Zwijgende voorzitter der Assemblée werd een onbarmhartige criticus Westen wenst geen scheiding atoom- en andere wapens van Weerbericht „Europa's belang ligt niet meer in deze vergadering" Wenende Mossadeq werd van zijn praatstoel geschreeuwd Egyptische regering roept haar ambassadeur terug SPAAK BREEKT UIT STRAATSBURGS GAREEL Zes ministers te Straatsburg bijeen Engeland heeft 600 millioen dollars nodig Het woord is aan..., Krasse taal in Perzisch parlement Afstand van atoombom pas indien Sovjet-Unie strijdmacht verkleint PIPHi Franse regering krijgt vertrouwensvotum UNO-resoluties over Zuid-West-Afrika „Te wijs" „F eestartikel" Statutenwijziging Amerikaanse stem Deense regering wil dienstplicht verlengen Zweeds schip gezonken Aanhouding in zaak van bomaanslagen BREUK MET LONDEN Goede kans voor plan-Schuman Oost-Duitsers willen geen onderzoek L JAARGANG NO 133 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. je|ef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ferrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, pirectie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (J jjjnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 292 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman STRAATSBURG, 11 December.Paul Henri Spaak, een der moedigste voor jannen in de beweging voor Europese eenheid, en deswege indertijd tot roorzitter gekozen van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die mede door zijn onvermoeid streven tot stand kwam, heeft in Se laatste zitting te Straatsburg ontslag genomen als president en in een vlammend betoog de Raad van Europa gebrek aan durf en initiatief ver aten. Hij verklaarde te menen dat het belang van Europa niet langer in Ie Assemblee gelegen is en kondigde aan buiten de muren van „Palais de F Europe" te zullen treden om de publieke opinie rijp te maken voor een Europese federatie. Spaak verliet de voorzitterszetel en hield zjjn rede van lijn plaats in de zaal af. De assemblée was zeer verrast, doch ook enigszins verstoord. Wel richtte zij terstond een adres aan Spaak om op zijn besluit lerug te komen, doch in de debatten die volgden werd de Belgische staats man de critiek niet bespaard. De brief, waarin president Spaak zijn •jjlsiag vroeg, viel als een bom in de laat je zittingsdag. Spaak heeft ook tijdens ijrige zittingen herhaaldelijk met aftreden jeoreigd, doch desondanks kwam zijn be idt hoogst onverwacht voor een vergade- rgig, die de overtuiging had weinige uren jsróren een belangrijke stimulans te heb- ien gegeven aan de besprekingen der zes dnisters over het Europese leger, zegt de jNP-verslaggever. Het verlies van een president, wiens jjaliteiten als leider der Straatsburge de- fetten algemeen waardering genieten, heeft h kringen der Assemblée grote teleurstel- tal gewekt. De reacties in de Assemblée varen gemengd met scherpe critiek op de ïijze, waarop de president aan zijn stap i dramatisch effect heeft gegeven. Spaak, ce nog aan het begin van de huidige zit- ag verklaard had, dat hij geen reden zag ta de politiek van de Raad van Europa S wijzigen en in continentaal federalisti- sie richting te leiden, is klaarblijkelijk ~dens deze zitting van mening veranderd. ?ieds enkele dagen geleden had hij zich a een tafelspeech scherp tegen de volken r,n „te slappe koers" gewend. Hij ver- Haarde zich thans voorstander var- het iederalistische amendement, dat in een eerdere zitting werd verworpen. Spaaks landgenoot, de liberaal Molz, leeft evenals de Labourleider Gordon Walker, geweigerd in te stemmen met een adres der Assemblée, waarin Spaak ver acht werd van zijn besluit terug te ko- Spaak stelde zijn besluit onder Barnard Saws motto: „Laat ons de dwazen vol- jen, want zie, waarheen de wijzen ons ge tracht hebben". De Asssemblée was volgens hem „over vol van wijsheid, stervend aan wijsheid". -Alle wijsheid is er om aan te tonen wat Diet gedaan kan worden". Spaak trad in de voetsporen der Amerikaanse afgevaardig- ien, die in deze zaal enkele weken gele ten een onbezorgd aanvaarden van de ri sico's van een federatie hadden gepredikt. Het leven is niet anders dan een keuze lit verschillende risico's", zo zeide hij. Vlijmscherp was Spaaks critiek op de As- sanblée zelf, waar volgens hem geen zes- 'fe mensen zitten die werkelijk geloven in «noodzaak van een Verenigd Europa. De Assemblée heeft naar zijn mening al haar hnsen gemist. „Wij hebben slechts mach teloosheid bereikt". Het zo juist door de Assemblée aanvaar- ce artikel voor een Europese politieke autoriteit werd door hem gekenschetst als ,;een feestcompromis", dat van geen waar dsis, omdat de helft der ministers reeds voorbaat hun toestemming tot een wer kelijk bovennationale autoriteit weigerden. Na deze afstraffing hervatte de Assem- Kée, waarin vrijwel alle Franse en Britse «feevaardigden ontbraken, haar beraad ever de voorstellen om het statuut van de Haad van Europa zodanig te wijzigen, dat «Raad zijn politiek aanzienlijk zou kun nen versterken. Tijdens dit debat werd de afeetreden voorzitter de critiek niet be spaard. De Nederlander Van der Goes van jaters.zeide tot Spaak: „Gij hebt een goed ceel vernield van wat wij gisteren bereikt nebben. Wat moeten de Amerikanen den- «n, indien ons advies zou worden bege- door het nieuws van uw aftreden en <w toespraak". De Italiaan Benevenuti meende dat Spaak getracht zijn eigen verantwoordelijk- «'d van die der vergadering te verwijde- rcn' Labourman Brown waarschuwde ■tor de nieuwe koers door Spaak gepre nt. „Men moet zo nodig liever stil blijven •«an tot men zijn weg gevonden heeft", Reende hij „De Assemblée moet haar Mrtdurende strijd tegen Engeland stop •«ten en ernstiger aandacht schenken aan ttgelands biizondere positie". pe consultatieve vergadering van de aadvan Europa heeft na het aftreden van (jfl me* 61 tegen twee en 16 onthou- °en een geamendeerd ontwerp-statuut rpSekeurd, die de raad meer politieke dachten geeft en eveneens meer zeggen- lnap tn het sluiten van verdragen. Met r e stemming en het goedkeuren van een J over de samenwerking op econo- ovp gehied van leden-staten met landen vanos' keslo°t d'e Assemblée haar zitting het ,*Het ontwerp-statuut zal nu naar van ministers gezonden worden tuut eei? ^initief besluit Volgens het sta- W j een nieuw uitvoerend 'lichaam, geWp e u't door het ministerscomité aan- tioJen hoge commissarissen, de interna- liik '6 0l;ganisaties controleren die moge- steld v m'nisterscomité worden inge- t-en i erdraSon en conventies tussen de ïo-r! eri zouden slechts van kracht het* na ,goedkeuring door de Assemblée len zou een land zich, door middel van een onthouding van stemming van zijn minis ter, buiten het verdrag kunnen houden. Bij de stemming over het instellen van een commissie van hoge commissarissen ont hielden alle Britse afgevaardigden zich. (Het amendement daartoe was door Frank rijk ingediend). Bij de stemming over het gehele ontwerp-statuut stemden de Britten echter voor of onthielden zich. Geen der wijzigingen verlangt van de re geringen het opgeven van souvereine rechten. De Assemblée keurde een aanbeveling aan de ministers goed om Oostenrijk uit te nodigen zich te voegen bij de vijftien landen, die in de. Raad van Europa verte genwoordigd zijn. De zitting ging min of meer als een nachtkaars uit Toen de plaatsvervangend voorzitter, de Italiaan Jacini, de vergade ring sloot waren nog