De Zuid-Afrikaanse delegatie blijft voorlopig weg uit UNO-Assemblée Weerbericht paak Resolutie der beheerschapscommissie zette kwaad bloed Engeland zou bereid zijn tot nieuw verdrag met Egypte W.H.N.V.A. Haarlems Dagblad Dr. Malan: „De UNO pleegt aggressie tegen ons" Contributie voor de UNO Ontwapeningsdebat in de politieke commissie Het woord is aan, Voor een Europees atoomcentrum Huren moeten omhoog (Wij Houden Niet Van Afkortingen) Russisch schip redde Belgische opvarenden Sukarno is „bezeten van de idee-Irian" Verklaringen van Wysjinski Egyptische ambassadeur nog niet vertrokken Minister In 't Veld: Tot 145 a 150 percent van vooroorlogs peil Een dode bij autobotsing Opnieuw aanvallen in Indochina .isA „JAARGANG No 134 yeaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. 'ié. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), r;rraS\veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, •-jtctie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 §lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Jjecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 29 3 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman se, BI' DYNAMISCHE, energieke Belgische •taatsman Paul Henri Spaak is te atsburg' ontploft. Gelukkig niet in let- !.te zin, maar wel in figuurlijke. Een j|q| nadat de Raad van Europa een jij! besluiten had genomen, die volgens jening der meerderheid nu juist zo'n aansporing voor de zes beraadsla- ministers zouden zijn de be- *•3 van de Assemblée zijn niet meer 'aanbevelingen deelde hij plotseling sdat hij er genoeg van had. 1-Iij legde voorzitterschap neer dat hij sinds ruim Jjaar, sinds de Raad van Europa werd mcfif, had vervuld. En op voortreffe- J'tvijze vervuld, want hij is een uitste- president. Maar het had hem belet aan discussie deel te nemen; des Jatters taak is die van ordenend leider 'iebatten. Spaak bleek daar niet meer -•e willen volstaan. Hij heeft blijkbaar l;|d dat hij zijn aandrijvende kracht si in vrijer positie tot gelding kon a?en. st heeft hij dan ook meteen gedaan, 'ontsteltenis en teleurstelling der ver sing heeft hij het voorzitterlijk ge- le-der-ere verlaten, dat daarop door de president Jacini, Italiaans afgevaar- :e, is ingenomen. Hij heeft zich naar de - hem destijds aangewezen plaats als Joon üd, nummer 111, begeven, het 4gevraagd en is gaan toornen. Het pas genomen besluit betreffende een Euro- apolitieke autoriteit" inzake het Euro- ïoger heeft hij rondweg betiteld als feestcompromis. Het is waardeloos, fde helft van de zes ministers heeft al voorbaat geweigerd, een werkelijk -nationaal politiek gezag te aanvaar- - Spaak heeft Bernard Shaw geciteerd Saint Joan (Jeanne d'Arc) waar hij een ahoveling laat zeggen: wij hebben tot jrer altijd gedaan wat de wijzen ons '.•hielden; laten wij nu eens doen wat de men zeggen. Deze Assemblée, heeft >d, is overvol van wijsheid, jend aan wijsheid. Al haar wijsheid d slechts om aan te tonen wat niet ge skan worden. En daarop heeft hij doen ien welke indruk de raad van de Ame- 2-en— waag het met uw federatie, durf onbezorgd aan op hem had gemaakt. s. leven is niet anders dan een keuze verschillende risico's". Er zitten volgens cgèën zestig mensen in de Assemblée, werkelijk geloven in de noodzaak van Verenigd Europa. De Assemblée heeft har kansen gemist en slechts machte- i-eid bereikt. Van dik hout zaagt men planken. De je vergadering is prompt boos geworden. Nederlandse afgevaardigde Van der van Naters, socialist gelijk Spaak j. heeft hem verweten dat hij goeddeels nield had wat juist was bereikt. ,,Wat reten de Amerikanen er wel van denken, ons advies wordt begeleid door het sws van uw aftreden en van uw toe rak?" En de Engelse afgevaardigde ",wn, eveneens socialist, heeft gewaar- awd tegen Spaak's nieuwe