Nederlandse Augustijnen doen missiewerk op Saint Germain RHELMIN Kort en bondig Jaarpendule 0LIEST00K INSTALLATIES CORK -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma I. KAN Krijgt U logés?? H. DE GRAAFF GROEN Co. Nieuwe werkgeversorga nisatie in bollenvak KVOB thans officieel erkend Nieuwe uitgaven VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 In existentialistisch uniform gaat pater Balm de kelders in BABYTEXTIEL Rijdschrift Maatstaf" komt in Mei uit Chauffeur uit Haarlem om het leven gekomen Bestelauto reed bij Koedyk te water ..en 'n doos... Sport in 't kort Voor de kinderen FEUILLETON VOOR BLOEMEN DAU DEY Vermoeid en bleek arriveerde gisteravond om elf uur onverivacht „Frankie" Sinatra, de 33-jarige Amerikaanse liedjeszanger en filmster, afgod van mülioenen meisjes over de gehele wereld, tezamen met zijn nieuwe vrouw, de filmster Ava Gardner, op Schiphol. Het beroemde echtpaar, dat begin dezer week in Engeland verbleef en daar in een hotel beroofd werd van juwelen ter waarde van 60.000 gulden, is Dinsdag naar Duitsland gevlogen en landde gisteravond in een Stratocruiser van de Pan American World Airways op de terugweg naar Amerika voor een kort oponthoud op Schiphol, waar het zich een haastig souper goed liet smaken. Van onze correspondent te Parijs) Saint Germain-des-Prés is sedert de oor log hét attractie-centrum geworden voor het buitenlandse en speciaal het Ameri kaanse toerisme in Parijs. Wat de oorzaak is voor die plotselinge belangstelling voor deze wijk van Mont- parnasse, gelegen rond de oudste kerk, die Parijs rijk is? Volgens de legende zou de filisoof Jean- Paul Sartre, de voorman van het existen tialisme, kort na de bevrijding toen zijn ster nog niet zo hoog gestegen was hier op de terrassen van „Les deux Magots", van „Flore", de „Mabillon"-bar, en soortgelijke cafés de glaasjes hebben geledigd waaraan zijn volgelingen later de hoge vlucht van zijn inspiratie hebben toegeschreven. En zo werd dan vertelt men de roem van deze wijk gevestigd, die zelfs nadat Sartre zich in zijn studeerkamer heeft verschanst tegen de soms wel eens een tikje opdrin gerige vreemdelingen-legioenen, nog voort duurt. Sedertdien stond Saint Germain dus in het teken van het existentialisme. Of schoon we ons sterk maken dat de meisjes- met-de-blote-voeten in sandalen en de iet wat smoezelige en gebaarde jongemannen in Amerikaanse overallbroeken, die zich Jean Paul's discipelen noemen, zelfs de eer ste bladzijde van de verre van speelse boe ken, waarin de nieuwe heilsleer beschreven staat, nog steeds moeten lezen. Maar zóveel menen ze er toch wel van begrepen te hebben, dat God en gebod overwonnen standpunten zijn, dat de nacht verre boven de dag te verkiezen is en dat de mens zijn hoogste bestemming eerst be reikt, wanneer hij zich aan de wanhoop volledig heeft overgegeven. Van deze verworvenheden tracht, in bars en keldertjes en bij voorkeur na midder nacht, deze existentialistische jeugd getui genis af te leggen. Hetgeen nog wel eens met enig rumoer gepaard wil gaan, maar waaraan de vreemdeling zijn genoegen schijnt te beleven. Die vreemdeling geeft zich echter gemeenlijk geen rekening van de holheid, de voosheid, en zeg maar gerust de geestelijke ontaarding, welke door deze schilderachtige vertoningen ter nauwernood worden gecamoufleerd. Van de Postjesweg Een dergenen, die wèl dieper heeft ge schouwd, is de Nederlandse Augustijner pater Balm, die een waar offensief op Saint Germain, dit bolwerk van het atheïstisch materialisme onder