24 Aspirant-emigranten leren hun nieuwe taal Castricum krijgt er 96 nieuwe huizen bij „Vrijdags is het beuren" Santpoort Driehuis Castricum Beverwijk Avondcursus in de Willem de Zwijgerschool Programma van Strawberries Half voor „eigen rekening", half voor de gemeente Motorrijder slipte en raakte gewond Meer winst dan verlies voor „Sans Atout" Programma van Kerkconcert Scheepvaart THALIA „DE GANGSTER" „EEN MOEDERHART SPREEKT" VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 In een van de lokalen van de Willem de Zwijgerschool zitten een twintigtal leerlingen. Een gewoon verschijnsel, ware het niet dat de leeftijd van deze jongelui enigszins afwijkt van de ge bruikelijke ouderdom der scholieren. De jongste dame telt achttien lentes, de oudste heer heeft de vijf kruisjes achter de rug. Zij volgen echter het zelfde onderwijs: de cursus Engels voor emigranten, die de heer H. Horbeek tweemaal per week in de avonduren leidt. De grote trek naar de nieuwe wereld, naar het nauwelijks ontgonnen Australië, of naar Canada heeft ook Velsen niet onbe roerd gelaten. Wie van aanpakken weet, redt het wellicht, tenminste.als hij de taal enigszins onder de knie heeft. Daarom is deze cursus, die gegeven wordt in aansluiting aan de Gemeentelijke han delsavondschool van groot belang. Veel enthousiasme De heer Horbeek weet zijn cursisten te pakken. Zijn wijze van lesgeven is een sti mulering voor zelfwerkzaamheid en het is te merken dat de leerlingen thuis gaan snuffelen in woordenboeken, in tijdschrif ten en boeken. Enige maanden geleden kenden zij geen woord Engels, thans reeds weten zij duide lijk verstaanbaar een eenvoudig gesprek te voeren. Waar de uitspraak te wensen over laat, iets wat heel vaak voorkomt, worden correcties aangebracht en aan de hand van platen worden de cursisten geconfronteerd met al „de dingen des dagelijksen levens". Met ongelooflijk enthousiasme wordt er gewerkt en de hele ..klas" leeft mee in het vraag- en antwoordenspel. De heer Horbeek weet dat het niet altijd hogeschool-Engels zal zijn, dat men in het buitenland te horen zal krijgen en daarom wijst hij tevens op voorkomende afwijkin gen in uitspraak en op afkortingen. Want het doel van deze lessen is toch in de eerste plaats het veroveren van een grote woor denschat, naast de meest elementaire gram maticale kennis. Dit is ook de reden waar om de leraar zoveel mogelijk de conversatie in het Engels voert, het Nederlandse woord begrip is bijzaak. De vlot gegeven les gaat er in als koek en spelenderwijs wordt mede „idiom" verwerkt. Maandags- en Donderdagsavcnds wordt er een vol uur aan besteed, een tijd, die volgens de meeste deelnemers aan de cur sus veel te gauw om is. ADVERTENTIE ^KLEDING VAM oer iedsresn 10 gulden cadeau ZEEWEG 256 Als KERSTRECLAME geven wij aan ieder bij aankoop van Costuum of Winterjas 10 gulden cadeau Onze colleotie is enorm. Prijzen uiterst laag. Laat deze aanbieding uw neus niet voorbijgaan. Het eerste dameselftal van Strawberries speelt tegen Laren. Beide elftallen zijn goed in vorm en tegen elkaar opgewassen. Mogelijk zal het voordeel van het eigen terrein de reden van een overwinning voor Strawberries vormen, hoewel Laren boven aan de ranglijst staat. Dames II speelt uit tegen Ijsvogels. Deze wedstrijd zal ook wel een verdiende over winning voor Strawberries opleveren, on danks het nadeel van een moeilijk terrein. Ook :t derde dameselftal speelt- uit. Tegen Alliance heeft dit elftal alle kans op de overwinning, daar de tegenpartij tot de zwakste van de afdeling behoort. Het vier de elftal is vrij. Meisjes-a speelt tegen Amsterdam b. Een gelijk spel ligt in het verschiet. Meisjes b speelt tegen