sn nader betoog meer dat ik op zijn gjjst genomen nieuwsgierig was naar het rjwone doen van dit 36-jarige wonderkind. Órson Welles had er in toegestemd mij na •fl'oop van de voorstelling in het St. James's Iheatre te ontvangen. Hij was juist bezig •et opgeplakte gedeelte van zijn neus te lallen toen ik binnenkwam. Ons gesprek [ad plaats in de gedurende November en December door hem gebruikte kleedkamer 3 de actrice Vivien Leigh, de echtgenote -n Sir Laurence Olivier, die zo comfor- ibel is ingericht dat men zich in de zit kamer van een moderne flatwoning waant. U weet natuurlijk", zei Orson Welles na 'm begroeting, terwijl hij mij een gin- inic inschonk, „dat in dit vertrek Oscar ifilde, na de weinig hoopgevende première tan een zijner blijspelen, de historische voorden sprak: het stuk was een succes, naar het publiek was een mislukking?" Hij was er, dat bleek al dadelijk, bijzon- •jr trots op als Amerikaan (hij komt uit jenosha in de staat Wisconsin) een stuk rji Shakespeare in Engeland te kunnen r«len, waarmee een sinds jaar en dag ge ëerde wens dus in vervulling gaat. Hij ióeekt dat gevoel dan ook niet onder stoe- ja of banken: „Voor mij en mijn vriend Clivier hebben op deze plaats beroemd- ifden als Forbes-Robertson en George Alexander gewerkt!" Dan vertelt hij in januari naar Parijs over te steken met de ntee Venetiaanse drama's van de Eliza- jghaanse meester en dat hij dus beurte lings zal optreden als Othello en als Shy- kk in „De Koopman". Nu is het bijna aietaan te nemen dat hij van deze laatste rol ook maar iets tereent zal brengen. Aan üf voornemen herkent men de onverbe- ierlijkheid van Orson Welles, die al zo dikwijls spectaculaire successen heeft laten ïolgen door even spectaculaire catastrofes. Gevaarlijke veelzijdigheid Overigens is zijn staat van dienst indruk wekkend genoeg. In het Mercury Theatre ie New York vertoonde hij niet alleen zo joed als alle stukken van Shakespeare, ö:ch vestigde hij een onomstotelijke repu- stie met „Danton's dood" van Büchner en,,Het strooien hoedje" van Labiche, om vervolgens met een brillante opvoering van .Ine Shoemaker's Holiday" van Thomas Stekker (geschreven in 1600) de belang- iielling van deskundigen en toneelminnaars at alle landen op dit vergeten meester werk te richten. Maar met zijn revue-achti- fe„Faust" haalde hij zich de bijnaam lansworst" op de hals, om van de reeds eerder aangehaalde „Macbeth" met muziek ran Strauss maar te zwijgen. Op filmgebied Iets dergelijks: hij schreef het scenario van .Monsieur Verdoux" voor Chaplin en frap peerde iedereen door de gewaagdheid van onderwerp en het effectieve camera werk van zijn „Citizen Kane". Zijn fiasco's rullen we nu maar buiten beschouwing laten. Zij waren zeer talrijk. Voor de radio bewerkte hij „De reis om de wereld in 'zchtig dagen" van Jules Verne tot een idembenemend hoorspel van een uur, waarin hij de techniek van „de verteller" invoerde op een wijze die alom navolging vond en nog steeds wordt toegepast. En aij was de enige aan wie Shaw ooit toe- kond een zijner stukken te bekorten. Graag naar Holland Meer dan een uur heb ik met hem zitten Praten. Enkele van zijn vaak zonderlinge, doch doorgaans intelligente opmerkingen Mgen hier een plaats vinden. „In Zweden, Holland en Engeland vindt men, in deze volgorde, de beste acteurs. In de Konink je Schouwburg in Den Haag zag ik Shipper naast God van Jan de Hertog met Cor van der Lugt Melsert, een begenadigd speler, evenals Paul Steenbergen trouwens, ysens optreden ik eens onder regie van jan de Meester meemaakte. Frankrijk s> in de eerste plaats het land van de to pschrijvers, maar er zijn een paar for midabele acteurs, zoals Pierre Fresnay en Pierre Brasseur, die alleen met Paul Hör- "jSfr, de uitblinker uit de film „De derde -an" te vergelijken zijn. De acteur van de Smeken Goed! //e/pen Goed! r DONDERDAG 