Sartriaanse vlag, ge opend heeft. Pater Balm, die thans vijfendertig is. en drie jaar geleden van de Postjesweg in Am sterdam naar Parijs werd gestuurd om in het nijpend gebrek aan zielverzorgers, dat in Frankrijk heerst, te helpen voorzien, be hoort tot dat dynamische en militante priesterstype, dat nogal sterk afwijkt van het beeld van de gezapige dorpspastoor, waarmee velen de zielenherder nog steeds ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 associëren. Balm werd aangewezen als de geestelijke verzorger der Parijse studenten kolonie, en door het uitnemend werk, dat hij in de schaduw van de Sorbonne ver richtte, trok hij al spoedig de aandacht van zijn superieuren. Dientengevolge werd hem, tezamen met zijn landgenoot, pater Nicodem, de zwaarste doch ook de dankbaarste taak opge dragen, welke een priester zich kan den ken: in het hol van de leeuw de Christelijke leer te gaan prediken. In een oud en on aanzienlijk hotelletje, waarvan de helft niet veel meer dan een ruïne is, heeft pater Balm vlak bij Saint Germain zijn hoofd kwartier geopend. Hij bewoont deze „ge meenschap Saint Germain" nu met zijn medewerkers en een paar berooide artisten. die wel zo goed willen zijn hun maaltijden (brood met kaas) met hen te willen delen. Die logé's hebben een zeer gezonde eetlust, maar staan vooralsnog sceptisch tegenover het evangelisatiewerk der Nederlandse Augustijnen. De Rooms-Katholieke kerk in Frankrijk, een land waar de afvalligheid de laatste tientallen jaren steeds verontrustender vor men heet aan te nemen, heeft wel zeer goed begrepen, dat volgens het vroegere systeem van inwendige zending hier weinig resul taten te boeken zijn. Wat heeft immers een preek voor zin, indien de mensen niet meer in de kerken verschijnen? Zo is hier dan. evenals in Italië, het nieu we priester-type ontstaan van de geestelij ken. die in burger gekleed in de werkplaatsen aan de draaibanken staan en in de fabrieken aan de machines, om zó het directe menselijke contact met de arbeiders te kunnen herstellen. Een priester in habijt wekt in deze kringen maar al te vaak wan trouwen op en daarom werd het kleed zij ner waardigheid door hem afgelegd opdat hij beter aan zijn roeping zal kunnen vol doen. Van deze non-conformistische gedachten- gang is ook pater Balm uitgegaan, toen hij zijn nieuwe taak aanvaardde. Wanneer men hem 's avonds laat zijn evangelisatiewerk ziet beginnen, is hij dus niet in het priester kleed gehuld, maar draagt hij het existen tialistisch uniform: het bonte khakihemd, de manchesterbroek en de Canadese jekker. In die dracht installeert hij zich ergens aan een café-tafeltje om. zo gauw de gelegen heid zich voor doet. zich in een gesnrek of „filosofische discussie" te kunnen mengen. Pater Balm ziet heel goed in. dat hij hier een werk van lange adem is begonnen en hij verbeeldt zich geenszins dat hii binnen afzienbare tijd deze hele wanhoooskolonie tot een gemeenschap van ingetogen boete lingen zal kunnen bekeren. Hij zou dat zelfs niet eens wensen. Dit is voor hem een voudig een ontspoorde jeugd, die op het goede pad teruggebracht dient te worden. En dat is hem gelukt met tientallen van die meisjes en jongens, die hij naar het ouder lijk huis terug heeft kunnen voeren. De zorgen van deze Nederlandse Augustij nen strekken zich dus ook uit tot het licha melijk welzijn der existentialisten, en tien tallen jonge meisjes en jongens voor wie dit nachtelijk bestaan fataal dreigde te worden zijn door bemiddeling van pater Balm's geestelijke commando in hospitalen