Haarlems Dagblad E Mig geluid mm Aanvallen op gebouwen van de linkse oppositie Vele gearresteerden en gewonden Overleg ten aanzien van belangrijkste problemen Engeland raakt ten achter bij defensie-programma Maandag verschijnen vier ministers in de Assemblée Weerbericht |oninklijk gezin weer naar Sankt Anton prof. dr. L. J. M. Beel Binnenlandse Zaken Churchill en Eden naar Parijs Wilde tonelen in Teheran Inspectie-kwestie is het grote probleem De Hibok blijft werken Heden samenvatting der meningsverschillen Het woord is aan Overleg over het Europese leger iMiiï Panmoendjom Ontwapeningscommissie Belangrijke dag in Straatsburg op komst: JAARGANG NO 129 ux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), ,veg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, je,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. »ur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DITIE 295e JAARGANG No 293 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ;E MENSEN, studenten uit zes i, hebben Dinsdagmiddag van de e 'tribune af betoogd in de ver van de Raad van Europa te Jlirg. lazen luidkeels een stuk "waarin zij hun verlangen naar een -merende vergadering voor een Euro- federale Unie uitten. Toen nummer [édoor de boden uitgezet was zette twee, aan het andere eind van de het betoog voort en zo verder: tel- ^rhief zich weer een volgende voor- lot tenslotte allen buiten stonden, jon de president der Assemblee, die iels de vergadering formeel geschorst ir heropenen. Het had een kwartier en de jeugd had haar mening doen speciale verslaggever te Straats- eft op dit incident critiek uitge- in de volgende bewoordingen: bedoeld, goed georganiseerd, maar ïatig, onwellevend en niet getuigend "ieel inzicht in politiek beleid." Wij deze strenge beoordeling niet on- rjjven. Een beetje onbeleefd is zulk jen wel, maar nou ja: in feite deed lêr niet zoveel toe of de vergadering ijwartiertje later begon. Misschien zal Lte woordvoerder in de Assemblée, [slang moest wachten eer hij beginnen - het was toevallig de Nederlandse '.ardigde v. d. Kieft wel met genoe- :;ar de interruptie geluisterd hebben, (soeten zulke „onwellevendheden" niet opnemen. En wat de ondoelmatig- jbeireft: neen, daar ben ik het bepaald oneens. Die jonge mensen, begrijpe- ïijs ongeduldig door het eindeloze gepraat en ongetwijfeld in hun ng gesterkt door de genoemde ïdse afgevaardigde, die Europa reek met een oude dame, die overal heeft en bezwaren ziet hebben met misrekend. In alle verslagen van (alrijke journalisten, die de zittingen |ceRaad van Europa bijwonen, is van joptreden melding gemaakt. Hun zorg- ;-voorbereide incident is, zoals dat te heten, door de wereldpers gegaan, konden zij meer wensen? Het moet •alleen in Europa, maar ook in Amerika |;iruk hebben gewekt dat de vergelij- :van dit werelddeel met een oude dame riet blijvend hoeft te zijn en dat niet de Amerikanen ongeduldig worden ren maar niet tot enig besluit kan tenslotte de interruptie niet zou ge- van veel inzicht in politiek beleid Lk evenmin beamen. Het is waar dat jonge mensen geen politieke ng heeft en dus met geroutineerde niet vergeleken kan worden. Het is r waar dat geen enkele president ng der orde kan of mag dulden en ce bedrijvers uit de zaal moet laten Maar gelijk de schrijver van de „De Toestand" in de N.R.C., die in Sad over het geval heeft geschreven k de titel „Bemoedigend" ben ik van g dat in een tijd, waarin zo vaak d wordt over onverschilligheid op gebied, het feit wel degelijk be is heeft. „De jeugd geeft zich reken en de toekomst. Zij maakt zich ver met de vraagstukken, welke deze st beheersen en