koers en ge- 4 „Men moet zo nodig liever stil blij- s staan tot men zijn weg gevonden IJ Eet antwoord op de vraag van jhr. Van Goes lijkt nogal voor de hand te liggen. zullen de Amerikanen denken? Gezien reiger, houding in Straatsburg zullen zij zien (en ongetwijfeld tegen elkaar zeg- ook): Wij zijn daar blijkbaar niet voor ssgeweest; het ouwe Europa is uit zijn anel opgeschrikt: die dikke Belg is de ?en bij hun naam gaan noemen; heb a gelezen? Vat Brown betreft: die heeft met zijn 4 om stil te blijven staan tot men zijn gevonden heeft, Spaak's grieven eigen- (toegelicht. Het is waar dat het leven de en zeker ook de staatsman ddurend voor een keuze tussen risico's 4 Terwijl men bezwaren zoekt en uit at tegen het inslaan van een weg, die toch zal moeten inslaan, vermijdt men -ook geen risico maar neemt een ge- "t: namelijk dat men zijn kansen op iomst verspeelt. Dat is gevaarlijk en heeft Spaak gevoeld: hij heeft de ver moording om niet te handelen niet lan- -opzich kunnen nemen. Zijn keus is niet 'gemakkelijke, maar de moeilijke. Van gerookt voorzitter is hij aangevallen f# geworden, omdat hij beseft dat hij 0overtuigingskracht moet gebruiken om olken van West-Europa tot daden aan sporen. Wij zullen nu, in andere plaatsen ^Straatsburg, wel meer van deze strijd ige strever te horen krijgen. Hij is ken- •k'kvan zins „de oude dame Europa", zo- oe Nederlander Van de Kieft haar on- noemde, in de ribben te porren en naar een verjongingskuur te drijven, jtiöuit gezegd: wij begrijpen dit. Wij |jjpen het, in tegenstelling met het ge twist over formuleringen van aanbe den. met het vruchteloos gepraat en de 4:0ze compromissen, met het stilstaan °e geachte afgevaardigde Brown op- 'f heeft aanbevolen. Dat begrijpen wij •f. De wereldgeschiedenis heeft wel be- d dat grote staatkundige hervormingen ;Jop die wijze bereikt zijn. De geschie- ^van ieder mens bewijst dat hij of zij f- heeft moeten maken, besluiten heeft *-n nemen, zonder nauwkeurig te kun- voorzien wat de gevolgen zouden zijn. d in het leven der volken niet anders, j^m moeten hun vertegenwoordigers Mn regeerders mensen van zulk for- 41 zijn, dat zij op critieke ogenblikken "esluifckracht kunnen opbrengen, die ••leven vergt. Anders schieten zij tekort, falen zij in hun taak. L a-treden-als-voorzitter van Paul d^paak heeft de Assemblée te Straats- ^schokt. Zijn brief is als een bom in ♦ttgadering gevallen. Zijn rede heeft Inl eid. Nu goed. Voorzichtige lieden het allemaal afkeuren, gelijk zij ver- o? de demonstratie van studenten Jwaatsburgse publieke tribune heb- Maar met deze voorzichtige ?.eï||kt men geen grote dingen. Ge- u4tZ1in w'j weer z°ver dat een staats- 4e plaats der ere heeft 1 'tervville van zijn overtuiging. Als s,,.s'04e onverhoopt verliezer mocht ij c0a J bunnen zijn in het besef: ik S;a,an Wat ik kon. Maar wij geloven ■r ffc,ae zaa^> 4ie hij voorstaat, kan wor- k- gewonnen. R. P. KAAPSTAD (Reuter). De Zuid-Afrikaanse regering heeft besloten haar delegatie uit de Algemene Vergadering der UNO terug te trekken. Dit besluit blijft van kracht zo lang de klacht van Zuid-Afrika tegen het optreden van de beheerschapscommissie der UNO (inzake het vraagstuk van het beheer over Zuid-West-Afrika) niet op bevredigende wijze is be handeld, aldus is Woensdagavond in een te Kaapstad uitgegeven officiële verklaring medegedeeld. Premier Malan zeide, dat eveneens be sloten is het hoofd van de delegatie, dr. Doenges, minister van Binnenlandse Za ken, terug te roepen voor het uitbrengen van een mondeling rapport en voor verder overleg. Hij zeide, dat de Unie van Zuid-Afi-ika smadelijk behandeld en beledigd is. „In strijd met het Handvest der UNO en de procedurei-egels is over ons hoofd heen contact gemaakt met personen uit Zuid- West-Afrika en Michael Scott, een