A.M.V.J. a. Deze wedstrijd wordt waarschijnlijk verloren. Tenslotte ontmoet Alliance d, meisjes c. Ook hier heeft dit jeugdelftal slechts een gering kansje op een gelijk spel. Het eerste herenelftal speelt tegen H.B.S. I. Indien het elftal een beter ploeg- verband toont dan tijdens de laatste wed strijden dan kan er op een kleine overwin ning gerekend worden. Het tweede elftal speelt de uitwedstrijd tegen Zandvoort I. De thuisclub is zeer sterk en wordt als de toekomstige afdelings kampioen beschouwd .De punten zullen ook nu weer in Zandvoort blijven. Het derde elftal speelt tegen Zandvoort II. Hoewel de Strawberries de uitwedstrijd verloren, is dit elftal iets sterker dan de tegenstanders en de punten zullen dan ook wel behouden blijven. Tegen H.I.C. III speelt Strawberries IV. Daar dit elftal zelden in een constante sa menstelling speelt, moet ook hier op ver lies gerekend worden. scheepvaart ijmuiden Donderdag 13 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ameland van Kaskö. Rocket van Ornö. Hondsbos van Umea. Oranje van Djakarta, Saparoea van Rotter dam. Muiderkerk van Antwerpen. Heems kerk van Hangö. Algarve van Swansea. Elinor van Vestanvik. Jan van Stittin. Ly- sacker IV van Rotterdam. Poliana van Nar vik. Saxen van Otterbacken. Westerdok v. Londen. Martha Arensz van Hamburg. Blyth van Goole. Edith van Hudixvall. Lizzonia van Tignemouth Normandia van Gothen burg. Bareas van Narvik. Dotterel van Rot terdam. Delfinus van Rotterdam. Vertrokken zijn: Theseus naar Tanger. Prowess naar Sas naar Gent. IJstroom naar Portsmouth. Kampen naar Delfzijl. Pacific naar Porgsgrun. Algarve naar Rotterdam. Manto naar Rotterdam. Westland naar Buenos Aires. Lingestroom naar Manchester. Straks als de aspirant-emigranten landen aan de onbekende kusten, zullen zij onge twijfeld de heer Horbeek gedenken, die door zijn sympathieke wijze van lesgeven hen de kennis bijbracht, waardoor zij in staat zullen zijn zich tussen de bevolking van het nieuwe vaderland een plaats te veroveren. Kerstgambiet bij „Santpoort" begonnen Dit jaar is voor de schakers van de S.C. „Santpoort" een oude traditie in ere her steld. De vorige week begonnen de leden van „Santpoort." het z.g. Kerstgambiet. Ook deze week en nog een speelavond in Januari 1952 zijn hiermee gemoeid. Daartoe zijn de leden ingedeeld in groepen van vier, onder ling ongeveer even sterke spelers. Aan het einde van de derde en laatste ronde zullen degenen, die de hoogste aantallen punten behalen, een prijs ontvangen. De leiding berust ditmaal bij de heer W. Schuurman. Door omstandigheden konden niet alle leden meedingen. Daardoor is er ook nog één competitie-uitslag in Groep III en nog wel een zeer verrassende: RoosPieterse 0-1. De spanning in deze groep is daardoor groot geworden. Woensdag ging het eerste team op bezoek bij Bloemendaal. Helaas waren er niet min der dan vijf invallers. Onder deze omstan digheden kwam de nederlaag (6-3 voor lopig) helemaal niet als een verrassing. De resultaten waren: Bloemendaal ISantpoort I: 1. Boutel- lierPels 1-0. 2. JordansBrugman af- gebr. 3. VerkerkSterk 1-0. 4. Vuyck Kokje 1-0. 5. BabeliowskyG. Schuurman Vz-Vz. 6. ZwaneveldBilder 0-1. 7. Lan- kampVosman 0-1. 8. BlomVan Zegge- ren V2-V2. 9. BolsenbroekOosterling 1-0. 