geeft te kennen hoe te zou wensen te zien opgelost op dit ogenblik, nu er bij velen te s'ourg en elders een zekere malaise nu men zich afvraagt of de obsta- die overwonnen moeten worden, niet goot zijn, kan deze aansporing van de ;i haar nut hebben." rd, De studenten uit zes Europese die te Straatsburg hebben gede- mogen niet over politieke er- 'oeschikken maar in dit geval heb- tsj, geloof ik, wel blijk gegeven van ek inzicht. En zij hebben daar in be- Nke termen, geenszins in opruiende tuiting aan gegeven. b Europa in een toestand van crisis rt, zoals onmiskenbaar het geval is, ^nkan niet tot besluiten komen schept cp zichzelf al gevaar. Aarzeling, weife- - onzekerheid zijn vaak zelfs ernstiger gevolgen gebleken dan een ver- o maatregel. Omdat zij verslappend atmoedigend werken, naar buiten een van zwakheid maken en goede n om handelend op te treden doen ijgaan. Want men kan het niet ge- herhalenhet leven staat intussen niet -Het is steeds in beweging. De ontwik- ^3 van zaken in de wereld staat niet ee wacht niet, beleefdheidshalve, tot oude West-Europa aan het eind van -aarzelingen en bezwaren is. Men kan aan activiteit in enigerlei zaak niet vaardigen met argumenten, die ten- sj!menvatting alleen maar inhou dt zij zo moeilijk uitvoerbaar is. De 0 acht dat geen steekhoudend argu- Het zal moeten blijken dat er in •Europa onder de ouderen, die moeten en, voldoende aanwezig zijn die dat beseffen. R. P. ^ingin Juliana en Prins Bomhard zijn JJ»»8 °°k dit jaar in de Kerstvacan- de oudste drie prinsessen de win- P'aats Sankt Anton in Oostenrijk «oeken. Het vertrek is voorlopig vast- °P Donderdag 27 December. lb!Mj'en cle minister van Binnenlandse ad interim, mr. F. G. C. J. M. Teu- wenselijk acht gedurende e tijd naast de taak, die reeds op rustte, het beheer over het departe- Binnenlandse Zaken te blijven k besloten tot een definitieve voor- itliu 111 vacature, welke door het Men van minister mr. J. H. van ijj veen op dit departement is ont- PK M. Beel, hoogleraar aan L. Universiteit te Nijmegen, is bereid "Uen Oft P.'nnAnltnflco sstreerd peer iien te de portefeuille van Binnenlandse B?el was in het ministerie Scher- ^rn-Drëes (1945—1946) minister van %dse Zaken en van 1946—1948 -president. PMS» De betogingen in Teheran, waarbij het tot botsingen kwam tussen voor- en tegen standers van de regeringspolitiek, gingen gisteren de hele dag door. Ook schoolgaan de jongelieden namen aan de betogingen deel. De politie werd gesteund door aan hangers van premier Mossadeq. Zij waren gewapend met knuppels en messen. De gevangenissen raakten overvol met gearresteerden. Velen hadden tamelijk ernstige kwetsuren. Ook de ziekenhuizen raakten vol. Velen der gewonden waren schoolmeisjes. Nadat troepenversterkingen opgeroepen waren kon de menigte ver spreid worden. De troepen waren gewa pend met zware machinegeweren en losten waarschuwingsschoten. De studenten ver zamelden zich echter weder snel en poog den zich een weg te banen naar het plein voor het parlement waar zij een grote ver gadering wilden houden. Alle wegen naar het parlement waren echter afgezet. De politie was versterkt met 5000 militairen. Velen werden onder voet gelopen toen de menigte week voor een charge van de politie. Inmiddels vielen ongeveer 1000 aanhan gers van Mossadeq de „democratische club" aan, een communistisch jeugdcentrum. Het gebouw werd geplunderd en later in brand gestoken. Demonstranten namen portretten van Stalin mee en riepen „Mossadeq heeft de Britse leeuw vertrapt, nu zal hij het embleem van hamer en sikkel vertrappen". Men verzamelde alle linkse bladen en maakte er een vuur