Sinterklaas deed de ronde in Kennemerland Tante Els £ef oa! -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Nieuw zeemanshuis te Pernis geopend Heren- en Jongenskleding l £aatste %iii<zemeyen~ Beverwijk Castricum „Viskistenreiniger" in IJmuiden aangekomen Agenda voor Veisen EVC tegen CAO voor metaalindustrie Jubileum bij de Gemeentereiniging De centrale slachtplaats Het hoekje van J Voor jonge hersens Hoofdprijs: Een Kaptein IVIobylette Huldiging technisch opzichter Voor de kinderen De Nieuw Amsterdam krijgt een grote beurt Amerikanen begeren een kerkklok in Uitgeest Kustvaarder Wilhelmina-W niet vermist Agenda voor Beverwijk FEUILLETON DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 Met tot laat in de avond verlichte vensters lan£s de weg van de goede Sint heeft Kennemerland Woensdag de vijfde December gevierd en de rode tabberd, de gulden staf en de ebben houten knecht zijn in de winderige avond meermalen opgedoken in de duinstreek onder en boven het Noord-r zeekanaal. Toen de allerlaatste haastige in kopers de winkels hadden verlaten en de laatste gezamenlijke kinderfeesten afgesloten waren, is dit bij uitstek hui selijke feest tot de huizen ingekeerd, met surprises en rijmen, opgewonden kindersnuitjes en kloppende harten. Maar daarvoor heeft Sinterklaas nog gauw een bezoek gebracht aan scholen, kinderfeesten, ziekenhuizen en waar zijn aanwezigheid meer vereist werd. Sint Nicolaas bij D.S.S. Twee ploegen van driehonderd kinderen elk hebben gistermiddag de kleine zaal van het Thalia-theater op stelten gezet, toen daar de buurtvereniging D.S.S. uit IJmui- den-West de kinderen van de leden een Sinterklaasfeest aanbood. Het feest begon sfeervol met de blijde inkomste van de Goedheiligman en zijn zwarte knecht aan boord van de MICO, het directiebootje van de Rijkswaterstaat en ondanks dè moeilijkheden, die de stevige bries voor het transport van de beide Span jaarden en de onafscheidelijke schimmel opleverde, is het voor de jeugd een pracht van een belevenis geworden. Sint zelf ver telde ons later, dat hij de deining van IJ muiden behoorlijk koppig vond In Thalia stond het Haarlemse cabaret gezelschap „Luna", dat ook op de bevrij dingsdag op Schoonenberg optrad, klaar. De leider, Martin van Delden, heeft er over het algemeen wel slag van met het jonge volkje om te gaan. Het lukte hem gistermiddag echter, voor al bij de eerste groep, minder goed. De zaal liet zich niet boeien door de avonturen van een gierigaard, die enigszins vreemdsoortig zijn trekken thuis krijgt; Bulletje en Bone- staak gingen er beter in, omdat er meer op het toneel gebeurde, maar het grootste suc ces hadden de versnaperingen, die hulp vaardige vrouwenhanden uitdeelden. De tweede groep, bestaande uit kinderen tot een jaar of dertien, was gemakkelijker mee te krijgen. Wij menèn toch, dat de kleinkunst voor de jeugd met wat meer consciëntie moet worden opgevat, dan Woensdagmiddag ge- Dinsdagmiddag is op de Vondelingenweg te Pernis door mr. J. J. Oyevaar, directeur- generaal van scheepvaart een nieuw zee manstehuis geopend, dat geëxploiteerd zal worden door de „Missions to seamen". Mr. Oyevaar wees op het paradoxale in de zeeman, die naar zee verlangt als hij aan wal is, maar op zee naar een rustig tehuis en gezelligheid. „Dit is een tehuis voor zeelieden van alle naties." Spreker hoopte dat het „de plaats zal zijn van inter nationale goede kameraadschap en wereld burgerschap in de beste zin van het woord. De leiding van dit home kon aan geen betere handen worden toevertrouwd, dan aan die van de „Missions to seamen"." Ten slotte verklaarde mr. Oyevaar het tehuis voor geopend en overhandigde de sleutel aan de Britse ambassadeur, sir Philip