Een dronk op het welzijn van Koningin Victoria Australië zijn HUNTER op tijd MOQUETTE KARPETTEN Dames pantalons kmq Drie Amsterdamse exposities Oplichter liet loten drukken ("Hoe is het ontstaan?^ Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Up AG 14 DECEMBER 1951 EEN TONEELMINNAAR IN LONDEN Agenda voor Haarlem Export-Virginia HaHUMTER Httrlijk! -ts Verlenging van de dividendbeperking GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN Bij aanbieding waarschuwe men de politie Verzilting van Delf lands boezemwater Flora der Kennemerduinen IN EFFEN TINTEN Amerikaanse kolen naar Europa Beperking vervroegde afschrijving Veilingen Dit woord: MOMBAKKES VJ ,flrcst-End van Londen is wat het toneel betreft in de eerste plaats het terrein .financiële speculaties. Men kan er eigenlijk alleen die stukken vertonen, waarvan Welslagen bij voorbaat min of meer verzekerd is, omdat de kosten voor het onder ga van artistieke avonturen veel te hoog zijn. De huren van de daar gevestigde '^•burgen, om slechts één der posten van de rekening te noemen, bedragen ge- 'ijeid zeshonderd pond steading per week. Het behoeft dan ook wel geen betoog dat Kor het uitbrengen van een première kapitalen benodigd zijn, waarover slechts vjgen de beschikking hebben en het kan nauwelijks verbazing wekken dat enkele ^•bureaux dan ook een oppermachtige positie innemen. H. M. Tennent, Prince -gen de gewezen bandleider Jack Hylton staan aan het hoofd van de voornaamste "-"an. Men kan zonder, overdrijving zeggen dat driekwart der voorstellingen in de 'ije hoofdstad onder hun „management" of zakelijke leiding staat. Ook de acteur jgt Donat treedt als een dergelijke risicodragende impresario op. Het gevolg van monopolistische tend enz is dat er per seizoen betrekkelijk weinig nieuwe stukken jod komen, temeer daar in zeker de helft der theaters operettes, revues en kluch- 'sorden opgevoerd en er alles op gezet wordt een succes zo lang mogelijk soms i-dan een jaar achtereen te prolongeren. Gelukkige bijkomstigheden zijn even- j.et feit dat het zakelijk belang vaak tot een kunstzinnige keuze dwingt èn de hilariteit van enkele acteurs, die zich op grond daarvan veel veroorloven kunnen. •■rer het algemeen is deze bedrijfspoli- ia artistiek opzicht weinig vruchtbaar, '•namelijk uit protest daartegen zijn talrijke, financieel onafhankelijke ^erclubs ontstaan. Meestal zijn jonge 'iende stichters daarvan. Door het hef- 'van contributies voor een serie voor- jgen pogen zij een klein maar vast in- -ai op te bouwen, een fonds dat het :;memen van „waagstukken" mogelijk '■■■l Met bescheiden middelen werken 'yar eigen wens en idealistische doel den, vaak met belangwekkende re u-en. Vele acteurs hebben hun opkomst "deze clubs te danken, vele schrijvers Ier anderen Peter Ustinov en Christo- ï:Fry) kregen er hun eerste werkelijke js. In succesrijke gevallen voltrekt zich -gaans al spoedig de verhuizing van ^"of bezetting naar het West-End, dat icende de rijpe vruchten van deze ex- Wen plukt Oók winstgevend is de oorlogsjaren nam het aantal the- ïriubs sterk toe als reactie tegen het ■hós oppervlakkiger wordende amuse- at inde schouwburgen van naam. Als "belangrijkste pioniers moeten Norman jshall en Alec Clunes worden genoemd, brachten talrijke verwaarloosde klas sen en onbekende werken van buiten- scers voor het voetlicht, bewezen nieuwe icèneringsmogelijkheden en stimuleer- auteurs, bij wie zij veelbelovend talent -®oedden. Tot op zekere hoogte behaal- a zij een dubbele overwinning, want zij den duidelijk aan dat ook een baan- -j-ende activiteit winstgevend kan zijn. üaar er was een tweede reden voor het -amen van de theaterclubs, die vooral id in de