Reorganisatie der Tsjechoslo waakse communistische partij noodzakelijk Weerbericht urgemeesters NA SLANSKY'S ARRESTATIE „Volgelingen van Slansky moeten terug op het rechte pad" Egyptisch kabinet in spoedvergadering aarswem Rapport van Schacht over Indonesië De „Arnhem" naar Sydney vertrokken Memorandum van Nervo Vertrouwenskwestie in de Franse Kamer Het woord is aan Italië vraagt herziening vredesverdrag Adenauer hield persconferentie doden dij de Sletjes in Teheran deze Courant Lichte vooruitgang in Panmoendjom Loodsdienst gestaakt De Hibok blij'ft gevaarlij'k Ontwapenings-commissie Over het Schuman-plan Ontwerp statuut voor Duitse luchtvaart Europese litteraire prijs ingesteld Minister Lieftinck naar Amerika ,e JAAR GANG No 130 tyeaux: Kennemerlaari 154, Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Larasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Sectie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 «lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 IJmuider Courant Ürecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom v e l s e e Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 294 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ajpE NEDERLANDER is tot iedere jtdsbediening benoembaar, zegt de ■•■wet en toch hebben twee Kamerleden behandeling van de begroting van inlandse Zaken de wens uitgesproken, "voor de benoeming tot burgemeester lijmaatschap van een politieke partij échtend zou worden gesteld. De mi- ijvan Binnenlandse Zaken ad interim, Frans Teulings uit Brabant, voelde er svoor. Maar daarom is het onderwerp jet. van de baan; verscheidene scri- •y hebben er sindsdien hun vulpennen ^{machines aan gewaagd. Inmiddels •juister Teulings, die ditmaal maar en- dagen in het Torentje heeft gezeteld, jt alweer verdwenen om zowaar ide maken voor die andere, het vader- sinds de oorlog zo welbekende en ver- je figuur: mr. L. J. M. Beel, sinds jijd professor Beel. Teneinde zijn jd te verlenen bij de aanhangige ^wetsherziening is Beel teruggekeerd, •e: slechts voor een half jaar, want hij niet langer dan tot de verkiezingen, sinister is nu professor-met-verlof. Zijn departement zal hem ongetwijfeld met gigenis hebben zien terugkeren het it onder zijn leiding vlot te functione- de Kamer zal dienovereenkomstige slens koesteren en tenslotte de Pers 'Deze laatste met inbegrip van haar op ;!r toegespitste leden, die altijd bij- je belangstelling voor de ministers Ünck en Beel hebben getoond. Hetgeen legen hen pleit integendeel. •t uitstapje buiten het onderwerp Bur sters moest even worden onderno- Tot het onderwerp terugkerend «k ik het vertrouwen uit, dat als ge- de zijn half jaar bewind een Kamer- bister Beel mocht enteren met dat ibeeld, het lidmaatschap van een par- ïriplichtend te stellen voor benoeming burgemeester, hij er evenmin als zijn ganger ad interim iets voor zou voelen, i juridisch en democratisch geweten m,i. ertegen in opstand komen. Ook Éemocratisch, want zulk een maatregel, tenslotte ook weer groridwetsherzie- zou vereisen, zou bij de huidige stand zaken de overgrote meerderheid der rassen Nederlanders van het burge- sierschap uitsluiten. Immers: slechts stens vierhonderdduizend van de vijf ioen kiezers zijn leden van politieke Ir zijn andere overwegingen van niet :ier belang. De bm-gemeester is in zijn jlandse positie een man van wie men Wcht dat hij in zijn optreden, in de plaats al in zijn optreden als voor- er van de gemeenteraad, boven partijen istaan. In het algemeen verwachten naderingen dat van voorzitters; in ge- aleraden geldt dit zeker. Het is trou- :sbegrijpelijk dat een samenleving van ielijk- en dus ook politiek-vrije men- - waarin de botsing der meningen ddurend optreedt, overal personen no- heeft die bij hun handhaving van de onpartijdige leiding aan het dis- kunnen geven. Dat de burgemeester