Egyptisch ambassadeur wordt uit Londen teruggeroepen De Marokkaanse kwestie van de UNO-agenda afgevoerd De meelprijs wordt verlaagd Weerbericht [jiyptische burgers zullen wapenen mogen dragen Dollars voor Frankrijk onder voorwaarde Vliegtuig brandend in ie Alpen neergestort Dr. Drees 1 Januari naar New York Vlaspakhuis afgebrand schade f 1.000.000 Minister Schuman was er zélf verbaasd over Schuman - plan wellicht in Januari in werking Nieuw Westelijk ontwapeningsplan „Het geduld van Antwerpen is op" Het woord is aan. Militaire plicht moet worden nagekomen Verzoek aan onze weekabonnés Goede hoop op behoud van Hemony-klok in Uitgeest s,Gouden" weekreisje van de Post Boy Nederlands-Duitse handel Tegemoetkoming aan bakkers Prijsverschil tussen volkswit- en volksbruinbrood opgeheven Reuters correspondent moet Perzië verlaten Nederlandse vlieger in Nieuw Zeeland verongelukt Koreaanse vrede hangt af van gevangenenkwestie Opstand van Indonesisch bataljon onderdrukt Dulles in Tokio Filmtragedie JAARGANG NO 135 gureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. |e]ef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en a.lle afdelingen 15295 (g lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 5e JAARGANG No 294 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAiRO» 13 December (Reuter). De ,,'plische premier, Nahas Pasja, heeft ingedeeld, dat het Egyptische kabinet «loten heeft de Egyptische ambassadeur jonden terug te roepen uit protest tegen Britse aggressie in de zóne van het Suez- isaal. \aar vernomen wordt werd het besluit isdagavond genomen. Be premier maakte nog andere, Dinsdag ,.rliet kabinet genomen besluiten bekend, wapenwet wordt veranderd, waardoor 3311 burgers zal kunnen worden toege- m wapens te dragen. Het Egyptische technische bureau in ■Hen, belast met voorbereidingen van ubestedingen van Egypte, zal overge- jótst worden naar Zwitserland. ^•zullen wetten ingevoerd worden vol- rj wélke Egyptenaren, die voor buiten- y$e strijdkrachten in Egypte werken, -Jbaar zijn. Voorts maakte de premier jonen bekend voor de wedervestiging a de Egyptenaren, die in de door de •iiten weggebroken lemen huizen woon- a De Egyptische minister van Binnen- rise Zaken heeft verklaard, dat de bui- Sandse gemeenschappen in Egypte zich "iet. geheel niet ongerust behoeven te nien: „Zij zijn volkomen veilig en wor- beschermd". De minister zeide, dat er een grondig -èerzoek zou worden ingesteld naar alle ismen die wapens dragen. Hij zeide dit yj aanleiding van de aankondiging, dat wapenwet veranderd zou worden. .Er zal geen vrije willekeurige bewape- van de Egyptische bevolking plaats iden. Ik blijf het recht behouden wapens onthouden aan personen, die als gevaar- voor de staat worden beschouwd." De aankondiging dat burgers wapens dragen werd gedaan kort nadat het rid van de Alazahr universiteit, Sjeik ÜiSan Nawar, opnieuw tot de heilige dog tegen de Engelsen had opgewekt. Sawar wekte de studenten op om zich 'oéienen in het gebruik der wapenen en f hun toeslemming toe te treden tot de icvrijdingsbataljons". De universiteit git een instructeur benoemd om hun dilaire opleiding te geven, j Suez heeft een militaire leider aan ied Press verteld dat hij het bevel op 3 heeft genomen van de bevrijdings- raljons in Suez, Ismail ia en het kanaal- aied en dat de operaties van deze ba- dons zullen worden opgevoerd als resul- 2! van de vernietiging van het dorp Kafr [rjAmr door de Engelsen. Gisterenavond werd de chauffeur van a Britse legervrachtauto op de weg Éilia—El Kebir gedood toen een klein savooi door terroristen in een hinderlaag nrd gelokt. Ernstige incidenten zijn in Ismailia, Port aid en Suez niet