Huidige Kanaal-haringvangst brengt ommekeer in herfst- en vroege winter-trawlervisserij Twee Verheydens vierden vijftig Hoogovens - dienstjaren Critiek op de activiteit van de „Antoni van Leeuwenhoek" WONINGINRICHTING KOLK'S Meubelmagazijn GASFORNUIZEN VELIE GASHAARDEN Reparatie? Schipper Jan Klinkenberg verwacht: Vele sprekers bij Kooksoven en Mechanische Dienst GALAVAZI Limmen Santpoort I. RCIfVfEYN Beverwijk Romeny twee weken gast bij „Felison" Old CI©tfa©s New Castricum 8 KOMT U EENS KIJKEN O S MI A-VULPENHOUDERS en tevens PARKER en IMPERIAL Bloembollenkwekers naar de Flora" Prei en selderij naar België ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 Jan Klinkenberg heeft een beste week gehad met de „Post Boy". Als hij dat zelf zegt is er reden voor, want de 40-jarige schipper kan de beste reizen, die hij in een tijdsbestek van precies dertig jaar heeft meegemaakt nog stuk voor stuk opnoemen. Als onderkruipertje van tien jaar werd hij mee naar zee genomen, waar hij de grond beginselen van het vak tussen de praktijk mensen en de schubben leerde. Dertien jaar later was hij schipper. De VEM heeft de Nederlandse primeur met de Kanaalvisserij met de trawl op ha ring. Direct na het opheffen van de staking vertrok de „Post Boy" naar het Kanaal om als eerste Nederlander zijn geluk te gaan beproeven op de haring, die bij ontzagwek kende hoeveelheden door de Duitse boten binnen werd gehaald. De eerste reis be- somde de „Post Boy" 26.000, de tweede 32.000 en nu voor deze laatste aanvoer van 2200 kisten, maakte hij maar liefst 45.000, een vangst en een besomming, die het gesprek van de dag vormden aan de vissershaven. Dat de prijs voor de verse haring zo met sprongen de hoogte in gaat is onder meer te verklaren uit het feit, dat de Engelse wal-visseerij schrikbarend ach teruit loopt. Gisteravond dronken wij een kopje koffie bij schipper Klinkenberg, die vanmiddag omstreeks twaalf uur andermaal met frisse moed de reis naar het Zuiden is begonnen. Voordat hij echter voor de vierde keer het blijkbaar overvloedige zeebanket in het Kanaal gaat opzoeken, wilden wij wel eens enkele ervaringen van zijn voorgaande rei zen vernemen. „U zult het waarschijnlijk niet willen ge loven. maar in twintig uur tijd hebben wij de 45.000 verdiend, hoewel we toch pre cies één week zijn weggeweest. Ik weet niet meer welke dag het "was, toen we in twintig minuten tweehonderd manden haring vin gen. 's Nachts hebben we niet gevist, want in deze streken moet je oppassen, dat de trawl niet aan de rotsen blijft haken." Er is ongeveer twintig uur getrokken om de 2200 kisten gevuld te krijgen. „Toch is deze rijke vangst geen kwestie van geluk. Nog buiten beschouwing gelaten, dat wij met echo-lood en radiopeilingen werken; zoals elke doorgewinterde visser man heb ik ook een soort intuïtie, die mij bij benadering duidelijk maakt waar ik moet zijn. De Duitse trawlerschippers heb ben dit voorgevoel eigenlijk niet nodig, want zij hebben bijna allemaal Decca aan boord; hiermee, kunnen zij hun positie tot op een meter nauwkeurig bepalen. Als het mistig is en zij hebben een goede trek ge daan kunnen zij door middel van dit pei lingsapparaat de startplaats haarscherp terugvinden. Wij moeten zulks maar schat ten. De Duitse trawlers staan dan ook aan de kop wat de vangsten betreft. Deze schepen zijn haast zonder uitzon dering ideaal uitgerust. Er zijn er bij, die een capaciteit van 5400 kisten en in de machienkamer een „motortje" van 1200 paarden hebben. De „Steinbutt", die tijdens het stormweer