riet meestemt, zoals in gemeenteraden geval pleegt te zijn (omdat hij bijna :tecs tevens raadslid is) vergemakkelijkt ■.bijzondere politieke taak. Waarbij hij, buiten de Raad cn buiten het college Burgemeester en Wethouders, nog koe bijzondere titel van „eerste burger gemeente" en de gemoedelijke aandui- h,burgervader" verdient. Iedere vader vihet rustige, bemiddelende, raadgeven- fflord temidden van zijn redetwistende •3 met gezag kunnen spreken. Ook al ie burgemeester lid van een partij, dan ■hijbij de uitoefening van zijn ambt dat niet doen blijken. In de practijk bij eigenlijk: de voorzitter van de ge- aie. kkunt dit alles niet in wetsartikelen "firukt vinden, maar het geeft de vorm -die het burgemeesterschap in ons land -gevonden. Dergelijke wording in de Sjk is vooral niet minder belangrijk hetgeen in wetten staat voorgeschre- Het zijn slechte wetten die door een ^aat van bepalingen, een overmaat -bemoeizucht dus, een gewrongen fi- 3scheppen die zich niet bij de levens kijk 'en de aard des volks aansluit. De jsentewet is ongetwijfeld een der ge- scheppingen van ons staatkundig Waen en het burgemeesterschap heeft Ninons land goed kunnen ontwikkelen kjnöhaven. Waardoor het ook in staat soleken de nieuwe lasten, die het in de 3 der tijden te dragen kreeg, te aan een en te verwerken. In kleinere ge iten is het daarbij nog altijd goed ge- 3, dat de nieuwbenoemde burgemees ter de bevolking feestelijk wordt in- ^ld.In alle gemeenten is de vrouw van tjrgemeester, nevens haar echtgenoot, Sdére representatieve persoonlijkheid. 3ijn ook zulke gebruiken die het ambt berken: ook zij gelden de eerste bur- jde man die boven partijen staat, tot j-ber ingezetene der gemeente zich wen- jön in het besef, dat hij degeen ont- 3 voor wie alle gemeentenaren gelijk W een voorwaarde te stellen zoals de II ^vee Kamerleden voorstaan zou Je positie van de burgemeester scha- - want zijn partij-lidmaatschap zou op yWgrond worden gesteld. •n aanzien van de gemeenten is de 4)'^ historisch gegroeid is" vaak ge- 'Ten aanzien van het burgemeester- zij zeker toepasselijk. En omdat ~3oei zich gunstig is blijven ontwikke- n voortzetten kan men er beter af- -.ven. R. P. (Reuter). Volgens berich- 4#erzische pers zijn bij de Don gen botsingen tussen stu- L wen _ve politie vijf personen gedood, 4 a'6 kolonel van politie Nourisjad, VfjH.anzienlijk aantal personen gewond. §aY?n(l hielden aanhangers van de pif "Fedayan Islam" een betoging in tW, hoofdstad, waarbij zij de ia,, Yan moordenaar van premier •Jistkrlf Tezelfdertijd werden com. 'verJ - Pamfletten verspreid, waarin ïvT$nen van »de fascistische rege- 5 »an Mossadeq" wordt geëist. Uit een verslag van het Tsjechische persbureau Ce'feka over bestuursvergaderingen van de Tsjechoslowaakse communistische partij valt te concluderen dat de invloed van de enige tijd geleden gearresteerde vice-premier en oud-secretaris der partij, Slansky, groot is geweest. Deze „rebel" heeft blijkbaar een schare volgelingen geworven, die gevaarlijk werd voor de partij-politiek want er is thans een reorganisatie der partij aangekondigd die zich zal uitstrekken over alle partij-organen „van hoog tot laag". President Gottwald van Tsjechoslowakije heeft volgens het persbureau Ceteka Don derdag op een bijeenkomst van het bestuur van de communistische partij, waarvan hij voorzitter is, verklaard, dat toen vice-pre mier Rudolph Slansky werd gearresteerd, „de imperialistische spionnage" voorberei dingen trof voor de vlucht van Slansky naar het Westen. Slansky is gevangen gezet op beschuldi ging van spionnage. Hij is van alle officiële functies ontheven. Gottwald verklaarde verder, dat er ten tijde van de ontheffing van Slansky uit zijn ambt van secretaris-generaal van de partij nog geen bewijzen waren, dat Slansky zelf een vijand van de partij en van de staat was. Men had hem