gemeld, hoewel de on- i-grondse op verschillende plaatsen lei- ügen en kabels van het Britse leger door- De krant Al Mokattam publiceerde een :sn brief aan de Amerikaanse ambassa dor Caffery. Daarin werd gewaarschuwd WASHINGTON. (Reuter). In een brief aiens Harriman aan de voorzitters van ri commissies van het Amerikaanse Con- ï*s is verklaard, dat een voorwaardelijke aenking van 600 millioen dollar aan frankrijk gebaseerd is op de „uitdnskke- 5e afspraak", dat Frankrijk zijn defen- ï-verplichtingen volgens het Atlantisch I'd zal nakomen. hde brief wordt voorts gezegd, dat .,het '"wezefilijken van een Franse krachtsin- ïenning, nodig om Frankrijk in staat te "den zijn rol bij de opbouw van de strijd- czchten die generaal Eisenhower nodig sit en het onderhouden van de strijd- Kehten in Indochina, afhangt van het !;'nse vermogen om een volgend peil van "üsrinvoer te handhaven". Het Frar.se kabinet heeft Donderdag- ":nd een vergadering gehad over het '"zoek van de leiding van. het Atlanti- «psct, volgens hetwelk het Franse aan- ■~:1 aan de 'militaire inspanning met vijf "cent verhoogd dient te worden. Vol- ss kringen, die in nauw contact met het [Met staan zou zijn uitgemaakt, dat ynkrijk onmogelijk boven de militaire [iioting van 950.000.000.000 francs voor f kan gaan. Premier Pleven heeft ech- Medegedeeld, dat voor Maandag geen 'Mitief besluit zal worden genomen. MILAAN (Reuter). Het station voor -pverlening bij vliegtuigongevallen te ®an meldt, clat Donderdagmorgen vroeg j Qe Italiaanse alpen een groot vliegtuig waargenomen, dat brandend neerstortte, gelooft, dat het toestel uit Zwitser- kwam. Aaar het A.N.P. van de K.L.M. verneemt I ^gesloten, dat het hier een toestel "3 öe K.L.M. betreft. bs«y1S mcassornoeilijkheden in ver- •pii met de Kerstdagen, verzoeken J onze weekabonnés vriendelijk, in het K van 1722 December, tevens van 94 !3nementsgeld voor de week 29 December aan onze bezor- »ers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE dat het Britse optreden in de kanaalzone een wereldoorlog zal verhaasten. De Ver enigde Staten werden opgewekt te bevor deren dat de Engelsen hun aggressie sta ken. Verklaard werd dat de „blinde steun die Amerika aan de Britse terreurpolitiek biedt" de vriendschappelijke betrekkingen tussen Amerika en Egypte dreigt te onder mijnen. „Het grootste gevaar bestaat voor al uw belangen in Egypte en het Midden- Oosten", zo werd de Amerikanen voorge houden. (United Press). De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, is bereid een onderhoud te heb ben met zijn Egyptische collega, Sallah El Din Pasja, ondanks het terugroepen van de Egyptische ambassadeur. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat het niet aannemelijk is, dat thans ook Engeland zijn ambassadeur in Egypte terug zal roepen. Of hij er echter op de lange duur zou kunnen blijven, zou afhangen van de houding van Egypte. Men is van mening, dat Eden de eerste stap zal doen om een onderhoud met zijn Egypti sche ambtgenoot tot stand te brengen. De Egyptische ambassade te Londen zal onder leiding staan van de ambassaderaad Tawfil Ismail Katamisj. Minister-president dr. W. Drees zal op 1 Januari per vliegtuig van Schiphol naar New York vertrekken. Het ligt in zijn voornemen achtereenvolgens een bezoek te brengen aan New York, Detroit en Wash ington. Dr. Drees zal omstreeks 23 Januari naar Nederland terugkeren. In de afgelopen nacht is een groot en zo goed als nieuw vlaspakhuis van de Coöpe ratieve Vlasfabriek „Dinteloord" te Steen bergen door brand geheel verwoest. Met het gebouw gingen 600 ton geroot vlas en ongeveer 90 ton vlaszaad verloren. De to tale schade, geraamd op één