bij Terschelling is vergaan,, had bijvoorbeeld 4500 kisten haring aan boord toen hij zonk. Wij hebben Dinsdag meegemaakt, dat enkele Duitse boten 1000 kisten per uur vingen." Grootste winst „Hoewel de Belgen over het algemeen beter zijn uitgerust dan onze schepen, zijn hun vangsten veel geringer. Zij hebben een heel ander systeem van vissen, dat lang niet zo'n effect sorteert als het onze of dat van de Duitsers. Bovendien zitten zij nog dichter bij de visgronden en tenslotte en wel het belangrijkste volgens mij onze Zuiderburen zijn op z'n Engels niet zo fishing-minded". Visserslieden zo als de Hollanders of de Engelsen zullen zij waarschijnlijk nooit worden ook. En dat is voor ons onder deze omstan digheden de grootste wir.st. Werkelijk een uitkomst voor IJmuiden. De export naar België ligt op het ogenblik niet voor niets zo gunstig. De Kanaalharing brengt in het buitenland goud op. Zij is uitstekend van kwaliteit en de vraag is in deze tijd van het jaar groot. Ik geloof dan ook stellig, dat deze trawlervisserij een ommekeer in de herfst- en vroege winter-aanvoer teweeg zal brengen. Andere .laren stopten wij in October al met de haringvangst en nu zijn wij van Juni af aan een stuk door op de haringjacht. Tot Januari is er nog genoeg in het Kanaal om behoorlijke besommingen te maken. Als u nagaat, dat de trawlers, welke mo menteel drie weken en langer in de Ba- rendszzee kou en narigheid trotseren om met moeite een halve ton te kunnen besommen, veel meer kosten maken dan wij, die in hetzelfde tijdsbestek precies voor 100.000 gulden vis aan de markt hebben gebracht." Critiek Schipper Jan Klinkenberg kwam nog eens terug op de Duitse trawlers. „Weet u ADVERTENTIE wel, dat wij met onze 316 ton maar een kleine jongen zijn bij een groot deel van de tachtig Duitsers, die op het ogenblik in het Kanaal vissen. Er zijn schepen bij van over de 900 ton. Er wordt enorm veel gedaan voor de Duitse vissersvloot. Goede uitrus tingen, prachtige accommodatie en een des kundige voorlichting. Trawlers van de vis- serij-onderzoek-instanties gaan weekreizen maken enkel en alleen om bepaalde delen van de zee op de aanwezigheid van haring na te pluizen. Deze kosten brengen hun geld naderhand altijd op. Hier is het echter zo, dat als we het hoek je van de pier maar zijn omgevaren, men op zijn fiets springt en aan niets anders denkt dan aan de te verwachten besom ming. Wanneer wij de zaak gaan onder zoeken, hetgeen nu op het Kanaal in wezen ook geschiedt, dienen wij tevens met vis thuis te komen. Wij zijn uiteindelijk toch ook op de bonnefooi naar het Kanaal ge- Wij hebben in Nederland een speciaal daartoe uitgerust kottertje, „de Antoni van Leeuwenhoek". De „Antoni" zou juist nu voortreffelijk werk kunnen doen in het Kanaal, in het belang van de gehele Neder landse visserij. Wij varen op Engelse kaar ten en moeten de rest zelf maar uitknob- belen. Tot nog toe heeft alleen het Engelse instituut voor visserij-onderzoek het voor bereidende werk voor ons gedaan. Wij vroegen de schipper van de ,Post Boy" tenslotte of er geen kans is dat ook het Kanaal overbevist geraakt. „Ik geloof het niet. Iedereen praat over overbevissing; er is in de geschiedenis van de Nederlandse visserij evenwel nog nooit zoveel haring gevangen als in de laatste twee jaar. De sterke stromen in het Kanaal bren gen ieder tij weer nieuwe voorraden haring aan. Het gaat overigens precies als met de trek van de vogels, met dien verstande, dat bij de haring eerst de vrouwtjes komen en dan de homdragers. Hoever