opgenomen. Hij hoopt dat hij met Kerstmis inderdaad op de versterking van de acht Augustijnen uit Holland mag rekenen, die gezegd heb ben te willen komen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Naar wij vernemen zal in Mei (dus niet in Maart, zoals aanvankelijk werd ver wacht) bij de uitgeverij Daamen in Den Haag een nieuw litterair tijdschrift in Ne derland verschijnen onder de programma tische titel „Maatstaf". In de redactie wor den de verschillende generaties vertegen woordigd door mr. M. Nijhoff, Anthonie Donker (prof. dr. N. A. Donkersloot), Ed. Hoornik en Paul Rodenko. Het is de be doeling het „Critisch Bulletin" dat dan zal ophouden afzonderlijk te bestaan hierin op te nemen. Donderdagmiddag is de 30-jarige heer J. T. Kap, chauffeur van de kousenfabrielc Hin te Haarlem, met zijn bestelwcgen on der Koedijk in het Noordhollands Kanaal gereden en om het leven gekomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de heer Kap vermoedelijk enige ogenblikken tevoren onwel geworden is. De auto zo wees het spoor uit heeft ongeveer vijftig meter zigzag over de weg gereden voor zij over de tramlijn schoot en in het kanaal stortte. De brugwachter Makkes uit Koedijk, die zich onmiddellijk te water begaf om po gingen in het werk te stellen de bestuur der uit de auto te halen, moest zelf door een collega-brugwachter uit het water worden gehaald, aangezien hij door de koude werd bevangen en gevaar liep te verdrinken. De heer Kap laat een vrouw en drie kinderen achter. ADVERTENTIE De Katholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf heeft thans officieel de bisschoppelijke goedkeuring ontvangen, evenals de ministeriële „verkla ring van geen bezwaar". Dit deelde de voorzitter de heer C. Ph. Freriks mede in de eerste algemene ledenvergadering die door de aldus erkende vereniging in De Nagtegaal te Lisse werd gehouden. In zijn openingswoord had de voorzitter gesproken over de strubbelingen met de R.-K. standsorganisatie, de LTB, over de totstandkoming van deze vereniging en de onderlinge samenwerking. De overeen stemming is thans echter bereikt, mede dank zij de krachtige steun van het Episco paat. De heer Baars, secretaris van de LTB, is naast mr. A.' J Hammerstein tot secretaris der KVOB benoemd, zodat deze organisatie twee secretariaten heeft, een te Haarlem en een te Den Haag, terwijl zij is gevestigd te Hillegom Spreker herinnerde nog aan het grote belang dat de organisatie heeft bij verte genwoordiging in de PBO. Uit het jaarverslag van de secretaris mr. Hammerstein bleek, dat deze organisatie er niet een is voor uitsluitend grote be drijven. Het stemrecht is evenwel beperkt tot hen die meer dan een halve ha. bloem bollen betelen of f 3.000 per jaar ver- lonen. Na talrijke besprekingen met de LTB onder leiding van dr. Olierook werd over eenstemming bereikt over een aantal sta tutenwijzigingen, terwijl in overeenstem ming met deze organisatie het huishou delijk reglement werd opgesteld. De P.B.O. Bijzondere aandacht heeft het bestuur gewijd aan de bij de Sociaal-Economische Raad ingediende plannen voor de vorming van een publiekrechtelijk orgaan in de landbouw, het Landbouwschap. Het be stuur is tot de conclusie gekomen, dat hier in een te exclusieve zeggenschap wordt toe gekend aan de zes in de Stichting van de Landbouw vertegenwoordigde organisaties van werkgevers en werknemers. Voor de sector bloembollen diende de KVOB als representatieve organisatie aangemerkt te worden. Een delegatie van het bestuur heeft hierover besprekingen