Nichols, die de sleutel op zijn beurt weer overhandigde aan de rev. W. Popham Hosford. Het thans in gebruik genomen zeemans tehuis te Pernis bevat behalve een kapel voor de kerkdienst, een grote conversatie- zaal, een biljartzaal en een leeszaal. Voor het gezin van rev. Miller, de leider van het tehuis, is in dit modern opgetrokken ge bouw woonruimte gereserveerd. Een dezer dagen is op het station in Oud-IJmuiden de „stoomreiniger voor vis- kisten" aangekomen. Dit apparaat zal bin nenkort in de vishal in gebruik worden genomen ter vervanging van de reiniging door water. Het krijgt geen vaste plaats in de hal maar zal in elk gedeelte ervan kun nen worden gebezigd voor het schoon maken van de kisten. Donderdag 6 December Thalia, 14 uur: St. Nicolaasviering van zeeliedenvereniging. Thalia, 20 uur: St. Nicolaasviering van Onderwijzersvereniging. Rex, 20 uur: „Rendez-vous met Annie". Vrijdag 7 December Nutsbibliotheek: van 19 tot 21.30 uur ge opend. Raadhuis: van 10.30 tot 11.30 spreekuur wethouder van financiën. Thalia, 20 uur: „De verdere belevenissen van de Minivers". Rex, 20 uur: „In Bagdad mag dat". beurde. Een kinderhand is heus niet zo gauw gevuld en een kind is wel degelijk critisch van aard. In dit opzicht ligt de schuld van het rumoer in de zaal dan ook eerder bij het Haarlemse gezelschap dan bij de jeugd. De Sint en zijn knecht hebben in de zaal hun vermaningen en loftuitingen op de ge bruikelijke wijze te berde gebracht. En de kinderen hebben een plezierige middag ge had, wat tenslotte de opzet is geweest van het D.S.S.-bestuur. Eenheid Het is prettig van diverse kanten te kun nen constatéren, dat er eenheid in de Sin terklaasviering begint te komen. Castricum heeft zich thans voor het. eerst na jaren bepaald tot de ene en waarachtige „goed heiligman", waarmee de pijnlijke ontmoe tingen van twee of meer getabberde goede gevers van de kaart zijn. Verzet tegen „werkclassificatie" Bij de komende collectieve arbeidsover eenkomst voor de groot-metaalindustrie willen werkgevers en Uniebesturen de werkclassificatie doorvoeren. Het hoofdbestuur, de bondsraad en de ledenvergaderingen van „De Metaal" (EVC) hebben zich inmiddels al uitgespro ken tegen dit systeem, omdat zij hierin zien „een nieuwe poging nog fellere loondruk toe te passen en het arbeidstempo nog hoger op te jagen". Als volgende maatregel belegt „De Me taal" (EVC) op 24 December in gebouw „Bellevue" te Amsterdam, een landelijke protestbijeenkomst van delegaties uit de belangrijkste metaalbedrijven uit ons land. RESERVERINGEN VAN HET GASBEDRIJF Het blijkt, dat er in de conclusie van burgemeester en wethouders na het om vangrijke gasdebat in de raad van Dins dagavond een foutje geslopen is. ADVERTENTIE Ik ging naar Zwitserland en naar Parijs, maar bij CHRIS DUIN vond ik de laagste prijs I Kloosterstraat 35 - Beverwyk (Dinsdagmiddag gesloten) ADVERTENTIE Gisteren heeft de heer A. Hornstra, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid genomen van de directie en collega's bij de Gemeente Reiniging. De heer Hornstra heeft 31 jaar dienst gedaan als voerman, aanvankelijk achter het paard, maar daarna achter de motor kap van een moderne vuilnisauto. De heer J. H. van der Burg, directeur van Reini gingsdienst en Plantsoenbedrijf, en de heer P. de Jong spraken de jubilaris toe, waarbij zij talrijke oude herinneringen ophaalden. Wij lezen in het jaarverslag van de ve terinair hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, belast met het toezicht op de na leving van de vleeskeuringswet: „In de gemeente Velsen wordt, ten ge rieve van de slagers, wier slachtplaats ge durende de oorlogsjaren werd vernietigd, een centrale slachtplaats, welke echter niet in alle