de haring zakt is onbekend. Wij varen daar eigenlijk nog op onontgonnen terrein. De ervaring zal het echter zeker leren. Nogmaals: ik beschouw de haring vangst door trawlers een te verwachten ommekeer in de Nederlandse herfst- en varen, onkundig van situatie en kansen, vroege wintervisserij". Een dubbel zilveren ambtsjubileum waarbij de hoofdpersonen dezelfde naam droegen: Verheyde n, werd bij de Hoogovens gevierd. Het betrof een jubi laris van de afdeling Kooksovens, de heer D. J. Verheyden en een jubilaris van de Mechanische Dienst de heer D. Verheyden. Voor de directie trad directeur P. R. Bentz van den Berg als woordvoerder op. Hij wenste de jubilarissen en het bedrijf geluk met deze dag, bracht dank voor hun trouwe medewerking en accentueerde zijn woorden door de gebruikelijke enveloppe. De gelukwensen van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies werden overgebracht onder overhandiging van het Gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij. De één De waarnemende chef van de Kooks ovens, de 1. r A. Amiabel, die met de heer D. J. Verheyden van zijn komst af nu 25 jaar geleden heeft samengewerkt, hield een uitvoerige jubileumrede, waarin de loopbaah van deze jubilaris op de voet werd gevolgd. Vooral op de eerste eren der samenwerking werd door spreker bijzon dere nadruk gelegd. Het jubileumfonds had de heer G. Berg huis afgevaardigd om het geschenk een schilderij aan te bieden. Hij kweet zich van deze taak op uitstekende wijze; in zijn woorden kwam duidelijk naar voren de goede onderlinge verhouding der collegas. Namens de ploeg kwam een collega, de heer A. C. Kuilman zijn opwachting ma ken en hulde brengen voor de góede geest, die deze jubilaris onder hen allen brengt. Van even grote waardering getuigde de pittige toespraak die de heer C. van Woen- sel hield. De ander De heer D. H. Veltrop, chef van de Al gemene Werkplaats, schilderde uitvoerig de loopbaan van de jubilaris, die 16 jaar aan de afdeling Hoogovens zijn beste krachten heeft gegeven. Door ziekte werd hij genoodzaakt zijn werk aan de Hoog ovens te staken; na zijn herstel wist hij zich spoedig een ander handwerk eigen te maken en heeft hij een goede plaats ge vonden in de Algemene Werkplaats. Zijn ervaring en kundigheid worden daar zeer gewaardeerd en de sfeer, die hij om zich heen schept, is van niet te onderschatten waarde. ADVERTENTIE Qrtz<? 50-jarige ervaring •a het gebied van is voor U een garantie dat Uw aangewezen adres blijft: Pres. Krugerstraat 65 a IJmuiden-West - Telefoon 4129 De heer N. A. Dekker, sprekende namens de collegas van de Algemene Werkplaats, roemde de collegialiteit van „onze Dirk" en sprak de hoop uit hem met zijn opge wekt humeur en blijde glimlach nog lang in hun midden te mogen zien. De chef van de Mechanische Dienst, ir. S. Strokwerda (onder wie de Algemene Werkplaats ressorteert) moest vaststellen, dat aan de heer D. Verheyden de neergang niet was voorbij gegaan. Gelukkig is ook voor hem de opgang niet uitgebleven en de jubilaris zit hier, gezond en opgewekt, een bekwaam handwerkman, op het ge stoelte der ere. Bij deze jubilaris mochten de heren S. de Vreeze en A. Konings niet ontbreken. Eerstgenoemde feliciteerde, in een door door hem vervaardigd voortreffelijk rijm, namens de oude kameraden van de afde ling Hoogovens, waarvan zeer velen door hun aanwezigheid blijk gaven hun oude collega niet te hebben vergeten, laatstge noemde adj. chef van de Sociale Afde ling vertelde van de bewonderenswaar dige moed en levensvreugde van