6 DECEMBER over n e Grachfc 47: Martin Sminlc spreekt "De natuur en haar raadselen", 8 uur. rrLir "Een gevaarlijk individu", „Ont- (-«Kerd 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: e VVeek gesloten). Rembrandt: „Wegpi- ,no- alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: ju:,? schaduw van New York", 18 j., 7 en sen» ii* ^uxor: „De poppen aan het dan- TtaU leeft- 7 en 9-!5 uur. City: „De 5,15uurnaar het ParadÜs"> alle leeft., 7 en p VRIJDAG 7 DECEMBER eniein W ^asKiiiplein 8: Theosofische ver- Ktn meL Gantvoort spreekt over bvA u„ze^ 8 uur. Rembrandt, Palace en Un 0,5 4'15' 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, Franc i\uur- Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur. »5a5ï. 2'30' 7 en 9'15 uur (Nieuw toekomst is Serge Reggiani, let u maar eens op!" Orson Welles deelde mij ook mede graag in Nederland te willen spelen, maar dan steeds ten minste een week achter elkaar in hetzelfde theater. Zijn financiële eisen zijn echter te hoog om dit voornemen door gang te laten vinden. „Dan moeten ze de toegangsprijzen maar verdubbelen, want de kaartjes zijn veel te goedkoop. Ze willen me overal graag zien, maar ze moeten er wat voor over hebben. Veel tijd rest er overigens niet meer, want ik kan helaas niet zo lang uit Amerika wegblijven. Het is merkwaardig dat mijn films in Amster dam zo weinig succes hebben. In Stockholm bij voorbeeld lopen ze veel langer. Aan dat verschijnsel ben ik gewend: in Los Angeles heb ik nog nooit een succes kunnen beha len, maar in San Francisco lukt me alles". Over het toneel van de toekomst had hij geen concrete denkbeelden, al houdt hij zijn hoop op Europa gevestigd. „We moe ten maar afwachten en intussen de tijd korten, met Shakespeare...." Toen wij het theater verlieten stonden er zeker nog twintig jónge vrouwen en oudere meisjes te wachten om zijn hand tekening te vragen. DAVID KONING K.L.M. begint 1 Mei met toeristenklasse De K.L.M. zal van 1 Mei af tweemaal per week diensten in de toeristenklasse tussen Amsterdam en New York gaan onder houden, waarbij Constellations zullen wor den gebruikt. In het zomerseizoen zal viermaal per week iri beide richtingen worden gevlogen. Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat znnrbranden op de maag voelt... moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de omstandigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal in nemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook.-.. Groot was de verbazing van de leerlin gen van klasse 1 C van het Kennemer Ly ceum te Overveen, toen midden onder de biologieles Sint Nicolaas en zijn knecht via de tuindeuren het leslokaal betraden. In dit lesuur werd het menselijk lichaam behandeld, doch geen der jeugdige scholie ren had bij de binnenkomst van de Sint nog enige aandacht voor het geraamte. Al ler ogen waren gericht op de bezoekers. De elfjarige Kees de Ruig viel de eer te beurt een greep in de zak van Piet te mogen doen. Nog had geen der leerlingen enig idee van de grote verrassing, die daaruit te voor schijn zou komen. Kees diepte een samengevouwen papiertje uit de zak en las voor, dat zijn klas hij de verkoopactie voor de kinderpostzegels de eerste prijs had gewonnen: een vacantie van veertien dagen in Nederland met de gehele klas en vijf leerkrachten. Aan de actie van de Stichting voor het kind hebben 250.000 scholieren deelgeno men, om hun minder bedeelde leeftijdge nootjes wat meer levensvreugde te geven. Voor de'klassen der scholen, waarvan de leerlingen aan de verkoop van postzegels hadden meegewerkt, waren prijzen be schikbaar gesteld door het comité voor kin derpostzegels in Nederland. Zij werden on der de deelnemende klassen verloot, onge acht het bedrag, dat door de scholieren was bijeengebracht. Daardoor was het dus mo gelijk, dat klasse 1 C van het Kennemer Lyceum te Overveen