van. „Partisanen van de Islam" hebben het centrum van de communistische Toedeh- partij, het „vredeshuis", de drukkerij van een links blad en het theater ..Saadi" aan gevallen. Zij vernielden de kantoren en verbrijzelden de ruiten. De brandweer moest er aan te pas komen om een begin van brand in het „vredeshuis" te blussen. TOKIO. (Reuter). De besprekingen te Panmoendjom zijn nog steeds niet over het dode punt heen van de inspectie achter de linies na het tot standkomen van een wa penstilstand. Op de 41ste bijeenkomst van de leden van de subcommissie in de lopen de reeks besprekingen lagen vandaag twee voorstellen ter tafel. De UNO heeft een in spectie voorgesteld door gemeenschappe lijke groepen, welk voorstel door de Noor delijken is verworpen. De laatsten hebben een inspectie door neutrale waarnemers voorgesteld. Volgens het plan van de UNO mogen de strijdkrachten van beide par tijen niet versterkt worden. Het Noorde lijke voorstel verbiedt de aanvoer van verse troepen en voorraden naar Korea. De voltallige delegaties wachten thans op een verduidelijking van de inspectie-kwes tie door de subcommissie. Er resten nog 20 dagen voor het verstrijken van de tijdsli miet van dertig dagen, die gesteld is voor het sluiten van een wapenstilstand op grond van de overeengekomen bestands linie. Aan het front in Korea is het rustig. De vorst heeft thans in alle sectoren haar in trede gedaan. Chinese en Noord-Koreaan- se patrouilles houden de waakzaamheid der geallieerden gaande. Zij behoeven slechts sporadisch in actie te komen. Het achtste leger gewaagt alleen van „proefaanvallen", die gemakkelijk afgeslagen werden. Donderdag heeft opnieuw een serie uit barstingen van de Hibok op het Philippijmse eiland Camiguin plaatsgehad. Op de Noor delijke helling van die vulkaan heeft zich een nieuwe krater gevormd. Er zouden tweehonderd doden te betreu ren zijn. Een dorp is door de lava geheel van de rest van het eiland Camiguin afgesloten. Het gehele eiland is gehuld in een reus achtig gordijn van rook 's Middags is de politie er in geslaagd, bij gestaan door militairen, de toestand mees ter te worden. Ook de redactiekantoren van de beide oppositiebladen „Atesj" en „Toloe" zijn geplunderd. Uit officiële bron verneemt A.F.P., dat generaal Danesjpoer, onder-commissaris van politie, op het Parlementsplein is ge wond. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat ruim 150 personen zijn gewond, van wie twee ernstig. Rioekioe-eilanden weer Japans De Amerikanen hebben de jurisdictie over de Rioekioe-eilanden aan de Japanse autoriteiten overgedragen. Het betreft hier zeven kleine eilanden ten Noorden van Okinawa. De Amerikaanse autoriteiten zullen een zekere controle blijven uit oefenen. De eilanden werden in 1946 aan het Japanse gezag onttrokken. Conferentie in Suez CAIRO (Reuter). Vandaag zou een nieuwe Egyptische politiechef in Suez aan komen, waar de botsingen van de laatste dagen aan meer dan 30 Egyptenaren en Engelsen het leven heeft gekost. Donder dag waren Britse en Egyptische autoriteiten bezig met het uitwerken van een overeen komst, die een eind moet maken aan in cidenten in Suez. Naar verluidt zou de Britse bevelhebber de Egyptische gouver neur van Suez, voorgesteld hebben, Britse troepen uit de stad te houden mits de gou verneur de orde in de stad zou verzekeren. Volgens in Cairo ontvangen persberich ten uit Suez zou de Britse torpedoboot ja ger Chivalrous, die onlangs uit Malta is aangekomen, daar voor anker zijn gegaan. Twee Franse torpedoboot jagers zijn het meer van Timsah in het Suez-kanaal, even ten Zuiden van Ismailia, binnengevaren. Ook twee