de jubi laris. Vrolijke noot De populaire feestredenaar, de heer C. Zonneveld, die begiftigd is met een bijzon dere flux-de bouche, wist ook deze keer het uitgebreide gehoor in een uitbundige stemming te brengen door zijn „histori sche" momenten. De heer D. Noom had voor dit feest der collegas een beschrijvend vers gedicht, dat door hem met veel élan werd voorgedra gen. Een tweetal zangers, de heren A. C. Kuilman en S. Noom, bracht tot slot, onder leiding van de heer D. Noom en met accor deonbegeleiding van de heer F. Hirs, een feestlied ten gehore, waarvan het refrein door allen werd medegezongen, welke spontane zang door een luid „Lang zullen zij leven" werd besloten. De vrouwen der jubilarissen kregen, in woorden en in bloemen, hun deel in deze hartelijke huldiging. De elftallen voor „Noord" KinheimT.O.G. (op „Tussenwijk"). Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W.. Mol; J. v. Hesselingen, W. Groeneveld en S. de Vries; J. Muskee, H. Prinssen, J. H. v. d. Wateren, A. Prinssen en C. Luntz. T.D.O.V.V.B. (te Amsterdam). V.V.B. C. v. Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; F. Bruinzeel, P. Helder en C. Hoen; J. Oosterveen, J. Schildwacht, A. Both, J. v. Loon en J. Straatsburg. SpaarndamI.E.V. (te Spaarndam). I.E.V.: L. Harsveld; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; J. Schavemaker, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. naar onze buitengewone sortering U heeft keuze uit meer dan 250 stuks. Kantoorboekhandel Kennemerlaan 17, Tel. 4573, IJmuiden AFSCHEIDSRECEPTIE MR. J. J. OYEVAAR In verband met het vex-trek van mr. J. J. Oyevaar als directeur-generaal van Scheep vaart op 1 Januari bestaat er Donderdag 20 December van 15 tot 17 uur gelegen heid afscheid van hem te nemen in de rol zaal van de grafelijke zalen, Binnenhof 11 in Den Haag. Met een tulpenbeplanting De bloembollenkwekers en exporteurs te Limmen-Heiloo, verenigd in een afdeling van de „Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur" hebben Vrijdagavond in hótel „Friesland" te Limmen vergaderd. In zijn openingswoord gaf de vooi-zitter de heer Th. Valkering een kort overzicht van het afgelopen seizoen. De beschrijvingsbi'ief der 212e Algemene Vergadex-ing die op 17 December te Haai-- lem wordt gehouden, onderging een uit voerige behandeling. Tot afgevaai-digden naar de algemene vergadei-ing werden na een gehouden stemming benoemd de heren N. Kroone en Joh. P. Nuyens. Ook de internationale „Flora"-tentoon- stelling die in 1953 te Heemstede wordt gehouden, viel een uitgebreide discussie ten deel. Men nam het besluit om op deze tentoonstelling met een flinke beplanting uit te komen. Een commissie zal woi-den samengesteld om de onkosten e.d. die deze tentoonstelling voor de leden met zich brengt, nader te onderzoeken. Tijdens de rondvraag kwam de last die men van de loslopende honden heeft, nog weer eens ter spi-ake. Voorts kwam uit de vergadering de wens naar voren een voor lichtingsmiddag voor de kwekei-s te orga niseren over de teelt van bloembollen. IJSBAAN PAS ZONDAG OPEN Er wordt op het ogenblik nog gepompt op de ijsbaan van „Santpooi-ts Bloei" in Santpoort-Station. De Stichting denkt de ijsbaan, ijs en weder dienende, Zondag voor het publiek open te kunnen stellen. Het filmprogramma, dat deze week in Thalia gepresenteerd wordt, biedt „elck wat wils". Zaterdag- en Zondagavond komt „De zwarte roos" op het witte doek: een uitstapje naar een romantischer eeuw,waai-- in boogschutters om trotse Britse kastelen dwalen. Deze schutterijen