hoewel in andere klassen voor hogere bedragen was verkocht één van die prijzen won. Van Sint Nicolaas ontving de voorzitter van de School vereniging van het Kennemer Lyceum het origineel van een der prent briefkaarten, die ook voor deze actie wor den verkocht: de Amsterdamse Poort te -Haarlem. Nadat Sint Nicolaas nog enkele ^prijzende woorden had geuit, verrtok hij, ,de klas in grote opgewondenheid achter latend. Van het bezoek van Sint Nicolaas was een radio-reportage gemaakt. Slechts de leerlingen van de winnende klasse met de rector, administrateur en enkele leerkrach ten waren van het bezoek op de hoogte. Niemand van de ruim vierhonderd leerlin gen tellende school heeft er verder ook iets van gemerkt. Alleen werden zij Woensdag geadviseerd des avonds naar de radio te luisteren. Zelfs in de winnende klasse wa ren er leerlingen, zo werd ons verteld, die dachten aan een „grap". Die gedachte heb ben zij prijs gegeven, nadat zij Woensdag avond vernamen, dat de opname „echt" was geweest. Hoe de klas de veertien dagen vacantie gaat doorbrengen is nog niet bekend. Zwarte Piet maakte eveneens bekend dat een radiotoestel was gewonnen door klas 6 van de Rijksleerschool aan de Schrevelius- straat te Haarlem, voor gebruik op de school. INDISCH RESTAURANT JANSWEG 20 - 100 m. van Station Telefoon 17630 Toebereiding: en bediening uitsluitend Indisch Desgewenst ook aan huis te bezorgen Compensatie-uitkering voor werklozen De regering heeft besloten om na de on langs toegestane compensatie-uitkering, ook aan werklozen, die een uitkering ontvangen ingevolge de overbruggings- of sociale bij standsregeling, een uitkering voor éérrkeer toe te kennen. Voor kostwinners met over bruggingsuitkering is het bedrag vastge steld op bruto 4.35, voor kostwinners met sociale bijstandsuitkering op bruto 3.35. Ook heeft de regering er geen bezwaar tegen, dat één keer een compensatie-uit kering van elf percent van de beloning c.q. de uitkering per week wordt verstrekt aan personen, die zijn te werk gesteld ingevolge de regeling tewerkstelling hoofdarbeiders of de gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling voor handarbeiders of aan hen die een uitkering ontvangen krachtens de regeling voor sociale bijstand aan beel dende kunstenares. „U hebt de 100.000 gewonnen Hilversumse zakenman wilde het eerst niet geloven Een zakenman in Hilversum had met een paar familieleden en zijn compagnon voor de derde keer een heel lot in de staatsloterij genomen. Vorige week vroeg de compagnon dè twee tientjes van zijn kwart lot terug, want hij kon ze best gebruiken. „Laten we dat nu niet doen" zei de zakenman en zo bleef het bij het oude. De in geldnood ver kerende compagnon zal voor deze weigering wel altijd dankbaar blijven. Woensdagmid dag werd er namelijk bij de zakenman ge beld. Hij had nog geen radionieuws gehoord en nog geen krant gelezen. Hij deed open en daar stond een collecteur van de Staats loterij: „U hebt een prijsje gewonnen". Dat vond de zakenman wel leuk. „Hoeveel is het?" „Een ton". „Doe niet zo mal" zei de zakenman „maar k< m toch maar binnen". Toen haalde de col lecteur zijn portefeuille te voorschijn en telde 60 bankjes van duizend. 200 van hon derd en 50 van tien (de f 100.000.met aftrek van belasting) op tafel neer. Ook toen ge loofde de zakenman het nog niet. Maar het ..Je zit ons op de hak te nemen" bestierf hem op de lippen, toen de collecteur hem dringend verzocht hem het lot te overhan digen. Een ogenblik later wist de compagnon, dat hij vorige week bijna de domste streek van zijn leven had uitgehaald. Nu kreeg hij zijn aandeel: ruim twintigduizend gulden. De collecteur, die deze Sinterklaas-surprise kwam brengen heeft reeds zeven keer de 100.000 uitgekeerd en een keer de f 130.000, (de ton plus de premie van f30.000, De 100.000 is ook in Dordrecht, Purmerend en Hoogezand gevallen. De Staatsloterij werkt met vier gelijke lijsten A, B. C en D. Iedere trekking omvat dus deze vier parallel lopende lijsten en elke prijs wordt vier keer uitgekeerd, met dze restrictie, dat voor de laatste lijst 14/20 van de prijs wordt uit betaald. 