alge meen bekend en vijandig en fanatiek bui tenlander en agitator. Onze rechten zijn ge schonden en de organisatie der UNO heeft zich aan aggressie tegenover Zuid-Afrika schuldig gemaakt. Naar aanleiding van het antwoord van de voorzitter der Algemene Vergadering, waarin deze aan dr. Doenges beroep weigert, nemen wij aan, dat de Al gemene Vergadering zich stilzwijgend met het optreden der commissie verenigt. De taak rust nu op haar het tegendeel te be wijzen mocht zij de neiging daartoe hebben en de gelegenheid bieden onze klacht te behandelen." Verzoek Reuter tekent hierbij aan, dat de vroe gere kolonie van Duitsland Zuid-West- Afrika nog steeds de status heeft van man daatgebied. Zuid-Afrika, dat sinds 1920 de mandaatmogendheid is, deelde in 1947 de UNO mee, dat het van plan was Zuid- West-Afrika in te lijven. De Algemene Ver gadering verzette zich echter hiertegen. Een resolutie in de beheei-schapscommis- sie van de huidige Algemene Vergadering, ingediend door acht mogendheden, verzoekt Zuid-Afrika de onderhandelingen over het betwiste gebied met de UNO te hervatten. „Zuid-West-Afrika is geen gebied onder beheer en derhalve kunnen wij niets aan vaarden wat hierop neerkomt of wat in strijd is met het recht, dat ons bij verdrag gegeven werd om Zuid-West-Afrika te be sturen als een integrerend deel van de Unie", aldus verklaarde di\ Malan nog. Hij voegde er aan toe, dat het besluit van Zuid-Afrika, zich ten minste voor deze zit ting afzijdig te houden van de werkzaam heden van de UNO, niet het uittreden van Zuid-Afrika uit de organisatie der UNO betekent. Een Britse regeringsfunctionaris heeft te Londen verklaard, dat het niet aannemelijk is, dat Engeland op enigerlei wijze tussen beide zal komen. „Zuid-Afrika is een onaf hankelijk lid van het Gemenebest en heeft het recht de eerder vermelde stap te doen." De Züid-Afrikaanse afgevaai-digde naar de UNO, de minister van Binnenlandse Za ken Doenges, heeft Woensdagavond ver klaard, dat hij Vrijdag Parijs zal verlaten. Hij zei: „De terugtrekking is tijdelijk en zal slechts van toepassing zijn op de ple naire zittingen van de Algemene Vergade ring. Wij zullen vooi'tgaan aan het werk van de commissies deel te nemen, doch natuurlijk niet aaix dat van de beheer schapscommissie." Dr. Doenges verwachtte na overleg met premier Malan naar Parijs te zullen terug- I-Iet Russische schip „Imandx-a" heeft radiografisch medegedeeld de bemanning van het Belgische vaartuig „Jean Marie" aan boord te hebben gexiomen. Men meent, dat de 976 ton metende „Jean Marie", die, zoals wij gisteren nog in een deel van onze editie hebben gemeld, in moeilijkheden verkeerde in de Botnische golf ten Oosten van Stockholm, is gezonken. Een mijnen veger, een „Catalina"-vliegboot, een sleep en een reddingboot hebben aan het red- dingswerk deelgenomen. De „Imandra" is thans met de geredden op weg naar Amsterdam, waar dit 2361 ton metende schip op 16 December wordt verwacht. De middensluis van IJmuiden krijgt nieu we deuren. Een drijvende bok brengt hier een der nieuwe deuren op haar plaats. keren met nieuwe instructies om de onwet tige acties van de beheerschapscommissie te bestrijden. Op de spits Het Zuid-Afrikaanse besluit is in diplo matieke kringen van de UNO met grote spijt ontvangen, aldus meldt Reuters cor- ï'espondent. Britse en Fx-anse diplomaten menen, hoewel zij de beslissing betreuren, dat het wel goed is, dat de zaak op de spits wordt gedreven. Een Amerikaanse afgevaardigde meende, dat het Zuid-Afrikaanse besluit „onver standig" zou kunnen zijn, omdat de Unie zichzelf van de mogelijkheid om haar standpunt in de Algemene Vergadering uit een te zetten berooft. Ook andere, West- Europese diplomaten waren van gevoelen, dat de Unie verstandiger zou hebben ge handeld, als zij aan de