wekken overi gens de wrevel van de Normandische over- heex'sers, zodat de bedrijvei-s het verkies lijker achten om naar verre streken te ver trekken. Tyrone Power en zijn kornuit nemen een enkele reis naar het Verre Oos ten, waar zij belanden bij Bayan-met-de- duizend-ogen, een vitaal soort generaal, die China gaat veroveren en in wiens dreunend stemgeluid men gemakkelijk de bai'ilon van 'de heer Oi-son Welles herkent. Noch tans verzet de Britse ridderlijkheid zich tegen de slachtingen. Zij gaan retour naar Engeland met veel ervaring, enige Chinese uitvindingen en een blond meisje (Cecile Aubi'y) rijker. Zij worden in genade aan genomen en daaixnee eindigt deze film, die niet veel anders ten doel had dan een serie avonturen in technicolor aan te bieden en daar ook wel in geslaagd is. Zondagmiddag komt uit de luidspreker de heldere jongenssopraan en op het scherm de tengere figuur van Bobby Breen in Thalia. Hij speelt de hoofdrol in de Sol Lesser-productie „De vissersjongen", een eenvoudig vexTiaaltje over de zoon van een kreeftenvisser in San Francisco. In zijn gelukkig leventje komt echter een ogenblik waarop zijn geestelijk evenwicht enigszins wordt verstoord. Hij verneemt namelijk, dat de kreeftenvisser zijn werkelijke vader niet is, vlucht uit de Italiaanse kolonie in San Francisco met een scheepje zee op, waar hij echter achtei-haald en overtuigd wordt. Hij vaart in de nacht terug naar huis, onder het vei'dienstelijk zingen van het bekende „Sancta Lucia". Maandag, Dinsdag en Woensdag draait in Thalia „De gangster" met Barry Sullivan en Belita. Wie achter deze veelbelovende titel wilde achtervolgingen en sensationele schietpartijen verwacht, vergist zich. Be halve in de slotscène, waai-in het terwille van een spectaculaire climax, toch nog even schijnt te moeten knallen, benadert deze film het conflict tussen goed en kwaad in de misdadiger geheel van de psycholo gische zijde. En het is vooral aan het pi-ach- tige sobere spel van Barry Sullivan te danken dat de tragiek van dit dualisme ge heel ovex-tuigend en diep ontroerend wordt. Px-achtig past zich bij dit zielsconflict de achtergrond aan; een morsig brokje Lower Manhattan, waar grote en kleine zondaars, afgetobde kleine lieden en onschuldige kin deren even grillig dooreengesmeten zijn als schuld en onschuld in de ziel van de gang ster. Een uitstekende film. In R e x wordt van Zaterdag tot en met Maandag de Amerikaanse film „Ik wil leven" gepresenteerd, een x-olpx-ent, die ver uitsteekt boven het gemiddelde product van de Amerikaanse filmindustrie. Ida Lupino, Hollywoods eerste vrouwelijke regisseur, heeft en dat ligt er duimen dik boven op niets nagelaten om het probleem dat in deze film wordt behandeld zo populair mo gelijk voor te stellen. Zij heeft haar toe vlucht genomen tot een dosis romantiek, een vleugje tragiek, wat sentiment hier en daar en tenslotte, zoals dat een Amerikaan se betaamt, tot een hele reeks technische snufjes en aai-dige vindingen, die nu eens bewondex-ing dan weer verbazing afdwin gen. Ze is er voorts in geslaagd voorti-ef- felijk spelersmateriaal bij elkaar te krijgen. Niet in het minst heeft zij overigens be wezen de klappen van de regie-zweep waarlijk te kennen. Af en toe dreigt het verhaal wat scheef te gaan aan een bijna overdreven naïviteit, maar er is zoveel voor contrastwex-king gezorgd dat zij niet sto- x-end werkt. „Ik wil leven" schetst de wils kracht die een patiënt nodig heeft om de ADVERTENTIE Uit voorraad leverbaar. Zeestraat 34 - Beverwijk Telefoon 