gevoerd met de z.g. Wetgevingscommissie van de Stich ting van de Landbouw. Deze commissie deelde echter het bestuursstandpunt niet en meende dat de vereniging via LTB en KNBTB moest trachten een plaats te krij gen in het Landbouwschap. Het bestuur wil hierover overleg plegen met de KNBTB aangezien het dit standpunt van de Wet gevingscommissie verwerpt. Nadat statuten en huishoudelijk regle ment zonder noemenswaardige discussie waren goedgekeurd, werden besprekingen gevoerd over dé CAO in het Bloembollen vak. Inplaats van de LTB treedt hier voortaan de KVOB als werkgeversorgani satie op. De vergadering verleende met al gemene stemmen het bestuur hiertoe mach tiging. WATERPOLOTOURNOOI. Zaterdag avond wordt in het Sportfondsenbad door „De Waterratten" het jaarlijkse waterpolo- tournooi om de „In memoriam D. E. van Leersum"-wisselprijs gehouden. De eerste heren zeventallen van Haarlem, HPC, HVGB, DWT en DWR zullen aan de wedstrijden deelnemen. Bij Koninklijk Besluit is aan W. Roth eervol ontslag verleend als consul der Ne derlanden te Glalatz (Roemenië). Bij het zelfde besluit zijn de consulaire posten in Roemenië. Braila, Campina, Constantsa, Galatz en Timisoara opgeheven. Als ressort van het consulaat der Nederlanden te Boe karest is vastgesteld Roemenië. Zo liepen ze door Speelgoedstad, totdat ze opeens, bij het omslaan van een hoek, hun makker Pilon tegen het lijf liepen, zoals we reeds eerder vertelden. En dit was dan het verhaal, dat ze Pilon deden. Nu wist hij dus, hoe zijn vrienden hier kwamen. „Wat denk Je ervan, Pilon", zei de burgemeester. „Zou men het goed vinden, dat wij hier komen wonen?" „Wel ja, waarom niet?", zei Pilon. „Het zijn hier heel prettige mensen, dat kan ik jullie wel vertellen, want dat heb ik zelf ondervonden". „En zouden er huizen genoeg voor ons zijnHoe kunnen we onderdak krijgen?" „Weet je wat", antwoordde Pilon. „Het lijkt me 't best, dat jullie met me meegaat naar Tripje. Daar woon ik, zei je. En die zal er wel raad op weten". „Fijn!", zeiden de Kabouters. „Laten we dat doen." „En.daar zul je nog een grote verrassing ondervinden", lachte Pilon. „Wie dan wel?", vroegen z'n vrienden nieuwsgierig. „Dat zul je wel zien!", lachte Pilon geheimzinnig.... Twee oude bekenden! door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 8) Ze keek op en zag, dat Helen James haar lachend aankeek. „Ik zou er wat on der willen verwedden, dat u in drie dagen weer hier terug bent", zei deze plagend. „U hebt geen rust zonder stethoscoop en ziekterapporten. Ik kan me u niet voor stellen in vacantiestemming. En toch. Ze brak opeens verlegen af. Lynne keek haar vragend aan. „En tochherhaalde ze. Helen James wendde zich af. „U vindt me waarschijnlijk brutaal, dokter", zei ze enigszins verlegen. Ik weet mijn plaats maar mag ik u wat zeggen? U bent deze laatste dagen zó veranderd! U ziet er heel anders uit O, het is niet alleen uw haar dat draagt u inderdaad veel aar diger maar het is uw hele wezen, dat anders is. Het is iedereen opgevallen, alle dokters Ze brak verlegen af. Lynne keek haar koel aan. „Het is zeer interessant", zei ze rustig. „Had u verder nog iets? U wilt nu waarschijnlijk gaan theedrinken?" „Ziet u wel, dat u boos bent", riep het meisje uit. „Ik had niets moeten zeggen. U moet 't niet verkeerd opvatten ik wilde u alleen maar laten blijken, hoé we u alle maal bewonderen....". Lynne stond op. „Ik ben inderdaad wat prikkelbaar", gaf ze eerlijk toe. Dat is ook één der redenen, waarom ik vacantie neem. Neemt u mij niet kwalijk". Toen