Britse torpedoboot jagers bevin den zich daar. Volgens berichten uit Fayid hebben Britse troepen te Suez de aanvoer van zware olie naar Egypte afgesneden en zware tankauto's bij versperringen op de woestijnweg aangehouden. Op het Britse hoofdkwartier te Fayid zou gezegd zijn, dat deze maatregel ten doel heeft de mili taire wegen vrij te houden zodat Britse troepen ingeval van moeilijkheden snel in Suez kunnen komen. De dagen die ons nog van Kerstmis scheiden, beloven voor Frankrijk en Parijs in het bijzonder door een zeer intensief diplomatiek verkeer gekenmerkt te zullen worden. Begin volgende week zullen de Italiaan se premier De Gasperi, de Duitse kanselier Adenauer alsmede de ministers Schuman en van Zeeland de Assemblée van Straats burg toespreken en men verwacht dat de Franse minister bij die gelegenheid bij zonderheden zal geven over het opzien barende plan voor een politieke Hoge Autoriteit, dat hij in October lanceerde. Daarna, dat is Donderdag, zullen de heren Stikker en Bech, de ministers van Buiten landse Zaken van Nederland en Luxem burg, zich bij hun collega's voegen voor de conferentie over het Europese leger, die dus niet, zoals oorspronkelijk werd ver wacht, in Parijs, maar in Straatsburg plaats zal vinden. Voor weer enkele dagen later, 17 en 18 December, staat te Parijs een samenkomst op het programma van Churchill en Eden enerzijds en Pleven en Schuman anderzijds. Dit bezoek gaat vooraf aan de reis der En gelse ministers naar Washington. De komst der beide Britse staatslieden trekt hier momenteel nog de grootste aan dacht. Niet, omdat hun besprekingen de meeste betekenis zouden hebben doch eer der wijl tot dit bezoek onverwacht plotse ling door Londen moet zijn besloten. Het doel is hierbij voornamelijk wel van in formatieve aard. Tot deze punten rekent men hier echter noch het Schuman-plan, noch het Europese leger noch in het algemeen het beginsel van het Europese federalisme en men ver wacht dan ook, dat deze drie kwesties, welke ook intiem samen hangen, in Parijs nauwelijks zullen worden aangeroerd. Men ziet hier- in na de herhaaldelijke verkla ringen van vooraanstaande Britse rege ringspersonen, waaronder Churchill giste ren in het Lagerhuis, dat deze problemen nog niet rijp zijn voor een bevredigend compromis. Intieme samenwerking met Engeland ter bereiking van een gefedereerd Europa moet momenteel niet mogelijk worden ge acht. Men verwacht dat Churchill en Schuman in elk geval de volgende punten zullen be spreken: De Amerikaanse hulpverlening. Men wil komen tot een zodanige gedragslijn, dat Engeland en Frankrijk bij het ontvangen PARIJS (Reuter) De vertegenwoor digers der Grote Vier, die spreken over de ontwapening, zijn gisteren tweemaal bij eengekomen. Na de ochtendbijeenkomst werd gemeld, dat de Sovjet-afgevaardigde het met zijn Westelijke collega's eens is over het beginsel van oprichting van een ontwapeningscommissie. De omvang van het werk der commissie is echter nog niet vastgesteld. Verklaard wordt, dat de bijeenkomsten geheel zakelijk waren en van propaganda- redevoeringen gespeend bleven. De voorzitter van de subcommissie voor ontwapening, Nervo, heeft medegedeeld, dat de commissie het onderzoek naar de Westelijke resolutie over de ontwapening en de Sovjet-amendementen hierop heeft beëindigd. Zij hebben de punten, waar over zij geen overeenstemming konden bereiken eerst terzijde gelaten. Aan het einde van de bijeenkomst van gistermiddag besloten de afgevaardigden, dat het secretariaat een samenvatting der besprekingen en der meningsverschillen, die daarbij tot uiting kwamen, zou op stellen. De samenvatting