millioen gul den, wordt door verzekering gedekt. De brand heeft tot gevolg dat twee afde lingen van de fabriek voorlopig niet kun nen werken. Tot Februari zullen daardoor waarschijnlijk 80 tot 100 arbeiders geen werk hebben. De brand, die omstreeks middernacht door een arbeider van het continubedrijf is ontdekt werd eerst alleen bestreden door de bedrijfsbrandweer. Later kreeg deze assistentie van het brandweercorps van Steenbergen. Men slaagde erin de brand beperkt te houden tot het pakhuis. De fabriek en de kantoren in de onmiddel lijke nabijheid kregen geen schade. Aan het slot van de Europese Assemblee in Straf tsburg hebben de zes ministers van Buitenlandse Zaken overleg gepleegd over het probleem van een Europees leger. Hier poseren de zes Excellenties van links naar rechts: Schuman (Frankrijk) De Gasperi (Italië); Stikker (Nederland); Van Zeeland (België); Adenauer (West- Duitsland) en Bech Luxemburg) voor de persfotografen. Bondsraad Karl Kobelt, die voor het jaar 1952 benoemd is tot Bondspresident van de Zwitserse republiek. Er bestaat een goede kans, dat de uit 1650 daterende klok van de Hervormde kerk in Uitgeest voor ons land behouden blijft. De kerkeraad heeft namelijk beslo ten tot het vormen van een comité, dat gelden inzamelt voor het bouwen van een verenigingshuis. Mocht het benodigde be drag van f 12.000 bijeengebracht worden, dan vervalt de noodzaak om de Hemony- klok aan de Alfred Universiteit in New York te verkopen. Aangezien de kerkeraad sedert het be kend worden van de plannen tot verkoop uit het gehele land toezeggingen voor gel delijke steun heeft ontvangen, neemt ds. mr. G. D. Boerlage aan dat de actie van het comité zal leiden tot het behoud van de klok. De VEM trawler Post Boy verscheen vanmorgen na een weekreis met 2200 kis ten Kanaalharing aan de IJmuidense markt en besomde, dank zij een gemiddelde prijs van f 25 per kist, f 45.000. Hiermee heeft deze trawler in drie weken voor f 100.000 vis uit het Kanaal gehaald. (Van onze correspondent te Parijs) Nadat de Assemblée van de UNO gister morgen zeven keer achter elkaar tever geefs heeft getracht een opvolger voor Joegoslavië in de Veiligheidsraad te kiezen Griekenland, noch Byelo-Rusland be haalden de 40 vereiste stemmen is des middags door de Arabische Liga een nieuw offensief tegen Frankrijk geopend met de bedoeling de Marokkaanse kwestie op de agenda geplaatst te krijgen. Het offensief werd met een kleine meerderheid van 28 tegen 23 stemmen en 7 onthoudingen afge slagen. En ofschoon de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salan el Din Pasjah, na de uitslag verzekerde, dat hij en zijn rasgenoten de strijd voor het Ma rokkaanse volk voort zouden zetten, is het niettemin onwaarschijnlijk, zeker tijdens de lopende zitting, dat deze zelfde kwestie voor de derde maal aan de orde zal kun nen worden gesteld. Men herinnert zich, dat juist een maand geleden het Arabische blok, na Schumanns verdediging van het Franse standpunt, voorlopig zijn pogingen staakte om eerst in. rmderling overleg de weg te onderzoe ken, waarlangs met de meeste kans op succes gerekend zou kunnen worden. Dit overleg moet hebben geleid tot een nieuwe tactiek, daar van Arabische zijde (Van onze correspondent te Parijs) Met een meerderheid van 377 tegen 235 stemmen heeft gisteren de Franse Natio nale Vergadering zich voor Plevens twee laatste vertrouwensmoties uitgesproken, waarmee in principe de president der Re publiek wordt toegestaan het Schuman- plan uit naam van zijn land te tekenen. Zodra na Nederland en Frankrijk ook de overige parlementen zich ten gunste van het plan zullen hebben uitgesproken hetgeen, naar men hier hoopt, volgende