mérites van haar argumenten had vastgehouden. Hoge functionarissen van de UNO over wegen, of het aanbeveling zou verdienen om de zaak vóór het Kerst-reces te behan delen. Een direct gevolg van het besluit van Zuid-Afrika is, dat het vandaag niet mee zal kunnen stemmen over de vacante zetel in de Veiligheidsraad. DJAKARTA (Aneta). President Su- karno heeft in een rede, die hij in zijn paleis te Djakarta hield voor een gehoor van 3000 personen tér gelegenheid van de herdenking der geboorte van de profeet Mohammed, onder meer verklaard: Wij hebben nog een zaak te regelen, en dat is Irian. Er is geen enkele Indonesische leider die niet zegt, dat Irian vast en zeker tot Indonesië zal terugkeren. Wij geloven, dat Iriart eenmaal tot het grondgebied der x-epubliek zal behox-en, maar waarop base ren wij dit? God beloofde profeet Moham med glorie en overwinning, doch deson danks zette hij de strijd voort. „Ik ben bezeten van de idee Irian en ik verlies het voorbeeld van profeet Mohammed niet uit het oog. Als onze gehele 75 millioen zielen tel lende bevolking van de idee Irian bezeten is als Bung Karno zelf kunnen wij er zeker van zijn, dat Irian tot Indonesië zal terug keren", aldus de president. „Onze natio nale eis tot bezit van Irian kan niet in vervulling gaan als wij met de handen in de schoot blijven zitten", aldus zeide Su karno ten slotte. In Washington heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, op een persconferentie verklaard, dat Australië Nederland ten volle steunt in het geschil met Indonesië over het hand haven van de Nederlandse souvei-einiteit over Westelijk Nieuw-Guinea. PARIJS (Reuter). De commissie der UNO voor administratieve en begrotingszaken heeft Woensdag haar goedkeuring gehecht aan de contributie-aanslagen voor de UNO- leden voor 1952. Een gemeenschappelijke Brits-Syrische resolutie, die goedkeuring aanbeveelt van de voorgestelde aanslagen over 1952 en verzoekt om herziening van de contributies voor 1953 werd aangeno men met 44 tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen. Een Egyptisch amendement, dat vraagt in het bijzonder rekening te willen houden met landen met een gering inkomen per hoofd van de bevolking bij de verdeling van contributies over 1953 werd eveneens aangenomen. Verworpen werd een Cana dees amendement, dat een plafond van 33 1/3 aan de bijdragen voor 1953 wil stellen. De Sovjet-Unie en andex-e communisti sche landen maakten bezwaar tegen een vex-hoging van de bijdragen voor hun lan den voor 1952. Zij verklaarden, dat er te veel gevergd werd van hun „door de oor log getroffen economieën". De verdeling van de contributies van de leden der UNO voor 1952, waaraan de commissie haar goedkeuring heeft gehecht, luidt in percentages uitgedrukt voor Ne derland 1,27, België 1,35, Engeland 10,56, Denemax'ken 0,79, Luxembux-g 0,05, Noor wegen 0,50, Zweden 1,73, de Sovjet-Unie 9,85 en de Verenigde Staten 36,90. PARIJS, (Reuter) In de politieke commissie der UNO heeft de Sovjet-Rus sische ministers van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, het plan tot instelling van een ontwapeningscommissie een bemoedigend teken genoemd en hoopgevend voor het mogelijk verkrijgen van nog uitgebreider overeenkomsten. De Russische minister verklaarde zich accoox'd met dat deel van de preambule, waarin de wens wordt uitgespi'oken de druk van de bewapening op te heffen, de vrees voor oorlog weg te nemen en energie vrij te maken voor de wederopbouw. Indien verschil van mening zou ontstaan over de wijze waarop dit kan worden bereikt, zou den andere-wegen moeten worden gevon den, zo voegde Wysjinski hieraan toe. Naar zijn mening moet bepaald worden waar de bewapeningslast het grootste is. De drie Westelijke mogendheden, die het plan hadden ingediend, kunnen niet