toen nog een kans ge geven in een andere openbare functie. Slansky faalde echter opnieuw, handhaaf de zijn volgelingen en poogde zijn nieuwe post tot een speciaal centrum om te vor men. Uit een onderzoek waren nieuwe fei ten aan het licht gekomen, die aantoonden, dat Slansky een actief aandeel had gehad in het „complot tegen de partij en tegen de staat waai-bij ook de verrader en spion Sling betrokken was." Sling was tot zijn arrestatie in de herfst van het vorig jaar secretaris-generaal van de communistische partij in Brno. President Gottwald beschuldigde de Amerikanen van pogingen om de volksde mocratieën omver te werpen. Ceteka meldt verder, dat het centrale comité van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij met algemene stemmen de maatregelen tegen Slansky heeft goedge keurd. Nieuw „toezicht" Radio-Praag heeft melding gemaakt van een reorganisatie van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Volgens de radio heeft premier Zapotocky op de vergadering van het centrale comité vande partij en van het kabinet medegedeeld, dat het nood zakelijk was die leden van de partij, die door Slansky zouden kunnen zijn misleid, terug te voeren op het rechte pad. Er zou een nieuwe commissie gevormd worden voor het toezicht op de partij, aldus radio- Praag. CA'iRO. (Reuter). Het Egyptische ka binet is gisteravond in speciale vergade ring bijeen gekomen. Als regel vergadert de ministerraad nooit op Vrijdag do Mohammedaanse Sabbath. Het kabinet heeft de Egyptische politie opdracht gege ven zich te verzetten tegen Britse plannen om heden een aantal hutten te slopen voor de aanleg van een nieuwe weg naar de drinkwaterinstallatie van Suez, „indien deze plannen met geweld worden uitge voerd". De Britse ambassadeur, Stevenson, is bij de minister-president ontboden om het na 2y2 uur vergaderen genomen kabi netsbesluit te vernemen. De Britse generaal Erskine heeft be paald, dat hedenmorgen om 8 uur met de opruimingswerkzaamheden moet worden begonnen. „Niemand kan zeggen, dat wij niet open en eerlijk gewaarschuwd hebben. Wij zoeken geen moeilijkheden en stellen alles in het werk om deze te vermijden. Maar als wij moeilijkheden op onze weg ontmoeten, zullen wij deze het hoofd bie den", aldus generaal Erskine in een dag order aan de Britse strijdkrachten. Ten gevolge van de zware regens, die Donderdag in de Nijldelta zijn gevallen, zijn in Cairo talrijke huizen ondergelopen. Een persoon kwam om het leven en een dertigtal personen werd gewond. Vandaag heeft de Egyptische regering in Cairo en in Alexandrië de noodtoestand afgekondigd. He! is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een De prijs bedraagt slechts 7 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de geroone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter 'formaat en groter letter wordt de gewone losse-regelprijs be rekend, of de plaatsing op het be staande contract in mindering gebracht. Zendt ons tjjdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Maan dag 31 December (of Woensdag 2 Ja nuari). KENNEMERLAAN 154 - IJMUIDEN In de Russische uitzending van radio- Praag is gezegd, dat een aantal leden van het centrale comité had erkend, dat zij in gebreke waren gebleven door Slansky's activiteiten niet vroeger aan het licht te brengen. Eenstemmig had het comité besloten om Slansky en een vrouwelijk lid, Jermila Tuassigova uit de partij te stoten. Radio-Praag deelde nog mede, dat de re organisatie der partij zich zou uitstrekken tot provinciale en regionale lichamen en ook tot de „hoogste organen". TOKIO (Reuter). Te Panmoendjom is men het eens geworden over drie van de acht grondbeginselen voor toezicht op de naleving van een bestand. Punt voor punt werd een plan van de UNO bespro ken. De Noordelijken gingen accoord met drie clausules, zij verwierpen er twee, zul len er twee