zal hedenmiddag aan de vier afgevaardigden worden aan geboden. Er is geen overeenstemming over de be langrijkste punten in de ontwapenings voorstellen bereikt, zo verklaarde men in diplomatieke kringen. Nervo verklaarde nog, dat hij in de komende dagen afzonderlijke besprekin gen met de afgevaardigden, die aan de discussies deelnamen, zal hebben. LONDEN (Reuter). De Britse premier Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland dit jaar niet het voorgenomen deel van het ongeveer 47 milliard gulden kostende grote drie jarenplan zal kunnen uitvoeren. Een ge deelte van de 12.5 milliard gulden, die voor dit jaar was uitgetrokken, zou eerst in de komende jaren kunnen worden besteed, zo voegde hij hieraan toe. Churchill opende het debat over de de fensie met hulde te brengen aan de vorige regering, die, naar zijn zeggen, veel had gedaan in het belang van de vrede. Hij achtte het gevaar voor oorlog thans ge ringer dan drie jaar geleden, ten tijde van de Berlijnse luchtbrug. De meeste zorg ten aanzien van de strijdkrachten baarden de geringe vorderingen bij de luchtmacht, vooral betreffende de aankoop van de nieuwste typen vliegtuigen. De premier maakte voorts melding van de stap van de Labourregering in 1948 om een „grote luchtbasis voor Amerikaanse atoombonimenwerpers" in Oost-Engeland in te richten. „Wij moeten wel beseffen, dat dit ons in de voorste frontlinie plaatst in geval van een derde wereldoorlog", aldus Churchill. Oud-premier Attlee protesteerde hierop met te zeggen, dat zijn regering weliswaar er in had toegestemd op grond van het Atlantische verdrag Amerikaanse bommen werpers in Engeland te stationneren, maar dat er nooit bij was gezegd, dat het een basis zou zijn voor het gebruik van de atoombom tegen Rusland. Churchill antwoordde, dat het geen zin had „de ogen te sluiten voor de grote wer kelijkheid, die aan de toestand ten grond slag ligt." Hij bevestigde, dat Engeland niet van plan is aan een Europees leger deel te nemen. Er zou echter wel nauw worden samengewerkt tussen de Britse troepen en de Europese strijdkrachten. Wat de atoom bom betrof, verklaarde hij, dat er reeds veel gedaan is om de bom ook in Engeland te kunnen fabriceren. Attlee tevreden Attlee, die namens de Labour-oppositie het woord voerde, merkte op, dat Churchill op verschillende punten een ander geluid liet horen als toen hij aan de macht kwam. Het was Attlee opgevallen, dat Churchill nu niet meer gezegd had, dat het nood zakelijk is, dat Engeland een bijdrage levert voor een Europees leger, en dat hij niet meer van een Europese minister- van Defen sie repte. „Mijns inziens is dat alles een wending ten goede", aldus Attlee. van Amerikaanse hulp niet als concurren ten tegenover Washington zullen staan. Het Midden-Oosten en het handhaven van een gemeenschappelijk Brits-Frans front in dit gebied. Frankrijk en Engeland zouden gaarne zien, dat ook de Verenigde Staten zouden besluiten deel te nemen aan de verdediging der Westelijke belan gen in dit gedeelte van de wereld. De Amerikaanse regering heeft tot nu toe de neiging gehad meer als scheidsrechter, dan als verdediger van deze belangen in het Midden-Oosten op te treden. De houding van Groot-Brittannië: het streven naar Europese eenheid. Men acht het te Parijs niet uitgesloten dat Engeland toch zal besluiten in de een of andere vorm mede te werken aan de tenuitvoer legging van de Franse ontwerpen, wan neer deze zijn gerealiseerd. Men hecht in dit verband veel belang aan de stemmenverhouding waarmede de Franse nationale vergadering de plannen, naar verwacht wordt, zal goedkeuren. De betrekkingen met de