de verpleegster vertrokken was, liep Lynne het vertrek door en deed iels, waar ze zelden toe kwam: ze bekeek zich aandachtig in de spiegel, die aan de muur hing. De kapper had inderdaad wonderen met haar haar gedaan en er een moderne, aantrekkelijke coiffure van gemaakt, maar wat bedoelde de verpleegster met die ver andering in haar wezen, die iedereen op gevallen was en die niets met haar nieuwe kapsel te maken had? Och, het was na tuurlijk allemaal onzin en zij zelf was wel de grootste dwaas om naar al die onzin te luisteren. Ze had vacantie broodnodig en hoe eerder ze er tussenuit ging, hoe beter! De avond voor haar vertrek organi seerden de jonge mensen, die in de aan grenzende flats woonden, een afscheids feestje voor Lynne. Ze had er geen idee van, dat ze zo iets van plan waren en ze kwam eerst laat thuis, na een eindeloze tocht langs hoedenwinkels om een passend hoedje te vinden bij haar nieuwe mantel pak. In de deur van haar flat werd ze verrast door de feeststemming en even keek ze onthutst om zich heen. Maar één van de jonge mannen, die haar in 't oog kreeg, trok haar naar binnen, nam de pakjes uit haar armen en voordat ze be sefte, wat er eigenlijk gebeurde, zat ze met een glas in haar handen midden in de enthousiaste kring. Ze liet niets blijken van een zekere teleurstelling, dat ze deze laatste avond niet rustig alleen kon door brengen. Er waren nog zowel kleine din gen te regelen. In de loop van de dag had ze een telefoontje van dr. Harris gehad, om haar uitvoerig in te lichten, hoe ze zijn buitenverblijf het best kon bereiken. Aan het eind van hun gesprek Ijad hij ge vraagd: „Zullen we die weddenschap niet laten vervallen? Het was toch maar een grapje!" „Ik denk er niet aan", had ze lachend geantwoord. „Die weddenschap blijft be staan en ik win. Vanaf morgenochtend, 10.17 uur, het tijdstip dat ik van 't Victoria Station vertrek, houd ik op dr. Thom te zijn en word ik het vrolijke, aardige jonge meisje Lynne, dat intens van haar vacantie gaat genieten. Ik ben u ontzettend dank baar voor alles, wat U voor mij hebt ge daan. „Schei uit", had hij kortaf geantwoord. „Ik ben een oude baas en niemand weet dat beter dan ik zelf. Bewaar je woorden van dank in ieder geval maar tot na je vacantie. En Lynne.voegde hij er aar zelend aan toe, „houd een oogje op die dochter van mij, wil je? Ik ben nogal dol op haar en....". „Is ze ziek?" Zij hoorde hem lachen. „Nee dokter, „ze heeft géén dokter nodig. Ze is- alleen de laatste jaren wat over het paard ge tild en soms ben ik bang...". Lieve kind ik stop, ik wens je een heerlijke vacantie, rust goed uit en kom als een herboren mens terug! Heeft Jean je geschreven, dat de beroemde Jimmie er ook is? Wees niet bang voor hem, kind, ook al heeft hij een slechte reputatie wat de vrouwen betreft. Tot ziens". Tegen middernacht, toen het feest be gon af te lopen, kwam één van de studen ten met een berouwvol gezicht op haar toe en overhandigde haar een brief. „U zult misschien boos op me zijn, dokter", zei hij verlegen, „maar Nan is de schuldige. Ze heeft me gedwongen u niet lastig te vallen, voordat het feest voorbij was. Toen ik vanmiddag in het ziekenhuis kwam, gaf dr. Mannerley me deze brief om aan u te geven. Ik hoop, dat het niet dringend is. Ze nam de brief zonder een woord te zeggen aan en opende hem haastig. Ze las de inhoud en keek de jongeman ge ruststellend aan. ,,'t Hindert niet, Tom," zei ze. „Doe het alleen nooit weer, wat voor feesten er ook zijn. Wanneer heeft d?. Mannerley je deze brief gegeven?" „Vanmiddag", herhaalde hij. „Hij was in het ziekenhuis om één van zijn patiënten te bezoeken en hij dacht niet in de kliniek terug te kunnen zijn, voordat u met vacan tie ging. Hij zei, dat het iets speciaals be trof....". ADVERTENTIE Wat Kan kan, kan Kan alleen Geeft als Kerstgeschenk een JUWELIER - I-IORLOGER Barteljorisstr. 