nog nader bezien en lieten zich over één punt niet uit, aldus een commu nique van de UNO. Overeenstemming werd bereikt op de volgende punten: 24 uur na het van kracht worden van de wapenstilstand moeten de vijandelijkheden worden gestaakt; de ont ruiming van de gedemilitariseerde zóne door de troepen van beide partijen moet 72 uur daarna geëindigd zijn; alleen politie mag daarna de gedemilitariseerde zóne betreden. Hedenmorgen om kwart over elf is de loodsdienst van IJmuiden wegens de slech te weersomstandigheden gestaakt. Mamets m mÊÊIw' ^0-r Voor de som van een gulden heeft het bestuur van „De Eendraclitspolder" deze uit 1771 daterende watermolen aan de gemeente Alkmaar verkocht. Voor het opmaken van de notariële acte was het vaststellen van een koopsom noodzakelijk. In de koopacte, waarbij het gemeentebestuur zich verplicht de molen geheel te restaureren, staat het symbolische bedrag van 1 dan ook uitdrukkelijk vermeld. Had de gemeente anders besloten, dan zou deze oude watermolen met scheprad en een bovenkruier waarschijnlijk door slopershamers zijn geveld. DJAKARTA (Aneta). Het rapport van dr. Iijalmar Schacht over de eocono- mische en financiële toestand van Indone sië is Vrijdag in de oorspronkelijke onver taalde Duitse tekst door de Indonesische regering voor publicatie vrijgegeven. Schacht heeft zijn rapport in zeven hoofd stukken verdeeld: Algemene verhoudingen, economische grondslagen, handel, bank wezen, staatsfinanciën, de koers van de rupiah en een slotbeschouwing. In zijn kenschetsing van de algemene verhoudingen wijst dr. Schacht er op, dat de moeilijkheden, waarvoor de jonge repu bliek zich gesteld ziet, voortspruiten uit de plotselinge overgang van een goed-func- tionerend beheer naar een toestand, waar in het land aan zichzelf wordt overgelaten. De huidige politieke gestalte van Indo nesië aldus dr. Schacht verder is het werk van de Amerikanen en de Nederlan ders, met steun van de UNO. Deze dragen de verantwoordelijkheid voor de tegen woordige politieke status van Indonesië en zij dienen er zich van bewust te blijven^ dat de door hen ingeleide ontwikkeling nooit meer kan worden teruggezet, maar verder moet worden uitgevoerd. Een belangrijke moeilijkheid noemt Schacht het bestaan van de onveiligheid, die tengevolge heeft, dat er geen sprake is van investering van buitenlands kapitaal. Ten aanzien van de nog in Indonesië werkzame Nederlanders zegt hij, dat de Indonesische regering niet dient te schro men om weerspanninge ambtenaren te ver wijderen en te vervangen door deskundigen uit andere landen. In een slotbeschouwing over de Ameri kanen schrijft hij onder meer: De sociaal-economische problemen, de armoede, de wanordelijkheid en de on zekerheid springen de vreemde bezoeker bij een bezoek aan Indonesië in het oog. Daardoor ontstaan oordelen zoals kort ge leden een vooraanstaand Amerikaan gaf na een bezoek van vier dagen aan Indo nesië: „dat dit land rijp is voor commu nisme of dictatuur, maar nog in geslach ten niet in staat is, zich zelf te regeren". Van onpartijdig standpunt bekeken, ver dient het koloniale werk van Nederland de hoogste erkenning, schrijft Schacht verder. Deze erkenning, vervolgt hij, zou ook van partijdige Indonesische zijde meer tot uit drukking kómen en zou voor de toekom stige samenwerking zeer bevorderlijk zijn, indien van Nederlandse zijde een verlich ting van Indonesië's financiële verplichtin gen als vriendschappelijk gebaar zou toe gestaan worden. Samenwerking met de Nederlanders is, bij alle uit het verleden stammende tegen stellingen, onvermijdelijk. Deze samenwer king zou gemakkelijker en op een voor bei de landen vruchtbaarder wijze plaats heb ben indien, waar zulks maar mogelijk is. psychologische moeilijkheden uit de weg zouden worden geruimd." Dr. Schacht besluit met. het uitspreken van de overtuiging, dat