Sovjet-Unie Churchills denkbeelden op dit punt zijn bekend. Eden is van mening dat bij be sprekingen met de Sovjet-Unie eerst de meest voor de hand liggende problemen, die het gemakkelijkst zijn op te lossen, moeten worden behandeld. Hierdoor zou een sfeer worden geschapen, die bevor derlijk is voor het aansnijden en eventueel oplossen van de moeilijker vraagstukken. Invitatie voor Oost-Duitsland BERLIJN, (Reuter) De Oost-Duitse regering heeft gisteren de uitnodiging van de algemene vergadering van de UNO om vertegenwoordigers naar Parijs te zenden ter bijwoning van een debat over verkie zingen in geheel Duitsland, ontvangen, zo meldt het officiële Oost-Duitse nieuwsbu reau. De uitnodiging was ontvangen door generaal Vassily Tsjoeikof, opperbevel hebber van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland, die haar naar de Oost- Duitse regering heeft doorgezonden Goethe: De „Utrecht" in Tokio aangekomen De K.L.M.-Constellation „Utrecht" die Dinsdagavond van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht naar Tokio, is Donder dagavond om 22.58 uur Nederlandse tijd (Japanse tijd 7 uur hedenmorgen) op het vliegveld van Tokio geland. STRAATSBURG, 7 Dec. Straatsburg wordt in de komende dagen wel een brand punt van Europese politiek. Het vraagstuk, dat voor de Europese politieke toestand op het ogenblik beslissend lijkt, is dat van het Europese leger. Welnu, Dinsdag zal hier een tweedaagse conferentie van zes minis ters van Buitenlandse Zaken over dat punt beginnen. Dit gaat buiten de Raad van Europa om, maar vier dezer ministers, De Gasperi, Van Zeeland, Schuman en Ade nauer zullen Maandag de Assemblée toe spreken. De ministers Stikker en Bech zullen zich tot de ministeriële conferentie bepalen. De Assemblée zal dan haar verleden week onderbroken algemene debat over de Europese politiek hebben hervat. De com missie voor Algemene Zaken (Politieke Commissie) is daarover aan het dokteren. Er wordt wel gesproken van de kwadra tuur van een cirkel: in Frankrijk zal het Europese leger niet voldoende steun krij gen als Engeland niet meedoet en Engeland is er nog steeds niet voor te vinden op dezelfde voet als de continentale landen deel te nemen. De Politieke Commissie heeft de hoop niet opgegeven. Men tracht nog steeds een voor Engeland aanvaard bare vorm van deelneming te vinden die de meerderheid in het Franse parlement toe schietelijker kan maken. De Franse, res pectievelijk de Engelse politiek hangt dus belangrijk af van de algemene Europese politiek en omgekeerd. In Straatsburg wordt dus de Europese politiek ten dele op de ouderwetse manier door ministers bepaald, maar zeer belang rijk is hierin nu ook het parlementaire Adenauers verwachtingen in Londen overtroffen LONDEN, (Reuter) De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Don derdag op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken een onderhoud gehad met minister Eden. Naar verluidt heeft Eden hierbij zich be reid verklaard een verdere herziening der vonnissen van Duitse oorlogsmisdadigers te overwegen. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen zou de Britse minister echter geen toezeggingen hebben gedaan ten aan zien van het verzachten van bepaalde straf fen. maar er op hebben gewezen, dat de Britse autoriteiten een nieuw plan uitwer ken voor een herziening van vonnissen in zake oorlogsmisdaden. Naar verluidt heeft Eden ook het vraag stuk betreffende de onlangs tussen Enge land en West-Duitsland gesloten schroot- overeenkomst ter sprake gebracht. Volgens kringen te Londen is sinds het sluiten van deze overeenkomst het inzamelen van schroot in