10. Beekv. d. Bronk 1-0. Totaal 6-3 voor lopig. Als schrale troost zij nog vermeld dat Brugman gewonnen staat. GESLAAGD. De heer J. Schaap, Curacaostraat 70 b te Santpoort, is aan het Koninklijk Conserva torium voor Muziek te Den Haag geslaagd voor orkest-diploma L.O. Zijn hoofdvak was trombone. „Bïoemschikking" voor de Tuinbouwstudieclub Voor de leden van de Tuinbouwstudie club, afdeling Velsen hield de heer A. de Ruiter uit Beverwijk Donderdagavond in de koffiekamer van „Westerveld" een cau serie over „bïoemschikking". De avond werd geopend door de voor zitter, de heer A. Tabernal, waarna de notulen van de vorige vergadering de revue passeerden. Voor het reeds eerder gedane voorstel om onder de leden een portefeuille met tuinbouwvakbladen te la ten circuleren bleek belangstelling te be staan, zodat hiermede met Januari waar schijnlijk zal worden begonnen. Tenslotte deelde de secretaris, de heer A. Volrrier, mede dat voor een in 1952 te houden zomer-excursie een reiskas is ge sticht. In zijn uiteenzetting over „bïoemschik king" zeide de heer De Ruiter dat om streeks 1900 hierin een grote verandering is gekomen; men kwam tot inzicht dat niet alleen een bloem als zodanig waarde had en men ging meer en meer een naturalis tische stijl volgen, zoekend naar betere Dure haring. De Donderdagse aanvoer beperkte zich tot verse haring. Na de Sen. 140, die met 300 kisten Kanaalharing aan de markt verscheen, kwam de Post Boy binnen, die de deklast van 130 kisten loste en daarvoor fantastische prijzen kreeg: 23 en 26 per kist. De prijzen voor de overige verse haring varieerden van 22 tot 23 per kist. Vandaag vis. Vandaag kwamen drie trawlers aan de afslag: de Post Boy met 2000 kisten haring, de Claes Compaen met 75 kisten schelvis en piepers. 200 makreel, 30 koolvis, 40 zwarte koolvis, 165 wijting en 40 stokkebit en de Petten met 550 kis ten. Voor de Zaterdagmarkt werd de Tho- rina of de Haarlem nog verwacht, die bei- da 2000 kisten Kanaalharing bij zich heb ben. Ï11 en uit. Donderdag kwamen bin nen de TX. 39, 37, IJm. 240, RO. 3, KW. 12, IJm. 43, (van Engeland) KW. 12, IJm. 35 en de Uk. 13. Naar zee vertrokken: IJm. 249, 227, EH. 20. IJm. 262, 241, YE. 93, VD. 68, Uk. 19, 4, VD. 10, IJm. 202, 213, Uk. 99, IJm. 215, Uk. 172, 18, 200. 8, 9, 184, 194, HD. 220, VD. 60. Uk. 114, 49, 80, 78, 264, 115, 94, 145, 90, HD. 95, Uk. 93, 85, 86, 70, 161, 36, TX. 39, 37, IJm. 240, RO. 3 en KW. 189. Zeebanket. De volgende hoeveelheden gezouten haring zijn aangevoerd: Katwijk 48 355 k.. Katwijk 151 162 k.. KW. 42 230 k„ KW. 144 200 k. en de KW. 14 100 k. VEM triomfeert. Na de talloze tegen slagen, die de trawlers in het Kanaal heb ben ondervonden tijdens de haringvisserij, schijnen de Vemmers nu de slag te pak ken te hebben. De vangsten dezer schepen zijn zeer bevredigend. Tijdens reizen van gemiddeld 10 dagen worden 1500 a 2000 kisten gevangen. Door de verse en „volle" kwaliteit worden prijzen betaald van 20 tot 25 per kist, zodat de eindresultaten mooi aan de prijs blijven. Welkom! De Simon de Danser, die Woensdag in Grimsby aan de afslag kwam na een drieweekse Barendszzee-reis be- somde daar voor een aanvoer van ruim 1900 kisten ƒ56.000. De Danser kwam Don derdag in IJmuiden binnen, om de opva renden een welverdiend verlof te geven. Marktberichten. Prijzen: Gr. tong 3,65- 3.05, grm. tong 2.60-2,35, kim. tong 2,65- 2,30, kl. tong I 1,88-1,77, kl. tong II 1,30- 1,20, tarbot I 2,80-2,50, alles per kilogram; Kim. schol 78, kl. schol I 57-55, kl. schol II 49-22, schar 44, v. haring 23-13, wijting 27-17, alles per 50 kilogram. Aanvoer: 67 kisten tong en tarbot, 116 schol, 5 schar, 561 haring, 39 wijting, tezamen 788 kisten. Besommingen: Sch. 140 7520, RO. 3 ƒ1270. verhoudingen en meer evenwicht, passend bij de moderne architectuur. Spreker die het vak al 25 jaar beoefent, besprak met grote kennis van zaken enige opgedane ervaringen van een onlangs on dernomen studiereis in Engeland. Met het oog op de komende feestdagen besprak hij tenslotte de Kerstversieringen. De aanwe zigen hebben met grote interesse zijn uit eenzetting