Indonesië een op waarts gaande en gelukkige toekomst De 35.000 bewoners van het Philippijnse eiland Camiguin hebben opdracht gekregen het eiland te verlaten. De Hibok blijft met onverminderde kracht gloeiend-hete stenen en lava uitwerpen. Meer dan tweeduizend lijken liggen verspreid in het gebied, waar de uitbarstingen van de vulkaan het ber gen van de doden onmogelijk maakt. Sinds het begin van de uitbarsting (Dinsdag) zijn 197 lijken geborgen. Vijftien dorpen op de Noordelijke hellingen van de vulkaan zijn volkomen bedolven. Thans wordt de hoofdstad Mambajao be dreigd. Vandaag zijn troepen en reddings ploegen begonnen met het wegvoeren van de inwoners van de stad. Vernomen wordt, dat het dorp Panasan met 300 inwoners door de zee is verzwolgen als gevolg van een hevige aardbeving, die door de uitbarsting van de Hibok is ver oorzaakt. De K.L.M. heeft» Vrijdag de langste lijn van haar luchtnet geopend. Van Schiphol vertrok 's avonds om zeven uur de „Arn hem" .naar Sydney, een afstand van ruim 20.000 kilometer. Vóór het vertrek heeft minister Wemmers de betekenis van deze nieuwe luchtlijn uiteengezet. NEDERLANDSE LUCHTLIJNEN NAAR HET VERRE OOSTEN Von Amsterdom naar: DJACARTA 35 vlieguren TOKIO 42vlieguren SYDNEY SSvlieguren Siberië I A'OAM-TOKIO 15 700km Hel kaartje vermeldt de lengte der trajec ten en het aantal vlieguren. De lijn naar Djakarta wordt zeven keer per week en de lijnen naar Tokio en Sydney ieder een keer per week gevlogen. heeft, indien de.bevolking tot vlijt, tucht en orde kan worden gebracht. De moeilijk heden zullen in de toekomst overwonnen worden indien de regering beslistheid en macht toepast. PARIJS, (Reuter). De vertegenwoor digers der vier grote mogendheden, die de subcommissie voor de ontwapening vor men, hebben in de zitting van Vrijdag be sproken, of een memorandum van de voor zitter der Algemene Vergadering, Nervo, de basis zal vormen van een rapport der subcommissie aan de politieke commissie dan wel of het beschouwd moet worden als een persoonlijk initiatief van Nervo. Nervo heeft de twee ontwapeningsvoor stellen van de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie bestudeerd en vastgesteld, dat de twee partijen op sommige punten niet al te veel van elkaar verschillen, zoals over het opstellen van een verdrag of con ventie voor het verbod van atoomwapens, over de wenselijkheid dat alle staten in de een of andere vorm gegevens over hun wapens en strijdkrachten verstrekken, over de noodzaak van een internationaal con- tróle-orgaan en het instellen van een waarborgstelsel waardoor de zekerheid verkregen zou worden, dat het ontwape ningsprogramma ook inderdaad wordt uit gevoerd, over het beleggen van een we reldconferentie ter bespreking van de algemene strekking der ontwapening voor alle landen en tenslotte over het instellen van een ontwapeningscommissie, die de practische bijzonderheden der verschillende ontwerpen moet uitwerken. Er zijn echter andere belangrijke pun ten, waarover beide partijen hopeloos ver deeld zijn, aldus het memorandum van Nervo, bijvoorbeeld de Russische eis, dat atoomwapens onmiddellijk vex-boden moe ten worden, voordat een controlestelsel voor de ontwapening van kracht kan wor den, en dat een wapentelling pas gehou den zal worden, nadat de vijf grote mo gendheden besloten zouden hebben hun nationale bewapening binnen een jaar met ee derde te verminderen. De subcommissie komt Zaterdag weer bijeen. PARIJS, (Reuter). Tijdens het debat in de Franse Nationale Vergadering over de door de regering voorgestelde bekrach tiging van het plan-Schuman, dat voorziet in het onder een gemeenschappelijk be heer stellen van de Europese steenkool- en staalindustrie, heeft de oppositie een amen dement op het regeringsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld ratificatie uit te stellen totdat Schumans plan