0 Ge krijgt van de mens geen hoogte, al gaat ge er uw le venlang mee om. Soms schie ten de tranen in uw ogen van bijstere ontroering om zijn adeldom en rechtschapenheid, een andere keer zoudt ge wen sen dat er van al die aardse druktemakers nog maar twee zouden zijn overgebleven, om die met de koppen tegen elkaar te klabatsen. Of drie, om zo te zeggen, want één moet er het klabat sen doen. Maar goed of kwaad, ge kunt er nooit een peil op trek ken. Want de zachtmoedigste mens kan u tijdens een gezellig avondje, zo tussen twee kopjes thee door, vertellen dat hij cr vóór is om dat-en-dat volk met een vracht atoombommen weg te vagen en als ge hem zo ziet slurpen van zijn thee zoudt ge denken dat hij nog geen mot kan dooddoen. Dat-en-dat volk jaja, wij zien dat als een grillige zwarte vlek op de wereldkaart, maar wij staan er niet bij stil dat een volk uit mensen pleegt te bestaan. Uit mannen en vrou wen, en uit kinderen. Ocharme, er liggen van die kleine duimzuigertjes daar zo wel als overal, in wiegen of hangmatten of in mandjes van bamboe en zij schreeuwen in alle windstreken en in alle talen der wereld op dezelfde wijs, als ze hun duim kwijt zijn. Gaat zo ver ge wilt over de horizon, naar de andere kant van de wereldbol desnoods neem ergens een kind uit een mandje mee en leer het Hol lands: Zie, dan wordt hij groot als een dergenen die wij „onze jongens" noemen, of „onze landgenoten", of eenvou dig „ons volk". Want de ver schillen die de mensen op de wereld gescheiden houden en soms als grimmige honden te genover elkander doen staan, kunt ge terugvinden in uw at las en uw woordenboek, als zwarte lijnen en als vreemde talen. Er zijn wijze mensen die be togen dat het samentroepen der volken in nationaliteiten één der overblijfselen is van het oerinstinct uit de aaptijd toen wij (om zo te zeggen), met lange armen en vingers aan onze voeten, in kudden rondsprongen door de bomen. Het kan zijn ge kunt zoiets geloven of betwijfelen, want het zal moeilijk meer te be wijzen zijn. Maar ik ken mensen en het is nu geen aaptijd meer die elkander met giftige OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OO0OOO0OOOOOOOOOOO0 O ogen bezien omdat de kippen van de een in het tuintje van de andere zijn wezen scharre len. Zij hebben geen lange armen meer en geen vingers aan hun voeten, maar zij ver dedigen hun vierkante centi meter tuin als een wilde orang oetan zijn boomtak, zo grimmig, zo zonder verstand. En hun reden is, dat zij zelf wonen op nummer acht, ter wijl hun vijand nummer tien op zijn huisdeur heeft staan. Kudde nummer acht tegen kudde nummer tien. En in het groot gaat het al evenzo, dat kunt ge dagelijks lezen. De ene mens noemt een ap pel een appel, de andere zegt er pomme tegen, de derde houdt hij bij porno, de vierde vindt Apfel natuurlijker. Op zeker ogenblik staat de wereld in vuur en vlam, en dan kunt ge de partijen uit elkander kennen door te vragen hoe zij een appel noemen. Want de Apfelkudde wenst dan de pomme-partij van de aarde weg te vegen en anders om van hetzelfde laken een pak. Ge kunt nu wel zeggen dat het een betreurenswaardige zaak is, maar dat wij door de politiek in de luren worden ge legd. En dat de mensen zelf het liever anders zouden willen. Maar daarmee zijn we niet aan het eind van de bol sajet, die om het wezen van de mens gewonden zit en danig in de war geraakt is door de eeuwen heen. Want ge krijgt van de mens geen hoogte, al gaat ge er uw levenlang mee om. Zie, bij ons in de straat is een Engelse familie komen wo nen, een familie die eppel zegt tegen appel, ge kent dat. Er is een