die hij met lichtbeelden illus treerde gevolgd. De jacht op de rat Ook in Castricum zal de rattenbestrij ding ter hand worden genomen. In het kader van de landelijke verdelgingsactie welke van 14 tot 21 December wordt ge houden, stelt de gemeente bestrijdingsmid delen beschikbaar. Deze middelen kunnen Zaterdag gratis ten raadhuize worden af gehaald. Zonnige winterdag op het Vrijthof in Maastrichtwaar het voeren der duiven een dagelijks weerkerende attractie voor jong en oud is. Ongetwijfeld gaat Castricum als bad plaats een beloftevolle toekomst tegemoet. Telde de gemeente in 1840 nog slechts 892 inwoners, in de loop van 1951 is het inwo nersaantal tot over de 9500 gestegen een bewijs dat de plaats dooi zijn mooie lig ging een grote aantrekkingskracht uit oefent. En dit slaat weer terug op de bouw nijverheid die probeert gelijke tred te hou den met de snelle stijging van het Castri- cumse inwonertal. Tijdens de oorlog zijn er door de bezet ter 278 woningen gesloopt. Met de huizen die nog in aanbouw zijn zijn sindsdien circa 323 nieuwe woningen herrezen. De schaduwzijde ervan is dat verschei dene tuindersgezinnen hun grond, waar zij jaren op hebben gewoond en gewerkt, ten koste van deze uitbreiding moeten missen. Op eigen risico Sinds enige tijd is men doende zo'n vroeger stuk tuindersgrond, gelegen tussen de Wilhelminalaan en de Alkmaarder- straatweg, bouwrijp te maken. Het heeft een oppervlakte van ongev.r-r 30.000 vierkante meter. De Castricur aannemer de heer J. Biesterbos nam I- initiatief om hier voor eigen rekening 90 woningen te zetten waarvan 48 voor de ge meente en 48 voor de vrije verkoop. De toestemming van het rijk liet echter lang op zich wachten. Thans heeft de ondernemer toestemming gekregen om met de bouw van 41 wonin gen een aanvang te maken. De rijksgoed keuring is, zoals de heer Biesterbos ons mededeelde onderweg en de beschikking van het ministerie betreffende de premie regeling is eveneens afgekomen. Van deze 41 woningen zijn er 20 voor de gemeente en 21 voor de verkoop aan beleggers welke laatsten aan de gemeente overlaten uit te maken wie hun huizen betrekken zullen. Dit nieuwe woonpark wordt omgeven door vijf straten die de namen zullen krij gen van de prinsessen Beati-ix, Margriet, Marijke en Irene. Het doodlopende stuk van de Wilhel minalaan wordt doorgetrokken. Het stra- tendek is 10.000 vierkante meters groot en de aan te leggen tegelpaden 5.000 vier kante meter. In totaal zijn er 720.000 straatstenen en "5.000 tegels voor benodigd. Dit deel van rt werk is opgedragen aan de fa. Joh. ienaar en Zonen uit Santpoort. De steile afritten van de Liebrug over de Amsterdamse Vaart leveren groot gevaar op voor het wegverkeer, dat bij het passeren der brug zowel aan de zijde van de spoorweg als aan de kant van de tram teveel snelheid krijgt om tijdig tot stilstand te komen. Aan de Iiaarleinse gemeenteraad is nu door de polderbesturen een request gezonden waarin om verbetering van deze situatie wordt verzocht. Door het spiegelgladde wegdek kwam de Castricumse gemeentebode de heer N. S. op de Beverwijkerstraatweg met zijn motor ten val. Hij liep een diepe hoofdwonde op die in het „St. Elisabeth" ziekenhuis te Alkmaar werd gehecht, waarna de onfor tuinlijke motorrijder per ziekenauto naar huis kon terugkeren. De gladheid van de weg werd op de plaats van het ongeval nog verhoogd door het water uit een gesprongen leiding', dat direct bevroor. St. Thomas verloor van St. Bavo Het eerste team van de Castricumse R.