3537 - K 2510 Aanvoer op groentemarkt blijft groot Voor de tijd van het jaar is het aanbod op de Kennemer groentemarkten nog vrij groot. De vraag is matig, uitgezonderd de prei en selderijknollen, die grif gekocht worden voor de export naar België. De px-ijzen hiervan varieerden van 18-33 cent per kilo en per stuk. De vraag naar spruiten is beter gewor den, al komen de prijzen slechts sporadisch boven de 50 cent per kilo; voor een extra paid ij wordt tot 56 cent per kilo betaald. Andijvie is er zelfs nu nog in grote pai-tijen maar de prijzen zijn matig en komen de 20 cent per kilo niet te boven. Bospeen is ook nog ruim vertegenwoordigd en laat zich met 34 cent per bos betalen; waspeen gaat tot 30 cent per kilo. Het aanbod in bloemkool wordt minder; voor goede kwaliteit wordt nog 45 cent per stuk betaald. Boerekool schommelt ei-g in prijs: van 6-22 cent, per kilo. Rode- en groene kool noteert van 7-15 cent per kilo. Bollen present Na de tulpen en de blauwe druifjes zijn er deze week ook narcissen en hyacinten aan de markt verschenen. De bolbloemen vinden een gunstig onthaal op de mai'kt. De tulpen gaan tot 26 cent per stuk en voor de koxde „ducjes" wordt tot. 9 cent per stuk betaald. Narcissen brengen van 6-14 cent per stuk op, hyacinten gaan tot 43 cent per stuk en de blauwe dx-uifjes varieerden van 10-45 cent per bosje. Er komen al gx-ote partijen hulst aan de markt, waar voor tot 1.40 per kilo wordt neergeteld. Dennengroen, dennenappels en andere Kerstartikelen vinden ook al een gretig onthaal. Cyclamen zijn vlot te verkopen en komen tot 2.60 per pot. genezing van een ziekte in dit geval kinderverlamming mogelijk te maken en te bevorderen. Een jong danspaar heeft een „nummer" gecreëerd, dat een veel belovende carrièi'e in het vooruitzicht stelt. De toekoirxst lacht. Maar dan opeens, tij dens een repetitie wordt het meisje onwel en in het ziekenhuis wordt geconstateerd dat zij kinderverlamming heeft, waardoor uiteraai-d de kans op een danssucces ver keken is. Zij is ten prooi aan een innerlijke verwarring, de wil die ze nodig heeft om helemaal te genezen ontbreekt. Met de hulp van een medepatiënt en haar verloof de legt zij de bijna eindeloze weg naar beterschap af. Een weg, waarop zich schier onoverkomelijke obstakels bevinden. Ten slotte komt het einde evenwel in zicht en als zij het ziekenhuis verlaat vindt zij haar verloofde op zich wachten. Ida Lupino heeft met de vervaardiging van deze rol prent een px-estatie geleverd, die gerust groot genoemd mag worden. Woensdag en Donderdag wordt in Rex de film „De barbier van Sevilla" vertoond. Wie in deze operarolprent Tito Gobbi als Figaro de liefde voor zijn beroep hooi't en ziet bezingen, weet aan het eind van diens solo meteen dat deze film filmisch lichtelijk mislukt is. De camera biedt geen vergas singen, alles staat of valt met de acteurs. Gobbi acteert uitstekend, met al de charme en de zwier, een prominent van de Scala waardig en dat geldt ook voor de vertolkers van d'Almaviva. Rosina. Don Bartolo en de px-achtig hypocriete zielsvex-zorger. Maar het blijft een verfilmde opera. Vex-geet men dit dualisme, dan kan men er wede mee hebben, mede dank zij Rossini's toch altijd aantrekkelijke muziek. In het Nederlands Nieuws van Polygoon- Profilti, dat deze week in Thalia en Rex op het witte doek komt, worden enkele flitsen getoond van de expositie van Italiaanse mozaïken in Den Haag en onder meer ook van de opening van „ocneveningen-Radio" in IJmuiden. Men ziet Koningin Juliana een monument onthullen