dagen dat nieuwlichters als dux, Shaw en Ibsen nog kwaad konden a, doch"ook heden ten dage meespreekt: het besloten karakter de voorstel den worden alleen voor leden gegeven de in Engeland nog steeds actieve aar er zijn macht niet doen gelden! En tiurlijk komt daar als belangrijke factor dat de exploitatiemogelijkheden verge- •eaderwijze uitermate voordelig zijn. Smakelijk eten Tijdens mijn verblijf in Londen waren •evenwel geen voorstellingen van bete- sis. Bij bezoeken aan twee van derge- ;ie clubs deed ik niettemin ervaringen 5 die het vermelden waard zijn. „The tatergate Theatre" in Buckingham Street, it enigszins doet denken aan een réstau- 2' op Montparnasse, biedt plaats aan d'eveer honderd bezoekers. Er worden :een minuscuul, doch aan hoge techni- ae eisen voldoend toneel elke avond •ee voorstellingen gegeven. Ik zag er de sl succes behalende revue „See you la- door een ensemble van zes artisten, ït als uitblinkster de charmante Dulcie by, die vooral als filmster bekendheid niet. Het parodistische element gaf hier Hoon aan. Na afloop kan men souperen anidden van hypermoderne schilderijen de eetzaal, waar de leden van het or- astje de gerechten serveren, die met ken- ADVERTENTIE Nu voor de koude een speciale aanbieding in blauw, bruin, velours en bmgaren vanaf GROTE HOUTSTRAAT 12 HAARLEM VRIJDAG 14 DECEMBER MKgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Chris- historische Vrouwengroep, Mary Pos Wv l-8 uur- Brinkmaan: Vereniging van W che Philosophic, spreker P. M. Of- ,™n, 8 uur. Gebouw Jacobstraat G, Chris- science, spreker Adair Hickman 7.30 (in iali ogels)' 9 uur (voorlezing Nederlandse I Concertgebouw: Eenheids Vakcentrale, Haarlem, spreker Berend Blokzijl, j[s5' «edempte Oude Gracht 47: spreker Viw m'n'b 8 uur. Willielminastraat 23: niging van Spiritisten „Het Licht", 8 ■Ij Beinbrandt: „De held van de straat", keft,, 7 en 9.15 uur palace: „Nachtclub Ja kooi"' 18 ï- 7 en 9.15 uur. Luxor: rJjat is Parijs", 18 j„ 7 en 9.15 uur. City: w»nun2mei' 3"- 18 i- 7 en 915 uur- y, d°.odde Jesse James", 18 j., 7 en ten" n *?rans Hals: „Liefde kent geen mu- alle leeft., 7 en 9.15 uur. ^TERDAG 15 DECEMBER tet A ,C uwbur&: Wim Sonneveld's caba- IuyL tlslen-pension", 8 uur. Rembrandt, Bak. O6,1?, ^,alace: 2- 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans 815 mf'J en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en isenria SP?*1™: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie -«da van Vrijdag). nis van zaken door de acteurs in een heel klein keukentje zijn bereid. In Villiers Street, onder Charing Cross Station, bevindt zich het Players' Theatre, een soort „Music hall". Op deze plaats was vroeger „Gatti's Under-the-Arches" ge vestigd, waar onder anderen Dickens en Thackeray dikwijls dineerden en vermaak zochten. Later kwam er het Avenue Theatre, dat in het begin van deze eeuw vernield werd door de instorting van het station van de South Eastern Railway bij Hungerford Market. Thans worden er programma's uitge voerd geheel in Victoriaanse stijl met een voorzitter in' traditioneel costuum op een door kaarsen verlicht toneel. Iedere avond wordt geopend met een gemeenschappe lijke toast de meeste bezoekers drinken bier voor deze gelegenheid op het tvel- zijn van koningin Victoria (die vijftig jaar geleden gestorven is). Men beschikt dank zij de bibliotheken van het Victoria Albert en het British Museum over een répertoire van duizenden tingeltangel liederen, waarvan er telkens achttien ten gehore worden gebracht. Het is allemaal zo ongewoon en zo aardig dat ik er een afzonderlijk verslag van zal uitbrengen. DAVID KONING ADVERTENTIE De „Arnhem" vervoerde op deze eerste vlucht tal