-K. Damclub „St. Thomas" heeft het tegen „St. Bavo" Woensdagavond niet kun nen bolwerken. In een uitwedstrijd kregen de Castricummers met 137 klop. Dit is de zwaarste nederlaag die het eerste tien tal tot nu toe te incasseren kreeg. De uit slagen zijn: „St. Bavo" 2„St. Thomas" 1 1 N. Zomer-W. de Ruijter 11 2 G. Does-C. Reijnders 11 3 C. v. d. Wolf-C. v. d. Himst 1—1 4 H. v. Roode-G. Sprenkeling 20 5 N. v. d. Meer-A. de Zeeuw 20 6 J. Otte-B. Beentjes 02 7 J. v. d. Zwaan-P. Ruiter11 8 J. Stevens-Joh. v. Velzen20 9 T. Langeveld-J. Kabel20 10 H. Smithuis-C. Ory11 Eindstand 13—7 De Beverwijkse bridgeclub „Sans Alout" heeft deze week, met wisselend succes, weer een aantal wedstrijden gespeeld voor de competitie van de Nederlandse Bridge Bond. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: Sans Atout II, bestaande uit de heren TabakHoogeboom en Nij- manBlom wint met 3930 m.p. van Onder Ons I. Eerste klasse: S.A. III, de heren Zoon tjesSchelvis en BerléeHoogeboom ver liest met 22—51 van S.A. V. S.A. IV de heren v. BalenHart en Zandbergen Schaafsma wint met 7237 m.p. van B.C. 1951 I. S.A. V, de heren Krab—Tabak en Geldermansv. Zutphen speelt gelijk met 5755 m.p. tegen S.A. IV. Tweede klasse: S.A. VI, de heren Groen Oosterhout en Boomv. d. Vlugt, wint met 54—36 m.p. van B.C. 1951 III. S.A. VIII, de heer en mevrouw Thomas en mevrouw Tabakheer Biben verliest met 2533 van B.C. 1951 IV. S.A. VIII, mevrouw Admi raalheer Groot en de heren v. Zonde Boer wint met 3924 m.p. van B.C. 1951 II. S.A. IX, mejuffrouw v. Klaverenheer Oosterveen en de heer en mevrouw Kok, v/int met 4928 m.p. van S.A. X. S.A. VIII, mevrouw Admiraalheer Groot en de heren van Zonde Boer wint met 5713 m.p. van B.C. 1951 IV. S.A. X, de heren HoenTabak en de heer en mevrouw Tand, verliest met 1947 m.p. van B.C. 1951 III. Promotie- en degradatiewedstrijden Tevens werden Woensdagavond in het Witte Kruis badhuis aan de Baanstraat de promotie- en degradatiewedstrijden voort gezet. De resultaten waren: Groep A: 1. hei'en SchelvisZoontjes 85y2 m.p., 2. heren GrootPlooi 83V2 m.p., 3. heren Hooge boomde Kruijf 79y2 m.p., 4. heren Van GroningenKleine 79" m.p., 5. heren Blom Nijman 78 m.p., 6. heren BosBloemen daal 77 m.p., 7. heren Boomv. d. Vlugt 76 m.p., 8. heren v. BalenHeinen 75 m.p., 9. heren TabakHoogeboom 75 m.p., 10. heren KrabTabak 71 m.p., 11. heren SpruitBakker 70 m.p., 12. de heren Stalz De Laleyne 68y2 m.p., 13. heren Hamers Groen 66'/2 m.p., 14. dames Hamel Schaafsma 66 m.p., 15. heren Hendriks Koopmanschap 65y2 m.p., 16. heren Zand bergenHart 60 m.p. Groep B: 1. heren BraamStiphout 108 m.p., 2. mejuffr. van Klaverenheer Oos terveen 89y2 m.p., 3. heren WorstWeg man 85y2 m.p., 4. heren LuttikSpanjaard 84y2 m.p., 5. heren Van ZonAdmiraal 83 m.p., 6. heren GroenOosterhout 76'/2 m. p., 7. mevrouw Tabakheer Biben 74y2 m.p., 8. heren BerléeHoogeboom 74y2 m.p., 9. heer en mevrouw Tabak 69 m.p., 10 heer en mevrouw Winkel 67J/2 m.p., 11. dames FrisStiemer 66]/2 m.p., 12. heren Van ZutphenGeldermans 66 m.p., 13. heren v. d. LindenHoogeboom 65y2 m.p., 14. heer en mevrouw Kok 63y2 m.p., 15. heren W. en G. de Boer 58'/2 m.p., 16. heren HilbertsSteenbergen 43 y2 m.p. HEDENAVOND LEZING OVER „NIETSCHE EN HET HUMANISME" De aangekondigde lezing van de heer J. de Kadt, lid van de Tweede Kamer, is niet, zoals wij abusievelijk meldden, gister avond geweest, maar zal hedenavond plaats hebben in Bellevue. De lezing over „Niet- sche en het Humanisme" begint om acht uur en staat onder auspiciën van het Hu manistisch Verbond, afdeling Velsen. Op Woensdag 19 December geeft de Hoogoven Harmonie, dirigent de heer J:: van der Peet, zoals we al eerder meedeel den, in de Nederlands Hervormde Kerk te Beverwijk een kerstconcert, waaraan zal worden meegewerkt door het Toonkunst zangkoor onder leiding van P. Potgieser en