zoontje bij, daar valt nog alles van te maken. Leer hem Hollands, en hij hoort bij de onzen? Ho, daar zult ge van opzien: Al wekenlang speelt het En gelse zoontje met de jongen van de Hollandse buurman, er valt geen kwaad woord tussen hen, ook al verstaan zij elkander niet altijd. Zij werken met ge baren en mimiek, dat gaat ge smeerd en zij begrijpen een half woord, of het nu Engels of Hottentots is. Maar vandaag zijn ze op elkander ingevlogen als kees honden die samen één worst ruiken: Zij hebben er óp ge slagen dat het vonken gaf. De Engelse en de Hollandse moeder hebben ze van elkan der moeten scheuren, het was een internationaal incident van de beste rang. En toen er in verschillende talen gevraagd werd naar de reden van de ruzie, stonden de moeders sprakeloos, zowel in het Engels als in het Hollands. Er viel geen woord over te zeggen. Want de donderstenen waren giftig op elkander geworden om de kwestie, of Onzelieve- heer een Engelsman dan wel een Hollander "is. O, Atlassen en Talen Grenslijnen en Woordenboe ken we zouden u op een hoop moeten gooien om er een plezierig vuurtje van te stoken: Want ge zijt met uw drukinkt in het bloed der ge slachten gedrongen, als gif. J. L. Malversaties bij de luchtmacht Rijk voor 100.000, benadeeld Het op last van de minister van Oorlog ingestelde onderzoek naar de onregelmatig heden bij de aanschaffingsdienst van de luchtmacht, heeft uitgewezen dat malver saties zijn gepleegd bij de levering van kle ding en uitrusting aan de luchtmacht, waardoor het rijk in de laatste jaren is be nadeeld voor een bedrag, dat voorlopig wordt geschat op ongeveer 100.000. Het onderzoek naar de aanwezige voor raden in de diverse magazijnen van de luchtmacht en de boekingen in de maga zijnadministratie is bijna geëindigd, doch het zal nog enkele weken duren, voordat de verkregen gegevens zijn verwerkt. In verband met deze zaak werden tot nu toe een hoofdofficier en 2 subalterne officieren in arrest gesteld. Een eerste proces-verbaal tegen de reserve-luitenant-kolonel B. is in behandeling bij de militaire justitie, die onder meer zal moeten nagaan of en in welke mate deze hoofdofficier als mede eigenaar van een textiel-onderneming op onoirbare wijze voordeel heeft getrokken van zijn functie als hoofd van de aanschaf fingsdienst van de luchtmacht. Voor zover kan worden nagegaan zijn bij de malver saties ook enkele particuliere firma's be trokken, waarmede de aanschaffingsdienst in zakelijke relatie stond. Politieke consequentie van een Europees leger In de komende veertien dagen, mis schien reeds in de volgende week, zal een conferentie worden gehouden van minis ters uit de landen, die deelnemen aan de besprekingen over een Europees leger. De politieke kant van de vorming van een Europees leger zal het onderwerp vor men. De volgende ministers zullen aan deze conferentie deelnemen: Stikker (Ne derland), Schuman (Frankrijk), Adenauer (Duitsland), Beek (Luxemburg), De Gas- peri (Italië) en Van Zeeland (België). Er bestaat nog geen zekerheid over de plaats van samenkomst. Volgens een woordvoerder van de West-Duitse rege ring zal deze conferentie 11 en 12 Decem ber te Straatsburg worden gehouden, doch in Parijse kringen is men van mening dat de conferentie in de Franse hoofdstad zal plaats hebben. kent de perzen als geen ander O00O0O0O0OO0OO00OOOOOOOOGGOOOOOO0O0GQ0GO0O0OOOOOOOOOC0O& OOO0O000OOO0OOO0O0OOOGOOOOGOOOOGOG0GOGOOG0OOOOG0GGGOOOOCOO0 VVV-Emma is geldig verklaard Het bestuur van de KNVB heeft de wed strijd tussen VVV en Emma. op 28^ October te Venlo gespeeld en welke ontmoeting we gens het onwel worden van de scheidsrechter moest worden onderbroken voor het zoeken naar een andere arbiter, geldig verklaard. Het onderhavige geval staat niet in het reglement omschreven, weshalve het bestuur van de bond een beslissing nam, gehoord het adres van een