van officiële personen en - als énige vracht een grote partij Hunter-sigaretten. Hunter, de bekende exportsigaret, is namelijk ook in Australië een der topmerken. Om de zelfde reden die de rokers in Nederland doet zeggeni Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van de dividend-beperking tot 1955. Minister Lieftinck had zich reeds bij de behandeling van de bestaande wettelijke regeling in de Eerste Kamer op het stand punt gesteld, dat wanneer de loonstop •mocht worden gehandhaafd, van hem een voorstel tot voortzetting van de dividend beperking kon worden verwacht. Hij is de opvatting toegedaan, dat beide maatregelen uit algemeen maatschappelijk gezichtspunt zozeer aan elkaar zijn verbonden, dat het niet mogelijk is onder de huidige omstan digheden van handhaving van de dividend beperking af te zien. ADVERTENTIE Hierbij vestigen wij Uw aandacht op de zéér INTERESSANTE FILM betreffende DE ITALIAANSE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE „AUTO'S VOORHEEN EN THANS", welke in de week van 1420 December in het FRANS HALS THEATER wordt vertoond. HAARLEM BLOEMEN DAAL Landschappen met zomers geboomte, stranden waartegen de kalme golfslag breekt in smalle schuimstroken, een in- maakfles met olijfgroene vruchten zie daar de motieven die Paul Arntzenius met veel bedachtzaamheid, een leven lang, in schilderijen van bescheiden formaat be handeld heeft. Als u dit werk op de expositie bij Huinck en Scherjon aan de Herengracht te Am sterdam beziet dan zal de erkenning van die mooie bedachtzaamheid u er van weer houden om te gaan vragen naar meer hevigheid naar meer spanning, naar meer gulle giften van schilderlijke rijkdom. En dit is het klein mirakel van deze tentoon stelling; omdat u niet meer vraagt, maar inziet dat dit talent in z'n beperking een heel fijne waarde heeft in die geboomten van egaal groen, in die stranden van ge temperde grijzen, in die stillevens van flesjes en vruchten, omdat u toch eigenlijk door die dingen al bevredigd bent, wordt u beloond met een enkel portret, een zelf portret. Alle kwaliteiten van deze aristo cratische kunst vindt u dan terug in dit portret. Maar er is méér. De stille schilde ring is hier zuiverder, de toon is hier die per, er is meer adel en meer aandacht. Het wit van de slappe boord is helder, het blauw-groen van de los gestrikte das is zacht fonkelend. De wang is niet meer ge spannen als in de jeugd, maar de huid heeft nochtans een zuivere frisheid, de ogen zijn klaar en begrijpend en het zwarte mutsje voegt zich volgzaam naar de hoge schedel. Ik heb niet dikwijls zo'n nobel en helder portret als dit van Paul Arntzenius gezien. Men moet zich van veel uitbundigheid en levensvreugde onthouden hebben om zich zelve zó kalm, zo intens en zó mild te kunnen bezien.*) Hulde en critiek In het dagelijks leven, in de wisselende ontmoetingen met verschillende mensen kan en hoeft men er zich niet altijd van bewust te zijn dat men van de éne wereld in de andere overstapt. Een ontmoeting met Jacob Dooyewaard, die ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag een tentoonstel ling (met erecomilé) in Amsterdams Ste delijk Museum heeft, lijkt na de hernieuw de kennismaking met Arntzenius opper vlakkig gezien wel te doen. Oppervlakkig gezien inderdaad. Maar wat een verschil! Bij Dooyewaard is er weinig sprake van bezinnen. Het is een beetje teleurstellend, dat hij wél heel mooie schilderijen gemaakt heeft, maar dat de mooiste stukjes steeds de namen van Breitner, Witsen en Tholen in herinnering brengen en dat de luministische stillevens en landschappen uit Noorwegen, die hij tijdens zijn vriendschap met de Ameri kaanse schilder Singer maakte, toch een