slechts enkele tien tallen leden aanwezig. De Assemblée heeft besloten de verkiezing van een nieuwe voorzitter uit te stellen tot de volgende bijeenkomst. Tot dan zal de Fransman De Methon als voorzitter optreden. De Amerikaanse democratische senator Green, die de delegatie van 14 leden van het Amerikaanse Congres naar de Raad van Europa leidde, heeft te Washington ver klaard, dat het de Verenigde Staten wette lijk niet mogelijk zou kunnen blijken de hulp aan Engeland voort te zetten, als En geland voortgaat Europese federatie tegen te werken. „Als enig Europees land, dat nu Ameri kaanse hulp ontvangt, niet bereid is stap pen te doen om Europese economische en politieke federatie te bevorderen, kan van de Verenigde Staten geen voortzetting van hulp verwacht worden", aldus de senator. Hij zei, dat de andere leden van de dele gatie dezelfde mening zijn toegedaan. Voorts sprak hij zijn verwondering uit over het aftreden van Spaak. Hij vreesde, dat het aftreden van Spaak de organisatie zou verzwakken en mogelijk zelfs tot haar ont binding zou leiden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft onlangs de Maastrichtse pastoor A. J. C. N. veroordeeld wegens het organiseren van een openbare kienavond ten bate van de kerk. Het gerechtshof nam aan, dat op deze kienavond „aan het publiek opzettelijk gelegenheid werd gegeven tot hazardspel". De pastoor werd tot 5 gulden boete ver- oordeeld. De Hoge Haad heeft thans het arrest juist geoordeeld en het beroep in cassatie verworpen. Paul Henri Spaak STRAATSBURG (Reuter). Zes mi nisters van Buitenlandse Zaken zijn Dins dag te Straatsburg bijeengekomen ter be spreking van militaire, politieke en finan ciële meningsverschillen, die tussen hun landen bestaan en de vorming van een Europees leger ophouden. Robert Schuman (Frankrijk), Konrad Adenauer (West-Duitsland), Alcide de Gasperi (Italië), Paul van Zeeland (Bel gië), mr. D. U. Stikker (Nederland) en Joseph Bech (Luxemburg) vergaderden met enige deskundigen, die hebben deelge nomen aan.de besprekingen over een Euro pees leger te Parijs. De bijeenkomst wordt gehouden in het „Huis van Europa". „Op vele punten werd overeenstemming bereikt", aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, meege deeld. Hij verklaarde tegenover verslaggevers, dat de ministers op 27 December te Parijs opnieuw zullen bijeenkomen om te trach ten overeenstemming te bereiken over de nog hangende kwesties, zoals politieke controle en een gemeenschappelijke be groting voor het financieren van het Euro pese leger. „De punten, die nog niet zijn bestudeerd, zullen gedurende de volgende bijeenkomst worden besproken. De door de ministers genomen beslissing zou aan hun regeringen worden voorgelegd en kon nog niet worden gepubliceerd", aldus een communiqué. De Deense regering heeft aan de parle mentscommissie voor de buitenlandse po litiek voorgesteld, de dienstplicht te verlen gen van twaalf tot achttien maanden. Zij stelde tevens uitbreiding van het aantal beroepsmilitairen voor. Dit voorstel was het gevolg van de on langs te Parijs en Rome gehouden bespre kingen. Naar vernomen wordt, kan de regering in deze aangelegenheid rekenen op de steun van de sterkste oppositiepartij de sociaal-democraten. De sociaaldemocratische partij heeft het voorstel van de regering formeel goedge keurd. De Amerikaanse bladen melden dat Engeland om ongeveer 600 millioen dollar aan Amerikaanse hulp gedurende de ko mende 6 maanden heeft verzocht, teneinde een nieuwe financiële crisis te voorkomen. Engeland maakte het duidelijk, dat het de voorkeur zou geven aan indirecte steun boven formele schenkingen, zo werd in de berichten uit Washington medegedeeld, waaraan