opzichten aan de gestelde eisen voldoet en derhalve vernieuwing vraagt, in stand gehouden." Boksdemonstratie van „De Rins?" Zaterdag 15 December houdt de IJmui- dense boksvereniging „De Ring" in de voormalige centrale keuken aan de Abe lenstraat een serie bokswedstrijden, waar aan onder meer een aantal Amsterdamse „nieuwelingen" meewerkt. Dit program ma, waaraan eveneens Velsense boksers zullen meedoen, zal proberen het publiek meer boks-minded te maken. „De Ring" Het compromis-voorstel behelst, zoals in +het bijvoorbeeld lang niet eens met nnnhpf van hpt raadwArslii* werd ver- 1 <*e tegenwerking, die deze vereniging naar haar mening ondervindt van de overheid en hoopt met deze demonstratie het goed recht van de bokssport té kunnen bewij zen. De deelnemende IJmuidenaren zijn: J. Rietdijk, C. Noordzij, T. Hoogendijk, K. Zwart, H. Hoogendijk en J. Hoogendijk. de aanhef van het raadsverslag' werd ver meld: a. de gasprijs gaat omhoog. b. Er wordt in elk geval 30.000 in de reservekas gestort en als de overwinst daar bovenuit komt, zal men het teveel be taalde aan de gebruikers gaan restitueren. DONDERDAG, 6 December 1951. Beste kinderen, Ik kan me best voorstellen dat deze week het stapeltje brieven maar erg klein is, want ieder van jullie had het natuur lijk veel te druk met surprises en cadeaux maken, om nog aan Tante Els te kunnen schrijven. Natuurlijk verwacht ik wel een heleboel inzendingen op de nieuwe maandwedstrijd, want van zo'n heerlijke Smterklaasavond is een massa leuks te vertellen. Dus ook de kleintjes doen nu eens hun uiterste best op een aardig opstelletje over „het heerlijk avondje". Afgesproken? Denken jullie er om, dat je je verhaal maar op één kantje van het velletje papier mag schrij ven? Natuurlijk mag je wel twee of drie stukjes papier gebruiken, als je ze alle maal maar aan één kant beschrijft. En nu de brieven. Hier is een nieuweling: GERDIENTJE uit Beverwijk. Leuke schuilnaam heb jij gekozen, zeg! En ik vind ook, dat je keu rig schrijft. Je vindt het zeker wel prettig om op een „nieuwe" school te zijn? Heer lijk om zo buiten te wonen, meisje. Je gaat s zomers vaak naar zee, denk ik, want het is voor jou niet zo ver. Leuk, dat je aan die gymnastiek-uitvoering hebt mee gedaan. Schrijf je eens wanneer je jarig bent? HARDLOPER bedankte mij voor de raad, die ik voor het welzijn van zijn aqua- Het raadsel voor deze week luidt als volgt: X afbeelding, plaatje X bewoners van Ierland X staat in de keuken X platte vierkante steen X hertachtig dier X eigenaar van schepen X niet beneden X herfstbloem X stuk bouwgrond X smal straatje. Na juiste invulling van de woorden op de kruisjes en stippen, ontstaat er op de kruisen van boven naar beneden gelezen een woord, dat de helper van een pas ver trokken grijsaard moet aanduiden. rium gaf. Ja jongen, het is heel erg om weer helemaal opnieuw te moeten begin nen, maar ik vind het flink van je, dat je zo dapper aangepakt hebt. Inderdaad is het juist, om de bak een paar weekjes enkel met planten en water te laten staan, alvox-ens wat vissen er in te doen. En dan nog moet je met de ster- kere soorten beginnen. Hoor ik er nog eens wat van? Dit waren mijn twee „getrouwen". Tot volgende week! TANTE ELS. (Kennemerlaan 154, IJmuiden of bi-iefjes aan de bezorger meegeven. Zaterdag a.s. over IJmuiden in de grote Najaarsactie van ZAKENCENTRUM „KENNEMERLAAN" en een keur van waardevolle en nuttige prijzen. Laatste trekking Zaterdag 8 December a-s. te half negen in Hotel Kennemerhof. Bekendmaking per luidspreker. Zorgt dat U de bonnen Zaterdag tijdig in de bussen doet. De bonnen worden nog tot en met Zaterdag door de deel nemers-winkeliers uitgegeven. Donderdagmorgen om elf uur wordt de heer A. Sighem, technisch opzichter bij de Rijkswaterstaat in het kantoor aan de De Wetstraat, een huldiging bereid, wegens het feit dat hij 25 jaar in dienst is bij deze instantie. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: N. Toeset—van Kempen, z., Bloemendaalsestraatweg 70, Santpoort; C. M. G. de WitPoulisse, d., van Diepenstraat 10, Velsen-N.; C. BlokNuijen, z., Meidoorn- straat 5, IJmuiden-O.; C. M. Schoorl—van Kaan, z., Cypressenstraat 33, IJmuiden-O.; T. BakkerBakker, d., Spilbergenstraat 2, IJmuiden; T. OortwijnRoos. d., Bonaire- straat 41, Santpoort; F. A. BosscherArisz, z„ Tulpenstraat 36, Santpoort. OVERLEDEN: M. H. Beliën, 43 j., echt genote van E. Buijck, Frans Naereboutstraat 23, IJmuiden-O.; H. Schipper, 66 j., ongeh., Hagelingerweg 56, Santpoort. Ledenvergadering- Algemene Militaire Pensioenbond In de danszaal „Dors" aan de Koning straat, heeft de Algemene Militaire Pen sioenbond Dinsdagavond een goed bezochte ledenvergadering gehouden, welke werd geopend door de voorzitter de heer D. Reeders, die allen hartelijk welkom heette. Namens de Burgerlijke Pensioenbond wa ren twee afgevaardigden op de vergadering aanwezig, om het resultaat van de geza menlijke besprekingen over de ziekenfonds premie mede te delen. Hieruit bleek, dat het gemeentebestuur van Beverwijk bereid is voor de gepensionneerden met een in komen kleiner dan 32.50 per week een tegemoetkoming in de premie te geven. De volgende vergadering werd ygstgesteld op 19 Febi-uari wanneer dan tévens het 30- jarig bestaan van de bond gevierd zal worden en waar voorstellen kunnen wor den gedaan voor de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering welke in Rotterdam zal worden gehouden. ADA-dames komen bj[j DEM trainen Op Zondag 9 December zal een groepje dames-athleten van de Amsterdamse Da mes Athletiekclub een duintraining van de afdeling Athletiek van D.E.M. te Wijk aan Zee meemaken. De Beverwijkse athleten, die daar over een bij uitstek geschikt trainingscentrum beschikken, stellen op deze wijze hun op dit gebied minder goedbedeelde sport vrienden in de gelegenheid, hun conditie voor het aanstaande wedstrijd-seizoen op een hoger plan te brengen. Zo, overdag verborgen en 's nachts varend, schoot de reis toch wel lekker op. Ze waren met hun schip nu de beek uit en ze kwamen terecht in een grote rivier. Dat was een hele watervlakte, waarop hun kleine scheepje bijna in het niet viel. Maar dat was wel prettig, want dan zouden de mensen het ook niet zo gauw ontdekken! Die rivier voerde het schip langs een stad, waar ze hun ogen uitkeken. Daar lagen héél grote stoomschepen, wel honderdmaal groter dan hun bootje; maar dal waren dan ook mensenschepen. Toch was dit allemaal nog niets; want na vele dagen varen kwamen ze in de zee terechten dat was pas werkelijk een verschrikkelijk grote plas! Toen de wind hun scheepje over de golven voerde en het land helemaal uit het gezicht verdween, begonnen sommige Kabouters zich toch wel wat angstig te voelen. Maar de burgemeester stelde hen gerust. „Nu hebben we pas kans, ergens terecht te komen waar we veiliger zijn dan in men- senland!", vond hij. „Het lijkt wel wat gevaarlijk met die grote golven, maar ons bootje is sterk gebouwd en het drijft licht op de zeeWe moeten goede moed houden en zien, waar we terecht komen!" Ja, hij had gelijk. Ze waren het avontuur nu begonnen en ze moesten het tot een goed eind zien te brengen. Kerstavond voor huisvrouwen De R.K. Vrouwenbeweging afdeling Cas tricum organiseert op Dinsdag 11 December in hotel Admiraal een Kerstavond voor haar leden. Medewerking wordt verleend door de radio-spreekster mevrouw Klax-enbeek-Van Klavei-en, die zal komen vertellen over: „Gezin en