maand zal gebeuren dan kan met de handtekeniugen der betrokken staatshoof den de gemeenschap van kolen en staal dus in werking treden. Pleven, die na de uitslag in de Kamer geestdriftig door zijn aanhangers werd toe gejuicht, heeft zijn positie zeker verbeterd vooral ten aanzien van zijn eigen plan voor het Europes leger, dat binnenkort eveneens in de Kamer ter sprake zal ko men. Want beide projecten, het Schuman- en Pleven-plan, zijn loten van dezelfde stam. Intussen is er gisteren in de Franse Staatskrant een decreet verschenen voor een nieuw plan Monnet, dat volgend jaar in werking zal treden en er op gericht is de Franse markt op de Europese behoeften over te schakelen. De West-Duitse Bondsrepubliek wil het plan-Schuman nog vóór Kerstmis ratifice ren, is op een persconferentie te Bonn be kend gemaakt, doch vice-president Her mann Schafer heeft later meegedeeld, dat het parlementsdebat over de ratificatie van het plan-Schuman wordt uitgesteld tot 9 Januari. Dr. Adenauer was voorstander van een onverwijlde ratificatie, maar de leden van de commissie van orde van de Bondsdag wezen er op, dat de commissie voor de buitenlandse politiek zelfs nog niet begon nen was met de bespreking van het ver drag, dat Duitsland voor 50 jaar zou bin den. Daarna werd tot het uitstel besloten. BONN (ANP). Een Nederlandse han delsdelegatie onder leiding van de heer Teppema is te Bonn aangekomen om ge durende twee dagen voorbereidende be sprekingen te voeren over de vernieuwing van het handelsverdrag tussen Nederland en de Bondsrepubliek. Dit verdrag loopt 1 Januari af. Op die datum zal de liberalisatie van de West-Duitse invoer in beperkte omvang worden hersteld. Naar vernomen woi'dt zijn de onlangs gepubliceerde lijsten van de Nederlandse goederen, die onder de liberalisatie vallen, niet gunstig. Terwijl het in de bedoeling ligt, dat de Duitse in voer voor 54 procent zal worden gelibera liseerd, kan op grond van deze lijsten voor de Nederlandse uitvoerproducten een libe ralisatie van minder dan 50 procent wor den verwacht. Het overleg van de regering met de com missie voor de middenstand uit de Tweede Kamer over de broodprijzen heeft geleid tot wijzigingen in de bestaande meel-, bloem en broodprijzen, waarbij een voor het ge hele land geldende verhoging van de prijs van het brood wordt vermeden. Met ingang van Maandag 17 December 1951 zullen de fabrikanten en importeurs van meel'en bloem door één' verhoging van de subsidie voor de consument uit het Land- bouwegalisatiefonds in staat worden ge steld de prijzen van alle soorten meel en bloem, met uitzondering van tarwegries- meel, met 30 cent per 100 kg te verlagen. Deze prijsverlaging van bloem en meel komt niet tot uitdrukking in de prijs van het brood voor de consument. Zij dient ter verhoging van de marge voor de bakkers. De maximum- en minimumprijs voor volkswit- en volksbruinbrood zal met in gang van Maandag 17 December 1951 in de provincie Drente met 1 cent per 800 gram worden verhoogd, waardoor in deze pro vincie dezelfde broodprijzen gelden als in de provincies Friesland en Groningen. Eveneens met ingang van 17 December mag in die gebieden, waar thans nog de prijs van volksbruinbrood 1 cent lager is dan die van volkswitbrood, de prijs van het volksbruinbrood met 1 cent per 800 gram LONDEN (Reuter). Hoewel het pers bureau Reuter nog geen inlichtingen rechtstreeks uit Teheran heeft ontvangen, wordt in berichten, die Donderdagavond in Londen zijn ontvangen, gezegd, dat Reu ters correspondent in de Perzische hoofd stad, Leopold Herman, aanzegging heeft gekregen om het land binnen 48 uur te verlaten. Volgens deze berichten is de uitwijzing Donderdag