ont kennen dat zij en haar bondgenoten in het Atlantische verdrag in een „krankzinnige bewapeningswedloop zijn gewikkeld", al dus spreker. De besprekingen in de sub commissie heeft ons nog in deze mening gesterkt. Wysjinski pleitte voor het onmiddellijk en onvoorwaardelijk verbieden van de atoombom en het teglijkertijd instellen van een controlerend lichaam. Volgens Wy sjinski komt het Westelijke voorstel tot geleidelijke ontwapening neer op het uit stellen van het verbod van atoomwapens „tot een nooit aanbrekend tijdstip". Wysjinski merkte op, dat de atoombom nog niet bij militaire acties is gebruikt, hoewel geen conventie het verbiedt. (De overlevenden van Hirosjima en Nagasaki zullen bij deze opmerking wellicht vreemd hebben opgekeken. Red.). „De vraag wat zal gebeuren met die genen, die van een dergelijk wapen gebruik maken, is blijkbaar nog een overweging die Oost-Duitse vertegenwoordigers zijn voor de eerste maal verschenen voor de politieke commissie van de UNO-Assemblée om de voorstellen te bespreken voor algemene verkiezingen in geheel Duitsland. De vertegenwoordigers van de Oost-Duitse regering wezen het voorstel om een UNO-commissie in hun zóne te laten onderzoeken of er vrije verkiezingen zouden kunnen worden gehouden, eenparig van de hand. Op de foto: dr. Lothar Bolz (tweede van links), hoofd van de delegatie, zet zijn standpunt uiteen. Links Anton Ackerman, rechts Otto Nuschke en naast hem de burgemeester van Oost-Berlijn, Friederich Ebert. KOBELT ZWITSERS BONDSPRESIDENT BERN (A.F.P.). Karl Kobelt, de Zwit serse minister van Defensie, is met 176 van de 231 door het parlement uitgebrachte stemmen gekozen tot president van de Zwitserse bondsrepubliek voor het jaar 1952. LONDEN (Reuter). Naar in diploma tieke kringen te Londen verluidt, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, gisteren de Egyptische ambassadeur, Abdoel Fattah Amr Pasja, medegedeeld, dat, hoewel Engeland het opzeggen van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 niet goedkeurt, het bereid is over een geheel nieuw verdrag te onderhandelen, waarbij men rekening zou houden met de Egypti sche eisen. In genoemde kringen acht men het mogelijk, dat bovenstaande mededeling- de officiële terugroeping van de Egypti sche ambassadeur heeft tegengehouden. De Egyptische regering heeft na de aankondi ging van de terugroeping door een woord voerder geen officieel communiqué uitge geven. Woensdagavond had men noch op de Egyptische ambassade noch op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een officieel bericht omtrent deze zaak ont vangen. Reuter tekent hierbij aan, dat het slopen van de vijftig hutten in de kanaalzone in Engeland veel commentaar heeft uitgelokt en dat de Britse regering zich mogelijk ge dwongen zal zien een volledige verklax-ing hieromtrent af te leggen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide, dat het afbreken van de hutten een militaire noodzakelijkheid was geweest doch dat men met „leedwezen" tot de actie was overgegaan. De hutten wax-en door sluip schutters gebruikt en vormden een gevaar voor de Britse militairen. Andere tegen maatregelen zouden mogelijk Egyptische levens hebben gekost zo zeide hij. Indonesische erkenning Naar Reuter in Djakarta verneemt, wor den er besprekingen gehouden tussen Egypte en Indonesië over de mogelijkheid, dat Indonesië Koning Faroek als „Koning van Egypte en de Soedan" zal erkexxnen. Volgens het dagblad „Pedoman" zou het Indonesische standpunt gebaseerd zijn op de rappox-ten, die het van de Indonesische ambassade in Caïro heeft ontvangen en op de ontwikkelingen in het Engels-Egyptische geschil. Volgens „Pedoman" heeft de permanente vertegenwoordiger van Indonesië bij de U.N.O., de heer Palar, contact opgenomen met de Egyptische afgevaardigden. De