gezinsgebruiken in Kersttijd". De „Nieuw Amsterdam" is voox-lopig uit 'de vaart genomen. Na een kort verblijf in het grote dok bij Wilton-Fijenoord te Schie dam ligt het schip thans bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar het destijds ook werd gebouwd. Alle machines, hoofdmotoren en hulp motoren worden nagezien. Ook wordt de mechanische ventilatie van alle hutten ver beterd, evenals cle verlichting. Voorts zul len vier liften worden vernieuwd en krij gen de bemanningsverblijven extra zorg. Alle hutten, -salons, trappenhuizen en ves tibules worden gerestaui-eerd, allé bars ge moderniseerd en ook in het Stuyvesant- café van de kajuitsklasse en in de eetzaal van de toeristenklasse zullen vei-beteringen worden aangebracht. De open promexxade- dekken van de kajuitsklasse, tot nu toe bij slecht weer met zeil afgedekt, zullen nu met glas worden afgesloten. De gx*ootste verandering ondergaat echter de grote hal in de eerste klasse. Het plafond dat de menselijke levensloop met het hu welijk als centraal motief voorstelt, wordt door een nieuw vervangen. Het intérieur ondergaat verder een grondige wijziging door het aanbrengen van een balcon en een nieuw orkestpodium. Op 29 Januari moet het schip gereed zijn voor de eerste reis in 1952 in de transatlan tische dienst. De klokkengieterij Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel heeft de kerkvoogdij der Ne derlands Hervormde gemeente in Uitgeest een bod gedaan op de klok van de Uitgees- ter kerk, die in 1650 door de gebroeders Hemony werd gegoten. Deze firma handel de hiermee in opdracht van de New Yorkse Alfred University, die de klok wil gebrui ken als basisklok voor een carillon in de toren van het universiteitsgebouw. In ruil voor de Hemonyklok biedt de Aarle- Rixtelse firma de kex-kvoogdij twee nieuwe klokken gratis aan en bovendien een con tante som van 10.000 voor het herstel van de bouwvallige pastorie. Hoewel deze aanbieding zeer verlokke lijk is, waagt de kerkvoogdij eigenmachtig geen beslissing te nemen. Zij heeft de leden van de gemeente opgeroepen voor een bijeenkomst, die Vrijdag in de kerk zal worden gehouden en waar de gemeente voor de vraag zal worden gesteld of het verantwoord is een zo waardevol cultuur goed als de Hemony-klok aan het buiten land te verkopen. Wat meer. Volgens de berichten van Woensdagmiddag worden de rondvisaan voeren wat ruimer. Voor binnenkomst worden verwacht de Thorina met 1600 kis ten haring, de Haarlem met 200 kisten dichte piepers, 240 kisten schelvis, 50 ka beljauw en koolvis, 20 stokkebit,'35 wij" ting, 140 dichte wijting en 45 makreel- de Vikingbank met 40 haring, 220 schelvis 80 kabeljauw en koolvis, 20 stokkebit, 170 wij ting en 70 makreel; de Eli Chénévière met 13 haring, 115 schelvis, 40 kabeljauw en koolvis, 200 wijting, 80 dichte wijting 10 makreel en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Schoorl met 450 kisten diversen en 200 stuks stijve kabeljauwen. Voor Vrijdag waren echter nog geen trawlers bekend. Niet best op cle Oostzee. De kotter ÏJM 5 „Texel" van de rederij Drijver, die de 16e November naar zee vertrok heeft het in de Oostzee ook nog niet erg kunnen bol werken. Het slechte weer was de spelbreker en dat was dan ook de oorzaak, dat er Za- terdag niet meer dan 140 kisten grote gul per trein uit Duitsland in IJmuiden zullen worden aangevoerd. Verder worden voor Zaterdag nog een paar Noordloggers ver wacht met vermoedelijk de Abraham, die de 15e November naar de Barendsz zee ver- trok.. De beste plaats. De Flamingo, die Dinsdagavond binnenkwam met slecht weer, kreeg in de haven averij aan het roer. De schipper kon zich gelukkig prijzen dat hij op dat moment net binnen de veilige armen van