geestelijke en picturale verloochening zijn van zijn oorspronkelijke begaafdheid. Latei- deed Dooyewaard af en toe een poging zich te herstellen, maar het lollige bohé- mien-gevoel, dat hem in z'n jeugdjaren bezielde, was hem in de jaren van wel stand ontvlucht. Het is misschien wreed dit hier zo te stellen, maar wat wilt u dan? Men moet kiezen in dit leven. Iedere dag en ieder uur. En de consequenties op de koop toe te nemen. Ob hem recht te doen hierbij een repro ductie van een meesterstukje: „De zieke man". Het is van 1899, maar wat hindert het. Hij maakte meer werken, vroeger en later van gelijke en mindere kwaliteit. De hulde is dus zeker verdiend. Fraai Over de Franse graveur Michel Béret wil ik kort zijn. Het feit dat Béret zich bij voorkeur van de burijn bedient, wijst al op een zeker inzicht in de afgepaalde om trekken van het eigen talent. Er zijn onder de jonge Franse graveurs sterkere talenten dan dat van Béret. Maar de door hem verluchte uitgaven van de sonnetten van Rousard, zijn „Images de Paris" en zijn illustraties van „La Grace" van Franges Jammes zijn toch wel heel fraai. Er is een zekere neiging naar het surrealisme bij Béret, maar hij is vooral geboeid door de zuivere lijn van de gravure van drie winterse, bladerloze bomen, in koper. Hij maakte een heel knappe prent waarvan de schaduwen echter zó lineair over het grondvlak gelrokken werden dat men zich afvraagt of deze graveur niet al te zeer door de koele fraaiheid van het métier gevangen werd. Zijn tentoonstelling bij de kunsthandel Santee Landweer aan de Keizersgracht duurt tot 20 December. OTTO B. DE KAT Naar wij vernemen heeft de Advies commissie voor rijksaankopen de minister voor gesteld dit werk te kopen. Een man, die beweerde secretaris te zijn van de landelijke vereniging „Het mis deelde kind", heeft- bij een Amsterdamse drukker 10.000 loten laten drukken, uit sluitend met de bedoeling door de verkoop van deze loten f 5000 in handen te krijgen. De Amsterdamse politie die door de drukker werd gewaarschuwd toen betaling achterwege bleef, ontdekte namelijk dat de landelijke vereniging „Het misdeelde kind" niet bestaat. De loten zien er zeer betrouwbaar uit. Zij zijn op geel papier gedrukt en vermel den de naam van een te goeder naam en faam bekend staande Amsterdamse notaris, die van de zaak echter niets afweet. Tevens wordt op de loten vermeld, dat de minister van Justitie bij beschikking van 21 Juni de loterij heeft goedgekeurd. Iedereen, die een dergelijk lot aangeboden krijgt, doet er goed aan onmiddellijk de politie te waarschuwen. De dijkgraaf van het hoogheemraadschap „Delfland", mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, heeft medegedeeld dat de verzilting van Delf- lands boezemwater, die zeer veel schade heeft veroorzaakt, is toegenomen door de uitdieping van de Nieuwe Waterweg. Naar aanleiding hiervan heeft het hoogheem raadschap het rijk om een bijdrage in de kosten gevraagd, die echter door de mi nister is geweigerd. Mr. Dolk noemde het standpunt van de minister in strijd met de praktijk die tot nu toe door het rijk is ge volgd. De gevolgen van de Zuiderzeewer ken voor de cultuurgronden in de directe omgeving van de voormalige Zuiderzee heeft het rijk namelijk wel voor zijn reke ning genomen. Delfland vraagt geen volle dige schadevergoeding maar wel een ge deeltelijke tegemoetkoming in de kapi taalsuitgaven, die naar schatting anderhalf a twee millioen gulden zullen bedragen. De verzilting treft niet alleen de tuinders, maar doet ook afbreuk aan het algemeen economisch belang. Tenslotte zei de dijk graaf, dat er naar gestreefd wordt de ver zilting- in de zomer van 1953 in bedwang te hebben. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeen te van Santpoort ontving onder letter N. N. een gift groot f 1000. Dooyewaard: „De zieke man' De leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging hebben Donderdagavond met buitensluiting van de vrieskou genoten van de schoon heid der Kennemerduinen. Dit was moge lijk door de kleuren-opnamen, die de direc teur van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen", ir. E. C. M. Roder- kerk, in drie jaargetijden heeft gemaakt en in een van de zalen van Brinkmann op het witte doek deed bewonderen. Niet alleen toeschouwers met botanische liefhebberijen maar alle natuurvrienden in de ruimste zin van het woord hebben zich kunnen ver lustigen in wat de ronddolende camera-blik voor hen vond in dit rijke natuur-reservaat. Want behalve het betoverende kleui-engam- ma van Salomonszegel, duizendguldenkruid en kattestaart o)n er maar enkele te noe men in de lente; koningskaars, theunis- bloem, jacobskruiskruid en parnassia in de zomer en liguster, duindoornbes en het vlammend rode kardinaalsmutsje in het najaar, werden er ook prachtige land- schaps-f ragmen ten geprojecteerd. De verwijtende blik van een ransuil in een Corsicaanse den, de door hun schut kleur nauwelijks goed te onderscheiden eieren van een wulp, de contrasterende roodbruine takken in donker dennengroen en nog vele andere kostbare détails, die door kundig fotograferen prachtig tot hun recht kwamen, waren een lust voor het oog. Al deze bekoorlijke beelden, gevoegd bij de duidelijke toelichting van ir. Roder- kerk, zullen de aanwezigen ongetwijfeld de eerste de beste gelegenheid weer hebben doen verbeiden om opnieuw de Kennemer duinen in te dwalen. ADVERTENTIE Wij etaleren 220 X 320 cm 227 50 200 x 300 cm 195— 140 x 240 cm 124.50 140 x 200 cm 90— 60 x 120 cm 23.50 COMPLETE WONINGINRICHTING Bcxteljoriistr. 13-17-HaarlemTeL 13915 Er zullen nog meer Amerikaanse sche pen van de zogenaamde „mottenballen- vloot" Amerikaanse kolen naar West- Europa gaan vervoeren. Scheepvaartauto riteiten te Washington hebben medege deeld, dat tegen het einde van deze maand het aantal libertyschepen, dat thans voor het transatlantische kolenvervoeren zorgt, met 80 tot 85 schepen zal worden vergroot. De leider van de afdeling toewijzing van scheepsruimte van het bureau voor de de fensiemobilisatie zeide, dat volgens de tegenwoordige plannen er in Januari en Februari 4 millioen ton kolen per maand naar het buitenland vervoerd zullen wor den. Functionarissen der mijnen en de re- gerings-scheepvaartautoriteiten vertrouwen, dat door de extra schepen, die thans be schikbaar komen, voorzien zal kunnen worden in de Europese kolenbehoeften. Volgens het programma voor wederzijdse veiligheid zou Amerika ongeveer 30 mil lioen ton kolen moeten leveren, maar amb tenaren zijn van mening dat met het oog op het bewapeningsprogramma meer dan 40 millioen ton nodig zullen zijn. Van de Amerikaanse leveranties zullen Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië het grootste deel ontvangen. De juiste hoeveel heden zijn echter niet bekend. De wet Belastingherziening 1950 schiep de mogelijkheid een derde van de aan- schaffings- of voortbrengingskosten van bedrijfsmiddelen, welke na 31 December 1949 maar vóór 1 Januari 1953 zijn ver worven, verbeterd, besteld of aanbesteed, vervroegd af te schrijven. Aan de minister van Financiën is de be voegdheid gegeven de vervroegde afschrij vingen te beperken tot ten hoogste 10 per jaar. De afschrijving van één derde kan daardoor pas in een tijdsverloop van vier jaar worden uitgevoerd. Thans zijn bepaalde groepen van bedrijfsmiddelen aangewezen, waarop de beperking van toe passing zal