in het Rottex-- damse stadhuis en tenslotte enkele beelden van de uitbreiding van Amsterdam. In Polygoons wereldnieuws zijn enige tientallen meters celluloid gewijd aan de „Queen Mary", die voor een goede beurt op de helling heeft gelegen, voorts aan de officiële opening van de Benelux luchtdoel- artillex-ieschool te Lombardsijde in België. Onder meer komen ook nog een aantal slangen en spinnen op het schei-m. Deze in secten staan op het ogenblik in dienst van de wetenschap. Tot slot wordt er wat nieuws uit Kox-ea vertoond. Sinds vanmiddag hangt in de expositie zaal van „Felison" aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost een keur uit het werk van de jonge Heemskerkse kunstenaar Edlef ter Haar Romeny, die op zijn vijfentwin tigste jaar een bijzonder snelle carrière achter de rug heeft. Hij werd als zoon van een Hei-vormde predikant geboren in St. Michielsgestel en bezocht in Arnhem de kunstnijverheids school, waar hij onder meer zijn eerste Deze week is in hel Algemeen Nederlands Persbureau A.N.P. te Den Haag een nieuwe draadloze telexverbinding een door een Belgische ingenieur ontwikkelde nieuwe vinding met Parijs in gebruik gesteld. Tijdens de ingebruikneming van de nieuwe verbinding. Op de voorgrond ir. Coqueletuitvinder van dit nieuwe radio-telex-systeem. wankele .schreden zette op het moeilijke pad der glazenierskunst. Na de oorlog ging de jonge Romeny als vrijwilliger met de Mariniex-sbrigade naar Indonesië en deed daar indrukken op, die nog steeds in zijn oeuvre doorwei-ken. Een groot aantal schet sen en aquax-els herinnert aan deze woe lige jaren. Op zijn tweeëntwintigste jaar zakte Edles voor het toelatingsexamen van de Amsterdamse Rijksacademie, maar hij herhaald! zijn poging tot verdere scholing met meer succes in Antwerpen, waar hij geruime tijd studeerde aan de academie voor beeldende kunsten. Zijn opmerkelijk talent bleef in de nieu we standplaats van zijn vader, Heemskerk, niet onopgemerkt en dank zij een voort varend gemeentebestuur kreeg de jonge Romeny de kans met een groot werkstuk te laten zien, wat hij waard is. Een glas- in-lood raam voor het trappenhuis van het raadhuisje, voorstellende de inhuldiging van Maarten van Heemskerk is daar on langs onthuld door de Commissaris van de Koningin in Noordholland. Bovendien schilderde hij op de wanden van het raad- zaaltje twee omvangrijke secco's en kreeg hij van het gemeentebestuur opdracht een tweetal beelden voor de daklijst van het raadhuis te vervaardigen. Zijn veelzijdigheid werd hem zelf tot zekei-e hoogte een rem en op zijn Amster dams atelier, waar hij sinds enige tijd ver blijft, heeft Romeny zich enkele maanden geleden geheel aan de schilderkunst ge wijd. De tentoonstelling van schilder- en te kenwerk, waarmee de Velsense vereniging „Felison" deze jonge en veelbelovende zoon van Kennemerland twee weken lang in haar expositiezaal de eer geeft, die hem toekomt, verdiept alle belangstelling. Dondex-dagavond houdt de schildex--gla- zenier een voordracht met lichtbeelden in hetzelfde zaaltje over de kunst van het ramen-branden. ADVERTENTIE Laat het dan NU in orde maken Er kan nu meer aandacht aan besteed worden dan in 't drukke voorjaar en de ma terialen zijn weer prima! Vrijblijvend komt onze vertegenwoordiger met de ZEER grote collectie bij U, om eens prijs op te geven. Plattelandsvrouwen vierden vast Kerstfeest De Bevei-wijkse afdeling van de bond van plattelandsvrouwen vierde Vrijdag Kerst feest in gebouw de Harmonie. Je presi dente. mevrouw Van Weelderen-Middel