mo gelijke ex-kenning van koning Faroek zou volgen uit de Indonesische politiek van verwerping van iedere vox-m van kolonia lisme. Kx-ingen in Djakarta voorspellen dat er in de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Engeland moeilijkheden zul len rijzen, indien Indonesië Koning Faroek als koning van de Soedan zou erkennen. PARIJS (A.F.P.) Onder auspiciën van de Unesco zal te Parijs van 17 tot 21 De cember een confex-entie gehouden worden voor de stichting van een centrum van atoomondex-zoek in Europa. Hieraan zullen vertegenwoordigers van wetenschappelijke organisaties en deskundigen op het gebied van de atoomenergie uit 12 landen deel- ïxemen. Men beoogt het opstellen van een voox-lopig werkschema. De gedachte aan het oprichten van een wetenschappelijk centrum voor atoom onderzoek in Europa is in Juni door de al gemene confex-entie van de Unesco goed gekeurd, op instigatie van professor Isidor Rabi, Nobelprijswinnaar en lid van de Ame rikaanse delegatie. Fx-ankrijk, Italië en Bel gië hebbén reeds financiële steun toegezegd voor de voox-bereidende studies. De andex-e vertegenwoordigde landen zullen zijn: Groot-Bx-ittannië, Duitsland, Zwitserland, Nederland, Denemarken, Zweden, Noor wegen, Joegoslavië en Gx-iekenland. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft gisteravond in de Tweede Kamer bij de be handeling van de begroting vaix zijn de partement als zijn persoonlijke mening te kennen gegeven, dat een verhoging van huren niet zal zijn te ontgaan teneinde deze in redelijke verhouding te brengen tot de gestegen bouw- en onderhoudskosten. Hij schatte de noodzakelijke verhoging op 145 a 150 percent van het vooroorlogse huurpeil. Als gevolg daarvan achtte hij in de eerste plaats de invoering van een huur belasting. nodig, waardoor 20 a 25 percent van deze vermeerdere huuropbrengst zou behoren te worden afgeroomd ter finan ciering van de nieuwbouw. In de tweede plaats zag hij ook wel de wenselijkheid van een compensatie voor de huurders, welke in étappes zou moeten verlopen, al stelde hij daar tegenover, dat de huurverhoging niet van bijzonder grote invloed zou zijn op de kosten van levens onderhoud. De minister schatte de verho ging op drie percent van het loon. Over de woningbouw zei de minister: „Ik garandeer voor 1952 het gereedkomen van 40.000 woningen, maar ik verwacht, dat het aantal dichter bij de 50.000 dan bij de 40.000 zal zijn". Hij voegde er aan toe: „Vorig jaar heb ik met de heer ritmeester een weddenschap willen aangaan. Ik zou dat nu wei weer willen doen, maar dan niet om sigaren, want wij moeten het ro ken beperken". (Voor de verdere mededelingen van de minister over de woningbouw zie men el ders in dit blad). Op de autoweg ArnhemNijmegen is nabij Eist een personenauto door de glad heid geslipt en tegen een militaix-e vracht auto gebotst. Van de twee inzittenden, bei den uit Rotex-dam, kwam de heer G. K. om het leven. De bestuux-der, de heer J. van E., werd zeer ernstig gewond. FRANSE NATIONALE VERGADERING RATIFICEERT HET PLAN-SCHUMAN PARIJS (Reuter). De Fx-anse Natio nale Vex-gadering heeft Donderdagochtend het verdrag betreffende het plan-Schuman geratificeex-d. Anonym us Beschaving is niets anders dan een langzaam proces van leren, mild te zijn. hen doet terugschrikken", aldus vervolgde Wysjinski. De Franse afgevaardigde Jules Moch zag in het besluit tot vorming van een nieuwe ontwapeningscommissie een reden tot ge matigd optimisme. De voox'zitter der politieke commissie sloot de middagvergadering, daar zich geen sprekers meer hadden aangemeld. De com missie komt Donderdag weer bijeen. Kort na het debat legde een woordvoer der der Britse, Franse en Amerikaanse delegaties een verklaring voor de pers af. „Wij zijn nog al teleurgesteld door de toon van