de pieren was. De besommingen waren Woensdag redelijk. Aan de afslag kwam de Batavia, die 15160 'oesomde voor een veertiendaagse reis; de Medan, die zelfs 23000 maakte voor een tien daagse reis en de Flamingo die het tot 22000 bracht voor een vijf tiendaagse reis. Van de loggers werd de KW 22 als haring aanvoerder verreweg de hoogste met 8980. De kotter HD 125 was de hoogste zijner soortgenoten met 1500. De veronderstelling, dat Woensdag de prijzen iets lager zouden zijn door de ver wachte ruimere aanvoeren, is niet uitge komen. Alle soorten behielden, voorzover er zelfs geen hogere noteringen werden ge boekt, hun oude hoge prijzen van de voor gaande dagen. Zo noteerden de grote schel vis 80 tot 65 en de braat deed van ƒ40 tot 25. Ook de wijting hield zich stevig. Gevraagde kwaliteiten noteerden 25 tot 20. De tong bleef onveranderd met 4,56 tot 4,35 per kilo en voor de grove slips betaalde de handel 1,45 tot 1,35 per kilo. De loggei-haring (al overwegend ijl), no- teerde 18 per kist en uie van de trawlers 17 tot 18 per kist. De makreel bracht het als gewild rokersartikel tot 33 en 35 per kist. Besommingen: IJM 99, Batavia, 15160; IJM 57, Medan, 23000; IJM 25, Flamingo, 22590; HD 125, 1516; IJM 229, 740; IJM 11, 1179; TX 33, 1214; VL 115, 6840; KW 22, 8980; KW 18, 3950. Heilbot 2,85-2,35, gr. tong 4,55-4,15, grm. tong 3,20-3,05, kim. tong 3,45-2,65, kl, tong I 2,50-2,27, kl. tong II 1,79-1,62, tarbot I 3,30-3, alles per 1 kilo; schartong 53-42, kl. schol II 70-38, v. haring 18,50-10,50, ma kreel 45-35, gr. schelvis 124-78, grm. schel vis 106-84, kim. schelvis 75-58, kl. schelvis I 56-47, id. II 43-21, wijting 32,50-10, gr. gul 72-60. mid. gul 57-52, kl. gul 46-40, kl. haai 32-27,50, kim. hake 88, kl. id. I 75, poontjes 22,30-17, kl. koolvis wit 49-44, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 390-204, gr. koolvis zw. 100-81, id. wit 144-132, gr. leng 108-92, per 125 kilo. Aanvoer. 100 kisten tong en tarbot; 3 kisten heilbot; 18 kisten tongschar en schar tong; 135 kisten schol; 1425 kisten haring; 150 kistén makreel; 445 kisten schelvis; 815 kisten wijting; 130 kisten kabeljauw en gul; 15 kisten leng; 10 kisten hake; 16 kisten kl. haai; 13 kisten poon; 190 kisten koolvis en 30 kisten diversen, totaal 3495 kisten. Gisteravond werd een bericht opge vangen van Radio-Gothenburg, waarin de scheepvaart werd verzocht uit te zien naar de Nederlandse kustvaarder „Wilhelmina- W" van de reder T. Wildeman uit Delfzijl. Het 280 ton metende scheepje vertrok vorige maand uit IJmuiden met een lading zout voor Gothenburg. Sinds 28 November had men niets meer van het schip ver nomen. Gisteravond laat heeft Radio-Gothenburg het verzoek ingetrokken, daar gebleken was dat de „Wilhelmina-W" in de haven van Aars in Denemarken lag, in afwachting van beter weer. De kapitein heeft in de afge lopen nacht zijn familie opgebeld om haar gerust te stellen. Donderdag 6 December. Kennemer Theater, 6.45 en 9.15 uur: „Sam son en Delila", Vrijdag 7 December. Bioscopen: Nieuw programma. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels HOOFDSTUK I. Gewoonlijk liep het spreekuur in de kli niek aan de Brownton Road om vijf uur af, maar op deze bewuste Donderdagmid dag was dokter Lynne Thorn om kwart over vijf nog met haar laatste patiënt bezig. Ze merkte wel, dat de haar assisterende verpleegster, die op de achtergrond bezig was, zich opwond over het onverwachte oponthoud, en ook wist ze, dat anderen ontstemd zouden zijn over het late uur. Maar toch ging ze rustig door met het on dervragen van de vrouw, die voor haar zat. Haar stem klonk kalm als altijd en haar manieren verrieden niet de minste haast. Het was benauwd in de dokterska mer: de stroom