koop heeft een woord ter inleiding gespro ken. Mevrouw Goedhart-De Boer las een Kerstverhaal voor van ds. Straatsma. Uit de dames-leden was een koortje gevormd dat stemmingsvolle liederen ten gehore bracht. Opgevoerd wei-d voorts een Kerst spel getiteld „Kei-stklokken". Klein zwart hondje in de kou Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een autoped, driewielig kin derfietsje, windjeck, hockeystick, ring met glazen steentje, molton onderlegger, pop, bankbiljet, jongensbroekje, hondenketting, babycape, grijze baret, tas met gereed schappen, stuk bindtouw, buitenband, kin derschoudertas met inhoud, damesrijwiel, dameshorloge, gummi regenbroek, volpen- houder, verschillenden wanten en hand schoenen. Aangetroffen een klein zwart hondje. „Natasja" voor de CPN De communistische partij Nederland af deling Beverwijk organiseert op Donder dag 20 December in het Luxor Theater een filmavond. Gedraaid wordt de Russi sche speelfilm „Natasja". ADVERTENTIE LAAT NU Uw kleding reinigen CHEMISCHE REINIGING Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 488G Speciale scliorsenerenveiling De speciale Castricumse schorseneren- veiling kreeg een aanvoer van 36.000 kilo te verwerken. Het waren de exporteurs die het grootste gedeelte voor hun rekening namen. De eex-ste kwaliteit bracht 27 a 45 cent per kilo op. De tweede soort had een besomming van 17 a 26 ct. per kilo. Bouwvergunningen verleend B. en W. van Castricum hebben aan de navolgende personen een bouwvergunning verleend: C. Sprenkeling, woonhuis met bedx-ijfsschuur aan de Torenstraat; J. Ooms, woonhuis aan de Dokter Leenaers- straat; G. Sprenkeling, woonhuis met werk plaats aan de Verl. Overtoom; L. Swart, schuurtje bij perceel Nuh. v. d. Veenstraat 1; W. Wulp, woonhuis met schur aan de Henry Schuitstraat; A. Hopman, woning met bedrijfsruimte en hout loods aan de Schulpstet; C. Stolk, woonhuis met apo theek aan de Burg. Lommenstraat, hoek Bui-g. Zaalbergstraat. INBRAAKJE Tijdens de afwezigheid van de bewoners heeft een onbekend persoon zich toegang verschaft tot de woning van de heer S. aan de Achterlaan te Bakkum. Er wordt een bedrag aan geld vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. DOKTERSDIENSTEN De Zondagsdienst artsen wordt van Za terdagmiddag 2 uur tot Maardagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H. J- v. Nievelt, Burg. Lommenstraat 10. De wijk_ en kraamverpleging is in han den van Zuster Meihuizen, Bakkummer- straat. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. Cannegieter.. Ger. Kerk, 10 en 5 uur: ds. Kornet. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. Kranenburg van Amsterdam (C.). OPSTELLINGEN „CSV" EN „VITESSE" Zo het weer het toelaat zal „CSV" Zon dagmiddag aan de Zeeweg de strijd opne- nemen tegen „GVO" uit Krommenie. „CSV" verschijnt met: doel: J. Edam; achter: J. de Beurs en C. Boot; midden: J. Docter, C. Blei c A. Docter; voor: E. Riethorst, G. Schenk, H. Jacobs, H. Har- tog en J. Kimmelaar. In de wedstrijd „Terrasvogels"„Vitesse '22" zal het Zondag spannend toegaan. De opstelling van „Vitesse '22" is als volgt: doel: B. v. Veen; achter: H. v. Velzen en W. de Wildf; midden: J. Tool, N. Hollen- berg en N. Lute; voor: Fl. Twisk, A. v. d. Valk, H. Eickhof, N. v. Weenen en P. Duin. AGENDA VOOR CASTRICUM „Corso-theater": Vrijdag, Zaterdag 7.15 en 9.30 uur, Zondag: „Gekooide meisjes Zondagmiddag: „Het levens is niet.zo kwaad". Maandag, Dinsdag, Woensda0. „Onder bedreiging".

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10