nog werd toegevoegd, dat moge lijkheden werden genoemd als Amerikaanse aankopen op grote schaal van Britse mili taire goederen voor de West-Europese defensie. Welingelichte ambtenaren zei den, dat Amerika waarschijnlijk Engeland niet meer dan de helft van de 600 mil lioen dollars, die verlangd worden, zal schenken. Zij voegden daaraan toe, dat de Britse aangelegenheid verleden week met de ECA besproken is. De ambtenaren ver klaarden, dat de-Amerikanen geen belofte deden, maar naar verluidt zouden zij na bestudering van de Britse zaak tot de gevolgtrekking gekomen zijn, dat Enge land dringend hulp nodig had. In de Straatsburgse Assemblée verklaar de jhr. van de Goes van Naters, de Neder landse vice-vooi'zitter van de commissie van Algemene Zaken: „Ik meen, dat Engeland 600.000.000 dollar van Amerika nodig heeft. Ik hoop dat de Verenigde Staten er op zullen aandringen, dat de Europese een heid gelijke tred hiermede houdt". De Zweedse schoener „Saga" is na een aanvaring met het Britse stoomschip „Kin- sale Head" in het Kattegat gezonken. De bemanning is aan booi-d genomen door het Engelse schip, In de Botnische Golf heeft het 975 ton metende Belgische stoomschip „Jean Marie" noodseinen uitgezonden, die door het kust- station in Kiel zijn opgevangen. Het stoom schip „Alpina", dat in de nabijheid van de „Jean Marie" voer, meldde een bericht te hebben opgevangen, waarin wordt gezegd dat in de machinekamer van het Belgische schip twee meter water stond. Inmiddels is een Russische schip, de „Imandra" langszij gekomen om de „Jean Marie" bij te staan. BREMEN (Reuter). De West-Duitse politie, die een onderzoek instelt naar de drie bomaanslagen, welke twaalf dagen ge leden in Noord-Duitsland plaats hadden, heeft meegedeeld, dat zij een man heeft gearresteerd, die zij van de aanslagen ver denkt. Deze man, de 25-jarige Erich von Ha- lacz, werd Zondag te Nienburg in Noord- Duitsland aangehouden. Volgens de politie is hij de afgelopen weken herhaaldelijk in Bremen geweest, waar een van de bom men ontplofte. Ook heeft de politie mee gedeeld, dat de schrijfmachine, waarop de adressen voor de pakketten werden ge schreven, achterhaald is. Von Halacz had bij zijn arrestatie papieren bij zich, die op dezelfde machine waren geschreven. Volgens berichten uit Oost-Duitsland heeft de politie aldaar twee personen aan- Een Hongaars spreek woord: Ook witte leliën werpen zwarte schaduwen. gehouden, wier signalement overeenkomt met dat van de mannen, wier aanhouding eerder werd verzocht. Te Alsdorf bij Aken is uit een passeren de auto een bom geworpen voor een pomp station van de Shell. De bom ontplofte, doch richtte geen schade aan. Volgens de politie was het een zelfgemaakte bom, die verpakt was in een kartonnen doos. Bekentenis Von Halacz heeft na een politieverhoor van vijf uur bekend, dat hij heeft deel genomen aan drie pakketbomcomplotten in Noord-Duitsland. (Reuter). Nadat militairen gisteren na de vechtpartij in het Perzische parlement de orde weer enigszins hadden hersteld, keerde dr. Mossadeq in de vergaderzaal terug en werd de vergadering voortgezet. Dr. Mossadeq bezwoer de afgevaardigden orde en rust te bewaren terwijl hij zou spreken, doch de oppositie bleef roepen en jouwen. „Indien u mij niet aan het woord wil laten komen, zal ik het volk te hulp roepen", zeide Mossadeq daarop en verliet onder uitroepen als „eruit" het spreekge stoelte. Daarop besteeg de leider der op positie, Djemal Imami, het podium. Inmiddels had zich buiten het hek, dat het parlementsgebouw omgeeft, een me nigte ter sterkte van verscheidene duizen den personen verzameld, die schreeuwend poogde zich een weg door de poorten te banen om de afgevaardigden der oppositie 1IJ.