patiënten, welke die mid dag behandeld was, had een lucht van vochtige kleren en menselijke uitwaseming achtergelaten. Toen dr. Lynne Thorn pas in de kliniek werkte, had ze altijd de ra men wild open gezet, maar ze had spoedig haar les geleerd. Jonge moeders hadden geweigerd hun kinderen in „zo'n ver schrikkelijke tocht" uit te kleden; oude mannen hadden met verwijtende blikken naar de open ramen en veiwolgens naar Lynne gekeken, en waren een volgende maal niet teruggekomen. En zo sloot Lynne na de eerste kennismaking met de on verzettelijkheid van de onwetende massa naderhand altijd alle ramen en haar patiënten wai-en tevreden. „Zullen we het dan nog maar eens pro beren? vroeg Lynne met een opgewekte stem, alsof dit de eerste patiënt was, die ze deze middag= behandelde. De vrouw tot wie ze 't zei, maakte een moeizame bewe ging met haar dikke lichaam en lachte het kleine meisje, met het behuilde gezichtje dat ze op schoot hield, bemoedigend toe. „Vooruit Doreen", drong ze aan, „laat die aardiger dokter nou eens in je oortje kijken! Als je 't lief doet, krijg je een snoepje De verpleegster op de achtergi-ond sloot even haar ogen en vroeg zich af, hoe dok ter Thorn zich zó wist te beheersen, dat ze het moeilijke, koppige kind geen stevige tik gaf. Zouden ze hier soms de hele avond moeten blijven, totdat eindelijk dat ver wende nest zich er toe liet brengen de dokter in haar oren te laten kijken? Het kind trachtte opnieuw van haar moeders schoot af te glijden, haar wollen jurkje schoof omhoog en twee dikke kinderdijen werden zichtbaar. Lynn voelde, dat ze op moest treden; ze stond op, streek haar witte doktersjas recht en pakte met een stevige greep het kind beet, dat volko men verrast opeens niet meer tegen stribbelde. Ze gaf instructies aan de ver pleegster en nadat het piekerige haar weg gestreken was, kon ze tot het onderzoek van het pijnlijke oor overgaan. ,,'t Is vast een ontsteking", zei de moe der met een somber gezicht en enigszins onthutst over het plotseling ingrijpen van de dokter. „M'n arme moeder heeft ook ontsteking gehad en is er aan gestorven. Ze was nooit een dag zoek geweest...." „Er zit vuil in", constateerde dokter Thorn zakelijk, en om een verontwaar digde reactie van de moeder te voorkomen voegde ze er aan 'toe: ,,'t Is niet uw schuld, maar het gevolg van een overda dige afscheiding. Ik zal het oor schoon maken en U zuil zien, dat dan alles in orde komt. Het vuil heeft zich tot een prop gevormd en veroorzaakt natuurlijk moeilijkheden bij het horen en een lichte Pijn". Bij het woord pijn begon het kind op nieuw te huilen. De moeder keek met 'n twijfelachtig gezicht van de verpleegster, die voorbereidingen trof, naar de jonge vrouwelijke dokter. „Houdt u haar handen vast", beval de laatste kortaf, terwijl ze het kind op de onderzoektafel installeerde. „En nu, een ogenblikje De hele operatie was in enkele seconden voorbij; de prop vuil was verwijderd en het ontstelde kind werd getroost met het beloofde snoepje. De verpleegster zuchtte vol opluchting, terwijl de moeder zich nu alles zo vlot was verlopen uitputte in woorden van dank. „Ik zou werkelijk niet weten, wat we zonder u moesten be ginnen, dokter", zei ze tot Lynne. „M'n man heeft 't niet erg op vrouwelijke dok- tex-s begrepen, weet u, maar ik zeg hem al tijd, dat je tegenwoordig ruim moet zijn in dat soort dingen. Ik zeg altijd, dat je iemands verdiensten moet erkennen en ik geloof niet, dat één man dit handiger had kunnen doen dan u. Doreen is niet ge makkelijk, dat weet ik maar al te goed, en u hebt het prachtig met haar klaarge speeld". Het ongemakkelijke kind zat intussen al innig vergenoegd te zuigen op een toffee. Dokter Lynne Thorn wachtte