het Doopsgezind Kerkkoor, dirigent de heer H. van Dijk. Solisten op deze avond zijn mevrouw H. den OtterSlotboom, sopraan en Leo Rommerts, bas-bariton. Aan de vleugel Emmy van Eden. Het programma is als volgt samenge steld: 1. Koraal (Harmonie), 2. Ouverture d'Iphigenie en Aulide van Ch. W. von Gluck (Harmonie), 3. Koor 1-17-25 uit „Weihnachtsoratorium" van H. Barth (Doopsgezind Kerkkoor)4. The lost, chord van A. Sullevan (Harmonie); 5. Cantate no. 140 (met solisten) van Joh. Seb. Bach (Doopsgezind Kerkkoor), 6. Paraphrase over Stille Nacht van K. H. Moed (Har monie), 7. Koor 14-15-31 uit „Messias" van Handel (Toonkunst Koor), 8. Koor 1-12-36 uit Weihnachts Oratorium van Joh. Seb. Bach (Toonkunst Koor), 9. Psalm 150 voor koren met orkest van César Franck. De uitvoering begint om acht uur. Nog meer voor Italië De collecte voor de slachtoffers van de watersnood in Italië in de beide parochie kerken te Beverwijk heeft een bedrag van 1841,92 opgebracht. GESLAAGD Voor het diploma costumière slaagden de Beverwijkse dames H. Tervoort, J. Bakker en E. Stet. Het examen werd aan de Ne derlandse school voor coupeurs en cou peuses „De Klederindustrie" te Doetinchem afgelegd. Alblasserdijk, 12 te Antwerpen. Aldabi, pass. 12 Madeira n. Antwerpen. Almdijk. 12 te Havanna. Amstelstad, 12 te New Orleans v. R'dam. Averdijk, 13 te R'dam v. Bremen. Akkrumdijk, 12 te Khoramshar. Arkeidijk. 11 te New York v. R'dam. Arundo, 18, 19 of 20 R'dam verwacht. Aagtekerk. 12 340 m. O Dondrahead. Aalsum, 12 680 m. W.ZW. Fayal. Aardijk, 12 310 m. O.NO. Flores. Alderamin, 12 540 m N. Flores. Aletta, 12 van Telokanson naar Singapore. Alnati, 12 180 m. NW. Lissabon. Aludra. 12 500 m. ZW. Lands End. Amsteikerk, pass. 12 ten O. Madeira. Amstelpark, pass. 12 Nankiicket. Annenkerk, 12 nog' rede Adelaide. Arendsdijk. 12 180 m. NO Cp. Hatteras. Altair, 13 San Francisco n. Rio Grande. Amstelvaart, pass. 12 Bermudas. Ariadne, 12 v. Bremen naar Hamburg. Boissevain, 10 te Beira. Breda. 12 v. Callao naar Mollendo. Britsum, 15 R'dam verwacht. Barendrecht, 12 420 m. W.NW. Palma Baud. Bintar.g, 12 100 m. NW. Sabang. Bonaire. 12 810 m. ZW. St. Maria n. Engeland. Boschfontein, 12 op Tamganlka. Boskoop, 12 te Antwerpen. Bali, 10 te New Orleans. Blitar, 10 te Soerabaja. Bloemfontein, 12 260 m. ZW. Kp. Palmas. Cronenburgh. 11 v. Gyon n. Bilbao. Callisto, 12 420 m. W.t.N. Finisterre. Ccryda, 12 300 m. O. Bermudas. Clio, 6 van Curasao n. St. Martin. Cottica, 12 1100 m. NO Barbados. Delfland, 12 v. Las Palmas Rio de Janeiro Diemerdfik, 12 te San Francisco. Duivend'ijik, 13 v. R'dam te Gravesend. Daler dijk, pass. 12 Cooked eil. Drente, 13 7.30 u. van Oslo n. Stavanger. Enggano, 12 v. Aden naar Suez. En a. 12 180 m. NO. San Miguel. Erinna, pass. 12 Kalampuna eil. Etrema, 12 van Thames naar Salt End. Friesland (SSM). 12 80 m. Z. t. W. Finisterre. Gordias, 13 te R'dam v. A'dam. Gooiland, 12 150 m v. Madeira. Haarlem, 12 v. Amsterdam n Barbados. Hector, 12 dwars Vigo. Hecuba, 13 te Hamburg v. Amsterdam. Helena, 12 750 m NO. Sombrero n. Antw. Hestia. 12 1170 m. NO. Barbados. Iris, 12 te Gothenburg v. Amsterdam. Jagersfontein, 12 390 m. Z. Cape Palmas. Japara (KRL), pass. 12 Port Said. Kedoe. pass. 12 Finisterre. Kota Agoeng, 12 200 m. O.ZO. Port Soedan. Kota Gede, pass. 12 Kp. Comorin. Kota Inten, pass. 12 Brothers. Llevevrouwekerk, 13 te Madras. Leopoldskerk, 12 v. Alexandrië naar Genua. Larenberg, 12 te R'dam v. Sluiskil. Lawak, 9 v. Seattle Laurcr.skerk, 13 te Antwerpen v. Hamburg. Leuvekerk, pass. 12 Finisterre. Lindekerk. 