bekend gemaakt op een persconferentie te Teheran door de Perzische vice-premier Hoessein Fatemi. Hij beklaagde zich over een bericht, dat Dinsdag door Herman verzonden zou zijn, waarin gezegd werd, dat premier Mossadeq onder bescherming van een gewapende geleide uit het parlementsgebouw gevlucht was. Fatemi ontkende, dat er een dergelijk geleide aan te pas was gekomen. Enige dagen geleden is de correspondent van de New York Times, Michael Clark, uit Perzië gewezen. AFP meldt, dat de Britse zaakgelastigde in Teheran heden een onderhoud zou heb ben met de Perzische minister van Bin nenlandse Zaken. Hij zou bij deze gele genheid een protest indienen tegen de uit wijzing van Herman en pogen de maat regel ingetrokken te krijgen. worden verhoogd, zodat dit prijsverschil dan is opgeheven. Deze verhoging van de prijs van het volksbruinbrood geldt in hoofdzaak voor het Westen des Lands, met uitzondering van de grote steden. De gelijkstelling in prijs van volksbruin- met die van volkswitbrood heeft ook be trekking op het eiland Texel. TIMARU, (Reuter). Een Nederlandse vlieger, de heer T. J. C. Varkevisser, die zes maanden geleden naar Nieuw-Zeeland emigreerde en daar als instructeur in dienst trad van de „South Canterbury Aeroclub" is Donderdagmorgen bij een trainings- vlucht met zijn toestel verongelukt. De heer Varkevisser maakte de oefen- vlucht met een leerling in een „Tiger Moth". Toen hij op het „Salt Water Creek"- vliegveld bij Timaru wilde landen, ont stonden er moeilijkheden en stortte het toestel neer. De leerling bracht er onge deerd het leven af. De echtgenote van de heer Varkevisser was juist 14 dagen geleden uit Nederland in Nieuw-Zeeland aangekomen. De voormalige Duitse kolonie Zuid West- Afrika is sedert 1920 mandaatgebied van Zuid-Afrika. Reeds van 1947 af wenst Zuid-Afrika dit gebied in te lijven. Zoals bekend zijn hieruit moeilijkheden ontstaan tussen de Unie van Zuid-Afrika en de UNO. De Zuid-Afrikaanse Indische Con grespartij heeft het beroep op alle partijen van premier Malan, om het besluit tot terugtrekking van de delegatie uit de algemene vergadering der UNO goed te keuren, van de hand gewezen. In een communiqué van de partij wordt gezegd, dat de meerderheid van de Zuid-Afrikaan se bevolking en zeker allen van niet- Europese afkomst tegen het besluit is. vooral de nadruk werd gelegd op het feit, dat na 40 jaar Franse aanwezigheid in Marokko het land wel voldoende rijp kon worden verondersteld voor onafhankelijk heid. De buitengewoon aggressieve minis ter van Irak, Fadell Jamali, die wel iets van Wysjinski moet hebben geleerd, scheen aanvankelijk met zijn toespraak een voor hem gunstige uitwerking op de vergade ring te hebben. En toen na hem Robert Schumann in een wat melancholieke, bijna huilerige, toespraak opriep geloof te heb ben in Frankrijk, kon men voor de uitslag vrezen. Een incident heeft toen de balans ten voordele van Frankrijk door doen slaan. Het incident betrof Fadell Jamali, wiens, naar men zegt, niet onkreukbaar verleden ter sprake werd gebracht, even als zijn overtuiging, waarvan men de de mocratische inslag in twijfel dorst te trekken. Dit gaf de overigens zo zachtzinnige Schumann aanleiding ook eens even zijn tanden te tonen en op te merken, dat de vrijheden, zoals deze in Marokko bestaan, uiterst voordelig afsteken bij de vrijheden, die door zekere Arabische volkeren ge noten worden. Dit laatste argument scheen de doorslag te zullen geven. Doch toen de uitslag be kend werd, bleek Schumann zelf wel de eerste om zich over het succes te verbazen, dat inderdaad door weinig waarnemers was voorspeld. De minister kon zo met een verlicht ge moed het Palais de Chaillot