commissie van onderzoek. Het bestuur heeft zich op het standpunt ge steld, dat na het onwel worden van de scheidsrechter het volkomen juist is geweest dat pogingen zijn gedaan om de wedstrijd als nog te eindigen, in welke opzet men tenslotte is geslaagd. Dat Emma geruime tijd heeft moe ten wachten alvorens de ontmoeting kon worden hervat was volkomen juist, maar WV verkeerde in dezelfde omstandigheden. De ontmoeting eindigde in een 3-—1 over winning voor VVV. De invallersbepaling bij Nederland-België Reeds aan het diner, na de wedstrijd Nederland—België te Rotterdam gehouden, hebben Nederlandse en Belgische voetbal officials van gedachten gewisseld over een eventuele wijziging ten aanzien van de in vallersbepaling, wanneer beide landen in de jaarlijkse wedstrijden tegenover elkander staan. Daarbij is gebleken, dat men van Belgische zijde sympathiek staat tegenover een eventueel Nederlands voorstel om de invallersbepaling te veranderen. Een voorstel van de KNVB heeft inmiddels het bestuur van de Koninklijke Belgische Voetbalbond bereikt, waarin verzocht wordt in te stemmen met het denkbeeld om in den vervolge bij een wedstrijd NederlandBelgië en omgekeerd, de doelverdediger alsmede een veldspeler gedurende de gehele wedstrijd te mogen vervangen, indien althans de be trokken speler geblesseerd is geraakt en op medisch advies niet geacht wordt te kunnen verder spelen. Volgend seizoen speelt Nederland tegen Frankrijk De kalendercommissie van de Franse voet balbond heeft de ontwerp-kalender voor het seizoen 1952/1953 vastgesteld. De volgende landenwedstrijden komen er op voor: 5 October 1952: NederlandFrank rijk. 19 October 1952: OostenrijkFrankrijk. November 1952: FrankrijkItalië of Frank rijkDuitsland Mei 1953: FrankrijkBelgië en FrankrijkWales. Er wordt nog onderhandeld over een wed strijd tegen Zweden. Sint Nicolaas bezocht wielrenners in Breda Sint Nicolaas is bij Kees Pellenaars in de Kanariestraat te Breda op bezoek geweest, waar op dat ogenblik alle Nederlandse tour renners aanwezig waren. De Sint sprak van hart tot hart met de coureurs en ging nog eens precies na, wat zij goed en wat zij ver keerd hadden gedaan in de Ronde van Frankrijk. Voor ieder had hij een geschenk meegebracht, namelijk een trainingsspak. Natuurlijk werden Kees Pellenaars en zijn vrouw ook niet vergeten. Na afloop van het bezoek van de Sint sprak men nog lang na over de tour van 1951 en over de volgende editie van het grote wieleravontuur, waar voor de grote lijnen reeds zijn vastgesteld. Sport in 't kort JUBILEUMWEDSTRIJD VOETBAL TE CARDIFF. Ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Welse voetbalbond is te Cardiff een wedstrijd gespeeld tussen een elftal van Wales en een vertegnwoordigende ploeg van de rest van het Verenigd Ko ninkrijk. Wales won met 32. ADVERTENTIE !Kir^i^lNAAL TOEBEREID MET - 'NGREDIÉNTFKI van vicks vaporub ADVERTENTIE mmmmz Morgen is het tien jaar geleden dat de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour onver hoeds werd aangevallen door Japanse duikboten en bommenwerpers, waarbij vele Amerikaanse oorlogsschepen zwaar beschadigd of tot zinken werden gebracht. Door dit feit werden de Verenigde Staten betrokken in de oorlog. De foto werd gemaakt kort na de verraderlijke overval. Een boot je is de brandende „West Virginia" genaderd om een matroos uit het water te redden. Rook stijgt op uit het middenschip, waar het schip het zwaarst getroffen is. Op de brug (midden boven) merkt men nog twee mensen op. Achter de tot zinken gedoemde „West Virginia" ziet men een gedeelte van het slagschip „Tennessee". De Sint in le van het Kennemer Lyceum. Een der'leerlingen wordt' heel gewichtig geïnterviewd door een radio-verslaggever. ADVEPTENTTE ADVERTENTIE Amsterdam, Rokln 116 Den Heeg, Arnhem, Utrecht, Hilversum

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5