zijn. Deze groepen zijn: gebouwde eigendom men; kantooi-inventarissen; automobielen die niet uitsluitend of nagenoeg uitsluitend worden gebruikt voor beroepsvervoer over de weg; andere dan lichamelijke zaken, zo als goodwill, octrooien, auteursrechten en licenties; alle andere bedrijfsmiddelen, "voorzover de aanschaffings- of voortbren gingskosten niet zijn voldaan vóór 1 Januari 1953. De beperking van de vervroegde afschrij ving is niet van toepassing op nieuwe fabrieksgebouwen, voor zover de stichting leidt tot een verhoging van de productie capaciteit. Zij is evenmin van toepassing op bedrijfsmiddelen, die verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed zijn vóór het in wer king treden van deze beschikking. De uitslag van de verkopingen. Donderdag middag in het Notarishuis te Haarlem ge houden, is: Tulpenstraat do zw. en rd, Haar lem f275, H. I. van Goor; Pieter Maritz- straat 9, Haarlem f3600, A. C. v. Vollenho ven: Kinderhuisvest 29, 31 rd. 33 en 33 rd, te Haarlem opgehouden f95.000: Van Eg- mondstraat 30 zw. en rd. Haarlem f 10.100, L. de Groot; Oranje Nassaulaan 83, Over- veen f7460, J. J. M. Versteege; Cheribon- straat 15, Haarlem, opgehouden f7500: J. M. Molenaersplein 10, Heemstede, opgehou den f 15.900. Het eerste deel van dit woord vindt men terug in het werkwoord zich ver mommen. Een mom is dus een masker, vroeger ook: een gemaskerde. Het Fran se woord momerie betekent: maskerade. "Wat een bakkes is, weet iedereen. Maar het woord heeft een merkwaardige geschiedenis: Het luidde vroeger: bak huis en zo komt het nog in de 17de eeuw veelvuldig voor. Nu is een bakhuis eigenlijk: een afzonderlijk huisje op een boerenerf waarin gebakken werd. Schertsenderwijs ging men nu bakhuis ook gebruiken voor het huisje dat zich tussen beide bakken, dat wil zeggen: wangen bevindt. Het Duitse woord Backe betekent wang en wij kennen dat bij voorbeeld nog in bakkebaard. Bakhuis is dus: mond en bij uitbreiding: gezicht. Een mombakkes is dus: een gezicht dat niet het ware is en waarachter men zijn eigenlijke gezicht verbergt. Men noem de het vroeger dan ook wel: momaan zicht. TONEEL én CABARET Zaterdag 15 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Wim Sonneveld's cabaret „Artisten- pension" met Conny Stuart, Lia Dorana, Emmy Arbous. Dini de Neef Wim Son- neveld, Guus Verstraete, de danser Albert Mol en de pianist Beuker. Zondag 16 December, Stadsschouwburg, 2 uur: Ten bate van de Stille Armen ver toont Aerdenhouts Kindertoneel het sprookje „Klein Duimpje en de reus". Zondag 16 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret Wim Sonneveld „Artisten- pension" (zie Zaterdag). Zondag 16 December, Concertgebouw, 8 uur Optreden van de telepaath Burlisto. Maandag 17 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Volksvoorstelling van „Anna Lucasta" door Comedia. In dit spel van Philip Yor- dan treden onder andere op: Rie Gilhuys, Magda Janssens, Joan Remmelts, Cor en Guus Hermus. Dinsdag 18 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse première van „De eeuwi ge romance" (The fatal weakness) van George Kelly door de toneelgroep Come dia onder regie van Joan Remmelts, die zelf de manlijke hoofdrol vervult. Verder werken mede: Rie Gilhuys, Vera Bondam, Manon Alving, Elisabeth Versluys en Guus Hermus. Het décor is van Bob Verstraete. (abonnemenstvoorstelling) Woensdag 19 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnemensvoorstelling van „Mr. Roberts" door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meesier. In de hoofdrollen: Han Bentz van den Berg, Johan Elsensohn, Hans Kaart en Truus Dekker. Woensdag 19 December, Frans Halsmuseum, 8 uur: Voordracht van „Liederen