£ UVJUI Uc /löiClUUlCC lö liicu iii&cnig va hiinisterscomité. In bepaalde geval- militairen verboden. CAIRO, (Reuter) Gisteravond heeft de Egyptische regering besloten haar am bassadeur in Londen, Abdel Fattah Amr Pasja, terug te roepen, aldus heeft een re geringswoordvoerder te Cairo bekendge maakt. Een zaakgelastigde zal de leiding van de Egyptisch ambassade te Londen op zich nemen. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptische regering heeft be sloten „vrije bewapening" van het Egyp tische volk toe te staan. Hij zei, dat de re gering binnenkort straffen zal stellen op samenwerking met de Britse strijdkrachten in de kanaalzone. Deze besluiten werden Dinsdagavond genomen op een bijzondere bijeenkomst van het Egyptische kabinet waarop, zoals de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken het noemde, „de aanhoudende Britse militaire aggressie in de kanaalzone" wex-d besproken. Diplomatieke waarnemers in Londen verklaarden heden dat het terugroepen van de Egyptische ambassadeur werd ver wacht en dat dit volgens de normale di plomatieke gang van zaken het terugroe pen van de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, insluit. De Britse ambassadeur te Cairo heeft de waarnemende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken gisteren een boodschap van minister Eden overhandigd. Op dat ogenblik was de Egyptische ministerraad juist bijeen om uit te maken welke diplo matieke actie moest worden ondernomen tegen het aanleggen door de Britten van een weg bij Suez, waarvoor huizen moes ten warden afgebroken. In de boodschap van Eden werd gezegd, dat de weg is aangelegd om botsingen met de bevolking te vermijden. De stad Suez is met ingang van gisteren voor Britse De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Salah El Din Pasja, heeft Dinsdag de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verzocht een brief, waarin Egypte protesteert tegen het afbre ken van Egyptische woningen in de Suez- kanaalzöne, aan alle delegaties der organi satie te overhandigen. PARIJS (Reuter). De Westelijke mo gendheden hebben de Sovjet-Unie gisteren doen weten, dat zij geen afstand zullen doen van de atoombom hun voornaamste ver dedigingswapen als de Sovjet-Unie niet tegelijkertijd zou overgaan tot beperking onder internationaal toezicht van de wa pens en strijdkrachten, die volgens het Westen op het ogenblik de vrede bedreigen. Selwyn Lloyd, de Britse minister die uit naam van het Westen in de politieke com missie van de UNO sprak over het rapport van de Grote Vier over ontwapening, zeide, dat het Westen zich niet kan verenigen met een scheiding van atoomwapens en andere wapens, zoals de Russische voorstellen dat doen. Lloyd betoogde, dat de Russische voor stellen neerkomen op de eis, dat de Weste lijke mogendheden onmiddellijk afstand zouden doen van het atoomwapen, „daarbij de Sovjet-Unie in het onbeperkte bezit la tend van die instrumenten van mogelijke aggressie waartegen het atoomwapen thans als afschrikkend middel dient." Volgens Lloyd zou de Russische suggestie om de bewapening met een derde te ver minderen verzekeren, dat de Sovjet-Unie haar huidige overwicht op het gebied van de conventionele wapens en strijdkrachten behoudt. Met betrekking tot de punten van over eenstemming verklaarde Lloyd te geloven, dat zij „een wezenlijke en nuttige mate van overeenkomst" betekenen. Het rapport is „een bescheiden doch concrete stap voor waarts op de weg, die wij allen willen gaan." In het rapport wordt een aantal „ernstige en fundamentele tegenstellingen" tussen de Westelijke en Oostelijke ontwapeningsplan- nen genoemd. Wysjinski had er bezwaar tegen, dat het Westelijke plan het vaststellen van con trole-maatregelen wil doen voorafgaan aan het verbod van de atoombom. Het Sovjet standpunt is, dat er éérst een verbod dient te zijn, daar er anders niets is om controle op uit te oefenen. De Westelijken verzetten zich tegen het Op 17 December viert de Amsterdamse kunstschilder Jan Sluyters zijn zeventigste verjaardag. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zal op die dag een overzichts tentoonstelling van zijn werken worden geopend. Sovjet-voorstel voor een vermindering der bewapening en strijdkrachten der grote mogendheden met een derde, daar dit „een willekeurig vastgesteld deel" betreft en de huidige ongelijkheid tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie zou blijven voortbestaan en zich zelfs sterker zou doen gevoelen. Geen compromis Een Amerikaanse woordvoerder heeft Dinsdag te Parijs medegedeeld, dat de.V. S zich zullen verzetten tegen elk compromis ontwapeningsvoorstel, dat mogelijk aan de politieke commissie zou worden voorgelegd als poging om het. verschil van mening tus sen Oost en West te ovérbruggen. De V. S geven er de voorkeur aan dat de politieke commissie voortgaat met de behandeling van het oorspronkelijke Westelijke ontwa peningsvoorstel. PARIJS, (Reuter) Met 377 tegen 240 stemmen is in de Franse Nationale Verga dering cen> motie van de oppositie verwor pen om het debat over de ratificatie van het plan-Schuman vier maanden uit te stellen. De regering had aan deze stemming de ver trouwenskwestie verbonden. Deze uitslag wordt als een gunstig voorteken beschouwd voor de stemming over het plan-Schuman zelf. De thans verworpen motie was inge diend door de conservatieve afgevaardigde Piei-re André. De motie vroeg nieuwe be sprekingen over de bevoegdheden van het bovennationale gezagsorgaan en nauwkeu riger omschreven garanties voor leden- staten. De motie-André werd gesteund door Gaullisten, communisten en enkele rechtse en radicale afgevaardigden. Premier Pleven heeft daarop de ver trouwenskwestie verbonden aan het gehele wetsontwerp tot ratificatie van de steen kool- en staalgemeenschap. De stemming zal Donderdag aanstaande plaats hebben. PARIJS (Reuter). De Oost-Duitse gedelegeerden die door de UNO woi-den gehoord, hebben Dinsdag het voorstel van de Westelijke geallieerden verworpen be- tx-effende het instellen van een onpartijdige commissie om te onderzoeken of in geheel Duitsland de voorwaax-den bestaan voor het houden van vrije, algemene verkiezin gen. Het voorstel wordt door de Oost- Duitse regering beschouwd als een „in menging in een binnenlandse aangelegen heid". De Oost-Duitse minister voor Wederop bouw, dr. Lothar Bolz, verklaarde in de commissie ad hoe, dat het instellen van een dergelijke commissie in strijd is met de belangen van het Duitse volk en de grondbeginselen van de UNO. Hij herhaalde de eeirter in dit jaar door Oost-Duitsland gedane voorstellen inzake het houden van een conferentie van ver tegenwoordigers van Oost- en West-Duits land teneinde een kieswet op te stellen op basis waai'van vrije verkiezingen in beide gebieden zouden kunnen worden gehouden. De vertegenwoordigers van West-Duits land, die Zaterdag in de commissie hebben gesproken, hebben zich accoord verklaard met het instellen van een commissie van onderzoek. in het parlementsgebouw zelf aan te val len. Drie maal viel de menigte aan, doch even zo vele keren werd zij door mili tairen, met de bajonet op het geweer, te ruggedreven. Vele aanhangers van Mossadeq verza melden zich op het plein, waaraan het parlementsgebouw is gelegen. Zij riepen luidkeels: „Wij zullen de afgevaardigden van de oppositie met onze eigen handen wurgen". Het