verlaten, nu de zorgen van internationale inmenging in de Marokkaanse kwestie voorlopig van hem zijn afgewend. PARIJS (Reuter). Een herzien Wes telijk ontwapeningsplan. bedoeld cm aan enige Russische bezwaren tegemoet te komen, is gisteren ingediend bij de politieke commissie van de UNO, die haar vergade ring evenwel tot heden verdaagde zonder het te bespreken. Het nieuwe ontwerp bevat een artikel, waarin de Algemene Vergadering de wens te kennen geeft „dat de UNO een doel treffend collectief beveiligingsstelsel ont wikkelt tot handhavingvan de vrede en dat de troepen en bewapening van de we reld progressief worden verminderd in overeenstemming met de doeleinden en principes van het handvest". Een concessie aan de Russen is. dat wordt voorgesteld de nieuw in te stellen commis sie „commissie voor atoomenergie en con ventionele bewapening" te noemen. In de aan de nieuwe commissie door de Assem blée te geven richtlijnen komt nog een concessie voor. Gezegd wordt, dat de com missie een ontwerp-verdrag moet opstellen voor beperking en vermindering van de bewapening „en voor een doeltreffende in ternationale controle op de atoomenergie teneinde te verzekeren, dat atoomwapens worden verboden en de atoomenergie al leen voor vreedzame doeleinden wordt ge bruikt". ANTWERPEN, (Belga). In een rede, gehouden ter gelegenheid van een feest maal van de Antwerpse scheepvaartver eniging, heeft de voorzitter van deze orga nisatie, de heer Clippel, het volgende ge zegd: „Men moet helaas vaststellen, dat in onze verhoudingen met Nederland geen enkele der hinderpalen in de loop van dit jaar werd opgeheven. Mijn voorgangers hebben meermalen de tegenstelling tussen de offers van België ten bate van Nederland, en de stugge houding onzer Noorderburen in zake het Schelde-vraagstuk en de binnen wateren geschetst. Wanneer dan toch zal men in Nederland begrijpen dat ons land er weinig voor voelt de rol te spelen van een filantropische instelling en dat er van een economische unie geen sprake kan zijn zolang onze rechtmatige eisen niet inge willigd zijn? Het jaar 1952 moet het einde brengen van de slepende besprekingen. Of wel Nederland voldoet aan onze eisen, welke trouwens lang voor Benelux be stonden en op ernstige grondslagen berus ten, of wel ons land zoekt elders zijn weg. Geheel het jaar 1951 door gaf Antwerpen blijk van geduld, teneinde de besprekingen niet te storen. Daaraan is thans een einde gekomen". S o u t h e y De geschiedenis van de een of andere eenvoudige familie, hoe nederig ook, over vijf of zes ge slachten volledig verhaald, zou een beter beeld geven van de toe stand en de voortgang der maat schappij dan de meest doorwroch te verhandeling. Generaal Nuckols: WASHINGTON, 14 December (AFP). In een te Tokio uitgezonden vraaggesprek met de woordvoerder der UNO te Pan- moendjom, generaal Nuckols, heeft deze verklaard, dat na afloop van de termijn van dertig dagen alleen de voorlopige overeenkomst over een bestandslijn ver valt en niet een eind komt aan de bestands besprekingen. De Noordelijken weten even wel, aldus generaal Nuckols, dat de UNO na 27 December (einde van de termijn) de huidige demarcatielijn door militaire ac ties kunnen veranderen. De woordvoerder legde de nadruk op het belang van de kwestie van uitwisseling dei- krijgsgevangenen en hij liet doorscheme ren, dat het slagen of mislukken van de onderhandelingen van deze kwestie zou kunnen afhangen. Nuckols verklaarde voorts, dat op de officiële lijsten van krijgsgevangenen in handen der Noordelijken slechts 110 van de duizenden vermiste Amerikaanse sol daten in Korea voorkomen. Het enige ver slag over krijgsgevangenen werd ruim een jaar geleden