West-Duitsland waarvan Enge land een gedeelte moet krijgen zeer teleur stellend. Adenauer heeft Donderdagavond mede gedeeld dat hij premier Churchill heeft uitgenodigd tot een tegenbezoek aan West- Duitsland. Hij verkaarde dat de vorderingen, die gemaakt waren bij zijn besprekingen met Churchill en Eden zijn grootste verwach tingen hadden overtroffen. element geworden: namelijk het gesprek in de Assemblée van de Raad van Europa én in de commissies van die Assemblée, een gesprek, waar net als in een nationaal par lement ministers aan komen deelnemen. Men mag intussen hopen, dat het Maandag beginnende onderhoud met de ministers iets méér zal opleveren dan het gesprek dat met Sir Arthur Salter over economische vraagstukken is gevoerd. Men heeft hier, althans in continentale kringen, weinig anders dan teleurstelling kunnen voelen over de twee redevoeringen van Sir Arthur Salter, de Britse minister van Economische Zaken, die namens het ministerscomité een rapport van de O.E.E.S. heeft ingeleid. Libye volgende week onafhankelijk PARIJS, (Reuter). Een woordvoerder van de UNO heeft te Parijs meegedeeld, dat volgens het door de commissaris van de UNO in Libye, onze landgenoot Adriaan Pelt, opgestelde tijdschema dit gebied op 15 December onafhankelijk zal worden. Naar men verwacht zal de nieuwe Liby- sche regering dan om toelating tot de UNO verzoeken. De nieuwe staat zal bestaan uit de vroe gere Italiaanse gebieden Cyrenaica, Tripo- litanië en Fezzan. De algemene vergade ring van de UNO had 1 Januari 1952 als uiterste datum voor het onafhankelijk wor den van Libye genoemd. In een brief aan de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verklaart Pelt, dat Libye „op het punt staat zijn plaats in de familie der landen in te nemen". De brief begeleidt een rapport over de vorderingen, die gemaakt zijn ten aanzien van Libye's ontwikkeling tot staat. Gezegd wordt, dat Libye financiële en technische steun via de UNO en bevriende regeringen nodig zal hebben. Alleen Groot- Brittannië heeft echter een vastbesloten aanbod gedaan om Libye te helpen bij het dekken van zijn begrotingstekort. Een speciaal comité van de UNO heeft in 1950 de grondwet voor de nieuwe staat opgesteld. v***»ooorcocooooe ENIGE REGEN 8 December Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur. Zaterdag 8 December Hoog water: 11.57 uur. IJmuider Courant ■itisirï (aanvaar(len. Het benoemingsbe- g'ste'en door de Koningin getekend. 0:'t:ï;'s: WÊmÊÈÈÈÊÈÊÊÈÊm Het water begint te zakken in de overstroomde gebieden in Italië en in vele dorpen zijn de inwoners naar hun huizen teruggekeerd. Alvorens zij deze kunnen betrekken moeten vloeren en huisraad van een dikke laag slib gereinigd worden. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Beproef uw plicht te doen en gij zult terstond zien, over welke krachten gij al of niet te beschik ken hebt. Prinses Elizabeth van Engeland is gisteren benoemd tot erelid van het Royal College of Surgeons, een belangrijke medische or ganisatie. Hier verlaat de Britse kroon prinses na de plechtigheid, in gezelschap van de president Sir Cecil Wakeley, het gebouw van het Royal College in Lincoln's Inn Fields, Londen. (Van onze speciale verslaggever) ccoocoooococoo Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen West en Zuid. Iets minder koude nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Maan op 13.46 uur, onder 3.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 December Hoog water: 10.47 en 23.23 uur. Laag water: 6.01 en 18.33 uur. Laag water: 7.16 en 19.42 uur. OOOOXJCOCOCCOOC

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1