nader is be sproken en in bepaalde opzichten aange vuld. Premier Pleven deelde hierop mede dat uitstel van bekrachtiging gelijk stond met een verwerping van het plan. Daar Pleven van mening was dat het niet uitgesloten moest worden geacht, dat de Nationale Vergadering zich achter dit amendement zou scharen, besloot hij de vertrouwens kwestie te stellen. De minister-president kan de vertrou wenskwestie -echter slechts stellen indien hij hiertoe in een onder voorzitterschap van de president der Franse Republiek ge houden kabinetsvergadering is gemachtigd. Deze voorzorg had de regexing echter voor de aanvang van de behandeling van het regeringsontwerp, strekkende tot bekrach tiging van het plan-Schuman, niet geno men. Zij besloot daarom het debat te schorsen. President Auriol werd te vier uur 's nachts in zijn wuxnng buiten Parijs gewekt. De president begaf zich ijlings per auto naar de Fx-anse hoofdstad, waar de vex-eiste kabinetsvergadering te half zes 's morgens werd gehouden. De regex-ing stelde daarna in de hervatte Nationale Vergadering de kwestie van ver trouwen. Ovex-eenkomstig het öaaromtx-ent in de Franse grondwet bepaalde zijn de beraad slagingen daarop geschorst. Dinsdag ver volgt de Nationale Vergadering de behan deling van het plan-Schuman. BONN (D.P.A.) De geallieerde des kundigen zijn het eens geworden over de ontwerptekst van de status der toekom stige West-Duitse burgerluchtvaart. Deze zal worden vastgelegd in een aanvullende overeenkomst op het algemene verdrag tussen West-Duitsland en de Geallieex-den. De ontwex-ptekst bepaalt, dat West- Duitse luchtvaartmaatschappijen binnen landse Duitse luchtlijnen kunnen exploi teren. De toestellen zullen voorlopig ech ter nog bestuurd moeten worden door ljuitenlandse piloten. Naar men in goedin- gelichte kx-ingen te Bonn aanneemt, zal men tegen de tijdelijke werkzaamheid van buitenlandse vliegers geen bezwaren maken, daar de papieren der Duitse be stuurders verlopen zijn en er nieuwe vex-- worven moeten worden Een onmiddellijke opzegging van de concessies der buiten landse luchtvaartmaatschappijen is niet te verwachten, zodat deze maatschappijen haar diensten voorlopig zullep kunnen blijven uitvoeren. Daarentegen zijn wel krachtige protesten te verwachten tegen de voox-genomen beperking der werkzaam heden van een West-Duitse luchtvaart maatschappij tot het gebied van de West- Duitse republiek, daar dit gebied veel te klein is om een rendabel bedx-ijf mogelijk te maken. Men vindt het te Bonn buiten gewoon bevreemdend, dat men aan West- Duitsland deze beperkingen wil opleggen, waar Japan bij het vredesverdrag onbe perkte souvereiniteit in de lucht heeft verkregen. Onder auspiciën van het Europese Cul turele Centrum is te Genève „een Europese gemeenschap van boekengilden en clubs" opgericht. Deze gemeenschap omvat meer dan een half millioen lezers in Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, de Scandina vische landen en Duitsland. Besloten werd in 1952 een Eux-opese litteraire prijs toe te kennen. Het reglement en de samenstelling der internationale jux-y zullen in de loop van deze maand bekend worden gemaakt. Ebner-Eschenbach: Uitzonderingen zijn niet steeds de bevestiging van een oude regel; zij kunnen ook de voorboden zijn van een nieuwe regel. ROME (Reuter) Het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat vandaag aan de 20 mogend heden, die het Italiaanse vredesverdrag hebben ondertekend, nota's zullen worden overhandigd, waarin officieel wordt ge vraagd het vredesverdrag te herzien en te erkennen, dat Italië „een vrij exx democra tisch land is, exx in staat van volkomen ge lijkheid met alle andere vrije staten in de wereld". Men verwacht, dat de Sovjet-Unie het verzoek zonder meer van de hand zal wij zen, ondanks de verlegenheid, waarin de communistische partij in Italië, de grootste