aan het internationale Rode Kruis in Genève gegeven, aldus de gene raal. Hij beschuldigde de Noordelijken er van de krijgsgevangenen als „gijzelaars" te ge bruiken om van de UNO concessies los te krijgen. In het communiqué van het achtste le ger van vanmorgen worden weinig ge vechtshandelingen van betekenis gemeld. De activiteit blijft beperxt tot patrouille ren in het voor de geallieerde stellingen gelegen gebied. Van de zijde der UNO is bericht, dat Donderdag bij twee luchtgevechten boven Korea dertien Migs zijn vernield. Een hefschroefvliegtuig bracht de piloot van de enige straaljager van de UNÖ die bij de gevechten verloren ging, in veilig heid. Meer dan 200 straaljagers namen aan de strijd deel, aldus de woordvoerder, die hieraan toevoegde, dat het aantal Noorde lijke toestellen tweemaal zo groot was als het aantal machines van de UNO. DJAKARTA (Aneta). De zuiverings actie tegen het opstandige bataljon 426 van de Indonesische divisie Diponegoro is vrij wel voltooid, aldus heeft een woordvoerder van de divisie aan Aneta medegedeeld. Na het treffen van Zaterdag bij Kudus, waar bij 22 opstandelingen werden gedood en 69 werden gevangen genomen, is de rest ten Noorden van Kudus uit elkaar geslagen. De leider van de opstandelingen, kapitein Sof- fian, is nog voortvluchtig. De totale ver liezen bedragen tot op heden 34 doden bij de opstandelingen, 14 bij het Indonesische leger, 10 burgers die werden gedood door verdwaalde kogels, benevens twee leden van de politie in gevechten in Muntilan, waarbij opstandige bataljonsleden enigi gevangenen ontzetten. TOKIO (A.F.P.). Een functionaris van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat generaal Ridg- way en premier Josjida overeenstemming hebben bereikt over het denkbeeld van een gemengde Japans-Amerikaanse commissie met militaire en economische bevoegd» heden. Hedenmorgen heeft Dulles op een bijeerfc. komst van de Japanse en Amerikaanse Kamers van Koophandel in Tokio verklaard dat het aandeel van Japan in de gemeen schappelijke verdediging voor het ogenblik beperkt zal blijven tot het verschaffen van bases en installaties voor de Amerikaanse troepen. BEVERLEY HILLS (Californië). (Reu ter). De filmproducer Walter Wanger is gisteravond gearresteerd, nadat Jennings Lang, de impresario van zijn vrouw (de actrice Joan Bennett) was neergeschoten en ernstig gewond op een autoparkeerplaats in Hollywood werd aangetroffen. Lang, die 12 jaar lang de impresario van Joan Bennett is geweest, werd naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand wordt beschreven als „ernstig, maar niet critiek". Hij kreeg onder andere een schot in de maag, toen hij zich naast de auto van Joan Bennett bevond en met haar door het ge opende raampje stond te praten. De poli tiechef heeft verklaard dat Wanger bij het verhoor heeft meegedeeld: „Ik schoot op Lang, omdat hij mijn huiselijk leven heeft verwoest". Joan Bennett zeide dat haar relaties met Lang van zuiver zakelijke aard waren. xxyrxxxxxxycccocxxxxxxxxyxocc&s VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Licht tot half bewolkt en droog weer, maar vooral in de kustgebieden plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend bijna overal lichte vorst. Morgen overdag temperatuur over het algemeen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. 15 December Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur. Maan op 17.56 uur, onder 10.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 December Hoog water: 4.14 en 16.27 uur. Laag water: 12-11 uur. Zaterdag 15 December Hoog water: 4.53 en 17.03 uur. Laag water: 0.29 en 12.50 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1