rorjd de geboorte van Christus" door Georgette Hagedoorn, met begeleiding door Pierre Verdonck (Volksuniveristeit), MUZIEK. Vrijdag 14 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Pianorecital door George van Renesse (voor de vereniging Geloof en Weten schap). Zondag 16 December, Huize Hesmerg, S uur: Uitwisselingsconcert. De Spaanse guitarist Nicolaas Alfonso speelt werken van Sanz, Campion. Bach, Granadas, Albemz en anderen (Lanckhorstlaan 99, Heemstede). Maandag 17 December, Concertgebouw, 8 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van Simon C. Jansen brengt het Weinachtsoratorium van Bach ten ge hore. Vocale solisten: Jo Vincent. Annie Hermes. Han de Fèvre, Peter Vos en Valen- tijn Schoonderbeek. Aan het orgel: Mein- dert Boekei. Verder het volledige H.O.V.- orkest. Dinsdag 18 December, Concertgebouw, 8 uur: Orgelrecital door Jeanne Demessieux. Zij speelt onder meer werken van Franck, Widor, Dupré, Vierne en Messiaen. Dinsdag 18 December, Concert gebouw (Tuin- zaal). 8 uur: De violist Jo Juda en de pia nist George van Renesse vertolken werken van Schubert, Brahms en Beethoven. (Concert in samenwerking met de stichting Duinrell). Vrijdag 21 December, Concertgebouw, 8 uur: H.O.V.-concert met medewerking van de bariton David Hollestelle. die „Vier ernste Gesange" van Brahms ten gehore brengt. Het programma bestaat verder uit de ouverture „Coriolanus" van Beethoven en de Zesde Symphonie (Pathétique) van Tsjaikofski. Dirigent: Toon Verhey. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Lcffclaar. Grote Markt: Ten toonstelling van boeken en reproducties van werken van oude en moderne mees ters onder de titel „Le musée chez soi". (Dagelijks tot 5 Januari van 1017 uur). Frans Halsmuseum: Dagelijks geopend van 10—5 uur, op Zondagen van 13—15 uur. Voormalig woonhuis Van Looy: Te bezich tigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon-lagen van 1417 uur (Kleine Houtweg). DIVERSEN Vrijdag 14 December, gebouw Domi, Over- veen, 8 uur: Lezing door Piet Bakker voor het Muzen Forum. Bloemendaal. Zaterdag 15 December, Die Raeckse, 8 uur: Dansavond met attracties ten bate van de Stille Armen met medewerking van: De Melodisten, Quintet Eddy Koks, Melodia Trio en „The Royal Hawaiïans". Woensdag 19 December, gebouw Remons trants-Gereformeerde gemeenie, Williel minastraat, 8 uur: Kerstspel „De ster van Bethlehem" door mr. M. Nijhoff (herha ling: Donderdag 20 December). Donderdag 20 December, Minerva Theater, Heemstede, 8.15 uur: Gala-openingsvoor stelling. Donderdag 20 December, Muziekzaal, Brinkmann, 2 uur: Zang, declamatie en pianospel in Kerstsfeer voor de Vrouwen- Electriciteitsvereniging. Donderdag 20 December. Muziekzaal, Brink mann, 8.15 uur: dr. C. Spoelder spreekt voor de Haarlemse Kunstgemeenschap over „Christendom en humanisme". Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 December 185 1 HAARLEM Door het alhier be staande Teeken-Genootscliap „Kunst zij ons Doel" is in de Stads-Doelen de eer ste groote kunstbeschouwing in dezen winter gegeven, welke onder de meest belangrijke moet worden geteld, die tot heden hebben plaats gevonden, nade- maal de ijverige en geachte kunstbe minnaar de heer C. J. Fodor uit Amster dam, die de Vergadering met zijne tegenwoordigiheid vereerde, eene uitge zochte verzameling- van gekleurde tee- kenihgen der eerste hedendaagsche Ne- derlandsche en Franse he meesters uit zijne schoone en uitgebreide collectie ter bezigtiging had gegeven. Algemeen was de belangstelling, en de vele aan wezigen hebben dankbaar de waarde van het kunstgenot erkend, hetwelk liun dit maal weder geschonken werd.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5