2 Haarlem - Tel. 13004 (loopt 400 dagen zonder op te winden) ADVERTENTIE Verschenen: BACH'S WEIHNACHTS- ORATORIUM door JAC. KORT. Een zeer aantrekkelijke en verhelde rende toelichting tot Bach's vierde grote meesterwerk. 3.90. Alom in de Muziek- en Boekhandel ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES en KUSSEN, samen voor 78.60 en KUSSEN, .samen voor 78.50 1 pers. DIVANBED met verende MATRAS en KAPOK KUSSEN samen voor 96.80 1 pers. OPKLAPBED met MATRAS en KUSSEN samen v. 73.80 WOLLEN DEKENS vanaf 19.85 Alléén b ij HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 - Haarlem Telefoon 11485 ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 Winkler Prins Boek van liet jaar 1951. Uitgave Elsevier, Amsterdam. De Winkler Prins-serie, die reeds de W. P.- encyclopaedie, de Kleine W. P. en de W. P.- Atlas omvatte, is thans uitgebreid met dit jaarboek, dat in zekere zin als een bijvoeg sel aan dp encyclopaedic moet worden be schouwd. Het geeft in beknopt bestek een overzicht van wat er allemaal in dat jaar gebeurde, wie de hoofd- en de bijrollen speelden, een lange lijst van overheids instellingen en -personen, een alphabetische lijst van alles en nog wat, een serie foto's en tekeningen en zelfs twee bladzijden getiteld „De wereld en U", waarop de bezitter van het boek de lotgevallen van zichzelf en de zijnen kan optekenen, die hij desgewenst met foto's van huis. hof, vrouw, kind, hond en kat kan illustreren. Het boek is buitengewoon fraai uitgevoerd en het omvat van alles. Niet alleen vindt men er in wanneer Attlee in Ottawa con fereerde en Eisenhower opperbevelhebber van de NAT0-9trijdkrachten werd, maar ook of die dagen zich goed leenden voor het be mesten van de voortuin, het scheuren van rabarber en het planten van ranonkelbollen, allemaal zaken waarvan het historisch ver band zo op het oog niet direct duidelijk is, maar ja de tijd kan het nog leren. Het is eigenlijk een soort combinatie van de Enk- huizer en Pytferren's Staats-Almanak plus een historisch archief en dat alles in pracht band. Waarmee overigens niets kwaads ge zegd wil zijn, want het is overzichtelijk, uit voerig en tegelijk beknopt. Het enige bezwaar, dat wij ertegen hebben en dat misschien zijn excuus al dadelijk vindt in de actualiteit van het werk, is een zeker gebrek aan objectiviteit met betrek king tot de recente gebeurtenissen, dat zich vooral weerspiegelt in de illustraties. Men kan zich nog zo overtuigd weten van het gelijk van een der partijen in het huidige wereldconflict maar in een encyclopaedisch werk hoort een dergelijke voorkeur naar onze smaak niet thuis. W. L B. ADVERTENTIE Bij hoofd-, kies- of keelpijn, vorkoudhoden, maondpijnen ent. bren gen de volstrekt be trouwbare Rheumln- t o blot ten uitkomst I Bovendien populair ge prijsd: 20 tabletten 45 ct binnenland Op 20 en 21 December zal het Netie landse Rode Kruis naar alle Ambones woonoorden pakken met kerstboomversie ringen en -verlichtingen zenden. Er worden pakjes met kerstversnaperingen bijgevoegd en de kinderen tot zes jaar oud krijgen h>ind 50 gram wol. Jsen per Een groot bankbedrijf heeft zich bereid verklaard de allrisk transportverzekering van de door het Nederlandse