geduldig op het eind van deze loftuiting. De verpleeg ster begon langzaam, maar nadrukkelijk, het vertrek op te ruimen. Tenslotte stond de moeder op. Pas toen ze bij de deur was, het kind voor zich uit duwend, vroeg Lynne haar: „En wanneer komt u nu u zelf een door mij laten onderzoeken, me vrouw Dent?" De vrouw bleef staan en keek haar ontsteld aan. Alle gulle harte lijkheid was van haar gezicht verdwenen en in de blik, die ze op Lynne vestigde, was iets van argwaan. „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg ze. De verpleegster beet zich op haar lippen. Moest de dokter 't nog langer rekken? Het was immers toch al een half uur later dan gewoonlijk en moest ze nu juist op dit moment nog een lang vervelend verhaal van doorgestane ziektes en operaties uitlokken? Dokter •Lynne was een aardige jonge vrouw iedereen in de kliniek was het daarover eens maar ze wist niet wanneer op te houden, of liever: ze wist niet wanneer haar medewerkers wensten op te houden. Bovendien, als deze vrouw iets had, zou ze het dan niet zélf de dokter vertellen, zon der hiertoe uitgenodigd te worden? „Ik geloof, dat u heel goed weet, wat ik bedoel", antwoordde Lynne, terwijl ze met een briefopener op haar schrijftafel speel de. „Iemand behoeft heus geen dokter te zijn om te zien, dat u iets mankeert. Waarom laat' u mij u niet eens grondig onderzoeken?" De eenvoudige vrouw kreeg een diep rode kleur en haar dikke lichaam scheen uit te zetten en uit de krappe tweed man tel te barsten. „Maakt u zich geen zorgen over mij, dokter", antwoordde ze met een poging tot vrolijkheid. „Mij mankeert niets, wat niet met rust en een kopje goede thee te gene zen is. Dat ik er nu misschien moe uitzie, is geen wondex-. Ik heb hier van drie uur af zitten wachten". „Last van rugpijn?" De verpleegster op de achtex-grond schoof met een'nijdige ruk een lade dicht, toen de vrouw opnieuw op de tafel, waarachter Lynne zat, toeliep. „Rugpijn is helemaal niet erg", zei ze verachtelijk. „Bijna alle vrouwen, die ik ken,' hebben er last van". „U hebt daarbij waai-schijnlijk ook een zwaar gevoel in uw ledematen", vervolg de Lynne onverstoorbaar, „en veel last van hoofdpijn en prikkelbaarheid?" De vx-ouw keek haar vragend aan. „Wat is de bedoeling?" vroeg ze ongeduldig. „Stel, dat ik al deze dingen heb. De meeste vrouwen hebben dit soort klachten, niet waar? Wat kun je anders verwachten, ais je trouwt en kinderen krijgt en hard moet werken. Ik wil niet klagen, maar...- „Dat is juist de moeilijkheid", merkte Lynne ernstig op. „Vrouwen klagen niet graag. Zodra een van haar kinderen iets heeft, denkt een vrouw onmiddellijk aan het ergste, aan vreselijke operaties en wa al niet, maar zelf slepen diverse vrouwen zich voort zonder acht te slaan op haar kwalen, totdat ze bijna ongeneeslijk zpj Ik zou u in een paar maanden weer hele maal gezond kunnen maken, mevrou\ Dent. Ik zou van u een nieuw mens kun nen maken, ik meen dat ernstig". De dikke vrouw glimlachte even onBe- lovig en keek naar de verpleegster. „Ik weet, dat u 't goed bedoelt, dok er zei ze, en er was iets van dankbaarneiu in haar stem, „maar u begrijpt onze z gen niet. Het is precies, wat m'n,manmv tijd zegt; hoé zou een ongetrouwde vro als u al die dingen kunnen begrijpen- wil u niet onaangenaam zijn, maar - vrouwen als ik, ligt de zaak anders. J trouwen, we krijgen kinderen en m0® die opvoeden, begrijpt u? We hebben e voudig geen tijd en ook geen geld om aan ons zelf te denken of ziek te J M'n oude moeder zei altijd tegen, Doris, m'n kind, kinderen krijgen is cm 1 tuurlijkste zaak ter wereld en laat mand je ooit iets anders vertellen, u* wordt Je niet ziek vanV^

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6