13 17 u. voor Hoek v Holland verw. Loppersum, 12 te R'dam v. A'dam Leerdam, 12 450 m N.NW. Flores. Lekkerkerk, 12 in Suez kenaal. Loenerkerk, 12 te Antwerpen v. Hamburg. Loosdrecht, pass. Kp. Guairdafui. Laagkerk. pass 12 Majorca n. Genua. Malea, 12 te Yokohama. Madoera, 8 te Seattle. Muiderkerk, 13 te Amsterdam v. Antw. Maas, pass. 12 Oporto. Marisa, 12 220 m. v Recife. Mentor, 12 van Tunis naar Burriana Merwede. 12 720 m. W.ZW. Lands End. Mod'jokerto, 12 rede Belawan. Murena, 13 van Berre te Benua. Mapia, 12 v. Pondicherry n. Colombo. Mirza, pass. 12 Lorenzo Marques. Noordam, 12 800 m O.NO. Cp. Race. Noordholland, pass". 12 Parkington n. Albany. Oolmarsum, pass 12 Flores. Oranje. 13 te Amsterdam. Or.dina, 12 410 m. W.NW. Cp. Comorin. Oranjestad, 12 760 m ZW. Madeira. Phrontis, 12 v. Banjuwangi naar Aden. Polydorus, 13 te Marseille. Prins Maurits, 12 40 m W. Gibraltar Prins Willem III, 12 500 m. W. Lands End. Prins Willem III, 13 370 m. W Lands End. Pygmalion, 13 te Bachaquero bij Maraca'fbo. Rijnkerk, 13 Karachi verwacht. Roepat. 13 v. Safaga naar Aden. Rodas. 9 te Kingston. Reyniersz, 12 v. Buleleng naar Soerabaja. Rijndam. 12 610 m. W. Scilly's. Scherpendrecht, 12 v. Swansea naar Sidon. Slamat, 13 te Soerabaja. Straat Malakka. 10 v. Singapore n Mombassa. Stad Alkmaar, 12 800 m. W. ten N. Floies Stad Leiden, 12 v. R'dam n. St.-John of Halifax .Saparoea, 13 te Amsterdam. Wij schrijven het liefst over plezierige zaken in deze donkere tijd. Een van d» wekelijkse lichtpunten voor de burger is ongetwijfeld het ogenblik waarop de in houd van het loonzakje kan worden nage teld. Hele volksstammen kunnen bij deze handeling weer eens verlicht ademhalen Wij gaan onszelf maar na. De 23-jarige Gerrit Stertefeld kan dit volkomen omschrijven, want als een van de drie uitbetalers van het Centraal Admi nistratiebureau aan de Zuidzij, ziet hij elke Vrijdagmorgen honderden blijde ge zichten. In het schaftlokaal van de vishal komen de havenarbeiders een voor een hun cen tjes beuren. Op het „Centraal Administra tiebureau van het Visserijbedrijf en Aan verwante Vakken" is een staf van klerken van Zaterdag tot en met Donderdag in touw om aan do hand van een vislosrege- ling lijsten in te vullen, berekeningen te maken en de uitkomsten na te tellen. Het bedrag, dat hiervoor wekelijks van de bank wordt gehaald is uiteraard niet on aanzienlijk. Honderdtachtig kaairidders en bijna honderd visknechten krijgen elk hun deel. Gerrit Stertefeld uit de Kanaalstraat zit al vijf jaar op het kantoor aan de Trawler kade en in de bijna twintig maanden on der de tropenzon miste hij de vislucht, de sfeer en de „romantiek" van het IJmuiden, waar het laatste spoortje van zijn Fries- Gronings bloed geabsorbeerd werd. Vrij dagsmorgens om halftien vertrekt hij met de bekende houten koffers en zijn twee collega's, Cornelis Wessel en Jochum Schenk, naar de overkant van de vissers haven. In de koffers zijn de loonzakjes geborgen, gesplitst in drie groepen. Op hun weg van het CAB naar de cantine zijn zij eigenlijk nog nimmer gevolgd door ge maskerde lieden met klappertjespistolen, al werd het CAB zelf wel eens „lastig gevallen" voor een slordige vijftig mille. Het zou overigens hard tegen hard gaan daar op de trawlerkade, want ook de gespierde uitbetalers zijn gewapend, zij het met eenvoudige, maar zeer doeltref fende afweermiddelen. In het schaftlokaal van de vishal zijn twee tafels gereserveerd, ontdaan van de meeste koffieplasjes, visschubben en pluk jes shag. De deksels van de koffers gaan open en de mannen staan voor de tafel al in de rijgelijk in het belastingkantoor voor een loketje. Het verschil is echter duidelijk. Omstreeks half twaalf hebben alle kaai ridders en visknechten hun handtekening voor ontvangst gezet. En in de veronder stelling andermaal een gieiruje aan philan- tropie gedaan te hebben, klappen de uit betalers de deksels op de (lege) koffers. H. J. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont hedenavond 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur ORSON WELLES CECILE AUBRY TYRONE POWER in de fantastische avonturenfilm in technicolor „DE ZWARTE ROOS" Even schitterend als machtig- Even groots als indrukwekkend! Toegang 18 jaar. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur met BARRY SOLLIVAN BELITA AKIM TAMIROFF. De geheimen van het gangsterdom in Amerika op onbarmhartige wijze ont huldToegang 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur BOBBY BREEN in „DE VISSERSJONGEN". Het avontuurlijke leven van een vissersknaap. Donderdag a.s. 8 uur, in onze serie speciale voorstellingen HET AANGRIJPENDE FILMWERK: met Olivia de Havilland en John Lund, Saroena, 12 van Singapore naar Hongkong. Sarpedon, 13 v. Macoma te Mackenzie. Schiedijk. pass. 12 Port de Galle. Silingdoe-ng, 12 pass. Banka. Sliedrec-ht, 12 780 m. NW. ten W. Tristan aa Curnha. Stad Dordrecht, pass. 12 Finisterre. Stad Maastricht, 12 in Golf van Biscaye Stad Schiedam, pass, 12 Ouessant. Stan-vac Benakat. 12 v. Sungeigerong n. ij. Uban. Schie, 13 Istanboul. Tjlpana-s, 12 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Trompenberg, 12 v. Duinkerken naar Antw. Tabian, pass. 12 Ouessant. Tarakan, 12 215 m. W ten N. Colombo. Tero, pass. 12 Cp. San Roque. Tjiwamgi, 12 v. Singapore n. Hongkong. Tiberius, 8 te New Orleans. Tjitjalenigka, 10 v. Hongkong n, Makarsar. Triton, 10 te New York v. Pto Plata. Unie, 8 te New Orleans. Willem Ruys, 13 te Djakarta. Waingapoe, 12 v. Singapore n. Soerabaja Westerdam, 12 540 m. O.ZO. Cp. Race. Wieldrecht. 12 700 m. W. St Helena. Winterswijk. 12 bij Oporto. Waterman, 12 320 m. W.ZW. Adelaide. Woensdrecht, 12 650 m. Z. ten O. New -orx. Zuiderkruis, 12 300 m. ZO. Sierra Leone. Zijpenberg, 12 100 m. O. Cp. San Se'oastiaan. KLEINE VAART Algarve, verm 13 v. A'dam n R'dam. Betty, 12 te Sables d' Olonne v. Port Lyautey. Bianca, 12 Port Lyautey n. Bordeaux. Bill, 12 van Vianna te Leixoes. Birmingham, 12 te Goole v. Harlingen. Brinda. 11 v Middlesbrough naar R'dam. Cateli, 12 v. Burghead te Methil verw. Citadel, Hl in Kieler konaal naar Huil. Cornelia. 13 nog te I-Iudiksvall. Corona, pass. 13 Vlissingen. Depa, 13 v. R'dam naar Londen. Domburgh, 11 van Casablanca naar Rdairi- Dorinda, 13 te Londen. Duiveland. 12 v. Emde'n naar Kopenhagen. Eban, 13 nog te Karishamn. Echo, 12 v. R'dam te Dublin. Gaasterland, 12 v. Leifh naar R'dam Hada, 12 v. Casablanca n. Marseille. Haskerland, 12 te Harlingen v. Goole- Henrlca, 16 te Lissabon verwacht. Larix. Hl te Domsjo v. Amsterdam. Maine, 12 v. Hamburg naar R'dam- Matar, 13 v. Rochefort naar Requejada. Mizar, 13 te Birkenhead verwacht. Nelly, 14 te Cork verwacht. Netta, 12 v. Nantes te Bordeaux. Noorderhaven, pass. 12 Brunsbuttel. Pavo, 8 v, Lovholmen naar Zaandam. Ponto, 8 v. I-Iamina n. Zaandam Ponza, 7te Delfzijl wegens mach. schade. Rapid. 12 v. R'dam te Kingslynn. Rema, 12 te Grangemouth v. Kristinestaa. R. P. S„ verm. 13 v. Sligo n. Lissabon. Swallow, 12 v. Agadir n. Nantes. Tilly, 12 te Helsingfors. Texel, 13 v R'dam te Hamburg verwacht. Vaderland, 12 v. Gothenburg te Preston. Veenenburg, 12 v. R'dam n. Midölesbrougn. Virgo, 13 te Boston van Raahes. Wilpo, 6 te Borga v. Rafso. Westlaan. 13 verwacht v. R'dam n Breme- Westropa, 12 v. Dover n. Zwijndrecht. SLEEPVAART Hudson, 12 van Sligo n. Queenstown. Humber, 12 54' 17" Noord 7' 04" Oost. Oceaan, 12 te R'dam zonder sleep. .Witte Zee. 12 v. Bizerta naar R'dam

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10