Rode Kruis 1 naar Italië te verzenden goederen gche gratis op zich te nemen. Het bedrag van de ingekomen gelden ten bate van de slacht offers in Noord-Italië is thans tot f330000 gestegen. t Aan de serie frankeerzegels met de beeltenis van Koningin Juliana is een nieu we zegel van 75 cent toegevoegd. De kleur van de zegel is karmijn-rood, de uitvoert geschiedde in rotogravure. Op 18 December wordt Anlanas Mikuls- kis te Asten 101 jaar. Antanas behoort tot een groepje van zes Litauers, dat in de herfst van 1950 werd opgenomen in het Si Bartholomeusgesticht te Asten na een jaren lange zwerftocht via kampen voor ver plaatste personen in Duitsland. B. en W. van Utrecht hebben de raad de begroting voor het jaar 1952 aangeboden, die een ongunstiger beeld toont dan de be groting voor 1951. De laatste wees een ra-' clelig saldo aan van bijna millioen gulden en die voor 1952 sluit met een tekort van bijna 1,6 millioen gulden. In de zaal van het kantongerecht Rotterdam hebben de kantonrechter, de grifl fier en een hoofdinspecteur van politie een werpspel beoefend, waarmee een kermis reiziger sinds een kwarteeuw de kermissen afreist. De laatste tijd heeft de man moeilijk heden met de politie die vindt dat hij de Loterijwet overtreedt. In Dordrecht is hij reeds tot f 200 boete veroordeeld. Na het spelletje in de rechtszaal in Rotterdam eiste de ambtenaar van het O. M. f300 boete, hoe- wel hij een keer raak gegooid had en dus op de kermis een prijs gewonnen zou hebben. Op liet hoofdkantoor van het Algemeen Nederlands Persbureau in Den Haag is een nieuw type radio-verre-schrijver in gebruik genomen, waarop de nieuwsdienst van het Franse persbureau A.F.P. wordt ontvangen. Het systeem is een vinding van de Belgische ingenieur Coquelet. In Enschedé is een 49-jarige schoor steenbouwer uit Nieuwolaa (Gr.) van een stelling gevallen welke zich op 45 meter hoogte om een fabrieksschoorsteen bevoni Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Hel stoffelijk overschot werd enige tijd later op het fabrieksterrein gevonden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft te Groningen de nieuwe huishoud school geopend. De vroegere school werd tij dens de bevrijding van Groningen totaal verwoest., De gemeente Vlist in Zuid-Holland telt 491 inwoners. Deze inwoners hebben ten be hoeve van de woningbouw niet minder dan 32.000.— bijeengebracht. Dat is per inwoner 65.17 en per gezin, aannemende dat er ongeveer honderd gezinnen zijn 320.-. De bouw van het nieuwe stadhuis in Den Haag heeft tot nu toe volgens een ra ming in totaal f 17.080.000 gekost. Omdat de raad tot dusver in totaal f 16.700.000 beschik baar stelde is naar raming nog een bedrag van f380.000 nodig voor 1951 welk bedrag afgerond op f 400.000, B. en W. de raad op de gemeentebegrotng verzoeken beschikbaar te stellen. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 11 Januari 1952 opgeheven de vakgroep me- taalsmelterijen, -pielterijen e.i -perserijen alsmede de ondervakgroep effilochage. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 20 December, houdt An- dré Frère van „comedies a une voix" een voordracht voor „Les conférences Frangai- ses" in zaal Rosehaghe, Hoofmanslraat 12. De postduivenvereniging „De Lucht bode" houdt haar jaarlijkse hoktentoonsiel- ling op 15 en 16 December in de bovenzaal bij de heer Bruggink, Koningstraat. Donderdagmiddag om halfzes stak de heer C. F., wonende Drieherenlaan oe Cruquiusweg te Heemstede per fiets over en bemerkte te laat, dat uit de richting Hoorei- dorp een auto naderde Hij werd aangereden en liep wonden aan zijn benen op. Per zie kenauto is hij naar de Mariastichling over gebracht. Op de nationale vogeltentoonslellingte Amsterdam behaalde de heer J. A. de Jong met zijn kleurkanaries acht eerste prijzen- De heer M. Bonting te Haarlem siaagoe aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor net candidaatsexamen rechten. De heer J. C. Rip te Hoofddorp is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 Decem ber 1951 benoemd tot hoogheemraad van to Hoogheemraadschap van Rijnland. De heer J. F. van Daalen, Indischestraat 26, Haarlem-Noord, zal op 20 Decenibsr veetig jaren als zetter in dienst zijn van ne drukkerij R. Blok Co. .-11111- Aan de gemeente-univcrsiieit tc Am sterdam is geslaagd voor het cardidaata- examen Engels de heer C. Sprockel te Haarlem. Toen de jongeman zich weer terugge trokken had, las ze het briefje nog eens. Ze vroeg zich met verwondering af, wat dr. Mannerley tot het schrijven van deze mysterieuze uitnodiging had gebracht. „Zou je er voor voelen", las ze nog eens, „om vanavond met mij bij Rellon te eten. Ik heb iets met je te bespreken. Preston Man nerley. Ze voelde verontwaardiging in zich opkomen. Preston Mannerley wist heel goed, dat ze morgenochtend vroeg met vacantie zou vertrekken. Waarom moest hij deze uitnodiging dan tot het allerlaatste ogenblik uitstellen? Als het een geval be trof, dat zij aan hem over had gedaan en waarover hij nader advies van haar wilde hebben, moest ze hem nu maar dadelijk opbellen. Hij zou toch al wel verbaasd zijn, dat hij nog geen antwoord had ge kregen. Ze Jiep op de student, die haar de brief overgebracht had, toe en vroeg hem Mannerley's privé-adres. De jongeman bloosde schuldbewust. „Ik heb de zaak aardig voor u in de war gestuurd, niet waar?", zei hij berouwvol. „Ik zou mezelf kunnen slaan, maar dat helpt niets. Man nerley woont ergens in Hampstead, ten minste daar woont zijn dochtertje „Z'n dochtertje?" De jongen glimlachte bij het zien van Lynne's verbaasde gezicht. „Ja, weet u dat niet? Mannerley heeft een allerliefst dochtertje ergens in Hamp stead wonen. Ik zou het ook niet geweten hebben, als ik niet op een avond met hem meegereden was en haar toen ontmoette, in gezelschap van haar tante. Ze kwarn terug van een of andere kindervoorstel ling. Hij brengt de weinige vrije tijd, 01e hij heeft, altijd bij haar door en ik weet zijn telefoonnummer daar wel. Zal ik eve voor u bellen?" Ze wees zijn aanbod af, schreef het tele foonnummer op en ging naar de hal, w de telefoon zich bevond. Ze kreeg Man' nerley zelf aan het toestel. „U spreekt met Lynne Thorn, dost Mannerley, begon ze snel. „Ik hel u naar aanleiding van uw briefje. Het spj me zo dat ik niet eerder kon antwoorP -1 Gil „Het hindert niets", antwoordde hl haar rustig onderbrekend. „Ik ben tot j> laat in de kliniek bezig geweest en t<* ik niets van je hoorde nam ik aan, aan vanavond al bezet was." „Maar u schreef, dat u iets met mij bespreken had", drong ze aan. „Ik werkelijk eerder opgebeld hebben,maar:-' j „Er wacht op het ogenblik een pa1' op me en dus moet ik afbreken. Ik je werkelijk verzekeren, dat het met - héél belangrijk was". „Waarom schreef u me dan?", vr0C° geprikkeld door zijn afwijzende toon.A u me niet in 't kort zeggen, waarover ging?" Hij antwoordde niet dadelijk- „Nogiaaa.' het is niet belangrijk", zei hij (!an' zaam. „Prettige vacantie, dokter Thom zien elkaar wel, als u terug bent. (Wordt vervoH/v'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6