geluid dezer kreten drong tot in de vergaderzaal door. In de vergaderzaal zelf had premier Mossadeq inmiddels wenend van ontroe ring zijn pogingen om het woord te voe ren opgegeven De leider der oppositie, Djemal Imami, riep hem toe: „De Kamer is niet uw privé-eigendom. Ga maar liever de straatschenders, die u steunen, toespre ken. Ruk uit en loop naar de hel. Gij zijt een pest van onze maatschappij". Hierop verliet de voorzitter van de Ka mer het gebouw. De Kamer zette onder leiding van de vice-voorzitter de bespre kingen in besloten zitting voort. Het pu bliek en de journalisten moesten de Ka mer ontruimen. Aan het woord Nadat orde en rust hersteld waren, be klom Mossadeq opnieuw het spreekge stoelte voor het uitspreken van een rede van anderhalf uur. „Zolang er geen motie van wantrouwen tegen mijn regering is in gediend en door de Kamer aanvaard, zal zij aan het bewind blijven. Wij zullen, on danks de wijze waarop men ons uitdaagt, doox-gaan met het organiseren van vrije verkiezingen, daar de hervormingen, dat wij in ons land willen uitvoeren, niet los kunnen worden gezien van op deze wijze gehouden verkiezingen". De beheei-schapscommissie van de U.N.O. heeft Dinsdag een beroep gedaan op Zuid-Afrika, dat uit de vex-gadex-ing van de commissie wegblijft, om de besprekin gen met de U.N.O. over de status van Zuidwest-Afrika te hervatten. De commis sie besloot een debat van drie dagen over de toekomst van het betwiste gebied door zich met 39 tegen vijf stemmen en acht onthoudingen uit te spreken ten gunste van een achtmogendheden-resolutie waarin het beroep is vervat. Zuid-Afrika is uit de commissie wegge bleven van het ogenblik dat deze besloot vertegenwoordigers van de Herero-stam in Zuidwest-Afrika te hox-en. Genoemde resolutie, ingediend door Amerika, Cuba, Denemarken, Ecuador, Egypte, Irak, de Philippijnen en Thailand, vex-zoekt Zuid-Afrika rapporten in te die nen over het beheer van de voormalige Duitse kolonie en petities van bevolkings groepen van het betrokken gebied naar de U.N.O. door te zenden. Met 33 tegen nul stemmen bij 17 ont houdingen keurde de commissie voorts een door Cuba, Egypte, Ecuador, India en de Philippijnen ingediende resolutie goed, die verklaart, dat het enige alternatief om het mandaatstelsel te handhaven is, Zuidwest- Afrika onder beheer van de U.N.O. te stellen. (In 1947 deelde Zuid-Afrika de U.N.O. mede, dat het voornemens was Zuidwest- Afrika in te lijven. De Algemene Vergade ring verzette zich hier echter tegen. De status van Zuidwest-Afrika is nog steeds die van een mandaatgebied). INTERNATIONAAL CONCOURS VOOR VIOLISTEN TE ROME. De nationale academie „Santa Cecilia" te Rome houdt in 1952 een internationaal con cours voor violisten, waax-aan vrouwelijke en mannelijke violisten kunnen deelnemen, die op 1 Januari 1952 de leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt hebben. Van 15 Mei af zullen de candidaten proeven van be kwaamheid moeten afleggen. De eerste prij's bedraagt 1.000.000 lire. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In het Noord-Westen van het land overwegend half bewolkt en di-oog weer. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot ma tige Zuid-Westelijke wind. Elders vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en lichte vorst, maar in de middag ook enkole verspreide op klaringen en temperaturen oplopend tot even boven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. 13 December Zon op 8.39 uur. onder 16.28 uur. Maan op 15.54 uur, onder 9.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 December Hoog water: 3.35 en 15.48 uur. Laag water: 11.30 en 23.15 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1