in West-Europa, hierdoor zou kunnen wor den gebracht. De Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk hebben reeds hun steun toegezegd. Volgens het communiqué van het Itali aanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt in de nota gezegd, dat Italië, doordat het „tengevolge van het hei-haalde veto van een der vijf permanente leden van de Veiligheidsraad" (de Sovjet-Unie) geen lid is van de UNO, geen herziening van het vredesverdrag kan verkrijgen door middel van deze organisatie, zoals in het verdrag is vooi-zien. De nota verklaart, dat in Italië de demo- cx-atische instellingen zijn hersteld en dat het land de pogingen van de UNO om inter nationale vrede en veiligheid te hanlhaven steunt en in naam van deze organisatie So- maliland, dat onder behee -schap staat, be stuurt, om welke redenen het verdrag, naar de mening der Italiaanse regex-ing, niet meer met de werkelijkheid overeenkomt. Voox-ts zal in de nota worden verzocht de politieke clausules buiten werking te stellen, „welke een gebrek aan vertrouwen in de handhaving van de democratische principes betekenen". Ook zal gevraagd worden de clausules betreffende bepex-king van de Italiaanse stx-ijdkrachten te schrap pen, aldus de mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin niet ge zegd wordt of de nota ook de kwestie Triëst aanroert. LONDEN (DPA). Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag op een pex-scon- ferentie aan het einde van zijn vijfdaags bezoek aan de Lx-itse hoofcLtad verklaax-d, dat West-Duitsland de Oder-Neisse grens niet kan ex-kennen. „Wij moeten een rege ling vinden, die recht doet aan de belan gen van Duitsland zowel als Polen". Hij deelde mee, dat volgens het opge stelde algemene verdrag tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieerden de deelneming van de West-Duitse rege ring aan de besprekingen over een vredes verdrag en de mogelijkheid, dat zij hierbij volledig vrij zal kunnen spreken, in het vooruitzicht zijn gesteld. Ten aanzien van het Saar-probleem zei Adenauer tenslotte, dat de oplossing van dit vraagstuk noch bij de bevolking van Saarland, noch bij de Fransen een wrok mag achtex-laten. De door Engeland ge volgde politiek om dergelijke kwesties rustig te laten rijpen noemde de West- Duitse bondskanselier de enige juiste op vatting. Demonstx-anten hebben Vx-ijdagavond op Londens Piccadilly Circus pamfletten ver- spx-eid, waarin tegen het bezoek van Adenauer wordt geprotesteerd. Zij riepen tegen Adenauer gerichte leuzen. Extra politieversterkingen waren ter plaatse aanwezig. De demonstx-anten lie pen met borden, waarop stond te lezen: „geen wapens voor de Duitsers". Maandag vertrekt minister Lieftinck naar de Verenigde Staten. Hij zal daar be sprekingen voex-en over de aflossing van de derde lening, die de Amerikaanse Ex- port-Importbank sinds de oorlog aan ons land verstrekt heeft. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat een Amerikaans „box- car"-transportvliegtuig boven de Japanse Zee omlaag is gestort. Een der vijf inzit tenden is gered. Omtrent het lot van de vier anderen is nog niets bekend. ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen en krachtige tot stormach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later opklaringen en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 9 December Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 13.59 uur, onder 4.28 uur. 10 December Zon op 8-36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.16 uur, onder 5.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 December Hoog water: 11.57 uur. Laag water: 7.16 en 19.42 uur. Zondag 9 December Hoog water: 0.29 en 12.57 uur. Laag water: 8.25 en 20.43 uur. Maandag 10 December Hoog water: 1.26 en 13.47 uur. Laag water: 9.23 en 21.30 uui\

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1