Wysjinski's x-ede", zeide hij. „Hij heeft echter erkend dat de subcommissie nuttig werk heeft verricht en wij zullen volharden in ons streven om een grotere mate van overeenstemming te bereiken. Wij zijn verheugd over de verzekering van de heer Wysjinski dat de Sovjet-Unie bereid is op basis van door de Algemene Vergadering genomen beslissingen mede te wei-ken aan het wei-k der ontwapenings commissie". De strijdkrachten der Franse Unie in Indochina zijn sedert drie dagen in een strijd gewikkeld met Vietminh-troepen, die begonnen met twee hevige aanvallen tegen de Westelijke en Zuidelijke gedeelten van de Tonkin-delta, aldus een communiqué van het Franse leger, dat zegt, dat 15.000 man der Vietminh aan de gevechten deel nemen. De Franse strijdkrachten rukken thans op, aldus het communiqué. Een horde van afkortingen vergalt het leven van lezer zowel als redactie in steeds groter mate. De afkortingen stormen op ons aan in een vloed van woeste taalversnellingen, die ons dreigen mee te sleuren naar de af grond van duizelingwekkende verwar ring. Wij meenden er goed aan te doen die versnellingen in rustiger kanalen te leiden door ze te herleiden tot wat ze oorspronkelijk waren: Echte, volwassen woorden voor ech te, volwassen begrippen. Ziet hieron der een lijst van de meest voorkomen de woordgeraamten, die wij ten be hoeve van onze lezers weer omkleed hebben met het oorspronkelijke vlees. Een soort wederopstanding dus, die de lezer helpen moge de taal van de tijd te verstaan. E.C.A.: Economie Coopex-ation Administra tion. Uitvoerend orgaan van de Marshall hulp, thans in liquidatie om tegen Juni 1952 vervangen te worden door de M.S.A.: Mutual Security Agency, Wederzijds Veiligheidsbureau. N.A.T.O.: North Atlantic Treaty Organisa tion, Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie (Atlantisch Pact). N.A.V.O.: Noord Atlantische Verdrags Or ganisatie. 0.E.E.S.: Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. 1.R.O.: International Refugee Organisation, Internationale vluchtelingen-oi-ganisatie van de UNO. I.L.O.: International Labour Organisation. Internationale Arbeidsorganisatie. F.A.O.: Food and Agricultural Organisation, landbouworganisatie der UNO. I.A.T.A.: International Air Transport Orga nisation, internationale luchtvaartorgani- U.N.O.: United Nations Organisation, orga nisatie der Verenigde volken, in het Frans geheten O.N.U. U.N.E.S.C.O.: United Nations Educational, Scientific and Cultural Ox-ganisation, UNO- afdeling voor ontwikkeling, wetenschap en cultuur. U.S.S.R.: Unie van socialistische sovjet-repu blieken, kortweg Sovjet-Unie. U.N.C.U.R.K.: United Nations Commission for Unification and Rehabilitation of Korea. UNO-commissie voor de eenheid en het herstel van Korea. H.I.C.O.G.: High Commissioner of Germany, Hoge commissaris van Duitsland, hoogste autoriteit van de bezettende mogendheid Amerika. R.O.K.: Republic of Korea, Zuid-Koreaanse republiek. U.S.I.S.: United States Information Service, Amerikaanse voorlichtingsdienst. M.D.A.P.: Mutual Defence Assistance Pro gram. Amerikaans militair hulppro gramma voor Europa. A.F.L.: American Federation of Labour, Amerikaans vakverbond. C.I.O.: Congress Industrial Organisations, Amerikaans vakverbond. NOG WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met in de nacht en och tend lichte en plaatselijk matige vorst. Morgen overdag licht tot half bewolkt en iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. 14 December Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 16.50 uur, onder 10.12 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 December Hoog water: 3.35 en 15.48 uur. Laag water: 11.30 en 23.15 uur. Vrjjdag 14 December Hoog water: 4.14 en 16.27 uur. Laag water: 12.11 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1